LEIDE 'Loverboys nieuw probleem in deze regio' REGIO Kritiek op bouwplannen terrein Noordman blijft Ir lopen nu te jonge kinderen mee Boetes huisvuil weer omhoog R1 Goedemorgen Wat een krant. Goed half jaar Koninklijke Brill Uitgekeken op uw collega's se tatoeëerders positief over komst tattoo- en piercingregels )e strijkhand tong van het Rilland Symfonia vrijdag 27 AUGUSTUS 2OO4 vervolg van voorpagina leiden - Volgens Jeugdhulpverlening Cardea hebben loverboys, jongens die kwetsbare meisjes eerst paaien en ze vervolgens in de prostitutie voor zich laten werken, de Leidse Beestenmarkt tot hun werkterrein gemaakt. De organisatie heeft de afgelopen tijd diverse malen meegemaakt dat meis jes in ernstige problemen raakten door toedoen van loverboys. „Soms laten meisjes zich door ons beïnvloeden en verbreken ze op tijd de contacten met zo'n jongen", zegt Ria van der Plas van Cardea. „Maar het komt ook voor dat ze die jongens mee naar huis nemen. Dat ze niet naar ons luisteren en vervolgens wor den meegezogen, tot in heel verre gaande situaties. Dan kunnen ze ook niet meer bij ons blijven. Dat klinkt misschien cru, maar wij moeten de veiligheid van andere meisjes in onze huizen ook bewaken. We hebben wel eens meegemaakt dat iemand in huis is aangerand of aangevallen." Inmiddels denkt Cardea na over het opzetten van een specifiek hulpaan bod voor slachtoffers van loverboys. Dat ontbreekt nog in Zuid-Holland. Van der Plas: „In het beleidsplan van de provincie, onze financierder, staat dat zo'n specifiek hulpaanbod er moet komen. We hebben tot op he den alleen ons bestaande hulpaan bod ingezet als loverboyproblematiek op de proppen kwam. Ómdat de pro blematiek in deze regio relatief nieuw is. Misschien is het wat laat, maar als 'thema' komt het nu pas goed bij ons in beeld. Bij de politie heeft Cardea inmiddels melding gedaan van de ervaringen met Leidse loverboys. „Recentelijk hebben we contact gehad en ook ge sproken over de groep op Beesten markt. We hebben daama ook af spraken gemaakt over wat we moeten doen bij nieuwe vermoedens, welke weg we moeten bewandelen." Yvette Verboon, woordvoerster van de politie Hollands Midden laat des gevraagd weten niet op de hoogte te zijn van het gesprek met Cardea. „De jeugd- en zedenpolitie weet van niks." Volgens haar zijn er 'geen con crete aanwijzingen dat er in Leiden sprake is van loverboyconstructies': „Er zijn geen aangiftes gedaan door meisjes. We kennen het gerucht over loverboys op de Beestenmarkt wel, maar bij ons weten is het niet meer dan een gerucht. Al kun je natuurlijk nooit uitsluiten dat er iets gebeurt. .Ieidschdagblad.nl Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken gratis! De plannen Houthandel en wijnimpor teur Noordman, sinds 1856 gevestigd aan de Haagweg, wil de meeste van zijn be drijfsactiviteiten verplaatsen. Ruimte voor uitbreiding is er niet en zo ontstond het idee om op het terrein een aantal woningen, appartementen, een restaurant en kantoren te bouwen. Op de plek van de direc teurswoning moeten twee kleine torens komen, met in totaal 22 appartementen, en een vier verdiepingen tellend kantoorgebouw. Verder krijgt de villa 'Kamerlingh Onnes', of de Kastanjetuin, een spiegelbeeld. Ook ko men er negen villa's met dakterras, en een twee-on- der-een-kapwoning. De houten loods zou op termijn plaats kunnen maken voor appartementen. Een van de wensen van Noordman, die in zee is ge gaan met aannemer DuPrie, en van de gemeente is om de monumenten die overblij ven, meer in het zicht te zet ten. Door twee loodsen te verschuiven moet de molen d'Heesterboom 'het centrale element' worden in het plan. Om aan bezwaren van de 'overburen' aan de Morska- de tegemoet te komen, is het waterterras geschrapt. Dat ligt nu op het land. Volgens de gemeente blijkt uit onder zoek dat de geluidsoverlast nu beperkt blijft. door Robbert Minkhorst leiden - Voor de tweede keer binnen een jaar gaan de boetes voor illegaal huisvuil fors om hoog in Leiden. Wie zich niet aan de regels houdt bij het aan bieden van afval, loopt het risi co pér vuilniszak een boete van 97 euro te krijgen. De gemeente voert sinds drie jaar een intensiever offensief te gen de vervuiling in de stad. Dat leidde