Onafhankelijkheid en objectiviteit zijn te koop Vijfduizend euro voor een middagje Annette van Trigt. Jan de Hoop komt voor de helft, maar wel nadat hij klaar is met het ontbijtnieuws. Net als brandweermannen, timmerlieden en boekhouders klussen journalisten graag bij. Het vervelende voor hen is, dat ze hun opdrachtgevers de volgende dag weer kritisch moeten kunnen ondervragen. Kan dat, een journalist op bestelling? Of verkopen ze hun onafhankelijkheid wel heel makkelijk? door Dolf Rogmans NTS-voorzitter Emile Schuttenhelm presenteert het tweede Nederlandse televisienet. Op de monitoren Joop Smits (VARA) en Els Buitendijk (NCRV). Commercie op tv was er nog niet, en het inhuren van de presentatoren om bedrijfsfeestjes op te luisteren was nog een absurde gedachte. Archieffoto CPD/NAA Journalist op bestelling LgJ et is heel simpel. Het is leuker om thuis te vertellen dat je die middag naar Paul Wïtte- I man hebt geluisterd, dan dat je zegt dat je naar een saai congres bent geweest. Daarom zijn beken de journalisten gewild", zegt oud-televisiejournalist Jan Driessen, nu directejir epmmunicatie bij verzekeraar Aegon. Die bekende journalisten weten dat. Bij bosjes stellen ze zich beschikbaar als dagvoorzitter, debatleider, inleider, spreker en soms trainer. De lijst namen is lang en het is lastig iemand te vinden die er niet op staat. De presen tatoren van Netwerk, Twéé Vandaag, het Journaal, No va, Studio Sport, Den Haag Vandaag, Zembla, RTL Nieuws, Hart van Nederland èn Het Elfde Uur (ÉO) bie den zich allemaal aan via het handjevol bedrijven in Ne derland dat sprekers en debatleiders verhuurt. „De vraag is constant en de vraag is groot", zegt direc teur Hans Groen van John Bukman Management bv, die de meeste presentatoren in Hilversum onder contract heeft Heel Studio Sport is via Bukman te huur, net als veel nieuwslezers van de publieke én de commerciële zenders. Dat gaat heel gemakkelijk. Groen: „Van controle bij hun werkgevers is in de prak tijk geen sprake. Als het even kan, werken die ook wel mee. Wanneer Humberto Tan geen tijd heeft omdat hiL moet weiken, wordt het rooster bij Studio Sport omge zet. Daar zijn zé heel makkelijk in," De bekende bijklussende journalisten ontvangen hoge bedragen voor hun werkzaamheden. Pieter Jan Hagens (Netwerken Hoge Bomen) is één keer per maand (en als hij het druk heeft minder) actief als debatleider of dagvoorzitter. ,,Ik vind het een prettig idee te weten dat ik er van kan leven als het nodig is. Journaallezer Gijs Wanders kluste in twee jaar tijd bijna tweehonderdduizend euro bij elkaar bij de uitkeringsin stantie UWV, zijn collega Annette van Trigt streek er zo'n 45.000 euro op. Een middagje Paul Witteman kost zeker twaalfduizend euro. Hij is niet alleen duur oiridat hij goed is, maar ook omdat hij elk jaar maar een paar keer'er wat bij doet', weet Frank Kylstra van het bureau Ambar, dat prominenten lévert op bestelling. Talkshow Goedkoper kan ook. Jan de Hoop komt voor maximaal 3500 euro langs, net als Frénk van der linden, Gerard Aminkhof vraagt maximaal 5000 euro. terwijl Karei van de Graaf weer 7500 euro wil hebben. Daarvoor levert De Graaf dan wel een 'talkshowformule, die speciaal is ont wikkeld om symposia en congressen op sterk dynami sche manier vorm te geven.' De informatiefs afkomstig van de internetsite van Speakers Academy, samen met Bukman de grootste aanbieders van bekende Nederlan ders. Het boeken van een Bekende Presentator is kinderspel. Op internet kiest u de spreker van üw keuze, vult in waarvoor hij of zij moet opdraven en drukt op de knop. Toch zijn er ook wel journalisten die niet de deur plat lopen bij symposia. Jeroen Pauw deed het wel, maar heeft nu geen tijd meer. Behalve presentator van Nova is hij ook ondernemer, hij heeft een eigen tv -productie