Even in een andere wereld GESPREK VAN DE DAG Nederlander zit steeds meer voor de televisie'1 Countdown naam nieuw Veronica-muziekprogramma Armbandjes 'Livestrong' vliegen de winkel uit Welkom thuis 6 I VRIJDAG 27 AUGUSTUS 200, DAGELIJKS LEVEN HE-B OE ME GE-MI MENSELIJK Wie in Tilburg na nachtelijk kroeg bezoek de muur van restaurant Fanelli's uitzoekt om de blaas te le gen, moet op een KOUDE DOUCHE rekenen. Restauranthouder W. van den Boogaard is het nachtelijke WILDPLASSEN zo zat dat hij aan de zijgevel van zijn zaak een douche kop met sensor heeft opgehangen. Wie de muur van het Italiaanse res taurant nu wil bewateren, krijgt een straal ijskoud water over zich heen. In de straat de Korte Heuvel, waar het restaurant staat, is een groot aantal kroegen gevestigd. De oudste REUZENPANDA die in gevangenschap is opgegroeid, is op 33-jarige leeftijd (100 jaar in 'men senjaren') aan ouderdom overleden in een Chinese dierentuin. De orga nen van Peipei „hielden er gewoon mee op", aldus het Chinese pers bureau Xinhua woensdag. Peipei overleed op 13 augustus in de oos telijke Chinese stad Hangzhou. Het lichaam van de panda wordt ge bruikt voor de wetenschap. In Chi na leven nog ongeveer 160 panda's in gevangenschap en circa 1600 in het wild. De Amerikaanse acteur DANNY GLOVER, bekend van de serie Lethal Weapon- films, is woensdagavond laat GEARRESTEERD bij een demonstratie. Glover protesteerde bij de Sudanese ambassade in Washington tegen de humanitaire crisis in Darfur. De demonstranten riepen de Sudanese regering op een einde te maken aan de gevechten door een vredesmacht toe te laten in Darfur. Glover was de menigte aan het toespreken toen hij in de boeien werd geslagen en mee gevoerd. De acteur is onder meer opruiend gedrag ten laste gelegd. Foto: Reuters Quote-hoofdredacteur Jort Kelder durft. Dus presenteerde hij woens dag in het voormalige sterrenrestau rant Vossius het NIEUWE BLAD ZUID!, voor bekende Nederlanders die de grenzen van het glamourbe- staan opzoeken. Estelle Gullit kreeg er de 'PC Hooftprijs 2004', omdat ze er zoveel is te vinden en „de ko ningin van Amsterdam-Zuid is", al dus Kelder. Het magazine is be doeld voor verwend Amsterdam, stelt hij vast. Het is volgens Kelder een blad voor en over BEKENDE NEDERLANDERS, beroemde Am sterdammers, onverbeterlijke shopaholics, fashionistas, foutpar- keerders, schuinmarcheerders, golddiggers en glamourgirls. Bovenal is het echter een blad met een vette knipoog of zoals de hoofdredacteur het zegt: „100 procent glossip en 99 procent betrouwbaar". Voorlopig zijn er 30.000 nummers gedrukt van wat Kelder ook wel het „buurtkrantje van Zuid" noemt. Of er ook meerdere versies komen, hangt af van de be langstelling, zegt Kelder. „Als het aanslaat, gaan we er mee door. Het gaat tenslotte over ons dorp. Boven dien is roddel niet meer alleen voor de gewone man, maar juist ook voor de rijken. Roddel is bijna fashiona ble en dan niet het traditionele hijge rige, maar de roddel met een knip oog." deze titel, temeer omdat „deze ijzersterke naam veel harten sneller doet kloppen en herinneringen op roept", aldus een Veronica-woord- voerster gisteren. Jeroen Kijk in de Vegte en Birgit Schuurman presen teren het programma vanuit de Amsterdamse discotheek Escape. Op vrijdagen vanaf 21.30 uur is de show te zien. Het vernieuwde Countdown wenst zich niet puur te houden aan hit lijsten, maar maakt graag een uit stapje naar muziek die alleen popu lair is op festivals en in het clubcir cuit. Op 2 september