Mars naar Najaf ruw verstoord BUITENLAND Zuid-Afrika wil eigen en Afrika's imago oppoetsen Overzicht aanslagen Rusland Iraakse politie opent vuur op aanhangers Al-Sistani Advocaat Bush adviseur campagne tegen Kerry Nog eens 41 Amerikanen betrokken bij Abu Ghraib Half miljoen Chinezen weg voor komst tyfoon Amerikaanse rivieren en meren vergeven van kwik fikbom nieuw en leger Israel - Het Israëlische leger celt een nieuw wapen jstijnse demonstranten leen: een stinkbom. iekers van een Israëli- iderneming hebben de t die stinkdieren afschei- studeerd en die nage- iHet wapen veroorzaakt schrikkelijke stank die [nd kan weerstaan, aldus jerwoordvoerder. Europees "41 naar Darfur -Ji - De Europese Com- m stelt nog eens 20 miljoen ^joodhulp beschikbaar hongerende regio Dar- udan. „De humanitaire is nog steeds extreem lekend", meldde Euro- «lommissaris Nielson (ont ij ingshulp) gisteren. In de Rebben ongeveer 2,2 mil- ;nsen gebrek aan eten •re basisbehoeften, irlogshandelingen kun- pverleners sommige jdende inwoners moeilijk en. De Europese Com- gaf in juli al 18 miljoen en bij nadoen ophanging De executie van een man van twee weken heeft nog zeker twee ":ist. Twee kinderen •n toen zij de ophan- de voor verkrachting ird veroordeelde Dhan- Ihatterjee imiteerden. De ge Prem Gaekwad over- Bombay toen hij een im zijn nek bond en het einde om een ventilator (plafond zwaaide. Vori- k overleed een 12-jarig in de staat West-Benga- n ze haar jongere broer lemonstreren hoe Chat- vas opgehangen. lexplosie in en Turkije a - Zeven mensen zijn wond geraakt door een plosie bij een bank in l, in het zuiden van Tur- it heeft het Turkse pers- Anatolia gisteren ge- folgens de provinciale .hef is de explosie moge- terroristische aanslag, ee hij waarschijnlijk op Koerdische rebellen. Ibouw Azië it in gevaar - De voorraad grond- n verscheidene Aziati- gio's kan binnen vijf tot r opgebruikt zijn. Met van elektrische pompen Iziatische boeren elk jaar rondwater uit steeds die- onnen. Een groot deel landbouw komt in ge- at meldt het Britse we- ïppelijke tijdschrift New ;t in zijn zaterdageditie. igrant kiest ische naam - Steeds meer Belgen tin voor- of achternaam eren. In een kwart van dien gaat het om Noord en en andere nieuwko- e zo makkelijker willen ren. De dienst Naams- ïgen van het Belgische ine van justitie meldde ongeveer 20 procent invragen dan vorig jaar. laamswijzigingen bevin- h ook autochtone Bel- vreemde namen kwijt Zo heten de families :n Van Lui' tegenwoor- nu' en 'Van Lil'. r informatie iuropol De informatie.-uit- ïg via de Europese poli- ïisatie Europol is in rs toegenomen ten op- ran het jaar ervoor. De iensten in de lidstaten Europese Unie wissel- 1700 zaken gegevens uit, een met 3400 in 2002. en stijging van 39 pro- e grootste stijging bij de ding van informatie was op het gebied van valse- ij (plus 102 procent), me (plus 76 procent) en :1e misdaad (plus 67 0- garije krijgt we premier est - De Hongaarse soci- le partij heeft de voor- hinister van Sport, Fe- uresany, aangewezen ivolger van premier Pe- gyessy. Die bood gister- officieel zijn ontslag president Ferenc Madl. irige Gyurcsany is een ;enman. Met het aan- van zijn ontslag voor- ledgyessy dat hij door '•fen socialistische partij ou worden gebracht. Ik disten wilden volgende een motie van wantrou- stemming brengen. donderdag 26 AUGUSTUS 2004 najaf/gpd-rtr De Iraakse poli tie heeft gisteren het vuur ge opend op sjipitische moslims die richting Najaf marcheerden. Twee demonstranten werden dodelijk geraakt. Het incident volgde op de op roep van de hoogste geestelijk leider van de sjiieten, ayatollah Ali al-Sistani aan zijn volgelin gen, om massaal naar Najaf te trekken en een