onder meer tot het harder aanpakken van de ver vuilers). Een van de maatrege len werd de scherpere controle op illegaal afval, in combinatie met hogere boetes. Leiden wil de bovendien het opruimen van troep rondom bijvoorbeeld wijkcontainers kostendekkend maken. Daarvoor ging de boete met ingang van dit jaar omhoog van 27 naar 97 euro voor een overtreding - ongeacht het aantal vuilniszakken dat te vroeg of verkeerd aan de straat werd gezet. Nu betaalt de overtreder per zak een boete van 97 euro. Dus vijf zakken betekent een boete van 485 euro (5x97). Die maat- leiden/ anp - De wetenschap pelijke uitgever Koninklijke Bnll heeft een goed eerste halfjaar achter de rug. De omzet steeg met 33 procent tot 8,9 miljoen euro. De winst kwam uit op 0,64 miljoen euro. Dat is een toename van 21 procent in ver gelijking met dezelfde periode vorig jaar. Koninklijke Brill zegt terug te kijken op èen gunstig eerste halfjaar. De autonome omzet groei kende een duidelijke ver betering. Ook een in mei vorig jaar overgenomen bedrijf droeg bij aan een positieve omzetont wikkeling. De belangrijkste markt voor Brill zijn de Verenigde Staten. Daar groeide de omzet met 39 procent. Het ongunstige koers- effect van de zwakke dollar ten opzichte van de sterke euro drukte de totale omzet met 3 procent. Koninklijke Brill blijft bij de eer der uitgesproken verwachting dat de omzet, de winst en de winst per aandeel dit jaar hoger gaan uitkomen dan in 2003. k voor meer informatie de aervieespa&ractle op rww Ieldscbdagblad.nl icidsch^ Dagblad (advertentie) 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in door Robbert Minkhorst leiden - Bezwaren tegen de bouwplannen van Noordman op het terrein van zijn eigen houthandel in Leiden lijken sinds de aanpassingen alleen maar toegenomen. Het geplan de restaurant - waarvan het ter ras van het water al naar het land is verplaatst, de versmal ling van de Rijn en de nieuwe huizen voor de Haagwegflat roepen de meeste weerzin op. Tergemoetkomingen van Noordman en de gemeente hebben niet geholpen. Gisteravond hoorde de raads commissie ruimte en groen de bezwaren tegen de plannen aan. Er waren negen insprekers die bovendien een aantal me destanders naar de raadszaal in het stadhuis hadden meegeno men. De gemeente en directeur Joep Noordman, die gister avond zelf zijn plan presenteer de, hadden gehoopt dat de aan passingen vrede zou stichten. Maar in plaats daarvan kwa men tegenstanders met be schuldigingen. Noordman zou onfatsoenlijk zijn omgegaan met de woon bootbewoners die een ligplaats hebben aan zijn terrein. Enkele boten moeten verdwijnen of zijn al weg, een paar boten heeft Noordman zelf opge kocht, terwijl sommige andere woonbootbewoners met rechtszaken dreigen. Hoe het precies zit, werd gisteravond niet duidelijk; vaststaat wel dat in het voorstel van de gemeente en van Noordman voorlopig vijf ligplaatsen overblijven. Verder zou de gemeente mislei dende cijfers over geluidsover last gebruiken. Meerdere in sprekers deden daar hun beklag over. Volgens een van hen is er van binnenin het nagebootste restaurant gemeten in het re kenmodel, terwijl de verwachte overlast vooral van het terras zal komen. Dat komt bijvoor beeld op veertig meter te liggen van het slaapkamerraam van de achtjarige dochter van Wim Is- sendonck, die een woonboot aan de Morskade heeft. Het ter ras krijgt 170 stoelen. Noord man is overigens in onderhan deling met de eigenaar van De Gouvernante. Erwin van het Groenewout, ook een woonbootbewoner aan de Morskade, betwistte dat het wa ter van de Oude Rijn (ter plaat se ook wel Galgewater ge noemd) even breed blijft. De gemeente noemt een vaar- breedte van 46 meter. Van het Groenewout rekende de com missie voor: „Hoeveel is 60 min 11?" De boten ter plekke mo gen maximaal elf meter breed zijn. „En hoeveel is 60 min 11 min 11?" Aan beide kanten van het water kan immers een boot liggen. De twee roeiverenigingen Njord en Die Leythe ter plaatse, zijn regel geldt sinds 1 juni en Nico- let Jansen, woordvoerster van de dienst milieu en beheer bij de gemeente, verzekert dat in woners al ervaring hebben met de nieuwe straffen. Met het strengere optreden hoopt Lei den het verkeerd aanbieden van huisvuil 