P Gemeenten laks bij aanpak fraude BINNENLAND Met uitgestoken vinger langs de douane Regels voor bermmonumenten verkeersslachtoffers Arbeidsongeschikt. Herbeoordeling? Nauwelijks onderzoek naar misstanden Afspraken over euthanasie bij jonge kinderen Partijvoorzitter LPF leidde oplichtersbende Opwaaiende kilt Drie Britten verongelukt Portugal weert Nederlandse abortusboot (advertenties) SZWnl Dan weet u het snel at tie pakt broer dood van zus n - De politie heeft een ge inwoner van Heerlen akt nadat zijn 64-jarige zijn woning in Heerier- onder verdachte omstan- len was overleden. Toen C zaterdag bij haar broer oek was, ontstond er vol- rjg e politie een discussie nc i beiden. Daarbij kwam uw ten val, werd onwel >lij irleed in de nacht van za- ja op zondag in een zieken- ?g, )m de juiste doodsoor- - (j j kunnen vaststellen, jj sectie op haar lichaam it. ri 1 nument voor rianne Vaatstra an iWESTEiNDE - Vijf jaar na ee ord op Marianne Vaatstra ?V( n haar woonplaats jej [westeinde een monu- ie] er nagedachtenis aan j n )at heeft K. Ferwerda van [jjj iatiefnemende Vereni- oor Respect en Solidari- s v terdag gezegd. De vereni- u-illigt met het initiatief je( ens van de moeder van e nnoorde meisje in. Die jraag een plekje in a z westeinde te hebben dat st ert aan de moord op en ochter. Vitale botsing e?<je veerboten illt kerk - Twee snelle veer- tussen Rotterdam en echt zijn zaterdagmiddag Nieuwe Maas bij Ridder- jontaal op elkaar gebotst, ^entig passagiers en be- gsleden kwamen met vrij. De twee schepen onderneming Fast Ferry rond 15.00 uur met een id van ongeveer 30 kilo- Iper uur op elkaar. De iten liepen beide aan iord flinke schade op. tse toerist drinkt in zee rsooc - Een 75-jarige va- banger uit het Duitse Ji is zaterdagmiddag ver en voor de kust van Cal- bg. De man werd volgens ■tie tijdens het zwemmen jen viel ten prooi aan een londerstroom, waarna hij Ink. Getuigen zagen de kele malen onder water Ijnen en sloegen alarm p hem niet meer zagen, idingsbrigade vond de bgeveer 100 meter van de [aar hij voor het laatst was I Pogingen hem te reani- I waren tevergeefs. irarde vandaal man neer koam - Een 33-jarige Am- mmer is zaterdagmiddag Jhalsslagader gestoken Jen 22-jarige stadsgenoot ichtoffer sprak samen a vriend de messentrek- li toen die tegen een net een Duits kenteken je. De dader, die psychi- jroblemen had en volgens tie zijn medicatie niet bruikt, werd door de van het slachtoffer en iders tegen de grond ge- ig kilo fine in woning dam - De nationale re- heeft vrijdagavond bij al in een woning in Am- 150 kilo heroïne in be- ïomen. Bij de actie wer- s mannen gearresteerd, inbaar ministerie maak- ugsvangst zaterdag be- 'e verdachten van 32,41 waren in het huis be de heroïne in blokken te Behalve de verdovende ?n werden ook de pers, lakkingsmateriaal en ïgschaal in beslag geno- iw record Th£prong Parachutisten hebben ag bij het Paracentrum Jen nieuw Nederlands re- üosprong gevestigd. Bij prongen zit de parachu- itgehaakt aan een skydi- hucteur. Binnen een dag ken 125 mensen in gezel van een instructeur uit tgtuig. Het oude record Dp 109 sprongen op een Ie deelnemers aan de re- iging sprongen vanaf een i van 3000 meter. - De oudingen C-PSV - De politie heeft zater- jnd vijf aanhangers van reda aangehouden. Die l deel aan een vechtpartij fcaand aan de wedstrijd teda - PSV voor het NAC- n. Daarbij waren, volgens tie, tientallen supporters ïde clubs betrokken. De zette de mobiele eenheid de vechtersbazen te len. Tijdens