Maarten 't Hart keek in de lachspiegel Hl 00 O Zoektocht naar gesneuvelde SS-broer De 91 mooiste voetbaltempels Lescroart voert de druk op ÉÊt m ZATERDAG 28 AUGUSTUS 2003 't Hart, op 25 november van dit :ig, lijkt er met het klimmen van de almaar hupser en snaakser op te Neem nu zijn nieuwe roman 'Lotte en leg die naast zijn beroemdste ti- heden, 'Een vlucht regenwulpen' Waar dat laatstgenoemde boek stond van de Weltschmerz en aan- ite kommer en kwel, daar overheerst e Weeda' een monkelende zelfspot. roman recensie Jaap Goedegebuure Weeda' door Maarten 't Hart. Uitgeverij De Arbeiderspers. Prijs: €17,95. tt 't Hart duchtig in de lachspiegel jekeken toen hij zijn ikfiguur lijdt geen twijfel. Lees even mee: [bezuinigd bij de universiteit. Is jd, zijn atheïsme ten spijt, een zui- teile, onbuigzame, onverdraagza- ïgstvallige calvinist. Kan op een ;el aardig uit de voeten, maar zal een stuntelende amateurpianist Heeft naam gemaakt met een at een gewiekste parafrase is van isterpiece of Nature van Graham et er op televisie uit als een knoes- e gnoom.' Maarten! Afgezien van de doelbe- joging om via een apocriefe publi- og wat verwarring te zaaien is dit fportret dat je meteen kunt inleve ren bij een komiek die lust voelt om je op de hak te nemen maar nog niet goed weet hoe. En dan te bedenken dat het beeld nog verder wordt opge tuigd met informatie over een vrouw die ervandoor is; afkeer van, maar ook heimwee naar het gere formeerd geloof der va deren (een trekje dat zich manifesteert in een niet te beteugelen lust om psalmen te zingen) en een zo hevige dorst na het vrijen dat alleen een flinke pot thee daartegen helpt. Het is me het ka rakter wel. Hoe de hoofdpersoon van Lotte Weeda precies heet, blijft overi gens in het duister; de verteller hult zich in anonimiteit en de andere personages spreken hem nooit met zijn naam aan. Maar tien tegen een dat hij als Maarten gedoopt is, net als de bioloog uit Een vlucht regenwulpen. Die Maarten van een kwart eeuw geleden leefde in de waan dat hij nog maar korte tijd te leven had, en ziedaar, op stap in de Zwitserse Alpen maakt hij een bijna fatale val. Het incident beleeft een reprise in de nieuwe roman. Ook hier leeft de ik, een bioloog-in-ruste die de tijd doorbrengt met het tuinieren op zijn landgoed in het dorpje Monward (lees Warmond) onder de doem van een vloek. Fotografe Lotte Weeda heeft met zijn medewerking een boek samengesteld met portretten van enige honderden Monwarders en MRWPMaarteï) 't 1 lart i vreemd genoeg overlijdt het merendeel van hen binnen een jaar. Hoewel de verteller voor de du vel niet benauwd is, voelt hij de adem van de dood een paar keer ver vaarlijk langs zijn gezicht strijken. Zo valt hij met ketting zaag en al uit een boom, maakt een rit aan de zij de van een op spookrij- den beluste taxichauf feur en heeft onveilige seks met een Somalische transseksueel. En dan praten we nog maar niet over de keren dat hij in aanraking komt met het geweld van de vliegende brigades die het in het kader van mond en klauwzeerbestrijding of vogelpest- alarm hebben voorzien op zijn hobbydie- ren. Hekserij en zwarte kunst in de eenen twintigste eeuw, gaat dat niet akelig ver de richting uit van een kitscherig verhaal naar romantisch voorbeeld? Een dorps vertelling in het genre van de lach-en-de- traan? Het lijdt geen twijfel. Maar aan een dergelijke kritiek zal Maarten 't Hart bij voorbaat zijn klompen afvegen. Wat een geslaagde roman moet heten, meet hij nog altijd graag af aan een stan daard die is gebaseerd op klassieke au teurs als Dickens, Trollope, Fontane en anderen. Zo'n roman heeft veel weg van een gezellig kletsavondje bij een knappe rende haard, met de verteller te midden van een kring ademloos luisterende toe