iets Te rees voor anslagen a crashes Van Grunsven wedt weer op het goede paard verkopen? Endegeest bewaarde oude naalden tsjenen ontkennen betrokkenheid os leasebeleggers kan itract laten vernietigen Kans op unieke trilogie van de Nederlandse hockeymannen Doping Gen dat voor uitzaaiingen zorgt ontdekt Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 26 AUGUSTUS 2004 SPRINTERS 072-5196868 Traditionele sloepentocht en gondelvaart Zon en buien füQQi UjjiwNW 118/20° 4/6 nze correspondent Reiding >u - Rusland vreest voor rie terroristische aansla- de vrijwel gelijktijdige fan twee vliegtuigen dins- Dnd laat. Alle 89 inzitten- men daarbij om het le- lak van de incidenten is iduidelijk, maar volgens ;ische persbureau Inter- t één van de vliegtuigen alarm laten weten dat gekaapt. Even later het toestel neer bij Ros- het zuiden van Rusland. :polev 154 was op weg Russische hoofdstad iu naar Sotsji en had 46 iden. minuten eerder stortte /lider vliegtuig neer in de 83 ran Toela, ten zuiden van Omwonenden hoor- 11 explosie, voordat de jet ^JDrtte. Er waren 43 men- T 11 boord van deze Toepo- 11, die op weg was naar rad. Beide vliegtuigen opgestegen vanaf dezelf- lthaven: Domodedovo in u. c^dan duizend reddings- s zochten op de twee lo- naar een teken van leven de wrakstukken en stof- resten. Van beide vlieg tuigen zijn de zwarte dozen ge vonden. De Russische president Poetin keerde gisteren vervroegd terug van zijn vakantie en kondigde voor vandaag een dag van na tionale rouw af. Eerder gaf Poe tin de veiligheidsdienst FSB op dracht de incidenten te onder zoeken. De FSB komt alleen in actie als de autoriteiten terro ristische aanslagen vermoeden. Zondag zijn in de opstandige deelrepubliek Tsjetsjenië presi dentsverkiezingen. Rebelleren de Tsjetsjenen hebben de afge lopen jaren in Rusland geregeld bloedige aanslagen gepleegd. Zij dreigden de laatste tijd her haaldelijk de verkiezingen te verstoren. De laatste week waren de veilig heidsmaatregelen in Moskou al opgevoerd, vooral bij metrosta tions en overheidsgebouwen. Ook vonden meer controles plaats. Dinsdag vielen door een bomexplosie bij een busstation in Moskou al vier gewonden. Niemand claimde gisteren de verantwoordelijkheid voor de mogelijke aanslagen. Een woordvoerder van de gevreesde Tsjetsjeense rebellenleider As ian Maschadov ontkende be trokkenheid bij de incidenten. Pagina Buitenland: Overzicht aanslagen Rusland dam/anp - Een groot in de beleggers in aande- e kan zijn contract laten igen volgens de kanton- in Amsterdam. De rech- deelde dat partners rnoe- eetekenen voor beleggin- let geleend geld. Dexia Nederland heeft genoe- nomen met slechts één kening. Bij vernietiging t contract moet Dexia de inleg terugbetalen, lordvoerder van een gro- ip ontevreden beleggers [isteren van een 'eclatan- pwinning'. De beleggers n zich verenigd in de ng Eegalease, die de bank voor de rechter heeft ge- De partners van Dexia-klanten die zich bij Eegalease hebben aangesloten, zijn door het von nis niet in een klap van hun be leggingscontract af. Volgens de kantonrechter kan de stichting de contracten niet namens haar leden vernietigen. Dat zullen de geregistreerde partners of de echtgenoten van beleggers zelf moeten doen. Een woordvoer der van Dexia Bank Nederland, veruit de grootste aanbieder van leasebeleggingen, verwacht dat het niet zo n vaart loopt. „Dit zal tot aan de Hoge Raad worden gespeeld." Pagina Economie: Politiek moet oplossing aande- lenlease-drama versnellen COMMENTAAR PIERCINGS *r tien procent van de anders heeft zijn lichaam üd' met één of meer pier- Daarbij is het gaatjes la- tken voor een oorbel - de n van de