Schieten om nie te doden GESPREK VAN DE DAG Ook bij sociale drinker raakt zo een draadje los Rumoer in Duitsland over nieuwe Hitler-film Burgemeester geschaduwd Politie kijkt uit naar nieuwe snufjes als elektroguns en peperbuksen donderdag 26 AUGUSTUS3 DAGELIJKS LEVEN OE WIUT puy MET A\l)N POCHTO.TKOUWEM WEET JE- Ze/<EF2. OF JB- ÏW»«. NV VJEL VElZSTANVIT /MN VOET7 MENSELIJK In zijn huis in Los Angeles is zondag de 83-jarige regisseur DANIEL PE TRI E overleden. Dat heeft zijn zoon bekendgemaakt. Petrie overleed aan de gevolgen van kanker. Petrie, ge boren in Canada, tekende in 1981 voor de regie van de film FORT APA CHE - THE BRONX, over het gevaar lijke leven in deze wijk van New York. Paul Newman speelde daarin de hoofdrol. Hij begon zijn carrière in 1960 en regisseerde sindsdien tientallen series en documentaires. In 1961 regisseerde hij Sidney Poi- tier in A Raisin in the Sun, een film over racisme. TILBURGSE STUDENTEN hebben het wereldrecord KUSSENVECH- TEN verbeterd. In totaal deden 1229 studenten mee aan de record poging. De stunt werd gehouden tij dens de Tilburgse introductieweek. Het vorige record stond op 1074 deelnemers. Een groot Zweeds woonwarenhuis had de kussens voor het massale gevecht geschonken. Ze worden gegeven aan een daklo- zenopvang in Tilburg. Aan de Til burgse introductieweek doen bijna 1700 universitaire en HBO-studen- ten mee. Het evenement duurt nog tot vrijdag. Een voormalige medewerkster van de Britse kroonprins CHARLES heeft een aanklacht ingediend tegen diens hofhouding wegens SEKSUELE DISCRIMINA TIE. De vrouw, Elaine Day, zegt op oneerlijke wijze te zijn ontslagen en klaagt over discriminatie en pesterijen op grond van haar geslacht. Ze werkte vijf jaar lang als persoonlijk assistent voor prins Charles, tot haar ontslag eerder dit jaar. Het is niet de eerste keer dat het personeel van de kroonprins in opspraak komt wegens vermoedelijk wangedrag. Vorig jaar kwam het tot een onderzoek naar een reeks vermeende misdragingen van leden van zijn hofhouding. Acteur MICHIEL HUIS MAN gaat de hoofdrol spe len in de nieuwe speelfilm 'JOHAN' van regisseusse Nicole van Kilsdonk (be kend van 'Deining' en 'Ochtendzwemmers'). De opnamen voor dit „roman tisch drama over voetbal, muziek en liefde" begin nen komend najaar. Het filmbudget bedraagt 3 mil joen euro, waarvan een deel door fondsen en een ander deel via een fiscale constructie (CV construc tie) wordt bijeengebracht. Naast Huisman is er in de film ook plaats voor Johnny de Mol, Huub Stapel en Caro Lenssen. Verder passe ren verschillende stervoetballers de revue in deze rolprent. De productie gaat over Johan, die als jongste uit een gezin van elf jongens een buitenbeentje vormt. Alle broers zijn vernoemd naar bekende Nederlandse voetballers en ze beoefenen ook allen die sport. Behalve Johan, hij houdt van zingen en muziek maken. Ter wijl zijn broers als profvoetballers carrière maken bij de beste clubs van Neder land, probeert Johan met vallen en opstaan zanger te worden. Foto: Archief Een groep bewoners van recreatie park 't Zonnetje in Zelhem, nabij Doetinchem, stalkt waarnemend burgemeester Henk van der Wen de. Ze filmen en fotograferen de burgemeester, zijn auto en post en leggen alles vast in een uitgebreid dagboek om te bewijzen dat hij ook permanent - en dus illegaal - op het vakantiepark woont. De handelwijze van de bewoners komt overeen met de manier waarop de gemeente Zelhem hen als illegale bewoners behandelt, stellen