Felix Sanchez kan bandje afdoen ATHENE 2004 Dopinggeruchten worden steeds gekker Mooie herinnering wordt trieste afgang Bram Som niet in fina Sedoc beklimt Akropol met gekneusde enkel Grieks publiek roert zich bij start van 200 meter Kiplagat wil scoren op de tien kilometer Triathlongoud Hamish Carter Athene - Hamish Carter heeft gisteren olympisch goud op de triatlon behaald. De 33-jarige Nieuw-Zeelander was zeven se conden sneller dan zijn landge noot Bevan Docherty, de we reldkampioen en nummer één van de wereld. Achter de twee Nieuw-Zeelanders veroverde de Zwitser Sven Riederer het brons. Carter stapte in Vouliag- meni na de 1500 meter zwem men als negentiende op de wal. Zijn achterstand van 19 secon den werkte hij weg in het 40 ki lometer fietsen. Onzekerheid over lopen Radcliffe athene - De Britse Paula Rad cliffe, de wereldrecordhoudster op de marathon, heeft zich in geschreven voor de olympische 10.000 meter van vandaag. Of de atlete ook daadwerkelijk meedoet blijft onzeker. Radclif fe heeft nog steeds niet defini tief beslist over haar deelname, aldus een woordvoerster van het Britse team. Radcliffe, de gedoodverfde favoriete voor de marathon, stapte zondag na 36 kilometer uit. Atleet Oost-Timor wil alleen finishen athene - Eén van de grootste exponenten van de olympische gedachte 'meedoen is belang rijker dan winnen' is ongetwij feld het Oost-Timorese mara thonduo Gil da Cruz Trindade én Amaral Agueda. Zondag hoopt Da Cruz Trindade slechts te finishen tijdens de marathon bij de heren. Zijn landgenote Agueda lukte dat eerder in ieder geval wel bij de vrouwen. Zij werd zondag voorlaatste. lAAF-onderzoek Griekse sprinters athene - De internationale atle- tiekfederatie IAAF gaat de zaak rond de Griekse sprinters Kos- tas Kenteris en Ekaterini Tha- nou onderzoeken. De IAAF heeft de zaak doorverwezen naar de dopingcommissie met de opdracht onmiddellijk met het onderzoek te beginnen. „Het onderzoek kan weken du ren, waarschijnlijk wel maan den, maar het heeft de hoogste prioriteit", zei woordvoerder Nick Davies gisteren. Kogelslingeraar Annus stopt athene - Olympisch kogelslin- gerkampioen Adrian Annus heeft vier dagen na zijn over winning zijn afscheid aange kondigd. De Hongaar deed dat uit woede over de manier waar op het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) hem en zijn landgenoot discuswerper Ro bert Fazekas behandelt. Het IOC was op zoek naar Annus omdat het hem opnieuw een dopingtest wil laten ondergaan. Fazekas werd eerder zijn olym pische titel ontnomen omdat hij een dopingtest probeerde te manipuleren. Worstelaar brengt Egypte weer goud athene - Karam Ibrahim is de nieuwe sportfarao van Egypte. De 24-jarige krachtpatser won gisteren op het olympisch toer nooi Grieks-Romeins worstelen de gouden medaille in de klasse tot 96 kilogram. Het is het eer ste olympisch goud voor Egypte sinds de Spelen van 1948. Ibra him maakte in de finale korte metten met zijn Georgische te genstander Nozadze. Na bijna drieënhalve minuut stond er 12-1 voor Ibrahim op het score bord en was het gevecht al voorbij. Waterpologoud voor Italiaansen athene - De Italiaanse waterpo- losters zijn gisteren olympisch kampioen geworden door in de finale het verrassend sterke Griekenland met 10-9 de baas te blijven. Dat gebeurde pas in de verlenging: 2-3 3-3 1-0 1- 1/2-2 1-0. De Grieksen, aange moedigd door bijna 11.000 landgenoten, hadden heel lang uitzicht op het goud. Ze bogen pas in de laatste drie minuten extra speeltijd voor de geslepen Azzurri. Het brons ging naar de Verenigde Staten. Goud voor Chinese schoonspringster athene - De Chinese Guo Jingj- ing heeft gisteren tijdens de Olympische Spelen de gouden medaille bij het schoonsprin- gen vanaf de 3-meter plank ge wonnen. De wereldkampioene kwam tot een score van 633,15 punten. Het was de vijfde gou den medaille voor de Chinezen, van de