REGIO 'Wij sturen de kinderen niet, wij nodigen ze uit' Er lopen nog te veel :e leerkrachten rondVan der H°even Geluk met mijn zus uit Sydney VRIJDAG 27 AUGUSTUS 2004 NAVRAAG inders vinden dat het scholieren ontbreekt aan besef van nor waarden. Dat blijkt uit de onderwijsmeter, een jaarlijks onder zoek naar wat Neder landers vinden van het onderwijs, die minister woensdag naar de Kamer heeft gestuurd. De ondervraagden maken zich vooral |over het wangedrag op basis- en middelbare scholen. LIES onderwijzeres aan de Lucas van Leyden Openbare Basisschool vindt dat ouders en scholen samen verantwoordelijk zijn slechte gedrag van kinderen. 1 Igens 11 ook zo slecht gesteld met het normen- en waarden leerlingen? lenk van wel. En dat heeft natuurlijk twee oorzaken. Ik vind tren thuis te ipvoeding krij- lat er te veel sof- chten rondlo- scholen. Kinde- eten normen en n bijgebracht 1. Thuis en op Leerkrachten anderen duidelijk en wat wel en n, wat hoort en ort. Kinderen 1 weten dat er re- l Er wordt nog te re dacht van: 'Ach, lal j kinderzieltje kan daar niet tegen en een kind moet zich kun- tplooien.' Met als gevolg dat kinderen geen discipline bijge- r wordt en ze zich niet weten te gedragen." an it blijkt dat? eic ijkt dagelijks in de klas. Leerlingen vertonen slecht gedrag, ver leerkrachten en tegenover elkaar. Ze hebben nauwelijks in sociale omgangsvormen die in mijn ogen heel normaal ben natuurlijk een oud wijf als ik dat zeg, maar vroeger wist ion wat hoorde en wat niet hoorde. Daarover wordt op ook veel te weinig gesproken. Ik vind dat het er in het onder lak om gaat hoe je kinderen de nodige discipline en sociale gsvormen bij kunt brengen." Hm 01 ders daaraan voldoende aandacht of leggen die het I m juist op het bordje van de scholen? ik al zei: het probleem heeft twee kanten. Kinderen leren op I te weinig dat er regels zijn. Maar ouders schuiven opvoe- oblemen ook wel erg gemakkelijk op de school af. Soms ge- een kind zich op school heel goed, maar thuis niet. En dan e school daar wat aan doen. Of een kind heeft op school pro- [waarvan heel duidelijk is dat de oorzaak thuis ligt. Maar de mag het opknappen. Ik heb zelfs al eens meegemaakt dat een de kleuterklas niet zindelijk was en dat de ouders vonden dat 10I daar maar wat aan moest doen. iet ouders praat ben ik daar heel hard in: wanneer ze zelf in blijven, moeten ouders de problemen niet op school af in maar zelf de opvoeding eens ter hand nemen. Uiteindelijk ijbrengen van normen en waarden een taak van allebei." an Rijsdam archieffoto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN pö1954, Vrijdag 27 Augustus aar korFARENDSVEEN - Toon Vranken heeft gisteren afscheid geno de gemengde zangvereniging 'Vox Laeta' te Roelofarendsveen ïem tekenende wijze: in alle eenvoud, maar met een persoon- -lent van wederzijdse kameraadschap. 'Vox Laeta' heeft naar de n de scheidende directeur ,,met blijde stem" afscheid geno- jaar beide partijen zullen het uur van scheiden toch met zekere id gevoeld hebben. Naast het bestuur en de leden van Vox wa- vaardigden van de beide kerkkoren en het gemeentebestuur terwijl voorts de heer J. Bakker namens 'Liefde voor de Har- niet op het appèl ontbrak. iding van de nieuwe dirigent èn directeur, Jan v. d. Meer, zong \a de compositie van Toon Vranken ,,Jesu Duleis.' Julia Hoo- zorgde in een humoristische declamatie voor een woord van t de aanstelling van V. d. Meer laat Vranken de vereniging in een goede opvolger achter. 9, maandag 27 augustus - Vanwege onvoldoende belangstelling moest het concert nerikaanse zanger Joe Tex verplaatst worden van de lordhal naar de Stadsgehoorzaal. Toch was het optreden geen ping, want Tex gaf een formidabele show weg. Leuk voor het I: de zanger nodigde bij herhaling meisjes uit de zaal uit om dium te komen dansen, f Leidsch Dagblad In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bil 18 In zwart wit) over te maken op gironummer r. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van gblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad j Directie: B.M. Essen berg (mail: directie hdcuz@hdc.nl pfdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg (E-mail: redactie.ld@hdc.nl WT00R raat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden 1x071-5 356415 F fax 071-5 356 325 Ichten fax 023-5150 567 [Tl EVERKOOP 5 m.b.t k-6813661 goed: 023-5150 543 |075-68i 3677 tailhandel: 071-5 356 300 Ireaus kunnen contact opnemen li 3636 'ICE (gratis) l - 5196800 ENTEN betaling (acceptgiro) ((alleen aut. ine.) p/j €216,90 is een machtiging verstrekken ■omatisch afschrijven van het itsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12 00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-orgamsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. DE BRUGKLAS Vera van Gooi (11) uit Leider dorp gaat deze week voor het eerst naar de middelbare school. Een week lang vertelt zij elke dag in deze krant over haar belevenissen op het Da Vinei College, waar zij in de vwo-brugklas zit. Vandaag: totempaal. „Gistermiddag heb ik voor het eerst kunstklas gehad. Ik vond het heel erg leuk, ik weet bijna wel zeker dat de kunstklas een goede keuze was. Het duurde twee uur en we moesten in groepjes aan een totempaal werken. Ik krijg de bovenkant, daar ga ik een vogel op maken. Heel leuk. Gisteren hebben we een schets gemaakt van hoe de totempaal eruit moet komen te zien. Hij is niet van hout, maar van een soort piepschuim, maar dan zonder die bolletjes. De les duurde tot vier uur. Toen ik daarna thuis kwam, was ik wel behoorlijk moe. Ik ben achter de tv gaan hangen." „Ik had gisteren trouwens weer als eerste Frans. We gingen oefenen met dia loogjes. Er is een jongen bij mij in de klas die elke keer als een juf of meester vraagt of iemand iets wil doen, zijn vinger opsteekt. Hij mocht dus die dialoogjes doen. En hij draagt ook het klassen boek. Dat wilde verder nie mand. Nee, ik ook niet. Ik doe dat soort dingen liever niet, lijkt me niet echt leuk." „Ik heb ook voor het eerst geschiedenis gehad. Die man hield een praatje, nou ja, een langer verhaal. Hij zei dat hij wel eens mensen be lachelijk maakt. Ik moet bij hem dus wel een beetje op passen wat ik doe. Het is wel lekker dat hij geen huiswerk opgeeft. Nou ja, hij geeft wel huiswerk, maar dat mag je in de klas al maken. Alleen als je het nog niet af hebt, moetje het thuis afinaken." „Na geschiedenis was er Da Vinci-uur. Dat is een uur waarin je huiswerk mag ma ken. Die lerares ging ook eerst een praatje houden en uitgebreid onze namen le ren. En daarna zei ze dat ze iets leuks met ons ging doen. Ze dacht namelijk dat we nog geen huiswerk had den om te doen, maar dat was dus wel zo. Toen we dat zeiden, zei ze dat we dan maar ons huiswerk moesten maken." „Voor Nederlands heb ik twee verschillende leraren. Dat is eigenlijk heel raar, dat zeiden ze zelf ook. Die ene leraar gaf ook een reden, maar die ben ik alweer ver geten. We moesten een hele moeilijke vraag uit het tekst boek beantwoorden. 