veiligheid in kinderopvang BINNENLAND Inbraak is heel besmettelijk voor de buren Veel mis met Productschappen paternalistisch OPROEP jfe HE 'Duidelijke regels voor euthanasie bij baby's' Nederlandse verzetshelden vullen nieuwe encyclopedie Yad Vashem 'Ongelukken worden vaak verzwegen' Peijs: Miljarden euro's voor nieuwe snelwegen Premier roept bonden op in te binden Liever de lucht in Leerlingen doen het niet beter in kleinere klassen Meisje van Yde weer terug in Drenthe en (14) ion gijzeling ■iel - Een 14-jarige jon- 7 t het Gelderse Kerkdriel 7 le politie enkele weken tezorgd door een verzon- rhaal te vertellen over p zeling. De politie zal de L van het onderzoek gaan en. De jongen deed begin -p tus aangifte van de gijze- ij zou tegen zijn zin zijn houden in een woning in iel. Een 17-jarig meisje lie igde zijn verhaal. Waar- .tei dat hebben gedaan, is s de politie onduidelijk. m 8 jaar voor bele moord lns£h - Het gerechtshof in aa osch heeft gisteren acht- ar cel geëist tegen een 37- nan uit Klundert wegens a den van zijn 23-jarige nuw en haar 2-jarige je. De rechtbank ver- Ie de man eind vorig tot achttien jaar. De man 'twee hebben vermoord r s de buurvrouw zijn echt- WQ [dreigde te vertellen dat 1 relatie met haar had. klapte de 23-jarige uit de school over het ;ebruik van de buurman, 1 doorsnee gezinsleven .Uitspraak 9 september. Ie melkfabriek wietfabriek' m - De politie heeft dag twee Amsterdam- angehouden omdat die s ormalige melkfabriek in r^( ese Koudum als 'wietfa- »ebruikten. Zij betrapte *""ge vrouw en de 40-ja- op heterdaad. Een tip naar de oude melkfa- g"j Volgens de politie kon ,at en fabrieksmatig proces 1 ue wiet worden geprodu- lt De politie nam 16.000 pplanten in beslag. in ..1 teiml dl*1' vrudac 27 augustus 2004 door Ferdi Schrooten Amsterdam - Inbraak is besmettelijk. Direct omwonen den van een leeggehaald huis lopen een drie keer zo grote kans dat ook zij binnen een week het slachtoffer van inbraak worden. Dat blijkt uit onderzoek van het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechts handhaving (NSCR) in Leiden, dat gisteren is gepre senteerd op een internationaal congres van criminolo gen in Amsterdam. De onderzoekers hebben 50.000 inbraken geanaly seerd, die in de jaren 1996 tot 2003 zijn gepleegd in en rond Den Haag, Delft en Zoetermeer. In driekwart van het onderzochte gebied bleek de besmettelijkheid van inbraak zich voor te doen. Inbrekers keren vaak terug in een buurt, omdat ze door hun eerdere 'bezoek' we ten wat er valt te halen, hoe de situatie is en hoe hoog de risico's zijn. De kans op herhaling is het grootst in de eerste zeven dagen, in een gebied van vijftig meter rond een in braak. Het risico neemt dan met 327 procent toe. Naarmate de tijd verstrijkt, neemt het inbraakgevaar af. Niette min hebben bewoners binnen honderd meter van een inbraak na vijftien dagen nog altijd bijna twee keer zo veel kans om slachtoffer te worden als normaal (197 procent). Na een maand is dat risico nog ruim ander half keer groter. Volgens onderzoeker Wim Bemasco is de kans op een nieuwe inbraak vooral groot in wijken met veel welge stelde inwoners. In gewone buurten en achterstands wijken komt het naar verhouding vaker voor dat inbre kers op korte termijn toeslaan in exact hetzelfde huis, zegt hij. „In een goede wijk moeten dus vooral de bu ren ongerust zijn als bij jou is ingebroken. Maar in een doorsnee wijk kun je zelf maar beter snel even een in braakalarm installeren of extra sloten aanbrengen, al is het maar tijdelijk." In Groot-Brittannië gaan onderzoekers nog een stap verder dan het NSCR. Daar