Apothekers in de aanval BINNENLAND Webcam maakt veel goed voor achterblijvers Nederlanders: Slecht gedrag leerlingen grootste probleem PvdA bepleit boete voor trage overheid Ziekenhuis weet pijnlijden aanzienlijk te verminderen Justitie zet jacht in op valse aangiften 'Verkoop bij drogist en via internet belachelijk' Gestrand op de Al3 met een slok water in de tank Hoofdredacteuren bezorgd over imago van journalisten Straten Stiens blank evoerders ogeld De actie die de lorganistie Greenpeace in voerde tegen boom- serij op de Noordzee is 3 o t De plastic boei waarop it b tievoerders zaten, is los- lon tvan een Engelse traw- i/ali araan hij zat vastge- Volgens de milieuorga- gooide de bemanning de] it schip metalen voorwer pt is-1 '0i >r ruimte >u\ e p v#?! dai ïki de i°[ de flvrouw rvalt banken t :,ttd ïbank e donderdag 26 augustus 2004 schoten zij vuurpijlen af ten actievoerders. ddenzee dt 'vuurzee' igen - De Waddenvereni- ril de Waddenzee vrijdag ober volledig omringen randende fakkels als pro- gen de voorgenomen gas- pn in dat gebied. De or- tie zoekt ongeveer 2500 en die op die dag fakkels sland, Groningen, 1-Holland en op de wad- anden ontsteken. De ver- lef g hoopt zo het Kamer- gop 9 november over de inzee te beïnvloeden. :e\ 'pe izen vragen den haag/anp - Slecht gedrag van leerlingen is het grootste probleem in het onderwijs. Ne derlanders vinden dat het scho lieren ontbreekt aan besef van normen en waarden. Dat blijkt uit de Onderwijsmeter 2004, die minister Van der Hoeven (on derwijs) gisteren naar de Twee de Kamer stuurde. Voor dit jaarlijks onderzoek naar opinies over het onderwijs zijn ruim duizend Nederlanders en 1100 ouders van school gaande kinderen in het basis-, voortgezet, middelbaar be roepsonderwijs en hoger on derwijs ondervraagd. Nederlanders maken zich voor al zorgen over wangedrag op basis- en middelbarescholen. Aan de scholen ligt het echter niet: die schenken volgens de geënquêteerden voldoende aandacht aan discipline, sociale vaardigheden en normen en waarden. Ook veiligheid is steeds meer een punt van zorg, hoewel een grote meerderheid van de ondervraagde ouders zegt dat hun kind zich op school veilig voelt. Vorig jaar maakten ouders zich vooral druk over het tekort aan leraren. Op dat punt zijn zij nu meer gerustgesteld. Ook over het uitvallen van lessen maken ouders zich minder zorgen, ter wijl dit in feite niet is vermin derd. In het voortgezet en mid delbaar beroepsonderwijs bre ken ouders zich vooral het hoofd over de hoge bedragen die ze kwijt zijn aan studieboe ken en ouderbijdrage. Uit de Onderwijsmeter blijkt verder dat er steun bestaat voor het nieuwe beleid van onder wijsminister Van der Hoeven om geld voor achterstanden ge lijk te verdelen over allochtone en autochtone leerlingen. Nu telt de afkomst van een leerling nog sterk mee. Na volksgezondheid heeft on derwijs voor Nederlanders het hoogste maatschappelijke be lang. 60 Procent vindt de kwali teit van het onderwijs belangrij ker dan belastingverlaging. amsterdam, den haag/cpd - Traditionele apothekers komen in opstand tegen de versoepe ling van de medicijnverkoop. De Kring, met 271 aangesloten apo theken marktleider in Neder land, heeft de aanval geopend op alternatieve loketten als in ternet en de drogist, waar ook geneesmiddelen op recept te krijgen zijn. De KNMP, branche organisatie van de apothekers, is een bodemprocedure begonnen tegen internetapotheek Efarma. Volgens De Kring is de kwaliteit van de zorg niet gewaarborgd, nu patiënten via internet of de drogist aan medicijnen kunnen komen. Directeur Peter de Jong van De Kring beschuldigt het kabinet en zorgverzekeraars er van, dat