piercing - bui schouwing gelaten. Het n van piercings is niet risico. Bij eenderde van 'd (repen treden complicaties daarom alle reden om datftseisen te stellen aan de- die een piercing zetten, aan de beunhazen, vooral jonge meisjes invloed ipsterren als Spears, hun op de meest ijke plaatsen rboren. Het populair zijn 1 navel, die medisch ge- grootste problemen ver in. Een tongpiercing is 1 de belangrijkste oorza- 1 gebroken kiezen en tan- j jongeren. Verder zijn n navel bij uitstek li- delen, waar snel infec- inen ontstaan, loi wil zijn moet pijn lij- ddt het gezegde. Toch I kabinet terecht de voor dat minderjarigen vanaf alleen in aanwezigheid Anky van Grunsven dolgelukkig met de gouden medaille die zij gisteren met de jonge hengst Salinero behaalde. Links haar grote rivale de Duitse Ulla Salzgeber, die tot de laat ste Kür op de eerste plaats stond, maar uiteindelijk in Van Grunsven haar meerdere moest erkennen. Foto: ANP/Robin Utrecht athene/anp - Ooit had Anky van Grunsven een droom. Dat haar laatste rit met Bonfire op de Sydney Games in 2000 goud zou opleveren. De droom kwam uit. „Ik vond mezelf een bofkont. Dat ik zo'n paard had. Ik dacht: dit maak ik nooit meer mee." Van Grunsven maakte het giste ren in het hippisch centrum van Markopoulo allemaal nog een keer mee. Met Salinero won ze opnieuw olympisch goud, door met een geweldige afsluitende Kür de Duitse favo riete Ulla Salzgeber van de piste te vegen. (advertentie) In meerdere opzichten een on gelooflijke prestatie. Met een paard van nog geen tien jaar oud, met nauwelijks internatio nale ervaring. Ter vergelijking: Bonfire was 18 in Sydney. De grote tijd van Salinero moet nog komen. Zijn piek wordt verwacht rond Peking, 2008. Maar nu al zijn de prestaties van de Brabantse amazone his torisch te noemen. Nooit eerder in de discipline won een ruiter twee opeenvolgende Olympi sche Spelen met verschillende paarden. De Nederlandse hoc keymannen zijn ook steeds dichter bij historisch succes. Zij weten zich nog één zege verwij derd van een zeldzame trilogie. De kampioen van 1996 en 2000 plaatste zich gisteravond in Athene opnieuw voor de finale. Oranje versloeg Europees en wereldkampioen Duitsland met 3-2, na een duffe eerste helft en een enerverende tweede. In de finale staat Oranje morgen te gen Australië. De Aussies ver rasten titelfavoriet Spanje in de halve eindstrijd met 6-3. Het is niet alleen goud dat kla tert in Athene. Gregory Sedoc ging in de series voor de 110 meter horden onderuit en bleef even geblesseerd liggen. De jonge Almeerder werd met pijn in zijn linkerenkel in een rol stoel afgevoerd. Meer nieuws over de Olympische Spelen op de sportpagina's van hun ouders een lichaams sieraad mogen laten aanbren gen. Dat is geen bedilzucht van de overheid, maar een vorm van zelfbescherming. Kinderen zijn kwetsbaar voor beïnvloeding door rolmodellen. Maar ze zijn ook niet altijd in staat de (medi sche) gevolgen van het plaatsen van een piercing of tatoeage te overzien. Het is een goede zaak dat de ouders hierin een beslis sende rol spelen. Het kabinet gaat echter nog een stap verder. Het plaatsen van piercings in tepels en genitaliën bij jongeren tot 18 jaar wordt waar schijnlijk helemaal ver boden, wat de ouders er ook van vinden. Het is de vraag of de overheid hier niet een stap te ver gaat Los van de persoonlijke waarde ring voor een tepelpiercing mag van ouders worden verwacht, dat zij het belang van hun kind altijd voorop zullen stellen. Bo vendien is de controle op een verbod op het zetten van pier cings in penis en schaamlip een onmogelijke - en dus heilloze - zaak. Hugo Schneider I de merken van