ATHENE 2004 Zilveren afscheid van gouden generatie 'Let op Nederlanders, daar komt de goal van groen' Wim Schroder niet in voetsporen Dubbeldam 099 rr Na de vrouwen ook de mannen onderuit in finale ATHENS 2004 'Dream team' kan naar huis Kenteris blij met fluitconcert jA SOU! De olympische vader is voor se hockeyers De Duitse hockeyers het olympisch brons d door Spanje in de m de derde plaats met 4- slaan. Daarvoor was een ing nodig. Bij rust was na 70 minuten 3-3. mmerling maakte in de d de winnende treffer. (blessure looijer Hockeyer Teun de heeft gisteravond in de vvkche finale tegen Austra- s lenletsel in een knie op- l De linkermiddenvel - est kort na de rust het toen hij het gewricht - ide. „De eerste diagnose ij de meniscus of een j id licht heeft ge- ,e, 1", aldus teammanager 2; lize. Het is nog niet be de international naar enhuis moet. iiozolol is (rwets' Stanozolol is ouder dom. Dat heeft Dick jisteren in Athene ge- Canadees is de baas iiu( zaterdag 28 augustus 2004 DA, het wereld antido- :eau. In Athene werden issische atleten gepakt ozolol. „Onbegrijpelijk", und. „Sinds Ben John- 988 wordt er gecontro- n~3) stanozolol. Iedereen er( t. Een atleet die betrapt ve p dit middel, is dommer m of arroganter dan ar- Irina Korsjanenko, ntjfes van het kogelstoten, r neter-loper Anton Gal en positief op stanozolol ve en gediskwalificeerd. ;e geeft geen slakken De voorzitter van het ionaal Olympisch Co- cques Rogge, weigert te aan het verzoek van [id en Zuid-Korea om van gouden medailles gUiken. De twee landen gj lat zij alsnog een gou- -edaille verdienen, omdat de jury zijn benadeeld, nd won twee gouden ,e^les bij eventing (military) jioest die uiteindelijk na beslissing weer inleve- Zuid-Koreaanse turner O*, e-young miste goud juryfout in de meer- la een Zuid-Koreaans werden drie juryleden st, maar de uitslag werd ,1 jmderd. im moet afstaan' rid De internationale iratie FIG wil dat Paul djn gouden medaille afstaat. In een brief ap voorzitter Bruno Gran- ïerikaan zijn medaille andigen aan de Zuid- Yang Tae Young, verd olympisch kampi- [n e meerkamp. De Zuid- ise afvaardiging, protes- egen de uitslag omdat pie uitgangswaarde van ening van Yang met ie punt te laag had in- Bij correcte beoorde- hij de olympische titel Het Amerikaans olym- mité USOC liet Grandi rtr at het niet ingaat op het en de brief beschouwt ^doorzichtige poging de n jnlijke fouten te verdoe- de - chtheffer lipt op dope De Hongaarse ge- ffer Ferenc Gyurkovics it op het gebruik van loden middel. Dat heeft rdvoerder van het rse team vrijdag'ge- Jj yurkovics behaalde tij- Spelen in de klasse logram de zilveren Een contra-expertise finitief uitsluitsel geven, dvoerder wilde niet om welk verboden mid- ;aat. >iu< door Wessel Penning athene - De Australiër zegt het bij elke aanval van zijn landge noten in de groene hockey- shirts. „Let op Nederlanders: daar komt de goal van groen. There's the green goal. Bereid jullie vast voor. Dutchmen, get over it!" De hem omringende Nederlan ders op de lange zijde schrikken niet meer van de waarschu wing. De lollige Aussie heeft het al zo vaak gezegd. Hij zegt het al de hele wedstrijd. Tot nu toe kwam zijn voorspelling pas één keer uit, dus de olympische hockeyfinale is nog verre van beslist. Maar dan opeens krijgt hij gelijk. De 'green goal' valt: 2- 1. Nederland heeft geen goud, maar zilver. Er wordt gescholden. De scheidsrechter heeft het ge daan. „Thuisfluiter", zegt een vrouw die rap de tribune af loopt. Haar man probeert te sussen. Legt een hand op de boze schouders. Maar het boze dametje in het oranje topje is al driftig weggebeend. Naar het toilet. Wanneer ze de boosheid heeft uitgeplast, valt ze middenin het Australische feestgedruis en ziet ze hordes boze Nederlan ders - veel meer dan de avond ervoor - het stadion uitvluch ten. Zij weg, dan wij ook weg, lijkt ze te denken. Manlief moet mee. Dat het mis zou gaan, vrezen de Nederlanders op de tribune al de hele avond. De spanning is voelbaar, de spanning van de angst om te verliezen. De vrou wengilletjes klinken al vroeg in de wedstrijd en dat zijn altijd signalen van begrensd zelfver trouwen onder aanhangers. Dus de kleine, spontaan ontsta ne oranje dansfeestjes op de tri bune na de openingsgoal, wor den na de 1-1 van de Australiërs direct weer afgelast. Zo heeft Nederlands sportpu bliek na het overwonnen straf- schoppentrauma nu misschien wel een finaletrauma. De twee de nederlaag in een hockeyfina le, de tweede in twee dagen in een zo door en door Neder lands spel. Dat is meer dan een supportershart hebben kan. En finaledag twee is nog zo hoopvol begonnen. Een dag van de nieuwe kansen voor Ne derlandse hockeyers. Een dag van grote voordelen. Eén: de Duitsers spelen al een wedstrijd eerder, om het brons. Twee: het woord angstgegner kennen Au straliërs niet. Maar verder is alles zoals het was. Zijn er weer tribunes vol in de wind waaiende oranje zo merjurkjes, bermuda's, panta lons en poloshirts. En is er weer heel veel onverbeterlijk opti mistisch en zelfbewust volk uit Holland. Een zevental van die vrolijkerds vormt voor de wed strijd een oranje slang, die het hele veld om gaat. „Holland, Holland, Holland", juicht het groepje schooljon gens als vanouds als de Neder landse ploeg anderhalf uur voor aanvang de catacomben van het stadionnetje inwandelt. Werd daar gisteren door de hockeydames nog wat schichtig op gereageerd, vandaag wordt vrolijk teruggezwaaid. Dat lijkt een goed voorteken, dat duidt op geloof in eigen kunnen. Maar dat is het dus niet. Het wordt een feest van de groene mannen: .Aussie, Aus sie, Aussie, oi, oi, oi!" De 'green goal' valt alsnog. door Mare Molenaars athene - De woede richtte zich op scheidsrechter O'Connor, maar die bleek niet te vermur wen. De strafcorner voor Austra lië aan het slot van de eerste verlenging was omstreden, maar deed het Nederlandse hockey team wel de das om. Jamie Dwy- er blies het sprookje van Oranje - drie olympische titels op rij - met een droge knal uit: 1-2. Het verlies in de finale van het olympisch toernooi betekende de tweede klap voor het Neder landse hockey in nauwelijks vierentwintig uur. Een dag eer der liepen ook de hockeysters al een gouden medaille mis door een dramatische nederlaag te gen Duitsland. De tweede plaats van de mannenploeg zal echter toch iets anders worden beleefd. Oranje begon niet als uitgesproken favoriet aan het toernooi; het bereiken van de finale was al een prestatie op zich van een jong en onervaren team dat van heel ver moest ko men. „Toch jammer dat het zo moet eindigen. We hebben hier in Athene alle wedstrijden gewon nen, alleen de laatste niet. Maar ja, dat is wel de allerbelangrijk ste. We hebben een supertoer- nooi gespeeld", meende Ro nald Brouwer, de maker van de enige Nederlandse treffer. De berusting won het bij de Ne derlandse spelers al snel van de teleurstelling. Een supertoer- nooi is tenslotte iets anders dan een