'Wan neer kun je van een aantal teksten zeggen dat ze tot de zelfde tekstsoort behoren?' We wisten het niet. Toen hebben we maar geant woord: als je ze gelezen hebt." tekst: Nienke Ledegang foto: Hielco Kuipers vervolg van voorpagina Een school waar natuur en vredesbe- wustzijn centraal staan, een school waar een kind de kans krijgt om te dromen, een school waar niet het le ren uit de boekjes, maar persoonlijke ontwikkeling uitgangspunt is: Deirdre Steekers (41) uit Noordwijkerhout filo sofeerde altijd al over 'ander' onder wijs. Afgelopen oktober opende zij in Lisse de Levensschool, een school waar je kunt 'leren van het leven zelf. Door een tekort aan leerkrachten moest de school al na een halfjaar sluiten, maar Steekers laat het idee voor een nieuwe Levensschool niet varen. Steekers, een kleine vrouw met een prachtige bos krullen, weet precies hoe haar ideale school eruit ziet. In spiratie genoeg: haar eigen school tijd, de leefwereld van haar zoon en de natuur, die zo'n belangrijke plaats in haar leven inneemt. Maar ook Iederwijs, waarbij ze zich aan sloot, vertolkt veel van haar ideeën over onderwijs. Iederwijs is het schoolsysteem waarbij een kind zelf bepaalt wat en wanneer het wil le ren. Een belangrijk uitgangspunt van Iederwijs is dat de stem van het kind net zo belangrijk is als die van zijn begeleiders. Dat blijkt aan te slaan: Dit schooljaar werden in Nederland weer vijf nieuwe Iederwijsscholen geopend, in totaal zijn er nu zeven tien. Behalve Steekers zijn er nog ze ker dertig particulieren, verspreid over het hele land, die een op Ieder wijs geschoeide school willen begin nen. Al op mijn zeventiende droomde ik van een school waar kinderen zich zelf mogen zijn en waar ze een roe ping, gave of passie mogen volgen. Ik vond dat op een gewone school kwaliteiten onvoldoende worden ge zien. Intelligentie wordt er kleiner gemaakt in plaats van verruimd." „Dat werd nog sterker toen ik een aantal jaren geleden - mijn zoon ging net naar school en ik was zelf onderwijsassistent - merkte hoe ge voelige kinderen in het reguliere on derwijs verdrinken. Ze komen er he- lemai niet tot hun recht. Je ziet zo'n kind dromerig uit het raam kijken en je vraagt je af: wat gaat er in dat kop- pie om? Een leerkracht roept zo'n kind onmiddellijk tot de orde. Zo kan een kind zich afgekeurd voelen, terwijl eigenwaarde de basis is van een vredevolle samenleving." Langzaam ontstond bij Steekers het idee om dan maar zelf een school te beginnen. Omdat zij zelf uit een bio- logengezin komt en het 'samenle ven' met de natuur met de paplepel kreeg ingegoten, neemt de natuur op haar ideale school een grote plek in.Als kinderen niet kunnen sa menleven met de natuur, zullen zij er altijd van vervreemd blijven. Een voorwaarde was bijvoorbeeld dat de school in een natuurlijke omgeving Met de kinderen de natuur in. Zo zou het moeten gaan, op de ideale school van Deirdre Steekers. Foto: Hielco Kuipers zou staan. Het scoutinggebouw in Lisse, waar wij gebruik van mochten maken, voldeed daar aan." „Ik dacht echt dat de tijd er rijp voor was. Veel ouders vertelden mij dat ze de school als ideaal voor hun kinde ren zien. Dus ging ik in oktober vorig jaar van start. Twee dagen in de week. Vijf leerlingen hadden we." Dat waren vooral leerlingen die met medeweten van de leerplichtambte naar thuis bleven, kinderen die in het reguliere onderwijs volkomen vast waren gelopen. Vaak niet de makkelijkste leerlingen. Bevoegde leerkrachten, die het initiatief steun den, werkten op vrijwillige basis voor de Levensschool. „Maar de kin deren kregen net zo goed les van mensen zonder lesbevoegdheid. Mensen die de kinderen iets te ver tellen en te bieden hebben. Zo de den we mee aan het Bewaarde Land, een project van de Vereniging Na tuurbeleving, waarin schoolklassen kennismaken met de natuur. In het Bewaarde Land merkte ik hoe geluk kig kinderen van de natuur worden. We namen ze mee naar de duinen, waar ze op een sprookjesachtige ma nier met de natuur omgingen. Na een paar dagen waren ze vrienden met de bomen. Een andere keer nam een man de kinderen een dag lang mee in zijn wereld van Japans