WETENSCHAP 'Rusland is geen leuk land' Armageddon in een Twents lab Gezonde vetzuren uit genetisch veranderde plant Corruptie is de smeerolie van de samenleving ed hergebruik boerderijen uifmeel tegen hooikoorts erre zonder warmtestraling MAANDAG 30 AUGUSTUS 2004 l-deskundige Andre Gerrits. Foto: GPD/Folia door Rob Hartgers Corruptie, de cultuur van het ritselen en regelen, is de smeerolie van de Russische samenleving. 'Wij vinden Poetin ondemo cratisch, maar voor de Russen staat hij boven de politiek.' Rusland-deskundige André Gerrits (universitair hoofddocent Oost-Europese studies aan de Universiteit van Amsterdam) over Poetin en de toe komst van Rusland. „De Russische samenleving is keihard", zegt Rusland-deskundige André Gerrits. „Als je in Moskou loopt, lijkt het of de Russen alleen de uitwassen van het Westen hebben overgenomen: de mu ziek is te luid en de rokjes van de ser veersters zijn te kort. Rusland is geen leuk land. Ik zou er niet op vakantie gaan. Toch is het een heel belangrijk land. Het beslaat een zesde van deze aardkloot, bezit forse reserves van na tuurlijke hulpbronnen, heeft een uiter mate bedreigend militair apparaat en een leider met grote ambities." Onder premier Poetin zal er niets we zenlijks veranderen in Rusland, denkt Gerrits. „Poetins grootste uitdaging blijft het herstellen van de centrale macht en van Ruslands rol als speler in de interna tionale politiek. Het belangrijkste twist punt blijft de discussie over het 'nabije buitenland', waarmee in Rusland alle voormalige sovjetrepublieken minus de Baltische staten worden aangeduid." Hij meent het recht te hebben zich in tensief te bemoeien met die achtertuin van Rusland. Helaas grenst dat gebied ook de Europese Unie. Bovendien is het belangrijk voor oliewinning. Stel dat Rusland eist dat staten geen olieconces sies meer doen aan het Westen, dat kan voor grote internationale spanningen zorgen. Gerrits beseft en erkent dat. In een artikel in de 'Internationale Spec tator' stelt 11 vast dat Rusland een hybri dische democratie is: het lijkt een beetje op een echte democratie, maar is dat niet. „Een hybridische democratie wordt enerzijds gekenmerkt door een onge makkelijk evenwicht tussen democrati sche instituties en een pluriforme sa menleving, en anderzijds door autocra tische en dictatoriale politieke metho den. De geschreven pers is pluriform, maar kranten worden nauwelijks gele zen. Bovendien is het geen gezonde on derneming om in de krant Poetin af te branden." Waarom past dat hybridische model zo goed bij Rusland? „Om te beginnen is er een heel banale verklaring: de Russen hebben een col lectief begrip van wat democratie zou kunnen zijn. Tot het midden van de ne gentiende eeuw was Rusland een sla vensamenleving. Tot ver in de twintigste eeuw waren de boeren georganiseerd in collectieven. Het collectief, niet het indi vidu, was het oriëntatiepunt van de poli tieke orde. Het vergt niet alleen een poli tieke omwenteling, maar ook een men taliteitsverandering om dat te verande ren, en dat zie ik niet snel gebeuren." „Poetins poging om een eind te maken aan de verstrengeling van de economi sche en de politieke macht is voorstel baar. Er zitten reële aspecten aan Poet ins 'dictatuur van de wet'. Zijn redenatie is dat als wetten en regels ontbreken, de zwakken in de samenleving als eerste de pineut zijn. Ik denk dat hij daarin gelijk heeft. De vraag is of hij niet te ver door schiet, bijvoorbeeld door kleine liberale partijen die meededen aan de verkiezin gen, in de Doema te pesten. Als ik Poet ins adviseur was, zou ik zeggen: Vladi mir Vladimirovitsj, laat die partijtjes toch met rust, ze zijn toch geen reële be dreiging voor je. Vervolgens kun je tegen je vrienden in het Westen laten zien dat je een echte democraat bent." „Formeel is Poetin almachtig. Hij deed wat generaals doen die een staatsgreep plegen: ontsla alle politici en ambtena ren, en vervang ze door je vriendjes. Bij Poetin zijn die vriendjes afkomstig uit de KGB. Zijn tweede belangrijke maatregel is dat hij een extra