portkoepel ïvreden met igere score NOC*NSF moffelt gemiste doelstelling weg In de ban Tan Amir Khan Peking is nu al in een olympische roes ATHENE 2004 ïene na Sydney Oranje's beste 20 HOC 193 maandag 30 AUGUSTUS 2004 A"T"H£N£2P°4 a< lek Nederlandse medailleoogst tijdens Olympische Spelen Athene iï e/gpd/anp - - Chef de Peter Vogelzang van oepel NOC'NSF is tevre- ter het optreden van de andse olympische ploeg in e. Hij doelde vooral op de Statie van de 217 atleten ■zier uitstraalden en zich lebben gedragen. „Er is amengewerkt en er waren incidenten. Daar ben ik P-" twee weken geleden, voor peningsceremonie, her- Vogelzang dat het stre- 1 tas om 26 medailles, één dan vier jaar geleden in <j, te winnen. Hij zei toen een lagere score, de en de begeleiding het ed' hadden gedaan. Ne- id haalde in Athene 22 nd lies. Vogelzang bracht 0 in een nuance aan in zijn gedane uitspraak; „Het hij n is niet gehaald, maar we PT op een zeer behoorlijke hi r dichtbij gekomen." earn de Mission van de vloiandse ploeg is tevreden ?ei^et aantal behaalde me- tijdens de Olympische Itr 1 in Athene. Nederland tje%, met de marathon van Totwaar nog voor de boeg, dailies. Onder die medail- iten vier gouden, acht pn r dan vier jaar geleden in „We zijn tevreden", vrirde chef de mission Pe- jk »elzang zondagmiddag in k ekse hoofdstad, et Uberda, de vertrekkende eld lei assement: A ets iijn 57.500 euro ik» oogenband 51.250 euro oorsel 35.000 euro unsven 25.000 euro 17.500 euro 17.500 euro 17.500 euro 10.000 euro 10.000 euro 10.000 euro 10.000 euro 8.750 euro 7.000 euro 7.000 euro 7.000 euro 7.000 euro 5.000 euro 4.000 euro Zo( istijn sepga nb< r Geest H ;S meter vrij (m) 1 acht ihockeyers ïhockeyers twee vrouwen meter vrij (v) acht technisch directeur van NOC *NSF, had tegenstrijdige gevoe lens omdat het aantal van 26 medailles volgens hem wel haalbaar was. De evaluatie van de sportieve prestaties stelt hij uit tot oktober. „Ik kan nu al leen maar waarnemen, het waardeoordeel volgt later. Aan de hand daarvan kunnen we een plan van aanpak maken voor de volgende Olympische Spelen in 2008." Alberda noemde handboog- schieten, beachvolleybal, scher men, turnen, trampoline, zei len, schieten, triatlon en honk bal als de sporten die niet aan de verwachtingen hebben vol daan. Zwemmen, judo en roei en sprongen er in positieve zin uit. „Judo heeft laten zien wat het rendement van een rustige situatie is. Met vier medailles op zeven deelnemers heeft de judobond meer dan fantastisch werk gedaan." De vier gouden medailles kwa men op het conto van vier sporters (de zwemmers Van den Hoogenband en De Bruijn, wielrenster Van Moorsel en dressuuramazone Van Gruns- ven) die in Sydney ook succes vol waren. Alberda maakt zich geen zorgen over de opvolging. „Dat zijn supertalenten, de op volging komt heus wel. Wie had een jaar geleden aan baanwjel- renner Theo Bos gedacht?" NOC*NSF verwacht in de ko mende jaren een hoogwaardig topsportprogramma overeind te kunnen houden. De stipen diumregeling, een sportuitke- ring, is door de overheid voor 275 sporters gegarandeerd tot en met 2008. NOC*NSF zet ook hoog in met een marketingplan dat grotere sponsors moet aan trekken. NOC*NSF heeft in het afsluitende weekeinde van de Olympische Spelen een conve nant gesloten met het bedrijfs leven. Voor de ondertekening ervan was onder anderen voor zitter Jacques Schraven van VNO-NCW in Athene aanwezig. „De totale omzet van de sport in Nederland is drie miljard eu ro. Daar zit ook nog een flinke groei in. Alleen daarom al is het een factor van belang", aldus Schraven. s/anp - De Olympische van Athene staan voor and op de tweede plaats pj listorie. Met 22 medailles lal was het tweeweekse 4nent succesvoller dan de van