'Ze mogen alles onderzoeken' En we noemen hel Paranormaal begaafde directeurszoon fotografeert onzichtbare wezens Sanne, Roos, Maria, Maikel, Decibel, Tiësto, Edelweiss, Vincent, Kimberley, Ali, Tycho, Xander, Nikita, Fatima, Delano, Vlinder, Thom of gewoon Tei i Onaantoonbaar Dr. Hein van Dongen is verbon den aan het Parapsychologisch Instituut in Utrecht. Hij kent Robbert van den Broeke niet persoonlijk, maar vindt diens er varingen interessant. „Ik sta er voor open, ook al wil dat niet zeggen dat het waar is. Als je zo'n verhaal van tafel veegt, dan kun je er niks van leren." De parapsychologie doet vooral onderzoek naar psychokinese; het met de gedachten beïnvloe den van materie. „Met experi menten kun je dat onderzoe ken. Dat wil niet zeggen dat contact met gene zijde niet be staat, maar dat is ongrijpbaar. Het is de persoonlijke hypothe se van een paranormaal per soon. Wel is duidelijk dat ener gie op mensen inwerkt. Daar zijn voorbeelden genoeg van bekend." De foto's die Robbert van den Broeke maakt, noemt Van Dongen een objectief gege ven. Je kunt ze afdrukken, dus de foto's bestaan. Het is een hy pothese van hemzelf dat het gaat om overledenen. Het kan zomaar waar zijn, maar dat is niet aan te tonen." Er is meer tussen hemel en aarde. Dat zegt Robbert van den Broeke uit het Brabantse Hoeven. En hij ziet het, zegt hij. Om dat te bewijzen maakte hij honderden foto's van geesten. Kletskoek natuurlijk, of zou er misschien toch iets meer... door Joost Coutziers Hij wil graag aantonen dat zijn onverklaarbare erva ringen op waarheid berus ten. Robbert van den Broeke (24) kijkt dan ook merkbaar opgelucht als hij in de keuken een 'energie' voelt.Ik voel iets", zegt hij opge wonden tegen zijn ouders en hij loopt onrustig door de woonkamer. Het is dan tegen zessen. Van den Broeke pakt zijn digitale camera en maakt foto's van de lege keuken. On middellijk daarna toont hij het beeldschermpje van zijn camera. Behalve de juiste datum en het tijd stip 17.59 uur is op het beeld een twee meter hoog wezen te zien. Het is grijs van kleur en volumineus. Op de foto staat het kolossale wezen midden in de keuken. Op andere fo to's staat zo'n zelfde wezen. Dat vraagt om een verklaring. De ver schijningsvorm is niet belangrijk, zegt Van den Broeke. „Dit zijn ener gieën, zielen van overledenen. Enge len noem ik ze zelf. Ze zijn overal." Op de kleuterschool zag hij al aura's bij zijn schooljuf, blikt hij terug. Hij zag en voelde overledenen. „Con centreren lukte me niet. Uiten ook niet, want mensen vonden het maar onzin wat ik zei." Van den Broeke wil de wereld graag deelgenoot maken van zijn wonder lijke ervaringen. Hij weet dat hij daardoor veel critici op zijn weg vindt.Als iemand sceptisch is, maar geïnteresseerd zoekt naar be wijzen, ben ik daar blij om. Veel mensen roepen maar iets, zonder zich te verdiepen. Hun reacties erge ren me en blokkeren me in mijn contact met het hogere. Van mij mag iedereen echter alles onderzoeken." Robbert van den Broeke weet dqt het zijn taak is om mensen duidelijk te maken dat er meer is tussen hemel en aarde. „Ik moet bewijzen dat er meer is. God wil dat ik dat doe. Dat in de buurt van Hoeven graancirkels ontstaan, heeft te maken met het ge geven dat ik hier woon. Het is acu punctuur van God. Hij behandelt de aarde met liefde." De tegenstelling lijkt onwerkelijk: va der Peter van den Broeke (53) ver dient zijn boterham als directeur van de Rabobank in Loon op Zand. Overdag begeeft hij zich in de nuch tere wereld van zaken en geld. Als hij eenmaal thuis is in Hoeven (West- Brabant) draait zijn leven om graan cirkels, entiteiten (iets dat wezenlijk is) en spirituele energieën. Van den Broeke