Armoede VS weer gestegen W BUITENLAND Britse ambtenaren vooral druk met downloaden van porno Spaanse wegen vol met wrakken Akkoord over einde geweld Najaf Regering Sudan negeert ultimatum ")dk is beslist in Servië' ralië koopt ^raketten iaan in peiling [ikkerplaag elgische stad uwkettingen in de Alpen in door stromingen en krijgen enborstel 9 rbeiders Je gedood :het verliest lendbaarheid |an in Irak scuteerd an bedreigen ster Rumsfeld 35,9 Miljoen mensen behoeftig Dode door bomaanslag in Thailand Tsjetsjenië kiest door Moskou gesteunde kandidaat Duitsland veilt hotel nazi's ''9|po - Een onderzoek van ische autoriteiten heeft ezen dat de voormalige der Mladic niet in Servië i De premier van het ostunica, heeft dit giste- ldaard. Mladic wordt al ir gezocht door het Joe- ë-Tribunaal. Hij wordt Idigd van volkeren en misdaden tegen de ijkheid. Australië schaft de ko- jaren voor circa een ïiljard euro kruisraket- Daarmee zal de Au- ïe luchtmacht het dodelijke vermogen' in krijgen, zei minister Defensie gisteren. De i kunnen doelen op 400 er vernietigen. vrijdag 27 augustus 2004 ij de Belgische stad Geel e van een brulkikker- let luide gekwaak houdt wonenden 's nachts uit ap. Bruikikkers zijn gro- rs uit Noord-Amerika. es kunnen tot 20.000 ei- In de hoge delen van in Oostenrijk is giste- is slecht weer een dik euw gevallen. De auto- tenvereniging ARBÖ ad- ille reizigers die over liegen wegen in Oosten- iten, sneeuwkettingen lemen. De Gele Rivier in Chi- or hevige regenval bui oevers getreden. Vol- inese media zijn er al in doden gevalien. Tien en mensen worden gezwollen rivier be- - België houdt een in- ivoor tandenborstels. »en kunnen in septem- e tandarts hun oude imruilen voor een nieu- andartsen en een tand irk organiseren de actie, en dat Belgen te lang met dezelfde borstel. - Zes bosarbeiders zijn I omgekomen bij pogin- i bosbrand in de Turkse ae Antalya te blussen, liders, die waren afgezet j helikopter, zijn door Sng om het leven geko- 0 - Het Chileense echtshof heeft gisteren 1 dat oud-dictator Au - nochet (88) zijn on- laarheid verliest. Daar- hij worden berecht rol in Operatie Con- »ij in de jaren zeven- vermeende dissiden ten ontvoerd en ver- De ontvoerders van de b journalist Enzo Bal- l)ben gisteren bekend- I dat zij hun gijzelaar geëxecuteerd. Dat de Arabische zender al- iBaldfoni was in Irak ge- jenomen. door Esther Gotink londen/gpd - Gekscherend noemen de Britse media hen al 'de ambtenaren van het minis terie van pomo'. Maar de betrokkenen zelf kunnen er helemaal niet om lachen. Honder den medewerkers van het ministerie van werkgelegenheid en pensioenen in Londen hebben op grote schaal pomo van het inter net gehaald. In december ontdekte het ministerie porno grafisch materiaal op één van haar compu ters, waarna intern acht maanden onderzoek werd gedaan. In die periode bleken ambtena ren welgeteld 2,3 miljoen pornopagina's op het internet te hebben bezocht. Tenminste zestien medewerkers zijn op staande voet ontslagen en 211 zullen op an dere wijze worden gestraft. Drie ambtenaren boden zelf hun ontslag aan. Steve Web, woordvoerder werkgelegenheid van de Liberaal Democratische Partij, vindt dat alle betrokkenen direct moeten opstap pen. Hij riep op tot een 'zero tolerance' be leid. „Het bekijken van pomo werkt ranzig heid en pedofilie in de hand en is een veilig heidsrisico. Elke ambtenaar die onder werk tijd pornosites bezoekt, zou zijn baan moeten verliezen." Zijn collega David Wïlletts van de Conserva tieve Partij vertelde dat het ministerie een