is de eerste uitzending. In het programma passeren optre dens en interviews de revue van Nederlandse en in Nederland ver blijvende artiesten. Dit in combina tie met in Engeland opgenomen optredens van internationale ster ren. ANP Het nieuwe muziekprogramma van tv-zender Veronica (onderdeel van de SBS-groep) gaat inderdaad Countdown heten. Het televisie station was al eerder van plan deze legendarische titel weer van stal te halen, maar moest eerst nog uit pluizen hoe het precies zat met de rechten op die naam. Uiteindelijk viel de kêüze toch op Desmond Morris Er bestaan nog 193 levende soorten apen; hiervan zijn er 192 geheel bedekt met haar Volgens Intersport Nederland zijn ze niet aan te slepen. In de aange sloten winkels - in Nederland het enige verkoopkanaal - worden ze soms bij tientallen tegelijk per klant verkocht. Het gele Lives- trong-armbandje van de zesvou dige Tourwinnaar Lance Arm strong is een doorslaand succes. In Nederland gingen erbde afge lopen weken 150.000 over de toonbank, wereldwijd ruim acht miljoen. Allemaal voor het goede doel. Armstrong lanceerde het eenvou dige, gele elastiek - 'made in Chi na' - met in bas-reliëf het woord Livestrong, voorafgaand aan de afgelopen Tour. Voor een enkele euro te koop. De opbrengst gaat naar de Lance Armstrong Foun dation. De instelling heeft als doel kankerpatiënten te ondersteunen met kennis. Maar belangrijker nog is het uitdragen van Armstrongs levensfilosofie: in de strijd tegen kanker is volgens de Texaan een juiste levensinstelling een krachtig wapen. Bij de wielrenner zelf werd in 1996 teelbalkanker ontdekt met uitzaai ingen naar longen en hersenen. Na een lange revalidatie met chemo- kuren en operaties won de Ameri kaan daarna 's werelds belangrijk ste wielerwedstrijd -de Tour de France - zes keer op rij. Iets wat niemand eerder presteerde. Nadat presentatoren als Mart Smeets en Jack van Gelder aan dacht besteedden aan het gele bandje en ook veel Olympische sporters zich ermee tooiden, groei de de populariteit razendsnel. Zo liep Hicham el Guerrouj dinsdag avond zijn gouden 1500-meterrace in Athene met een 'Livestrong' om de pols. Volgens Intersport was de vraag aanzienlijk groter dan het aanbod. B Dagelijks acht minuten langer buize Foto: ANP/Jasper Juinen De winkelketen moest regelmatig 'nee' verkopen. In het Zutphense filiaal kwamen zaterdag 700 arm bandjes binnen. Dinsdagochtend waren ze allemaal verkocht. Vooral bij jongeren zijn de band jes populair. Met het dragen ervan geef je een soort statement af: je ondersteunt een goed doel. „Het feit dat Armstrong een geweldige sporter is plus dat de bandjes maar een euro kosten hebben ui teraard bijgedragen aan het suc ces", aldus Intersport. Door het relatieve tekort aan de bandjes is intussen ook via inter net een levendige handel ont staan. De verkoopprijzen variëren van twee tot tien euro. GPD De Nederlander zit dit jaar met 195 minuten waarschijnlijk acht minuten per dag langer voor de buis dan vorig jaar. De stijging wordt veroorzaakt door enkele Nederlandstalige producties en vooral door het Europees kampi oenschap voetbal en de Olympi sche Spelen. Dit blijkt uit het Televisierapport 2004 van SPOT, de brancheorga nisatie van de televisiereclamebe drijven, dat vandaag wordt gepre senteerd. Het aantal minuten reclame kij ken, stijgt in 2004 van vijftien naar zestien minuten per dag, zo is nu ook al vastgesteld. Mensen die al vroeg aan internet verslingerd waren, kijken nog steeds minder televisie. „De latere instromers gedragen zich echter steeds meer als gemiddeldej derlanders. De personen die 2001 een aansluiting op intei krijgen, kijken zelfs meer dai s middeld televisie", constatei onderzoekers. 