REGIO Rijnlands Lyceum klaar voor nieuwbouw ratis SMS'en via je vaste estel met de Malibu 400 vinpack van KPN. 'Het Groene Hart is een ongekende brony R3 - ieylingen V 'elijk naam iegemeente iitieve houding bij kanker helpt Van Waay zaterdag 28 augustus 2004 ind/regio - Gemeente ;en bestaat een beetje 1. Ook al zijn War- Voorhout en Sassen- nog niet gefuseerd, r§( ;en hebben ze voorlo- 1 Jpwel aangenomen als O' am. Dat staat in het s van aanpak waarin n sschreven hoe het he ir proces tussen de drie vaiten moet verlopen. ;n. euwe gemeenteraad raks kiezen of Teylin- c echt de naam van de fusiegemeente 101 >iï :it fusie voor elkaar te vormen de drie col- |j|an B en W een stuur- en de fractievoorzit- len klankbordgroep, ojectgroep, bestaande ie gemeentesecreta- sn geholpen door een bureau, geeft ambte- dersteuning. irojectbureau krijgt :n plekje in het Sas- nse gemeentehuis, om praktische rede niet omdat straks het j itehuis van Teylingen Sassenheim komt te Daar moet namelijk en keus voor worden Ij ;t. Het staat wel vast js 11e drie de gemeenten v0 lunten komen, voor )ve alen van paspoorten doen van aangiften, lar moeten nog alle- jjeslissingen over wor kmen. kost de drie ge- n om te beginnen 3,2 e) euro. Daarvoor j ilvast een krediet ge- Dat er nog meer geld moet komen voor de melting van de drie staat wel vast, maar iveel dat precies gaat, niet duidelijk. Overi- unnen de drie ge- n straks wel 5,4 mil- g'jiro terugkrijgen van ,esieentefonds. ije(n van aanpak wordt September besproken gemeenteraden van rï^nd en Sassenheim. uut praat op 1 Septem ber het plan. sih edaille voor grondleggers LeShan Stichting ia Stoelinga eriPf Strijd met gemeente over geld is nog niet achter de rug door Nancy Ubert oegstgeest - Noodgedwongen heeft het Rijnlands Lyceum Oegstgeest zijn ambities bijge steld. Door ruimtegebrek moet het leerlingenaantal de komen dejaren rond 1400 blijven lig gen. Voor meer scholieren heeft het lyceum eenvoudigweg geen plaats. In oktober begint de ver regaande verbouwing van de noordelijke vleugel. Uiteindelijk krijgt de school de beschikking over drie extra lokalen plus een halve lesruimte als extraatje. Jaren geleden hebben we ons dat toch anders voorgesteld", geeft conrector John Swieringa aan. Samen met rector Marten Eikerbout licht hij de verbou wingsplannen toe. Het begon een soapserie te worden, daar aan de Apollolaan in Oegstgeest. Naast het Rijn lands koesteren ook zorgcen trum Rustenborch, partycen trum La France en de gemeente bouwplannen voor het gebied. Project Apollolaan kreeg dan ook als logo vier puzzelstukjes mee. Het puzzelstukje van het Rijnlands Lyceum kan uit het logo. De school heeft besloten op eigen terrein te bouwen en doet niet meer mee aan een ge zamenlijk project. Het overleg met de gemeente verliep jaren achtereen uiterst moeizaam, geeft Swieringa aan. Daar kwam met de komst van de an dere partijen nagenoeg geen verandering in. Al meer dan tien jaar kampt het Rijnlands met een ruimtepro bleem. Swieringa: „Vanaf 1993 is ons gebouw te krap. Ik over drijf niet, leerlingen kregen bij ons les in verbouwde toilet ruimten." Vanuit de directeurs kamer waai' het relaas van de rector en de conrector klinkt, kijk je over de patio de docen tenkamer in. De ongeveer 150 docenten zitten daar als harin gen in een ton. Na jaren behelpen had de school in 1999 nog steeds te veel leerlingen voor een te klei ne ruimte. Vanaf dat moment wilde de gemeente wel mee- Rector Marten Eikerbout: „Straks is het een leuk gebouw. Maar als je het vergelijkt met de uitbreidingsplannen die hier in school aanvankelijk werden gekoesterd, steekt het heel magertjes af." Foto: Dick Hogewoning werken aan uitbreidingsplan nen