Record aantal boten op Hiswa HISWA Ruim driejaar leven van de veind en de liefde 2004 - wa te water Idingsboot iten Veiligheidsroer Sterke sandwich Tussen tafellaken en servet Met led en Miele Lobster boat haven Seaport Marina J den is weer het sfeervol- or voor de 21ste editie e Hiswa te Water. Van ag 31 augustus tot en - [ondag 5 september lig- '•^r ongeveer 450 nieuwe Hen zeiljachten, luxe fkruisers en klassieke en afgemeerd. Op de ka- n ruim honderd aanbie- e vinden van water artikelen. te Water 2004 is tot en rrijdag open van n tot 18 ip zaterdag en zondag boten van 10 tot 18 uur onderen, egangsprijs is 16 euro ersoon, 65-plussers en ren (4t/m 12 jaar) 10 eu- naf de achterkant van dam Centraal Station 7) vaart een snelle it naar IJmuiden, vanaf ip werkdagen en io uur weekeinde, ifo: www.hiswa.nl 96 jrc i, rijden, varen, dankzij u- ters is alles tegenwoor- imuleren. Met allerlei Z( e staat Stentec water- s bij. Nieuw in het assor- is de Motorboat Simula- de KNRM-boot Koning I. Leer zelf varen met lectaculaire reddings- ie te boek staat als een grootste ter wereld, ücatie: 65 euro. entec.com ratersporter met plan- or langere tochten moet k gelezen hebben", be- tgeverij De Alk Heinen ;t betreft het boek 'Pira- boord!' van Klaus Hym- ïl. De auteur is zeezeiler lalist en heeft de laatste iel gevallen van piraterij oord. Hij heeft de getui- n van de slachtoffers ireven. Het boek is een rijging van spannende betrokkenen traumati- levenissen. Bedreigin- underingen en erger: ook hting en moord komen e lezer kan volop lering 1. De prijs: 22,50 euro. Gelamineerd onder vacuüm wordt de sandwich van Kevlar, schuim en E-glas extreem licht en sterk. Dat is het geheim van de Zuid-Afrikaanse catamaran-producent African Cats, die deze bouwwijze Vector-K heeft gedoopt. De voordelen zijn volgens de makers enorm: veel meer schip, nümte, snelheid, vaargebied, vei ligheid, luxe en comfort. Engeland en Elbe zijn in één dag bereik baar, zo lezen we op de website. Ook lange reizen zijn met catama rans een peulenschil. Ondiep water, ankeren, het is allemaal mak kelijk. De FastCat, 12 meter lang, komt op ongeveer 279.900 euro. www.africancats.com tember', tot dan toe gewoon de verjaardag van Olav. De aansla gen in New York deden het duo besluiten de Rode Zee te mij den en om Zuid-Afrika heen te gaan. Kaarten hadden ze niet eens, maar die konden ze over trekken van een andere reiziger. Stormen laten zich er moeilijk voorspellen. „Zo zagen we de haven van East-Londen op een uurtje zeilen liggen, toen er een storm op kwam zetten. Van al les ging er kapot. Pas anderhal ve dag later kwamen we alsnog daar aan. Dat was een niet- voorspelde storm." De wereld rond waren Olav en de weer zwangere Ema, toen ze in Martinique arriveerden. Doktoren vonden het niet ver antwoord dat Erna verder zou varen vanwege de kans op vroeggeboorte. Dus vloog zij met Vera naar huis. Olav moest solo de Atlantische Oceaan over, zonder radar maar met drie wekkers die elk kwartier af liepen. .Achteraf was het een storm in een glas water en had Ema gewoon kunnen varen." Zo had de reis van alles in pet to. Een dosis storm, waarbij ze de mast dreigden te verliezen, piramidevormige golven van zeven meter hoog, zwemmen tussen dolfijnen, luieren op een hangmat op een tropisch ei land, en rare ontmoetingen op volle zee. „We werden bij Colombia inge sloten door bootjes die snel op ons afkwamen. Wat begin je dan in je onderbroek? Ze riepen van alles en uiteindelijk gingen ze ook weer gewoon weg. We denken dat we in hun vislijnen zijn gevaren. Een andere keer ging een witte boot op ons zit ten te wachten. We verlegden de koers, hij ook. Zes stille, kij kende mannen zagen we staan. Twintig meter voor onze neus draaide hij en voer langzaam weg", beschrijft Olav zijn doodsangsten. „Het is net of je alleen op de wereld bent, in een grote koe pel van water en lucht. Daarin is jouw schip het middelpunt, daar gelden jouw wetten. Als er een andere boot binnenkomt, geeft dat sowieso een enorme verstoring", legt Olav uit. „Je zit in een ritme van elk kwartier rondkijken. Er komt geen nieuws door, we luisteren bijna geen radio. Tijd is er genoeg. Het is absoluut tijdloos. Van druk heb je geen last meer. Je komt eindelijk toe aan de boe ken die je wilde lezen. Het le ventje is, zoals het