eind te maken aan de strijd tussen Amerikaan se soldaten en milities van de radicale sjiïetenleider Moqtada al-Sadr. Al-Sistani (73) keerde gisteren onverwacht naar Irak terug uit Londen, waar hij een hartope ratie onderging. Vanuit de zui delijke stad Basra riep hij zijn aanhangers op zich vandaag aan te sluiten bij zijn vredes mars naar Najaf. „Ik ben geko men vanwege de situatie in Na jaf en blijf in de stad totdat de crisis beëindigd is", aldus een schriftelijke verklaring van de geestelijke. Honderden burgers begroetten hem met de Iraakse vlag. Iraakse geestelijken en politici juichen het initiatief van de ge matigde al-Sistani toe en be schouwen hem als een van de weinigen die een doorbraak kan forceren in de huidige crisis in Najaf. Het conflict in de hei lige stad brak uit op het mo ment dat al-Sistani drie weken geleden naar Londen vertrok. De inmenging van al-Sistani komt op het moment dat de si tuatie in het rebellenbolwerk zich toespitst. Amerikaanse troepen namen posities in bij het complex met het mausole um van de geestelijke vader van de sjiitische tak van de islam, de Imam Ali-moskee. In de nacht van dinsdag op woensdag hadden Amerikanen de directe omgeving van de sji'itische heiligdommen in Na jaf bestookt. Enkele raketten, afgevuurd door helikopters, sloegen op enkele meters van het mausoleum in. Het histori sche gebouw trilde op zijn grondvesten. Premier Iyad Allawi reageerde positief op de terugkeer van al- Sistani. Rond de moskee zijn ook 500 Iraakse soldaten gestationeerd. Twee familieleden van de Iraak se minister van defensie Hazim al-Shalaan zijn gekidnapt door militanten die het vertrek van de Amerikanen uit Najaf eisen. De groepering die zichzelf de 'Brigades van Gods Toom' noemt, eist ook de vrijlating door de Iraakse politie van een medewerker van al-Sadr. Onschatbare kunstcollectie in moskee Najaf De sleutels van de Imam Ali- moskee in Najaf openen niet alleen de deur naar de heilig ste plaats voor de sji'itische moslims. Zij bieden ook toe gang tot een omvangrijke col lectie kunstvoorwerpen. De sleutelhouders van de moskee zijn de hoeders van kostbare manuscripten, kronen en an dere juwelen, zwaarden, edel stenen, gouden en zilveren va zen, kristallen kroonluchters, tapijten en borduurwerk. In de kelders onder het gebouw bevinden zich naar schatting tweeduizend kostbare voor werpen, waarvan een aantal meer dan duizend jaar oud zijn. Velé zijn geschenken van koningen, emirs en leiders van moslimlanden. Grootayatol lah al-Sistani wil pas de sleu tels van de moskee uit handen van de radicale geestelijke Muqtada al-Sadr aannemen als hij er zeker van is dat niets aan de kostbaarhedenverza- meling ontbreekt, nadat al- Sadr en zijn aanhangers daar vijf maanden hebben gebivak keerd. washington/anp - Een topad- vocaat die betrokken is bij de verkiezingscampagne van de Amerikaanse president Bush heeft juridische adviezen ver strekt aan een groep Vietnam- veteranen die de aanval heeft geopend op de Democratische presidentskandidaat John Ker ry. Dat berichtte The New York Times gisteren. Juist maandag nog zei Bush dat er een einde moet komen aan de activiteiten van groepen als de Swift Boat Veterans for Tru th, die de verdiensten van de gedecoreerde Kerry als militair in Vietnam in twijfel trekken. Bush en zijn campagneteam hebben steeds ontkend dat er wordt samengewerkt met de groep van veteranen, die felle anti-Kerryspotjes heeft ge maakt. De betrokken advocaat, Benja min Ginsberg, zegt dat zijn acti viteiten voor de groep niets van doen hebben met de verkie zingscampagne van Bush. Hij heeft de Swift Boat Veterans als expert in verkiezingswetgeving slechts wegwijs gemaakt in de ingewikkelde