bestuurslaag op het land heeft gelegd. Rusland is nu opge deeld in zeven regio's, geleid door zeven supergouvemeurs die zijn aangesteld door Poetin en alleen aan hem verant woording afleggen. Zo probeert Poetin zijn formele macht in de praktijk te brengen." Hoe zit het met de criminaliteit en de corruptie? „Rusland is een diep corrupt land. Van uit het perspectief van de Russen is dat maar goed ook! Corruptie, de cultuur van het ritselen en regelen, is de smeer olie van de Russische samenleving. Tij dens de diepe, diepe crisis van de jaren negentig bood corruptie de Russen een mogelijkheid om te overleven, om bij voorbeeld voedsel te kopen op de zwarte markt." „De verstrengeling van politieke en cri minele macht, die hele maffia-achtige structuur, is natuurlijk niet positief. Ze maakt de rijken rijker, de armen armer, en zorgt ervoor dat er een kleine elite is die boven de wet staat. Ze brengt ook veel geweld met zich mee; het giganti sche aantal mensen die onder vreselijke omstandigheden in gevangenissen zit ten, vormt een gezwel in de Russische samenleving." Een van Poetins doelstellingen is het op nieuw verwerven van de internationale macht en het aanzien van Rusland. Zit de oorlog in Tsjetsjenië hem daarbij niet in de weg? „Sinds 11 september zijn de Verenigde Staten en Europa sneller bereid om het Russische optreden in Tsjetsjenië door de vingers te zien. Onder de Russische bevolking speelt het onderwerp ook niet zo. Daarvoor komen er domweg te wei nig bodybags terug naar Rusland. Wel ondermijnt het Tsjetsjeense conflict de Russische democratische cultuur. De zoveelste bomaanslag door Tsjetsjeense terroristen wil Poetin zo hard mogelijk terugslaan, het merendeel van de Rus sen steunt hem daarin. 'Allemaal afina ken', wordt dan geroepen." Blijft Poetin die harde koers varen? „Hij heeft experimenten gedaan met een gematigder koers, maar die zijn mislukt. Als het leger zich terugtrekt, barst er een burgeroorlog los en zal hoogstwaar schijnlijk een extremistisch regime wor den gevestigd. Hoe moet hij het conflict anders oplossen dan door keihard erop te slaan? Je kunt daarbij allerlei kantte keningen plaatsen, maar kom maar eens met een alternatief." Kunnen we vanuit het Westen druk uit oefenen op Rusland om meer democrati seringen door te voeren? „Je kunt landen een wortel voorhouden. Het lidmaatschap van de EU is een wor tel die enorm succesvol is gebleken bij het democratiseren van Oost-Europese landen. Het dwong potentiële lidstaten om in ieder geval de acquis communi- taire over te nemen, het geheel aan wet ten en verdragen van de Europese Unie. In het geval van Rusland zijn er leningen verstrekt, onder meer door het IMF, maar het land is te groot en te eigenge reid om zich voorwaarden te laten wel gevallen." Zal Rusland ooit een westers land wor den? „Geografisch gezien ligt het overgrote deel van Rusland in Azië, maar als je kijkt naar de staatsinrichting is het een westers land. Bovendien hebben ze in Rusland de typisch Europese doctrine van het marxisme uitgeprobeerd." enk Hellema onderzoekers zijn erin ge- planten via genetische modifi- elAoor de mens gezonde vetzuren G/i n produceren. Eten we straks sla :s van vette vis om aan onze meervoudig onverzadigde vet- m e komen? ntechnologie bij planten kleeft gatief beeld. Het is een beeld multinational die uit winstbe- ietisch veranderde maïs of soja - narkt wil brengen. Er zijn ook initiatieven. Engelse onder- zijn erin geslaagd om de ket (Arabidopsis thaliana, het 'er plantje van de biotechnologie) un Dudig onverzadigde vetzuren te -laken. 