SPORT 10 Recordaantal sporters betrapt Goed gedaan? Dozen Vijfentwintig medailles in Sydney, dat zou den we in Athene wel eens even beter doen. 'Op naar de dertig', riep de Neder landse olympische baas Joop Alberda in al zijn enthousiasme vier jaar geleden. Het is niet gelukt. Met tweeëntwintig medailles, waaronder 'slechts' vier keer goud, keren de oranjesporters huiswaarts. Is dat wel zo teleurstellend? Of heeft Nederland het voor een klein landje toch erg goed gedaan? Jan Klerks uit Leiden, roeicoach in Athe ne: „De Nederlandse ploeg heeft het absoluut goed gedaan. In Nederland zijn we vaak te kritisch, vooral tegenover mensen die niet naar verwachting presteren of net niet een medaille pakken. Na de vorige Spelen riep het NOCNSF 'op naar de der tig medailles'. Dat was niet haalbaar. In de aanloop naar Athene durfde ik niet te hopen op de 22 medailles die nu zijn be haald. Dit was toch een mindere ploeg dan vier jaar geleden. Met de prestaties in het roeien ben ik bijzonder gelukkig, vooral voor de betrokkenen, maar ook voor de sport. De sportwereld moet het in de komende jaren met minder centen doen en dan wordt toch gekeken naar wie het goed hebben gedaan." Elfstedentochtwinnaar Henk Angenent uit Woubrugge: „Ik denk het wel, misschien is alleen de verhouding een beetje zoek tussen 22 me dailles en vier keer goud. Maar als je Ne derland vergelijkt met even grote landen dan staan we fier aan kop. Ik vind dat we trots mogen zijn, alleen worden de pres taties zo slecht gewaardeerd. Ik sprak vandaag wat mensen tijdens 'The Ride for the Roses' en dan hoor je verschillende mensen erover klagen dat ze je over een halfjaar weer vergeten zijn. Als je niet meer wint dan kennen ze je niet meer. Het enige minpuntje van Athene is dat we lijk favoriet, maar konden het niet bren gen op het moment dat het moest. Ik heb ook bewondering voor Anky van Gnins- ven, een gouden plak was voor haar best boven verwachting. En de roeiers hebben het ook prima gedaan. Ze halen er alles uit wat erin zit, dat telt voor mijn gevoel ook als een gouden medaille." Aad van Polanen, Leidse sportschool houder en voormalig judo-internatio nal: „We hebben het héél erg goed gedaan. Het aantal medailles evenaart bijna dat van Sydney vier jaar geleden. Dat was toen een unieke prestatie en dat is het dus nu weer, het scheelt maar twee of drie plakken. Nederland eindigt op de 17de plaats van de ongeveer tweehonderd lan den die deelnemen. Ik heb veel sport ge zien op tv en daar ontzettend van geno ten. De mensen die vinden dat de presta ties tegenvallen, hebben geen idee hoe veel inspaning het behalen van een me daille kost." Wim Rijsbergen, voormalig internatio nal en voetbaltrainer uit Leiderdorp: „De sporters die iets konden betekenen hebben het in de meeste gevallen ook waargemaakt. Alleen in het zeilen was misschien op medailles gerekend die niet zijn gehaald. Ik denk dat Nederland tevre den mag zijn, we zijn niet een land dat ge makkelijk veel geld uitgeeft om sporters te laten sporten. Ik ben sportman, dus ik vind dat de overheid daar best geld voor mag uittrekken. Maar het is altijd een af weging. In Portugal werden voor het EK stadions gebouwd die nu leeg staan, ter wijl er geen geld is voor een nieuw zieken huis. Dat is ook niet zo gelukkig. Het is jammer dat er in Nederland zoveel geld in de HSL is gestopt. Want van dat geld had den we tot 2020 nog heel wat Nederlan ders kunnen laten sporten." geen nieuw gezicht hebben gezien, maar over vier jaar is er wel weer een nieuwe lichting. Die gaat in Beijing aan het grote werk ruiken om vier jaar later te kunnen oogsten. Ik ben daarvan overtuigd." Shorttrackster Maureen de Lange uit Leiderdorp: „Ik heb aan de buis gekluisterd gezeten tijdens de Spelen. Ik vind het hartstikke leuk om te zien en ik vind dat Nederland het