hoog ziekteverzuim heeft en miljoenen pon den verliest aan fraude en fouten in de beta ling van uitkeringen. „Om alles nog veel erger te maken horen we nu, dat op computers binnen dit departement twee miljoen keer pornosites zijn bezocht. Premier Tony Blair beloofde hervormingen in de sociale zeker heid, maar de Labour partij heeft ons één grote puinhoop bezorgd." In de maanden juni en juli alleen bekeken ambtenaren op het ministerie van werkgele genheid 600.000 internetpagina's met seks- materiaal. Het departement telt 140.000 werk nemers. Volgens een woordvoerder van het ministerie wordt hun gedrag op het internet altijd al gecontroleerd. „We screenen compu ters op aanstootgevend en ongepast gebruik. Als we iemand hierop betrappen nemen we disciplinaire stappen. Bij de meeste gevallen uit het verleden konden medewerkers echter aantonen dat zij een link hadden gevolgd van de ene naar de andere website, zonder zich bewust te zijn van de inhoud." De meest shockerende ontdekking was dat de ambtenaren tijdens de onderzoeksperiode meer dan 18.000 internetpagina's bekeken waarop kinderen worden misbruikt. Bij deze gevallen deed de politie verder onderzoek, waarna één ambtenaar is gearresteerd. On derzoek loopt nog naar twee medewerkers die sekspagina's met foto's van tieners be zochten. Van de 227 gestrafte ambtenaren bleek er één zich te hebben vermaakt met maar liefst 103.000 harde pomoplaatjes. seles - De Amerikaanse nt Bush leidt in een gis- jpubliceerde peiling van i Angeles Times op zijn 1 ratische uitdager John 'e lush heeft volgens het I de steun van 49 pro- i de Amerikanen. Kerry et doen met 46 procent, e eerste keer dat de pre- ils voorspelde winnaar us komt. De voormalige funda- stische machthebbers ïanistan, de Taliban, gedreigd de Ameri- ninister van defensie ld te doden. In een ver- E» internet zeggen de at de minister 'niet al ontsnappen aan ons washington/anp-rtr - De ar moede in de Verenigde Staten is opnieuw toegenomen. Het aan tal Amerikanen dat in armoede leeft, is in 2003 met 1,3 miljoen gestegen, ondanks het econo misch herstel. Kinderen en Afro- Amerikanen zijn er het slechtst aan toe. Dat heeft het Ameri kaanse Census Bureau, een bu reau voor statistiek, gisteren be kendgemaakt. Het aantal arme Amerikanen bedraagt nu 35,9 miljoen, ofte wel 12,5 procent van de bevol king. In 2002 was dat 12,1 pro cent, in 2001 11,7 procent. Het percentage behoeftigen is nog niet zo hoog als in de jaren tachtig, toen ongeveer 15 pro cent van de bevolking in ar moede leefde. Volgens de sta tistieken van het Census Bu reau is een gezin van vier per sonen arm als het van 18.810 dollar (15.570 euro) of minder per jaar leeft. Het armoedecijfer onder zwarte Amerikanen is volgens het rap port twee keer zo hoog als het gemiddelde. Bijna een kwart van de Afro-Amerikanen leeft onder de armoedegrens. Verder signaleert het Census Bureau een stijging van het aantal Amerikanen zonder ziektekos tenverzekering en een stagnatie van de lonen over de gehele li nie. Het rapport van het Census Bu reau is nuttige munitie voor de Democratische Partij in de strijd om de presidentsverkie zingen. De Democratische kan didaat John Kerry uit al lange tijd de kritiek dat er onder het bewind van president George Bush te weinig banen zijn bij gekomen. Ook vinden de Democraten dat het sociaal-economisch beleid van de regering-Bush, met drie belastingverlagingen in drie jaar tijd vooral de rijken heeft bevoordeeld. De middenklasse en de allerarmsten zijn er nau welijks op vooruit gegaan. Het