en begon het getouwtrek. Toenmalig rector Vaessen stak in op twintig extra leslokalen, gebaseerd op de groeiprognose. Na lang soebatten werden ge meente en school het eind vori ge eeuw eens. De school kreeg 7,8 miljoen gulden om het ge bouw te vergroten. „Dat bedrag is één keer geïn dexeerd en daarna nooit meer", verwijt Eikerbout de gemeente. „Anno 2004 kunnen we voor dat geld heel wat minder doen." Bovendien speelt een nieuw akkefietje, vertelt de rec tor. Het Rijnlands moet alles met dat bedrag doen. Ook de tijdelijke onderkomens moeten uit dat budget worden betaald. „Dit was naar onze mening niet afgesproken." Het juridisch ge vecht is begonnen. Het lyceum heeft een advocaat in de arm genomen. Momenteel telt Het Rijnlands ongeveer 1400 leerlingen. De komende jaren zal dit zeker zo blijven. De ruimte laat niet an ders toe. Zodra de vernieuwde noordvleugel is opgeleverd, wordt het verpauperde gebouw van de voormalige Mariaschool, dat al jaren als noodvoorzie ning dient, ontruimd. Voor de metamorfose van de Apollolaan moet het namelijk tegen de vlakte. Swieringa: „In 1999 heb ben we een leerlingenstop inge steld. Eenvoudigweg omdat we niet genoeg lokalen hadden om iedereen te herbergen. We be seften dat dit een nasleep zou hebben: dat we daarmee als school een bepaald imago cre- eerden. Dat is ook wel geble ken. Nog steeds denken ouders 'ik meld mijn kind maar niet aan want er is toch geen plaats'. Nu hebben we als school geen groeiambitie meer. Het merk waardige is dat we de leerlin genstop hebben ingesteld van wege ruimtegebrek maar dat de gemeente ons ermee om de oren heeft geslagen als argu ment om minder geld aan uit breiding van de ruimte te spen deren." Ondertussen gaan de voorbe reidingen voor de verbouwing door. De noordvleugel staat nu helemaal leeg en wacht op sloop. Van het geraamte wordt een compleet nieuw onderko men gemaakt. Met een extra etage. De noordvleugel moet de ongeveer 350 leerlingen van de internationale school het gevoel geven dat ze een 'pleisterplek' hebben. Eikerbout: „Die leer lingen blijven veel langer op school dan hun leeftijdsgeno ten van de Nederlandse afde ling. Ze zijn gewend om na de les in school te blijven. Om met elkaar huiswerk te maken en te praten. De nieuwbouw is niet expliciet bedoeld voor leerlin gen van de internationale afde ling. Zo komen er lokalen in voor beeldende vorming, tech niek en muziek en die ruimten worden door alle afdelingen van het lyceum gebruikt. Aan de Apollolaan krijgt de noord vleugel een eigen ingang. Die leidt naar de receptie van de in ternationale afdeling die ge woonlijk de meeste 'visite' krijgt. Architect Dirk Jan Postel die ook de British School in Voor schoten en Theater Castellum in Alphen op zijn naam heeft staan, ontwierp de nieuwbouw. Door de moeizame samenwer king met de gemeente moest hij een paar keer opnieuw begin nen. Als oud-leerling van de school had hij misschien meer begrip voor zijn opdrachtgever dan een andere architect had gehad. Hij haakte niet af, „Straks is het een leuk ge bouw", voorspelt Eikerbout. „Maai' als je het vergelijkt met de uitbreidingsplannen die hier in school aanvankelijk werden gekoesterd, steekt het heel ma gertjes af." st - Therapeute Eveli- -Klaren en huisarts der Steenhoven zijn de ^gers van de Dr. LeShan in Oegstgeest. Al vele :en ze zich vrijwillig en neel in om mensen ;er kwaliteit van leven Gisteravond werden pd voor hun daden, burgemeester Tim- Klink komt na tien edige toewijding de lie in brons van de ge- legstgeest het tweetal toe. „Met de medaille -jgstgeest waardering en (Je uit voor de geheel pze psychosociale hulp ■Z *n met een levensbe- ziekte en hun naas- c de lovende woorden m|ere