raakte er in de loop der jaren van overtuigd dat zijn zoon Robbert (24) paranormaal begaafd is. „Het is niet te geloven wat wij thuis meemaken", vertelt de bankdi recteur. „Het is absurd. Mijn zoon is helderziend, heldervoelend en tele pathisch." Robbert ontdekt graancirkels bij de vleet en krijgt informatie door van overledenen, zo is de overtuiging van Van den Broeke. Ook maakte zijn zoon honderden foto's met daarop lichtbollen, vage, witte ET- achtige figuren, vleeskleurige we zens, maar ook met herkenbare beeltenissen van overleden familie leden. „Met het blote oog zijn die bollen en wezens niet te zien. Rob bert voelt de energie, pakt zijn came ra en maakt foto's. Als de foto is af gedrukt, zijn de verschijningen voor iedereen zichtbaar." Robbert heeft een persoonlijk plekje in de polder bij Hoeven. Daar trekt hij zich graag terug. In dat agrarisch gebied ontdekte hij de afgelopen ja ren zo'n tachtig graancirkels. Van den Broeke: „Dan wordt mijn zoon onrustig en zegt hij dat hij een spiri tuele energie voelt, 's Morgens voor mijn werk ging ik dan naar de polder om een kijkje nemen. Met eigen ogen zag ik daar de graancirkels lig gen. Ook werd Robbert op een nacht wakker in een graancirkel in een weiland pal achter ons huis. Enkele uren daarvoor lag hij nog in zijn bed en alle deuren waren op slot." Boeboe's De bankdirecteur zit vol van alle er varingen. „Een psycholoog vond dat mijn zoon medicijnen moest slikken. De pillen stonden opgeborgen in een keukenkastje. Op een ochtend werd ik wakker en rook een brand lucht. Wat bleek: het doosje was ver brand en de medicijnen verpulverd. De binnenzijde van het keukenkastje was zwartgeblakerd, maar met alle andere medicijnen die naast het doosje stonden, was niks aan de hand." De kleine Robbert was een zorgen kindje. Als 3-jarige sliep hij slecht en hij zei rare zwarte wezens te zien. Boeboe's noemde hij die. Van den Broeke: „Mijn vrouw en ik wimpel den dat weg, zeiden dat hij droomde of dat hij onze schaduw zag. Op de kleuterschool was hij een dromerig kind, hij voelde de pijn van anderen en kreeg te veel prikkels van buiten af." Toen Robbert tien was, verhuisde hij naar de observatiekliniek van de Hondsberg in Oisterwijk. Zijn ouders dachten dat hun kind zou door draaien. Een oproepkracht bij de Hondsberg vermoedde dat Robbert mogelijk paranormaal zou zijn. Zijn ouders brachten hem daarna in con tact met een Nijmeegse psycholoog die zich intensief bezig houdt met paranormale ervaringen. Van den Broeke: „Het ging in een snel tempo beter met hem. Rond zijn vijftiende ging het toch weer bergafwaarts. Toen hebben we Robbert van school gehaald. Hij is nu thuis en kan alle energie in zichzelf steken." De indringende ervaringen met zijn zoon hebben van Peter van den Broeke een ander mens gemaakt. „Ik laat me nu leiden door mijn gevoel en thuis praten we vaak over ziels- keuzes en spiritualiteit. Mijn zoon heeft mijn leven ingrijpend veran derd." Kippenvel Zijn de foto's die Robbert van den Broeke maakt echt, of is er met een camera geknoeid? Fotograaf Dolph Cantrijn ging op verzoek van de krant naar Hoeven. De fotograaf vraagt Van den Broeke met een digitale camera en een traditio nele analoge camera foto's te maken. Flitsen is niet toegestaan. Uitwissen ook niet. Van den Broeke loopt een tijdje met de digitale camera door de woning. De fotograaf laat hem zijn gang gaan en verlaat de woonkamer. Even later kijkt Cantrijn verbijsterd naar het resultaat: ook op zijn digitale camera (naar later bleek ook op het rolletje van de analoge camera) maakt Van den Broeke foto's van witte wezens. „Ik ben met stomheid geslagen", vertelt Dolph Cantrijn. „Vooral omdat deze foto's zo duidelijk