en na de lijd bleef het rustig. den haag/cpd - Het biometrisch pas poort is op komst. Chips met daarin de kenmerken van gezicht, vingerafdruk ken of de iris moeten misbruik en frau de voorkomen. Of criminelen daar niet mee uit de voeten kunnen is nog maar de vraag. Zo ook hoe het met onze pri vacy is gesteld. Maar de trein dendert voort. Vandaag begint in zes Nederland se steden een proef met biometrie in reisdocumenten. De test lijkt vooralsnog onschuldig. De aanvrager van een paspoort krijgt het vriendelijke verzoek mee te werken aan het zogeheten biometrisch testdo cument. Vervolgens worden scans van twee vingers en het gezicht gemaakt. Die biömetrische gegevens worden opgeslagen in een chip op het testdo cument. Bij het afhalen van het pas poort herhaalt zich de procedure en Biometrisch paspoort met unieke persoonskenmerken komt eraan worden de twee meetgegevens met el kaar vergeleken. In zes Nederlandse steden begint vandaag officieel een proef naar het gebruik van biometrie in reisdocumenten. De overheid hoopt daarmee ervaring op te doen met het gebruik en de gevolgen van het biome trisch paspoort. Tegelijkertijd wordt onderzocht welke scanapparatuur het meest geschikt is om verificatie uit te voeren. Evenals andere Europese landen over weegt ook Nederland biömetrische kenmerken aan reisdocumenten toe te voegen. Biometrie is een techniek die het mo gelijk maakt bepaalde unieke, per soonsgebonden kenmerken vast te leggen. Dan gaat het om kenmerken van vingerafdrukken, het gelaat of de iris, maar ook om gedragseigenschap pen, zoals het handschrift, de stem of -lichaamsgeur. Daarmee is het mogelijk de identiteit van mensen vast te stel len. Met de opgeslagen gegevens in een chip in het paspoort hoopt de overheid fraude en misbruik met reis documenten te voorkomen en bestrij den. Bovendien moet het biometrisch paspoort zorgen voor een efficiëntere afhandeling bij grenscontroles. Want hoe beter paspoorten beveiligd zijn te gen fraude en namaak, des te vaker blijkt de zogeheten iook-alike' ('dub belganger') fraude toe te nemen. De fraudeur gebruikt daarbij een identi teitsdocument van iemand op wie hij lijkt. Vooral mensensmokkelaars zijn er dol op. Nederland telt jaarlijks 50.000 tot 80.000 gevallen van look-ali ke fraude, ruim dertig procent van alle fraudegevallen. Informatie- en beveiligingsexperts noemen een vinger- en gezichtscan niet waterdicht en spreken van 'schijn veiligheid'. De apparatuur die biöme trische gegevens in het paspoort moet controleren, is gemakkelijk te mislei den. Zo is het voor een bende vrij een voudig een vingerafdruk na te boot sen. De nieuwe technologie zal daar om niet tot minder fraude leiden, maar juist tot meer misbruik, denken de deskundigen. De invoering van het biometrisch pas poort heeft ook andere redenen. Na de terroristische aanslagen van de elfde september in Amerika, eiste dat land dat buitenlandse bezoekers uiterlijk 26 oktober dit jaar een biometrisch pas poort konden tonen. De meeste landen zijn nog niet zover. Eerder deze maand besloten de Ver enigde Staten daarom bevriende lan den, waaronder Nederland, nog een jaar extra de tijd te geven. Haast met de invoering ervan lijkt dus geboden. Terreurbestrijding is ook voor de Eu ropese Unie reden vaart te maken met Vrijwilligers gezocht de high-tech paspoorten. Een ander argument is de bestrijding van illegale immigratie. Een voorproefje is daarop al genomen. Over biometrie op visa en verblijfsdocumenten van vreemdelin