bedrijf. Nieuwslezer Sacha De Boer is ook niet te boeken, aldus Groen, en hoewel sportcommentatorert veel gevraagd zijn, geldt dat niet voor Johan Derksen. „Ik word nooit gebeldzegt hij" met een lach. „Ik zou het ook niet doen. Ik zou me kapot generen om na een middagje praten drie of vijfduizend euro mee naar huis te ne men." Journalisten worden ingehuurd vanwege hun bekende gezicht, maar ook vanwege hun imago van onafhanke lijkheid, betrouwbaarheid en objectiviteit. De uitke ringsinstanties UWV, en de ministeries van financiën en vrom noemen dit de reden om bijvoörbeeld Kees Drie huis, Peter van Ingen en Maria Henneman in te huren als debatleider of dagvoorzitter. Maria Henneman (tot voor kort werkzaam bij Netwerk): „Ik doe op zo'n congres hetzelfde als bij Netwerk. Ik stel in alle onafhankelijkheid vragen aan mensen. Ik zie daar geen probleem in." Hagens: „Ik ben freelancer bij de omroep. Debatten leiden is gewoon één van mijn activi teiten." Objectief Wat Hans Laroes, hoofdredacteur van het NOS-Jour- naal, betreft is het behouden van die onafhankelijkheid precies die reden om niet bij te klussen. Onafhankelijk heid en objectiviteit zijn niet te koop. Hij was 'not amu sed' toen bleek dat zijn Journaallezers tot de meest fa natieke bijklussers van Nederland behoren. „Het belang van het Journaal is het meest gediend met een beeld naar buiten toe van onafhankelijke, betrouw bare journalisten: voor niemand bang, aan niemand ge bonden. Iederë schijn moet worden gemeden. Dit bete kent voor mij dat de hoofdredactie slechts in uitzonder lijke omstandigheden toestemming zal geven voor een klus buiten de deur. Een onafhankelijke journalistieke organisatie is een groot goed", schrijft Laroes op de website van het Journaal. Dus greep hij in. Na een gesprek met Wanders van Van Trigt beëindigden die hun klussen. Laroes kon dat een voudig afdwingen, omdat de cao voorschrijft dat neven activiteiten gemeld moeten worden bij de hoofdredac teur. Dat hadden de twee niet gedaan. Inmiddels is het kwaad wel geschied, constateert Gerard Dielessen, di recteur bij de NOS. Hij twijfelt niet aan de integriteit van Wanders en Van Trigt, maar „de beeldvorming heeft in middels zijn negatieve werking gedaan. Daar ben ik niet blij mee." Dat blijkt wel uit een bezoekje aan de website van het Journaal. Wanders en Van Trigt krijgen er ongenadig van langs. Veel critici zien in het bijklussen van de twee hét bewijs dat journalisten, politici en grote bedrijven drie handen op één buik zijn. Als ze Wanders in beeld zien, denken ze eerder 'naar welke klus is die vandaag geweest', dan 'wat is er in de wereld gebeurd.' De vele tientallen bezoekers van de site zouden dan ook het liefst de twee niet meer op de buis zien. Zover gaat Laroes niet. Hij heeft alle Journaal-medewerkers opge dragen hun nevenactiviteiten te melden en wil in het vervolg alles van tevoren weten. Slechts sporadisch zal hij nog toestemming geven voor bijklussen. Debat De meeste hoofdredacteuren van tv-rubrieken zijn daar wat soepeler in. Carel Kuyi, hoofdredacteur van Nova: „Jeroen en Clary (Polak, red.) doen het niet. Ik zie het niet zo zwart/wit. Ik zou niet alles verbieden. Ik bewaak de journalistieke onafhankelijkheid van Nova. Daarin past soms een debat leiden." Bij Twee Vandaag geldt hetzelfde regime, zegt Tros-hoofdredacteur Klaas Sam- plonius. Kuyl is wel geschrokken van de hoogte van de bedragen en de omvang van de nevenactiviteiten. „Ik vraag me af waar ze de tijd vandaan halen." Kuyl vindt het ongepast als presentatoren fiks bijverdienen. „Ze hebben hier een heel goed salaris. Het levert je ook bekendheid en status op. Dan is het niet gepast die bekendheid buiten je werk om ook nog eens fors te gelde te maken. Ik begrijp de ophef hierover heel goed. Het noopt tot