REGIO Zoeterwoude wil helderheid van Meerburg Er wordt gehuldigd, maar hoe is nog de vraag 'Leerlingenvervoer te duur' Doek voor CBK nog niet gevallen nencontrole is veel te prijzig ierdorper [lemd in auto appen voor 3 clubs en i)ede doelen Warmond adviseert om het toiletdeksel te sluiten Oegstgeest en Leiderdorp doen in elk geval 'iets' voor hun olympiërs Club heeft het verbruid bij politiek Leiderdorp wil rekening niet bij ouders leggen Koninklijke plataan moet wijken rouDi - Onder protest fractie van Progressief oude (PZ) trekt de ge- ite 23.000 euro uit om alle n op gemeentegrond te j tariseren. Daarbij wordt en of de bomen wel ge- zijn en of ze geen gevaar feren voor voorbijgangers, ran wordt dan een verslag akt. „We moeten bezuini- n dan gaan we voor 23.000 PI op papier vastleggen wat het reguliere groenon- lud ook al gebeurt. Tel uit ïst!", schamperde PZ- lid Ooijendijk gisteravond 5 een vergadering. Vol- lurgemeester en wethou- gt het anders. Het is vol- len noodzakelijk dat de ^Jn nader worden bestu- j. door speciaal opgeleide J en. Dat heeft te maken V e 'zorgplicht' die de ge- te volgens de wet heeft. a n boom omvalt of schade 1 cht, kan de gemeente aali js elijk worden gesteld. VI B SWOUDE-DORP - Op de ee ng Gemeneweg-Hooge- ri eweg in Hazerswoude- is woensdagavond een biige Leiderdorper gewond jei kt bij een botsing tussen ra auto's. De man verleende aa voorrang aan een 44-jarige au ïobiliste uit Boskoop. De w rdorper zat beklemd in ii uto en moest door de ni Iweer worden bevrijd. Met e >edelijk een heupfractuur pi naar het LUMC gebracht. n< assagier bleef ongedeerd, n i iskoopse klaagde over pijn e borst en is naar het Groe- g rtziekenhuis overge- 21. Een 28-jarige Hazer- d( enaar schoot de hulp- iki ten te hulp: hij stabiüseer- het ongeluk direct de nek >eie Leiderdorper. ivoude/zoeterwoude - e obank Rijn en Wouden dt zaterdag 4 september /a de jaarlijkse sponsor- 1 tocht voor verenigingen W oede doelen. Deelne- kunnen fietsen voor Ivan de 43 clubs of instel- n( ïn die zich hebben aan- ni eld. In samenwerking de Tourclub Stompwijk er nieuwe routes ge kt. 20 kilometer fietst, ver- va 13,50 euro voor de club e%telling van zijn of haar e. Bij 40 of 60 kilometer respectievelijk 7 en 12 te verdienen. Een goed komt alleen voor het isorbedrag in aanmer- als er minimaal 500 ki- fi iter is gefietst. De circa ,n I deelnemers trapten vo- i lar in totaal 8.700 euro kaar. tichting Issoria is zo'n waarvoor deelnemers de sponsortocht kunnen yfcn. Het is geen onbeken- ij de Rabosponsorfiets- t Vorig jaar was dit doel ineest populair. Er werd het in Leiden gevestig- ospice 446,50 euro bij- getrapt. is een kleinschalige ziening voor mensen die ten korte tijd verwachten mjerven. Het huis is nu een jaar open. „Het h lice voldoet aan een gro- aag", zegt een van de ?e itiefhemers, Wim van 6 eveld uit Koudekerk aan d® Rijn. „Laatst hadden we n wachtlijst van zes sen." Issoria kan vol- e( ihem de sponsoring i0 I gebruiken, want de ex- atiekosten worden lts gedeeltelijk vergoed 11 de overheid en de ver jaringen. De Stichting Is- _kl is op de lijst van goede en te vinden onder !e mer 1. ntw op de lijst met goede t en van de Rabosponsor- ocht is die van Hanny h Campen (nummer 39). toudekerkse vertrekt enkele weken naar m land om het onderwijs -nen hoger niveau te bren- Ze wil de kosten die (Voluntary Service dfseas) maakt om haar uit nden, voor de organisa- Qiddels sponsoring te- erdienen. tart op 4 september is :n 9.00 en 13.00 uur bij ïstigingen van de Rabo- in Zoeterwoude-Rijn- 'u (Kopperwetering), Ha iti voude-Rijndijk (Frederik f° :edenplein) of bij Sport - ai1 leerhorst (Klaverblad 13 >t« ompwijk). gf O-kilometerrijders kun- tot 14.00 uur starten. De ïpelposten sluiten om eijD uur. door Loman Leefmans leiderdorp/oeostgeest - Hoe huldigen we na afloop van de Spelen de plaatselij ke medaillewinnaars? Dat was vier en ook acht jaar geleden een vraag waar mee je menig gemeente in verlegenheid kon brengen. Bij de gemeente Leider dorp voelen ze zich ook nu nog een beetje overvallen, Oegstgeest is erop voorbereid. Kan ook niet