gen is inmiddels een Europees politiek akkoord bereikt. Terwijl wereldwijd de ontwikkeling rond het biömetrische paspoort voort schrijdt, neemt ook de kritiek toe. De invoering ervan gaat immers gepaard met een wereldwijde database met daarin de gegevens van miljarden mensen. Burgerrechtenorganisaties als Privacy International en de Ameri kaanse Civil Liberties Union hebben al geprotesteerd tegen de plannen. Ze vinden dat te weinig voorzorgsmaatre gelen in een dergelijk paspoort zijn in gebouwd om misbruik te voorkomen. Bovendien schrijdt de ontwikkeling voort. Nog even en onze lichaamsken merken staan in chips op verzeke ringspasjes, openbaar vervoerkaartjes of ter bewaking op de pc. Onder de titel '2b or not 2b', ofwel 'bent u het wel ottjent u het niet', begint vandng in Almere de proef met biöme trische kenmerken in pas poorten en identiteitskaar ten. Behalve een woordspe ling naar Shakespeare, gaat het immers ook om twee te testen kenmerken: twee vin gers en het gezicht. Voor de proef die een half jaar gaat duren, hoopt de overheid 15.000 vrijwilligers te strik ken die bereid zijn mee te doen. Als lokkertje krijgt elke aanvrager van een proefpas- poort tien euro korting. Be halve in Almere wordt de praktijkproef ook gehouden in Apeldoorn, Eindhoven. Groningen. Rotterdam en Utrecht. groningen/anp - Het Acade- den haag/gpd - Partijvoorzitter Jan Beider van de LPF is in de jaren tachtig veroordeeld voor het oplichten van ABN Amro. Volgens het openbaar ministe rie stond hij aan het hoofd van een bende die met vervalste pa pieren en een telefoontruc geld opnam bij verschillende kanto ren van de bank. Beider kreeg een celstraf van zes maanden, die hij echter nooit heeft uitge zeten. De veroordeling stamt uit 1985 en is inmiddels verjaard. Beider kraakte een telefooncentrale van de PTT in het Noord-Hol landse Landsmeer, alwaar hij de inkomende telefoongesprek ken van twee bankkantoren van ABN Amro onderschepte. Vier handlangers vervoegden zich aan de balie met het verzoek om geld op te nemen en wan neer de bank naar het filiaal belde waar de handlanger zei een rekening te hebben, nam Beider in de centrale de tele foon op en 'accordeerde' de uitbetaling. Op die manier drukte de bende ruim 25.000 euro achterover. Beider zat destijds wel in voor arrest, maar heeft zijn straf nooit uitgezeten. Zelf zegt hij niet te weten waarom niet. Het criminele verleden is afgelopen zomer - toen Beider toetrad tot het partijbestuur - wel bespro ken met de LPF-top. Volgens toenmalig bestuurder en Twee de-Kamerlid Hilbrand Nawijn zag die er geen probleem in omdat de straf van lang geleden stamde. Overigens zijn Nawijn en zijn mede-Kamerleden geen lid meer van de LPF. Vorige week stapten ze uit de partij na ruzie met het partijbestuur onder lei ding van Beider. De Kamerle den gaan voorlopig nog wel door onder de naam LPF, wat het partijbestuur op zijn beurt wil laten verbieden door de rechter. hank - Een krachtpatser in actie gisteren tijdens de Highland Games in het Brabantse Hank. De uit de Schotse Hooglanden overgewaaide spelen bestaan uit vijf onderdelen: steenstoten, gewicht gooien op afstand en omhoog, boomstamwerpen en hamerslingeren. De deelnemers traden aan in Schotse kilt. Foto: GPD/Johan Wouters misch Ziekenhuis in Groningen (AZG) heeft in overleg met jus titie afspraken gemaakt om het leven van jonge kinderen die ernstig en uitzichtloos lijden op zorgvuldige wijze te kunnen be ëindigen. In een protocol staat opgesteld welke