zij de apotheek degra deren tot eenvoudig loket. „Ze nemen kortzichtige maatrege len, die puur zijn gericht op geld besparen. Dat apothekers ook zorgverleners zijn, die met patiënten over de medicijnen praten en in de gaten houden wat iemand slikt, wordt niet meer gezien," aldus De Jong. Dat zorgverzekeraars het ge bruik van goedkopere afhaal- punten promoten, noemt De Jong 'belachelijk'. „Als mensen hierdoor verkeerde medicijnen gaan slikken, kost dat de zorg in de toekomst veel meer geld." Verzekerden van VGZ zijn bij voorbeeld goedkoper uit als ze hun medicijnen niet bij een apotheek halen, maar bij dro gisterijketen Etos of interneta potheek Efarma. Voor de dro gist geeft VGZ cadeaubonnen, bij Efarma krijgt de verzekerde een jaarlijkse bonus van mini maal twaalf euro terug. Hoe meer rendement Efarma haalt, hoe verder die bonus oploopt. Volgende maand dient voor de Codecommissie Geneesmidde lenreclame een bodemproce dure van de KNMP tegen Efar ma. De apothekersorganisatie vindt dat Efarma het medicijn gebruik onrechtmatig stimu leert, door haar klanten tegen de regels in bonussen te geven. Als het toezichtorgaan de KN MP hierin gelijk geeft, sleept de apothekersorganisatie mogelijk ook verzekeraar VGZ voor de commissie, vanwege de ca deaubonnen die verzekerden krijgen. VGZ wijst erop dat bij Etos en Efarma ook gediplomeerde apothekers in dienst zijn, die in de gaten houden welke midde len een patiënt tegelijk slikt. Nederland moet meer janwijzen voor de opvang erwinterende ganzen om n'f rkomen dat de dieren Lr! tgoed blijven doen aan rassen op de landbouw- en. Het ministerie van Jouw streeft naar 80.000 )ne e zogeheten foerageerge- nie folgens Vogelbescher- s 150.000 hectare nodig. S tiechef wil tod landloperij i0am - De Amsterdamse hef Jelle Kuiper pleit *"va et herinvoeren van het I op landloperij. De :ommissaris hoopt dat de daarmee meer mogelijk- krijgt om zwaar gestoor- f rvers aan te pakken. Vol uiper staat de politie nu met lege handen. derbrief Cohen fg| tot arrestatie es idam - De politie heeft *nc g een vrouw gearresteerd an wordt verdacht een aa brief te hebben gestuurd '®e urgemeester Job Cohen *ei nsterdam. Onderzoek 311 al snel naar een 33-jarige uit Den Haag. Zij was !e" sdelijk boos vanwege een L1 te sollicitatie bij de Am- 1nse politie. Volgens de 513 zijn er geen aanwijzin- t er een gevaarlijke stof rief zat. ele loo Mensen bij thuiszorg ag - De verhoging van n bijdrage voor de thuis- igin dit jaar, heeft tot 5.000 opzeggingen ge- at is meer dan de 10.000 en icteur B. van de Dungen e( Landelijke Vereniging ïuiszorg onlangs nog je elde. De cijfers komen e apportage die staatsse- Ross (volksgezondheid) i f i Tweede Kamer heeft Üd"- Aaiden trams nd versleten IS"m - De wielen van de Qn jieuwe Citadis-trams in zijn een jaar na in- ie al weer aan vervan - e. De zachte wielen van deme tramstellen blijken el te slijten. De geruis- levende Citadis bevalt de lamse trambestuurders igers prima, maar de waren al na 11.000 kilo- op. Bn Rotterdam Bn vlieglawaai Jdam - Burgemeester en Iers van Schiedam, Ber- denrijs en Bergschen- ibben besloten bezwaar ikenen tegen de verrui- an de openingstijden tterdam Airport. Ze die- e 1 bezwaarschrift in tegen luit van staatssecretaris Van Haegen om de iven een uur langer open len. De gemeenten vin- f t het economisch belang ,r iverdreven en dat te wei- j, ening is gehouden met ij, 1st en het milieu. rotte rdam/g pd - Negen auto mobilisten zijn vanochtend ge strand op de Al 3 richting Rot terdam, nadat ze kort daarvoor hadden getankt bij een tanksta tion van Texaco in Delft. De benzine bleek 'vervuild' met water. De wagens kwamen plotseling