Wereld heeft de Grieken onderschat ATHENE 2004 fDver helden, zuurpruimen, mooie tranen en blunders Holmes is groot op middellange afstand Gerechtigheid voor Hicham El Guerrouj Borzakovski snel als een hazewindhond De Spelen van Athene waren gepast, stijlvol en verrassend subtiel 4l vliegtuig van smier naar huis Basketballer Jaun Car- lavarro is gisteren met het tel van de Spaanse premier itero naar huis gevlogen bij de bevalling van zijn v te kunnen zijn. Navarro in Athene mee aan het pische basketbaltoemooi. tero is een groot fan van jort. Spanje werd in de tfinale uitgeschakeld door •renigde Staten. In de plek Ie zevende plaats won het van China. Het is niet be- of Navarro inmiddels va- 'jj* s geworden. igge: Athene kealt hoge cijfers ne - Jacques Rogge, presi- t van het IOC, heeft Athene :ren hoge rapportcijfers ge- m n voor de organisatie van omerspelen. „Ik ben een sem gelukkige voorzitter II het IOC", zei hij op zijn ite persconferentie. „Ik ben tevreden over de spelen, irieken hebben het fantas- gedaan." De Belg ging uit- ig in op de details. „Het npisch dorp was het beste ;r< vond hij. „De sportbon- ?ei waren verrukt over de sa te werking met de Griekse or- ;r satie." litie slaags ^«jongeren .ei vh ne - In de nacht van zater- ia op zondag is de politie van nt ne in het toeristendistrict ntiiastiraki slaags geraakt met veer honderd jongeren. De ie gebruikte traangas om lenigte uiteen te drijven. ?le ongeren trokken door de en gooiden molotov-cock- naar bedrijven en gepar- lo iii de auto's. De politie greep er I in en arresteerde twaalf e m d-Korea vecht in ud Hamm aan ne jafNE - Zuid-Korea gaat de len medaille van Paul el< ïm aanvechten bij het ,ze ;ste rechtsorgaan in de d t, het hof van arbitrage rra i) in Lausanne. Dat hebben p0 uid-Koreanen gisteren in ?in«ie bekendgemaakt. De :Sj] irikaan Paul Hamm won de i rkamp bij het turnen door m( juryfout. De jury maakte B fout bij de vaststelling van 1 r itgangswaarde van een oe- ng van de Zuid-Koreaan Tae-young. Door het i kwam Tae minder dan f iende punt tekort voor de pische titel. dbon ontneemt ek illusie rit hi 6g' ne - Moon Dae-sung heeft andros Nikolaidis een illu- ntnomen en diens Griekse lorters in rouw gedompeld. tei uid-Koreaanse taekwondo- lesliste gisteren de laatste fi- die van de categorie bo- 0 kilogram, overtuigend in voordeel. Moon velde de anale favoriet al in de eerste le met een achterwaartse techniek. Nikolaidis ging :k-out. Zijn coach hielp weliswaar op de been, r de Griek wekte de eerste minuten niet de indruk al bij kennis te zijn. door Pim van Esschoten athene - Met zijn fenomenale laatste ronde had Joeri Borzak- ovski vier jaar geleden al faam gemaakt. Maar afgezien van zijn titel tijdens de WK-indoor van Lissabon in 2001 kwam hij op mondiale toernooien steeds te kort. Tot zaterdag in Athene, toen hij zijn faam eindelijk waarmaakte. Olympisch kampi oen op de 800 meter, Borzak- ovski kon het amper bevatten. „Misschien morgen als ik op sta." Acht jaar na de Noor Vebjom Rodal en vier jaar na de Duitser Nils Schumann won nu een Rus de 800 meter, een discipli ne die doorgaans door Afrika nen wordt gedomineerd. Op merkelijk. Ook zaterdag ston den zeven Afrikanen aan de start, maar de man die Joeri de Kenyaan wordt genoemd ging met de winst aan de haal. Joeri Borzakovski werd 23 jaar gele den geboren in Moskou en ver huisde al snel naar Zjoekovski. Dat stadje nabij Moskou werd vernoemd naar Zjoekov, de Russische generaal uit de Twee de Wereldoorlog. Joeri zelf dankt zijn naam aan Joeri Ga garin, die op 12 april 1961 als eerste mens de ruimte in werd geschoten. Op de dag nauw keurig werd Borzakovski twintig jaar later geboren. „Was hij 25 jaar eerder gebo ren, dan zou Joeri Borzakovski de eerste mens in de ruimte zijn geweest", zegt zijn coach Vjatsjeslav Evstratov, die hoog opgeeft over de fysieke kwalitei ten van zijn pupil. „Beter nog dan Gagarin, Joeri is een na tuurwonder. Hij heeft een on gekend lage hartslag en herstelt