TOERISME Met Zuid-Amerikaanse Picasso over alpenwei Fietsen als de Daltons op een Belgisch spoor Blote vakantie wordt steeds populairder mm? «fei WsÊÊÊÊÊÊÊÊ^M mikt op ago i bij boeken nternet lelijkheid bij Cityhopper peerauto's 'utotron lieuwe Carribbean-gids s d voor het winterseizoen 005 krijgt Tobago niet dan veertien pagina's eeld. Het is dan ook de unt in het verre reizen- jnma van de Holtense erator. Tobago ligt vlak kust van Venezuela, bij los in de buurt, en heeft een prachtige, uitge- stranden, maar ook uit- le mogelijkheden om te jorten, met name dui- ir geweldig. Je kunt er ker eten en het nachtle- ingt. Vanaf 1 november er wekelijks met Martin- V Tobago, 41 kilometer 11 kilometer breed, ge- Meer info: bij de reisbu- tn via www.oad.nl boeken via internet f Gsnel populairder, maar er rog altijd een vrij grote nensen, die dat wat on- vindt, of zelfs niet hele- ertrouwt. Om die catego- r de drempel te helpen nog vrije jonge online- anisatie VakantieDis- r in Nederland vijftien s openen (de eerste, in n, is inmiddels al open), lanten op beeldscher- en reis uit het grote last- i-aanbod van Vakantie- nter kunnen uitzoeken, krijgen ze desgewenst itie van het reiswinkel- leel. Later kunnen ze hun [cheiden bij de winkel VRIJDAG 27 AUGUSTUS 2004 M is tegemoetgekomen wensen van veel klanten lichten van de cityhop- iidelijkheid. Wel een 'Egeen krant, broodjes op [vlucht, andere zaken op Igvlucht; grote verwar- let ingang van 1 novem- t)4 introduceert KLM op jchten langer dan 65 mi- (LM Europe Select en I Economy. Dat betekent lassagiers op vluchten [Fokker 70- en -100 city- de keuze krijgen uit assen. Verbetering dus, 3^iets voor niets. Voor een op een vlucht naar bij- eld Aberdeen, dat er altijd was, moet de reiz- iks in de portemonnee Op Europese vluchten dan 65 minuten blijft het iseproduct gehandhaafd. W lerlandse Kampeerauto IKC) houdt van 9 tot en september haar jaarlijk- ionaal Evenement' in het in in Rosmalen. Daar (gebruikte) kampeerau- I toebehoren te koop aan- :n. Op zondag is er een :he markt met deelna- leveranciers en dealers, deze dag is de presenta- norjde 'dialysecamper', een ^lerauto voor nierpatiën- gangsprijs bedraagt 8,50 ,p. Leden van NKC en aa4 krijgen korting. Info: lostbus 424, 3760 AK Jel 035 6020088, impeerauto.nl. Je bent boer in Oostenrijk, je hoeft je financieel niet zoveel zorgen te maken en je wil eens wat anders. Dus koopje een stel lama's en als je die hebt, bedenk je er iets leuks mee. Waarom niet met toeristen in de bergen gaan wandelen? Op pad met Pe ter Reichholf en Picasso. door Willem Uilenbroek Hopla, daar staat-ie. Stokstijf stil. Trekken aan de lijn is zin loos. Als Picasso er even geen zin in heeft - omdat het 'm te snel gaat of omdat hij rond wil kijken - verzet hij geen stap meer. Mag je nog blij zijn dat het beest er niet rustig bij gaat liggen, want dan kun je rekenen op minimaal een kwartiertje pauze. Picasso, een vierjarige hengst, heeft zijn naam te danken aan de witte en de licht- en donker bruine vlekken op zijn poten. We zijn op weg van St. Veit, een dorpje op 780 meter hoogte in het hart van het Salzburger- land, naar de Hochrainberg Stub'n op 1100 meter. De rug zak gaat op het zadel van Picas so. Dét is het grote voordeel van de lamatocht: je hoeft niets te sjouwen. Op de lama zitten is alleen weggelegd voor kinde ren, want zo'n dertig kilo is toch wel het maximum dat het dier op de rug kan hebben. Het oponthoud valt mee, Picas so wil alleen maar even kijken; - '-I- - Het vertrek uit St. Veit begint op een stuk alpenwei. Foto's GPD: Picasso kijkt vriendelijk de we reld in. met de lange oren recht om hoog draait