hoorders. Wie zich Het vrome volle en De aansprekers nog herinnert, weet dat deze verteller steeds meer begint te lijken op Pau 't Hart, Maartens welbespraakte va der. Naast een goedmoedige geschiedenis met hier en daar en daar een griezelgothisch kantje is Lotte Weeda ook een liefdesro man, maar dan een over een man op leef tijd die nog nauwelijks in zijn sex-appeal gelooft. Dat krijg je ervan als je in een stu die over de natuurlijke drang tot voort planting (omineus 'De roekeloze buite ling' geheten) openlijk afstand tot het on derwerp neemt. Toch hebben minstens vier vrouwen uit de Monwarder dorpsgemeenschap een oogje op onze held: schilderes Molly (ja wel, goed gevuld) die hem naakt laat po seren, dame Leonora (die doet denken aan een operakarakter van Beethoven), dominee Maria (schijnbaar de kuisheid zelve) en schoonheidsspecialiste Sirena (inderdaad de verleidster die haar naam suggereert). Maar de fascinerendste is toch de Indische Lotte (belichaming van het blinde lot), die zich het grootste deel van dé historie in geheimzinnige nevelen hult, maar helemaal aan het einde bij Maarten komt logeren. Lotte Weeda is 't Harts zoveelste boek met autobiografische inslag. In feite liep zijn werk vanwege die ongebreidelde lust tot bekennen en onthullen ver vooruit op de golven van human interest die de Neder landse letteren in steeds hoger tempo overspoelen. Het literaire seizoen is nog maar nauwelijks begonnen, of we zijn al weer geconfronteerd met een roman van Freek de Jonge over de lusten en lasten van het Bekende Nederlanderschap en Maarten 't Hart. Archiefoto: Henk Bouwman een roman van Maarten 't Hart over zijn spreekwoordelijke vrouwen- en natuur liefde. Het maakt me wel verschrikkelijk hongerig naar onversneden fictie, liefst van schrij vers wier particuliere hebben en houen ik niet voortdurend door het verhaaltje heen zie schemeren. Afstand, dames en heren schrijvers, afstand alstublieft! dam Arena. Foto: Hans van Weel sportboek recensie Cyril Rosman baltempels' door Angelo Spampinato. Uitgeverij Tectum. Prijs: €19,95. voetbalclub Feyenoord genoemd is naar Feijenoord, ligt nogal voor de hand. at Feije in het oude Rotterdam een beul non-fictie recensie Margot Engelen iroer bijvoorbeeld' door Uwe Timm. ig Gerrit Bussink. Uitgeverij Podium. Prijs: €15,00. Het Nederlands elftal traint tijdens het EK dit jaar in het uit de rotsen gehakte stadion van Braga. Foto: ANP/Marcel Antonisse was, is een leuk weetje én een toepasselijke ver wijzing voor de club van geen woorden, maar daden. Het is één van de vele, vele interessante weetjes in het boek Voetbaltempels van de Italiaanse ar chitect Angelo Spampinato. De Italiaan be schrijft 91 van de belangrijkste, mooiste en in drukwekkendste voetbalstadions ter wereld. Zijn boek is daarmee verplicht voer voor de echte stadionfreak. Er is wel een grote 'maar'. Eentje waardoor je ook direct weer twijfelt aan het mooie verhaal van Feije. Er staan erg veel kleine fouten, vertik kingen en slordigheden in het boek. Zo is Alan Shearer toch echt niet de keeper van het Engels elftal, zijn correcties tussen haakjes blijven staan en is de vertaler de paspoortjes bij de stadions vergeten te vertalen. En dan duurt het even voordat je doorhebt dat Stoccarda natuurlijk Ita liaans is voor (VfB) Stuttgart. Ondanks die fouten blijft Voetbaltempels een heerlijk boek voor de liefhebber van stadions. Spampinato behandelt vanzelfsprekend stadions als Wembley (oud en nieuw), Maracana en An- field Road. Maar hij beschrijft ook alle stadions waarin een finale van een WK is gespeeld of die door andere grote finales een historische waarde hebben gekregen. Omdat Spampinato de stadions behandelt 'op leeftijd', ontstaat er ook een mooi beeld van de ontwikkeling