extreem snel na een harde trai ning. Toen ik dat voor het eerst had gemeten, wilde ik het niet geloven." Zijn opmerkelijke tactiek, waar bij hij uit ogenschijnlijk gesla gen positie vanuit het achter veld alsnog naar de zege rent, komt voort uit angst. „Toen ik als junior tussen de senioren kwam te lopen, was ik bang voor het geduw en getrek. Ik ging achterin lopen, vertrou wend op mijn eindsprint." Ook zaterdag in Athene pakte hij het zo aan, net als vier jaar terug in Sydney. Toen was de pas 19-jarige Borzakovski al de gevreesde man. Wilson Kipke- ter, de grote favoriet, maakte destijds de fout zijn tactiek vol ledig op hem af te stemmen. In Sydney kwam Borzakovski's aanval echter de laat, waardoor ook Kipketer niet bijtijds rea geerde. Nils Schumann werd de onverwachte winnaar^ Die fout wilde Kipketer deze keer niet weer maken. Achter koploper Djabir Saïd-Guemi hield de Deense Kenyaan via de twee grote schermen in het Olympisch Stadion steeds de jonge Rus achter hem in de ga ten. De aanval van Kipketer was nu goed getimed, maar de be nen van de 31-jarige houder van het wereldrecord (1.41,11) konden niet harder. Kipketer gaf het toe, hij was er simpelweg uitgelopen door een jongeman uit Zjoekovski, wiens achternaam dan ook hazewind hond betekent. Borzakovski won in 1.44,45 en huilde dikke tranen van geluk, ook bij het uitreiken van de medailles. „Ik moest denken aan mijn zoon Yaroslav, steeds weer. Voor de race, meteen daarna." iel Tweede goud in Athene door Pim van Esschoten athene - Op de avond dat het kwartet Britse sprinters de su- perploeg van de Amerikanen naar de tweede plaats verwe zen, spurtte Kelly Holmes naar haar tweede goud in Athene. Nadat ze op maandag Maria Mutola had verrast op de 800 meter, won ze zaterdag de 1500 meter. Alleen Tatjana Kazanki- na in 1976 en Svetlana Mas- terkova in 1996 deden dat eer der. Dat was echter niet de insteek van de Britse pers. Zij wezen op de grote traditie op het eiland in de middenafstand. Sebastian Coe, Steve Ovett en Steve Cram ('the three spitfires coming out of the sky', zoals een BBC-com mentator ze ooit noemde) kwa men nooit tot zo'n historische dubbel. Alleen Albert Hill kon het, in 1920. Voor de Spelen was aan de an dere kant van de Noordzee vooral gehoopt op Paula Rad- cliffe, de grote favoriete in de marathon van vorige week zon dag. Toen zij opgaf na 36 kilo meter in de extreme hitte werd dat als een groot drama be schreven. Een dag later won Holmes onverwacht goud op de 800 meter. De voormalige ser geant in de landmacht wilde aanvankelijk niet eens mee doen op die afstand. „Maar tij dens de laatste trainingen op Cyprus ging het zo goed op de kortere afstanden dat ik besloot toch mee te doen. Ik zou wel zien." Het goud van die maandag koesterde ze dagenlang, ze keek naar weinig anders. „Maar het probleem was dat ik me nau welijks kon focussen op de 1500. Dat is zo moeilijk. Je moet vergeten dat je die medaille hebt, je moet in feite helemaal opnieuw beginnen", zei ze za terdag. Zeven jaar geleden bles seerde favoriete Kelly Holmes zich al in de series tijdens de WK in hetzelfde Athene. Sinds dien ging er geen seizoen voor bij zonder fysieke malheur. Dit jaar bleef dat echter uit en juist daaraan dankte Holmes haar succes. Ook zaterdag liep ze vanuit het achterveld naar de zege, precies zoals ze een week geleden Mutola verraste. Alles klopte bij Holmes. Maar ze was zaterdag nauwelijks in staat om te beseffen wat ze had gepresteerd. „Als ik morgen wakker word, ben ik bang dat ik die hele race opnieuw moet lo pen. Dat het allemaal niet waar is. Ik ben te moe om te denken, ben fysiek en mentaal helemaal op." Even historisch als Holmes' dubbele zege was het verlies van de Amerikaanse estafette ploeg op de 4x100 meter. In de afgelopen dagen hadden Gree ne, Gatlin en Crawford steeds de borst vooruit gestoken en gesproken over de dominantie van Amerikaanse sprinters. En gepraat over het wereldrecord. Want dat zou er zaterdag na tuurlijk ook