anders, pers voorlichter Jan Willem Anholts komt net zelf uit Athene. „En we hebben vanoch tend nog over dit onderwerp verga derd", zegt hij. Duidelijk is dat een offi ciële ontvangst door burgemeester en wethouders uit de mode is. Oegstgeest heeft twee olympiërs die in de prijzen zijn gevallen. Roeier Gijs Ver meulen veroverde zilver met de Holland Acht. Taeke Taekema kén vanavond met de hockeyploeg goud halen, maar de ge blokte strafcornerspecialist heeft in ie der geval zilver. „Probleem is dat het gaat om twee Oegstgeestenaren die niet meer in Oegstgeest wonen", merkt Anholts op. „Er wordt ongetwijfeld bij terugkomst al veel voor ze georganiseerd en er zijn al verschillende huldigingen. We hebben geen zin in een verplicht nummertje op het gemeentehuis, misschien proberen we er een educatief tintje aan te geven. Ze kunnen wellicht op scholen hun me daille laten zien. We laten het afhangen van hoeveel er al aan hun getrokken wordt", aldus Anholts. Bij hockeyclub LOHC, waar Taekema ja renlang speelde, kijken ze ook nog even de kat uit de boom. „Wij hebben hem opgeleid voordat hij naar een hoofdklas seclub ging", zegt voorzitter Dries van der Putte. „We gaan er zeker wat aan doen en met zijn ouders hebben we goed contact. Taeke geeft regelmatig cli nics voor de jeugd bij onze verenigingen en misschien is dat dan een goede gele genheid om hem te huldigen." De Leidse roeiclub Die Leythe waar Ver meulen in het verleden lid was, haalt de zilveren roeien in oktober in. „Dan zijn de jaarlijkse onderlinge wedstrijden en het is bijna traditie om er dan bij stil te staan", zegt penningmeester Ton van Hemert die ervan uit gaat dat ook Fem ke Dekker, die roeide in de skiff maar geen prijs won, ook in het zonnetje wordt gezet. „Hebben wij een medaillewinnaar?", schrikt woordvoerster Annelies Hicken- dorff van de gemeente Leiderdorp. Ze verontschuldigt zich direct door te zeg gen dat zij 'niet zoveel met sport' heeft. Hickendorff komt even later met de ge ruststellende mededeling dat de desbe treffende afdeling wel precies weet waar het over gaat. Sylvia Karres, woonachtig in Amsterdam, maar geboren en geto gen in Leiderdorp, haalde gisteravond zilver met de vrouwen-hockeyploeg. „Ze heeft voldoende binding met Leiderdorp om er ook hier wat aan te doen", aldus de woordvoerster. „Maandag besluit het gemeentebestuur wat er gaat gebeuren." Het is niet eenvoudig om bij Alecto te informeren of de hockeyclub oud-lid Karres gaat huldigen. Voorzitter Jep Kar res is Sylvia's vader en hij verblijft in Athene. Maar penningmeester Max Muntinga verzekert dat er binnenkort ook op sportpark De Bloemerd wordt stilgestaan bij de prestatie van Karres. „Ik welke vorm we het gaan gieten, daar moeten we het nog over hebben. Bin nenkort wordt ons nieuwe clubhuis ge opend. De kans is groot dat zij daarbij als een van de bekende personen aan wezig zal zijn." warmond - Warmonders in de Veerpolder en in de Dorpsstraat en omgeving doen er de eerste helft van volgende week goed aan hun toiletten in de gaten te houden. De gemeente laat het riool in deze omgeving door spuiten en inspecteren en er bestaat een kans dat het riool water via de wc-pot omhoog komt. De sector grondzaken van de gemeente raadt de in woners zelfs aan het toiletdek sel dicht te doen, er eventueel iets zwaars op te leggen en kleedjes uit de toiletruimte te verwijderen. „De kans dat het misgaat, is klein", spreekt A. Rustenhoven van grondzaken geruststellende woorden. „Maar het zou in het uiterste geval verkeerd kunnen gaan. In het gebied staan veel oude huisjes, relatief dicht op het hoofdriool en vaak zonder de ontluchting die je bij nieuw bouwhuizen wel ziet. De druk waarmee het riool wordt door gespoten is lager dan normaal, maar het zou nog steeds zo kunnen zijn dat het rioolwater een makkelijker uitweg vindt dan de eerstvolgende put. Behalve het advies om het toi letdeksel dicht te doen, ver zoekt de gemeente ook om van 30 augustus tot en met 1 sep tember overdag geen auto's te parkeren in de Dorpsstraat en om in het gebied ook geen wa gens neer te zetten boven put deksels. door