zijn. De foto's zijn in korté tijd genomen, dat zie ik aan de tijdsaanduiding. Daardoor kan ik het verloop volgen. Ik zie op de foto het wezen als het ware door de kamer bewegen. Ook kan ik door het witte wezen heenkijken. Met een computer kun je beelden toevoegen, maar in zo'n korte tijd is dat niet mogelijk." Omdat Cantrijn blijft twijfe len laat hij nog eens foto's maken, maar dan met hem erbij. En jawel: Op de eerste foto's is niets te zien, maar na een aantal keren knippen, maakt Robbert van den Broeke een foto waarop een wit wezen zichtbaar is. Indrukwekkend, con cludeert Cantrijn. „Ik heb in de woonkamer geen wezen gezien, maar het staat wel degelijk op de foto. Ik ben onbevooroordeeld naar Hoeven ge reden, maar van deze foto krijg ik kippenvel." Een paranormale verschijning in beeld. Robbert van den Broeke legde haar vast met een geleende digitale camera van de fotograaf die naast hem stond. Foto: GPD Sinds de naamgeving in 1970 in Nederland min of meer werd vrijgegeven, fantaseren ouders er lustig op los. De eerste Tiësto is al geboren. Hoe Nederland aan z'n voornamen komt. door Evelien Baks En we noemen het... Tja, hoe noemen we hem of haar eigen lijk? Vroeger werd het gewoon Johanna of Comelis, naar oma van moederskant en opa van vaderskant. Maar sinds we amper meer vernoemen, is het beden ken van een passende voornaam vele malen ingewikkelder geworden, 't Is maar hoe creatief je bent of wilt zijn. En creatief zijn ouders zeker. Er zijn in Nederland kinderen die Pepsi heten en Versace, maar het kan veel gekker. Vlin der, Diamond, Bingo, Lavendel, Edel weiss, Nozem... ze bestaan allemaal echt. Ook Brian 'Feyenoord' Wilson. Evenals Decibel en Neeltje Jans. Pop sterren en acteurs: ook altijd goed als voorbeeld. Een paar jaar geleden werden er nog uitzonderlijk veel Britney's gebo ren. Ieder jaar worden in ons land zo'n 200.000 kinderen geboren, die gemid deld 24.000 verschillende voornamen krijgen. Daarvan zijn er 18.000 al eens eerder gegeven in Nederland. De overige zesduizend zijn nieuw. En blijven dat ook, want het merendeel van die nieuwe voornamen duikt daarna nooit meer op. Op basis van gegevens van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) is de afgelopen jaren uitgebreid onderzoek gedaan naar de negenduizend meest populaire voor namen in Nederland. Gerrit Bloothooft, Emma van Nifterick en Doreen Gerrit - zen hebben hun bevindingen nu gebun deld in het boek 'Over voornamen - Hoe Nederland aan z'n voornamen komt'. Sinds de wetswijziging van 1970 is in principe iedere voornaam mogelijk. Met twee uitzonderingen. Een naam wordt geweigerd als deze ongepast is óf als het een bestaande achternaam is die niet ook als voornaam gebruikelijk is. „In de praktijk komt het maar zelden voor dat een naam wordt geweigerd", zegt Gerrit Bloothooft, onderzoeker bij het Instituut voor Linguïstiek van de Universiteit van Utrecht. Toch kreeg Emile Ratelband in 1977 nog een uit drukkelijk 'nee' van de ambtenaar van de burgerlijke stand te horen, toen hij zijn pasgeboren zoon wilde laten in schrijven als Rolls Royce. Het werd toen Frans Royce. Maar zijn roepnaam is Rolls. En een paar jaar geleden kreeg Ra telband wederom geen toestemming toen hij zijn dochtertje Tsjakkalotte wil de noemen. Het zijn uitzonderingen, zo is de ervaring van de onderzoekers. Het merendeel van de Nederlandse kinderen krijgt een min of meer 'normale' voor naam. De populairste naam uit de afge lopen twintig jaar (1983-2003) is bij de meisjes van Maria veranderd in Sanne. Daartussen zitten nog Laura, Lisa en Iris. Was bij de jongens Johannes jarenlang favoriet, nu staat Thomas op de eerste plaats. Eén op de tachtig jongens wordt zo