p Baldini de winnaar, Lima de grote held Brons staat Bart Brentjens ook heel goed ""»»qin Rogge: 'Grieken, jullie hebben gewonnen' Marathon ontsierd door verbijsterend incident ATHENS 2004 lx blijft iderachtig dedigen wk itaten 35 39 29 107 a 32 17 14 61 nd 27 27 38 92 alië 17 16 16 49 16 9 12 37 land 14 16 18 48 crijk 11 9 13 33 10 11 11 32 Korea 9 12 9 30 Brittannië 9 9 12 30 a 9 7 11 27 raïne 9 5 9 23 garije 8 6 3 17 nenië 8 5 6 19 kenland 6 6 4 16 rwegen 5 0 1 6 ERLAND 4 9 9 22 ilië 4 _3 3 10 den 4 1 2 7 ye 3 "11 5 19 ada 3 6 3 12 je 3 3 4 10 3 2 5 10 7eeland 3 2 0 5 iland 3 1 4 8 Rusland 2 6 7 15 tenrijk 2 4 1 7 opië 2 3 2 7 2 2 2 6 rakije 2 2 2 6 'an 2 2 1 5 gjë 2 2 0 4 arije 2 1 9 12 uca 2 _1 2 5 jekistan 2 1 2 5 okko 2 1 0 3 lemarken 2 0 6 8 ntinië 2 0 4 6 2 0 1 3 chstan 1 4 3 8 a 1 '4 2 7 hië 1 _3 4 8 -Afrika 1 3 2 6 Bë 1 2 2 5 iwen 1 2 0 3 te 1 1 3 5 seriand 1 1 3 5 nesië 1 1 2 4 >abwe 1 1 1 3 Beidzjan 1 0 4 5 ië 1 0 2 3 r ~T 1 2 ma's 1 0 1 2 [Rep 1 0 0 1 nd 1 0 0 1 iroen 1 0 0 1 Arab Em. 1 0 0 1 Drea 0 4 1 5 nd 0 4 0 4 Eö 0 -3 -jp Infografiek HDC - MG ATHENE 2004 maandag 30 augustus 2004 ge opening dklassedubs De hoofdklassen in het ïrvoetbal hebben het weekeinde achter de rug. «keinde dat geen onver- ucces werd voor de it deze regio. Alleen irgse Boys won het eer- van het seizoen 005, met 0-4 bij Capelle. ampioen Quick Boys uit verloor teleurstellend }R met 4-3, in een merk- ge wedstrijd met vier ïoppen. ARC en Noord eelden gelijk tegen el- C Lisse tegen Bennekom Leede tegen DOVO. Kat- rloor de seizoensope- n Sparta Nijkerk en de- Voorschoten '97 redde tegen Deltasport. In de hoofdklasse sleepte UVS ste punt binnen: 1-1 te- menburg. Sport 7: Alle verslagen hoofdklassewedstri j - Iers maken dlanding - Een Airbus-toestel met lavische sporters heeft i een noodlanding ge- op het vliegveld van De atleten waren on naar Kopenhagen. Nie- aakte gewond. De piloot een halfuur na het op een noodlanding te ma- idat hij een defect in de nica had opgemerkt. Aan iran het toestel van de gmaatschappij SAS be- :h onder andere de atleet Wilson Kipketer, thene een bronzen me lon. De atleet gaf aan dat ins de noodlanding min- ig was dan tijdens de fi ll de 800 meter. door Pim van Esschoten athene - De marathon biedt al tijd drama, zeker die van Athene. Sportief drama. Nooit was er zo'n verbijsterend moment als waarop een 57-jarige voormalig priester uit Ierland het parkoers op rende en koploper Vanderlei Lima in het publiek duwde. Het gebeurde op de Avenue Va- silis Sofias, vijf kilometer voor de meet. Omstanders en een beveiliger die pal achter Lima fietste overmeesterden de Ier, Lima vervolgde zijn weg, met armgebaren waaruit hulpeloos heid sprak. Twee kilometer na dat incident achterhaalde eerst Stefano Baldini en kort daama de Amerikaan Mebrahtom Keflezighi, vluchteling uit Eri trea, Lima die vervolgens nog derde werd. Het publiek in het oude Pana- thinaikon Stadion juichte voor Baldina, het juichte voor Kefle zighi, maar juichte het luidst voor de Braziliaanse held. In tens gelukkig was hij met zijn bronzen medaille. Het Brazili aans olympisch comité vroeg zelfs om twee gouden medailles uit te reiken. Zo ver wilde het IOC niet gaan. Wel beloonde president Jacques Rogge hem enkele uren na zijn finish met de Pierre de Coubertin-medail- le voor zijn 'buitengewone de monstratie van fair play en olympische waarden'. De vraag blijft of de dwaze ex- priester Lima zijn zege ontnam. Vermoedelijk niet. Baldini en Keflezighli hadden hun inhaal race op Lima al ingezet, zijn voorsprong slonk snel. De twee gingen in die laatste tien kilo meter bergafwaarts richting Pa- nathinaikon zo rap, dat zelfs de grote Paul Tergat het tempo niet kon volgen. „Steken in de zij," zei hij later. Lima zag het toch anders: „Het heeft