beslist goed gedaan heeft. Echt hart stikke knap van Inge de Bruijn en Pieter van den Hoogenband dat ze vier jaar later toch weer een gouden plak winnen. Oké, het zijn minder gouden medailles dan ze in Sydney haalden, maar een olympische titel prolongeren is ontzettend moeilijk. Van de hockeyfinales vind ik het wel heel jammer. Zeker de vrouwen waren duide SPORT IN BEELD UIT CESPROKI Charles v éCommenée derlandse a tiekcoach ii dienst van Britse ploej NRC Handelsblad: Desondanks zet ik bij son medaillewinnaars in At hei groot vraagteken: ik heb nx steeds het idee dat een aan hier goed wegkomt. Dan d ik: hoe is het mogelijk? Die bruiken blijkbaar spul wax geen weet van hebben. 'r Opnieuw Charles van Coi menée: „Het is altijd opvallend als prestatiecurve van een atle uitschieters vertoont. Ik ka geen harde statements gein maar de zege van de Wit-i Yulia Nesterenko op de IOC ter vind ik om die reden i mate verdacht, evenals de winning van de Griekse F Halkia op de 400 meter ho Wat zij deed is zelfs zelden toond; dat was van een a Wiert Doyer, de Nederlan directeur van het olympi hockeytoernooi, in de Vo krant: „Van een strafbal of een sti corner hadden de Grieken nooit gehoord." Tennisser Raemon Sluit* Sportweek: „Puur tennissen voor het kan ik niet. Never. Dan ga ver in mijn eigen kledingzx staan. Interesseert mij niet. verdien ik maar veel mind ik me maar lekker voel. Cor van der Geest, vader coach van de judo-1 en Dennis, in Nieuwe Re\ „Elco gaat zó diep, daar ki als vader soms bijna niet n kijken. Het is zo'n intens n ik word er wel eens bang v FC Utrecht-doelman Joosf rol uit Noordwijk, voornu militair, in Voetbal Interi nal: Waarom zijn Dave Steeru en Jeroen Severs gesneuveld Om niets! Omdat deAmeri\ nen dachten dat er eventi massavernietingswapens ti den waren..." Idem: „Ik was vroeger een verveld en lui ventje, woog tien kilL veel en haalde daarom de tingstest voor het leger n Bij binnenkomst kon ik nc\ lachen als ik in het gelid r staan, maar dan moesten d deren voor straf opdrukkerin{ halve ik. Dan vergaat het je snel. hei Oud^volleybalcoach JoopL berda - hij won met Nedej goud op de Spelen van 19| in VARA TV Magazine: „Olympisch goud heeft eerC\. wige houdbaarheidsdatum fascinerende én beangstigd van die overwinning is dati als discutabel of zelfs onu werd aangemerkt, daarna fc der enige discussie tot wax wordt verheven. Opnieuw Joop Alberda: „Ik word ineens gevraagd u van de vluchtelingenproblfiu tiek vind, of van het gedrag Lubbers ten aanzien van wen. Terwijl ik mijn au tori op die gebieden toch érnstig waag te betwijfelen. Gerard Nijboer won de thon tijdens het EK van l| in Athene, ondanks een moeilijkheden onder Nieuwe Revu: „Er reden gewoon auto's, ren en fietsen op de weg. I me reed een bus met pers, graf en en tv-camera's. De i laat van die bus zat op mi hoogte, dus die dieselwalr rechtstreeks mijn longen it blazen. Vreselijk." Michael Zijlaard, echtgenjsc van wielrenster Leontien j Moorsel, in Sportweek: „De mensen vergeten wel a dat wij ook een privé-lever^ ben ais man en vrouw. Son, pen we tegen elkaar te zeilj het is echt niet altijd koek i En tja, dat wordt dan alle gepubliceerd. Is geen enkel bleem, want dat komt d zelf." De Spanjaard Jose Anton Reyes, de nieuwe vedette) Arsenal, in FourFou „Ik zei altijd tegen mijn l Engels: Waarom moet ik leren? Ik ga nooit naar Ené land'. En moet je nou eensp ken. Oeps!" De moeder van NAC-keew Davy Schollen in Voetbal p ternational: p'o „Davy kon goed leren, maar dan moest ik wel eerst de bal bij hem weghalen. Een Iraanse gewichtheffer viert zijn gouden medaille met een gebed. Foto: Reuters eb m mmmeamm Gênant was het en verbazend tegelijk: de anti- Amerikaanse houding van het Griekse pu bliek in het Olympisch Stadion van Athene, vlak voor de start van de 200 meter. Eerder