is. Slapen, eten, drinken, de wind, de gol ven. Het is echt leven van de wind en de liefde." Een 'lobster boat' in een modem jasje. Dat is de Mochi 51 Dol phin, die Lengers Yachting in IJmuiden presenteert. Dit klassieke stoere schip beschikt over een mime cockpit, salon met airco, ei genaarshut, gastenhut, twee badkamers en een bemanningshut of gastenhut. Het luxe teak interieur creëert een warme sfeer. In de 'keuken' treffen we een granieten aanrecht met twee spoelbakken, kookplaat en koelkast met vriezer. Op het ruime achterdek is het goed toeven op het in hoogte verstelbare zonnebed. Daaronder zit een bijboot in een hydraulische te openen garage. Twee MAN-mo- toren van 800 pk zorgen voor een topsnelheid van 33 knopen. De prijs: 920.000 euro. www.lengersyachting.nl Elke watersporter hoort wel eens verhalen over stuurloos rond zwalkende boten, nadat averij aan het roerblad was opgelopen. Een stevig obstakel onder water kan een roer zo ontzetten dat stu ren onmogelijk wordt. Zo doorredenerend hebben ze bij Modus Marine Shipcenter een veiligheidsroer ontwikkeld. Met een relatief kleine ingreep kan een bestaand roerblad worden omgebouwd. Ook nieuwe boten kunnen worden uitgerust met een veiligheids roer. De prijs is nog niet bekend. www.modusmarine.nl Vanuit de missie om de kloof te dichten tussen sloepen en cruisers is het ontwerpteam van Interboat de Intercruiser 29 gaan ontwik kelen. De boot is negen meter lang. Hij heeft een ruime kuip, voor zien van een kombuis en een neerklapbare buiskap. De motor - tot 315 pk - is weggebouwd onder de volledig vlakke kuipvloer. In de kajuit (stahoogte 1,80 meter) zijn vier slaapplaatsen te vinden en een douche plus toilet. Prijsindicatie: 119.000 euro. www. interboat. com Meer boten dan ooit op de 21ste Hiswa te Water. Het aanbod in IJmuiden omvat ook veel grote schepen. Foto: CPD door Maarten van de Rakt ijmuiden/gpd - De Hiswa te Wa ter heeft nog nooit zoveel boten geteld als tijdens de aanstaande, 21ste editie. „We ontvangen in IJmuiden ruim 450 boten. Dat is een absoluut record", meldt ma nager Cora Burgertrots. „Om iedereen een plek te kun nen geven, moeten we tussen de hoofdsteigers extra dwars- steigers plaatsen. Eens te meer blijkt dat de minder gunstige economische tijden geen enke le invloed hebben op ons aan bod." De Hiswa rekent op de komst van enkele nieuwe deelnemers zoals Bach Yachting, De Spil Jachtbouw, Jachtbouw Fedde van der Werf en Jachtwerf De Jong. „Veel trouwe deelnemers tonen meer boten dan in vorige jaren", weet Burger. Al met al biedt de Hiswa een gevarieerd pakket van zowel open boten en sloepen als ka- juitzeil- en motorjachten van 7 tot 25 meter lang. Naast klas siek gelijnde houten en stalen jachten dobberen moderne alu minium en polyester schepen in de jachthaven. De bekende merken presenteren hun com plete assortiment - dat gebeurt niet op andere Europese boten- shows. Voor het omlijstende program ma heeft de Hiswa twee wereld zeilers gestrikt, Olav Cox en Jean Heylbroeck, mét hun schepen. Zij vertellen over hun passie, hun reizen, de valkuilen en de meest gedenkwaardige momenten. Verderop staat kook- en zeilgek Joop Braak- hekke een potje te kokkerellen. In een kombuis laat hij zien hoe je met de juiste apparatuur en ingrediënten een eenvoudige en toch smaakvolle hap kunt bereiden. Bekende onderdelen zijn weer de clinics 'motor manoeuvre ren op een zeegaand jacht' met de zeezeilers van Marken en de matchrace tussen twee W-60's. Ook mag de drijvende cham- pagnebar niet ontbreken, waar chefkok Imko Binnerts delica tessen serveert: verse oesters, vissalades en kaviaar. Dat moet volgens de organisatie de juiste ambiance zijn om het glas te heffen op de aankoop van een droomjacht. De Skilla 2000, een nieuwe troef van Classicon, kan letterlijk tegen een stootje. Daarvoor is hij opgetuigd met een stoere schuimrub beren stootrand. Dit lichtgewicht, snelvarende motorjacht met een lengte van twintig meter is bedoeld voor lange zeereizen. Het wordt aangedreven door drie Yanmar-diesels van 315 pk en haalt 19 a 23 knopen. Volop luxe aan boord: van een led-televisie en air co tot een hoop Miele-spul, zoals wasmachine, droger en vaatwas ser. Onderin is ruimte voor een rubberboot van drie meter. Prijsin dicatie: 1,2 miljoen. www.classicon.nl aarten van