hij zijn kop van links naar rechts. Kan de wan delaar tegelijk het uitzicht be wonderen: prachtig groene wei den en in de verte overal ber gen die, dankzij een sneeuwrij- ke winter, bovenin nog wit zijn. Oké, alles gezien, we kunnen verder. Baas Peter Reichhofl (57) heeft op een metertje afstand la chend staan kijken hoe de Ne derlandse wandelaar met de Zuid-Amerikaanse, naar Oos tenrijk geëmigreerde lama om gaat. Hij heeft tevoren gewaar schuwd: een lama is verlegen, maar ook heel nieuwsgierig en doet echt alleen maar wat-ie zelf wil. Gelukkig is dat meestal gezellig meestappen. Over de weg, over de alpenweide, over een smal en steil bergpad tussen de bo men; het maakt de lama niets uit Tenzij het dier iets hoort en dat doet het dankzij een sterk ontwikkeld gehoor meestal eer der dan de mensen bij hem. Pi casso staat dan abrupt stil en spitst de oren. Dan horen wij het ook, in de verre verte blaft een hond en vooral op honden hebben lama's het niet zo be grepen, omdat die nogal eens wat speels en te wild op de la ma afkomen of dreigend tegen ze grommen. Peter stelt Picasso gerust en stap voor stap gaat hij weer ver der. Van de personenauto's die voorbijrijden - ze houden altijd wel even gas in en de meeste bestuurders zwaaien naar Peter omdat ze hem kennen - trekt Picasso zich niets aan. Hij doet alleen een sprongetje opzij bij een vrachtwagen; die is wel erg groot. Keien We slaan af; weg van het asfalt een bospad op. Het gaat sterk omhoog en het is nogal oneffen door de vele keien en steentjes. Eigenlijk helemaal niet lekker voor Picasso, want de onder kant van de poten van lama's is nogal zacht. Ze lopen veel liever op een minder harde bodem, dus zorgt Peter ervoor dat de ondergrond tijdens de wande ling wat afwisselt. Onderweg geeft hij een bota nisch lesje. Hij plukt een lila bloemetje en vertelt dat het het Weidenröschen is, het wilgen roosje. Even verderop bloeit een plantje met zeer spitse knoppen, de Storchschnabel, ofwel de ooievaarsbek. En daar weer vlakbij het Zinnkraut, het heermoes. Op het bergpaadje kruipen gro te en kleine naaktslakken. Peter is daar helemaal niet blij mee, want die vreten veel kapot. „En ze komen niet eens uit Oosten rijk", bromt hij, „ze zijn geïm porteerd. Door een Nederlan der, geloof ik." Ik betwijfel dat. „Oh, nou, door een Spanjaard dan." De Zuid-Amerikaanse lama's zijn wel via Nederland in Oos tenrijk gekomen, blijkt uit Pe ters levensgeschiedenis. Hij heeft een dikke kwart eeuw ge leden een aantal jaren in Ame rika gewerkt als schilder, keerde in 1976 naar zijn land teriig en nam de boerderij van zijn vader over; vooral eigenlijk om iets te doen te hebben naast zijn hoofdbron van inkomsten, de verhuur van woningen. „Maar ik wilde ook nog iets an ders en raakte in lama's geïnte resseerd toen een vriend in Ti- rol een paar van die dieren uit Nederland had geïmporteerd om te fokken. Ik heb uitgebreid de literatuur bestudeerd en heb toen de mooiste bij hem uitge zocht. Wat ik ermee wilde? Niks bijzonders, gewoon ook een beetje fokken. Je ziet in Oosten rijk vaak lama's bij jeugdher bergen of kinderboerderijen. En er worden tochten mee ge maakt met gehandicapten, drugspatiënten of overspannen mensen. Een wandeling met een lama geeft rust." Zo werd het idee geboren wan delingen voor toeristen aan te bieden. Peter heeft op dit mo ment veertien lama's. Het vergt zo'n drie jaar om de dieren voor 'lamatrekking' te trainen. Fokt hij ook voor het vlees? „Eten kan, maar het Mees is nogal neutraal van smaak, dus zo geweldig is het niet. Boven dien ga ik niet m'n eigen lama's op tafel zetten. Je eet toch ook niet het konijntje van je