Atlanta (1996) en rdam (1928), toen Neder- 19 plakken verzamelde, was het hoogtepunt ntal goud van vier jaar Il2) is ongeëvenaard. De gouden medailles van zijn op de historische ranglijst een middenmoter. In Atlanta, Parijs (1924) en Ant werpen (1920) was er ook vier maal goud, Nederland heeft ook ooit tweemaal vijf (1984, 1948) en tweemaal zes gouden plakken (1936, 1928) behaald. In totaal heeft Nederland tus sen 1900 en 2004 op de Zomer spelen 65 gouden, 76 zilveren en 93 bronzen medailles ver overd, dat komt neer op 234 plakken. Het dieptepunt in de lijst is Londen 1908. De oogst: één bronzen medaille. door Cijs van Oosten athene - Vier jaar lang sprak sportkoe pel NOC*NSF stoere taal door te stel len dat op de Olympische Spelen in Athene het aantal van 25 medailles van Sydney 2000 moest worden overtrof fen. Nu het moment van afrekenen is gekomen, moffelt het Team de Mis sion onder leiding van Peter Vogelzang die doelstelling weg. De delegatielei ders zijn vooral tevreden en trots over de presentatie, het gedrag en het ple zier dat de olympische sporters de af gelopen weken uitstraalden. Alsof het een stel padvinders betreft. Een positieve presentatie van een groep atleten die een land vertegen woordigt op het grootste internationa le evenement valt te prijzen. Maar zou dat niet vanzelfsprekend moeten zijn? In topsport gaat het in de eerste plaats om succes en met een score van 22 medailles (4 goud, 9 zilver, 9 brons) is niet slecht gepresteerd. Het is evenwel niet realistisch te veronderstellen dat in de komende olympische cyclus het aantal van Athene laat staan dat van Sydney, toen op 25 medailles twaalf keer goud werd gewonnen, wordt overtroffen. Joop Alberda, de na zeven jaar schei dende technisch directeur van NOC *NSF, gaf het gisteren zelf aan: de mar ges in de sport worden kleiner. Er zijn meer landen die zich in de strijd om de medailles mengen - wintersportna tie Noorwegen won vijf gouden me dailles, een meer dan Nederland - dus wordt het een steeds grotere uitdaging om op het erepodium te belanden. Met andere woorden: de tendens is dat achter de grote landen - de Ver enigde Staten, China en Rusland - meer landen hetzelfde aantal medail les moeten verdelen. Het is niet toevallig dat Erica Terpstra, de voorzitter van NOC'NSF, zich niet aan een voorspelling waagt over de medailleoogst in Peking. Het is maar zeer de vraag hoeveel potentiële olym pisch kampioenen over vier jaar in de Nederlandse delegatie zitten. De vier gouden medailles in Athene zijn ge wonnen door vier sporters - Van Moorsel, De Bruijn, Van den Hoogen band en Van Grunsven - die ook al in Sydney de Nederlandse eer hooghiel den. De judoka's en de roeiers, de mannenacht in het bijzonder, zorgden voor een verrassing met een gezamen lijke score van zeven medailles. Baan- wielrenner Theo Bos en judoka Edith Bosch zijn jong en talentrijk, maar ver der zijn de vooruitzichten ongewis. Opnieuw is duidelijk geworden dat aan de top de mentale weerbaarheid een doorslaggevende rol speelt. Die ei genschap bepaalt het verschil tussen winnen of verliezen. Van de 22 medail les zijn er achttien zilver of brons van kleur. De afgelopen periode is veel energie gestoken in de mentale weer baarheid van de Nederlandse aüeten door middel van een lange reeks ses sies onder de titel 'De Reis van de Held'. Het wordt een belangrijk punt in de evaluatie, want juist op dat ter rein lieten veel sporters en sportploe gen kostbare steekjes vallen. De mentale kracht is een karaktertrek van de ware supersterren, zoals de vier Nederlanders die hun olympische titel in Athene prolongeerden. En super sterren komen maar eens in de zoveel jaar voorbij. Sydney was uniek, Athene was goed maar biedt geen