'at rte hen door in het erfelijke aal van de plant twee genen van zeealgen en één gen van een paddestoel in te bouwen. Deze meer voudig onverzadigde vetzuren, met name de omega-3-vetzuren, spelen een rol bij de hersenontwikkeling van pasgeborenen. Verder hebben ze een mogelijk gunstige effect op hartrit- mestoomissen bij patiënten na een acuut hartinfarct. Deze vetzuren lijken ook gunstig ter voorkóming van dikke-darmkanker, voor het geheugen van ouderen, voor patiënten met een manisch-depres- sieve stoornis en voor patiënten die lijden aan ALS of amyotrofische late rale sclerose. ALS is een ernstige ziek te van de zenuwcellen, die tot een toenemende zwakte van de spieren leidt. De Engelse onderzoekers achten hun resultaten zo veelbelovend, dat ze hun studie willen voortzetten in plan ten die oliezaden produceren. Te denken valt aan het verwante kool zaad. „De hoeveelheid vetzuren in de zandraket is zodanig, dat wanneer de genetische modificatie ook in planten met oliezaden lukt, de productie van deze vetzuren een economisch per spectief biedt," aldus de onderzoe kers. Is het kweken van genetisch veran derde planten die de gezondheid be vorderende vetzuren aanmaken, een goede ontwikkeling? Prof. Frans Kok, hoogleraar humane voeding aan de Wageningen Universiteit en Research (WUR), vindt van wel. „De omega-3- vetzuren komen vooral in vette vis voor. De productie van deze vetzuren in planten biedt perspectief nu de zeeën langzamerhand worden leeg gevist." Kok kent het onderzoek, gepubli ceerd in het wetenschappelijk tijd schrift Nature Biotechnology, wil wel enige kanttekeningen maken. „We moeten er wel zeker van zijn, dat door het inbrengen van drie nieuwe genen niet nog andere, wellicht onge wenste verbindingen worden gepro duceerd. De veiligheid van het even tuele voedsel moet worden gegaran deerd." Hij ziet echter geen principiële be zwaren. „In dit onderzoek gaat het om een nuttig product. Ik zou het in dit opzicht willen vergelijken met de genetisch gemodificeerde rijst die vi tamine A en ijzer bevat, stoffen waar aan in de rijst etende landen een groot gebrek is." De weerstand tegen deze vorm van gentechnologie is mede gevoed door multinationals die de techniek willen toepassen uit economisch winstbe jag, aldus Kok. „Die vooral economi sche drijfveer heeft de gentechnolo gie een valse start gegeven." Ook prof. E. Jacobsen, hoogleraar plantenveredeling aan de WUR, ziet geen principieel bezwaar tegen het kweken van planten die meervoudig onverzadigde vetzuren bevatten. „Die vetzuren komen van nature al in planten voor." Zo zou lijnzaadolie veel omega-3-vetzuren bevatten. Hij vraagt zich daarbij af, of geneti sche modificatie in deze wel zinvol is. „De weerstand bij het publiek tegen gentechnologie heeft zeker ook een emotionele kant. Men vreest dat bij massale toepassing de voedselpro ductie in te weinig handen komt. Dat soort geluiden hoor ik heel veel." De deur naar deze vorm van gentech- nolologie moet zeker niet worden dichtgegooid, vindt hij. „Over zo'n 20 tot 30 jaar zullen we wel weten welk probleem het beste met gentechnolo gie kan worden opgelost. Als we niet oppassen, gooien we in Europa het kind met het badwater weg. Dat zou enorm jammer zijn. Slecht voor het milieu? In dit geval is men niet met uitzonderlijke genen bezig." Hij wijst er ook op, dat er in het verle den heel veel nieuwe uitheemse planten zijn geïntroduceerd. „Ik zeg weieens: wanneer de aardappel nu in Europa geïntroduceerd zou moet worden, kreeg men dat niet meer voor elkaar." Milieuorganisatie Greenpeace blijft tegen deze gentechnologische ont wikkelingen. Volgens medewerkster Sandra Schalk klinkt het allemaal prachtig, maar weten de onderzoe kers eigenlijk niet waar ze mee bezig zijn. „Wie weet welke andere geneti sche veranderingen in de zandraket plaatsvinden door het inbrengen van de drie nieuwe genen? Dat weet nie mand. De risico's zijn gewoon niet in te schatten." We zijn niet tegen het onderzoek op zich, zegt ze, „maar de onderzoekers moeten niet met veldproeven begin nen. Dan weet je niet waar je aan be gint." De zandraket is het 'fruitvliegje' van de plantenbiotechnologie. Foto: GPD bl en is ooit langs een pan- r^ek-, tapijt-, of seksboer- v efietst. Femke Daalhui- or derzocht veranderingen platteland als gevolg van ch functieverlies en be- ïatig hergebruik van alige boerderijen. Zij I e een landsdekkende van de CBS Landbouw- en en het Landelijke In- isatie Systeem Arbeids- j] en. Vervolgens zijn met V, |)van een enquête de 