de Wedgwood Group. Knip de dese krant of kijk op www.leldsckdagblad.nl 1 de spelregels en lees hoe u nw ontbijttafel so sa een nieuw a I Mijn wereld, mijn krant. I V—Leidsch Dagblad oegstgeest - Psychiatrich zie kenhuis Endegeest heeft ander half jaar lang alle gebruikte naalden en oude medicijnen opgeslagen in een garagebox. De illegale opslag - ziekenhui zen, huisartsen en andere me dische instellingen moeten hun naalden en ander medisch afval afgeven aan een erkende inza melaar - kwam aan het licht bij een uitgebreide controle op de inzameling van zogeheten spe cifiek ziekenhuis afval (SZA). Tegen het psychiatrisch zieken huis is proces-verbaal opge maakt. Volgens Harry te Pas van de politie Hollands Midden was de opslag bij Endegeest de Er gaat in Athene geen dag voorbij of er wordt wel een ge val van dopinggebruik gemeld. De Griekse kranten die ik zie staan er bol van. Ook als ik tus sen de wedstrijden door televi sie kijk, gaat het vaak over do ping. Het verbaast mij dat de overtreders zich hebben be diend van duidelijk verboden middelen. Je kon op je vingers natellen dat je tegen de lamp zou lopen. Waarom er dan niet van afgebleven? Simpele vraag, maar topsporters zitten ver moedelijk niet zo simpel in el kaar. Dopinggebruik is al zo oud als de sport. De winnaar van de olympische marathon in 1904, de Amerikaan Thomas Hicks, werd door zijn twee begeleiders een paar keer over een zware inzinking heen geholpen met minieme hoeveelheden strych nine en cognac. We weten dat zo precies omdat de helpers trots met hun werkwijze adver teerden. In de jaren twintig prees de befaamde Finse lange- afstandsloper Paavo Nurmi een middel aan dat hem in deze tijd meteen op een schorsing zou komen te staan. Maar dit waren tamelijk geïsoleerde gevallen. Sport was nog niet zo belangrijk en er was nauwelijks geld mee te verdienen. In de jaren zestig werd duidelijk dat stimulerende middelen op veel grotere schaal in de olym pische arena werden gebruikt. Een teken aan de wand was de dood van de Deense wielrenner Knut Jensen tijdens de 100 kilo meter ploegentijdrit in 1960 in Rome. Hij overleed door een combinatie van do pinggebruik en de grote hitte tijdens de wed strijd. Het Internatio naal Olympisch Comité voerde in 1968 controle op stimulerende midde len in. Nog jaren was er verwar ring over, omdat de lijsten met verboden middelen van IOC en de diverse internationale sport federaties niet overeenstemden. De Nederlandse tijdritploeg, bestaande uit de wielrenners Hennie Kuiper, Fedor den Her tog, Cees Priem en Aad van den Hoek, die in 1972 in München brons won, werd daarvan het slachtoffer. Van den Hoek, ove rigens al na 25 kilometer uitge vallen, had van de teamarts een middeltje tegen keelpijn gekre gen. Dat was toegestaan door de internationale wielerunie, maar verboden door het IOC. De vier renners werden uit de uitslag geschrapt. Kui per heeft zijn bronzen medaille nooit willen teruggeven. „Ik vond dat ik hem eerlijk had verdiend." Ruud Paauw enige serieuze overtreding waarop de controleurs stuitten. „Over het algemeen zie je dat instellingen zich goed aan de regels houden. Maar bij een psychiatrisch ziekenhuis in Oegstgeest stond veel SZA op geslagen in een garagebox. Dat kwam doordat bij een interne reorganisatie de verantwoorde lijke voor de inzameling van SZA was overgeplaatst." In totaal werden tussen mei 2003 en januari 2004 in de Leid- se regio 39 instellingen gecon troleerd die SZA produceren, inzamelen, vervoeren of ver werken. De resultaten van die controle werden gisteren door amsterdam/anp - Nederlandse onderzoekers hebben een gen ontdekt dat zorgt voor uitzaai