Kürkoningin laat tranen vrije loop ATHENE 2004 Hockeyers dicht bij zeldzame trilogie r*4 i lé ATHENS 2004 Weer goud voor Anky van Grunsven Cuba wint voor derde li honkbalgoui Tornado-du< Booth/Derck naar vierde j Diederïk Simon gen van 'koninklijke' flat jA sol De sportieve koning 41 c/ GOUO^ILVÏP I f TOT. 1Ver. Staten 25 28 22 75 2. China 24 16 12 52 3. Australië 16 10 15 41 4,Japan 15 9 9 33 5. Rusland 13 19 21 53 6. Frankrijk 10 7 9 26 7. Duitsland 9 11 13 33 8. Italië 8 6 8 22 9. Roemenië 8 4 4 16 10. Oekraïne 8 3 6 17 11Gr.-Brittanië 7 8 9 24 12. Zuid-Korea 6 10 5 21 13. Griekenland 5 3 3 11 14. Nederland 4 7 8 19 15. Hongarije 4 6 1 11 16. Zweden 3 1 2 6 17. Turkije 3 1 1 5 18. Canada 2 4 1 7 19. Wit-Rusland 2 3 7 12 20. Polen 2 2 4 8 Stand na 209 van de 301 onderdelen (tot gisteravond 21.00 uur). ir ifografiek -HDC - SE donderdag 26 AUGUSTUS Leontien vliegt in 'eigen' toestel Athene- Leontien Zijlaard-Van Moorsel reist maandag in haar 'eigen' vliegtuig terug naar Rot terdam. Luchtvaartmaatschap pij Transavia heeft de winnares van het goud en brons bij de Olympische Spelen aangebo den vanaf de luchthaven in Amsterdam door te vliegen naar haar woonplaats. Daarbij wordt het vliegtuig gebruikt dat sinds maart haar naam draagt. Van Moorsel komt maandag met de olympische ploeg aan op Schiphol. Van Dijk wil plank 'in de fik steken' Athene- Joeri van Dijk is van nature een vrolijke jongen, maar in Athene viel er voor hem de afgelopen week weinig te lachen. Na een lange lijdens weg van elf races vond de 21-ja rige windsurfer uit Ter Aar zich zelf gisteren terug op de twin tigste plaats van het eindklasse ment. Over Peking 2008 wilde Van Dijk even nog niets horen. „Ik moet dit laten bezinken. Er waren dagen bij dat ik die rot- plank in de fik wilde steken." IOC: Bush misbruikt Spelen athene- Bestuursleden van het Internationaal Olympisch Co mité zijn furieus op de Ameri kaanse president Bush. Hij zou de Olympische Spelen misbrui ken voor zijn campagne voor de presidentsverkiezingen in no vember. „Dit mag niet. Wij zijn politiek neutraal", zei hoofd marketing IOC Gerhard Hei berg gisteren. Bush' campagne leiders hebben reclamespotjes gemaakt waarin met woorden en beelden verwezen wordt naar de Olympische Spelen. Gewichtheffer zelf niet te heffen athene- Officials bij het ge wichtheffen kregen gisteren met een zeer ongebruikelijk probleem te maken. Gewicht heffer Stian Grimseth uit Noor wegen stortte bij zijn eerste stootpoging ter aarde en kon niet meer zelfstandig het podi um verlaten. Superzwaarge wicht Grimseth meet 1,87 me ter en weegt 158 kilogram. Zijn collegagewichtheffers keken toe, maar waren niet bereid een handje te helpen. Nadat de Noor veilig op een brancard was vastgemaakt, werd hij voorzichtig naar de rand van het podium geschoven. Later bleek dat hij waarschijnlijk een spier in zijn dijbeen heeft ver rekt.' Tiende dopegeval bij gewichtheffen athene- Op de Olympische Spelen is bij het gewichtheffen een tiende geval van doping ontdekt. De vice-president van de Internationale Gewichthef- fers Federatie (IWF) Sam Coffa verklaarde gisteren dat de do- pingzondaar vroegtijdig werd betrapt en dus niet in actie is gekomen in Athene. Een naam wilde de bond, die vreest voor de toekomst van de sport op de Spelen, niet bekendmaken. door Fardau Wagenaar markopoulo - De tranen stro men vanzelf, ze kan ze niet stop pen. Zo veel geluk en zo veel verdriet tegelijk, alles komt er uit. Ze huilt om haar tweede gouden medaille, die ze nooit meer verwacht had. Ze huilt om haar overleden vader, die ze mist. Dressuuramazone Anky van Grunsven, olympisch kampi oene. De zandbak, vlak naast