E c-regeling er direct an de baan Bollensector in problemen door overvloedige regenval Nederlandse hockeyploeg doet afstand van de troon Jonge meiden: niet crimineel, toch vast VUT van OERLE Goedemorgen Wat een krant. LPF in peiling weggevaagd 42.195 Meter ^3* WBi 18/21' en toe zon zaterdag 28 AUGUSTUS 2004 idsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Gemeente Leiden Gouden Bonfire krijgt bronzen standbeeld eert filantroop Raymond Sackler Dagblad Joeri van Dijk neemt olympische ervaring mee in zijn rugzakje Journalisten klussen graag bij SPECTACULAIRE AANBIEDING athene - Na het goud van At lanta 1996 en Sydney 2000 heeft het Nederlands mannenhoc keyteam afstand gedaan van de olympische troon. In de finale van Athene was Australië ster ker dan Oranje: 2-1. De Nederlandse spelers namen hun verlies zonder naar excuses te zoeken. „We hebben niet goed genoeg gespeeld", vond voor uw huidige auto of 1.500,- bovenop de ANWB/BOVAG inruilwaarde GROENOORDHALLEN WILLEM DE ZWIJGERLAAN 2 LEIDEN COMMENTAAR werknemers kunnen tje opgelucht ademha- kabinet heeft de scherp- es afgevijld van de plan- TJT en het prepensioen haffen. Dat is een ver geste richting werkne- ikbonden en bedrijven, isters De Geus (sociale :n Zalm (financiën) stel le der voor de vervroegde )iiering vanaf 2006 fiscaal ztfekkelijk te maken voor die op die datum jon- 60 is. Het belangrijkste it daarvoor is dat de ;de pensionering de ge llap handenvol L Door de ver- slopen die kos- en maar op, eigenlijk or meer men- iger gewerkt iten worden om de wei- peil te houden. Vakbe- "'én werkgevers liepen te gen de plannen omdat vroegde pensionering elegante manier is om van recessie het perso- I tand in te krimpen. (inet is hen nu tegemoet door alle werknemers januari volgend jaar 57 hun recht te laten be- op een VUT-regeling. Jongeren daarentegen moeten - als ze eerder willen stoppen - daar zelf voor sparen middels een 'levensloopregeling*. De vakbonden en werkgevers vin den de handreiking onvoldoen de. Zij redeneren dat wie nu 50 is, geen tijd meer heeft om een eigen vroegpensioen bijeen te sparen. Die kritiek snijdt hout. De 'levensloopregeling' is een even vage als ingewikkelde rege ling, waarbij mensen salaris op zij zetten voor een studiereis, verlof of vervroegde pensione ring. Dat klinkt sympathiek, maar in de praktijk zal bijna niemand zoveel geld bij- eensparen dat hij of zij jaren eerder kan stop pen met werken. Een pensionering bij 65 wordt dus weer de norm. Dat valt in econo misch opzicht toe te juichen, maar is sociaal onwenselijk. Mensen met loodzware beroe pen worden zo gedwongen lan ger door te werken of dreigen af te vloeien naar de WAO. Het ka binet kan er beter voor zorgen dat in de CAO's maatwerk voor eerder stoppen met werken mo gelijk wordt. Peter de Vries SCHOONMAAKWERKEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 P - Proef nu Leidsch Dag'blad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Aanhoudingen op kermis in Katwijk katwijk - De politie heeft gis teravond vier aanhoudingen verricht op de Katwijkse kermis. Aan het eind van de avond ver zamelden zich groepen jonge ren op de Sandtlaanbrug. tus sen Katwijk aan den Rijn en Rijnsburg. Toen de politie - ex tra alert op ongeregeldheden tijdens de Katwijk-Binse feest - week - zich daar liet zien, ver plaatsten de jongeren zich naar de kermis. Daar keerden ze zich tegen de politie. Met verster king van politieteams uit Lei den, Noordwijk, Lisse en Oegst- geest konden verdere rellen worden voorkomen. Het ker misterrein werd leeggemaakt. Snel daarna was het weer rustig op straat. Terroristen lieten vliegtuig crashen moskou - Ten minste een van de twee Russische verkeers