zeven die bij het schoonspringen zijn te verde len. Tweede werd de Chinese Wu Minxia, met een punten- aantal yan 612. Met haar land genote schreef Minxia eerder tijdens de Spelen ook het syn- schroonspringen op haar naam. 7 Hoogtepunten athene/gpd - Voor Bra zitten de Olympische S[ op. De aüeet kwam gistf niet door de halve ftnalt 800 meter. Hij liep de i tijd (1.45,52), de eerst gaan door. „Ik heb ge\L maar verloren. Dat mof cepteren, er zit niks andj Som nam het initiatief a ce, liep een ronde vooral werd in de laatste ronL vier man voorbij geloj was niet kansloos, ma baar zijn er op dit mom mensen beter." Wo avond werd de atleet c pen voor de dopingt Hij lag daardoor pas twee in bed. „Normaal elf uur naar bed. Het is cuus, maar ik voel het w door Pim van Esschoten athene - Terwijl Robert Fazekas zijn dopingcontrole van maan dag, na zijn zege bij het discus werpen, gisteren vergeleek met „het werk van de Gestapo", maakte Jos Hermens zich kwaad over geruchten rond Framboise Mbango Etone uit Kameroen. De winnares van de driesprong hoorde gisteren dat ze van doping wordt verdacht. „Franqoise weet van niks, heeft niks gehoord van het IOC of wat dan ook", aldus Hermens, haar manager. „Maar het is hier wel in het nieuws." Dat nieuws kwam van de Griek se tv-zender Mega. Hermens: „Waarom worden die geruch ten verspreid? Hier moet het IOC iets aan doen, we moeten hier zorgvuldiger mee omgaan. Ook de media. Want wat is Me ga? Ik weet het niet." Het IOC en antidopingbureau Wada kondigden voor de Spe len aan op jacht te gaan naar bedriegers. Tot nog toe zijn twintig atleten betrapt of uitge sloten vanwege bedrog. Maar die jacht heeft soms bizarre trekjes. Zoals het gerucht op dinsdag, dat Maurice Greene positief zou zijn getest. Sinds dien is er niets meer van verno men. Hermens zegt het prima te vin den dat „de sport wordt schoongemaakt. Maar dit niet." Op de vraag of hij gerechtelijke stappen overweegt, antwoord de hij gisteren: „Ik ben geen ad vocaat, ik hou alleen maar van atletiek. Het gaat me om de persoonlijke integriteit van Franqoise. Financiële schade is qr nu wel, ja. Maar dat is niet 1 het belangrijkste. We moeten I hier in Athene nog verder en als I we elke dag zo'n onzinnig ge rucht hebben, is dat 'killing' voor de sport." Mbango won maandag goud, voor de Griekse Hrysopiyi De- vetzi. Opmerkelijk is dat de vier Grieken die in de medailles vie len, het allen opnemen voor Kostas Kenteris en Katerina Thanou, de twee sprinters die zich voor het toernooi terug trokken na alle gedoe rond de gemiste dopingcontrole, het mysterieuze ongeval met een motor en de vlucht in het zie kenhuis. Zo vergeleek Fani Hal- kia, die woensdag goud won op de 400 meter horden, de hele gang van zaken rond Kenteris en Thanou als „een executie voor een vuurpeloton". De council van de IAAF kwam gisteren bijeen en besloot dat Thanou en Kenteris vrij zijn om aan wedstrijden mee te doen. „Ze zijn niet geschorst, ze heb ben zichzelf teruggetrokken", aldus IAAF-woordvoerder Nick Davies. De twee staan er overi gens om bekend nauwelijks in het internationale circuit te lo pen. De wereldaüetiekbond be sloot gisteren ook tot een diep gaand onderzoek naar de drie gemiste controles van de twee in de afgelopen maand. „Het heeft prioriteit, maar het kan weken, zelfs maanden duren." In de Hongaarse stad Szom- bathely gingen duizenden men sen de straat op om hun plaats genoot Robert Fazekas te steu nen. De winnaar van het goud bij het discuswerpen op maan dag, werd een dag later zijn me daille afgepakt en uit het olym pisch dorp gezet omdat hij bij de controle na afloop onvol doende urine kon produceren. Fazekas zei gisteren volgens het Hongaarse nieuwsbureau MTI wel zes keer een vergeefse po ging te hebben gedaan om te plassen. Daarna verliet hij de controlekamer. Volgens de regels staat dat ge lijk aan een positieve test. Faze