'nog verder te ont moedigen' en zo 'de stad opge ruimd en schoon te houden'. Leiden schrijft ook sneller boe tes uit omdat vaker wordt ge controleerd. Er wordt gepost bij wijkcontainers, bij vermoedelij ke dumpplaatsen, en gespit in de ingezamelde berg huisvuil. Dat laatste gebeurt overigens al jaren. Controleurs zijn op zoek naar adresgegevens, op bijvoor beeld een bankafschrift of een postkaart. „Er wordt elke dag gecontroleerd", zegt Jansen. „Medewerkers van de Reini gingscontrole surveilleren en reageren op meldingen.." Dergelijk optreden kent ook een keerzijde. Zo is een inwo ner een procedure tot bij de Raad van State aan het voeren omdat de gemeente in zijn ogen ten onrechte zijn adres heeft gekoppeld aan een vuil niszak. Volgens hem moet huis vuil zijn verwisseld. Zwerfvuil is een van de grote er gernissen van de Leidenaar - en van de gemeente. Het aanbie den van afval is daarom aan strakke regels gebonden, zegt de gemeente. Zo moet het meeste bouw- en tuinafval naar de Milieustraat op industrieter rein De Waard en mag dat niet in de wijkcontainer of de afval bak. „Zwerfvuil bij wijkcontainers en losse, kapotte vuilniszakken op de stoep: de overlast van huis houdelijk afval is velen een doom in het oog. Bovendien trekt het katten, meeuwen en ongedierte aan", aldus een toe lichting van milieu en beheer. Vandaar de 'duidelijke regels': „Plastic vuilniszakken moeten geod zijn afgesloten, mogen niet zwaarder wegen dan acht kilo en mogen geen glas, klein gevaarlijk aftral en ander restaf val bevatten. Het is verboden om afval naast, bij of op de wijkcontainer te plaatsen. Losse vuilniszakken mogen alleen op vastgestelde tijden en plekken op straat worden gezet." Poetcode Plaats: Ttelefoon (t.v.m bezorgcontrole) J Geboortedatum: a-mailadres: Bank-/girorekemngnummer* 1 Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso BVP4 J Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratia) of surf naar www leidschdagblad nl J (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gast zorgvuldig om met persoongegevens In het colofon van I de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch tQb Dagblad ,^t»SON8/f hebben lopen sjoemelen, bel ik even na." Bij kinderen zet ze vooral navel en tongpiercings. Aan tepels of geslachtsorganen, waagt ze zich niet. „Ook niet bij volwassenen. Ik wil het publiek dat op dat ruigere werk afkomt, helemaal niet in mijn studio hebben." Dat deze vorm van extreme li chaamsversiering straks offici eel verboden wordt voor kinde ren, vindt ze volstrekt normaal. Tatoeages zetten bij jongeren ligt nog gevoeliger dan pier cings, stelt ze vast. „Vanaf 16 kunnen ze hier pas een tatoea ge laten zetten." Onder die leef tijd is het onverantwoord: „Dan is het lichaam nog helemaal niet volgroeid. De kans dat de tatoeage alsnog vertekend en lelijk wordt is dan heel groot." Toch vragen haar jonge klanten er soms wel om. „Ik heb een keer een negenjarig meisje aan de deur gehad. Als ik bij haar een tatoeage had gezet, weet ik zeker dat 'ie er nu niet meer uit zou hebben gezien. Het kind wordt daar dan ook echt niet gelukkig van." Van der Hoogt realiseert zich dat het meisje waarschijnlijk ergens anders alsnog een tatoeage heeft laten zetten. „Dat is zo, maar ik voel me daar niet verantwoordelijk voor. Ik heb haar hier gewei- gerd." Anita de Bruin runt samen met haar man de tatoeagewinkel 'Tattoo Eus'. Terwijl zij de klan ten ontvangt en informeert, zet haar man de tatoeages. „Eerst lag de leeftijdsgrens bij ons op 18 jaar. Toen het wettelijk mocht, zijn we ook tatoeages bij zestienjarigen gaan zetten." Verder wil De Bruin niet gaan. „Kinderen onder de 16 zijn nog heel wispelturig. Ik vind 16 jaar persoonlijk al erg jong. De grens mag van mij best weer naar 18 worden opgeschoven. Dat is vroeg zat." Jongeren van onder de 16 die toch een tatoeage willen, krijgt het echtpaar niet veel over de vloer. „Ze kennen onze regels." Ook is echt niet iedere zestien jarige bij Tattoo Eus zomaar verzekerd van een tatoeage. „Ik kijk altijd naar het lichaam. Als ze nog een kinderlichaam heb ben, zeg ik dat ze nog maar even moeten wachten. Naast de leeftijdsgrens is De Bruin vooral blij dat er straks str°nge hygiëneregels