enkele voorspellende waarde voor Peking waar net zo goed minder dan 22 me dailles gewonnen kunnen worden. Dergelijke kritische bespiegelingen zijn niet aan het Team de Mission be steed. Het Team is met nadruk trots op de presentatie van de olympische ploeg in Athene. Joop Alberda haalde een uitspraak van de voormalige atleet Carl Lewis bij een roeiwedstrijd aan toen hem werd ge vraagd waarom een bepaalde Ameri kaanse boot niet had gewonnen. „Ze zijn hier. It's celebration time." Niet zeuren dus, op de Olympische Spelen gaat het om het plezier en de positieve uitstraling. Prima, maar wie begon er nou over die 26 medailles? irdau Wagenaar - Hij is zeventien jaar in Pakistaanse afkomst meeste populaire inwo- n Engeland op dit mo- Amir Khan schoot als to- ervaren bokser door e olympische finale. Die hij gistermiddag van ti- idiger Mario Kindelan, 'een Engelsman die het ideipd. Ze zijn in de ban van (ge vechtjas. öian is de Wayne Rooney at l Olympische Spelen. Tij- leniet EK voetbal stond elke rstHrol met verhalen over de -Ik International van het En- k s jlftal, nu vertelt iedere tmfcet verhaal van Khan. 'oehgen van zeventien jaar enUdstaanse ouders, zoon 1; z«n schroothandelaar, een 1 drabbel, die kan boksen beste. In hem schuilt een 'g Tampioen waar de Engel- ovcjg jaren mee vooruit kun- ichi r vQam de zaal binnen, het Mer 'There's no limit' be- OOOfle hem. Rode outfit en kaiblik. De Cubaan Mario esejan kwam vlak achter weèp een keiharde dreun gu»ij richting de boksring. mde outfit en een nog veel nitre blik. De Engelsen op >un|une van de Peristeri Bok- •pnl Athene schreeuwden at Mn jonge landgenoot, id. Maar zij zagen als snel dat hun ster van morgen, vandaag niet opgewassen was tegen de man uit Cuba. Snelle voeten, snelle handen, een enorm reactievermogen, slim en een vechter. Khan heeft alle eigenschappen die een top- bokser moet hebben. Vóór de Olympische Spelen in Athene had vrijwel niemand van hem gehoord, dat veranderde toen hij de ene na de andere tegen stander uit het toernooi mepte. Iedereen houdt sindsdien van hem. Zoals ze dat ook van Rooney doen. Een nieuwe hy pe, een nieuw gezicht, Khan zelfheeft nog geen idee wat hem te wachten staat als hij thuiskomt in Bolton. Kindelan omarmde de jonge bokser na afloop van de wed strijd stevig. De olympisch kampioen is 33 jaar en wist dat hij de grote man van de toe komst verslagen had. Deze Spe len waren nog van hem. Khan aanvaarde zijn nederlaag zon der moeite. Hij zag Athene puur als een toernooi om wat erva ring op te doen, in Peking gaat hij pas voor goud, dan is hij nog maar 21 jaar. Dat hij nu al zilver heeft, is een prachtige bonus. Tientallen journalisten uit En geland doken na de wedstrijd op hem. Serieuze pers en pulp- bladen, ze wilden allemaal het verhaal over het kind dat vroe ger iedereen op school in elkaar Chinezen investeren 34 miljard in Spelen 2008 AlV^ De Cubaan Mario Kindelan ontwijkt tijdens de olympische finale een uithaal van zijn Britse opponent Amir Khan. Kindelan zou de gouden medaille winnen in de lichtgewichtklasse. Foto: Reuters/Jeff J Mitchell sloeg. Snel verveeld was en hy peractief. Zijn vader stuurde hem op achtjarige leeftijd naar een boksschool, zodat hij zijn agressie op een boksbal afkon reageren, in plaats van op de kinderen in zijn klas. „Volgens mijn vader was ik een geboren vechter, hij had gelijk. Al mijn energie gaat nu op aan de trai ning." De zilveren medaille hing om zijn nek, zijn eerste grote toer nooi was voorbij. „Ik heb zin om naar huis te gaan, het wa ren zware weken. Ik heb zo veel geleerd hier, echt fantastisch. Maar ik heb mijn vrienden al lang niet gezien, het wordt tijd om ze weer te zien. Mijn familie was wel hier. In het begin