ze. Van der Wende heeft al tijd bestreden dat hij permanent in zijn recreatiewoning woont. In de cember heeft hij met zijn vrouw een appartement in Zutphen be trokken. De maanden ervoor leef de hij wel zeven dagen per week op 't Zonnetje, maar dat was met Marie von Ebner- Eschenbach De troost van de meeste mensen is een mengeling van nieuwsgierigheid en gewichtigdoenerij toestemming van de gemeente raad. De eerste burger van Zelhem is niet blij met de stalkende buren op het recreatiepark. „Ik vind het ongelofelijk, maar als zij hun tijd daaraan willen besteden, moeten ze dat doen. Mijn hoofdadres is in Zutphen en dat kan ik bewijzen", zegt hij. Aangifte zal hij niet doen, omdat 'dat de situatie alleen maar op scherp zet'. Meta van Roekei van de Landelijke Organisatie voor Permanent Wo nen haalt haar schouders op. „Kan hij ook eens meemaken wat de le den van de LOPW moeten onder gaan. Zij worden nog veel harder aangepakt dan Van der Wende", zegt Van Roekei. gpd ABUIS Zweeds brood Afgelopen maandag stond op de ze pagina een artikel over een proeverij van oorlogs- en distribu- tievoedsel. Het bericht begint met een zin over Zweeds wittebrood dat aan het eind van de Tweede Wereloorlog boven Nederland zou zijn uitgeworpen. Dat klopt echter niet. Er is nooit Zweeds brood gedropt. Wel is er per schip vanuit Zweden meel aangevoerd, waarvan Nederlandse bakkers het Zweedse brood hebben gebakken. Matig drinken, ook wel sociaal alcoholgebruik genoemd, kan leiden tot veranderingen in het functioneren van de hersenen. Vanaf vijftien glazen per week zijn al nadelige ef fecten merkbaar bij het uitvoeren van complexe taken, zo als het verzinnen van werkwoorden of het sorteren van kaarten. Dit blijkt uit het promotieonderzoek van Suzanne Bijl van de Universiteit Utrecht. Zij onderzocht 59 gezonde sociale drinkers van gemiddeld 50 jaar. De mannen dron ken geen alcohol voor of tijdens het onderzoek. Met een soort badmuts met elektrodes kon via de hoofd huid de elektrische hersenactiviteit worden gemeten. Daarbij bleek dat hoe meer men gemiddeld per week drinkt, hoe meer afwijkingen er zijn. Vanaf dertig glazen per week kregen de proefpersonen steeds meer moeite met de opdrachten. Bij gemiddeld zestig glazen per week wa ren de veranderingen in hersenactiviteit ook te zien in het gedrag. Er worden dan echt fouten gemaakt bij het verzin nen van werkwoorden. Al langer is bekend dat bij alcoholisten structurele veran deringen ontstaan in de hersenen. Wat er precies gebeurt bij sociaal geaccepteerde hoeveelheden alcohol, was tot nu toe onbekend, aldus Bijl. Of de afwijkende hersenactiviteit bij sociale drinkers o tot blijvende schade in de hersenen leidt, is nog niet b kend. De onderzoekster verwacht op basis van deelon zoek wel dat eenmaal aangerichte schade moeilijk valt a herstellen. Overmatig alcoholgebruik (meer dan dertig glazen per week) blijkt volgens Bijl voor het functioneren van de iet senen niet zo goed te zijn. Maar een glaasje of twee pe t: dag, wat tenslotte ook goed is voor hart en bloedvaten a geen ernstige gevolgen te hebben op het functioneren de hersenen, stelt ze. anp Na de pepperspray en de stootko- gel moet de Nederlandse politie nog meer slimme 'niet-dodelijke wapens' krijgen, vindt de politiek. In de VS lopen al vele duizenden agenten rond met 'elektroguns' en 'peperbuksen'. Critici zien geen re den voor de uitbreiding van het ar senaal. „De gordel van een agent hangt al vol genoeg." Na