aangaan. Maar de Amerikaanse bluffers wisselden slecht en werden verslagen door een viertal Britten. Amerika won de olympische es tafette 15 keer van de 21 keer. De discipline staat sinds Stock holm 1912 op het programma. Destijds won Groot-Brittannië, voor het eerst en voor het laatst. Tot gisteren dus. Even histo risch als Kelly Holmes, de vol gende in die Britse traditie op de middenafstand. Ze werd in één adem genoemd met de Grote Drie. Holmes begreep het amper. „Het is vreemd, heel erg vreemd." Kelly Holmes passeert als eerste de finishlijn tijdens de olympische 1.500 meter. Foto: EPA/Arne Dedert door Pim van Esschoten athene - Acht jaar lang waren de gedachten aan de Olympi sche Spelen een kwelling voor Hicham El Guerrouj. Hij strui kelde in Atlanta, blokkeerde mentaal volledig in Sydney. Maar in Athene vond hij dan toch zijn olympisch geluk, zelfs twee keer in vijf dagen. Olym pisch goud op de 1500 en 5000 meter, alleen Paavo Nurmi deed het eerder. In 1924. El Guerrouj huilde deze keer niet van geluk, zoals dinsdag na de 1500 meter. Dat was een avond van magie geweest, de avond van de sportieve gerech tigheid. Toen ook moest hij elke meter vechten voor zijn eerste olympische zege. Zaterdag had een climax van negen zinderen de atletiekdagen in Athene moeten worden. El Guerrouj versus Bekele, de heerser van de 10.000 meter. Met de 19-jari- ge Eliud Kipchoge als outsider, net als vorig jaar op de WK in Parijs. Het werd geen climax. Kip choge en vooral Bekele hadden de race snel en hard moeten maken. In plaats daarvan hiel den ze het tempo laag. En zo rolden ze de rode loper uit voor El Guerrouj, die vooraf nog bang was geweest voor de Ethi opiër. „Hij is zo sterk." Nu werd het de ideale race voor de Ma rokkaan. Bekele mag een adem benemende laatste ronde op de 10.000 meter hebben, die van El Guerrouj is in zo'n scenario sneller. De winnaar wees de twee jongelingen na afloop op hun fout. „Hun kracht is ritme, mijn kracht is snelheid." Bekele had er met grote ogen naar geluisterd. Voor even was hij niet de kannibaal, die altijd en overal wint. Een jaar geleden tijdens de WK in Parijs was er hetzelfde duel geweest. Toen had hij wel het initiatief geno men, maar was de onbekende Kenyaan Kipchoge met de zege aan de haal gegaan. En nu dit. „Mijn fout misschien", zei hij slechts. „Het was gewoon niet mijn dag." Bekele had zo graag in de voet sporen van zijn illustere land genoot Miruts Yifter willen tre den, met goud op de 5000 en 10.000 meter. The Shifter deed het in 1980 in Moskou, op de leeftijd van nota bene al 40 jaar. El Guerrouj werd de Paavo Nurmi van Athene. De Fin liep tussen 1920 en 1928 negen gou den en drie zilveren medailles bijeen. Alleen Carl Lewis eve naarde het aantal van negen keer goud. Ook Bekele trad in de voetsporen van Nurmi, die in zowel Antwerpen 1920 als Amsterdam 1928 goud won op de 10.000 meter en zilver op de 5000, net als Bekele in Athene in 2004. „Natuurlijk heb ik van Nurmi gehoord", zei El Guerrouj. „Een legende. Maar het is nu anders dan toen, met Bekele, Kipchoge en Gebrselassie. Dat zijn uit zonderlijke atleten. Nurmi was een grootheid in zijn tijd. Wat ik hier heb bereikt, was fabuleus. Ik heb er geen woorden voor. Vier jaar geleden in Sydney huilde ik tranen van verdriet. Als een kind. Hier huilde ik weer. Van vreugde, maar nog altijd als een kind. De toekomst zal zijn als vandaag." itj Arjen Vos en au Wagenaar !ne - De Olympische Spelen thene zijn voorbij. Na vier zwoegen zijn in de Griekse IJ dstad de medailles ver- e ld. De blikken zijn vanaf 0 laag gericht op Peking in I. Eerst nog maar eens te- 1 eI ijken. Hoe is het de Neder- Iers vergaan in Athene? ik st coole sporter: k nand anders dan Pieter van Hoogenband. Hij won na gouden Olympische Spelen 'dney geen race meer op dlerhoogste niveau. Op het ngsnummer - de 100 meter liet Hoogie zien dat hij nog ids de allerbeste is. Door het erlands publiek is de mmer uitgekozen tot 'cool- 21 porter' van de