1q- j euze van ondernemers in voormalige boerderijen en de gevolgen hiervan voor het bui tengebied doorgrond. Op be perkte schaal, in zo'n 15% van de voormalige boerderijen, is een veelal kleinschalig bedrijf gevestigd. Naast het feit dat de voormalige boerderijen hier door goed gebruikt en onder-, houden worden, zorgen deze ondernemers die het werken en wonen combineren in een voormalige boerderij voor een diversificatie van de platteland seconomie en -samenleving. door Ron Buitenhuis en sch gemodificeerd stuifmeel kan gebruikt worden als vaccin allergische respons van hooikoortspatiënten drastisch be- i, zo bleek tijdens een klinische proef in Oostenrijk, Zweden nkrijk. Onderzoekers onder leiding van Rudolf Valenta heb- [er\ gepubliceerd in het laatste nummer van de Proceedings of tional Academy of Sciences. Als allergie-vaccin gebruikten enschappers genetisch gemodificeerd stuifmeel van berken- JDoor de genetische modificatie kon het vaccin de beoogde inreactie opwekken zonder bijwerkingen. :cin bleek ook te werken tegen stuifmeel van sommige an- antensoorten. etUei al kc zo'n serre, in de winter ïste. Een beetje zon en je ïeteen lekker warm. lartje zomer is het er :t te harden. Engelse on- kers hebben daarvoor nu lossing gevonden. Een coating houdt bij ho- iperaturen warmtestra- :n. Ook bij moderne ;ebouwen is het ge- grote hoeveelheden de zomer een fors pro bleem. De voordelen van een natuurlijke lichtval gaan dan gepaard met een enorme warmte-instraling. Alleen krachtige, energievreten- de airconditioners zorgen er dan nog voor dat de kantoor tuin een beetje leefbaar blijft. Getint glas kan ook een oplos sing zijn. Maar dan is er iri de donkere winterdagen juist weer een ge brek aan zonlicht. Wat gebeurt er precies op het moment dat een meteoor op de aarde inslaat? Roeide de mete oor die 65 miljoen jaar geleden insloeg bij het Mexicaanse schiereiland Yucatan, daadwer kelijk de dinosaurussen uit? Een eenvoudig experiment in Twen te kan wellicht antwoord geven. Het beroemde reclamefilmpje van het wasmerk Silan is be kend. Je ziet hoe een druppel in slow motion in een bakje met vloeibare Silan valt. Op de ach tergrond is Richard Strauss' Al so sprach Zarathustra te horen. Op het moment dat de druppel de vloeistof in het bakje raakt, spat er een kring omhoog. Er ontstaat als het ware even een kroon van vloeistof. Luttele tel len later spuit vanuit diezelfde kroon een fontein recht om hoog. Waarna de fontein op zijn beurt ook weer ineenzakt. Het reclamefilmpje is zeker 25 jaar oud en het fenomeen is aan het begin van de 20e eeuw al beschreven door fysicus Worthington. Pas onlangs is ontdekt dat vergelijkbare in slagverschijnselen ook optre den in zand. De vakgroep Phy sics of Fluids van de Universi teit Twente heeft een experi ment gedaan met een bakje zand in plaats van een bakje met vloeistof. In een glazen ko ker werd zo'n 25 centimeter zeer fijn kwartszand gedaan. Door het zand werd een tijdje lucht geblazen, om de structuur zo los mogelijk te maken. Ver volgens liet men een metalen kogeltje van 2,5 centimeter doorsnee in het zand vallen. Het hele proces - dat al met al nog geen halve seconde duurt - werd vastgelegd met een speci ale camera die duizend beeldjes per seconde maakt. Wat ont dekten de wetenschappers van de vakgroep vloeistof fysica? Zand gedraagt zich bij een in slag min of meer hetzelfde als vloeistoffen. Ook hier vormt zich eerst een soort kroon (splash), waaruit even later een fontein van zand (jet) opstijgt. „Telkens speelt zich hetzelfde proces af', zegt universitair do cent dr. Devaraj van der Meer (40), die het kogeltje vanuit di verse hoogten en verschillende hoeken liet inslaan. „De kogel raakt het oppervlakte van het zand. Het bovenste zand spat uiteen (splash). In het zand ontstaat een trechter vormige holte. Hoe dieper het kogeltje komt, hoe sneller de holte zich, onder invloed van de zwaartekracht, weer achter het kogeltje sluit. De holte im plodeert." „De kinetische energie die vrij komt bij de inslag kan geen kant meer