campagneteam van Kerry bekritiseerde gisteren het be sluit van de regering om het verslag al in augustus naar bui ten te brengen, midden in de vakantieperiode. Daarmee pro beert Bush de aandacht in de media voor de slechte cijfers tot een minimum te beperken, al dus de Democraten. Doorgaans verschijnt het jaarlijkse armoe derapport pas in september. bangkok/anp-afp-rtr - In het zuiden van Thailand zijn giste ren een dode en zeker dertig gewonden gevallen door een bomaanslag op een markt. De meeste slachtoffers zijn militai ren en politieagenten, van wie enkelen in kritieke toestand verkeren. Onder de gewonden bevinden zich acht kinderen. De bom zat verstopt in een bromfiets. Wie achter de aan slag zit, is niet bekend. De Thaise premier Shinawatra bezoekt vandaag Narathiwat, een zuidelijke provincie waar bij aanslagen van islamitische separatisten sinds begin dit jaar al ruim driehonderd mensen om het leven zijn gekomen. Een Tjetsjeense loopt in de hoofdstad Grozny langs een muur waarop de namen van presidentskandidaten zijn geschilderd. Foto: Reuters/Eduard Kornienko senrechtenorganisaties in een situatie van 'geen oorlog en geen vrede' verkeert. Hij zei re cent te geloven in een politieke oplossing van het slepende conflict in het gebied. Hij zou bereid zijn te onderhandelen met rebellenleider Maschadov. Dat die ooit op een dergelijk aanbod in gaat is zeer onwaar schijnlijk. Maschadov voorspel de kort geleden dat Alchanovs fysieke en politieke leven niet al te lang zal duren. grozny, moskou/anp - De in- woners van Tsjetsjenië kunnen zondag een opvolger te kiezen van de in mei bij een aanslag omgekomen president Achmad Kadyrov. De door Moskou ge steunde kandidaat Aloe Alcha- nov, de huidige minister van binnenlandse zaken, domineert de race. De andere zes deelne mers lijken geen kans te maken. Het Kremlin doet het graag an ders voorkomen, maar de situa tie in Tsjetsjenië is nog steeds niet genormaliseerd. De specta culaire aanslag op Kadyrov en de vrijwel dagelijkse aanvallen van groepjes rebellen in en bui ten de republiek bewijzen het ongelijk van Moskou. Het poli tieke proces in Tsjetsjenië staat nog onder strakke leiding van de Russische autoriteiten. Het Kremlin sprak al in juni zijn voorkeur uit voor Alchanov. De kiescommissie haalde de enige andere kandidaat met wat naamsbekendheid en fi nanciële middelen, Malik Saïd- oellajev, in juli van de kieslijst omdat diens voornaam ver keerd in zijn paspoort zou staan. Bij de vorige presidents verkiezingen in oktober 2003 werden Saïdoellajev en enkele andere kandidaten ook al ge diskwalificeerd ten gunste van Kadyrov. Alchanov zal, als hij zondag volgens verwachting wordt ge kozen, leiding gaan geven aan een gebied dat volgens men- berlijn/anp-rtr-dpa - Duits land gaat volgende maand een voormalig nazi-vakantie- complex veilen. Het hotel Prora op het Oost-Duitse ei land Rügen was ooit bedoeld voor 20.000 gasten van de nazi-organisatie Kraft Durch Freude. Eerdere pogingen om het nooit voltooide complex van ruim vier kilometer lengte aan een strand van de Oost zee te verkopen, liepen op niets uit. De vraagprijs ligt op 125.000 euro. Prora geldt als langste ge bouw van Europa en zou een idee van Hitier zelf zijn ge weest. Door een verblijf aan zee moesten soldaten en ar beiders krachten opdoen om het Derde Rijk optimaal te kunnen dienen. barcelonjl/gpd - Door een sta king van de bergingsdiensten beginnen de Spaanse wegen sterk op een autokerkhof te lij ken. Tienduizenden autowrak ken en voertuigen met pech staan