kind." Spugen Peter geeft de lijn over. De lama vindt het prima. Precies op ooghoogte lopen we vlak naast elkaar. En dan realiseer je je in eens dat lama's een onhebbelij ke gewoonte hebben: ze spu gen. Zoonlief heeft thuis nog gewaarschuwd: „Doe je wel ou de kleren aan!" „Ja hoor, ze spugen", bevestigt Peter, ongetwijfeld voor de zo veelste keer. Picasso ook? „Na tuurlijk, Picasso ook." Maar dan tempert hij de vrees voor een ongewenste klodder: „Ze doen het alleen maar als ze bang of boos zijn. Het spuug, in feite maagsap, is hun wapen. Ze doen het bijvoorbeeld als er een hond wild op hen afkomt. Of als ze jaloers zijn op elkaar; dat de ene lama iets te eten krijgt en nummer twee niet. Dan spuugt die tweede naar de ander." Deze wandeling gedraagt Picas so zich keurig. „Heeft-ie naar je gespuugd?", is het eerste dat de zoon bij terugkeer vraagt. „Nee." „Hè, jammer." St. Veit vormt samen met Swarzach en Gold egg een gemeente. De drie presen teren zich onder de naam 'Salzburger Sonnenterras- se'. De stad Salzburg ligt op circa drie kwartier rijden. Lamatrekking is tweemaal per maand op woensdag mogelijk. Dit jaar is de laat ste wandeling op 22 sep tember, volgend jaar begin nen ze weer op 18 mei en kan er tot 21 september worden gewandeld. Als groepjes mensen op een andere dag met de lama willen wandelen is dat ook mogelijk. De lengte van de tocht varieert van zo'n twee tot vijf uur. De prijzen han gen af van het aantal deel nemers, het aantal lama's en de lengte van de tocht Aanmelden kan bij het Tourismusverband St. Veit- /Schwarzach. Markt 1 in Schwarzach, tel. 0043 6415 7520. Informatie bij Peter Reichholf. Markt 13, St. Veit, tel. 0043 6515 7420. Een andere interessante wandeling in de omgeving is mogelijk in de Liechten- steinklamm in Sankt Jo- hann. Je loopt daar in de door een gletsjer in de ijs tijd uitgesneden kloof. Links en rechts naast het smalle paadje en de trap pen rijzen de wanden drie honderd meter hoog. Bul derend stort het water van af de top de kloof in en gaat woest stromend met don derend lawaai richting Sal- zach, de rivier die door het Salzburgerland stroomt. De Klamm is tot half oktober dagelijks open van 8.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen: tel. 0043 6412 6036 of www.liechtensteinklam- m.at. De website van het Touris musverband is www.son- nenterrasse.at. Algemene informatie: Oostenrijks Toeristenbureau, Postbus 94285,1090 GG Amster dam, tel. 020 4684 793 (tus sen 9 en 15 uur), www.austria.info/nl, e- mail: info@oewams.nl. door Sonja Havermans Het Frans Verkeersbureau wil meer naturisten naar Frankrijk lokken. De groep potentiële blootkampeerders is groot. Steeds meer Nederlanders re creëren naakt. Naturistencamping Domaine de La Gagère in Luzy in de Franse Bourgogne, draait een topseizoen. „Wij zijn deze zo mer helemaal bezet", zegt de Nederlandse eigenaresse Betty Weterings. We hebben zelfs mensen moeten teleurstellen, terwijl de textielterreinen om ons heen schreeuwen om gas ten. De viersterren camping heeft honderd twintig plekken en kan vierhonderd gasten her bergen. „Er komen gasten van alle leeftijden. Zij zijn hier voor de sfeer, de rust en omdat er veel respect voor elkaar is." Hoewel vakantiegangers een naturistencamping bezoeken om zonder kleding te recreëren, stelt La Gagère alleen het bloot zwemmen verplicht. Verder staat het de gasten - net als op andere naaktcampings - vrij om iets aan te doen. En als zij naar de bar, het restaurant of de su permarkt gaan, slaan ze even een handdoek om. De meeste bezoekers van cam ping La Gagère komen uit Ne derland. Weterings meent dat naturisten kieskeurig zijn. Een camping