de olympische arena in Markop oulo. Anky van Grunsven stapt met haar paard Salinero door het zand. Alleen. Wachtend op de uitslag. Ulla Salzgeber doet haar kunstje voor de jury; Van Grunsven krijgt er niks van mee. Ze wil niets zien. Ze wil tot rust komen en geduldig haar lot afwachten. Wat gaat er door het hoofd van de blonde amazone? Praat ze met haar overleden va der? Denkt ze terug aan de Spe len van Sydney, vier jaar gele den, toen ze haar eerste gouden medaille pakte? Erica Terpstra stort zich snik kend tegen de omheining van de uitrijbak. Het is een minuut na de kür van Van Grunsven. Ze is diep ontroerd, zo mooi, zo perfect, zo indringend. Zelfs be ginnelingen in de dressuur hadden de perfectie van de combinatie gezien. De harmo nie van muziek en dans, de ele gantie. Een droomkür, noemde de amazone het later. Salinero kan spelen met de muziek. Ei genlijk is het al duidelijk als de muziek stopt: dit wordt goud. Er zijn op dat moment nog vijf lange minuten te gaan. Stilte in het stadion. De wind waait hard; er vallen wat flessen om. Van Grunsvens enige con currente, Salzgeber, heeft ge streden, de muziek zwijgt. Van Grunsven stapt verder. Harten kloppen sneller, de spanning loopt op, vrienden van haar staan te trillen op hun benen. Haar partner Sjef Jans sen drukt zijn wijsvinger tegen zijn mond. „Ssst." Hij wil nog niks horen over goud. Dan een schelle gil. Van wie? Is het Nederlandse blijdschap of Duitse? Het is de gil van Imke Bartels, ploeggenote van Van Grunsven. Zij ziet in een flits de Sjef Janssen huiK en huiK Anky zit mooi en hoog. Saline ro danst gaaf en lichtvoetig. En Sjef Janssen? Die beleeft de langste minuten van zijn leven wanneer levenspartner én pu pil Anky van Grunsven met haar paard door de piste gaan. Hij kijkt stuurs. Is bang. Zelfs bitter van de zenuwen over een aan de dressuursport ge offerd leven. Zie hem denken: Wie doet mij dit aan? Zo gaat het al uren. De dres- suurfinale is allang op streek, maar Sjef Janssen kan er niet van genieten. Wipt even langs voor een kijkje bij een enkele kür en verdwijnt dan weer snel naar veiliger oorden: de stal, het veld. Anky, Salinero. Mooie kop die Sjef: de kop van de buitenmens. Donkerbruin, doorleefd, kleine, felle ogen en de coupe soleil van Rod Ste wart. De ideale kop voor ze nuwen en vrees, dus dat komt vandaag goed uit. Anky kan niet winnen. Onmogelijk. Maar je weet nooit, dus Sjef zit er mooi mee in zijn maag. Een kwartiertje voor hét mo ment draven Anky en Salinero door het oefenzand. Het team verzorgers zwijgt eerbiedig. Stalmeisje Jokeüen zet een emmer water voor Salinero neer. En Sjef? Die is de baas. uitslag. Is het zeker? Vertwijfe ling en onzekerheid. Mensen beginnen te huilen, te schreeuwen, het Nederlandse publiek op de tribune ontploft. Het is waar: goud voor Anky. De amazone glijdt van haar paard, met een grote lach en dikke tranen. Ze omarmt Sali nero, ze gooit haar hand in de lucht. Ze laat zich knuffelen door Terpstra. „Ik had nooit kunnen dromen dat ik dit nog een keer zou mogen meemaken in mijn leven. De medaille is niet mooier dan die van Syd ney, wel veel emotioneler. Mijn vader is overleden, mijn moe der heeft kanker gehad, het is een moeilijk jaar geweest. Na de eerste dag was ik ervan over tuigd dat de kans op goud ver- Die ijsbeert langs de oefenbak. Je ziet weieens dat voetbaltrai ners zich aan de rand van het veld stierlijk vervelen tijdens zo'n warming up. Dit is an ders. Sjef ontgaat niets. Dan is het tijd. Sjef dribbelt wat stapjes mee met paard en amazone, maar moet ze dan laten gaan. Holt zelf met Joke- lien en de anderen naar de steiger, die zicht geeft op de piste. Daar