van de voetbaltempels door de laatste anderhalve eeuw heen. Van multifunctio neel (met atletiekbaan) via pure voetbaltempel weer terug naar multifunctioneel (maar dan met kantoren, winkels en restaurants). Ook blijkt uit het boek dat er de komende jaren heel wat interessante stadions bij gaan komen. In Duitsland (WK 2006) wordt al driftig ge bouwd, in Engeland worden veel plannen ge maakt. Het meest in het oog springende nieuwe stadion: de Allianz Arena in München die het Olympisch stadion daar vervangt en waarin Bay- em en München 1860 gaan spelen. Het wordt een futuristisch geheel, dat per wedstrijd van kleur verspringt: als Bayern thuis speelt is het stadion rood en blauw verlicht, speelt 1860 thuis, dan is het blauw en wit. oudere broer van de Duitse :r Uwe Timm (zelf geboren in as SS-soldaat en sneuvelde twintig werd in de Oekraïne, ar weken nadat zijn benen geamputeerd. Nakomertje nmiddels bijna 65, kon het de dood van hun moeder aan boek over zijn broer te l ek Mijn broer bijvoorbeeld is kant een soms ontroerende van een man op leeftijd om eg gestorven oudere broer te n. Aan de andere kant is het, ijfeld ook door de academi- ïoling van de auteur, een we- ppelijke benadering van om- heden in zowel de persoon- de Duitse historische sfeer, ispecten vervloeien prachtig aar. oos schakelt Timm over van rvroegste en teerste herinne- naar werk van concentratie- 'erlevers en latere zelfmoor- Primo Levi en Jean Améry, militair-tactische beschou- van oud-nazigeneraals. De ïerinneringen van de schrij- die aan de sfeer direct nadat ierlijk huis in Hamburg plat- lardeerd was. Hij werd als /an drie in een kinderwagen- vochtige doeken over zijn midden van de rokende en ade puinhopen naar een vei- k gereden en herinnert zich itjes die los in de lucht zweef- randende stukjes gordijn, nu. :e herinneringen aan zijn jaar oudere broer heeft de r niet, Karl-Heinz stierf im- voordat Uwe behoorlijk kon Aan zijn ouders des te meer; De SS (op de voorgrond) en de Wehrmacht te gast tijdens een cultureel avondje in de AVRO-studio in 1942. Archieffoto: Ton Kastermans zijn zus speelt slechts een zijdelingse rol vanaf het moment dat ze gaat af takelen en sterft. De ouders Timm waren zeer ver schillend. De sympathie van nako mer Uwe gaat overduidelijk uit naar de moeder, die haar man 33 jaar lang overleefde en zelf 89 werd. Tot haar 82ste bestierde ze nog de bont- werkerij van haar man, vrijwel dage lijks een brief schrijvend aan haar jongste zoon, de filosoof en schrij ver. De vader was een levensgenieter die lange tijd enigszins boven zijn stand leefde, namelijk op die van zijn vrouw, tot zijn na de oorlog op gestarte bontwerkerij begon te ver vallen en hij aan de drank raakte. De vader was een soldatesk type, die Pruisische deugden hoog hield en graag zag in zijn zoons - alleen de oudste en gesneuvelde vertoonde ze echter, zodat een conflict tussen de jongeman Uwe en zijn vader niet uit kon blijven. De auteur schrijft in dit verband over een 'hatelijke strijd'. Alle achting gaat naar de moederfi guur, die tegen de nazi's en tegen oorlog in het algemeen was, en tot diens weinig fraaie einde van haai man bleef houden. Een drietal anekdotes strijdt na le zing van Mijn broer bijvoorbeeld om de voorrang in het geheugen: de steeds herhaalde vraag van de jonge re broer of en hoe Karl-Heinz ge dood is; de haast terloopse scène waarin hongerige Russische krijgsge vangenen zich storten op de dam pende rondgespatte hersenen van een andere doodgeschoten gevange ne; en het verhaal over hoe Karl- Heinz zich wilde aanmelden bij de Waffen-SS maar tegen een ontsnap te gek aanloopt die hem compleet verkeerd maar o zo treffend de weg wijst: "Ja, we gaan naar de maan, daar, de maan lacht, hij lacht omdat de