moet schoon, netjes en goed verzorgd zijn en de mensen willen geamuseerd worden. Er zijn 83 naturistencentra in Frankrijk die bezocht worden door meer dan 1,5 miljoen toe risten. Zestig procent van deze toeristen komt van buiten Frankrijk, vooral Nederland, België en Duitsland. Het natu risme is goed voor een omzet van meer dan honderd miljoen euro. Redenen voor het Frans Verkeersbureau en de Club Francais de Naturisme om Frankrijk als naturistisch va kantieland in Nederland op de kaart te gaan zetten. Laetitia Johnson is hier speciaal voor aangesteld. Zij vertelt: „We on derzoeken hoe we de toeristen nog beter van dienst kunnen zijn en hoe we de mensen die wel naakt zwemmen en nog niet naar een naturistencam ping gaan, over de drempel kunnen trekken. Pottenkijkers Volgens Johnson zijn er in ons land 1,5 miljoen mensen die re gelmatig naakt recreëren. Bij dit aantal zijn ook saunabezoekers meegerekend. Om deze men sen nog beter te bereiken be reidt ze een marketingcampag ne voor, die vlak voor de vakan tiebeurs, volgend jaar januari, van start zal gaan. Johnson ondervond zelf hoe prettig naakt recreëren is: „Ik was bang dat ik de hele tijd naakt zou moeten rondlopen maar dat was absoluut niet het geval. Ik was verbaasd dat het zo leuk was. Als mensen naakt rondlopen vallen alle sociale barrières weg. De Naturisten Federatie Neder land (NFN) behartigt de belan gen van ongeveer 70.000 natu risten. Wereldwijd is de NFN de grootste organisatie op dit ge bied. „Deze vorm van recreatie raakt steeds meer geaccep teerd", licht NFN-medewerk- ster Ragna Verwer toe. „Er is een enorme groei van het aan tal naturisten dat zich bij ons aansluit. Afgelopen seizoen meldden zich tweeduizend nieuwe leden. Volgens Verwer is de tijd dat er onderscheid werd gemaakt tus sen naturisten en nudisten voorbij. „Vroeger waren natu risten mensen die er een be paalde levensstijl op na hiel den. Zij rookten en dronken niet. Nu is er geen verschil meer. Mensen die naakt recreë ren hebben respect voor elkaar en voor het terrein waar zij zijn. Ze genieten van de zon op hun blote huid en willen graag zich zelf kunnen zijn. De leden van de NFN ontvan gen een kaart die toegang geeft tot naturistenterreinen over de hele wereld. „Voor de normale openbare naaktstranden heb je die kaart niet nodig", aldus Ver wer. Ze constateert dat steeds meer 'geklede' mensen naar het naaktstrand gaan, omdat het er schoner en rustiger is.,Als deze mensen zich aanpassen wor den ze geaccepteerd. Maar pot tenkijkers en mensen met ver keerde bedoelingen worden daar op aangesproken", aldus Verwer. fcns van Alebeek wegfïetsers en moun- ers. In België is er nog de categorie: de trein- Oftewel fietsen op een larretje over het spoor bheel oud goederenlijn- f je in een strip van ke rondrijdt. ielrenners gaan ook al- d met een stevige bo ons geval is dat een itelijk gemaakte bruine am met kaas uit de abdij Iredsous in België. In dit ise complex zijn ze er el in geslaagd om jke rust en bezinning te engaan met massa le. Links is het gedeelte :oekers in alle stilte len door abdijkerk en op zoek naar datgene benedictijner monniken luwen vinden. Rechts inthaalcentrum' waar stuk drukker en luid- ir is, vooral vanwege de fin en het zonnige terras jood, spijs en bier uit de tserveerd worden. Met lboterhammen waar je lodplankje bij opeet, zo i'n middagmaal kan er iets misgaan bij het ge- fietstochtje in het nabu- aën. Een gehuchtje dat ckundig verstopt heeft (iet vele groen. Maar de te zelf is niet te missen e loopt strak van A naar ten treinrails waar ooit steenkool over vervoerd werd. De opstapplaatsen zijn duide- lijk herkenbaar aan de