kas wond zich met name op over de brutale manier van doen van de controleurs. „Ik ben slecht behandeld. Ze keken me zelfs in mijn achter werk", aldus de geplaagde Hongaar. door Pim van Esschoten athene/anp - Ze is naar Athene gekomen om te scoren. Lornah Kiplagat wil vandaag op de olympische tien kilometer graag iets terugdoen voor de Nederlandse aüetieksport, die haar enkele jaren geleden vol liefde in de armen sloot en in staat stelde haar olympische droom waar te maken. „Ik ben niet naar Athene gekomen om te verliezen", keek de 30-jarige Kenyaanse van geboorte giste ren alvast vooruit naar de wed strijd. Er wordt veel verwacht van Lor nah Kiplagat. Nederlandse atle- tiekmedaiEes op de Olympische Spelen zijn er de laatste decen nia maar weinig geweest. Als wegspecialiste heeft ze over de hele wereld al een ongekende faam opgebouwd. Een wereld topper op de halve en hele ma rathon, die besloot haar Keny aanse nationaliteit op te geven en voor Nederland uit te ko men. Kiplagat kon daardoor voor Ne derland starten tijdens de we reldkampioenschappen in Pa rijs. In haar tweede tien kilome ter op de baan nam ze het initi atief, maar moest ze uiteindelijk buigen voor een Ethiopisch pact en de Chinese Sun. Kipla- gat eindigde als vierde, maar had een hoop opgestoken. Vooral dat ze iets moest doen aan haar eindsprint. „Het is iets waar we hard aan hebben gewerkt", zei haar man en trainer Pieter Langerhorst. door Pim van Esschoten athene - Gregory Sedoc (22) stond woensdag in een ge droomde tweede ronde. Tussen Johnson, Olijars en Garcia op de 110 meter horden. Bij de vierde van tien horden ging hij onderuit en waren zijn eerste Olympische Spelen voorbij. Hij blesseerde zijn enkel en ging per rolstoel van de baan. Wat heb je de dag na je val ge daan? „Weinig. Ja, de Akropolis be klommen. Door de pijnstillers heb ik nu geen last meer van die enkel. Woensdagavond zijn meteen foto's gemaakt in het ziekenhuis van het olympisch dorp. Bleek alleen gekneusd. Ik heb nu alle tijd om naar andere sporten te kijken en de stad in te gaan. Daar is anders nooit tijd voor. Op geen enkel toer nooi ben ik daar aan toegeko men." Wat gebeurde er nu precies? „Ik raakte die horde keihard met mijn opstapbeen. N kun je dan wel door, nu ik uit balans. Het was d( val als Perdita Felicien b vrouwen, de avond daai En Allen Johnson ook, t een paar horden verder „Ik heb dat niet gezien, naar hem toegelopen. J( zei zoiets als 'life is hard 'these things happen'. D kon ik niet meer lopen e ik per rolstoel van de ba gaan." Het was zo'n mooie rat je, met Johnson, Garcia Olijars. „Ja, daar droom ik van. voor wie ik zoveel respe En ik lag goed in de ract zo lekker. Ik denk dat ee 13,40 seconden mogelij Alles liep goed. Maar dit beurt de besten: Feliciei son." Een droom ligt nu aan - len? „Nee. Het begint nu pas Vrijdag 27 augustus Onderdeel Tijd* Atletiek 06.00 -10.20 19.00-21.15 19.05 - 20.30 19.10-19.25 20.30 20.50-21.25 21.45 Hockey 17.00 1930 Mountainbike 10.00 -12.15 Paardensport 15.00 - 20.30 Volleybal 18.30-22.00 Nederlandse tijd Bijzonderheden mannen, 50 km snelwandelen mannen, polsstok finale (Blom) vrouwen, verspringen finale mannen, 4 x 100 m eerste ronde (Nederland) mannen, 110 m horden finale "vrouwen, 10 km finale (Kiplagat) vrouwen, 4 x 100 m finale mannen, troostfinale Duitsland - Sp finale, Nederland - Australië vrouwen (Vink) springen individueel, finale mannen, halve finales Rusland - Italië, Verenigde Staten - Brazilië -vrouwenM -mannen, ovb -onder voor athene - Het bandje kan af, het lichtje kan uit. Felix Sanchez won gisteren de race waar hij vier lange jaren naar had toege- leefd. In Sydney was hij in de halve finale op de 400 meter horden uitgeschakeld. Bij de slui tingsceremonie had hij zoals ie dereen een rood bandje met lichtjes gekregen. Hij droeg het sindsdien, een hele Olympiade lang, in elke