4 „Na de aansluiting op internfï ontwikkelt zich een opvallei troon in het televisiekijken, eerste jaar daalt het aantal m M ten televisiekijken, maar daa Q verdwijnt dat effect weer geh Kennelijk is de nieuwigheid 1 r internet dan verdwenen en k het oude patroon in het tele\ c gebruik terug." ,r De onderzoekers noemen h( j dvd-gebruik opvallend. Min; 40 procent van de huishoudi heeft een dvd-speler, maar s 1 procent van alle kijktijd wo aan een dvd besteed. ANP Met een miljoen Nederlandse lezeressen is de Bouquetreeks nog altijd populair. Deze week verscheen het 2500ste exemplaar. Wat is het geheim van deze damesroman, die zowel wordt verslonden als wordt verguisd? Je bent even helemaal in een andere wereld. Heerlijk romantisch." „Met een verstikkende Italiaanse vloek be zweek Andreo met alle passie die in zijn aard lag. Hij nam haar willige lippen met zijn mond in bezit en duwde ze dwingend uiteen." Deelt 2494 van de Bouquetreeks ('Nachten in Napels') gaat over een verle gen, maar intelligente vrouw die wordt ver leid door een slanke, succesvolle Italiaanse zakenman. „Het klassieke verhaal", zegt Esther Ver hoef, hoofdredactrice van uitgeverij Har lequin Holland, die de Bouquetreeks in Ne derland uitgeeft. „De mediterrane domi nante man met wilskrachtige kaaklijn te genover het schuchtere Engelse meisje. Bij zonder geliefd." Wat is het geheim van de populaire boekjes, die door veel vrouwen worden verslonden, maar die niet in een ge wone boekenwinkel te koop zijn? Agnes Brouwer, blauw mantelpak, gouden oorbellen en roze lippenstift, met in iedere hand een tas, weet daar wel antwoord op. Al bijna dertig jaar leest zij ze. Minimaal één per week. „Je bent even helemaal in een an dere wereld. Heerlijk romantisch." Ze koopt ze, leent ze van de bibliotheek en ruilt ze met de buurvrouw. Waar het laatste boekje dat ze las ook al weer over ging, kan ze zich niet meer herinneren. En de mooiste die ze ooit heeft gelezen eigenlijk ook niet. Dat zij de inhoud vergeten is, verbaast lite ratuurwetenschapper Rob van Kranenburg niet. Hij gaf tot vier jaar geleden college op Boeken verschijnen in 25 talen de universiteit over dit soort populaire lec tuur. „Het gaat tijdens het lezen van dit soort boekjes om de ervaring zelf. Niet meer niet minder. De lezers weten zo onge veer wat er komen gaat en dat is ook het aantrekkelijke. Helemaal wild gaan in een veilige en gecontroleerde omgeving." Dat beaamt Esther Verhoef. Alle boeken hebben een vaste opzet. Ze zijn altijd rond de 160 pagina's; er komt altijd een liefdes relatie tussen een man en vrouw in voor, altijd zijn er hobbels te nemen en altijd loopt het goed af. Mevrouw A. Hagen (48) is iemand die de boekjes vroeger wel las, maar ze nu 'niet meer van deze tijd' vindt. „Het is toch wel erg nep, té roman tisch." Vroeger vond ze het heerlijk lekker weg te dromen en te fantaseren dat zoiets ook met haar kon gebeuren, zegt ze. Maar ineens had ze er genoeg van. Met de heldinnen uit de verhalen heeft ze zich nooit kunnen identifice ren. Dat zeggen meer lezeressen. Daar voor is het toch te duidelijk een droom wereld. Agnes Brouwer daarentegen haalt er wel eens iets bruikbaars voor haar eigen leven uit. „Ik ben heel verle gen en in deze boeken zijn vrouwen dat ook vaak. Toch gaan zij op hun doel af. Dat