sprekers op deze de staat bo >t van de Oegstgeestse /an der Steenhoven en therapeute Trom. Zij hebben naast de ontwikkeling en orga nisatie ervoor gezorgd dat in 2002 de LeShan Stichting kon worden gehuisvest in een goed uitgerust pand aan de Rhijn- geesterstraatweg 157b. De stichting werkt vanuit de overtuiging dat naast de regu liere medische behandeling van kanker ook geestkracht een gro te bijdrage kan leveren aan het genezingsproces. Voor de naamgeving Lawrence LeShan is gekozen, omdat deze Ameri kaanse psycholoog als een van de eerste ontdekte dat patiën ten die een positieve levens houding hadden het 'beter de den'. Hij ontwikkelde een the rapie om ernstig zieke mensen te helpen om manager van hun eigen bestaan te worden. Die werkwijze inspireerde Van der Steenhoven en Tromp. Zij vol gen de gedachte dat in elke le vensfase en onder alle omstan digheden het belangrijk is om te streven naar zoveel mogelijk kwaliteit van leven. Eveline Tromp zegt in het voor woord van het door de stichting uitgegeven boek 'Een kans op herstel': „Ieder mens met kan ker heeft recht op begeleiding en ondersteuning. Daarmee kan worden voorkomen dat mensen eerst langdurig zelf worstelen, voordat zij de stap naar begeleiding maken." Inmiddels werkt LeShan samen met andere organisaties, die op dezelfde manier werken zoals het Helen Downing Instituut in Utrecht en het Tarbohuis in Groesbeek. Ook participeert LeShan in de koepelorganisatie die contacten onderhoudt met overheid en zorgverzekeraars, omdat een groot gedeelte van de therapie wordt vergoed. Elke woensdagmorgen kan er op het centrum aan de Rhijngeesterstraat- weg 157 b informatie worden inge wonnen via 071-3616260. Of kijk op www.leshan.nl Restaurant serveert eten uit de streek -(advertentie) SMS jij al via je vaste toestel? Met de Malibu 400 Twinpack heb je in een keer twee vaste toestellen waarmee je SMS-berichten kunt ontvangen en verzenden. Naar vaste én mobiele nummers. De Malibu 400 Twinpack kost normaal 159,90 en is nu verkrijgbaar bij Primafoon en op www.kpn.com voor maar 129,- Bovendien is SMS'en via je vaste toestel tot het eind van het jaar helemaal gratis*. Y er informatie en de voorwaarden n, w kpn.com. Primafoon of bel 0900-0244 0,10 per minuut). altijd dichtbij door Janneke Dijke leiderdorp - Biefstuk uit Argen tinië of een broodje Edammer kaas. Een ander mag het lekker vinden, Ricardo Lanza gaat het absoluut niet serveren in zijn restaurant. Als het meezit opent hij in het voorjaar van 2006 een horecagelegenheid in de oude meelfabriek aan de Zijldijk in Lei derdorp. Een restaurant met kookschool waar voornamelijk producten uit de streek op tafel komen. Lanza likkebaart bij de gedach te aan een kaasfondue van boe renkazen uit de omgeving van Leiden of bij een aspergege recht van aspergeboerderij Noordam in Woubrugge. Wat niet in de omgeving te krijgen is, verbouwt hij zelf. Naast de meelfabriek komen een hoog- stamboomgaard en een moes tuin met 'vergeten groenten', ouderwetse Hollandse groenten die dreigen uit te sterven. Het is die combinatie van een hoogwaardig horecaplan en de verbintenis met de boeren- streek eromheen die hem tot winnaar heeft gemaakt, denkt Lanza. Het motto van het nieuwbouwwijkje Driegaten- brug, waar de meelfabriek een onderdeel van is, is tenslotte 'te gast in het landschap'. Samen met zijn vriendin Marie ke van den Bosch bedacht hij het plan dat hij indiende bij de gemeente Leiderdorp en pro jectontwikkelaar Proper-Stok. Deze week werd bekend dat Lanza de meelfabriek mag ko pen en er een restaurant mag beginnen. „De plannen van mijn oppo nenten Johan Klerks en Ellen Blok waren ook heel sterk, ho- reca-technisch en qua creativi teit. Maar