tot stilstand, soms zelfs op de linkerrijbaan. Daar door ontstonden files. Een woordvoerder van Texaco denkt dat het water in de op slagtanks kwam, omdat bouw vakkers de tanks niet goed had den afgesloten. Op het station zijn gisteren werkzaamheden uitgevoerd en daarna heeft het ontzettend hard geregend. „We moeten de zaak nog onderzoe ken, maar als je logisch na denkt, dan zou dit een verkla ring kunnen zijn." De ANWB en de politie hebben na de meldingen zo snel moge lijk geprobeerd de rijbaan weer vrij te krijgen. De wegenwacht kon niet veel doen voor de ge strande reizigers. Water is erg schadelijk voor de motor. De auto's moesten worden wegge- takeld. Texaco zal alle schade vergoeden. In februari van dit jaar strandden ook al tussen de twintig en dertig automobilis ten, nadat zij vervuilde benzine hadden getankt bij hetzelfde pompstation. stiens - Het Wetterskip Fryslan heeft gistermiddag een noodpomp bij Cornjum geplaatst, omdat het gemaal daar de hevige regenval niet meer aan kon. Daardoor kwamen de laag gelegen straten in Stiens blank te staan. De hevige regenval leidde ook tot grote vissterfte. Dat is volgens het waterschap het gevolg van overbelas ting van het riool. Doordat de riolering de watertoevoer niet kan verwerken, treden de riooloverstorten in wer king. Vooral op plekken waar het water uit de overstor- ten de sloten inloopt, sterven de vissen massaal. Het wa terschap gaat vandaag het zuurstofgehalte in sloten me ten. Foto: GPD/Niels Westra utrecht/anp - Patiënten van het Diako- nessenhuis in Utrecht en Zeist lijden aanzienlijk minder pijn dan voorheen. Dat is het resultaat van het nieuwe 'pijn- beleid', dat de ziekenhuizen in het voor jaar invoerden. Volgens de eerste gege vens is het aantal patiënten met (flinke) pijn op de afdeling dagbehandeling ge daald van 70 tot 7 procent. Dat heeft een woordvoerster van het Diakonessenhuis gisteren gemeld. Doel van het nieuwe pijnbeleid is dat 90 procent van de patiënten geen of slechts geringe pijn heeft na een operatie. Dat resultaat is volgens de woordvoerster deze zomer bereikt op de afdelingen dagbehandeling in Utrecht en Zeist. De cijfers van de andere afdelingen zijn nog niet bekend, maar het Diakonessenhuis verwacht vergelijkbare resultaten. De vermindering van de pijn is bereikt door consequent de pijn bij patiënten te meten. „Het meten van pijn is hier net zo gewoon als het opnemen van de pols, de temperatuur en de bloeddruk", zegt de woordvoerster. Patiënten geven op een meetlat met de schaal van 1 tot 10 aan hoeveel pijn zij hebben, waarbij nul pijnvrij is. Het streven is de pijn te be perken tot maximaal vier. Dat lukt in veel gevallen, omdat verpleegkundigen aan de hand van het cijfer dat patiënten aangeven meer inzicht krijgen in de ge leden pijn. Zodoende kan er gerichter worden behandeld. Daar hoeft niet per se een arts bij aan te pas te komen: ver pleegkundigen maar ook patiënten mo gen binnen bepaalde grenzen de medi catie zelf aanpassen. Verpleegkundigen hebben daartoe extra scholing gekregen. den haag/anp - Burgers moe ten geld krijgen van de overheid als ambtenaren een aanvraag of een klacht niet binnen de wet telijke termijn afhandelen. Elke dag dat de gemeente, provincie, rijksoverheid of uitvoeringsor ganisatie in gebreke blijft, moet rij 20 euro betalen aan de bur ger. De boete kan oplopen tot 1000 euro. Dat is de kern van het initiatief wetsvoorstel dat de PvdA bin nenkort gaat indienen. Bedoe ling is de overheden en uitvoe ringsinstanties te prikkelen sneller en efficiënter te werken, aldus PvdA-kamerlid Wolfsen. Veel klachten bij de Nationale Ombudsman gaan over een tra ge overheid. Wolfsen vindt