Spelen. „Jerliezers: 1 iockeysters domineerden roepswedstrijden en pro eerden zichzelf tot favoriet goud. Tegen het beschei- Duitsland, dat in de poule jjprobleemloos was versla- ging het in de finale onver- ït toch weer mis. Zoals zo gaf de hockeyploeg op het ssende moment niet druis. invaller: rs Mitch Booth en Herbert :ksen. Zij gingen voor goud, r de wind was niet hun mi ld. Hun Tornado ging niet J? ard als ze gehoopt hadden, le allerlaatste dag maakten og kans op brons, maar in Leontien van Moorsel steekt enthousiast haar duim op als ze hoort dat zij is uitverkozen tot vlaggendraagster tijdens de slotceremonie. NOC 'NSF-voorzitter Erica Terpstra maakte de naam bekend. Foto: GPD/Kees van de Ven de laatste race eindigden ze als allerlaatste. Olympische hoog moed komt voor de val. Wie hoeven we niet meer terug te zien: De Nederlandse estafetteploe gen! Kan iemand die sprinters vertellen dat ze niks op de Spe len te zoeken hebben? Twee weken op trainingskamp in Ita lië, daarna twee weken de olympische atleet uithangen en dan beide keren de finish niet halen. Bij de mannen kwamen de eerste drie lopers nog in ac tie, bij de vrouwen alleen Joan van den Akker. Wat een afgang. Grootste zuurpruim: Margriet Matthijsse. Nadat ze in haar jacht op een derde olympische medaille uit de boot was gevallen, dook ze on der. Voor niemand aanspreek baar. Ze heeft last van een „zeildepressie", werd verteld. Dip of niet: ook een verliezer moet zijn verantwoordelijkhe den kennen. De trend: De beste accessoire voor een sporter in Athene: je familie. Vaders, moeders, partners, ie dereen moet mee. Gezellig feestje vieren in het Holland Heineken House, waar het ware oranjegevoel heerst. Een brood je frikadel met mayo, een kro- k ket met mosterd. Elke avond vertrok er wel weer een in zijn eigen trots verdronken pa of ma. De vlaggendraagster: Het Nederlands publiek mocht kiezen voor een vlaggendrager en koos voor Leontien van Moorsel. Weer niet Inge de Bruijn, wat is dat toch? Vier jaar geleden - na Sydney - werd „Tinus" al boven haar verkozen als sportvrouw van het jaar. En nu weer worden de prestaties van de wielrenster hoger inge schaald. De Bruijn heeft geluk: Van Moorsel stopt ermee. D^val en de opstanding: Leontien van Moorsel tijdens de wegwedstrijd. Ze kwakte te gen het asfalt en werd afge voerd. Een dag later belegde ze een persconferentie. Iedereen vreesde dat ze haar afscheid aan zou kondigen. Dat deed ze niet. Ze won drie dagen na haar val, goud op de tijdrit. Met holle ogen hoorde ze het Wilhelmus aan, doodziek van inspanning. Maar ze won en hoe. De verrassing: Dat je in minder dan een half jaar een bronzen olympisch team kunt formeren, is een ver rassing van formaat. De Hol land Acht bij de vrouwen werd bij elkaar gezocht, plonsde zon der al te hoge verwachtingen in het water en bezorgde Neder land de derde plek op het podi um. De grootste blunder: Roeier Diederik Simon verloor tijdens het afrekenen in een taxi zijn zilveren medaille. Hij scha kelde meteen de organisatie in. Dat had de taxichauffeur op zijn beurt ook gedaan. Medaille en winnaar vonden elkaar weer terug. Volgende keer dat ding maar gewoon om je nek laten hangen! De lelijkste outfit: De helm van roeier Dirk Lip- pits. Aërodynamisch misschien, maar geen gezicht. De mooiste tranen: Anky van Grunsven maakte veel verdrietige voorvallen mee in haar privéleven, waaronder het overlijden van haar vader. Ook de voorbereiding op de Olym pische Spelen verliep niet hele maal lekker. Na een slechte start in Athene, pakte ze toch goud. Ze huilde en huilde. Op het podium, naast het podium, op haar paard Salinero, in de armen van een vriendin. Nog meer tranen, maar dan van ellende: Patrick van Balkom (estafette), Annemarie Kramer, Pascal van Assendelft en Joan van den Ak ker (estafette), Sonja Tol (schermster), Rens Blom (pols stok), de hockeysters, Charmie Sobers (taekwondo), Eelco Jan sen (honkbal)... door Wessel Penning athene - Eerst passen hier excu ses. Excuses