vliegtuigen die dinsdagavond vrijwel gelijktijdig neerstortten, had terroristen aan boord. De Toepolev-154, onderweg van Moskou naar de badplaats Sot- jsi aan de Zwarte Zee, werd voordat hij verongelukte ge kaapt. Dat heeft de luchtver keersleiding in Zuid-Rusland gisteren volgens Russische me dia bekendgemaakt. Kritiek op soepele VUT-regeling blijft den haag - Een Kamermeerder heid van CDA, WD en D66 steunt het kabinetbesluit om de overgangsregeling voor oude ren naar VUT of prepensioen te verruimen. Maar zowel werkge vers- als werknemersorganisa ties vinden het kabinet veel te weinig toeschietelijk. De groot ste werkgeversorganisatie VNO/NCW wil alle 50-plussers ontzien. En de vakbeweging wil dat er ook voor jongeren een mogelijkheid blijft om eerder te stoppen met werken. Pagina economie Groot stuk land bollenstreek/leiden - De bol- lensector kampt met flinke overlast door de hevige regen val van de afgelopen week. Ma chines kunnen het land niet op. De bollentelers komen daar door in de knoei met het mest- verbod na 1 september, maar ook met het planten van de eer ste bollen en het rooien van on der meer dahlia's. Elders in de regio heeft de regenval niet tot grote problemen geleid. De gemalen van het Hoog heemraadschap Rijnland draai en wel op volle toeren om het water naar zee te pompen. Met effect, want het peil van de slo ten en plassen bevindt zich op 64 centimeter onder NAP, lager dan normaal in de zomer. Dat komt omdat de gemalen van het Hoogheemraadschap, voor uitlopend op de slechte weers voorspelling, harder zijn gaan pompen. Volgens het Hoogheemraad schap is de hevige regenval voor de late zomer weliswaar uitzonderlijk - deze maand viel er 300 millimeter meer dan vo rig jaar - maar in de herfst en winter kan veel meer regen val len. Dat het Westland onderloopt maar de Bollenstreek en de Leidse regio niet, komt volgens het Hoogheemraadschap door dat het Westland is volgebouwd met kassen. Die zorgen ervoor dat het water direct via het riool in de sloten terechtkomt. In de Bollenstreek en Leidse regio, die minder zijn dichtgebouwd, blijft het water eerst een tijdje op de velden liggen, alvorens het in sloten en plassen ver dwijnt. ag/gpd - Werknemers sinds gistermiddag vijf n computers meer kopen j astingvoordeel. Het kabi- ft de zogeheten pc-privé- gisteren met onmiddel- ang afgeschaft. pling hield in dat werk- een computer kochten en van de baas, die dit iden met het brutoloon, r betaalden zij netto voor hun apparaat. Ook voor sommige werkne- e mogelijkheid om de er te financieren uit de ling. linet had al eerder aan- igd dat de regeling zou en, maar besloot tot on- ijke afschaffing om te nen dat veel burgers ïl naar de computerzaak gaan om een pc te ko- i hausse gaat de bespa- rook op", verduidelijkte Balkenende. Het kabi- feft het geld dat het kwijt de regeling (circa 250 euro) nodig om het fcchtverlies van ouderen na met kinderen vol- r wat te verzachten. geld dat voor de pc-pri- ng was bestemd wordt oging van de AOW-uit- net 60 euro bruto per nancierd. de ouderenaftrek om en douceurtje van de voor bejaarden), de kinderkorting (voor ouders met weinig inkomen). De twee groepen gaan er door de maatregelen volgend jaar 'slechts' 0,5 procent op achter uit. De gemiddelde Nederlan der levert in 2005 zo'n 1 pro cent in. Volgens Balkenende was er geen reden meer om de aan schaf van computers financieel te stimuleren. „Het computer- bezit in Nederland is al erg hoog." De detailhandel is niet blij met de maatregel. Het per direct afschaffen van de regeling zal gevolgen hebben voor de omzet, verwacht een woordvoerder van Vendex- /KBB, eigenaar van de compu terketens Dixons en Dynabyte. „Het zal een