super toernooi. Nederland speelde in de groepswedstrij den matig, maar bleef wel steeds aan de goede kant van de score. Pas in de finale tegen Australië ging het mis, maar ook in die wedstrijd kon Oranje niet echt overtuigen. „We speelden met te weinig agressie en straalden te weinig uit. We wilden het tempo uit de wed strijd halen, maar als iedereen onder zijn niveau speelt, heeft dat weinig zin", oordeelde San- der van der Weide. Het feit dat Nederland, dat het altijd moest hebben van spran kelend en initiatiefrijk hockey, zich zo nadrukkelijk plooide naar de tegenstander is veelzeg gend. Blijkbaar heeft Oranje gisteravond, met het afzwaaien van routiniers als Delmee en Ja- zet, met zilver afscheid geno- Karel Klaver wordt op de huid gezeten door de Australiërs Dean Butler (links) en Matthew Wells. Foto: ANP/Robert Vos men van een gouden generatie. Ook Brouwer kon niet ontken nen dat de onvermoeibare Aus sies de overwinning ten volle verdienden. „We zijn fysiek overklast. We konden niet lan ger de druk zetten die nodig is om ze van ons doel weg te hou den. Helemaal nadat Teun de Nooijer kort na mst met een knieblessure naar de kant moest. We kwamen niet eens meer over de middenlijn. Ei genlijk hebben we het nog lang volgehouden." Nederland speelde vooral in de eerste helft een uitgekookt spel letje. Oranje hield voortdurend een fiks aantal mensen achter de bal en liet zich er niet toe verleiden om mee te gaan in het op kracht gebaseerde Au stralische hockey. Oranje liet de onverschrokken tegenstander geduldig uitrazen en loerde op dat ene kansje. Dat kwam na een half uur. Klaver begon aan de rechterkant een aanval die eindigde in de stick van Ronald Brouwer. De behendige vleu gelspeler omspeelde koelbloe dig doelman Mowlan en tikte de bal met een mooie duik vlucht over de lijn, 1-0. Australië drong na de ope ningstreffer wat meer aan, maar het solide en geconcentreerd spelende Oranje bleef aanvan kelijk vrij gemakkelijk op de been. Dat veranderde kort na rust toen Brooks op aangeven van Dwyer, die volgend seizoen voor Bloemendaal speelt, profi teerde van een grote dekkings- fout in de Nederlandse verdedi ging: 1-1. Oranje raakte niet in paniek, maar werd langzaam maar zeker terugdrongen in de eigen stellingen. „Het verlies van Teun was natuurlijk een enorme aderlating. We hadden geen aanspeelpunt meer en le den vaak al op de middenlijn balverlies. Op een gegeven mo ment was er geen houden meer aan." Oranje kraakte in zijn voegen maar wist zonder averij het eindsignaal te halen: In het slot van de eerste verlenging ging het alsnog mis. Elder werd ge vloerd in de cirkel en O'Connor zag er een strafcorner in. Wat hij niet zag, volgens de Neder landse spelers, was dat aan de buiteling een Australische over treding voorafging. „Het was geen cleane comer", mopperde Brouwer. „Dat maakt het extra sneu. Maar goed, dat kunnen we de Austra liërs niet aanrekenen. Zij heb ben vandaag absoluut verdiend gewonnen." door Fardau Wagenaar MARKOPOULO - Ze hadden een groot voorbeeld: Jeroen Dub beldam. Hij kwam vier jaar ge leden vrij onverwacht met goud terug uit Sydney. De Tukker gaf de jonge springruiters, die Ne derland op de Olympische Spe len in Athene vertegenwoordi gen, hoop. Wim Schroder maakte tot op het laatste mo ment kans, maar strandde voor de driesprong. Wim Schroder kwam de olym pische arena in. Er stonden slechts vier strafpunten achter zijn naam. De individuele springfinale in