ik betrek het Groene Hart er veel meer bij. Daarom vind ik mezelf een terechte win naar." Lanza (46) had zich al eens ver liefd afgevraagd of hij niet in de meelfabriek Zijlstroom kon gaan wonen. „Het ligt daar zo prachtig aan het water. Vijf jaar geleden heb ik de gemeente ge vraagd of ik het kon kopen, maar dat kon niet." Vervolgens betrok hij een huis aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Hij werkte jarenlang in café de WW in Leiden en was een van de oprichters van restaurant Ca- mino Real in de Doelensteeg. Een paar jaar geleden kreeg hij problemen met zijn nek, moest een jaar plat liggen om te reva lideren en stapte vervolgens uit de horeca. Inmiddels werkt Lanza met veel plezier bij een bureau voor trai ning en advies in Valkenburg. „Het is niet zo dat de horeca stiekem bleef trekken. Maar ik kon het idee gewoon niet uit staan dat ik niet had meege daan aan de wedstrijd voor de meelfabriek en dat ik dan na twee jaar zou zien dat er een pannenkoekenboerderij of zo iets vreselijks in zou zitten." Dus bedachten hij en zijn vriendin een plan, en wonnen. Voordat het restaurant in 2006 open gaat, moet er nog heel veel gebeuren. Het oude meel- fabriekje Zijlstroom uit 1916 staat niet op instorten, maar daar is alles mee gezegd. De restauratie laat de nieuwe eige naar over aan een gespeciali seerde aannemer. Dat dat veel kost, neemt hij op de koop toe. „Je wilt niet weten hoeveel geld horecaondernemers uitgeven om iets er oud uit te laten zien. Wij hebben iets dat al oud is." Het kleine fabriekje wordt aan de achterkant uitgebreid met een gebouw in de vorm van een schuur. „Zoiets stond er vroe ger ook." Op de begane grond komt een café-brasserie. „Daar kun je terecht voor een hapje en een drankje en het wordt kindvriendelijk", zegt Lanza, die zelf een zoontje van twee jaar heeft. Op de eerste etage komt het restaurant met onge veer vijftig zitplaatsen. Naast het café wordt een ruimte inge richt als kookschool. „Ik moet het allemaal nog bespreken met de kwekers hoor, maar stel je voor dat we in de aspergetijd zelf asperges gaan steken in Woubrugge om ze daarna te bereiden. Of eerst zelf je papri ka's oogsten bij een kweker in Zoeterwoude en er daarna pa prikasoep van maken." Op het terrein komt verder een kas, een moestuin en een boom gaard. „We worden lid van het genootschap 'vergeten groen- (advertentie) Marieke van den Bosch, zoon Tjalle en Ricardo Lanza bij het meelfabriekje langs de Zijl. „In de moestuin gaan we dingen verbouwen die je niet bij de groenteboèr kunt krijgen." Foto: Hielco Kuipers ten'. Daar kun je zaden bestel len. Landschapsbeheer Zuid- Holland helpt ons met het ma ken van een hoogstamboom- gaard met veertig bomen. Het wordt klassiek opgezet met pruimen, peren en appels. We willen die dingen verbouwen die je niet bij de groenteboer kunt krijgen. Lanza eet zelf het liefst produc ten waar hij de herkomst van kent. Hij haalt kaas bij de boe ren in de omgeving, is vaste be zoeker van de streekmarkt in Rijpwetering en koopt biolo gisch vlees bij de Spar bij hem in de straat. „Het Groene Hart is een ongekende bron van al lerlei producten. Het is leuk om mensen daarmee in contact te brengen." In het restaurant komt een vitrine met informatie over adressen waar mensen die producten zelf kunnen kopen. „Het komende jaar mag ik het Groene Hart in om boeren te ontmoeten waar ik producten voor mijn restaurant kan ko pen. Fantastisch, ik verheug me er nu al op." uteuil zits 5-zits zits T&SU'.- 23^r5~,- 26213, - 2868\ - 1 095, 1695, •1 895, 2095. modern In Wapiti leder zwart Verbreepark 27, Benthuizen (A12 afrit 8). telefoon (079) 33 11 200

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13