Judy Nihof zoeterwoude - Zoeterwoude wil opheldering van voetbalvereni ging Meerburg over de slechte financiële situatie van de club. „Meerburg heeft een groot fi nancieel probleem. De kas is leeg," aldus wethouder Van der Kooi. Enige tijd geleden heeft Meer burg weer bij de gemeente aan geklopt om hulp. De club wil een lening afsluiten en heeft ge vraagd of de gemeente garant wil staan. Zoeterwoude wil daarover pas gaan nadenken als de club opening van zaken geeft. „Wij willen weten hoe ze hun geld hebben uitgegeven en hoe ze denken te snijden in de nieu we begroting", aldus sportwet houder Van der Kooi. Zoeter woude heeft Meerburg al eer der onder meer uitstel van huurbetaling verleend en een renteloze lening verstrekt. Meerburg-voorzitter Silveren- tand wil niet ingaan op de peri kelen. Volgens wethouder Van der Kooi heeft Meerburg geld uitge geven 'dat de club niet had'. „Déér is het fout gegaan." De wethouder doelt op reclame-in komsten, waarop Meerburg had gerekend. De club wilde grote reclamedoeken plaatsen langs het derde veld, pal naast rijksweg A4. Onlangs werd be kend dat de gemeente voor die doeken geen toestemming geeft. Meerburg wil het nu pro beren met reclamedoeken van een veel kleiner formaat. De club uit Zoeterwoude-Rijn- dijk heeft het de afgelopen tijd flink verbruid bij het gemeente bestuur. Aanleiding zijn de op merkingen in het clubblad van voorzitter Silverentand over een mogelijke juridische procedure tegen de gemeente vanwege de afwijzing van de grote doeken „Volkomen misplaatst", vindt wethouder Van der Kooi het dreigen met een rechtszaak. „Ons een beetje met advocaten bestoken! Het lijkt mij dat Meerburg zijn geld wel beter kan gebruiken." De wethoudër vindt dat de gemeente juist veel heeft gedaan om Meerburg te helpen. Ook de Zoeterwoudse politiek heeft het helemaal gehad met Meerburg. „De club hoeft niet meer bij ons op steun te reke nen" aldus CDA-raadslid W. Klein. door Janneke Dijke leiderdorp - Het vervoer van kinderen naar het speciaal on derwijs is te duur, vindt de ge meente Leiderdorp. Burge meester en wethouders hebben voorgesteld om ouders met in gang van het schooljaar 2005- 2006 meer te laten betalen, maar de politiek vindt dat wat al te makkelijk, zo bleek deze week tijdens een commissiever gadering. Ouders van kinderen met gedrags- en leerproblemen zijn immers vaak al veel geld kwijt aan hun kind. De politici pleiten ervoor om naar creatieve oplossingen te zoeken, zodat de gemeente minder geld kwijt is, maar ou ders niet per se het volle pond hoeven te betalen. Een van de alternatieven komt van de PvdA, die suggereert om stand plaatsen in Leiderdorp te ma ken. Het taxibusje pikt de kin deren bij deze halte op in plaats van thuis. Ouders moeten hun kind dan naar de opstapplaats brengen, wat hen geen geld kost en de gemeente hoeft min der kilometervergoeding aan de taxi te betalen. De commissieleden willen ech ter niet dat de creatieve ideeën alleen bij hen vandaan komen. De echte deskundigen zijn de ouders. Zij hebben wellicht nog veel betere voorstellen om geld te besparen. Daarom begint de gemeente Leiderdorp een in spraakprocedure van zes we ken. Gedurende die tijd kunnen ouders zelf ideeën aandragen en melden wat ze van het voor stel van burgemeester en wet houders vinden. B en W kun nen de ideeën van ouders ver werken. Pas daarna bespreekt de gemeenteraad het bezuini gingsvoorstel. Het vervoer naar school van zeer moeilijk lerende, moeilijk opvoedbare of autistische kin deren moet sowieso goedkoper, vindt Leiderdorp. De gemeente kampt met een enorm tekort op de begroting. Bovendien is de vergoeding van Leiderdorp ruimhartig in vergelijking met omliggende gemeenten. B en W hebben daarom voorgesteld om de regels aan te scherpen, zodat die meer overeenkomen met de regels van Leiden. Nu krijgt een Leiderdorps kind reiskostenvergoeding als het vier kilometer of meer moet rei zen om op school te komen. Volgens de richtlijn van de Ver eniging Nederlandse Gemeen ten (VNG) is dat minimaal zes kilometer, een regel die ook in de regiogemeenten wordt ge hanteerd. Het