me het goud gekost. Maar ik ga niet mijn hele leven hui len. Brons is heel mooi, een fantastische prestatie in zo'n grote marathon. Maar ik ben heel bang geweest op dat mo ment. Had die man een mes? Een revolver?" Nee, de man die later werd geï dentificeerd als Neil Horan uit Ierland, had een boodschap. Een religieuze boodschap. Vol gens de Griekse politie was hij dronken, had hij de hele dag in een Atheens café doorgebracht. Toen hij kort voor acht uur het parkoers opliep in kilt en baret, droeg hij een tekst op de rug: 'Grand Prix Priester. Israël, ver vulling van de profetie, zegt de bijbel. De tweede verschijning is dichtbij.' Een jaar geleden was dezelfde Horan al de pitsstraat van Sil- verstone ingerend, tijdens de Grand Prix Formule I. Hij werd tien jaar geleden uit zijn ambt gezet en is in Engeland geen onbekende als iemand die sportwedstrijden verstoort. Hij probeerde het ook al eens op Wimbledon. Steevast draagt hij een traditioneel Iers kos tuum, met oranje kilt en David ster. Op de tribune van het Panathi- naikon zat Pieter Langerhorst, echtgenoot van Lornah Kipla- gat, op dat moment naast de voormalige koningin van Grie kenland. „Ze was geschokt," vertelde Langerhorst. Anders geschokt dan de Griekse koning in 1896, toen zijn landgenoot Spyridon Louis als eerste win naar van een marathon hetzelf de stadion binnen rende. Louis werd een Griekse held, een legende. Gisteren werd winnaar Baldini geëerd als de laatste held van de Olympische Spelen van Athene. Maar Lima werd de grote held, zoals de Spelen altijd drama laten zien dat de sport ontstijgt. Vanderlei Lima is na de idiote actie van Horan beroemder geworden dan hij als winnaar ooit had kunnen worden. Bij winnaars horen verliezers. In de complete chaos na afloop van de marathon kon Lornah Kiplagat vriend Paul Tergat ont moeten in een ruimte voor atle ten. De houder van het wereld record werd slechts tiende. „Don't worry, er is meer in het leven," had Kiplagat hem ge zegd. „Je bent nog steeds een kampi oen." Tergat was bitter teleur gesteld, vertelde ze nog. Net als Luc Krotwaar. Hij bleek twee weken geleden een kuit blessure te hebben opgelopen, waarvan pas zaterdag melding werd gemaakt. Langerhorst, ook manager van Krotwaar: „Luc wilde desondanks heel graag lopen. Maar het kon echt niet. Hij heeft zijn warming up nog gedaan, maar besloot niet van start te gaan." De temperatuur was met 32 graden bij de start milder dan een week geleden bij de vrou wen. Maar evengoed is de gang van Marathonas naar Athene ook dan loodzwaar met de klimmetjes en afdalingen. „Hij Marathon-winnaar Stefano Baldini toont de Italiaanse vlag. Foto: Reuters/Jerry Lampen had hier een medaille kunnen pakken. Echt," aldus Langer horst. „Kijk naar Jon Brown die hier vierde wordt, net als in Sydney. Luc liep hem vorig jaar in Japan op zeven minuten. Luc had ook een medaille in z'n hoofd." door Wessel Penning athene - Met lokale flair, dans en muziek gaf Griekenland gis teravond de Olympische Spelen weer weg. Nadat Leontien van Moorsel temidden van de hele feestende olympische atleten- wereld de Nederlandse vlag had mogen dragen en voorzitter Jacques Rogge van het IOC had gezegd dat de Spelen van 2004 „onvergetelijke droomspelen" waren, doofde de olympische vlam. De Grieken mochten zich gis teravond laven aan de lof voor geslaagde Spelen. „Beste Grie ken", zei Rogge. „Jullie hebben gewonnen." Voorzitter Gianna Angelopou- los van het organisatiecomité sprak voor deze keer in het bij zonder haar landgenoten toe. „Wij toonden de wereld wat Grieken kunnen", zei ze. „Er is vanavond dus nog een medaille te vergeven. Die is voor de Grie ken." Over vier jaar komen de Spelen aan in Peking, dat volgens de Griekse gastvrijheid gisteren op Atheense grond reeds een eigen