stappen artsen in een dergelijk geval moeten nemen. Dat heeft E. Verhagen, hoofd van de afdeling kindergenees kunde van het AZG zaterdag ge zegd. In het ziekenhuis wordt al een jaar met het protocol ge werkt. Dit heeft tot vier meldin gen van levensbeëindiging bij het openbaar ministerie geleid, die allemaal werden gesepo neerd. Het AZG is het eerste ziekenhuis in Nederland dat met een dergelijk protocol werkt. In het protocol staat stapsge wijs het hele besluitvormings proces rondom levensbeëindi ging van een ernstig en uit zichtloos lijdend kind beschre ven. De regelgeving is deels af geleid van de huidige euthana siewetgeving. Zo moet er bij voorbeeld altijd de mening van een tweede onafhankelijke arts gevraagd worden voor er tot le vensbeëindiging kan worden overgegaan. Kinderarts Verha gen noemt het protocol een vooruitgang, maar benadrukt dat de Groningse regels een noodgreep zijn. „Uiteindelijk moet duidelijke regelgeving de oplossing brengen. De toet singscommissie die al jaren wordt beloofd, moet er zo snel mogelijk komen. De invoering van het- protocol betekent niet dat artsen niet vervolgd kunnen worden, wan neer zij een levensbeëindiging melden. „Die toezegging kun nen wij nooit doen", zegt de betrokken officier van justitie P. van Res. Een gedenkteken bij de oprit van een provinciale weg bij Heerlen. Nabestaanden van verkeersslachtoffers moeten voortaan aan een aantal voorwaarden voldoen als ze een her denkingsteken willen plaatsen. Foto: ANP/Marcel van Hoorn den haag/anp - Nabestaanden van verkeersslachtof fers moeten voortaan voldoen aan een aantal voor waarden als ze een herdenkingsteken willen plaatsen bij de plaats van het ongeval. Dat staat in een brief die minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) vandaag naar de Tweede Kamer stuurt. Een gedenkteken mag geen gevaar vormen voor de verkeersveiligheid. Daarvan zou sprake kunnen zijn als het bermmonument erg dicht bij de weg staat of erg opvallend is. Weggebruikers kunnen daardoor afgeleid raken. Het onderhoud van het gedenkteken komt voor rekening van de oprichters, aldus de minister. Peijs wil zo veel als mogelijk toestemming verlenen als mensen bloemen willen leggen of een kruis of een ander her denkingsteken willen plaatsen op de plaats van het on geval. Dat kan helpen bij de rouwverwerking. Boven dien kunnen gedenktekens bijdragen aan verhoging van het veiligheidsbesef van de weggebruikers, aldus de bewindsvrouw. Een gedenkteken mag geen belemmering vormen bij wegwerkzaamheden. Bestaande herdenkingstekens worden bij dergelijke werkzaamheden altijd in overleg met de nabestaanden verplaatst naar een andere plek. Alle voorwaarden gelden in eerste instantie voor de snelwegen, maar Peijs hoopt dat beheerders van ande re wegen ze overnemen. Rijkswaterstaat, de beheerder van de snelwegen, gaat de aanvragen voor monumen ten beoordelen. Langs een snelweg is volgens Peijs overigens nauwelijks plaats voor bermmonumenten. Daar zijn immers zelden veilige plekken te vinden. Als alternatief denkt de minister aan verzorgingsplaatsen langs de snelwegen en parallelwegen in de buurt van de plaats waar het dodelijke ongeval gebeurde. riiswiik/anp Drie Britten zijn in de nacht van zaterdag op zondag ter hoogte van Ridder kerk omgekomen door een on geluk op de snelweg Al6 (Rot terdam richting Dordrecht). Verkeersongevallen hebben dit weekeinde op de Nederlandse wegen in totaal aan zeven per sonen het leven gekost. De Britten zaten in dezelfde au