wordt gewerkt aan slimme computerprogramma's die kunnen voorspellen waar inbrekers binnen twee dagen of een week zullen toe slaan. De eerste resultaten van de wetenschappers van het Jill Dando Instituut zijn bemoedigend. De onderzoekers wisten voor een korte periode van twee dagen 62 pro cent van de inbraken goed te voorspellen. Voor een pe riode van een week hadden ze zelfs de locatie van 64 procent van de inbraken goed. Met de resultaten kunnen volgens zowel de Britse als de Leidse onderzoekers de politie en bewakingsdien sten hun voordeel doen. De politie kan gericht surveil leren in de buurt van 'hot-spots', om zo een grotere kans te hebben inbrekers op heterdaad te betrappen. Ook kan politie bewoners van gebieden met een - tij delijk - verhoogd risico aanbevelen extra waakzaam te zijn en wellicht snel maatregelen te nemen. :els over tienaam LPF - Het is twijfelachtig -fractie in de Tweede wel onder die naam mag tan. Volgens het merken- oort de naam LPF bij de 1 niet bij de fractie, al ius Knijff, deskundige gebied van merkenrecht, veede Kamer fractie van zal een nieuwe naam kiezen." Dinsdag de fractie van de LPF collectief het lidmaat- de partij op te geven, oorzitter Weisglas gaf ie toestemming om tot 'olgende Kamerverkie- de naam LPF te blijven >varen vast r inbraken - De Bovenregionale che Noord- en Oost-Ne- heeft vier Kosovaren Duden in het Belgische echelen, Buchten (Lim- ïEde (Gelderland). Ze verdacht van ten min- ig inbraken in tanksta- cafés in Zuid- en Mid- lerland, meldde het iwolle gisteren. De ver zijn drie mannen in de van 23,31 en 35 jaar en -jarige vrouw. Bij het ;n van hun woningen euro gevonden. Vol- OM gingen de ver- vliegensvlug te werk. tijdbestek van twee tot luten forceerden ze de ;deur met grof geweld elden de buit in la- vuilniszakken. Vervol enen de inbrekers gereedstaande auto. in beroep erkhofmoord Het openbaar mi- s heeft hoger beroep [ekend tegen de vrij- |in het proces over de zo- hde Roermondse kerk- lord vorig jaar juli. De lank in Roermond sprak idag een 55-jarige zwerver p de moord op Piet Mer- tg uit Roermond. Tijdens eoek aan het graf van zijn werd Mergelsberg op het If neergeslagen en be- Volgens de rechtbank is tn de zwerver te weinig t. Justitie bestrijdt dat. W eiste woensdag nog ne- jr cel tegen de man. I 0 winkeldief ophangen' dam - Sigarenhandelaar t Amsterdam mocht Ito ophangen van een vrouw die hij aanzag in winkeldief. Hij han- laarmee in strijd met de Bwet, aldus de rechtbank terdam gisteren. „Me- lieeft geen toestemming 11 tot openbaarmaking ar portret", oordeelde de De winkelier had op vi- tlden gezien dat de een paar tijdschriften lm uit zijn tabakszaak, de familie van de zij echter zwaar de- end. assen - Het veenlijkje van het meisje van Yde is terug in het Drents Museum in Assen. Conservator Schonewille (links) en archeoloog Van Vilsteren legden het lijkje gisteren op een tafel voor een scan-apparaat. In deze opstelling zal ze vanaf 18 september te zien zijn op de tentoonstelling The Mysterious Bog People - Schatten uit het Veen. Het veenlijkje heeft de afgelopen twee jaar op tentoonstellingen in de hele wereld veel be langstellenden getrokken. Foto: ANP/Karei Zwaneveld den haag/gpd - Er moeten dui delijke regels komen voor de le vensbeëindiging van ernstig ge handicapte pasgeborenen. Een ruime Kamermeerderheid van CDA, PvdA en WD steunt de oproep van kinderaitsen voor een helder toetsingskader en maant staatssecretaris Ross (volksgezondheid) tot actie. Jaarlijks worden de levens van honderd baby's beëindigd. Volgens het Koninklijk Neder lands Medisch Genootschap (KNMG) bestaat