race. Hij sprak met zichzelf af het tot Athene te blij ven dragen. „Om mij er elke keer weer aan te herinneren wat er mis ging in Sydney." Het rode ding is als het vuur dat sinds Sydney in hem brandt. Sanchez vertelde het al drie jaar geleden, toen hij in Edmonton wereldkampioen werd. Dat jaar ook leed hij op 2 juli zijn laatste nederlaag. Sindsdien bleef hij 42 races ongeslagen, inclusief de WK in Parijs en de drie races in Athene. Zijn titel in Edmont on was de eerste ooit voor een atleet uit de Dominicaanse Re publiek. Sanchez werd op grootse wijze onthaald op het presidentiële paleis. Maar be langrijker nog, hij werd her enigd met zijn vader. Felix Sanchez (SuperSanchez zoals de tattoo op zijn arm zegt) heeft Dominicaanse ouders, maar werd geboren in New York. Zijn ouders scheidden toen hij nog een kleine jongen was, hij verhuisde met zijn moeder naar San Diego en zijn vader keerde terug naar de Do minicaanse Republiek. Hij hoorde sindsdien niets meer van hem, tot hij via een oproep in de krant werd gevonden. Hij is een product van de Ame rikaanse atletiekschool. „Maar volbloed Dominicaans. Daarom loop ik voor de Republiek." Tien jaar geleden speelde de nu 26-jarige Sanchez op school honkbal en deed hij voor een paar maanden worstelen. „Ge woon om iets te doen. Ik brak mijn pols en viel af voor het honkbalteam. De atletiekcoach Shawn Crawford (midden) spurt naar de gouden medaille op de 200 meter. Rechts naast hem Bernard Williams, links Justin Gatlin. Foto: Reuters/Dylan Martinez zei dat je geen hand nodig hebt om hard te lopen, dus ben ik dat gaan doen." Sanchez won de 400 meter hor den, een onderdeel dat op vijf Olympische Spelen achtereen aan de VS toebehoorde. Edwin Moses won in Los Angeles, overwoog dit jaar zelfs nog een comeback. Niet om olympisch goud te winnen, wel om Athene wellicht nog te halen. Maar het lichaam van 47 jaren oud kon dat niet meer aan. Moses was een fenomeen, bleef 122 races achter elkaar ongeslagen. Sanchez' beste tijd ooit staat op 47,25 seconden, vorig jaar in Zürich gelopen. Het gat met het wereldrecord dat sinds Barcelo na 1992 op naam staat van Ke vin Young (46,78) is nog altijd groot. „Mijn coach", zegt San chez, „denkt dat ik dat record kan breken. Ik weet het niet. Maar ik heb nog heel veel jaren te gaan als atleet." Sanchez is met zijn 26 jaar even oud als Shawn Crawford, die twintig minuten na hem de 200 meter won. Het was een vreem de race geworden, de start was verstoord door het Griekse pu bliek dat massaal 'Hellas, Hel las' had gescandeerd. Dat doen ze elke avond graag en luid, maar niet pal voor een start. Het was dan ook een verwijzing naar de Grote Afwezige in het Olympisch Stadion geweest, Kostas Kenteris. Het was alsof het Griekse publiek zo alsnog Kenteris in figuurlijke zin het stadion binnenbracht. De race zelf was een prooi voor Shawn Crafword. Hij bleef zijn landgenoten Bernard Williams en Justin Gatlin ruim voor. Het trio heerste ook tijdens de olympische trials in Sacramen to, een maand geleden. Patrick van Balkom, de Nederlandse sprinter die vanavond met de estafetteploeg de baan op mag, kent Crawford nog uit maart 2001, toen hij de indoortitel op dezelfde afstand opeiste tijdens de WK in Lissabon. Patrick van Balkom werd er derde. door Fardau Wagenaar athene - Van de vier estafette loopsters van Nederland liep gisteravond alleen Joan van den Akker een paar meters in het Olympisch Stadion. Bij de eer ste wissel ging het al faliekant mis. Een jaar lang trainen en bijna twee weken wachten in het olympisch dorp en voorbij zijn de Spelen alweer. Atlete Jacqueline Poelman be gon te rennen. De eerste sprint ster Joan van den Akker moest inmiddels bij haar in de buurt zijn, dacht ze. Zo hadden ze het geoefend, al die maanden. Maar Poelman voelde geen stokje in haar handen vallen, hoorde alleen maar „ho, ho!" achter zich. Ze keek naar