to. De 34-jarige bestuurder en een 28-jarige passagier stierven ter plaatse. Een tweede 28-jari- ge inzittende werd met zware verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis in de om geving. Hij bezweek in de vroe ge ochtend aan zijn verwondin gen. Het ongeval gebeurde nadat een 20-jarige vrouw uit Rotter dam door nog onbekende oor zaak tegen de vangrail was ge botst en uiteindelijk in het mid den van de rijbaan tot stilstand was gekomen. Daardoor ont stond een kettingbotsing waar bij vier auto's waren betrokken. In de andere auto's raakte nie mand gewond. De politie hield een 47-jarige Schiedammer aan omdat hij met volle vaart op de auto van de Britten was gebotst. Uit onderzoek moet blijken of hem iets valt te verwijten. hilversum/anp - Gemeenten doen weinig aan de bestrijding van fraude en corruptie onder eigen ambtenaren en bestuurders. Alleen de gemeente Amsterdam doet serieus onderzoek naar misstan den. Dat blijkt uit onderzoek van de Vrije Univer siteit in Amsterdam. In 1991 bleek uit onderzoek van de Vrije Univer siteit (VU) dat gemeenten in een jaar tijd 102 keer een onderzoek begonnen naar fraude of corruptie in de eigen organisatie. Nu is dat 179 keer in een jaar tijd. Die stijging is vrijwel geheel op het conto van de gemeente Amsterdam te schrijven, waar fraudebestrijding hoge prioriteit heeft, met onder meer een bureau integriteit met vijftien formatieplaatsen. Volgens de onderzoekers hebben sommige gro te gemeenten tussen 1998 en 2002 niet één frau deonderzoek ingesteld. Over alle gemeenten ge meten, werd 61 procent van de meldingen in tern opgelost. Van de verdenkingen werd 39 procent gemeld bij politie of het openbaar mi nisterie. In 1991 werd nog bijna 50 procent van de gevallen gemeld bij de politie. Volgens de VU pakken niet alleen de grote ge meenten de fraudebestrijding onvoldoende seri eus op, maar moeten ook waterschappen en provincies daar nog aan beginnen. Minister Remkes van binnenlandse zaken sloot zich daarbij aan. Volgens de WD-minister zijn bestuurders naïef als ze denken dat corruptie in hun gemeente een 'ver-van-mijn-bed-show" is. De situatie is in Nederland volgens Remkes „niet rampzalig", maar het gaat wel om „alertheid en voortduren de aandacht". Directeur R. Pans van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) kondigde zaterdag in de actualiteitenrubriek NOVA aan dat zijn orga nisatie een bureau integriteit opricht dat ge meenten gaat helpen met het opsporen en be strijden van corruptie en fraude. Hij beaamde dat andere gemeenten het voorbeeld van Am sterdam zouden moeten volgen. lissabon/gpd - De Portugese regering heeft zaterdag de Ne derlandse abortusboot "Women on Waves' de toegang tot Por tugese wateren geweigerd. Het schip wilde de haven binnenva ren van Figueira da Foz, twee honderd kilometer ten zuiden van Lissabon. Portugese vrouwenorganisaties en de oprichtster van Women on Waves, Rebecca Gomperts overwegen Portugal aan te kla gen wegens schending van het vrije personenverkeer. Portugal op zijn beurt zegt dat de Neder landers de nationale wetten schenden en zich niet houden aan de Portugese gezondheids voorschriften. Women on Wa ves geeft aan Portugese vrou wen de abortuspil en die is in Portugal verboden. In Portugal is abortus alleen toegestaan als de gezondheid van de moeder ernstig gevaar loopt, als de zwangerschap het gevolg is van verkrachting of wanneer de foetus misvormin gen vertoont.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3