onder medici grote onduidelijkheid over wanneer het leven van een ba by mag worden beëindigd. Art sen melden sterfgevallen meestal niet bij justitie, of schoon zij dat wel behoren te doen. De beroepsgroep heeft Ross per brief opgeroepen met een 'ade quate toetsingsprocedure' te komen. Een woordvoerder van het ministerie liet weten dat Ross de zorgen van de medici deelt. Maar dat ze niet van plan is de wet aan te passen. den haag/anp - De WD-fractie wil af van het verplicht lidmaatschap van productschappen en andere publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties (PBO) voor ondernemers. Horecabazen, boeren en vissers moeten zelf kunnen bepalen hoe zij hun belangen laten verdedigen. Betuttelend, duur voor ondernemers en paterna listisch noemt WD-Kamerlid Aptroot de pro duct- en bedrijfsschappen. Volgens hem wordt het draagvlak voor de schappen onder de onder nemers steeds kleiner. De PBO's zijn in 1948 bij wet geregeld en bundelen groepen ondernemers van een bepaalde sector als de tuinbouw, horeca en visserij. Naast belangenbehartiging en promotie nemen zij ook bepaalde uitvoerende overheidstaken voor hun rekening. Het Productschap Tuinbouw (PT) eiste in een brief aan het kabinet dat de re gering 'snel' een standpunt inneemt over de toe komst van de schappen. (advertentie) Voor personen die dit jaar Decis® vloeibaar van Bayer Garden aangekocht hebben. Per abuis is een beperkt aantal flesjes van het product Verigal® in Decis vloeibaar doosjes verpakt. - Decis vloeibaar wordt gebruikt tegen rupsen, kevers en preimot op groenten-, fruit- en siergewassen. - Verigal is bestemd voor de bestrijding van ereprijs en andere onkruiden in jonge gazons. - Aangezien Verigal niet is toegelaten in gewassen zoals die op het Decis vloeibaar doosje staan vermeld, dienen gewassen die met Verigal zijn behandeld niet te worden geconsumeerd. - Bayer Garden heeft al haar distributiekanalen reeds verzocht om de voorraden te controleren. - Toch kunnen er een beperkt aantal onjuiste verpakkingen Decis vloeibaar (met flesje Verigal) bij eindgebruikers terecht gekomen zijn. - Bayer Garden verzoekt bezitters van een Decis vloeibaar verpak king, deze op juiste inhoud te controleren. - Indien in het Decis vloeibaar doosje het flesje Verigal aangetroffen wordt, dient deze verpakking bij het aankoopadres ingeleverd te worden. Daar zal het aankoopbedrag worden vergoed. (Toon deze advertentie). - Bij vragen kan contact worden opgenomen via telefoon 0800-2293728. Bayer CropScience B.V. Mijdrecht jeruzalem/anp - Het Israëlische instituut Yad Vashem heeft gis teren de eerste editie van een encyclopedie over Nederlandse verzetshelden gepresenteerd. Het tweedelig boekwerk biedt in bijna duizend pagina's de beknopte levensgeschiedenis sen van alle zogeheten 'recht vaardigen onder de volkeren' die Yad Vashem tot het jaar 2001 heeft erkend. Ook worden in een historische inleiding de verschillende facet ten van het Nederlandse verzet beschreven. De Nederlandse ambassadeur in Israël kreeg het eerste exem plaar in Jeruzalem. Dat gebeur de op de jaarlijkse reünie van de families die deel uitmaakten van of gered werden door de Joop Westweelgroep. Het is de ze maand precies zestig jaar ge leden dat de Nederlandse ver zetsleider in het concentratie kamp Vught door de nazi's werd geëxecuteerd. Het naslagwerk is onderdeel van een groter project dat be oogt alle rechtvaardigen onder de volkeren in kaart te brengen. den haag/gpd - Premier Balkenende heeft giste ren een klemmend beroep gedaan op de vakbon den om af te zien van acties tegen het kabinets beleid. In een brief