m IETS Spelen eindigen met bizar incident bij marathon Franse moslims veroordelen ontvoering Balans verkopen?) Goedemorgen Wat een krant. tpartijen Duizenden ontslagen in kunstsector oordwijk Bureau Berenschot: Effect bezuinigingen veel dramatischer dan voorzien SPRINTERS 5 072-5196868 Talrijke buien Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 maandag 30 augustus 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 De man, gehuld in kilt en met baret, is gearresteerd. De geschrokken De Lima krabbelde overeind en zette de marathon voort. Maar zijn tempo was gebroken en al snel haalde Baldini hem in. De Italiaan had juist een versnelling ingezet en alle grote favorieten achter zich gelaten. Onder hen de Kenyaanse wereldrecordhouder Paul Tergat en de Marokkaanse wereldkampioen Jaouad Gharib. Hun tempo stokte op het glooiende traject. Vanderlei De Li ma, 35 jaar, kreeg voor zijn sportieve gedrag de olympische eremedaille, maar had liever goud gehad. Nadat de medaillewinnaars van de marathon waren gehuldigd, kwamen de 201 vlaggendragers het olympisch stadion binnen. Voor Nederland droeg Leontien van Moorsel de nationale driekleur. Van Moorsel is één van de 22 Nederlandse medailewinnaars. Zij won goud en zaak echter veel dramatischer dan het lijkt, zo is op te maken uit de resultaten van Berenschot. Niet alleen de Rijksoverheid haalt de broekriem aan, provincies en vooral gemeenten doen dat ook. Berenschot rekende verder mee het afschaf fen van de filmstimulering, de bezuinigingen op het Muziekcentrum voor de Omroep en kortin gen op regelingen ten behoeve van de beeldende kunst. Verder verdwijnen de ID-banen, de voor malige Melkertbanen waarvan vooral kleinere kunstinstellingen profiteerden, worden de eisen voor de WW ook voor kunstenaars scherper en zijn de WIK (Wet Inkomensvoorziening Kunste naars) en de WAZ (de WAO voor zelfstandigen) er snot werkt voor de publieke radio en Geor ges Malbrunot schrijft voor de kranten Le Figaro en Ouest-France. Dalil Boubakeur, voorzitter van de overkoe pelende raad van moslimorganisaties in Frankrijk riep „uit naam van de islam"' de ontvoerders op de journalisten onmiddel lijk in vrijheid te stellen. Hij noemde de ontvoering 'chantage' en zei dat de Franse moslimgemeenschap niets met de actie van doen heeft. Ook de voorzitter van de radicalere Raad voor het Moslimgeloof, Lhaj Thami Breze, keurde de ontvoering af. Aanstaande donderdag wordt het hoofd doekjesverbod officieel van kracht. iskia Buitelaar wijk - Gewelddadighe- issen twee rivaliserende n jongeren in Noord- lebben de politie een veekeinde bezorgd. Za- nacht zijn na een vecht- zes arrestaties verricht een groep Marokkanen ;n groep autochtone wijkers die elkaar de he ld al uitdaagden, vende arrestatie was het van een andere vecht- eerder op de avond bij irecagelegenheid op de Wilhelminaboule- 'e verdachte sloeg een diggelen en werd met gaderlijke bloeding in afgevoerd naar het ijdagavond hield de po- ie personen aan, die hun ns niet wilden verstrek- idat ze waren betrapt op issen. Daarnaast schreef litie meer dan twintig sen-verbaal uit op de uitgaansavonden. Het weekeinde van het pro- ilig Stappen voor dit sei- was daarmee tevens de onrustige. seierige sfeer tussen de Noordwijkers en de Ma- ien, volgens de politie in aak afkomstig uit Sas- m, kwam tot een uitbar- ond sluitingstijd van de Medewerkers van de igen hadden al gehoord vechtpartij ophanden ree raddraaiers werden politiebus afgevoerd de zaak escaleerde. De verloren de rivalise- groepen uit het oog, jij naar de parkeerplaats ipermarkt Vomar snel- lar een jongen door een in elkaar was geslagen ;t een mes werd be- Op de hoek van de en de Hoofdstraat brak ;ens een vechtpartij uit. igenten later in de Bom- een arrestatie verricht- eerde een groep jonge in zich tegen de politie, ïlp van een politiehond le groep