de Rakt 'oor ver-weg-zeilen blies oceanen over. Ze omzeil- iderden 'wat-als-vragen', x en Erna Vader voeren :ld rond met hun baby. oog met een walvis, 1 op de Atlantische Oce- lij begon een beetje te- boot aan te schuren. Het kept een vrijage. Terwijl ik ast klom om een foto te draaide hij zich op zijn om mij in de gaten te 1. Dat is zo indrukwek- lleen al om dat nog een te zien, wil ik vaker op eis." >x begon in mei 1999 ïtgenote Erna Vader en E tje Vera aan een zeilreis wereld. De witte- ""taeken dijden uit tot een 1 dik drie jaar. Met zijn ijtme van de Oceaan is hij op de Hiswa te Water gfr zijn belevenissen te n. chthaven van Zwart- aar de Ritme op deze zomerdag vanwege on- d is geparkeerd, lijkt die invoorstelbaar ver weg. >x (33) praat in de kajuit duit. Schenkt een beker- elsientje in. „Vanaf de <e(ik kon denken, wilde ik - ild rond. Waarom? Ik a( in flauw idee. Mijn ou- f dden helemaal niks met k wilde rijk worden. 1 het geld, maar om zo'n 1 unnen maken." tasieën in het badwater <j|t naar zeilkampen, een pen bootje op zijn der- ^;n een kajuitjacht op tiende. „Daar heb ik tien 2fe rondgescheurd. Zee- Bselmeer, Waddenzee, 2jid, telkens een stapje Feiten en cijfers Olav, Erna en Vera reisden rond de wereld van mei 1999 tot augustus 2002. Ver houding te land/ter zee grofweg 50/50. Bij vertrek was Olav 28 jaar, Ema 32 jaar en Vera 5 maanden Zeiljacht Ritme is een Koopmans 33. Lengte jacht: 9.95 meter Breedte: 3,05 meter Bouwjaar: 1975 De ongesponsorde reis was erg lowbudget, in totaal 240.000 gulden, waarvan 150.000 voor de boot. Olav Cox schreef na afloop het boek 'Ritme van de Oce aan'. Uitg. Hollandia, prijs 17,90 euro. www.ritmevandeoceaan.nl het werk." Vijf maanden was Vera toen ze meeging, de wildq baren op. „De opa's en de oma's vonden het wat minder. Maar je kan de meest enge dingen bedenken. Zoals stormen en piraten. Er zijn wel duizend wat-als-rede- nen om niet te gaan. Velen von den het onverantwoord een ba by mee te nemen. Wat moet een kind alleen? Op een boer derij in de Noordoostpolder zit een kind net zo alleen. Overal kom je kinderen tegen. Ze kun nen overal opgroeien. Vera heeft op eilanden leren lopen en met kinderen gespeeld. Op Nieuw-Zeeland zat ze in een crèche. Overal troffen we opa's en oma's." Een 10-meterbootje was dik drie jaar lang het huis van het jonge gezinnetje. Het is, zoals De Ritme in de Stille Zuidzee bij Tonga. Foto's: Olav Cox en Erna Vader we met eigen ogen in Zwart sluis aanschouwen, een vrij klein schip zonder poespas, niet eens radar en een koelkast. „Een Hema-bootje noemde de vorige eigenaar het." Van Zierikzee ging het naar de Caraïben (Martinique), Galapa gos eilanden, Stille Zuidzee fTa- hiti), Nieuw-Zeeland, Australië, over de Indische Oceaan naar Zuid-Afrika en oversteken naar wederom Martinique en via de Azoren naar huis. „We dachten: onze banen zijn opgezegd, de auto verkocht, het huis weg, nu moet het gaan ge beuren. We hadden hoogge spannen verwachtingen. Dat viel dus zwaar tegen. Het eerste half jaar op weg naar de Caraï ben was hard werken geblazen. Het was helemaal niet alleen maar feest. Die boot bleef maar rollen, zoals dat heet. Dus slie pen we heel weinig. Dan hoor je van anderen dat ze zo geno ten hebben. Het wordt je niet in dank afgenomen om er iets ne gatiefs over te zeggen. Die hoe- lahoepmeisjes waren er ook al niet om ons te verwelkomen", glimlacht Olav. Serieus overwogen ze te kappen met de expeditie. „We wilden toch verder, om tot rust te ko men, de verwachtingen los te laten en te zien wat er wél is. Zo'n eerste half jaar heb je nog een vakantiegevoel. Nu moes ten we een nieuwe levenswijze aanmeten. Dat doe je niet even tjes." Er waren onderweg meer keer punten. Bijvoorbeeld '11 sep- U Delft leerde hij Erna Die raakte gaandeweg Jmet met het zeilvirus. ze het boek Solo van ebi had gelezen, zei ze: jik ook. Je moet het met •ën willen, anders heeft enkele zin." Erna maakten een plan >agne: afstuderen, en- n geld verdienen, zui- en wegwezen in mei ,.'e hoopten een kind te Daarmee wilden we :hten tot we terugkwa- it de biologische klok Het is goed als een eerste jaren zijn ouders heen heeft. Da's beter lity time-kwartiertjes na Gezelschap van dolfijnen. Storm op weg naar Nieuw-Zeeland. ff-'

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25