aan de leiders van de drie vakcentrales waarschuwt de minister-president dat de geplande vakbondsacties het economisch herstel 'in de knop breken'. Balkenende vraagt om 'gezamenlijk ambitie te tonen' om de economie weer op gang te krijgen. Uit de vakbeweging kwamen gisteravond onmid dellijk afwijzende reacties. „Wij zijn geen uitvoer der van kabinetsbeleid", zei CNV-voorzitter Terpstra. „Het kabinet heeft een dialoog onmo gelijk gemaakt." De vakbeweging maakte eerder deze week geza menlijk plannen bekend voor werkonderbrekin gen en demonstraties in de aanloop naar Prins jesdag. De bonden kondigen taai verzet aan te gen kabinetsingrepen in vut en prepensioen, WAO en WW. De confrontatie tussen kabinet en vakbeweging volgt op het mislukte voorjaars overleg van afgelopen mei, toen er geen akkoord werd bereikt over een hervorming van het pre pensioen. den haag/gpd - De veiligheid in en rond kinderopvangcentra laat zeer te wensen over. Jaarlijks moeten 2500 peuters en baby's met spoed naar het ziekenhuis worden vervoerd na een ongeluk op een crèche of peuterspeel zaal. Dat blijkt uit de meeste re cente cijfers van de stichting Consument en Veiligheid. Het werkelijk aantal ongeluk ken ligt nog veel hoger, zegt een woordvoerdster van Consu ment en Veiligheid, omdat de 'gewone' valpartijen en onge lukken waarvoor ziekenhuisbe zoek niet noodzakelijk is, niet zijn meegerekend. Ook probe ren de kinderopvangcentra de ongelukken zo veel mogelijk te verbergen voor de ouders. De meeste ongelukken gebeu ren met kinderen in de leeftijd tussen de twee en drie jaar. In meer dan de helft van de geval len gaat het om hoofdletsel, zo als hoofdwonden en hersen schuddingen. „Juist dat laatste kan heel gevaarlijk zijn voor kleine kinderen", aldus de woordvoerster. De stichting heeft een voorlichtingspakket voor de centra opgesteld. Het is de bedoeling dat de kinderop vang de daarin vervatte metho den en aanpak vanaf begin vol gend jaar in de praktijk brengt. Aan de inrichting van de kin deropvangcentra kan vaak het nodige worden verbeterd. Zo ontbreken soms hekjes voor de trappen, zitten nooduitgangen potdicht of spelen kinderen van twee op speelgoed dat eigenlijk alleen voor vierjarigen is be doeld. Ook is er op de speel plaats niet altijd voldoende toe zicht De belangenvereniging voor Ouders in de Kinderopvang (BOink) vermoedt eveneens dat het werkelijk aantal ongelukken veel hoger ligt. Manager Barba ra Kersten zegt: „Wij praten veel met stagiaires en het is schokkend te horen wat zij van de leidsters moeten verzwijgen voor ouders." Tijdens een uitje is het bijvoorbeeld wel eens voorkomen dat er te weinig toe zicht was. Bij het oversteken van een drukke weg ging het bijna mis, maar nog nèt niet. Dat moest de stagiaire in dat geval voor zich houden, aldus Kersten. Als leidsters dat soort zaken voor zich willen houden, hoe gaat het dan met nog ern stigere zaken, vraagt zij zich af. den haag/anp - Minister Peijs (verkeer en waterstaat) wil de komende jaren miljarden eu ro's uittreldcen voor nieuwe in frastructuur en onderhoud van oude verbindingen. Het meeste daarvan, 38,8 miljard euro, gaat naar de aanleg van meer asfalt en achterstallig onderhoud van bestaande snelwegen. Dat staat volgens bronnen rond het kabi net in de Nota Mobiliteit die de ministerraad eind volgende maand zal bespreken. In de no ta beschrijft Peijs haar infra structuurplannen tot en met 2020. Peijs wil 16,9 miljard euro uit trekken voor de aanleg, onder houd en een betere benutting van spoorverbindingen. Met een betere benutting wordt be doeld dat meer treinen per uur over hetzelfde