een rake, knetterende treffer van 15.000 volt stort hij ter aarde als een stuk vee, de gestoorde zwaargewicht van ruim 130 kilo die net zijn gezin heeft uitge moord. „Liggen blijven, liggen blijven, meneer, anders krijgt u nog een dosis," roept de politie- schutter tegen de lamme, murme lende verdachte. Beelden van 18 februari dit jaar uit Tallahassee, Florida. Ze zijn voor het Ameri kaanse publiek inmiddels ver trouwd. Bijna negen op.de tien politiekorpsen in de VS zijn im mers al uitgerust met 'tasers', stroomstootwapens die verdach ten op tien tot dertig meter af stand veranderen in willoze zom bies. Het wapen schiet elektrici teitsdraadjes naar zijn doelwit, dat vervolgens een gigantische opla waai krijgt. De politiek in Neder land voelt wel voor meer niet-do- delijke wapens voor de politie. Die moeten het gat vullen tussen wapenstok en pistool. Op zich is die weg een aantal jaren geleden al ingeslagen. Sinds april 2002 heeft de politie pepperspray. Daardoor hoeft bij gevaarlijke ver dachten of gestoorden minder vaak naar het vuurwapen te wor den gegrepen. Maar pepperspray blijkt niet ge schikt voor gevaarlijke verdachten die op meters afstand moeten worden uitgeschakeld, bleek al snel uit een knelpuntenanalyse van arrestatieteams. Die werken daarom nu op proef met de stop kogel. Met deze 'bean bag' wist de politie het afgelopen weekeinde in Woerden nog een gevaarlijke ver- Er hangt al flink wat aan de gordel van de politieman. Wellicht komen er in de toekomst nog meer slimme, niet- dodelijke wapens bij, zoals (foto's boven) een verlammingspistool of de stootkogel alias 'bean bag'. Foto's: GPD dachte onschadelijk te maken. Producenten en veel politiemen sen voelen voor nog meer van dit soort wapens. Elektrogunfabri- kant TaSer en makers van peper buksen, waarmee tegenstanders op afstand met wolken 'pepper- poeder' kunnen worden bestookt, noemen een lange lijst voordelen. 'Ideaal tegen pogingen van zelf moord met politiekogels', klinkt het wervend. Zo'n traumatisch in cident voor politiemensen heeft zich deze maand mogelijk voorge daan in Amsterdam. Daar schoot de politie een Duitser dood. erop werd een afscheidsbrii van de man gevonden. Critici waarschuwen voor alli juich over de niet-dodelijke pens. „Er is helemaal geen pi bleem. We hebben nu net pe; perspray en de evaluatie daa loopt nog," zegt politiesociol" Jaap Timmer van de Vrije Un j siteit in Amsterdam. Er zijn wel een paar gevallen weest waarbij verdachten ni< _j toom te krijgen waren met df spuitbus. Maar daarvoor lijkt de stootkogel een ideale aan\ ling, meent ook de top van di Q derlandse politie. De gewone g agent moet in ieder geval nie maar worden volgehangen n s nieuwe snufjes. „Zijn gordel hangt al vol genoeg: gsm, h« boeien, pepperspray, dienst pen, portofoon, patroonhoi somt Timmer op, die wel be dat de wapenindustrie dolgrj nieuwe 'speeltjes' wil afzettei Maar het kan onnodig verwa e werken wanneer een agent kerstboom de straat op won stuurd, zo is de kritiek. „Het niet handig om in een gevaat situatie aan te komen met ee j aanhangwagen met wapens, ook nog eens a la minute mo besluiten welk wapen je het kunt inzetten," zegt Cees dei Bakker namens de politie. Zelfs de stootkogel moet daa volgens de politie voorlopig behouden blijven voor arresl teams.. Want die zijn getraini crisissituaties met gesto een mes of vuurwapengevaa verdachten. „Bovendien nee u het aantal geweldsincidentei waarbij de politie betrokken latief