bene den en zag dat ze over de streep van het wisselvak was, dat bete kende niks minder dan: einde race. Verderop stond Pascal van Assendelft, nog 100 meter ver der stond Annemarie Kramer, het stokje bereikte hen nooit. Met z'n vieren verlieten ze wan delend het stadion. Wat een mooie herinnering had moeten worden, werd een trieste af gang. Van den Akker wilde niet pra ten over haar falen. Ze had last gehad van een voetblessure, maar voor de wedstrijd zwoor ze dat ze fit en scherp was. Toen het startschot klonk, bleef ze in de blokken hangen en na een paar seconden lag ze al me ters achterop de rest. Van den Akker had geen zin om te pra ten of durfde niet. Ze snelde voorbij, ondersteund door Van Verbijsterd wachten Pascal Assendelft (links) en Annemarie Kramer op het estafettestokje dat nooit zou komen.Foto: ANP/Robert Vos Assendelft. „Ik weet niet of ik te vroeg weg was", zei Poelman, net na af loop van de race die ze niet ge lopen had. „Ik moest een risico nemen, daar hebben we ook op getraind. Doe je dat niet, dan ben je zeker weg. We zullen de beelden straks wel terugzien." De atlete heeft veel ervaring, ze was er op de Spelen van1(Barce- lona in 1992 al bij. „Maar zoiets triest heb ik nog nooit meege maakt." Voor Annemarie Kramer was het haar eerste olympische toernooi. Ze veegde de tranen uit haar ogen, haar nagels oran je gelakt. Ze vloekte. „Hier hebben we een jaar voor getraind en zijn we twee weken voor naar Italië geweest., pit is echt de grootste anticlimax die ik ooit heb meegemaakt. Ik heb geen meter gelopen. Aan de stress heeft het niet gelegen, we waren voor onze olympische kwalficatiewedstrijd in Madrid veel meer gespannen dan nu. We wilden genieten van dit mo ment. Dat is niet gelukt", aldus de zwaar teleurgestelde Haar lemse. 1 Idem: „We zijn boos op onszelf. We kwamen zo dicht bij het goud maar werden bang. Ik weet niet hoe dit heeft kunnen gebeu ren." Hockeyster Minke Booij: „We hebben een heel goed team maar dat hebben we van daag niet laten zien." De Duitse hockeyster Silke Müller: „Ik had dit niet verwacht. Ik voel nog steeds niets. Ik heb het me nog niet gerealiseerd." De Duitse hockeyster Heike Laetsch: „Dit was een heel moeilijke wedstrijd. Ik kan nog niet gelo ven dat we hebben gewonnen." Handbalster Eleftheria Mavro- geni over de uitschakeling van het Griekse team, dat met 38- 23 verloor van Angola: „Dit team was niet klaar voor de Spelen. Misschien hebben we niet genoeg tijd gehad om ons voor te bereiden. We had den geen ritme. Het deelnemen was de moeite waard, maar het zou beter geweest zijn als we betere resultaten hadden ge haald." Vasiliki Skara, ook van het Griekse handbalteam: „De deelname aan de Spelen begon als een droom en eindig de als een nachtmerrie." Windsurfer Gal het eerste goud voor Als ik thuiskom ga ik n f monument voor de slacf5 in Tel Aviv. Ik wil de medaille met iedere ik weet zeker dat de van de elf gedode atleteie 1972 erg trots zijn De Tsjech Libor bronzenmedaillewinna de moderne vijfkamp: i „Ik heb me nooit gereal is dat ik met zo brons kon winnen, maakten de anderen fouten." Waterpoloster Martina 1 won goud met het Itali team tegen Griekenlani „We hebben in de loop ren een hoop vastberad en woede opgebouwd e in het bad vrijgekomen. De Italiaanse waterpoll Giusy Malato: „Hoe harder de Griekse B| porters schreeuwden, h ter wij bij elkaar kwame De Franse handbalster i Stephanie Cano na de overwinning op Honga de kwartfinale: „Ik weet niet of we God 61 ze zijde hebben. Ik geloi eerlijk gezegd niet." De Zweedse voetbalste ria Svensson verwerkt nederlaag tegen de Dui vrouwen in de strijd 01 J voetbalbrons: 'a „Ik haat verliezen van D land, ik ben het zat. Hockeyster Ageeth Boom- gaardt na de verloren finale te gen Duitsland: „We waren mentaal niet voor bereid op deze wedstrijd."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18