regels die er zijn voor niet-partijgebonden orga nisaties die een politieke bood schap willen uitdragen. De wet staat volgens hem ook toe dat advocaten zowel voor een cam pagne als voor deze groepen werken. Ginsberg wijst erop dat ook een advocaat van Kerry een soort gelijke rol vervult als adviseur van een aan de Democraten ge lieerde groepering die een mil joenencampagne voert om Amerikanen naar de stembus sen te lokken in november. De advocaat zegt niet betrokken te zijn geweest bij de formulering van de boodschap van de Swift Boat Veterans en dat hij geen reden heeft te veronderstellen dat Bush weet heeft van zijn ad viesrol bij de groep. Kerry heeft zich al verscheidene malen beklaagd over de aanval len van de veteranengroep. Hij beschuldigt Bush ervan een 'lastercampagne' tegen hem te voeren door middel van niet- partijgebonden organisaties, die ongelimiteerd geld mogen inzamelen. Kerry heeft al een klacht ingediend bij federale verkiezingscommissie FEC te gen het optreden van de Swift Boat Veterans for Truth. Aanhangers van de geestelijk leider al-Sistani maken zich in Basra op voor de tocht naar Najaf. Foto: Reuters washington/gpd - Drieëntwin tig leden van de 205de militaire inlichtingenbrigade in de Abu Ghraib-gevangenis bij Bagdad hebben Iraakse gevangenen mishandeld. Ook vier civiele contractanten, ingehuurd voor ondervragingen, en drie leden van de militaire politie waren actief betrokken bij in totaal 44 gevallen van misbruik, varië rend van lichte vergrijpen tot sadistische vernederingen. Er is daarbij één dode gevallen, en in een paar gevallen was er sprake van marteling. Dat is de uitkomst van een on derzoek van het Amerikaanse leger naar de betrokkenheid van militair inlichtingenperso- neel bij het mishandelings- schandaal in Abu Ghraib, dat eerder dit jaar aan het licht kwam. Verder waren in totaal elf men sen - onder wie twee artsen of hospikken - van het misbruik op de hoogte, maar ze verzuim den aan de bel te trekken. Dat zei Paul Kern, de legergeneraal die toezicht hield op het onder zoek, gisteren op een perscon ferentie op het Pentagon. Het is nog onduidelijk wat er met de in totaal 41 betrokkenen gaat gebeuren. Het leger kan besluiten hen ad ministratief te straffen, of hen voor de krijgsraad te dagen. Burgerpersoneel kan door het openbaar ministerie worden vervolgd. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Nu dus ook de zoon van 'IJzeren Dame' Mar garet Thatcher; de lijst met deelnemers aan de vermeen de poging om een beruchte Afrikaanse dictator van zijn stoel te lichten, is lang en bont aan het worden. Het ge heel heeft operette-achtige trekken, maar mensen kun nen deze week wel tot de strop worden veroordeeld. Zuid-Afrika is in elk geval 'not amused'. De arrestatie gistermorgen in Kaapstad van de 51-jarige Sir Mark Thatcher illustreert dat de ANC-regering serieus is als ze zegt Afrika te willen ontdoen van het coupimago, en Zuid-Afrika van de faam sponsors van die coups te huisvesten. Een hoge politiefunctionaris zei gisteren zelfs dat Mark Thatcher niet moet denken Zuid-Afrika te kunnen gebruiken voor het exporteren van geweld en oproer." Sinds 1994 hebben talloze werkloos geworden officie ren van beruchte onderdelen van het Zuid-Afrikaanse apartheidsleger hun diensten aangeboden aan schim mige dictators en zakenlieden. Dit is de regering een doorn in het oog, vooral omdat men zich nu profileert als de vredestichter van het continent. Zuid-Afrika zegt geen coups meer te tolereren, maar kan niet ontkennen dat onder al die 'legitieme staats hoofden' op het continent, zich talloze boeven van de eerste categorie bevinden. Zoals president Teodoro Obiang Nguema Mbasogo van Equatoriaal