aan alle Grieken. De hele wereld heeft ze vooraf uit gelachen. Ze zouden de Spelen niet kun nen organiseren. Ze zouden de stadions en sporthallen niet op tijd afbouwen. Ze zouden het olympisch verkeer verstoppen. Ze zouden de mannen van al- Qaeda te weinig in de weg leg gen. Ze zouden, kortom, van de Olympische Spelen van 2004 een onwaarschijnlijke chaos maken. Al die onheilsprofetieën zijn niet uitgekomen. De Grieken hebben de afgelo pen weken misschien wel de meest sympathieke Spelen aller tijden georganiseerd. Spelen, die dan wel niet zo groots in sport en volksfeest waren als de onovertroffen Spelen van Syd ney 2000. Maar wel Spelen die niet, zoals in Atlanta 1996, té veel commercie uitstraalden of té opgefokt oogden. De Olym pische Spelen van Athene 2004 zullen de geschiedenis ingaan als gepast, stijlvol en verrassend subtiel. Natuurlijk waren er smetjes. Weer was er een hele reeks do- pingschandalen, van gewicht - heffers tot hardlopers. Diepte punt van de Spelen was de ver toning van donderdagavond, toen de Grieken in het Olym pisch Stadion met veel lawaai de start van de 200 meter sabo teerden. Die bedoelde steunbe- vesteerd om een sportfeestje van twee weken te organiseren, terwijl in Griekenland nog ja renlang de beste sportaccom modaties beschikbaar zijn? Het is een idee. Nieuwe Spelen zouden niet slecht zijn voor de Grieken zelf. Al die nieuwe sporthallen, al die nieuwe sta dions en zwembaden, er zijn bij lange na niet genoeg Griekse sporters om die allemaal te vul len. Wie dus op de slotdag van de Spelen nog eens een kijkje neemt op dat prachtige olym pisch park, denkt als vanzelf: Hoe ziet het er hier over, pak weg, een jaar of twee uit? Onder het stof? Verslonst?Vervallen? Misschien. Misschien ook niet. De rest van de wereld heeft de Grieken al wel vaker onder schat. tuiging aan de om vermeend dopinggebruik van de Spelen weggehouden Griekse sprinter Kenteris was zeer misplaatst. Daarbij waren de stadions leger dan in Sydney. De Hollandse hockeyfinales waren niet eens uitverkocht. Anky van Gruns ven haalde haar goud voor schrijnend lege tribunes. Bij het volleybal was het ook nooit druk en zelden zullen profwiel renners temidden van minder publiek hun wedstrijd hebben gekoerst dan in de Griekse hoofdstad. Daartegenover staat de Grieken fantastische stadions en sport hallen hebben gebouwd en dat op de algehele organisatie vrij wel niets valt aan te merken. De infrastructuur klopte. In dat op zicht is de afgelopen weken ATHENS 2004 zelfs Sydney overtroffen. Het openbaar vervoer functioneer de naar behoren, de metro reed zelfs vaker en regelmatiger dan de vermaarde Londense even knie. Athene was veilig. Zat vol met gewapende (geheim) agenten en militairen, maar dat irriteer de slechts zelden. Daarbij schroefde de Atheense horeca de prijzen niet te ver omhoog en zorgde het organisatiecomi té ervoor dat voor ieder evene ment ook relatief goedkope toe gangskaarten in omloop waren. En wie dan in zo'n stadion te midden van duizenden of tien duizenden Grieken de sirtaki meemaakte, voelde het kippe- vel op de armen verschijnen. De Grieken zijn trots op hun prestatie en dat is terecht. Tien miljoen mensen wonen er hier, het land is klein en niet erg wel varend. Vergelijk dat eens met China, dat in 2008 organiseert en de VS (New York) die zich voor 2012 kandidaat hebben gesteld. Dat een land van de Griekse omvang de Spelen zo vlekkeloos heeft afgehandeld, is een prestatie van formaat. Maar het is niet waarschijnlijk dat zo iets nog eens zal gebeuren. Of toch? 'Waarom komen de Spelen niet voorgoed naar Athene?' vroeg de plaatselijke krant Athens News zich dapper af in het hoofdredactioneel commen taar. De Grieken hebben de ca paciteiten en de kennis om vei lige Spelen te organiseren, zo is nu wel bewezen, vond de krant. En, aldus Athens News: Is het niet van de gekke dat iedere vier jaar door verschillende lan den voor miljarden wordt gein-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17