was er al de opmerkelijke revolte geweest in de turn hal. Het publiek voelde zich bekocht door de onder waardering voor 'Sexy Alexei' Nemov aan de rek stok. Een kwartier durend, striemend fluitcon cert daalde neer op de turnjury. Jury's worden per definitie betwist en zo niet, dan hebben ze de schijn wel tegen. Het protest was zo hevig dat de jurering alsnog werd opge krikt - niet genoeg voor een medaille voor de Rus - als om het bewijs te leveren dat de BV Cijfergoochelaars inder daad een kongsie van beroeps- marchandeurs is. Dat de Amerikaan Paul Hamm zijn concentratie gedurende dat bizarre kwartier moest zien vast te houden en dus in wezen het grootste slachtoffer van de op stand was, moet toeval zijn ge weest. Amerikenhaat was het niet, niet in de OAKA Indoor Hall in elk geval. Anders lag dat in de minuten voor het startschot van de 200 meter. Weer een orkaan van boe-geroep en gefluit, ditmaal specifiek be doeld om de drie voor het goud in aanmerking komende representanten van de VS aan vertwij feling ten onder te laten gaan. Het volksgericht had inderdaad effect, maar niet het beoogde. De Amerikanen werden 1,2 en 3. Waarom Griekse atletiekliefhebbers zich als voetbalhooligans gedroegen, is de vraag die ik ga proberen te beantwoorden. De dubbele sprint was, zoals u weet, het domein van Kostas Kenteris. Eerst ontweek deze van zijn sokkel gevallen Griekse held (van Sydney 2000) alsof het zijn professie was de ene na de andere dopingcontrole, maar in de nacht voor de Spelen zag hij géén kans, tuffend op een scootertje - met Ekaterini Thanou, net als hij beoogd om tot de onsterfelijkheid te worden geroepen, op zijn ba- gedrager - een Atheense lantaarnpaal te ont wijken. (Je probeert je de ramp voor te stellen: Anky van Grunsven en haar paard overkomen de nacht vóór de allesbeslissende kür ergens in donker Athene een motor-ongeluk en worden even later in het ziekenhuis gelokaliseerd, nog een geluk dat Salinero een helm droeg. Zouden wij Anky geloven?) Kostas Kenteris wórdt geloofd. Door Kostas Ken teris zelf natuurlijk, maar ook nog steeds door een legertje landgenoten. De Griekse volkswoede richtte zich op de Ameri kaanse atleten, denk ik, omdat het Openbaar Ministerie van dat land drie procureurs naar Athene heeft gestuurd om mee te helpen in het onderzoek tegen Christos Tzekos, de in opspraak geraakte coach van Kenteris en Thanou. De Amerikaanse 'vriendendienst' beoogt dit trio Hellenic te ontmas keren, wat in feite nog steeds niet gelukt is. Of het aan de Amerikanen ligt is onbekend, maar sinds zij zich met de kwestie inlaten, zit er schot in: de Griekse politie heeft grote hoe veelheden stimulerende middelen aangetroffen, die toebehoorden aan Tzekos. Je leest het bericht nog eens en nog eens en struikelt als een hordelo per over het begrip 'grote hoeveel heden'. Waar moet je aan denken? Een toilettas vol met pillen, beeld ik mij zo in. 'n Beautycase, des noods. De kofferbak van Tzekos' Toyota. Of gaan mijn gedachten nu op hol? Geenszins. „Bij de inval trof de politie 1400 dozen met voe dingssupplementen aan, verboden stoffen bevat tend, van efedrine tot geavanceerde anabole ste- roïden. Efedrine en anabolen, het zal. Waar mijn voor stellingsvermogen het pas tegen aflegt, zijn die dozen. 