partijtje mocht geven. De korte dansshow, inclusief een zin gende kleuter, was zo gemaakt dat de wereld zou zien dat Chi na tegenwoordig graag de deur openzet voor buitenlandse in vloeden. Maar tegelijk werd duidelijk dat de sportwereld zich reeds moet voorbereiden op Aziatische Spelen, die, vergeleken met Sydney 2000, Atlanta 1996 en Barcelona (1992), op een ande re manier uitbundig van uit straling zullen zijn. Naar de sirtaki zal het daar wel zoeken zijn. Die sirtaki was gisteren het slot stuk van het grote Griekse dansfeest op de piste van het Olympisch Stadion, dat gisteren was omgebouwd tot een door cirkels getekend maaiveld. Tus sen de halmen kwamen de as pecten van het mooie Griekse leven voorbij. Het moest een warm en energiek feestje wor den, zei het feestcomité vooraf. Leontien van Moorsel draagt de Nederlandse vlag tijdens de sluitingsceremonie. Foto: ANP/Robert Vos In feesten, zingen en dansen zijn Crieken namelijk erg goed, vinden ze zelf. Feest wérd het in de laatste mi nuten van de Spelen van 2004. Na het Griekse feest volgde het atletenfeest. Met duizenden be zetten ze het middenterrein. Winnaars en verliezers, maar allemaal niet langer gespannen of gefocust. De belangrijkste wedstrijd van hun carrière was voorbij. Op de volgende is het nog even wachten: tot in Pe king, in de zomer van 2008. door Wessel Penning parnithia - Daar hing het brons om de dunne nek. Het jongens gezicht van mountainbiker Bart Brentjens straalde en de blauwe pretogen waren als schoteltjes. Op de tribune kon Joop Alber- da, de technische baas van NOC*NSF, de vreugdetranen niet meer tegenhouden. Brons voor de bijna 36-jarige Brentjens, de oudste man van het olympische mountainbi- kerspeloton. Nee, dat was niet meer verwacht. Een wonder? Nou, misschien was het ook wel te danken aan die Oekraïnse dame, die zater dag middenin het bos langs het parkoers, aan een stuk door ge beden prevelde. Misschien had ze per ongeluk een keer niet voor haar langsfietsende held Sergiy Rysenko, maar voor ene Bart Brentjens uit Nederland gebeden. Zo veel andere verkla ringen voor de bronzen rit zijn er nu ook weer niet. Nu serieus: Bart Brentjens oog de zaterdag bij de start zoals in Atlanta 1996, toen hij met veel machtsvertoon naar een gou den medaille fietste. Die staart, die twee ringen in het linkeroor, dat tanige lijf - het was allemaal net als toen. Maar tijdens de Spelen van Sydney speelde hij een bijrol en tijdens de wereld bekerwedstrijden van de afgelo pen jaren haalde hij hoogst zel den het podium. Bovendien is Brentjens inmiddels wel acht jaar ouder dan in Atlanta. Is ook al geen voordeel voor een topsporter. Hij is de oudste van het pelo ton. Veel ouder dan al zijn con currenten, stuk voor stuk twin tigers. De uiteindelijk winnende Fran^nan Absalon (24), de zil veren Spanjaard Hermida (26), de net achter Brentjens eindi gende Belg Paulissen (28), de als vijfde geëindigde Brit Killeen (22) en de op achterstand ge- eindigde andere Nederlanders Bas Peters (28) en Thijs Al (24) - in leeftijd hadden het de véél jongere broertjes van Bart kun nen zijn. Leeftijd zegt dus niet alles. Dat beaamde ook bondscoach Johan Lammerts na afloop. „Een oudere renner laat zich niet zomaar gek maken. Die kent zijn lichaam. Jonge ren ners moeten dat nog uitvinden. Aan de andere kant: Een renner van de leeftijd van Bart heeft niet elke dag meer goede be nen. Vandaag had Bart ze toe vallig wel." Tijdens de olympische race over de woestenij van de net buiten Athene gelegen berg Pamithia zuchtte hij onder de tempowisselingen van de jonge fietsers en zij onder Brentjens' doorzettingsvermogen. Tussen de keien, de stofstormen, de niet te befietsen hellingen en de warme wind loste Brentjens keer op keer. Maar hij kwam steeds sterk terug. „Ik heb gru