op, alleen nog maar- recht omhoog en omlaag. Dat is het moment dat de jet de lucht inspuit. Het frappante is dat in onze experimenten de jet nage noeg altijd hoger reikt dan het punt vanwaar het kogeltje werd losgelaten." Rijst de vraag: wat kunnen we met die weten schap? Van der Meer: „Met behulp van natuurkundige schalingswetten kun je nu herleiden wat er ge beurt als een meteoor op aarde, of een andere planeet inslaat. Want stel het kogeltje is niet 2,5 De inslag van een tweeënhalf centimeter groot kogeltje. De fontein is goed te zien. Foto: GPD centimeter maar enkele tiental len kilometers groot en de val snelheid is niet één meter per seconde (1 m/s) maar twintig kilometer per seconde (20 km/s)." „Bij zo'n inslag komt meer energie vrij dan bij de ontplof fing van al het op aarde aanwe zige kemwapenarsenaal. Het is bijna niet voor te stellen wat voor een gigantische kroonvor- mige splash je dan krijgt. En vervolgens een jet die tot ver buiten de atmosfeer reikt." Sommige wetenschappers den ken dat door zo'n gigantische meteoorinslag materiaal van de ene op de ander planeet kan belanden. De brokstukken in de jet reiken namelijk tot ver in de ruimte. Doordat ze genoeg snelheid hebben belanden ze uiteindelijk op een andere pla neet. Vermoedelijk is zo ook materie van Mars ooit op Aarde terechtgekomen. Bij het kogeltjes-experiment in het Twentse laboratorium wordt in beeld gebracht hoe de diverse zandlagen zich bij een inslag verplaatsen. De bovenste zandlaag spat vooral uiteen in een splash, maar de diepere la gen verplaatsen zich op een heel specifieke manier naar bo ven. Uit dit patroon valt voor geofy sici wellicht af te leiden wat er 65 miljoen jaar geleden precies gebeurd is bij de gigantische meteoorinslag nabij het Mexi caanse schiereiland Yucatan. De inslag was zo heftig dat er in de huidige zeebodem een kra ter met een doorsnede van 170 kilometer is achtergebleven (Chicxulubkrater). Sinds een paar maanden be twijfelen wetenschappers van de Amerikaanse Princeton-uni- versiteit of er een rechtstreeks verband is tussen deze mete oorinslag en het uitsterven van de dinosaurussen. De theorie zegt dat er door de inslag zoveel stof rond de aarde dreef, dat de zon vele jaren werd verduisterd. Nieuwe berekeningen indice ren echter dat de krater bij Yu catan minstens 300.000 jaar ou der zou zijn dan de tijd waarin de dinosaurussen 65 miljoen jaar geleden uitstierven. De onderzoekers wijzen op een afzettingsgesteente tussen de laag van de inslag en de zoge heten K-T lijn die het uitsterven van de dinosaurussen mar keert. Omdat met de vorming van die laag honderdduizenden jaren gemoeid waren, zou de inslag lang voor het uitsterven moeten hebben plaatsgevon den. Nu rijst de vraag of het be wuste afzettingsgesteente ook door de meteoorinslag zelf kan zijn verplaatst? Iets waar het ex periment in Twente wellicht een antwoord op kan geven. Devaraj van der Meer: „Dat zou natuurlijk fantastisch zijn." Toch is de link naar de Yuca- tan-meteoor niet eens het be langrijkst voor de Twentse we tenschappers. Nu ze weten dat zand (een fijn granulaat) zich vaak als een vloeistof gedraagt, zegt dat wellicht ook iets over het gedrag van industriële gra nulaten. Van der Meer: „Jaarlijks gaat wereldwijd zo'n vijf procent van alle industriële energie (stroom, gas, olie) verloren, doordat bij het transpoflbn het gebruik van granulaten van al les misgaat. Granulatie materie wordt nagenoeg overal ge bruikt; in de chemie, de farma cie, in de mijnbouw en de voe dingsindustrie. Ze worden meestal vervoerd en verwerkt met behulp van pijpleidingen, transportbanden en trechters." „Om de een of andere reden raakt de doorstroming heel vaak verstopt. Dat betekent: het productieproces stilleggen, de verstopping verhelpen en het hele proces opnieuw opstarten. Nu we steeds beter weten hoe granulatie materie zich ge draagt (soms dus als water, red.), kunnen we te zijner tijd wellicht ook een oplossing vin den voor het verstoppingspro bleem.''

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23