Guinee. Hij kwam 25 jaar geleden via een coup aan de macht en regeert sindsdien met ijzeren hand en zonder enig res pect voor mensenrechten het kleine, deels uit vulkani sche eilandjes bestaande land. Sinds de recente vondst van olie zwemt Nguema in het geld, maar voor de 600.000 inwoners is er weinig veranderd. De nieuwe geldbron heeft inmiddels ook de interesse opgewekt van buitenstaanders. Hoort Sir Mark Thatcher tot die groep? De man die de keiharde en emotieloze Margaret Thatcher tot tranen bewoog toen hij eens zoek was in de Afrikaanse woes tijn tijdens een autorally, staat erom bekend heel wat duistere deals te hebben gesloten. Velen hebben vra gen gesteld over zijn vermogen en extreem luxe leef stijl, vooral ook omdat hij op school stuntelde en later niet kon worden betrapt op veel zakelijk inzicht. Thatcher woont sinds 1996 in Zuid-Afrika en had be langen in de beveiligingsindustrie. Hij is een goede vriend Simon Mann, de voormalige ster van de Britse 'special forces' en oprichter van het niet meer bestaan de huurlingenbedrijf Executive Outcomes. Mann werd in maart dit jaar samen met 69 anderen gearresteerd op een vliegveld in Zimbabwe op verdenking een coup te willen plegen in Equatoriaal Guinee. Nick du Toit, de (Zuid-Afrikaanse) leider van de 14 mannen die om dezelfde reden in het West-Afrikaanse land werden gearresteerd, verklaarde gisteren tijdens zijn proces aldaar, dat hij Thatcher kent en een zakelij ke relatie met hem had. Du Toit, die de doodstraf bo ven het hoofd hangt, bekende eerder deze week dat hem door Simon Mann een miljoen dollar was beloofd voor het rekruteren van manschappen en het kopen van wapens ten behoeve van de coup. De Zuid-Afrikaanse minister van buitenlandse zaken, Nkosazana Dlamini-Zuma, zei gisteren voor het eerste gesprek met haar Britse collega Straw. „Iedereen is ge lijk voor de Zuid-Afrikaanse wet, inclusief Mark That cher." De lieveling van de IJzeren Dame mocht gister avond, na het betalen van een borg van 300.000 dollar en het inleveren van zijn paspoort, naar huis. Mark Thatcher werd gisteren in Kaapstad gearresteerd vanwege mo gelijke betrokkenheid bij een coup in Equatoriaal Guinee. Foto: EPA tyfe dat peking-taipei/anp-afp-dpa - De Foon Aere, die de afgelopen agen in Zuidoost-Azië ver moedelijk aan meer dan vijftien mensen het leven heeft gekost, is op weg naar het Chinese vas teland. De autoriteiten daar hebben uit voorzorg een half miljoen mensen geëvacueerd. In de provincie Zhejiang waren tot dinsdagavond al bijna een kwart miljoen mensen geëvacu eerd. Ook in de provincie Fuji- an zijn burgers massaal geëva cueerd. Ruim 30.000 vissersbo ten zijn van zee teruggeroepen. Begin deze maand kostte een andere tyfoon in dit deel van China 160 mensen het leven. De tyfoon Aere raasde dinsdag met hevige wind en slagregens over het noorden van Taiwan. Door het noodweer ontstonden aardverschuivingen, traden ri vieren buiten hun oevers en raakte het verkeer ontregeld. De autoriteiten vrezen onder meer voor het leven van vijf vis sers uit Hongkong. Hun scheepjes kapseisden voor de noordoostelijke kust van Tai wan. Wegens de harde wind en de ruwe zee werden alle red dingsoperaties gestaakt. Voor de storm Taiwan bereikte, raasde hij over zuidelijk Japan waar windsnelheden tot 200 km/uur werden gemeten. washington/anp - Een op de vier rivieren en meren in Ame rika is ernstig vervuild met kwik. De milieuschade is zo groot dat zwangere vrouwen en kinderen beter niet te veel vis kunnen eten uit deze wateren gezien de potentiële gevaren voor hun gezondheid. Achttien staten hebben al ge waarschuwd geen vis te eten uit alle oppervlaktewateren binnen hun grenzen, nog eens 26 an dere