uit elkaar gedre- i werd nog een arrestatie t. Later die nacht pak- enten op de mountain- de buurt van het Bol- i nog een laatste ver- op, die een agent met od had bedreigd. De iep toen, gewapend met i, door Noordwijk. oject Veilig Stappen is t door de Noordwijkse plaatselijke portiers en :hten. amsterdam/anp - De kunstwereld gaat er in 2005 voor minstens 59 miljoen euro op achteruit. Er ver liezen 6000 mensen hun volledige of gedeeltelijke baan in de sector. Dat hebben de belangenbeharti gers Kunsten '92 en Kunst van Vooruitzien laten becijferen door onderzoeksbureau Berenschot. De resultaten werden gistermiddag op de Am sterdamse Uitmarkt aangeboden aan staatssecre taris Van der Laan van cultuur. De bewindsvrouw moet volgens het regeerak koord 19 miljoen euro per jaar op de kunst en cultuur bezuinigen. Het wegvallen en de ver slechtering van andere maatregelen maken de ook niet florissanter op geworden. Prijsstijgingen worden ook al lang niet altijd gecompenseerd. „Het kan al met al wel op een bezuiniging van 100 miljoen euro neerkomen", vreest een woord voerster van Kunsten '92. De onderzoekers tekenen overigens wel aan dat de overheden extra geld besteden aan de gebie den bibliotheekvemieuwing, digitalisering cultu reel erfgoed en cultuur op school, maar dat is slechts voor een bedrag van 24 miljoen euro, te genover een korting van in totaal zeker 83 mil joen euro. Netto blijft er dus voor de gehele sec tor een bezuiniging van 59 miljoen euro over. De opdrachtgevers voor het onderzoek reageren geschrokken. Behalve het banenverlies vrezen ze de sluiting van verscheidene culturele instellin gen. Ook zijn ze bang dat het culturele aanbod danig verschralen zal, dat jong talent niet meer aan de bak komt en dat er voor experimenten geen plaats meer is. De reputatie van Neder landse kunst en cultuur zal afkalven, zo klagen ze, hetgeen het toerisme naar ons land zal ver minderen en ook het investerings- en leefkli maat in de stedelijke gebieden negatief zal beïn vloeden. Pagina Kunst Cultuur: Staatssecretaris bezuinigt 'zo goed mogelijk' Marathonloper Vanderlei de Lima wordt in het publiek geduwd door een man die zich op het parkoers heeft begeven. De Braziliaan had op dat moment de leiding in het slotnummer van de Spelen. Hij kon de wed strijd vervolgen en finishte als derde. Foto's: Reuters athene - De Italiaan Stefano Baldini is de nieuwe olympisch kampioen op de marathon, maar de naam van de Bra ziliaan Vanderlei De Lima lag op ie ders lippen. Hij won het brons (2.12.11). De Lima werd na 35 kilometer, toen hij op kop lag in de race, van het par koers geduwd door een ex-priester uit Ierland die vorig jaar al de Formule 1- race op Silverstone verstoorde en ook al eens Wimbledon onveilig maakte. brons. Even later kwamen de atleten - niet naar nationaliteit gerangschikt - het stadion binnen. De sporters kwa men als één groep naar binnen, ge heel in de geest van Olympische Spe len. Na een indrukwekkende sluitingsce remonie overhandigde IOC-voorzitter Jacques Rogge de olympische vlag aan de burgemeester van Peking, waarna de Belg de Spelen officieel voor gesloten verklaarde. „Dit waren onvergetelijke droom-Spelen", sprak Rogge, die sprak van 'steeds schonere Spelen. Er werden 22 sporters betrapt op doping. Nederland haalde drie medailles min der dan in Sydney. Vooral de oogst aan goud was opvallend minder. Toen twaalf, nu vier. Verantwoordelijk daarvoor waren Pieter van der Hoo- genband, Leontien van Moorsel, Anky van Grunsven en Inge de Bruijn. Zij haalden ook in Sydney goud. (advertentie) OLYMPISCHE SPELEN mpische Spelen keerden naar de bron, Athene, en is in veel opzichten een iende gebeurtenis. Het et zo gelikt als de shows Amerikanen (Los Ange- lanta) maar ongedwon- I dat is opmerkelijk, want b een permanente drei- terreuraanslagen. gebied van doping daar- was weinig onder de loewel Athene 1 had van het Ben Johnson 1988), werd irbije veertien weer duidelijk dat het van doping diep gewor- 22 sporters werden be- een recordaantal in de :he geschiedenis. 