zaten er een stuk of tien familieleden op de tribune, tijdens de finale waren het er vijftig. Ik heb geen idee wie ze zijn en waar ze alle maal opeens vandaan komen", zei hij met een lach. „Er is thuis een receptie georga niseerd voor mij. Dat lijkt me leuk. Wat ik ga doen als ik thuis ben? Naar school en mijn rijbe wijs halen." De olympische fi nalist had gesproken. Hij had nog geen idee wat hem te wachten stond in het land van de hypes. door Erwin Tuil Peking - De Chinese hoofdstad verkeert in een olympische roes nadat ze in 2001 de Zomerspe len van 2008 kreeg toegewezen. De indrukwek kende resultaten in Athene hebben de euforie al leen maar verstrekt. Tot diep in de nacht werden de Chinese sporters gevolgd. Praat in Peking over de Zomerspelen over vier jaar en je krijgt louter cijfers te horen. Vierender tig (34!) miljard euro wordt uitgetrokken voor de renovatie en bouw van faciliteiten voor de atle ten, journalisten en toeschouwers. Dat is even veel als er voor alle Zomerspelen sinds 1984 werd uitgetrokken. Twee miljard wordt uitgetrokken voor de Spelen zelf. De rest is bestemd voor de ingrijpende mo dernisering van de stad, vier nieuwe metrolijnen en andere grote infrastructuurprojecten. In 2008 moet dat aïlemaal resulteren in briljante Spelen die China tot sportnatie van de wereld bombar deert. En passant kan Peking zich dan neerzetten als ultramoderne stad met schitterende architec tuur. Daarom werden de Spelen in Athene vooral ge zien als een voorbereiding op Peking '08. De Chi nese afvaardiging liet bewust gevestigde namen thuis om het jonge talent ervaring op te laten doen. Want als een kwart van de wereldbevolking binnen je landsgrenzen leeft, dan moet ook een kwart van de olympische kampioenen uit je land komen, zo was de redenering van de communis tische partijkrant People's Daily. Om dat goud binnen te halen wordt goudgeld uitgetrokken om de volgende Zomerspelen de geschiedenis in de laten gaan als de groenste en beste ooit. Maar de ambitieuze plannen voor de sportfacili teiten en het olympisch park in het noorden van de stad zijn inmiddels versoberd. Het moorden de tempo waarmee gebouwd werd, is terugge schroefd, mede op verzoek van het Internatio naal Olympisch Comité. Als de Chinezen door waren gegaan, hadden ze met een beetje goede wil de Spelen van Athene kunnen overnemen. De timing van het IOC kon niet beter. Weliswaar groeit de economie nog steeds gestaag, maar de uitgaven zijn inmiddels voor steeds meer men sen te gortig. De prioriteit is geslaagde Spelen voor de sporters en China. „Waar mogelijk, moe ten we proberen geld te besparen", zegt de ge pensioneerde ambtenaar Wang in de uhaduw van het Workers Stadium, een van de flkdions voor het voetbal. „China is nog steeds een land in ontwikkeling, we zijn niet rijk. Dat geld heb ben we hard nodig om andere projecten te finan cieren voor de ontwikkeling van ons land." Belangrijker zijn de bedenkingen van premier Wen Jiabao die ook vindt dat het allemaal wel wat minder mag. Vice-burgemeester van Peking, Liu Jingmin, verordonneerde dat het ontwerp voor het Olympisch Stadion, in de volksmond als het Vogelnest genoemd, geen dak zal krijgen. De versobering scheelt 300 miljoen euro. Ook ande re projecten die direct met de Spelen te maken hebben, worden wat zuiniger aangekleed. De zwemkubus krijgt een glazen buitenkant in plaats van een peperdure kunststofbekleding. Het zal niets afdoen aan het enthousiasme waar mee in Peking gesloopt, gerenoveerd en ge bouwd wordt om de 'glorieuze Spelen' van 2008 een succes te maken. Vooral omdat de Spelen dan niet meer midden in de nacht op beeld schermen op straat gevolgd hoeven te worden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15