begint het grote lij den voor Sjef Janssen, sinds jaar en dag de coach van Anky van Grunsven. Het gaat goed. Op de steiger discussieert het Anky-kamp, maar Sjef zwijgt. Er wordt ge lachen, niet door Sjef. Er wordt geknikt, niet door Sjef. Er wordt geswingd, niet door Sjef. Die drukt zijn buik tegen de leuning. Die wil de piste in. Die wil paard en ruiter aan zijn arm nemen. Sjef is bang. Bang voor de nederlaag. Dan is het afgelopen. De ont spanning. Sjef juicht. Balt de vuisten. Slaat hard op de re ling van de steiger. Een stra lende lach. Het was dus niet zo slecht. Goud? Het kan, het kan. Tien minuten later Is het goud! Sjef huilt. De handen gaan door de blonde manen. keken was. Ik had me erbij neergelegd, als ik maar iets zou winnen. Dit is onvoorstelbaar." Maimen in witte pakken onder steunen de vlag van Nederland. Het Wilhelmus wordt gedraaid, het rood-wit-blauw klimt om hoog. Op het hoogste plateau staat de blonde Brabantse. Haar moeder zit op de tribune, met haar broer. Ze bijt op haar lippen, ze huilt weer. Ze vraagt zich af of hij het heeft gezien, haar vader. Hij overleed begin april, een week nadat ze de wereldbeker in Düsseldorf won. Vanaf haar zevende was hij altijd bij haar, op elk concours. Kanker scheidde de twee van elkaar. „Hij had zich zo op Athene ver heugd en ik hoopte zo dat hij Dressuuramazone Anky van Grunsven toont haar emoties als Salinero zijn rozet krijgt. Het pas io-jarige, onervaren paard hielp haar aan de tweede olympische gouden medaille uit haar carrière. Foto: ANP/Robin Utrecht het zou halen. Het heeft niet zo mogen zijn. Ik denk dat hij me geholpen heeft, daar boven. Het zou verdomd jammer zijn als hij dit niet heeft meege maakt." Salinero ziet nog een ererondje niet zitten. Angstig geworden door de drukte en het lawaai. Hij is het nog niet gewend om als een kampioen door de are na te paraderen. De opvolger van Bonfire is nog maar tien jaar, de baby onder de olympi sche paarden. „Bonfire en Salinero lijken ont zettend veel op elkaar. Ze heb ben een klein hartje en zijn bui ten de ring verre van helden. Ik wilde nog wel tien ererondjes rijden, hij niet", zegt Van Grunsven met een lach. Haar tweede gouden plak hangt trots op haar buik. athene/anp - De CU honkballers hebben v derde keer het olympis< opgehaald. In de finale de mannen van hun supporter Fidel Castro straliërs met 6-2 van ken. De schande van waar Cuba tweede wen de VS, werd uitgewist. Cepeda gaf de Cubanei vierde slagbeurt de leid zijn eerste homerun. D velder raakte de worp Australiër Stephens vol knuppel en liep op zijn langs de honken. Hij n man mee naar de thuis; Cuba leidde met 2-0. G halveerde de achtersta inning later door eei homerun te slaan. In de zesde innings stek met vier runs de oven veilig. De Cubaanse sl noteerde dertien hor tegen Australië zeven, pitchers die Cuba op de bracht, schakelden tien met drieslag. Het brons was voor Ja; Canada met 11-2 te kijk athene/anp - De Ned< vreugde in de olympise haven van Athene was van korte duur. Voor d keer in twaalf wedstri lag Oranje stevig op n koers. Het Tornado-du Booth /Herbert Dercks echter door de tiende j de tweede dagrace van de naar de vierde positi na acht van de elf manc In punten staat het Ne< se tweetal gelijk met b de achterstand op zilvei te overzien. De kloof gedroomde goud, de en daille waar Booth en D in Athene echt voor i echter op tot elf puntei zevende race, eerder op gewonnen door de N< ders, was de olympise nog maar twee punten Dercksen verwenste de wind die gisteren voon namiddag tijdens de acl ce boven de kust van stond. „Dat waren v< waardeloze omstandigh vertrouw de weersvoo gen hier niet meer. Er