in de bermen langs de wegen. Niet alleen de Spanjaarden zijn de dupe, ook toeristen hebben met het ongemak te maken. Volgens het ANWB-steunpunt in Barcelona hebben zo n der tig Nederlanders de afgelopen dagen hun auto moeten achter laten. Dit weekend zullen dat er nog meer worden, zegt woord voerster Anneke van Gastel. De stakingen zijn een maand geleden begonnen in het noordwestelijke Baskenland. Toen de onderhandelingen vastliepen sloten bedrijven uit andere delen van het land zich bij de acties aan. De veelal klei ne ondernemers vinden dat ze door de verzekeringsmaat schappijen voor wie ze werken te slecht worden betaald. Ze krijgen nauwelijks twintig euro per rit, nog geen derde van wat in andere Europese landen wordt betaald. De regering heeft inmiddels 180 sleep wagens van het leger inge schakeld om de veiligheid op de wegen te waarborgen. Een extra handicap is dat auto's in Spanje niet mogen worden ge sleept met een sleepkabel. Zo doende is iedereen met pech langs de weg aangewezen op de 29.000 bergingsauto's die Span je telt. Steunpunt-Barcelona van de ANWB maakt gebruik van een netwerk van zo'n duizend Spaanse -bergingsbedrijven in het gehele land. Van Gastel: „Het is een geluk bij een onge luk dat de stakingen niet eerder zijn begonnen. De meeste Ne derlanders zitten al weer thuis. Mars al-Sistani begint met bloedbad in Kufa najaf/gpd - De opstandige sji'i- tische geestelijke Muqtada al- Sadr heeft gisteravond het vre desplan geaccepteerd dat hem was voorgelegd door de geeste lijk leider van de Irakese sji'ie- ten, grootayatollah Ali al-Sista ni. De milities van al-Sadr, die de afgelopen weken een bloedi ge strijd voerden met de Ameri kanen en het Irakese leger, zul len de Imam Ali-moskee in Na jaf verlaten. De Amerikanen trekken zich uit de heilige stad terug en het Irakese leger neemt er de controle over. De 73-jarige al-Sistani heeft vol gens ingewijden de 31-jarige al- Sadr tot de orde geroepen. De ze daagde met zijn gewelddadi ge verzet niet alleen de Ameri kanen en de Irakese regering uit, maar ook het sji'itische lei derschap. „We zijn op drie kwart van het einde van de cri sis", zei al-Sistani's rechter hand Hamed al-Khafaf, die het akkoord bekendmaakte. „De bevolking van Irak en Najaf kunnen hier blij mee zijn." Al-Sistani kwam gisteren uit Londen, waar hij een medische behandeling had ondergaan, aan in Irak. Duizenden aanhan gers vergezelden hem in een lang konvooi van vrachtwagens en busjes op zijn weg van de zuidelijke stad Basra naar het 350 kilometer noordelijker gele gen Najaf. Toen hij daar arri veerde ging het staakt-het-vu- ren van de Amerikaanse en Ira kese troepen in. De dag begon gisteren met aan vallen met mortiergranaten op een sji'itische moskee in de vlakbij Najaf gelegen stad Kufa en op groepen sji'itische beto gers, waarbij zeker 74 mensen om het leven kwamen en vier honderd mensen gewond raak ten. In de moskee hadden zich honderden aanhangers van al- Sistani verzameld. Wie achter de aanval zat is nog onduide lijk. Sji'ieten beschuldigden het Irakese leger er van. Buiten de moskee schoten soldaten van de Nationale Garde immers ook op betogers. Later op de dag vielen in Najaf ook nog eens ze ker vijftien doden en 65 gewon den, toen onbekenden het vuur openden op agenten, die een menigte aanhangers van de grootayatollah in bedwang pro beerden te houden. Li Grootayatollah Ali al-Sistani. Foto: Reuters/Ali Jasim Premier Allawi heeft de milities amnestie in het vooruitzicht ge steld en al-Sadr mag de stad ongehinderd