Witkar nummer 6 onder de hamer Franse monospace na 20 jaar nog altijd succesvol Opel Astra 3-deurs komt in 2005 Nieuwe BMW 3-serie uitgelekt dale versie: rt Blackbasic eeuw Cadillac 'aleis Het Loo Twee nieuwe Alfa-boeken BMW mag exporteren naar Iran AUTO HEEMSKERK 33 JAAR NISSAN DEALER Weg&Wiel vrijdag 27 AUGUSTUS 2004 redactie: Peter Lodewijks HISWA e im driejaar ren van de ysfcid en de liefde »sl Smart presenteert een eerde oplage van de in ïburgse Bom geprodu- Forfour. De Blackbasic 5 zijn naam al aangeeft- in zwart uitgevoerd en aangedreven door de 50 te 1.5 CDi krachtbron. 18.980 euro en prijsbe- consumenten zullen opmerken dat hij daar- 'n duizend euro goedko- lan de vergelijkbare :orfour Pulse. - Dit weekeinde jij Paleis Het Loo de vijf- ie van het Concours d'E- gehouden. Dit jaar et eeuwfeest van Cadil- ondere aandacht. Een at als een van de weinige jtoren met 16 cilinders id. Daarvan zijn in Apel- twee voorbeelden te aast Cadillac is er ook ofdrol weggelegd voor de ide Italiaanse carrosse- «ver Bertone uit Turijn, icours is beide dagen m 9.00 tot 18.30 uur. gsprijs: 15 euro. "iLENDER sliedrecht - De derde Astra-variatie, na de 5- deurs en de stationwagon, maakt zijn wereldde buut op de internationale Autosalon van Parijs (25 september tot 10 oktober). De 3-deursversie van de populaire middenklasser heet Astra GTC en is een opmerkelijk sportief gelijnde auto met veel coupétrekjes. Opmerkelijk genoeg claimt Opel dat de interieurruimte ongeveer gelijk is ge bleven aan die van de 5-deurs gezinsauto. De GTC (Gran Turismo Compact) komt begin 2005 in de showroom. Hij wordt gebouwd in Antwer pen, waar ook de andere twee versies van de band lopen. De geplande jaarcapaciteit voor de 3-deurs bedraagt ongeveer 70.000 stuks. den haag/gpd - Bij het Haagse Ven duhuis der Notarissen komt vandaag een originele Amsterdamse Witkar uit de jaren '70 onder de hamer. Vol gens het veilinghuis is deze Witkar 'nr. 6' een van de weinige overgeble ven modellen die in 1974 door de As- sense fabriek Cock zijn gemaakt. Het elektrisch aangedreven ver voermiddel, dat jarenlang stond ge parkeerd in een achtertuin van een woning in Amsterdam-Zuid, is af komstig uit een hoofdstedelijke fail lissementsboedel. Industrieel ontwerper Luud Schim- melpenninck, een van de bekende Provoleden in Amsterdam en ook degene die de ingrediënten zou hebben geleverd voor de fameuze rookbom tijdens het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus op 10 maart 1966, was de motor achter het witte fietsenplan. In 1967 werd hij lid van de Amsterdamse ge meenteraad. Zijn voorstel voor het invoeren van duizenden witte fiet sen, voor gratis gebruik in de hoofdstad, kreeg geen bijval. Na het mislukken van het fietsenplan en het opheffen van Provo zette Schimmelpenninck zich aan het ontwikkelen van de Witkar. Dit elektrisch aangedreven driewielige voertuig voor twee personen, dat door abonnees kon worden ge leend, maakte op 24 mei 1968 zijn eerste rit. Vanaf 1974 draaide het project als alternatief vervoerssys teem in Amsterdam. Hoewel er een aantal jaren vier tot vijf stations en zo'n 25 Witkarren in gebruik waren, moest het project in 1988 door een combinatie van te idealistische en amateuristische opzet worden stop gezet. Een woordvoerder van het Vendu huis vindt dat deze Witkar eigenlijk thuishoort in een museum, omdat het vervoermiddel behoort tot het cultuurgoed van ons land. „Wat hij gaat opbrengen, weet ik niet. Dit is echt wat de gek er voor geeft. Overi gens zal de Witkar motorisch gere viseerd moeten worden om hem weer te kunnen laten rijden." rus 2004 Vehikel oldtimermarkt, rkthallen, Utrecht. 18 262. www.vehikel.com [oncours d'élégance let Loo, Apeldoorn. 