af,zegt Den Bakker. Timmer, kenner van politiev pens, vult aan: .Amerika is derland niet. Daar moet je di litie heel anders uitrusten da hier. In de VS heeft de helft v huishoudens vuurwapens. D soort risico's speelt hier hele niet." Ferdy Schrooten Ruime keuze uit nieuwe slimme speeltjes van de wapenindustrie Wereldwijd gebruiken en ontwikkelen krijgsmacht en politie niet-dodelijke wa pens. Het doel is steeds om met zo min mogelijk letsel en risico toch de tegen stander te kunnen overmeesteren of on schadelijk te maken. AKOESTISCHE BOM - Onhoorbare ge luidsgolven brengen trilharen in het oor in beweging en veroorzaken misselijk heid en duizeligheid, vergelijkbaar met het gevoel na een rit in de achtbaan. Agent moet oordopjes dragen. ELEKTROGUN - Stroomstoot van 15.000 tot 50.000 volt maakt willoos, slachtoffer soms koit verlamd. Werkt op tien tot der tig meter door 'werpkabeltjes' die de stroom op het lichaam overbrengen. Op volgers werken 'draadloos' via plasma- golven en lasers. LIJM - Met een lijmkanon wordt het doelwit 'ingeschuimd". De snelklevende substantie maakt het onmogelijk te be wegen. Werkt ook tegen voertuigen, als ondoordringbaar obstakel op de weg. LUCHTDRUKBOM - Ontploft achter een menigte en veroorzaakt een drukgolf, waardoor grote aantallen mensen in één keer tegen de grond gaan. De knock-out is vergelijkbaar met een vuistslag. MAGNETRONGRANAAT Met een ka non te verschieten projectiel, dat door sterke microgolven na landing elektroni ca kan verstoren en zelfs printplaten kan laten doorbranden. Mensen blijven on gedeerd. PEPERGASBUKS - Semi-automatisch. Vuurt kleine kunststof patronen met pe perpoeder af, die open barsten. Heeft hetzelfde effect als pepperspray, maar dan op tientallen meters afstand, ook bij groepen. PEPPERSPRAY - Spuitbusjes met de werkzame stof uit cayennepeper. Spuiten in het gezicht veroorzaakt brandende pijn in ogen en aan luchtwegen en des oriënteert tegenstanders. STINKBOM - Af te vuren ampullen ver oorzaken na ontploffing een zeer pene trante lucht. Tegenstanders worden on schadelijk gemaakt doordat de stank misselijkheid en braken kan veroorzaken. STOOTKOGEL - Projectiel met bijnaam 'bean bag'. Het zakje bonen voelt op het lichaam als een zware vuistslag. Kans op ernstige kneuzing en klaplong. In de maak: stootkogel op basis van een rubbe ren j SUPERSTROBOSCOOP - Hoogfrequeu lichtflitsen, vergelijkbaar met die van ee razendsnel knipperende discolamp, maakt dat relschoppers hun oriëntatie verliezen. De agent moet een speciale b dragen. TELESCOPISCHE WAPENSTOK Uit- schuifbare, langere variant van de huidi1 ge gummiknuppel. Is beter draagbaar e maakt slaan mogelijk zonder zelf geraa te worden door klappen of steken van tegenstander. WERPNET - Nylonnet dat compact op rold als projectiel kan worden afgevuu op een verdachte, die verstrikt raakt en niet meer kan bewegen. Speciale variaii verstrikt zelfs speedboten en tanks. Ijzingwekkend nauwkeurig portret van de Führer dankzij rol Bruno Ganz Half september gaat in Duitsland een nieuwe film in première over de laatste dagen van de dictator Adolf Hitier (1889-1945), De On dergang, Hitier en het Einde van het Derde Rijk, In Duitse media wordt alvast uitvoerig gediscussi eerd over de film, waarin Hitier niet meer zoals gebruikelijk een Engels sprekend monster is, maar een Beiers ratelende oude man, wiens wereld letterlijk ineenstort. Joachim Fest, gerenommeerd Hit- Ier-expert en adviseur bij de tot