voorzichtig heid." Maarten Nooter, hoofdredacteur van Studio Sport is het niet met Kuyl eens. „Bekende Nederlander zijn heeft voor- en nadelen. Voordeel is bijvoorbeeld dat je meer gevraagd wordt voor nevenactiviteiten. Nadelen zijn er ook. Je zult maar als Smeets in het Holland Huis rondlo pen. Dat is heel anders dan als onbekende Nederlander. Dat kan ik je verzekeren. Nooter ziét ook wel voordelen in het bijklussen van zijn presentatoréh. ,1e legt contacten die later in je werk nog eens van pas kunnen komen." Maria Henneman voert dat ook aan. Volgens oud-journalist Driessen heeft het wel eens een onderwerp in de tv-rubriek Netwerk opge leverd. Ook al zfin de voorbeelden hem ontschoten. Harm Taselaar, hoofdredacteur van RTL Nieuws: „Mis schien steken ze 6É nog wat van op. Ook al vraag ik me Toch levert ook het voorzitten van debat ten soms genante vertoningen op. Zo klus te Andries Knevel ooit bij door minister Zalm tegen betaling te interviewen. Een paar dagen later was diezelfde Zalm bij hem te gast in Het Elfde Uur. Marjolein Uitzinger overkwam iets vergelijkbaars voor de radio en Hagens kan zich voorstellen dat hij een vertrou welijke nota laat liggen, die ter sprake komt tijdens een interne discussie. Niemand van de journalisten kan zich herinneren ooit beloofd te hebben dat ze hun mond houden, mocht er tijdens een besloten bijeenkomst nieuws opduiken. Taselaar: „Daar zeg je wat. Dat ga ik meteen navragen. Dat kan niet." Waar alle journalisten tegen zijn, is het door journalisten trainen van managers en politici in het te woord staan van de pers. „Dan steek je de grens over", aldus Kuyl. Ook Driessen, die zelf inmiddels de grens is overgestoken, is daar tegen. „Dan verlies je echt je onafhanke lijkheid." Max Kerremans, directeur van Brain-Box ziet dat anders. Op het Hilversumse mediapark traint zijn bedrijf al vijftien jaar „alle nieuwe Kamerleden, managers uit het bedrijfsleven en mensen werkzaam bij semi-overhe- den." Woensdag had hij drie trainingen te gelijk. „We hebben dertig trainers, van wie zeventig procent actief journalist is." Volgens Kerremans kan het best, dat journalisten politici trainen. „Wij gaan daar zorgvuldig mee om. Natuurlijk moet het niet zo zijn, dat ze elkaar in hun dage lijks werk kunnen tegenkomen. Het heeft nog nooit problemen gegeven. Bovendien leren we hier mensen niet hoe ze vragen moeten omzeilen of andere trucjes. We le ren ze hoe de media werken. Net als dat journalisten zich voorbereiden op een ge sprek, mogen politici dat toch ook doen", zegt Kerremans. Register Hoewel er 'niets aan de hand is' en hij 'de ophef niet begrijpt', wil hij geen namen noemen van journalisten die voor hem wer ken. .Alleen de naam van Pim van Galen (Den Haag Vandaag) is in de pers versche nen. Dat is nu precies een goed voorbeeld. Die gaat echt geen politici trainen. Hij heeft wel eens ambtenaren getraind van het dis trict Zuidwest van de Douane. Die komt hij in zijn werk echt niet tegen." Het trainen van managers en politici is daarmee wel het meest schimmige gebied. Alleen oud-joumalisten komen er voor uit dat ze trainingen geven. Zo ontvangt Wou- ke van Scherrenburg (ex-Den Haag Van daag) tegenwoordig graag gasten in haar villa in Zuid-Frankrijk voor een intensieve meerdaagse training. Méximaal drie perso nen per keer. Als reactie op alle ophef over bijklussende journalisten komt de NOS binnenkort met nieuwe regels. Ook het Genootschap van Hoofdredacteuren denkt daar aan. Voorzit ter, en Volkskrant-hoofdredacteur, Pieter Broertjes ziet wel wat in een openbaar re gister van bijbanen. „Dan kan iedereen zien hoe het zit met de onafhankelijkheid van journalisten". soms af waar ze de tijd vandaan halen. Werken ze hier niet hard genoeg soms?" Gênant

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1