verlaten. Al-Sadr was de laatste maanden erg po pulair geworden onder vooral jonge sji'ieten, vanwege zijn he vige verzet tegen de Amerikaan se bezetting en de Irakese inte rim-regering. Maar de gesprek ken met al-Sistani gaven hem de kans zonder gezichtsverlies een eind aan het verzet te ma ken, omdat hij zich geschikt heeft naar de wil van zijn hoog ste leider. Een snelweg nabij San Sebastian in Baskenland. Door een staking van bergingsbedrijven blijven de auto wrakken er staan. Foto: EPA/Javier Echezarreta Alleen de groep uit het zuiden van het land is nog hier. Ook veel Marokkaanse Nederlan ders die op vakantie zijn ge weest in hun moederland, rei zen momenteel door Spanje." In de buurt van Baskenland zijn de afgelopen weken twintig Ne derlandse auto's gestrand. „We hebben ze allemaal in veilig heid kunnen brengen. De men sen krijgen van ons huurauto's waarmee ze naar huis kunnen. Als de staking voorbij is bren gen we hun auto's naar Neder land", aldus Van Gastel. De hulporganisatie waarschuwt voor piratenslepers, particuliere bedrijven die 500 tot 600 euro rekenen om je auto naar een garage te brengen. Deze zomer zijn zo'n vijf Nederlanders door deze lieden opgelicht. De Spaanse koepelorganisatie van verzekeraars die de strijd met de sleepdiensten moet uit vechten, zei gisteren dat dage lijks 100.000 tot 200.000 auto mobilisten door de staking wor den getroffen. Met behulp van rijdende monteurs wordt ge probeerd de pechgevallen weer aan het rijden te krijgen. Ook worden taxi's ingeschakeld om de automobilisten op hun be stemming te brengen. De ver zekeraars hebben beloofd dat ze de schade die hun klanten lijden gillen vergoeden. abuja/khartum/anp-afp - Su dan negeert het ultimatum van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties om uiterlijk 30 augustus de gewelddadige Jan- jaweed-milities in de westelijke regio Darfur te ontwapenen. Dat heeft minister van land bouw en hoofdonderhandelaar, Majzoub al-Khalifa Ahmed, gis teren in de Nigeriaanse hoofd stad Abuja gezegd. De minister zei dat zijn regering zich niet laat leiden dóór tijdsli mieten, maar wel de vredesge- sprekken wil voortzetten. Dat vredesberaad heeft momenteel plaats in Abuja. Volgens al-Kha lifa Ahmed kan het overleg met rebellengroepen uit Darfur nog wel vijf dagen duren. De Janja- weed, die de steun hebben van Khartum, zijn niet in Abuja ver tegenwoordigd. De Janjawweed-milities, be staande uit Arabische Sudane- zen, verdrijven sinds geruime tijd de lokale zwarte bevolking in Darfur door gruweldaden te plegen. Anderhalf jaar geleden rees hiertegen gewapend ver zet. Dat bestaat voornamelijk uit twee bewegingen: de SLN, de Sudanese Bevrijdingsbewe ging en de JEM, de Recht en Gelljkheidsbeweging. Zij praten in Abuja met de Sudanese rege ring. Vertegenwoordigers van beide verzetsgroepen willen pas ontwapenen als er een accepta bel en uitgevoerd politiek ak koord ligt. Het geweld in Darfur heeft al aan tienduizenden mensen het leven gekost. Meer dan een mil joen mensen zijn voor het ge weld op de vlucht. De Veilig heidsraad heeft geëist dat ze worden opgevangen in veilige gebieden, maar daaraan is tot dusver slechts deels gehoor ge geven. De gezant van de Verenigde Naties in Sudan, Jan Pronk, maakte gisteren duidelijk dat Sudan nog flink in actie moet komen, omdat de situatie in Darfur 'nauwelijks is verbeterd'. „De Janjaweed zijn nog altijd de grootste en de gevaarlijkste gewapende groep in Darfur", aldus de Nederlandse ex-minis- ter.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5