genoemd. De namen Daan en Lucas doen het trouwens ook goed. Aan een eenvoudige voornaam valt heel wat af te lezen. Charlotte en Floris spe len hoogstwaarschijnlijk hockey, terwijl Theo en Dwight op het voetbalveld te vinden zijn en Marvin aan het basketbal len is. „Die hele bijzondere namen zijn wel grappig, maar in aantallen zijn het er niet zoveel", reageert de onderzoeker. „De meeste kinderen krijgen toch een echt redelijk gangbare naam. Comé De namenvoorraad is in Nederland eeu wen achtereen nauwelijks veranderd. Voornamen gingen van generatie op ge neratie. Anno 2004 wordt misschien nog maar dertig procent vernoemd. Oma is vaker terug te vinden in de tweede naam, dan in de eerste. „Maar mensen zijn er nog wel gevoelig voor", zegt Bloothooft. „Dus Comelis wordt nu Corné. Dat is hipper." Vroeger bestonden er katholieke (Zuid- Nederland) en protestantse namen (Noord-Nederland). In de eerste catego rie onder meer Maria, Anna en Cornelia. Bij de tweede Aaltje, Grietje en Trijntje. Bij de mannen respectievelijk Johannes, Comelis, Petrus en^bij de protestanten Jan, Willem en Pieter. Om met zoveel Jo hanna's in de klas toch onderscheid te kunnen maken, werd er gebruik ge maakt van roepnamen. Ook dat bestaat bijna niet meer. De eerste officiële voor naam is roepnaam geworden. Veel traditionele Nederlandse voorna men verdwijnen. Denk aan Aagje, Amol- da en Klaasje of Adolf, Frederikus en Wilhelm. Van recentere datum, maar ook niet meer in trek: Angélique, Kitty, Lucinda, Alfred, Kim en Mustapha. Typische namen uit de tweede helft van de jaren tachtig: Anita, Natasja, Shirley, Tatjana, Chiel, Maykel en Romario. In de eerste helft van de jaren negentig werd dat onder meer Ashley, Milou, Whitney en Quincy. De jaren erna zien we Demi, Robin, Savannah, Delano, Furkan en Gianni en in de periode 2000-2002 beho ren onder meer Tycho, Xander, Nikita en Famke tot de snelle stijgers. Tot de 'duurste namen' behoren Floren tine, Anne-Sophie, Duco en Jurriaan. De top-3 van populairste namen in de bete re kringen: Charlotte, Sophie, Eveline en bij de jongens Floris, Victor en Maurits. Bij de lage inkomens treffen we Saman- tha, Melissa en Sharon aan en Moha- med, Ricardo en Danny. Hoewel veel traditionele namen zijn ver dwenen, zijn er ook die het ineens weer goed doen nu. „Maria is een blijver", zegt Bloothooft. „Hoewel zelf niet katho liek, vind ik het een prachtige naam. Staat ook al eeuwen aan de top, maar niet meer bij de eerste twintig. Een tradi tionele naam die het weer ontzettend goed doet, is Teun. Korte namen zijn so wieso in nu. De moderne naam is kort en internationaal bruikbaar, zoals Tim of Tom." Er zijn ouders die daar heel anders over denken en een inspiratiebron vinden in het menselijk lichaam. Zij noemen hun kind Skull (schedel), Tong, Blaas, Pik of Bil. In Nederland wordt ook voor diverse merknamen kinderbijslag aangevraagd, zoals Diesel, Bintje, Levi's en Sultana. Jongens worden vernoemd naar banken (Amro), whiskey (Jameson), sigaren (Da- vidof) en horloges (Rolex), terwijl meis jes eerder vernoemd worden naar par fum (Chanel), ijsjes (Ola), bouillonblok jes (Maggi), toetjes (Mona), auto's (Mer cedes) en maagzuurtabletten (Rennie). Maar pas echt bijzonder zijn: Jury, Kak, Amnesie (geheugenverlies), Fellow-Rob, Roek-Sanne, Whooly-Whooly, Orphan (wees) en Master Danny. De euro is te rug te vinden in namen als Eurolando en Eurovanny. Bloothooft: „Ik heb Tiësto ook al voorbij zien komen. Evenals Dj." 'Over voornamen - Hoe Nederland aan z'n voornamen komt' door Gerrit Bloot hooft, Emma van Nifterick en Doreen Gerritzen. Uitgeverij Het Spectrum. Prijs: 19,95 euro.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6