schokeffect ver oorzaken in het marktsegment waarin dergelijke computers worden verkocht. De omzet zal tijdelijk stilvallen. Uiteindelijk willen mensen toch een com puter en zal ook deze markt weer aantrekken. Zeker nu digi tale fotografie booming is." Bij Correct Business Electronics is men helemaal niet rouwig om het afschaffen van de rege ling. „De omzet zal bij ons juist gaan stijgen", verwacht een woordvoerder. „Veel grote be drijven kochten de computers collectief voor hun personeel in bij grote computerleveranciers. Het zijn juist deze bedrijven die de grootste strop hebben. Nu de regeling is afgeschaft zullen mensen ook bij ons een nieuwe Verslagenheid bij de Nederlandse hockeymannen Guus Vogels, Jeroen Delmee en Geertjan Derikx. De hockeyers slaagden er niet in voor de derde keer goud te halen op de Spe- computer kopen." 'en* Foto: ANP/Robert Vos (advertentie) voor aboriginals svdney - Een Australische rechtbank heeft een groep abo riginals gisteren een groot stuk land toegewezen. Aan de beslis sing over het gebied van 67.000 vierkante kilometer (circa an derhalf keer Nederland) ging tien jaar juridische strijd vooraf. De Wanjina-Wungurr stammen mogen het afgelegen gebied in West-Australië nu bejagen en bevissen. De aboriginals zijn de traditionele inwoners van Au stralië. Ze maken circa twee procent van de bevolking uit, maar claimen meer dan 40 pro cent van het continent als hun eigendom. Geboortedatum Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om mot persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tSb Dagblad uitblinker Guus Vogels, de doelman. Zilver was de troost prijs, net als een dag eerder voor het Nederlandse vrouwen team. Het zilver van de hockeyers was de 21ste medaille voor Neder land, dat op 4-9-8 kwam te staan. Met de verdiende nederlaag kwam een negatief einde aan de interim-periode van de Au straliër Walsh. Na het onvermij delijke vertrek van bondscoach joost Bellaart, eind vorig jaar, stelde de hockeybond (KNHB) de 175-voudige oud-intematio- nal aan op contractbasis. Hij moest in acht maanden Oranje klaarstomen voor Athene 2004 en deed dat op professionele wijze. Walsh nam tijdens zijn tijdelijke bewind een aantal opvallende beslissingen. De 50-jarige com puterspecialist uit Perth haalde in april oud-international Eikel boom terug. Begin deze maand liet hij eerst routinier Geeris vallen en daarna, na wat gehus- sel met middenvelder Rob De rikx, ook strafcornerspecialist Lomans. Hoe nu verder met het Neder lands mannenteam? Een hand vol routiniers neemt afscheid, onder wie Delmee, Jazet en Ei kelboom, en Walsh en teamma nager Ties Kruize keren ook niet meer terug. Mare Lam- mers, de gewaardeerde bonds coach van het Nederlands vrouwenteam, wordt genoemd als mogelijke opvolger. door Nienke Ledegang sassenheim - Naar schatting negentig pro cent van de meiden die in de justitiële in richting Teylingereind in Sassenheim ver blijven, zit daar feitelijk onterecht. Zij zijn door de rechter onder toezicht gesteld (OTS) omdat zij tegen zichzelf in bescher ming moeten worden genomen. Slechts een klein aantal zit vast wegens het plegen van strafbare feiten. Bij de jongens ligt de verhouding heel anders: daar is dertig pro cent OTS'er. De meidenafdeling van Teylingereind werd in mei van dit jaar geopend. Er was grote behoefte aan opvang voor meiden tussen de 12 en 18 jaar die in de problemen zitten. Hoofd Unit Management Marijne Parker Brady: „Deze meiden komen vaak uit probleem gezinnen, zijn bijvoorbeeld mishandeld, misbruikt of met de verkeerde vrienden in aanraking gekomen. Veel van hen hangen op straat rond. Teylingereind is een plek waar ze even tot rust kunnen komen, waar ze naar school gaan en waar structuur is." Teylingereind is een opvangcentrum, geen behandelcentrum. De bedoeling is dat jon geren in deze justitiële inrichting zo snel mogelijk doorstromen naar een geschikte behandelplaats. Volgens de Nederlandse kinderrechters zijn er daar te weinig van. Minister Donner (justitie) wil op termijn een eind maken aan de praktijk dat jonge ren zonder strafblad in een gesloten inrich ting terecht komen, maar ziet daar op dit moment geen mogelijkheden toe. Bijlage Erbij: 'Ik mis mijn familie, mijn vriend en mijn vrijheid' (advertentie) Stuur deze bon op in een ongefranlceerdo envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 180O VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) den haag - De Lijst Pim For- tuyn lijkt de rekening gepresen teerd te krijgen voor de crisis in de partij. Volgens de Politieke Barometer van onderzoeksbu reau Interview/NSS, die gister avond in het actualiteitenpro gramma NOVA werd gepresen teerd, zou de LPF nog maar één zetel overhouden, als er nu ver kiezingen werden gehouden. Op dit moment heeft de partij nog acht zetels in de Tweede Kamer. Op basis van de peiling zou oppositiepartij PvdA de grootste fractie krijgen: 51 ze tels, tegen 42 na de laatste ver kiezingen. Ook de SP zou er flink op vooruitgaan, van 9 naar 14 zetels. Grote verliezers vol gens de peiling zijn het CDA, dat zakt van 44 zetels naar 35 zetels, en de WD, die drie ze tels inlevert van de 28 die de partij nu heeft. De derde rege ringspartij, D66, staat in de pei ling op zeven zetels, een meer dan nu. De marathon voor mannen, waarmee morgen het sportprogramma v?n de Spelen van Athene wordt besloten, heb ik vorig jaar met de auto ge reden. Zo goed en zo kwaad als het ging, want de weg was toen nog vele kilometers lang opgebro ken. Het parcours leek me niet uitzonderlijk zwaar. Slopend zal vooral de hitte zijn. In de auto was het al niet te harden. Het idee voor de marathonloop bij de eerste Spe len in 1896 was afkomstig van de Franse classi cus Michel Brëal, die een beroemd verhaal uit de Griekse geschiedenis in herinnering bracht: de koerier die het bericht van de Griekse overwin ning op het Perzische leger lopend van Marathon naar Athene bracht en daarna dood neerviel. Of dat wer kelijk zo gebeurd is, is zeer de vraag. De marathonloop van 1896 be droeg ongeveer 40 kilometer. Die afstand werd ook aangehouden in 1900 en 1904. Een ingrijpende ver andering kwam er in 1908 in Lon den. De start was bij Windsor Castle, de route voerde naar het Olympisch Stadion van Shep herd's Bush. Daar was de finish lijn getrokken, voor de loge waar de Engelse koningin Alexandra zat. De afstand die zo ontstond was 26 mijl en 385 yards, omge rekend 42.195 meter. In 1912 was de marathon in Stockholm 40.200 meter, in 1920 in Antwerpen vond uitbreiding plaats naar 42.750 meter en in 1924 in Parijs werd het 41 kilometer. Amsterdam hield in 1928 weer de afstand van 1908 aan, dus 42.195 meter. Zo is het nadien gebleven. Maar wat precies de reden was dat de organisatie in 1928 teruggreep op de afstand die twintig jaar tevoren in Londen toevallig tot stand was gekomen, is in nevelen ge huld. Misschien is het terug te voeren op de grote invloed die de Britten toen nog hadden in de internationale atletiek. Ook de behoefte aan standaardisering van de afstand is begrijpelijk, maar dan kwam de 40 kilometer tussen Marathon en Athene eerder in aanmerking dan de 42 van Lon den. Voor mij maakt het niet uit, morgen in het oude stadion in Athene. Maar veel deelnemers zul len die twee toegevoegde kilometers in de Griekse hitte vervloeken. Ruud Paauw

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1