i een lekker windje staai voor ons." door Mare Molenaars athene - De voortekenen waren niet al te best, maar het Neder lands hockeyteam speelt mor gen 'gewoon' de finale van het olympisch toernooi in Athene. Na een zwaarbevochten over winning op wereldkampioen Duitsland (3-2) mag Oranje, dat eerder goud won in Atlanta en Sydney, op voor een zeldzame trilogie. Het Nederlands elftal stuit in de finale op Australië, dat gister avond het Spanje van Maurits Hendriks met 6-3 versloeg. Routinier Erik Jazet werd daar mee op zijn wenken bediend. „De speelstijl van de Australiërs ligt ons wel. Je weet precies wat je aan ze hebt. Dat is van dik hout en rammen maar." Het macabere slottafereel in het hockeystadion van Helliniko, strijdperk van de halve finale in het olympisch toernooi, deed ook al denken aan een veldslag. Terwijl het Oranjelegioen uit bundig de zege op aartsrivaal Duitsland vierde, lagen her en der de gesneuvelde tegenstan ders op het veld, sommigen meer dood dan levend. Kunz, Bechmann en Emmerling, stuk voor stuk gelouterde internatio nals, allemaal hadden ze het even te kwaad. Verliezen van Nederland doet altijd pijn, maar verslagen worden met ei gen wapens, dat is pas echt wrang. Oranje baande zich een weg naar de derde olympische fina le op rij met een Duitse speel stijl: stug verdedigen om vervol gens met enkele vlijmscherpe counters toe te slaan. „We heb ben redelijk goed gespeeld en nauwelijks kansen weggegeven. Daar was het ons vandaag om te doen", verklaarde aanvoer der Jeroen Delmee de behou dende strategie waarvoor bondscoach Walsh na rugge spraak met zijn spelers had ge kozen. De gekozen tactiek kon bijna overboord toen Oranje in een spectaculaire openingsfase di rect op achterstand kwam. San- der van der Weide verloor een fractie van een seconde zijn te genstander Witthaus uit het athene/anp - Twee dagen zat Diederik Simon in de rats, maar hield hij de kaken stijf op el kaar. De roeier van de Mannen Acht raakte maandag in Athene zijn zilveren medaille kwijt, toen hij gehaast een taxi uit stapte. Ruim 48 uur later had hij de plak gelukkig weer terug. Simon was maandagavond op weg naar een restaurant. Toen de Amsterdammer besloot bij een verkeeerslicht uit de taxi te springen, moest hij snel wat kleingeld bijeen schrapen. In die zoektocht is blijkbaar het eremetaal uit zijn rugzak ge rold. „Ik zat aan tafel en merkte vrij snel dat mijn medaille zoek was", aldus Simon. „Ik besloot 't niemand te vertellen - daar mee krijg je 'm toch niet terug - en ben in mijn eentje naar een politiebureau gegaan." De roeier gaf de politie pele opdracht: Zoek waar mijn olympische ligt. „Het was een gele' nog als extra hint. In de hoofstad blijken echte gele taxi's rond te rijde ben je kansloos", dacht „Ik ben de afgeloper best zenuwachtig Maar ja, het is maar e Daarvan heb ik er nog t thuisliggen." Toch viel er een last schouders toen het kwam dat de medaille organisatiecomité was bracht. Simon werd ge een 'koninklijke flater': stond ik volgende week medaille bij de koninj staat ook zo knullig, uitleggen dat ik 'm in heb laten liggen." De Nederlandse hockeyers bedanken het publiek na de gewonnen wedstrijd tegen Duitsland (3-2). Morgen spelen ze de finale tegen Austra lië. Foto: ANP/Olaf Kraak oog en die zwiepte de bal, uit de draai, knap langs doelman Vogels: 0-1. Het antwoord van Nederland liet niet langer dan twee minuten op zich wachten. Bij de eerste de beste strafcor- ner sleepte Taekema de bal hard langs doelman Arnold, maar op het been van verdedi ger Kunz. De terecht toegeken de strafbal werd door Taekema zelf benut: 1-1. „Een belangrijke treffer", oor deelde de