doden er zo stijf bij liggen". Behalve een familieportret geeft Mijn broer bijvoorbeeld ook beharti genswaardige inzichten in de Duitse verwerking van de oorlog, en in de beweegredenen van de diverse Duit se oorlogvoerenden. Over het feit dat veel hoge SS-ers hoogopgeleid wa ren en tot veler verbijstering hielden van muziek en literatuur: ,,Ze had den wel degelijk een besef van on recht en hebben daarom ook alles gedaan om hun daden geheim te houden. En niets, dat is het diepwanhopige besef - opleiding niet, cultuur niet, de zogenaamde beschaving niet - heeft de daders be hoed voor hun misdaden." Juridisch dichtgetimmerde thriller thriller recensie Arno Ruitenbeek 'Boven de wet' door John Lescroart Uitgeverij Van Holkema Warendorf. Prijs: €17,99. Dismas Hardy, Abe Glitsky en de hunnen komen in de nieuwste thriller van John Lescroart onder onmenselijke druk te staan. De titel Boven de wet verbloemt de kracht die dit superspannende boek heeft. Bij Boven de wet verwacht je half en half dat advocaat Dis Hardy de rechtszaal betreedt, om een proces rond door vriend en rechercheur Glitsky onderzocht, ernstig misdrijf ten faveure van zijn cliënt te beslechten. Maar een civiele rechtszaak, die Hardy en David Free man voeren tegen het beveiligingsbedrijf van Wade Pa nos wegens machtsmisbruik, met als inzet een schade vergoeding van 30 miljoen dollar, is alleen maar de aan leiding tot de gebeurtenissen die Lescroart hier heeft op getekend. Panos cs is een club van enge, geweldsgeile, rabiate mannen die echter door mooie praatjes en fikse dona ties bij onder meer de top van politie en justitie geen kwaad kunnen doen. De gedachte bij de hoge heren is dat Panos' medewerkers de stad schoner, dat wil zeggen veiliger maken door hun surveillancerondes. Dat de prijs die ze aan de winkeliers vragen voor deze 'oplettend heid', steeds hoger wordt en naar afpersing begint te rie ken, valt alleen de slachtoffers op. Panos' broer Roy weet bij goedgelovige, luie recher cheurs de verdenking van een overval en moord op een pandjesbaas te schuiven naar Hardy's cliënt, kroegbaas John Holiday. Diens homoseksuele barhulp en vriendje moeten er ook aan geloven. Glitsky, na een langdurige uitschakeling weggepromoveerd naar de chefsstoel bij salarisadministratie, tracht tevergeefs zijn collega's bij recherche aan het verstand te peuteren dat ze de ver keerde kant op blijven kijken. Als het Panos-gebroed merkt dat de Hardy-clan zich niet aan de kant laat schuiven door een beetje intimidatie, is er nog maar één mogelijkheid: de confrontatie. Lescroart geeft er blijk van niet alleen een juridisch dichtgetim merde roman te kunnen schrijven Het 13e jurylid, Kei hard bewijs), maar ook een ordinaire shoot-out net dat beetje extra mee te kunnen geven om de rest van de le gal-thrillerauteurs het nakijken te geven. 1. (1) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijthoff, 18,95 2. (2) Saskia Noort, De eetclub Anthos, 18,95 3. (3) Dan Brown, Het Bemin i mysterie Luitingh/Sijthoff, 19,95 4. (4) Heieen van Royen, Godin van de jacht Vassallucci, 12,50 5. (6) Pieter Winsemius, Je gaat het pas zien als je het doorhebt Balans, 14,95 6. (8) Geert Mak, In Europa Atlas, 39,90 7. (7) Karin Fossum, Kijk niet achterom Anthos, 3,95 8. (5) Francine Fittes, Scoebidoe pret Forte, 6,95 9. (10) Floortje Dessing 100 wereldplekken Prometheus, 15,00 10. (-) Saskia Noort Terug naar de kust Anthos, 18,95 Bron: CPNB/De Bestseller 60 Alleen thrillerschrijfster Saskia Noort keert terug in de top tien met haar debuut Terug naar de kust. Opvallend: nog steeds ont breken de romans totaal aan de top van de hitlijst. Misschien brengt Maarten 't Hart daar vol gende week verandering in.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7