'erper Fazekas, kogel- Annus, links en een gewichtheffer en laar en natuurlijk de helden Kenteris en ini werden ontmaskerd, iet alle dopingzondaars de afgelopen twee we- itenspel gezet schriele tumstertjes zag, lat de meisjes door het it van groeiremmers op che wijze klein worden len om de oefeningen ter te kunnen uitvoeren, wie de opgepompte lichamen van de sprinters over de baan zag vliegen en de baardgroei zag van de vrouwelijke kogel stoters moet wel erg naïef zijn geen verband te zien met het gebruik van anabolen en groei hormonen. Op hun lijven staat met grote letters 'Ik gebruik do ping". Maar ze zijn niet gepakt en dus onschuldig omdat ze in hun verlangen naar eeuwige roem de beste en duurste art sen consulteren. Op het gebied van mas- keringsmiddelen hebben die een grote voorsprong op de IOC-contro- leurs. Hoe groot de drang naar olym pisch succes in vooral de Ver enigde Staten is, bleek toen en kele jaren geleden een enquête werd gehouden onder sporters. Hen werd gevraagd of ze er voor zouden tekenen als ze het behalen van een gouden me daille met een vroege dood zou den moeten bekopen. Het me rendeel zei zijn handtekening te willen zetten. Wie zelfs zijn leven wil geven voor een plak, moet dat vooral doen. Daar is niet tegen te con troleren. Fred Segaar i door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Leiders van de Franse moslimge meenschap hebben gisteren in scherpe be woordingen de ontvoering in Irak van twee Franse journalisten veroordeeld. Een groe pering met de naam Islamitisch Leger in Irak heeft de Franse regering een maandag avond aflopend ultimatum gesteld: het hoofddoekjes-verbod op openbare scho len, dat donderdag van kracht wordt, moet van de baan. Zaterdagavond werden via de Arabische te levisiezender Al-Jazeera beelden vertoond van de beide journalisten. Christian Che- President Chirac heeft gisteravond besloten om minister Barnier van buitenlandse za ken naar Irak te sturen. Barnier moet pro beren de ontvoerders te bewegen de jour nalisten vrij te laten. De socialistische oppositieleider Francois Hollande riep de bevolking op tot een 'krachtige mobilisatie' en Gilles Lemaire van de Groenen sprak van een 'onver draaglijke chantage'. Het straatbeeld in Parijs is gisteren dras tisch gewijzigd. Op de grote spoorwegsta tions en de vliegvelden Orly en Charles de Gaulle patrouilleerden in gevechtstenue gestoken militairen met zwaar geschut. Blair tackelt Berlusconi londen - De Britse premier Blair heeft zijn Italiaanse ambt genoot Berlusconi bij een potje voetbal zo hard geschopt dat deze naar het ziekenhuis moest. Daar bleek dat de me niscus van zijn linkerknie be schadigd was. Een ingreep was niet nodig. Berlusconi had Blair tijdens diens recente logeerpar tij in zijn villa op Sardinië voor gesteld een potje te voetballen met teams van medewerkers. Heli neergestort in Afghanistan kabul - In Afghanistan is gister middag een Nederlandse Apa che-helikopter neergestort. Een van de twee bemanningsleden raakte lichtgewond, de ander bleef ongedeerd, aldus het mi nisterie van defensie. Het onge luk gebeurde 20 kilometer ten noorden van de hoofdstad Ka- bul. Zeer waarschijnlijk is de helikopter neergestort door een technisch mankement. Volgens Defensie was er zeker geen sprake van vijandelijk vuur. Fiscus aast op pc-sjoemelaars den hjlag - De fiscus zal bij het beoordelen van de belastingfor mulieren volgend jaar extra alert zijn op de belastingaftrek die wordt gevraagd voor com puters die afgelopen vrijdag nog binnen de pc-privéregeling zijn gekocht. Het kabinet schaf te die regeling afgelopen vrijdag met onmiddellijke ingang af. Maar computerwinkeliers