ingen van een tumor. Het gaat om TrkB, dat tumorcellen resis tent maakt tegen celdood. We tenschappers van het Neder lands Kanker Instituut-Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis (NKI-AVL) publiceren hierover in het wetenschappelijke tijd schrift Nature. Uitzaaiingen van tumoren zijn tot nog toe niet of nauwelijks te behandelen. Tumorcellen laten bij uitzaaiing los van de primai re tumor, banen zich een weg door naburig weefsel en infil treren de bloed- of lymfevaten. Van daaruit verschaffen de cel len zich toegang tot andere or ganen en weefsels. de politie bekendgemaakt. Naast de illegale opslag bij End egeest werd vastgesteld dat bij één huisarts de gebruikte naal den gewoon in de afvalbak ver dwenen. Te Pas: „Maar dat was in dat geval niet illegaal omdat een eenmanspost door de wet gelijk wordt gesteld aan een particulier. Los van de contro le werd bij een dierenarts de staart van een kat tussen het huisvuil gevonden. Tegen deze dierenarts is proces-verbaal op gemaakt. Directeur weg bij Sportbedrijf leiden - Bert Paauw, directeur van het Sportbedrijf Leiden, wordt naar alle waarschijnlijk heid wethouder voor de WD in Hilversum. Paauw zegt met de ze overstap gehoor te geven aan zijn politieke en bestuurlijke ambities, maar voelt zich naar eigen zeggen wel 'wat onge makkelijk' bij zijn snelle vertrek uit Leiden. Hij volgde per 1 fe bruari van dit jaar Caroline Schippers op. Pagina R1 Meer zorg voor hetzelfde geld den haag - Instellingen voor ouderenzorg, geestelijke ge zondheid, thuiszorg en gehan dicapten, gaan de komende ja ren proberen met de bestaande budgetten meer mensen te hel pen. Dat hebben ze gisteren vastgelegd in een overeenkomst met staatssecretaris Ross van volksgezondheid. In ruil voor die afspraak bezuinigt het kabi net de komende drie jaar niet op de uitgaven in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. De instellingen moeten ervoor zorgen dat de uitgaven niet de pan uit rijzen, zoals de afgelo pen jaren steevast gebeurde. Bultrugwalvis legt centrale stil annapolis royal - Een walvjs heeft in de Canadese deelstaat Nova Scotia een elektriciteits centrale stilgelegd. Het dier zwom een waterinlaat van een waterkrachtcentrale in Annapo lis Royal binnen. Elektriciteits producent Nova Scotia Power zette de turbines stop om ver wondingen aan de zes meter lange bultrugwalvis te voorko men. Waarschijnlijk zwom het dier tijdens opkomend tij ach ter een school haringen aan. De walvis is niet in direct gevaar. Geprobeerd wordt het dier via een van de waterinlaten naar buiten te lokken. De centrale maakt gebruik van de getijden werking in de Bay of Fundy. Lottomiljonair geeft prijs weg dortmund - Een Duitse lotto winnaar heeft zijn complete prijs van 9,1 miljoen euro aan goede doelen gegeven. De man uit Dortmund verklaarde bang voor de plotselinge rijkdom te zijn. Volgens de Duitse lotto gaat het om een uniek geval. Met hulp van de lotto-organisa tie WestLotto richtte de win naar een stichting voor sociale doeleinden op. De Duitser was de eerste lottomiljonair van 2004 bij de trekkingen van WestLotto. De organisatie was tien weken lang op zoek naar de fortuinlijke man. Weliswaar wist de inwoner van Dortmund al op 3 januari dat hij had ge wonnen, maar hij had besloten eerst eens alles rustig te over denken. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog gesft 0,41 per dag! Naam: Z M V Adrea: Postcode Plaats Ttelefoon: Geboortedatum Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a v Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £&Dagblad (i.v.m bezorgcontrole)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1