5100. oncourselegance.com d, )utch Finals dragrace, en. www.explosion.nl ubileum evenement ID/DS Club, Archeon, aan den Rijn. troeniddsclub.nl indurance prokartrace, ran Nederland, Venray. 7 528. 1 O-jarig bestaan HAV, 022 9551 529. pettacolo Sportivo, ig Club van Alfa Romeo Circuit Park lort. 030 6878 232. jz.nl, www.alfaclub.nl merican Ford Festival, c. 070 3262 963. illsizefordclub.tk land Classic Show, L prdag Limburg 2004, eld, Limburg, feelgië, Formule 1, de Spa-Francorchamps, pand Prix. {ja- ff ancorchamps. be BER 2004 Superbike, Assen, ïtsche Tourenwagen (DTM), Circuit Park ort. 023 5740 750. jz.nl, www.dtm.de H «dwood Revival, Good- Srcuit, West Sussex, Brittannië. oodwood.co.uk Spitfire weekend, [iepark Oostappen, Jmmel. www.spitfire.nl BMW 02-Treffen, circuit, Lelystad. iw02club.nl it Legal Night, vliegveld *ejfen. www.oslracing.com tartreffen Big Opeis id, Enschede, nerdag, Alphen i. 017 2422 152. zsite.net/otdalphen 'olvo Klassieker Beurs, thallen, Utrecht. .nl laulieu International ible, Beaulieu, Enge- Av.beaulieu.co.uk i Marathon, Noordwijk. Dordwijkminimarathon.nl ïpean Ford Event, aaf. Italië, Formule 1, pmo Nationale di 15de Grand Prix. lonzamet.it ilse Ford Nazomerrit 'laza, Purmerend, igelsefordclub.nl s Oldtimer Festival, n. 035 5382 820. >ns-otf.nl W Euro, Six Flags 1, Biddinghuizen. 8 146. www.vweuro.nl ggfrophy of the Dunes, •Park Zandvoort. 10 750. www.cpz.nl Luud Schimmelpenninck bedacht de Witkar. Foto: Archief BOEKEN scHiPHOL-ruk - De Renault Es pace schrijft dit jaar geschiede nis. In 2004 is het namelijk twin tigjaar geleden dat het model op de weg verscheen. En de (oer-)mpv heeft veel suc ces gekregen, want (toevallig) zal dit jaar de miljoenste Espace de fabriek verlaten. Al in november 1979 werd het idee van de Espace aan een ge selecteerd testpanel gepresen teerd. Vijf jaar later verbaasde Renault de autowereld met de introductie van deze auto, die qua concept én design baan brekend was. Niet eerder was er een personenauto op de markt gebracht die zó veelzijdig was en als het ware uit één stuk be stond, 'monospace' volgens de Fransen. De bouwwijze was uniek. De carrosserie bestond uit polyester panelen die opge hangen waren aan een volledig verzinkt frame. Een reisauto moest het zijn, met 5 of 7 aparte stoelen en een aanvaardbaar totaalgewicht. De Espace werd, samen met Matra, gemaakt naar het voorbeeld van de Amerikaanse Van. Scep tici deden de auto af als een dagsvlieg. De auto paste in geen enkel hokje van de toenmalige automarkt. Na enkele jaren, waarin de verkopen aarzelend van start gingen, ontdekte het grote publiek echter de uitge breide gebruiksmogelijkheden van de Renault Espace. Daar mee ontketende de mpv een ra ge, die overging in een blijven de populariteit. In de loop van de jaren werd de Espace conti nu aangepast en vernieuwd. Hierdoor heeft de auto altijd zijn positie van trendsetter be houden en in al die jaren is de Espace de concurrentie een stapje voor gebleven. In 1988 kreeg de Espace een nieuwe voorzijde en er kwam redactie Weg Wiel, [07, 2003 PA Haarlem, hail: hdwegenwiel@hdc.nl jging onder verantwoording ^nreffende organisatie. De uit- 'lediet verantwoordelijk voor af delen of gewijzigde data. el iatste informatie: bel het ver- Ier kfoonnummer of ga naar het Ide internetadres. tilburg/gpd - Doorgaans regis seren automerken het 'uitlek ken' van modelnieuws super strak. Maar kennelijk gaat er ook wel eens eentje de mist in. BMW is pijnlijk getroffen nu alle nieuws en foto's van zijn nieuwe 3-serie al via het inter net en in media op straat lig gen. Oorzaak; een ongewild naar buiten gekomen proefdruk van een brochure van de BMW- organisatie in Slovenië. De '3' zou pas volgend jaar op de Autosalon van Genève worden onthuld. Een automerk vindt een niet geplande publicatie nooit prettig, omdat