Markopoulo. Het veld werd verlicht door kunstlampen. Gert-Jan Brug- gink en Leopold van Asten volgden hem vanaf de tribune, zij waren al na de eerste man che uitgeschakeld. Schroder leidde Eurocommerce Montreal over vier hindernissen, voor de vijfde hield het paard het voor gezien. Einde olympische droom. De laatste olympische manche was zwaar, loodzwaar. De paar den waren vermoeid, het par koers was zwaar en de stress liep hoog op. De ene na de an dere ruiter verliet de arena van het paardensportcentrum in Markopoulo al ver voor de laat ste hindernis. Een Koreaan viel, een Japanner brak dwars door een hindernis en veel paarden weigerden. De parkoersbouwer athene/anp/sid - Na drie olympische zeges op rij ziet het Amerikaanse basketbal team het goud deze keer aan zich voorbij gaan. Het 'dream team' verloor giste ren in de halve finale van Ar gentinië: 81-89. Het betekent voor de Argentijnen het grootste succes sinds 1950, toen het land wereldkampi oen werd. Emanuel Ginobili was giste ren de grote man bij de Ar gentijnen met 29 punten. Stephon Marbury was top scorer voor de Verenigde Staten met 18. Vandaag speelt Argentinië de finale tegen de winnaar van het duel tussen Litouwen en Ita lië. Sinds de entree van het bas ketbal op de spelen in 1936 in Berlijn won de VS twaalf van de vijftien uitgedeelde gouden medailles. In Athene draaiden de vetbetaalde profs uit de Amerikaanse NBA-league echter al meteen uiterst stroef. Het team on der leiding van hoofdcoach Larry Brown liep voor de kwartfinales al tegen twee nederlagen op, tegen Puerto Rico en Litouwen. athene/gpd/anp - Kostas Ken teris is opgedoken. Gisteren reageerde hij tegenover persbu reau Reuters opgewekt op de gebeurtenissen op de bizarre donderdag, toen de Grieken in een bomvol Olympisch Stadion de start van de 200 meter ver stoorden en de atleten uitjouw den. Met hun verbale daad toonden ze hun onvrede over de uitsluiting van Kenteris, hun hoop op olympisch goud. De olympisch kampioen van Sydney sprak van 'het mooiste nieuws sinds jaren'. Hij zei uit die steun de motivatie te willen halen om terug te keren op de atletiekpiste. Kenteris blijkt thuis op Lesbos te zijn, waar dezelfde donderdag een groots feest werd gehouden ter ere van de Griekse held. Kenteris was daar zelf niet bij aanwezig. Woedend zijn ook de Honga ren. Na de uitsluiting van Ro bert Fazekas, winnaar bij het discuswerpen, wordt nu ook Adrian Annus (winnaar bij het kogelslingeren) beschuldigd van een overtreding van de do- pingregels. Hij heeft mogelijk niet zijn eigen urine ingeleverd bij de controle. Annus zegt nu te stoppen. „Het is het allemaal niet waard." Het IOC is op zoek naar Annus om hem opnieuw te controle ren. Annus is al teruggekeerd naar Hongarije en wil geen nieuwe controle ondergaan. „Ik wil niet dat ze mijn urinestaal manipuleren. Want daar gaat het om, ik zie geen andere re den." Dopingcontroleurs van het IOC zijn in hun zoektocht naar Annus belaagd door inwo ners van zijn woonplaats Jak in Hongarije. Onder politiebe scherming zijn de IOC-mede- werkers in veiligheid gebracht. Annus zei tegenover het Hon gaarse persbureau MTI zich als een crimineel behandeld te voelen. Hij stopt, terwijl Faze kas juist heeft aangegeven door te gaan. Hij wil dat zijn (weini ge) urine alsnog wordt gecon troleerd om te laten zien dat hij onschuldig is. „En ik ga in Pe king mijn goud terughalen." Wim Schroder en Eurocommerce Montreal stranden voor de driesprong. Foto: ANP/Robin Utrecht had het uiterste uit de hinder nissen gehaald: maximale hoogtes en breedtes. Grote namen strandden: Lud- ger Beerbaum - goud bij het landenteam - kwam tot twintig strafpunten in twee manches en zag zijn derde individuele gouden medaille om de hals van een ander verdwijnen. Markus Fuchs, winnaar van het concours der concoursen in Aken, haalde de tweede man che niet eens. Hij gaf op tijdens de eerste omloop. Jos Lansink, niet in de finale. Otto Becker, gesneuveld in de tweede man che. Het was Cian O'Connor die won, een bekende in de paar- denwereld, een onbekende Ier daarbuiten. Nog maar 24 jaar oud en onverwacht de opvolger van Jeroen Dubbeldam. Rodri- go Pessoa uit Brazilië en Chris Kappler uit Amerika streden in een barrage om zilver. Het ein de was dramatisch: Kapplers paard Royal Kaliber blesseerde zich en moest afgevoerd wor den. Zo kwam er een pijnlijk einde aan het olympisch con cours. Wim Schroder zuchtte diep. Ja, Jeroen Dubbeldam en hij had den contact gehad. „Rustig blij ven en je niet gek laten ma ken", was de boodschap van de afwezige kampioen van Sydney aan zijn collega. „Montreal was bang, hij durfde niet meer over de hindernis. Ik denk dat het aan het kunstlicht lag, hij kon de driesprong niet meer in schatten. Ik neem hem niks kwalijk, zeker niet. Ik heb hem alleen maar beloond. Hij stopt normaal ge sproken nooit. Ik heb voor de laatste manche wel gedacht dat ik kans maakte. Ik zat goed in de race. Maar goed, zo gaat dat. Het was niet: net niet. Het was: helemaal niet." Het olympisch toernooi zit er voor de springruiters op. Van avond worden dé paarden te ruggevlogen naar Münster. Maandag vertrekken ze zelf. Vierde met het jongste landen team en een ruiter in de indivi duele finale. Door de teleurstel ling heen konden ze tevreden zijn. Ooit gehoord van Denis Langlois? Natuurlijk niet. Denis is snelwandelaar. En wie kent er nou een snelwandelaar? Even voorstellen dus: Denis Langlois (van 10 oktober 1968) is een Fransman, geboren te Drancy. Hij weegt 63 kilo, wat niet veel is voor iemand met een lengte van een meter vierenze ventig. Moet ook wel, want dik ke mensen zijn niet van die bes te snelwandelaars. Denis Langlois is, laten we zeg gen, redelijk goed in zijn tak van sport. Hij traint zich een ongeluk. Per maand wandelt hij zo'n zevenhonderd kilometer, per jaar gaat hij over de zesdui zend kilometer heen. Dat doet hij meestal 's ochtends vroeg, helemaal in zijn eentje. De grootste wens van Denis was: Ooit nog eens aan de olympi sche snelwandelwedstrijd over vijftig kilometer meedoen. De wens kivam gisteren uit, nou ja gedeeltelijk dan. Denis Langlois uit Drancy liep mee in de olympische wandel wedstrijd. Het was alleen jammer d& hij op driekwart van de weMhjd met hevige pijn aan de benen uitvallen moest. Een persoonlijk drama. Of dat de reden is van dit stukje over Denis Langlois? Nee. Het had met zijn kinderen te maken. Die kleine bloedjes, die hun vader gezien zijn bij zondere hobby waarschijnlijk niet al te vaak zien, deelden gis teren rondom de ivedstrijd stic kers uit. Stickers met de foto van hun bebrilde, magere vader en het daarbij horende opschrift: 'Denis Langlois (FRA), 50 km marche, Athènes2004'. Zo wil den ze voorkomen dat de wereld niet zou weten van de snelwan delprestaties van hun olympi sche pa. Bij deze. En ik beloof hierbij de sticker een waardige plakplek te geven. Wessel Penning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23