staten waarschuwen voor de gevaren van het eten van te veel vis uit een deel van hun wateren. Het milieubureau van de federale overheid (EPA) heeft voor rivieren met een to tale lengte van circa 1,2 miljoen kilometer een kwikwaarschu wing afgekondigd. Kwik wordt vooral uitgestoten door afvalverbranders en ko lencentrales. De EPA heeft al strenge regels opgesteld voor de uitstoot door afvalverbran dingsinstallaties, die voor de kolencentrales volgen medio volgend jaar. moskou/anp - Het neerstorten van twee verkeersvliegtuigen dinsdagavond is volgens Mos kou vermoedelijk het werk van Tsjetsjeense moslimrebellen. Hier volgt een globaal overzicht van aanslagen van Tsjetsjenen in de afgelopen drie jaren: 2001 - 23 maart: Drie autobommen ontploffen in het onrustige noorden van de Kaukasus, vlak bij de grens met Tsjetsjenië. Drieëntwintig mensen komen om het leven, negentig anderen raken gewond. - 29 augustus: Twaalf mensen sterven doordat een auto explo deert in een Tsjetsjeens dorp, 20 kilometer buiten de hoofd stad Grozny. 2002 - 8 mei: Door een bomaanslag tijdens een militaire parade in Kaspiysk, in de aan Tsjetsjenië grenzende deelrepubliek Dage stan, vallen 43 doden en 130 ge wonden. - 31 mei: Vier Russische solda ten worden gedood bij Grozny door een zelfmoordaanslag. -17 september: In een straat in Grozny ontploft een bom. Acht tien burgers worden gedood. -10 oktober: Bij een aanslag op een politiebureau in Grozny vallen 22 doden. - 23/26 oktober: Ruim veertig Tsjetsjeense rebellen houden achthonderd mensen gegijzeld in een theater in Moskou. Rus sische soldaten bestormen uit- Resten van de Toepolev Tu 154 die dinsdagavond neerstortte bij Rostov. Foto: Reuters eindelijk hst gebouw. Bij deze bevrijdingsactie doden ze alle 41 rebellen en verliezen voorts 129 gegijzelden, onder wie een Nederlandse vrouw, het leven door het door de bevrijders ge bruikte slaapgas. - 27 december: Zelfmoorde naars rijden twee auto's vol met explosieven in het pro-Russi sche regeringsgebouw in Groz ny. Er vallen 83 doden. 2003 -15 april: Zestien burgers laten het leven, als vlakbij de Tsje tsjeense stad Chankala een bom in een bus ontploft. -42 en 14 mei: Twee zelf moordaanslagen binnen 48 uur, opgeëist door aanvoerder Basajev (de man achter het gij- zeldrama in het Moskouse the ater), kosten zestig mensen in een overheidsgebouw bij Groz ny en achttien in een parade het leven. - 5 juni: Een zelfmoordaanslag in een bus vol met Russische militairen in de stad Mozdok in Noord-Ossetië veroorzaakt twintig doden. - 5 juli: Twee vrouwen blazen zichzelf op tijdens een popcon cert in Moskou. Ze sleuren veertien mensen mee in de dood. -1 augustus: Door een zelf moordaanslag door twee da ders met een autobom op een militair ziekenhuis in Mozdok vallen vijftig doden. - 5 december. Een bomaanslag op een passagierstrein in Zuid- Rusland aan de voet van de Kaukasus kost aan 44 mensen het leven. - 9 december Tsjetsjeense vrouw blaast zichzelf op in Moskou. Vijf omstanders ko men om. 2004 - 6 februari: een aanslanp een metro in Moskou eist ongeveer veertig levens. - 13 april: Bomaanslag op Rus sisch militair konvooi in zuiden van Tsjetsjenië eist zeker vijf le vens. - 9 mei: De Moskou-getrouwe president van Tsjetsjenië, Ach- mad Kadyrov, komt door een aanslag om het leven. - 24 augustus: Twee Russische verkeersvliegtuigen storten vrij wel tegelijkertijd neer. Beide vliegtuigen waren opgestegen van de luchthaven Domodedo- vo bij Moskou. Alle passagiers en bemanningsleden in de twee toestellen, negentig Russen in totaal, komen om het leven. Moskou veronderstelt dat het gaat om een Tsjetsjeense aan slag.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5