zou ik ook vaker moeten doen." Van Kranenburg vindt de eeuwige kritiek van literatuurwetenschappers op de da mesromans niet eerlijk. Deze boekjes pre tenderen geen diepgang te hebben. Van een Marsreep kun je ook niet zeggen dat het een bonbon is." Volgens Verhoef is de thematiek van de Bouquetreeks in de loop van de jaren enorm veranderd, maar vooruitstrevend zijn de boeken nog altijd niet te noemen. Homoseksuele relaties komen bijvoorbeeld niet voor en zware thema's zijn uit den bo ze. Vroeger waren bijna alle heldinnen maagd, nu hebben vrouwen ook wel eens meerdere relaties achter de rug. Mannen zijn iets minder zelfverzekerd geworden. De meeste vrouwen zijn in de huidige boe ken economisch zelfstandig of hebben een eigen bedrijf. Sinds anderhalf jaar brengt bouquet ook een reeks 'Passie' op de markt. Die boekjes zijn wat erotischer getint. Het taalgebruik laat aan duidelijkheid niets te wensen over, maar is desondanks verhullend. Zoals0 vrouwen dat graag hebben, zegt Verh<e een deeltje is bijvoorbeeld te lezen: „1\ een ongeduldige beweging trok hij tej zijn broek en boxershort uit. Haar ade stokte toen ze de grootte van zijn opw ding zag." Volgens Verhoef zijn deze I sie-boekjes vooral populair bij de watBl gere lezeressen. „Veel ouderen vindei veel te ver gaan, bij hen gaat het echt i de romantiek." De Bouquetreeks wordt sinds 1975 in Nederland uitgegeven. Uitgeverij Harlequin werd in 1949 opgericht in Toronto. De boeken verschijnen in 120 landen en zijn in 25 talen vertaald. Harlequin Holland geeft dertig titels per vier weken uit, waarvan er acht uit Bouquetreeks. Een boekje kost twee euro negentig. Oplagecijfers wil het be drijf uit concurrentieovervvegingen niet bekend maken. Wel heeft de uitgeverij ooit berekend dat er wereldwijd jaarlijks 160 miljoen boeken worden verkocht Nederlandse schrijfsters zijn er praktisch niet, de boekjes moeten in het Engels wor den geschreven en aangeboden aan het hoofdkantoor. Vandaaruit worden ze vertaald en verder verspreid. Per land zijn weer andere thema's populair. Zo zijn doktersro mannetjes in Nederland lang niet zo populair als in Frankrijk. Verhalen waarin moe ders of vaders met kinderen figureren zijn in Nederland zeer geliefd, maar in een land als Spanje hoef je daar niet mee aan te komen. De meeste lezeressen beginnen de boekjes te lezen als ze in de puberteit komen, of iets ema. De piek ligt tussen de twintig en veertig jaar. Ook onder hoger opgeleide vrouwen zijn de boeken populair, weet Rob Smit die een webwinkel heeft en de boek jes online verkoopt. „Zij durven niet in de winkel te kopen, en bestellen dus tweede hands bij mij." Verbazingivekkend hoe snel overheidsinstanties, bedrij ven en andersoortige instellingen met een voorkeur voor kiesnummers en briefpapier, een recente vakantie tot een flitsherinnering uit een vorig leven transforme ren. Ja hoor, we zijn weer thuis. Dat nodigt uit om het overweldigende hemelgejank, de statische ruzies in de hoger gelegen tussenlagen en de kille streling van de Hollandse adem tot op het bot af te zeiken, aangezien de weersomstandigheden met de zo- mervakantiezon nog in de bol immer weer in het kwa draat tegenvallen. Een herfstig en hoogst onwelkom 'welkom thuis'. De deurmat doet daar nog een schepje bovenop. Of zeg maar gerust een hele stapel.Enve loppen voorzien van negatief associërende logootjes die over de inhoud weinig te raden overlaten. Laten liggen is geen optie. De enige keus die blijft is wat eerst te ope nen: de hutkoffer