LEIDE Jeugdzorg signaleert 'loverboys' in Leiden Van de Leidse sport naar de Hilversumse politiek Peen, uien en de Leidse sleutels ruine schoenen onder een antracietgrijs pak? 4 ervice! SEZSE j STELLING L REGIO R1 Burgemeester houdt spreekuur voor Leidenaars leidse kwesties Ook Alphense meisjes gedwongen tot prostitutie Goedemorgen Wat een krant. :he ijk verdacht van mishande- (advertentie) kapot? Bel: 589 88 87 pLAS- EN SCHILDERWERKEN ind moet zich kandidaat tor de organisatie van de Olympische Spelen I Geef uw mening 'h v.leidschdagblad.nl wereld, mijn krant. eidsch ÊS Dagblad donderdag 26 augustus 2004 REGIO h Vroeger was te it gewoon it Ischaatsen a) Leidse firma be etst vergane r agse glorie op itpartij in rderplantsoen Onenigheid over een tijd huid liep dinsdagavond Teen vechtpartij in het erplantsoen in Leiden, ïalf zeven 's avonds raak- 31-jarige man uit Leiden met een 30-jarige Leider- Daarbij liep de laatste verwondingen op aan zicht. Ook sneuvelde zijn ig e politie hield de Leide in, an en sloot hem op. Hij Giovanni (10) heeft de leeuw in het Leidse stadswapen vervangen door een furieuze draak. Foto: Dick Hogewoning Basisscholieren ontwerpen een nieuw stadswapen door Rody van der Pols leiden - