China telt gretig de medailles >eri van Dijk: yIk neem het mee in mijn rugzakje SI Gouden regen verwacht in Peking 2008 ATHENS 2004 ATHENE 2004 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 2004 door Gijs van Oosten In een klimaat van toenemende openheid en een groeiende markt economie heeft China de potentie om op termijn de sterkste sportna- tie van de wereld te worden. Over vier jaar organiseert het land met 1,3 miljard inwoners in de hoofd stad Peking de Olympische Spelen. De verwachting is dat dan een enorme medailleregen over China neerdaalt. Het is bijna niet voor te stellen, maar pas twintig jaar geleden won China de eerste olympische me daille. Het land was daarvoor door politieke tegenstellingen en een in zichzelf gekeerde maatschappijvi sie nooit een grote speler op het internationale sportpodium. In middels is de teller deze week het totaal van 250 medailles, in elf deelnames, gepasseerd. Daarmee consolideert de volksrepubliek de positie in de topdrie in het lan- denklassement. Vier jaar geleden schaarde China zich voor het eerst bij de oppermachtige sport - naties, de Verenigde Staten en Rusland. De leiders van de Chinese dele gatie in Athene ontwijken stelsel matig de vraag of in 2008 een aanval wordt gedaan op de kop positie in de medaillespiegel. „Wij hebben ons dat doel nooit gesteld", zegt Cui Dalin, plaats vervangend chef de mission van China. „Het zou ook te ambitieus zijn." Maar ondertussen doen ze er al les aan. He Huixan, in het team de mission verantwoordelijk voor de externe communicatie, wijst op de zwakke plekken in de Chi nese sportploeg, want die zijn er ook. China presteert slecht in at letiek, zwemmen en de drie wa tersporten roeien, zeilen en kano. He Huixan rekent voor dat in de genoemde sporten 119 gouden medailles zijn te winnen. „In Sydney wonnen we er maar één, in Athene maar twee." Een ander probleem zijn de Tian Tian Sun (links) en Tin Li vieren hun zege in de finale van het vrou- wendubbel tennis. Foto: Reuters mannen. De mannen vormen in de Chinese sportploeg het zwakke geslacht. Opvallend is dat in Athe ne de meeste Chinese medailles worden gewonnen door vrouwen, 33 om 18. De verklaring ligt in hun fysiek. De Chinese vrouwen kun nen naar verhouding makkelijker de competitie met de rest van de wereld aan dan de Chinese man nen. Volgens Cui Dalin ontberen de mannen 'kracht' en dat vertaalt zich in de lagere medailleoogst. Verrassingen China - traditioneel sterk in spor ten als tafeltennis, badminton, schoonspringen, gewichtheffen en schieten - zorgde ook voor ver rassingen door medailles te win nen in sporten waarin het land zelden uitblinkt: windsurfen, bok sen en tennis. Het vrouwendubbel Ting Li en Tian Tian Sun won af gelopen weekeinde een gouden medaille. Goed voor een premie van 25.000 dollar van het Chinese NOC. Xiao Tian: „De tennisme- daille is de grootste verrassing. Maar we maken ons geen illusies. Tennis is voor ons geen potentiële medaillesport. We kunnen ons beter richten op andere sporten." Het Chinese olympisch comité heeft twee doelen voor ogen om over vier jaar in eigen land nog beter te presteren. Ze hoopt op een doorbraak in de atletiek, het zwemmen en de watersporten. De mannen moeten nog harder trai nen en vaker over de grens de buitenlandse concurrentie opzoe ken. „We zullen ook buitenlandse coaches uitnodigen om ons te helpen", zegt Xiao Tian, een derde lid van het team de mission dat na He Huixan en Cui Dalin aan tafel schuift. Het basketbalteam heeft een Amerikaan, Delmer Harris, als coach. Geld De geldstromen naar de sport ne men elk jaar toe. De overheid stopt de sport jaarlijks 100 miljoen dollar (ruim 80 miljoen euro) toe, waarvan een kwart rechtstreeks naar de 20.000 Chinese topspor ters (salaris, trainingen, wedstrij den) vloeit. Het merendeel gaat op aan talentontwikkeling en in vesteringen in sportaccommoda ties. Een nieuwe, stuwende factor in de Chinese sport is de snel groei ende markteconomie. Het Chine se bedrijfsleven sponsorde de sport in 2000 voor ongeveer acht miljoen dollar. Vier jaar later is dat bedrag meer dan vertienvoudigd. He Huixan: „De overheid hecht veel belang aan de ontwikkeling van sport. De overheid schept de goede omstandigheden, de geld stromen nemen toe ondanks het feit dat ook de sponsorinkomsten zijn toegenomen. Sinds bekend is dat we de Olympische Spelen van 2008 organiseren, heeft de over heid elk jaar meer geld in de sport gestoken." China is in beweging, de sport ook. De wet van de grote aantal len spreekt in het voordeel van de volksrepubliek. Onder 1,3 miljard inwoners moet het niet zo moei lijk zijn om talenten te vinden. Via een groot en wijdvertakt netwerk van speciale sportscholen, waar naast regulier onderwijs ook veel wordt getraind, stromen de talen ten door naar de provinciale se lecties. Als ze echt goed zijn, wor den ze opgenomen in de nationa le selecties. De selectie begint al op zesjarige leeftijd, als sportdo- centen besluiten een kind wel of niet toe te laten. Jong China, in Athene aanwezig met 500 sporters, heeft dit jaar veel jonge sporters de kans gegeven ervaring op te doen. „De Chinese strategie is tweeledig", aldus He Huixan. „We willen enerzijds zo veel mogelijk medailles winnen, want dat is wat ons volk wil. An derzijds moeten de jonge spor ters, over wie we heel tevreden zijn, in 2008 een solide basis vor men van ons team." Meer medailles. Dat thema keert steeds terug in het relaas van de Joop Alberda's onder de Chine zen. Op bescheiden wijze relative ren zij de prestatie van hun land door een vergelijking te maken met Rusland. „Wij presteren op een normaal, stabiel niveau. Ge heel naar verwachting. De medail lespiegel geeft een vertroebeld beeld. Wij presteren niet beter, de Russen presteren slechter dan voorgaande Spelen. De Russen hebben meer verloren dan ge wonnen. In Sydney hadden ze nog vijf gouden turnmedailles, nu niet één. Amerika en Rusland zijn onze grootste rivalen. Voordat we die landen passeren, hebben we nog een lange weg te gaan." De ontwikkelingen in het medail leklassement verliezen de delega tieleiders geen minuut uit het oog. „Een zaak van nationaal belang", zeggen ze. „Sport heeft een posi tieve invloed op onze mensen. Het geeft de mensen een gevoel van blijdschap. Een grote medail leoogst is een aanmoediging voor het volk." Maar Xiao Tian haast zich om toe te voegen dat het niet alleen om medailles gaat. „Er bestaat geen twijfel over dat het in 2008 voor China als gastland van de Olympi sche Spelen van groot belang is om veel gouden medailles te win nen. Medailles zijn belangrijk voor de sport in China. Maar wij vin den niet dat de prestaties van de atleten alleen moeten worden be oordeeld aan de hand van het aantal medailles. Als we dat als de enige maatstaf zouden gebruiken, dan ondergraven we de geest van de Olympische Spelen. Het gaat over deelnemen, dat zijn we niet vergeten." Aarse windsurfer heeft ondanks teleurstelling toch genoten VRAAG HET JEROEN Hjen Vos 1 - Surfer Joeri van Dijk ging met hooggespannen verwach- Inaar Athene, maar een medaille kwam er niet. De 21-jarige ^Kiler uit Ter Aar kon zich geen moment mengen in de