met vuile was of de brieven die niets dan rampspoed bevatten. Goed, het is niet nodig om te klagen. Tuurlijk is het al tijd even slikken om de beslommeringen en sleur van alledag weer als normaal te moeten beschouwen, maar ondertussen ben ik wel op een briljante vakantie ge weest en de vlieger van alleen de lusten en niet de las ten gaat nu eenmaal zelden op. Wishful thinking. Ik krijg nog een portie de volgende dag. Dat begint 's morgens als ik in een hoosbui naar mijn werk fiets en de ketting eraf slingert. Op mijn werk vervolgens het internet eraf ligt. Er in de vakantie een paar klusjes bij gekomen zijn, die ik niet ingepland had, maar waarvan vanmiddag om vier uur de dead line verloopt. Dat mijn inschrijving bij de universiteit misgelopen is en ik nu twee vakken niet kan volgen, maar dat blijkt pas nadat ik door elk keuzeprogramma van tien verschillende nummers ben heen geworsteld. Dat ik nu maar even een brief moet schrijven naar de examencommissie, vandaag nog. Dat het geld dat naar mij zou worden overgemaakt, door de Postbank niet is overgeschreven en als ik bel met alweer een ingeblikte stem die me eindeloos door kiezen, blijkt dat ik geen in zicht mag krijgen in mijn eigen bankzaken via de tele foon. Dat ik wel honderd keer iets op internet op wil zoeken en het internet het nog steeds niet doet. Dat het vandaag de laatste dag is om mijn meterstanden telefo nisch door te geven, want de meterman trof mij niet thuis. Dat ik zo helder ben geweest die vanmorgen nog even te noteren, maar dat de telefoniste bij Non niet ge looft dat dat de juiste cijfers zijn. 'Nou mevrouw, dat lijkt me een vreemd getal. U bent toch alleen en niet met een gezin? Ik zou nog maar even gaan kijken... Ik kijk uit het raam en dat nodigt niet uit tot een con trolerondje aan mijn meterkast een kwartier fietsten verderop. Aan de andere kant zit ik ook niet te wachten op een twee keer zo hoge jaarrekening. Toch maar even doen. Buiten in de plens besefik pas dat mijn fiets even ver derop met een zeer halsstarrige ketting staat te wach ten. Niet los te krijgen. Zeiknat thuis, blijkt dat ik wel degelijk goed heb gekeken. Al is de meter ondertussen wel met sprongen vooruit gegaan. Help! Een gaslek? Wordt ik afgetapt? Ik bel terug. Dit en dit is het geval en toen ik belde, zei ze dat niet normaal was. 'Nee hoor, ik zet dit nummer gewoon neer, lijkt me pri- ma. Het is alleen een nogal groot verschil met de schat tingvan vorigjaar...'Zegddt dan! Vorigjaar woonde er niemand! 'Aah, nou bedankt voor het terugbellen en een fijne avond nog. Die fijne avond verloopt uiterst stroef. Terug op mijn werk zijn inmiddels alleen de ex tra noodklussen af en de rest moet nog geschreven worden. De gemoederen lo pen hoog op, ik bots voor de volledig heid zelfs nog even met mijn liefje. Vandaag gaat het niet veel anders, daarom noemen ze het waarschijn lijk ook 'dagelijks leven', maar van avond drinken we de goddelijke Portugese wijn waar ik de incheck- j balie flirteriger dan passend voor in I de ogen moest kijken, omdat onze toch al overvolle hutkoffer door die flessen nog een paar kilo zwaarder uitviel. Een passende versnapering bij de foto's die inmiddels zijn ont wikkeld en in de nieuwe Allerhande staan receptjes uit vakantielanden. Hoewel een diepvriesgamba anders smaakt dan rechtstreeks uit de lagu ne, het is precies wat we nodig heb ben. Terug in eigen land toch weer even terug... Reageren? reacties_op_co- lumn@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2