Leiderdorpse college wil die regel overne men. Een Leiderdorps kind mag het speciale vervoer bovendien ge bruiken als het met normaal openbaar vervoer meer dan een uur onderweg is naar school. De VNG-norm van anderhalf uur is overgenomen door de hele regio, behalve door Leider dorp. B en W willen dat veran deren. Als het aan hen ligt is de vergoeding straks alleen be stemd voor ouders die een sala ris verdienen tot de zieken fondsgrens. Nu ligt dat jaarlijks 2.000 euro hoger. Met het voorstel van het college bespaart de gemeente jaarlijks 80.000 euro. alphen aan den run - Het doek is nog niet geval len voor het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Alphen aan den Rijn. De gemeenteraad gaat niet zonder meer akkoord met het rigoureuze bezui nigingsvoorstel van burgemeester en wethouders waarmee de subsidie aan het kunstbedrijf tot nul wordt gereduceerd. Eerst maar eens praten met het bestuur. En eerst maar eens afwachten wat er in het rapport staat te lezen, dat een onafhankelijk onderzoeksbu reau heeft opgesteld over de levensvatbaarheid, kansen en missers van het CBK. Daarna is er nog tijd genoeg om te beslissen óf en - zo ja - hoeveel subsidiegeld het kunstcentrum moet gaan mis sen. Dat heeft een meerderheid van de Alphense gemeenteraad gisteravond besloten. „We zijn in elk geval een stapje verder dan eerst", reageerde Frans Struben, voorzitter van het CBK- bestuur na afloop van de vergadering. Het colle ge had voorgesteld om de totale subsidie (180.000 euro) in één keer te schrappen. „Daar mee waren we zonder woorden met een pennen streek uit het Alphense leven verdwenen. Nu wordt er in elk geval nog even met ons gepraat. Want dat heeft de wethouder nog helemaal niet gedaan." Het CBK is best bereid bij te dragen aan de groot ste bezuinigingsronde uit de Alphense geschie denis, geeft penningmeester Jan van Wijk aan. „We hebben ook wel wat ideeën." Bang voor het 'functioneringsrapport', waarop de gemeente raad een oordeel wil baseren, is hij niet. „Ik ver wacht dat er wel wat kritiekpunten in staan, maar ik denk dat we het over het algemeen best goed doen." Het rapport wordt binnen nu en een maand verwacht. wassenaar - Het was op warme dagen altijd goed toeven op de hardstenen bank onder de pla taan bij de Wassenaarse biblio theek. Was, want de huwelijks boom van koningin Beatrix en prins Claus moet worden ver plaatst. De Platanaceae, in 1966 op de dag van het koninklijk hu welijk geplant, komt in het nieu we plan Hogendorpstraat-Luifel- baan niet meer tot zijn recht. Op de plaats van de boom en de bi bliotheek worden winkels en ap partementen gebouwd. Daarom heeft de gemeente Wassenaar Copijn, de beste boomchirurg van Nederland ter hand geno men, om te kijken hoe de ko ninklijke schaduwplek van de Wassenaarders ergens anders kan worden neergezet. De eerste voorbereidingen zijn reeds in gang gezet. De prominente boom is gesnoeid en de wortel kluit rondom is losgegraven. Pas als de winter goed in zicht is en de statige boom 'slaapt', gaat de chirurg echt aan de slag met zijn object. Een nieuwe plaats is al gevonden: de speelweide aan de Hofcampweg. Gemeentevoor- lichter Issendonck heefier alle vertrouwen in dat de gedenk- boom met bank op die plek weer tot volle glorie komt. „Wij koes teren onze plataan en wij zullen hem koninklijk blijven knuffe len." De andere, wat mindere bomen in de omgeving van win kelcentrum is een minder lot be schoren. De zeven vleugelnoot- bomen en even zo veel paarde- kastanjes worden gekapt. „Het verplanten van deze bomen bleek zowel technisch als finan cieel geen haalbare kaart te zijn", aldus de gemeentewoord voerder. Hij denkt dat in de week na sinterklaas de plataan wordt overgebracht en de bo- menkap pas in januari gebeurt. „We moeten het een beetje ge zellig houden met de feestda gen." Foto: Hielco Kuipers Voormalig Oegstgeestenaren Gijs Vermeulen en Taeke Taekema en de uit Leiderdorp afkomstige Sylvia Karres (v.l.n.r.) zullen na terugkeer in Nederland ook in hun voormalige woonplaats worden gehuldigd. Foto's: ANP en Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11