heb ben het zaterdag razend druk gehad, en navraag leert dat maar al te veel winkeliers be reid zijn te sjoemelen met de datum van aankoop, zodat de gekochte computer nog onder de al afgeschafte regeling valt. Pagina Economie Onderkaak uit bovenrug kiel - Duitse artsen hebben bij een spectaculaire operatie een nieuwe onderkaak bij een man ingebracht die in zijn eigen rug was gekweekt. De man verloor zijn kaakbeen door kanker en kon alleen nog vloeibaar voed sel innemen. Negen weken na de operatie maakt de Duitser het goed. Over een paar maan den krijgt de man nieuwe tan den en kan hij weer gewoon eten. 'Fourniret bekent aanrandingen' parijs - De pedofiele serie moordenaar Michel Fourniret heeft bekend tussen 1977 en 1984 nog eens zeker zestien jonge vrouwen of meisjes te hebben aangerand. Dit meldde zaterdag het Franse blad Le Pa- risien, dat heeft gesproken met een oud-politieinspecteur. Eer der bekende de 62-jarige Frans man negen gevallen van dood slag in Frankrijk en België. Na zestien olympische dagen is het tijd voor terugblik en ba lans. Waar was Athene goed in en waarin was het minder goed? Omdat ik ook de Spelen van 2000 in Sydney heb mee gemaakt zal ik de steden op enkele punten vergelijken. 1. De sportaccommodaties. Het Olympisch Park, waar de belangrijkste stadions staan, was in Sydney degelijk en za kelijk van opzet en uitvoering. Athene voegde er pure archi tectonische schoonheid aan toe en overtrof Sydney duide lijk. 2. De organisatie van de wed strijden was in beide steden voortreffelijk. Alles begon stipt op tijd en er waren voor zo ver 4 - ik kon nagaan nergens haperin gen. 3. Het vervoer van en naar de stadions. In Sydney was dat be hoorlijk geregeld, maar Athene spant de kroon. Behalve enige ellende op de eerste dag heb ik nooit meer dan hooguit twee minuten op vervoer hoeven wachten. 4. De vrijwilligers. Zonder een groot le ger vrijwilligers zijn de Spelen niet te houden. Beide steden brachten ruim voldoende krachtt op de been, in Sydney veel ouderen, in Athe ne voornamelijk jonge ren. Vriendelijke, hulp vaardige mensen. Syd ney zette hen naar mijn idee iets doelmatiger in. 5. De beveiliging. Hierbij is geen vergelijking mogelijk. Er is sinds 2000 nu eenmaal veel veranderd in de wereld. De be veiligingsmaatregelen waren omvangrijk, maar als bezoeker had ik er betrekkelijk weinig n De controle bij het h Park in Athene efficiënt. Bij het mtegen hadden haarklovers als itroleur aange leid. Daar be- »tond zelfs vrees voor mijn plastic sigarenkokertje. 6. De sportbe leving. Deze bleef in Athene achter bij Syd ney. Australiërs zijn een sport- volk, Grieken zijn dat veel min der. Voor bepaalde takken van sport hebben ze geen belang stelling. Vandaar menige open plek in de stadions. Ook de topwedstrijden waren zelden uitverkocht. In de Plaka kon je elke dag kaarten te kust en te keur kopen, soms zelfs onder de vaste prijs. Daar was in Syd ney geen sprake van. Samenvattend: Athene, de sportwereld en de toeschou wers kunnen dik tevreden zijn over de viering van de 28ste Olympische Spelen. Ruud Paauw Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 1 0,41 per dag! J Naam:DM V J Adres: 2 Postcode/Plaats: J Telefoon: (l.v.m. beaorgoontrolei 1 Geboortedatum: I e-mailadres: I J Stuur deze bon op in een ongef ran koerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.s.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar I www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2004) I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met peraoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I Informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Leidsch Dagblad Midzomerfeest niet alleen voor kinderen leuk Rapenburgconcert wordt steeds meer straatfeest Supervorm Erik Dekker komt eraan

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1