het een rare situ atie dat de overheid vaak ter mijnen overschrijdt, terwijl de burger nul op het rekest krijgt als die een dag te laat is met een verzoek. Hij wijst op een onderzoek van de Algemene Rekenkamer waaruit blijkt dat de gestelde termijnen royaal rijn en dat daaraan te voldoen is als er goede wil bestaat en de organisatie goed is ingericht. „Een boete is eenvoudig en snel in te voeren en vormt een goe de prikkel." De PvdA'er vindt de plannen van minister De Graaf van Be stuurlijke Vernieuwing voor een efficiëntere overheid nodeloos ingewikkeld. De Graaf stelde onlangs voor om burgers vaker een voorlopige vergunning of uitkering te verstrekken of die in ieder geval te verstrekken als niet tijdig een besluit is geno men. „Maar volgens deskundi gen ligt dit juridisch moeilijk, want er gelden allerlei veilig heidsvoorschriften waaraan op die manier dan niet voldaan wordt", aldus Wolfsen. De PvdA'er stelt een overgangs termijn van een jaar voor, zodat overheden zich kunnen voor bereiden op de nieuwe situatie. Thuisfrontdag stelt familie Irakgangers een beetje gerust den haag/anp - Justitie vervolgt steeds vaker mensen die een valse aangifte doen. Vorig jaar steeg het aantal dagvaardingen wegens valse aangifte tot 377. In 2002 bracht justitie in 347 za ken een dagvaarding uit. In 2001 waren dat er 294. Valse aangiften die het meest voorkomen, gaan over diefstal, aanrijdingen, ontvoering en verkrachting. „Mensen hande len uit wraak of proberen een persoonlijk drama te verhul len", zei gisteren een woord voerder van het openbaar mi nisterie (OM). Het Nederlands Politie Instituut (NPI) meldt, dat veel jongeren valse aangifte doen van gesto len mobieltjes. „Ze hopen dat de verzekering de telefoon ver goedt en kopen dan een mooier model." In tientallen gevallen probeert de politie de schade te verhalen op de leugenaar. „De valse aan giften kosten veel tijd en geld. We rijn het echt zat", aldus een woordvoerder van het NPI. De maximumstraf voor het doen van een valse aangifte is een jaar gevangenisstraf of een boete van 4500 euro. Vaak volgt ook een schadevergoedingspro cedure. amsterdam/anp - Het Neder lands Genootschap van Hoofd redacteuren (NGH) is bezorgd over het imago van de journa listen. „Het bestuur wil dit na jaar met zijn leden een discus sie aangaan over de risico's die ontstaan wanneer journalisten te pas en te onpas nevenactivi teiten verrichten", aldus het ge nootschap gisteren. De afgelopen week publiceer den diverse media over de soms bijzonder lucratieve prak tijken van bijklussende journa listen. Door het 'schnabbelen' voor organisaties, overheden of instellingen die later onderwerp van nieuws zijn, zou de onaf hankelijkheid van de betrokken journalisten in gevaar kunnen komen. De organisatie van hoofdredacteuren constateert dat de tekst in de CAO voor journalisten wat dit betreft 'on voldoende' is. De daarin ver melde meldingsplicht voor ne venfuncties werkt volgens het NGH niet goed genoeg. Het genootschap kondigt een onderzoek onder zijn leden aan naar „de wenselijkheid van een aanbeveling over de (ethische) grenzen van nevenactiviteiten van de onder hen vallende jour nalisten." Het onderzoek is vol gens het NGH ingegeven „uit bezorgdheid over het beeld dat als gevolg van recente publica ties is ontstaan over mogelijke aantasting van de journalistieke onat&ankelijkheid." utrecht/gpd - Pas als ze hun kind, man of pappa weer in hun armen kunnen houden zijn ze écht gerustgesteld. Maar het helpt wel, zo'n Thuisfrontdag. Ongeveer 1500 familieleden van militairen in Irak kwamen naar de jaarbeurs in Utrecht om van Defensie te horen hoeveel zor gen ze zich moeten