strijd ^■podiumplaatsen. Hij eindigde als twintigste in het eindklas- na elf races. Een flinke domper voor Van Dijk, die een 'wij- eert tijdens de Spelen. optimistisch gestemd naar Griekenland. superfit, voelde dat ik er klaar voor was. Het heeft niet zo zijn. Het is zwaar, we zeilen onder moeilijke omstandighe id ben te langzaam. Gewoon te langzaam. Ik heb echt geen mt dat? een mix van factoren. De omstandigheden werken niet r zijn veel golven en er is niet al teveel wind bij. En dan r ook nog niet genoeg snelheid uit het materiaal. Dat moet Elf verwijten, ik heb tijd genoeg gehad om mijn materiaal te [Misschien mis ik ook wat ervaring, het was in het begin iemaal even spannend. Alles bij elkaar zat er niet meer in. Ik al snel: dit gaat 'm niet worden. Ik voer al snel achter de :ngejan." vee^ ]jn<Jloest toch verder. me nog wel motiveren hoor. Ik wilde het toch zo goed mo- ror%sluiten. Ik heb er wel van genoten, alleen zijn de dagen op er wel zwaar op deze manier. Maar het feestje zit er op. Tij- n rustdag, zijn we gaan golfen, we hebben lekker rustig aan je de rest van het toernooi doen? jeetje rondneuzen maar, hè? Ik wil de hockeyfinale graag eens in het Holland House gaan kijken. Daar ben ik nog eest." nSi„ 7. v< 1. clusie na je eerste Spelen? echt zonde. Een wijze les. Ik was er toch niet helemaal tor. Tijdens de Spa Regatta ging ik super, maar dat is toch Iers dan de Olympische Spelen. Het is me nog nooit over- dat ik zó langzaam ga. Ik ben niet één keer in de toptien ge- Dat is een goeie domper." ng gaat het beter? m het allemaal mee in mijn rugzakje." Joeri van Dijk ligt voor op Braziliaan Ricardo Santos. De plankzeiler uit Ter Aar hield veel minder mensen achter zich dan hij had gehoopt. Foto: EPA Foto: Hielco Kuipers plaats. Qua sportbeleving was Athene dus minder, maar laat ik de prestaties even los en kijk ik alleen naar het evenement dan is het natuurlijk prt+tig. Het is groots om met zoveel sporters bij elkaar te zijn. Bij het atletiek heb ik Maurice Green in actie gezien. En in de eetzaal ben ik er geregeld ge tuige van hoe verschillende at leten worden gefeliciteerd met het behalen van een medaille. Leidenaar Jeroen Straathof (31) kwam afgelopen zondag in actie op het onderdeel vier kilometer ploegachtervolging. De Nederlandse ploeg werd in de kwartfinale uitgeschakeld door Duitsland en eindigde als vijfde. Eerder was Straathof als schaatser actief tijdens de Winterspelen van Lilleham- mer (negende op de 1500 me ter) en de Paralympics van Sydney (goud op de tandem met Jan Mulder). Aan welke Spelen hecht je de meeste waarde? Johan Vermeij, Lisse ,Ms ik puur kijk naar de sportprestatie dan was de gou den medaille in Sydney toch wel fantastisch. Van de Para lympics heb ik alleen minder meegekregen, omdat het eve nement al een tijd aan de gang was toen ik aankwam. In Lil- lehammer wist ik vooraf dat het moeilijk zou zijn om mee te doen aan de strijd om de medailles, het waren mijn eer ste Spelen. Voor Athene werd over ons gezegd dat we een prijs zouden pakken. Ik snap niet goed waarop dat was ge baseerd. Op hét WK werden we immers vierde. En ook nu ein digden we achter de landen van ik venvachtte dat ze er zouden staan. Alleen Spanje heeft me enigszins verrast. Toch besefik dat er meer in had gezeten dan een vijfde Het Chinese publiek staat als een blok achter de nationale sporters. „Sport heeft een positieve invloed op onze mensen. Het geeft de mensen een gevoel van blijdschap. Een grote medailleoogst is een aanmoediging voor het volk." Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19