het de ver koop van het huidige model kan belemmeren. Maar goed, de nieuwe BMW groeit in alle richtingen en wordt ook van binnen een slag je ruimer. Toch blijft zijn ge wicht ongeveer gelijk. De lengte neemt toe met bijna 5 centime ter tot 4,52 meter. De wielbasis is 3,5 centimeter langer en meet nu 2,76 meter. In de breedte komt er 8 centimeter bij tot 1,82 meter. Door deze vergrotingen moeten met name de achter- passagiers het wat comfortabe ler hebben terwijl ze ook meer bagage kunnen meenemen want het kofferruim gaat van 440 naar 460 liter inhoud. Het design van Chris Bangle is weer modem, maar zeker niet zo spraakmakend als dat van de 7- en 5-serie. Het lijkt erop dat BMW met de nieuwe 3-serie geen enkel risico wil lopen, daarvoor is deze modelreeks veel te belangrijk. De '3' zorgt voor meer dan de helft van de verkopen van BMW. Het interieur volgt volgens de brochure de nieuwe stijl van BMW zoals die ook in de 7-se- rie, 5-serie en 1-serie te zien is. Zoals elke BMW krijgt ook de 3 achterwielaandrijving, waar door hij een uitstekende ge wichtverdeling van 50/50 heeft. De nieuwe serie komt om te be ginnen als 320i, 325i, 330i en 320d op de markt. Waarschijn lijk wordt het programma nog verder uitgebreid, met een klei nere motorisering onder de 320i, meer diesels en uiteraard weer een M3. Natuurlijk staan ook weer een touring, coupé en cabriolet op de rol. De twee laatstgenoemde versies zullen mogelijk als 4-serie op de markt worden gebracht. En komt er een 3-serie Com pact? Vergeet het maar, want bij de introductie van de 1-serie liet de Nederlandse importeur al weten dat de Compact geen geslaagd model was, maar meer een afgehakte 3-serie. De 1-se rie, die wel als complete auto is ontworpen, vervangt dus die ongelukkige yariatie. teheran/anr-rtr - BMW is naar eigen zeggen de eerste West- Europese autoproducent die er na een invoerverbod van tien jaar in is geslaagd auto's naar Iran te exporteren. Na ellenlan ge procedures heeft het land importvergunningen afgege ven. Twee BMWs zijn er al ver kocht, aldus Sean Arjmand, ver tegenwoordiger van het Duitse concern in Iran. De twee verkochte wagens zijn uit de 5-serie. Er is per stuk om gerekend 120.000 euro voor be taald. Iran heft er invoerrechten van 130 procent op. De Iraanse douane is bezig met de papie ren voor nog acht van deze wa gens. Die staan in de zuidelijke havenstad Bandar Abbas. BMW hoopt twee- tot driedui zend auto's per jaar in iran te kunnen leveren. In maart gaf de overheid de invoer vrij om aan de vraag naar luxe auto's te kunnen voldoen. In het verle den kochten rijke Iraniërs wel auto's in het buitenland, maar daar zaten invoerrechten op van 200 procent. De autofabrikant wil uiteinde lijk zelf zijn wagens in Iran as sembleren. Volkswagen is BMW hierin voorgegaan. Nog dit jaar komt er in de buurt van de stad Bam een vestiging voor de as semblage van 20.000 VW's per jaar. Renault wordt er ook ac tief. In 2006 gaat het Franse concern met een Iraanse part ner auto's produceren. een vierwielaangedreven versie genaamd Quadra. In 1991 werd de Espace II ont huld. In juli 1996 ging de 500.000ste over de toonbank, net voor de komst van de derde generatie. Dit was het laatste Espace-model dat gebruik maakte van polyester carrosse- riedelen. De mijlpaal van 500.000 geproduceerde Espaces werd bereikt met die derde ge neratie Espace. Dit model is er ook in een verlengde versie, de Grand Espace. De vierde, huidige Espace is vanaf 2002 een feit. Hij heeft dus geen 'plastic' jasje meer en ook wordt de auto niet meer bij Matra gemaakt, maar Renault bouwt hem zelf. Een tijdje geleden stopte Elmar met het op de markt brengen van autoboeken. Maar nu lijkt de uitgeverij in Rijswijk daar op terug te komen, want er ligt weer een