maken. Ver trouw op onze professionaliteit, vroeg minister Kamp van Defen sie. „Maar ik kan niet beloven dat er niets meer gebeurt." We komen hier om onze eigen onrust weg te nemen, zegt Ria Godeke uit Hardenberg. Ze is met haar schoondochter naar de Utrechtse Jaarbeurs geko men om 'meer te horen'. Wat de hoge militairen die in Utrecht het thuisfront toe spre ken haar precies moeten vertel len om daar in te slagen weet ze niet. „Meer over de sfeer, infor matie over de situatie." Details krijgt ze van haar zoon niet. Hoewel hij volop kan bellen en e-mailen, mag hij weinig vertel len over zijn werk. „Zelfs niet hoe laat rijn wacht begint," zegt een andere moeder die anoniem wil blijven. Ze klaagt niet. „Het is voor zijn eigen vei ligheid." De militairen in Irak mogen minder vertellen dan tijdens eerdere missies, merken de er varen achterblijvers. „Het is nu anders, ze worden gericht be schoten," zegt Jolette van Wa- mel ij;t Wel. Ze is met haar dochter Pippi in Utrecht. De Ernstige gezichten tijdens de informatiedag voor het thuisfront van Nederlandse militairen in Irak. Foto: GPD/Cees Zorn geslotenheid over de strategi sche details wordt voor de meesten echter ruimschoots gecompenseerd door de mo derne communicatiemiddelen. Een groot deel van de families heeft de computer thuis voor zien van een webcam en zit re gelmatig met het front in Irak te mailen of te chatten. Digitaal oogcontact maakt het hen ook wat makkelijker om in te schatten hoe het lécht met hun geliefden gaat. „Mijn zoon is heel laconiek", zegt meneer Vink uit Vlijmen. „Pas als het op een meter af stand van hem inslaat raakt hij in paniek. Een ander schijt al zeven kleuren bagger als hij iets in de verte hoort." De webcam helpt dan wel. „Ik zie hem rit ten en ik zie hem zweten", lacht Vink. Van Wamel heeft net als tiental len anderen vooraf vragen inge diend bij het ministerie. Men sen die roepen dat de militairen teruggehaald moeten worden nu er gericht geschoten wordt, vindt ze 'belachelijk'. „Je moet het risico incalculeren." De meeste achterblijvers rijn ongerust. „Het is moeilijk te peilen hoe onveilig het is", zegt Miranda Timmer uit Twello. Haar zus werkt sinds twee maanden bij de geneeskundige troepen op Camp Smitty. „Via de media klinkt het opgeblazen. Als ik haar zelf hoor valt het wel mee." „Ze mag ook niet alles vertellen", relativeert moeder Roelie Timmer. De twee ritten aan de kop van één van de lan ge gedekte tafels in de congres zaal. Veel stoelen blijven onbe zet, voor de zekerheid was er rekening mee gehouden dat el ke familie met twee of drie mensen zou kómen. De bijeenkomst begint met een minuut stilte voor de gesneu velde wachtmeester Severs. Mi nister Kamp van Defensie spreekt de zaal toe en roemt luitenant Wijnen en korporaal Van den Broek, de mannen die gewond raakten tijdens dat ge vecht. Ze ritten beiden m de zaal. Na de speech van ft mi nister moeten de journalisten de zaal uit. De familieleden zien de commandant ter plaatse, Kees Matthijssen, via een live verbinding en mogen vragen stellen aan de chef defensiestaf Dick Berlijn. Hoewel veel vragen negatief rijn, komen de meesten gerust gesteld de zaal weer uit. „Na tuurlijk blijf je ongerust. Het is daar onrustig," zegt Ria Gode ke. „Maar ik heb nu wel het ge voel dat er alles aan gedaan wordt om ze te beschermen." Pippie van Wamel heeft zich geërgerd: „Heel stomme vra gen, over waarom sommigen wel auto's hebben die tegen ko gels kunnen en anderen niet." Toch vonden ze het een 'inte ressante middag', zegt haar moeder. Miranda Timmer „Ik foen pas echt gerust als ze veilig jen wel weer terug is."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3