standkoming van de film, zei over de hoofdrolspeler Bruno Ganz: „Dit is werkelijk Hitier, als je hem ziet, begin je te bevriezen. Elke nuance wordt verbeeld. Het is een ijzingwekkend nauwkeurig por tret, van een klasse die ik nog nooit eerder op film heb aan schouwd." De 63-jarige Zwitser Bruno Ganz speelt volgens mediaberichten zijn rol zo goed dat sommigen vrezen dat het publiek straks menselijke en sympathieke trekjes ontwaart in de man die verant woordelijk is voor de dood van tientallen miljoen mensen. Hitier maakte mede dankzij de verbittering over de voor Duits Acteur Bruno Ganz (links), regisseur Bernd Eichinger en actrice Corinna Harfouch tijdens een persconferentie over de Hitler-film. Foto: EPA land vernederende bepalingen van het Verdrag Van Versailles (1919) een succesvolle politieke carrière. Die bracht hem in de ja ren dertig weliswaar geen absolu te meerderheid, maar wel absolu te macht. Hij benutte die voor zijn ultieme wraak over de Eerste We reldoorlog. Voornamelijk vanaf een afgelegen berg in Beieren en vanuit stille bossen in Oost-Prui sen ontketende hij een wereld brand. Vanaf eind februari 1945 leidde hij echter de inmiddels ver loren strijd vanuit een paar be nauwde bunkers in de Duitse hoofdstad Berlijn. Hij pleegde er op 30 april van datzelfde jaar zelf moord. Filmmaker Bernd Eichinger ba seerde zijn film op het historisch werk van Fest en op talrijke oog getuigenverslagen. Het in 2002 ge publiceerde relaas Van een secre taresse van Hitier, Traudl Junge, was een belangrijke houvast voor de filmmaker. Een van de getui gen die destijds kind aan huis was in de bunker, baron Freytag von Loringhoven, was verrast over de nauwkeurigheid waarmee Eichin ger de bunker voor de opnames heeft nagebootst. De film heeft duidelijk de ambitie de laatste dagen in de bunker van Hitier zo waarheidsgetrouw mo gelijk weer te geven. Daarmee heeft de film meer oog voor de motieven van de mensen die in kleine ruimtes onder de grond de uitzichtloze en bloedige oorlog zo lang mogelijk gaande hielden. De oorlog zelf en de wreedheden die er werden gepleegd, zijn betrek kelijk ver weg vanuit de bunker bezien en derhalve ook in de film niet prominent gevisualiseerd. Sommige critici vinden het daar om een beetje te veel van het goe de. Ganz' spel en zijn moeiteloze immitatie van Hitiers Zuid-Duitse uitspraak geven Hitier weer als een boosaardige maar tragische figuur. Hij is niet het monsterlijk personage zoals het publiek dat van hem in andere films gewend Eichingers Ondergang is bov dien de eerste grote Duitse p ductie over de ondergang va Ier. Andere films over die da( waren bijvoorbeeld films me Britse Hitlers, Alec Guinness The last Ten Days (1972) en thony Hopkins in The Bunke (1981). Ganz en Eichinger vinden de rust onder sommige critici o Ganz zei dat Hitier ook in de film duidelijk een ziekelijke f met veel zelfmedelijden is er slist geen sympathieke leidei in de steek wordt gelaten. Ei( ger meende dat het publiek wassen genoeg is om de juis conclusies te trekken. Tal van commentatoren in d Bondsrepubliek juichen voo film toe als een ommezwaai, tijd van films met Hitiers en Oberstgruppenführers die Ai kaans-Engels spreken en uit: tend duivelse plannen smedi voorbij. „Eindelijk beginnen met onszelf in het reine te kc en zien onze geschiedenis ge speeld door acteurs waar we mee kunnen identificeren", een enthousiaste Duitse con mentator. anp

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2