grote parkeerplaatsen en immense rijen met blauwe fietskarren die op de cyclisten staan te wach ten. Zo te zien kan zich hier een heel peloton uitleven. Maar vandaag is het rustig en begint slechts een handjevol gezinnen aan de tocht van iets meer dan vijf kilometer. Het is alsof we in een strip van Lucky Luke zijn beland waar de Daltons met een handkar over het spoor aan hun achtervolger proberen te ontsnappen. Alleen moeten wij niet pompen maar trappen om vooruit te komen; verder is het idee hetzelfde. En eerlijk is eer lijk: dat trappen valt nog niet mee. De ijzeren wielen glijden niet bepaald soepeitjes over de rails en pa en ma moeten dan ook stevig op de pedalen staan om vooruit te komen. De kinderen hangen er, als een soort ploeg leiders, ontspannen bij in het bankje dat tussen de twee fiet sen zit ingeklemd. Maar als het ritme er eenmaal is, kan niets onze dieselloc stoppen en den dert de kar door over het spoor. Files Het uitzicht is geweldig. Naar links en rechts tenminste want vooruit kijkend is er alleen saaie rails en bielzen. Maar daarnaast is het uitzicht prachtig want het spoor ligt hoog en droog en biedt zelfs een fraai doorkijkje op de autoweg die eronderdoor Je moet stevig doortrappen om vooruit te komen. meandert. Maar tijd voor een korte pauze is er nauwelijks want achter ons trapt een ander gezin ook vrolijk door. Passeren is onmogelijk dus zorgt elke fo tostop onmiddellijk voor files op het spoor. Maar hier maalt niemand om vertraging. Op het gevaar af dat de alcohol in de knieën zakt, nemen we bij het eindpunt toch maar een koud Kliekje. We kennen nu immers het parcours: in één rechte lijn terug naar start. Een fluitje van een cent want een maal weer op het zadel blijkt dat we op de heenweg een heel stuk 'vals plat' hebben gehad. Daarom ging het ook zo lastig. Nu kunnen we de pedalen soms amper bijhouden, zo hard gaat ons fietstreintje. Maar misschien gaan we ook wel zo snel omdat een andere familie ons hinderlijk dicht op de hielen zit. Erg irritant is dat. Even overwegen we nog om met wat Hollandse lompigheid deze Belgische bumperklevers van ons af te schelden maar dat laten we maar achterwege. Als een ervaren conducteur op een probleemlijn, peddelen we ont spannen terug. Niks en nie mand zal dit bijzondere fiets tochtje verstoren. In wielerkrin- gen heet zo'n colonne een treintje. Mooier kan het toch niet? Een tochtje over het oude spoor in de vallei van la Mo- lignée duurt zo'n twee uur. Opstappen kan op vaste tij den in Falaën of Wamant. In Falaën kan dat elke dag om: 10,11.30,13,13.30,15,1530, 17 en 17.30 uur. Vanuit War- nant zijn de vertrektijden (behalve maandag): 10, 10.30,12,1230,14, 1430,16 en 16.30 uur. De prijs per vierpersoons fiets is 14 euro; in het weekeinde en op feestdagen 16 euro. Groepen krijgen korting. Reserveren is verstandig: tel. 0032 8269 9079. Meer infor matie ook op www.molignee.be. Om er te komen volg je vanaf de snelweg (E411 of E42) de richting Maredsous en daar na Wamant of Falaën. Bord jes met 'rail bike' wijzen het laatste stukje. De abdij van Maredsous is voor een groot deel voor het publiek toegankelijk. Ook is net mogelijk om een liturgi sche dienst bij te wonen. Op zondag is er heilige mis om 10.00 uur, op weekdagen om 11.00 uur. De vespers zijn 's zondags om 16.00 uur. op weekdagen om 1830 uur. Het onthaalcentrum (o.a. tentoonstellingen, souvenirs, boekhandel en cafetaria) is op weekdagen van 9.00 tot 18.00 uur geopend; op zon dag van 9.00 tot 19.00 uur. Afgaande op het aantal karretjes kunnen er heel wat mensen op het spoorlijntje terecht. Foto's: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23