stuk spoor kun nen. Daarvoor zijn allerlei tech nische aanpassingen nodig. Ongeveer 11 miljard euro reser veert de minister voor waterwe gen. Met de aanleg van nieuwe in frastructuur wil Peijs garande ren dat in de toekomst alle fo renzen een voorspelbare en be trouwbare reistijd kennen 'van deur tot deur'. In 2020 zou 95 procent van de automobilisten op tijd moeten kunnen arrive ren. De bewindsvrouw wil de regio nale overheden (provincies, Minister Peijs. Foto: United Photos De Boer stedelijke samenwerkingsver banden) meer verantwoorde lijkheid geven bij het uitvoeren van de verkeersplannen. Van het bedrijfsleven verwacht zij een financiële bijdrage in de in vesteringen. Peijs rekent daarbij op een bedrag van 10 miljard euro. Ook de automobilisten zelf moeten bijdragen, want de nota houdt de mogelijkheid open van enige vorm van beprijzing ('rekeningrijden') van het weg gebruik. Daarover moet een volgend kabinet nadere beslis singen nemen. Eerder verscheen al een ency clopedie over Frankrijk, terwijl het lexicon over Polen naar ver wachting in oktober wordt ge publiceerd. In twee latere delen komen eerst Oost-Europa en daarna West- en Midden-Euro pa en de rest van de wereld aan bod. Yad Vashem heeft bijna 4600 Nederlandse verzetsmensen er kend als rechtvaardigen onder de volkeren. Polen leidt de lijst met 5800. Frankrijk volgt na Nederland op de derde plaats met bijna 2400 mensen. CNV-leider Terpstra zei gisteravond dat het ge sprek met het kabinet niet meer op gang komt. „Dit kabinet buigt niet en doet geen concessies meer." Een woordvoerder van de vakcentrale FNV zei dat het kabinet de verhoudingen heeft verziekt: „Er lag twee jaar nullijn in de aanbie ding. Door de opstelling van het kabinet gaat dat niet door." Balkenende legt in de drie pagina's tellende brief uit dat het kabinet wil vasthouden aan het pijnlij ke hervormingsbeleid dat is ingezet om ons land te verlossen van de economische stagnatie. Hij wijst de vakbeweging er op dat kabinet, bonden en werkgevers het eerder wel eens waren over 'de noodzaak van een toekomstgeoriënteerde her vormingsagenda'. De premier verwerpt de be schuldiging van de bonden dat het kabinet zich star heeft opgesteld tijdens het voorjaarsoverleg. De premier schrijft dat niet alle lasten naar de jongeren moeten worden doorgeschoven. Hij wijst er op dat het aantal gepensioneerden de ko mende jaren zal verdubbelen. „Dat vergt lastige afwegingen, ook tussen mensen en generaties onderling, dat besefik." breda - Ballonvaarders maakten zich gisteren op voor de start van het luchtballonnenfestival Breda Ballon Fiesta 2004. Foto: ANP/David van Dam enschede/anp - Taaiprestaties van leerlingen in het basison derwijs worden niet beter door lessen in kleinere klassen. Dat stelt onderzoeker Annevelink. Volgens haar betekent dat niet dat de investeringen van de overheid in klassenverkleining verspilling zijn geweest. Kleine re groepen leveren meer inter actie en persoonlijke aandacht op. Nieuwe methodes en beter schoolbeleid kunnen naar de mening van de wetenschapper wel tot. betere prestaties leiden. Annevelink meent dat niet de omvang van de groep bepalend is voor de prestaties, maar het aantal leerlingen per leraar. Dat geldt voor de jongste leerlingen van het basisonderwijs. In de groepen 2 en 3 ziet Annevelink geen invloed op de prestaties. Ze heeft bij 46 basisscholen in totaal 526 leerlingen gevolgd van groep 1 tot en met groep 3. Uit het onderzoek blijkt ook niet dat leerlingen die storend gedrag vertonen meer voordeel hebben van een kleinere groep.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3