komen. Een overzicht van het volledi ge Noordman- terrein. In de toekomst moe ten de molen en de Oude Rijn ook goed te zien zijn vanaf de Haagweg. Foto: Henk Bouwman evenmin tevreden. Hun moge lijkheden om (nationale jeugd) wedstrijden te organiseren, en om te oefenen, worden beperkt. Voorzitter Carel-Jan Rotteveel Mansveld wees nog op de bouw van de Churchillbrug, in de ja ren '80, toen nog speciaal reke ning werd gehouden met de wedstrijdbanen van de roeiers. De pijlers werden zo geplaatst dat de drie banen intact kon den blijven. Volgens hem ko men er nu 'kronkels' in die ba nen. Hij vergeleek zijn sport met het (populairdere) voetbal: „Van een rechthoekig veld wordt een rond veld gemaakt. Zou u dat accepteren?" Een aantal bewoners van de Haagwegflat wees erop dat de woningbouwplannen op het terrein hun uitzicht bederven. Vooral de villa's recht tegenover de flat zullen daarvoor zorgen. Anderen verzetten zich tegen de voorgenomen sloop van de directeurswoning. Eén buurtbewoner wees erop dat met het industrieel erfgoed (twee loodsen blijven over, net als molen d'Heesterboom) veel zuiniger kan worden omge sprongen. In plaats van villa's zijn bijvoorbeeld ook loodswo- ningen mogelijk. Het huidige plan is in strijd met het ge meentelijk monumentenbeleid, dat ervan uitgaat om het monu ment - in dit geval de molen - 'te koesteren in zijn omgeving', betoogde deze inspreker. De raadscommissie beslist over twee weken over het plan. Esr Ligtvoet Voor het zetten van ta- en piercings bij kinderen duidelijke regels komen, t ministerie van volksge- D:id. Twee Leidse tatoeage- luders zijn het daar roe eens. Bij kinderen on- 12 jaar, zo is het plan, zetten van een pier- irboden. Kinderen van 12 Het is nu nog vrij gemakke lijk om een navelpiercing te laten zet ten. Straks moet jonge ren van 12 tot 18 jaar hun ouders mee nemen naar de piercings hop. Foto: GPD/ Theo Bohmers Er zijn in de branche genoeg 'beunhazen' actief die daar niet zo nauwkeurig mee omsprin gen. „Die mogen wel eens wor den aangepakt." In hun eigen tattoo shop wordt niet gepier- ced. „Ik ben er ook niet zo voor dat twaalfjarigen al een piercing kunnen krijgen", verklaart De Bruin. „Je doorboort wel een kinderlichaam." Ze is ook al genoeg verkeerd ge zette piercings tegengekomen. „Ik heb wenkbrauwen gezien waarbij de piercing is uitge groeid maar er wel een lelijk lit teken is achtergebleven. Of waar er nu een wildgroei is aan vlees. Deze kinderen moeten daar nog wel een leven lang mee rondlopen." Daarom zijn beide tattoo shop-houders ook helemaal voor strengere wet en regelgeving. „Laat die ou ders maar verplicht meeko men", verklaart De Bruin. „Dat is hartstikke goed!" 2fja Ja, Ik neem een vast kwart aal abonnement en ontvang de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtswies! l Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) I l Naam: DM V Ier mogen, mits hun ou- lnwezig zijn en toestem- ebben gegeven, wel een I; in hun wenkbrauw, >ng of navel laten zetten. -Je tepelpiercing is politiek dop discussie. Een ringe- taafje laten plaatsen in slachtsorgaan zal in ieder flleen voor volwassenen taogelijkheden behoren, ^leages? Jongeren vanaf 'mogen ze onder toezicht c^i ouder naar alle waar- afejjkheid toch laten zetten. :etie Bruin, medewerker m)tttoo Eus, en Christine 5teT Hoogt, van Tattoo en er. |g Studio Christine, zijn n iter eindelijk wettelijke voiomen. „Veel te jonge en lopen nu met een ta- of een piercing rond." ie van der Hoogt krijgt genoeg in haar Leidse Hele jonge kinderen die piercing vragen. „Maar ider de 14 jaar zijn, be niet aan", zegt ze reso- feel te jong. Dan zijn ze voldoende in staat de B in acht te nemen die piercing komt kijken." de verzorging van tong- ch,|gs blijkt lastig te zijn. (as)n ontstekingsgevoeliger j .n navelpiercing." Maar lankomende wet slechts ^pimum leeftijd van 12 11 reist, zal ze daar toch wel Lgaan, zo verwacht ze. „Ik lurlijk niet een dertien- igeren als anderen het wel doen." een piercing bij een iarige zet, vraagt ze nu een schriftelijk toe- ig van de ouders. „Ik kinderen een briefje de ouders moeten in- tn ondertekenen. Als ik it de kinderen ermee

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9