topschutter. „Duit sers kunnen nu eenmaal goed verdedigen. Als ze eenmaal op voorsprong staan, leunen ze rustig achterover om vervol gens met een snelle uitval toe te slaan." De constatering van Taekema klonk haast als een veroordeling, maar was uitein- >N delijk wel de speelwijze die Ne derland naar de finale bracht. Oranje zakte terug op eigen helft en liet Duitsland het spel maken. „Het leek wel een schaakspel", meende Guus Vo gels. een van de uitblinkers aan Nederlandse kant. De doelman van Oranje maakte met enkele schitterende reddingen vier Duitse strafcomers onschade lijk en had daarmee een be langrijk aandeel in de zege. Want waar Duitsland verzuim de te scoren, daar sloeg Neder land halverwege de tweede helft onverbiddelijk toe. Eerst reageerde Marten Eikelboom attent op een vrije slag van Je roen Delmee, niet veel later schilderde hij samen met Teun de Nooijer de mooiste aanval van het hele toernooi. Met een dubbele een-twee sneden de le pe balvirtuozen langs de ach terlijn door de Duitse defensie. Met Rob Derikx als laatste tus senstation rondde De Nooijer de door hemzelf ingeluide aan val prachtig af: 3-1. Zelfs de on verstoorbare Walsh ontdooide bij zoveel schoonheid. „Een aanval van hoge kwaliteit", oor deelde de Australische coach. Duitsland moest nu komen en Duitsland kwam ook. De aan sluitingstreffer van Bechmann, twaalf minuten voor tijd, vorm de de aanzet tot een indruk wekkend slotoffensief. Oranje gaf geen krimp, al moest Vogels nog wel een keer alle registers opentrekken. „We hebben ons knap staande gehouden", wist Jazet, die kwis tig pluimen uitdeelde, met na me aan de jonge spelers in de selectie. Die kregen in de groepswedstrijden, waarin Oranje ronduit matig presteer de, nog de wind van voren. „Maar die jonge mannetjes blij ken vlotte leerlingen; ze slurpen alles op wat wij ze aandragen. Het is knap dat ze in hun eerste Olympische Spelen meteen het podium halen. Vandaag heb ben ze laten zien dat ze behoor lijk wat lef in hun donder heb ben", knipoogde Jazet, die morgen mogelijk zijn derde gouden medaille kan ophalen, net als Delmee, Vogels en De Nooijer. „Nog een keer vol gas", nam hij alvast een voor schot op de finale. Jfoningin Sofia van Spanje J\. oogt wat stijfjes: mager lijfje, te veel haarlak, deftigheid troef. Maar wat leuk is: het mens houdt van sport. Kan niet an ders. Duikt overal op tijdens de ze Olympische Spelen. Was op getogen toeschouwer bij de ope ningsceremonie. Verscheen in het tennisstadion toen de Span jaarden hun partijtjes speelden. En wandelde gistermiddag op eens de tribunes van het dres- suurstadion op. Een echte liefhebber. Toch? Zeker, maar er is nog wat aan de hand. Ver voordat de jonge Sofia de Spaanse prins Juan Carlos trouwde, maakte ze reeds deel uit van een van de oudste vorstenhuizen van Europa. Ze is familie van - om eens wat te noemen - de nazaten van de tsaar, de Deense royals, de Duit se keizer en de Britse koningin Victoria. En nu komt het: koningin Spfia van Spanje is een gebore Atheense. Ze kwam in 1' wereld als het eerste kim koning Paul en koningi) rika van Griekenland en tijdens deze Spelen, in hl middels republiek gewot Griekenland, weer even I Maar ze blijft de koning Spanje. Dus toen gisterei Spaanse ruiters in de di piste verschenen, klapte als Griekse, maar als de gin van een land dat ooi haar buitenland was. Ruiter Rafael Soto waai haar applaus en gooide, geslaagde kür, in één gt zwaai zijn hoed naar zij ningin. Ze accepteerde baar en liet een metgt hoed oprapen. Maar niet opzetten die mevrouw de koningin! kan uw kapsel niet tegel Wessel Penning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18