nieuw deel van de zo geheten Klassieken-reeks in de winkel. Deze serie is wel flink opgewaardeerd want het boek Alfa Romeo - een auto met passie is veel dikker dan voor gaande delen, mooier (in kleur) vormgegeven en heeft een ste vige harde kaft. Ook de prijs is daardoor flink omhoog gegaan. Het begint met een historisch overzicht van dit legendarische Italiaanse merk. Daarna volgt een aantal beschrijvingen van gangbare naoorlogse Alfa's en de (on)mogelijkheden om zo'n auto aan te schaffen en te rij den. Het begint met de Alfa 1900 en eindigt met de Alfetta en Alfasud uit de jaren '70. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan recentere Alfa Romeo's. Wie dit boek doorbladert, raakt wellicht in de ban van de schoonheid van sommige mo dellen. Dat kan zomaar leiden tot de drang naar het bezit van zo'n fraaie klassieker. De aan- kooptips die de auteur bij elk model geeft zorgen dan voor de nodige ontnuchtering, maar de echte doorzetters kunnen er ook hun voordeel mee doen. Een andere nieuwe uitgave, van de makers van bekende reeks De Onschatbare Klassieker, kiest voor een compleet overzicht van Alfa Romeo. In zestien hoofdstukken gaat het verhaal van het prille begin in 1906, toen Darracq de basis legde voor het merk, tot en met de huidige stand van zaken. Veel aandacht voor de vele be faamde seriemodellen, maar ook voor de aansprekende con ceptauto's en prototypes, als mede de autosport waarin Alfa vele successen heeft geboekt en nog altijd actief is. Een com pleet overzicht dus, van begin tot eind, dat wil zeggen dit mo ment, want het verhaal van Alfa Romeo duurt nog voort. Het boek, met heel veel histo risch fotomateriaal, is uitge voerd als een soort luxe tijd schrift net als voorgaande uit gaven over Ferrari, Jaguar, Por sche en de Formule 1. Dit keer is er echter ook een versie met harde kaft te bestellen, die wel twee keer zoveel kost. Alfa Romeo - een auto met passie; door David Owen; uitg. Elmar; 160 pagina's; prijs 32,50 euro. Alfa Romeo 1910-2004, door Jan Haak man en Piet Firet; uitg. Mondial Media bv; 274 pagina's; prijs 17,50 euro. (advertentie) Roetofarendsveen LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128. 2321 HX. TEL: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL 071-331 28 WWW.AVTQHEEMSKEWK.CQM SHIFTf.pectjftfy BLIK IN HET VERLEDEN Op de AutoRai 2003 stond een vijftal bijzondere auto's van vijf minstens zo bijzondere figuren. Naast de Citroën SM van Johan Cruijff, de James Bond-auto, de Harry Potter Ford Anglia en de trouwauto van Willem-Alexan- der en Maxima stond daar ook deze 8.2 liter Cadillac. Hij be hoorde ooit toe aan Elvis Presley, die een echte Cadillac-fan was. De beroemde zanger kocht in zijn leven meerdere Caddy's, maar zelfs de duurste Fleetwood Brougham (Elvis' laatste aan schaf) was nog niet voldoende voor de koning van de rock-'n- roll. Hij liet de wagen écht exclu sief maken door middel van enorme namaak-koplampen vóór de echte lichten en een spe ciale grille met extra chroom. De auto werd nóg langer dan nor maal door de montage van een omkleed reservewiel. Dat om hulsel is trouwens nep, want een echt wiel met band past er niet in. Uniek is ook de verbinding tussen de radio en de dash boardverlichting. Als bij een echt lichtorgel reageren de lampjes op het ritme van de muziek. En aan de buitenkant gaat de tree plankverlichting aan als de por tieren worden geopend. Overi gens heeft Elvis Presley niet lang van de speciale Cadillac kunnen genieten. Hij overleed in augus tus 1977, een jaar na de aanschaf van de auto. Net als de Aston Martin van James Bond maakt de Elvis-Caddy deel uit van de Nederlandse Louwman Collectie in Raamsdonksveer. Foto: CPD/Pieter E. Kamp t X

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21