schilderen. De kinderen vonden het fantastisch." Een moeder wier dochter op de Le vensschool zat, vertelt: „Het bezoek aan de Leidse Hortus Botanicus heeft diepe indruk gemaakt op mijn dochter. De excursies van de Le vensschool waren heel waardevol. Ook de individuele begeleiding, ge richt op het eigen niveau van het kind, was heel belangrijk. Mij sprak erg aan dat op deze school werd in gegaan op het ontplooien van eigen initiatief." De meeste leerlingen op de Levens school kozen ervoor om 's morgens een taal- en rekenles te doen in het stiltelokaal, 's Middags werd er meer bewogen; verkleden en dansen in het crealokaal of boogschieten bui ten. Steekers zag de goede kanten van haar school. Stille kinderen wer den spraakzamer, drukke kinderen juist rustiger. „Een meisje had nog weinig gepraat in haar 8-jarig leven en voelde zich voldoende op haar gemak om te gaan vertellen. Dat is een heerlijke ontwikkeling." Maar ze zag ook waar het niet goed liep. „De meeste leerlingen hadden gedrags- of leerproblemen. Op alleen dat type leerling kun je een school niet draai en. Er moeten ook evenwichtige kin deren tussen zitten. Een probleem was bovendien dat ik te weinig leer krachten had en dus te weinig basis om nieuwe leerlingen aan te ne men." Steekers zag zich in april genood zaakt te stoppen met de Levens school. „Dat is jammer, ja. Maar ik sluit niet uit dat ik de draad weer op pak. Als er eenmaal genoeg belang stellenden zijn die actief willen mee werken, kan ik zo weer beginnen. Ik heb een bedrijfsplan klaarliggen." Afgeschrikt door de negatieve publi citeit rondom de Iederwijsscholen is Steekers niet. Met name het ontbre ken van regels en sturing binnen de Iederwijsscholen wordt door veel mensen bekritiseerd. „Wij sturen niet, dat klopt. Wij proberen kinde ren enthousiast te maken, we nodi gen ze uit om mee te doen. Alleen zo lukt het je om kinderen zelfstandig te leren denken en verantwoordelijk heid voor hun eigen daden te laten nemen. Kinderen motiveren elkaar het meest om taken op zich te ne men. Als je bijvoorbeeld nog niet kunt lezen en je jongere klasgenootje wel, is dat de grootste trigger om te beginnen." Kritiek die ze wel eens krijgt dat haar school te zweverig is, wijst Steekers resoluut van de hand. „Ik sta juist met beide benen op de grond. Ik wil kinderen een plek in de samenleving laten vinden die bij ze past. Dat is misschien idealistisch, maar niet zweverig." Steekers denkt nog na over hoe de lessen op haar Levensschool eruit moeten komen te zien. „Het liefst doe ik dat in samenspraak met an deren. Daarom zoek ik nu vooral in spirerende leerkrachten, die kinde ren weten te interesseren. Zo kan de Levensschool organisch groeien tot een school op basis van menselijke waarden. Ik vind het de moeite waard me daarvoor in te zetten." home. wanadoo. nUlevensschool levensschool@wanadoo. nl Nienke Ledegang TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Op een schoolfoto moet je altijd zo nonchalant mqgelijk kijken. Vooral geen studje lijken. Je weet dat Saskia en Theo die foto's allemaal op hun slaapkamer hangen. Dus doe je niet beter voor dan je bent." Sam probeert zijn broer de laatste brugklasaanwij zingen te geven. Fleur komt naar beneden in galatenue. Zij heeft dit jaar een heel andere kijk op de schoolfoto: zo mooi mogelijk. Om kwart over acht doe ik een rondedansje als de laat ste het pand op zijn grondvesten laat trillen. Deuren worden bij ons niet liefdevol behandeld. De scholen zijn begon nen. Ik doe nog een rondedansje. Na een lan ge, lange periode is het gewoon weer eens stil in huis. Geen muziek, geen stemmen, geen gestamp. Gewoon stü. Ik geniet voor het eerst van de donkere lucht en de re gen, pak mijn