1400. Veertienhonderd dozen stimulantia. Daarmee kun je een gewichtheffer in de zwaargewicht klasse (anders wel een varken) het polsstokhoog laten winnen. Ben Johnson is definitief tot miet je gedegradeerd: Kenteris zou de 200 meter ge wonnen hebben in de recordtijd van vijf en een halve seconde en zou tijdens zijn ereronde zijn geëxplodeerd, eigenlijk zonde dat dit spektakel ons onthouden is. Frank Snoeks IOC meldt 22 dopinggevallen bij Olympische Spelen Athene athene/anp - Dopingcontro- leurs hebben in Athene een re cordaantal sporters in de kraag gevat die verboden middelen zouden hebben gebruikt. Vier uur voor het begin van de slui tingsceremonie verloor de Hongaarse kogelslingeraar Adrian Annus alsnog zijn gou den plak, omdat hij weigerde een tweede dopingtest te on dergaan waar het Internatio naal Olympisch Comité om had gevraagd. Vier dagen voordat de ope ningsceremonie plaats had, vlogen de eerste sporters er al uit. De honkballers James Brack en Derek Nikolson van de Griekse ploeg reageerden posi tief op respectievelijk stanozol- ol, een spierversterker, en op sporen van verboden vochtaf- drijvers. De Kenyaanse bokser Munyasia volgde een dag later. Aandacht was er vooral voor de Griekse tragedie rond de sprin ters Kostas Kenteris en Ekateri ni Thanou. Hoewel beide spor ters niet verschenen bij een do pingcontrole en daardoor uit gesloten hadden moeten wor den, liep de hele affaire uit op clowneske vertoning. Nog steeds is het niet duidelijk of de twee atleten, die uit het Griekse team werden gezet en zich later persoonlijk terugtrokken van de Spelen, een schorsing opgelegd krijgen of niet. Bij andere sporters leek het IOC veel fermer op te treden. Na bokser Munyasia volgden twin tig andere sporters die zonder pardon uit de uitslagen van de Spelen werden geschrapt en in dien van toepassing hun plak konden inleveren. Drie olympi sche kampioenen vielen van hun voetstuk. Naast de Hon gaar Annus mocht zijn ploeg en landgenoot Robert Fazekas die goud pakte op het onder deel discuswerpen, zijn medail le inleveren. Irina Korzjanenko verloor haar eerste plaats in het kogelstoten na te zijn betrapt op het gebruik van stanozolol. IOC-president Rogge zei giste ren dat er 22 dopinggevallen in Athene zijn te betreuren, twee keer zoveel als in Sydney. „We hebben 10.500 atleten in het olympisch dorp, geen 10.500 heiligen. Er zullen altijd vals spelers tussen lopen", verklaar de de Belg. Voor het begin van de spelen zei hij met gemengde gevoelens het toegenomen aan tal gevallen van doping en be trapte sporters te hebben waar genomen. Een lange reeks dopingaffaires wierp al een schaduw over Athene voordat er ook maar één seconde was gesport. Toch klapte het IOC van tevoren ook in de handen. Een bende vals spelers en spelbedervers zal niet meedoen. „Geweldig dat er zoveel positieve gevallen zijn", zei Per Renström van de medi sche commissie van het IOC nog geen drie weken geleden. „Het bewijs dat wij ze te pakken krijgen." LINKS BUITEN Rush te hulp hij Chester City Liverpool - Ian Rush is zater dag benoemd tot manager van Chester City uit de twee de league van Engeland. De 42-jarige ex-aanvaller van Li verpool begon zijn carrière als profvoetballer in 1979 bij Chester City. Zeven maan den, en 33 wedstrijden waar in hij veertien keer scoorde, later werd hij voor het des tijds astronomische bedrag van 300.000 pond sterling (destijds ruim 3 miljoen gul den) verkocht aan Liverpool. Bij die club zou hij grote tri omfen vieren. Hij werd vijf keer landskampioen, won de FA Cup drie keer en een keer de Europese beker voor landskampioenen. Daarna speelde hij nog voor Juven- tus, Newcastle United een Leeds United. Gouden paard staat te koop athene - Cian O'Connor vreest dat hij binnenkort rui ter te voet is. De Holsteiner ruin Waterford Crystal, waarop de 24-jarige Ier vrij dag Jeroen Dubbeldam op volgde als olympisch kampi oen, is straks te koop. Een Iers consortium kocht het 13-jarige gouden paard vier jaar geleden, na bemiddeling door de Duitse junioren- bondscoach Dietmar Gugler. .Afgesproken was dat ik het dier tot Athene mocht rij den", zei O'Connor berus tend over het nakende af scheid. „Ik ga een heleboel Guinness drinken als ik thuis ben." Adrian Annus slingert de hamer 83.19 meter weg. Hij moest zijn gouden medaille toch inleveren. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22