welijk geleden, maar ik had toch nog wat krachten over. En de anderen zaten waarschijnlijk ook kapot." Lang reed Brentjens op zilver af, 'maar in de laatste ronden was de pijp leeg'. Dus schoot de Spanjaard Hermida alsnog aan hem voorbij. De Belg Paullissen bleef echter op ruime achter stand. Het was een rare wed strijd, vond Brentjens. „Ieder een was nerveus. Ze rijden el kaar hier de hekken in." Thomas Frischknecht kwam na afloop nog even buurten. „Be dankt Brentjens", zei de Zwit ser. „Je hebt me mooi in de hekken gefietst." Maar Brentjens kon het zich niet her inneren. „Ik heb daar niets van gemerkt. Bovendien, ik heb het hele jaar door respect voor ie dereen. Vandaag was anders, vandaag ging het om leven en dood. Er zijn soms van die bochten waar er maar een doorheen kan." En toen ging hij naar de huldi ging, naar de dopingcontrole, naar de bobo's, naar de sup porters en naar de pers, die wil de weten of hij dit ook voor zijn ernstig zieke moeder had ge daan. Overal ontmoette hij de spontane blijdschap over een niet meer verwachte medaille. „Iedereen gunt dit Bart", zei een verruitte voorzitter Joop Atsma van de Koninklijke Wie- Ierunie tegen bondscoach Lam merts. Later bij de huldiging, toen het brons was omgehangen, de olijftak op hoofd en staart van Brentjes rustte en voor Absalon de Marseillaise werd gespeeld, had Joop Alberda het opeens te kwaad. Tranen gleden over de Friese, blozende wangen. „Nee, zo emotioneel ben ik niet bij ie dere medaille," zei Alberda des gevraagd. „Maar wel bij sómmige medail les. Ik heb wel wat met Bart. Ik weet wat hij er allemaal voor moet doen. En dat raakt me." En voordat een nieuwe traan de wang kon bereiken, maakte Al berda zich uit voeten. Wat ga je na de Spelen doen? Blijf je bij Swift rijden of wil je hogerop (topcompetitie of tra- de team 3) proberen? Koos van Eek, Noordwijk „Je gedachten over de toekomst kun je nooit stil zetten. Eerst was ik bezig met het leveren van een prestatie en nu ben ik die aan het evalueren. Dat doe ik niet alleen, maar met ploegge noten en andere betrokkenen. Je kijkt welke mogelijkheden er nog zijn en in die fase bevind ik mij nu. Je praat eens met Leon tien van Moorsel over haar idee- en al is het voor haar iets an ders. Zij gaf al nam voor de Spelen aan dat ze in Athene haar laatste wedstrijden zou rij den. Ik iveet dat er nog meer in zit en dat probeer je nu een goe de plek te geven. Het zou niet kloppen als ik op dit moment al ideeën over mijn toekomst heb. De overstap naar een trade team 3 behoort ook tot de mogelijkhe den, maar de ploegachtervol ging blijft voor mij het uitgangs punt. Ga ik daarin verder dan ga ik kijken wat vervolgens de beste route voor mij is. Ik heb de komende weken tijd genoeg om daarover na te denken. Ik ga binnenkort naar Athene om naar mijn vriendin te kijken. Evelyn doet tijdens de Paralym pics mee aan het rolstoelbasket bal. Daarna fiets ik van Athene naar Inzeil. Tweeënhalve week ivaarin ik alles ook op een rijtje kan zetten. Nadenken over je toekomst doe je altijd. Bij Mart Smeets deed ik de belofte dat ik ooit de marathon van New York ga lopen. Daar moet je dan voor trainen. Ik zal geen tijd van 2.06 halen, het wordt eerder drie uur. Leidenaar Jeroen Straathof (31) kwam vorige week zondag in actie op het onderdeel vier kilo meter ploegachtervolging. De Nederlandse ploeg werd in de kwartfinale uitgeschakeld door Duitsland en eindigde als vijf de. Eerder was Straathof als schaatser actief tijdens de Win terspelen van Lillehammer (ne gende op de 1500 meter) en de Paralympics van Sydney (goud op de tandem met Jan Mulder). Foto: Hielco Kuipers Mountainbiker Bart Brentjens bekijkt zijn bronzen medaille vol trots. Foto: GPD/Peter Schols

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13