krant en ga in pyjama ongegeneerd zitten lezen. Het is stil, heel fijn stil. En ik heb geluk. De roos termakers hebben een voorzienige blik gehad. Op mijn vrije woensdag hebben de kinderen een lang rooster. Geen van drieën zie ik voor vier uur terug. Wat een vooruit zicht. Na de krant nog even terug in bed. Heer lijk. Olympische Spelen op de achtergrond. Wat ga ik doen? Ik kan wat schoonmaken, achter stallige literatuur door nemen, vriendinnen bel len, lekker koken, winke len of gewoon blijven lui eren. Ik heb intensieve dagen achter de rug. Mijn zusje uit Sydney is na vier jaar weer over. Na de zeer geslaagde tradi tionele familiereünie bij ons thuis, is zij nog een paar dagen gebleven om te controleren of mijn columns op waarheid berusten. Haar carrière als ballet danseres heeft zich over de hele wereld afge speeld. Terwijl ik in Utrecht journalist pro beerde te worden, stu deerde zij in Parijs aan de balletacademie. Toen ik in Leiden de journalist uithing, danste zij in Bangkok. Vanaf ons acht tiende levensjaar zijn we eigenlijk al gescheiden. Toch lijken we nog een beetje op elkaar. Niet qua uiterlijk. Zij is donker met krulhaar en ik blond met steil haar. Zij is ma ger en ik vet. Nee, het handelsmerk zit in onze tanden. Ze krullen allebei wat naar binnen. In Syd ney heeft zij zich omge schoold als psychologe. Ze legt zich toe op jonge mensen, die op weg zijn naar het kunstenaar schap. „Een pad dat meestal niet over rozen gaat", legt ze Olivier uit, die haar al zijn gitaren laat horen. Hij denkt nu al dat zijn leven moeilijk gaat worden. Twee dagen in de structuur van een lesrooster geeft hem een bezorgde blik. Als mijn zus hem uitnodigt om in Australië een concert te geven, maar zegt dat hij eerst heel goed Engels moet leren, ziet hij een lichtpuntje. Omdat mijn zusje ons gezin 'live' wil meema ken, moeten we op zol der tussen stinkende was verder praten. Zoals ge woonlijk heeft iedereen weer alles op elkaar ge donderd. Ze schrikt. „Hoe snel verwerk je dit? „Nooit, natuurlijk." Na een mislukte relatie is ze weer single. Zij heeft een wasmachine voor de fun. We gaan de trap op en af. Telefoon, lunch, hockey, Theo ophalen, bood schappen doen, de laat ste schoolboeken bestel len, afspraken met Mare en Fré, dekbed verscho nen voor nieuwe slapers, droogtrommel gedwon gen leeghalen, omdat er geen handdoek meer in de kast ligt. En ondertus sen nemen we in een moordend tempo vier -verloren jaren door. Omdat ik vind dat mijn zus ook recht heeft op ontspanning, fietsen we in de middag de polder in. Bij onze vaste stek - de Kromme Does in Hoogmade - een Hol lands kopje koffie in de zon aan het water. Het wordt intiem. Hoe geluk kig zijn we? We maken wat realistische afwegin gen, maar omzeilen een rechtstreeks antwoord. Onze ouders zijn in sep tember 50 jaar getrouwd. Hoe gelukkig zijn die? We beschrijven hun leven hardop en moeten af en toe onbedaarlijk lachen, omdat we ons zelf er zo in herkennen. We lijken op ze. „Nee, dat zal niet waaï zijn", roepen we gelijktijdig. Op de terugweg worden we door stortbuien over vallen, maar het deert ons niet. Mijn zus zou hier in Nederland niet meer aarden, denkt ze. Mij trekt Australië niet onmiddellijk. De onder werpen vliegen doét de lucht. Vijf kinderen en een man bespreek je niet zomaar. Onze ouders willen gecremeerd wor den en niet naar een zie kenhuis of verzorgings huis. Mijn vader wil tot aan het laatste moment van zijn leven door zijn postzegelverzameling worden omringd. „Wist jij dat?" Ik val bijna van mijn fiets. „Nee, met ons praten ze daar niet over." Zeiknat komen we thuis. Theo heeft soep en ha ring, we zijn even vol maakt gelukkig. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15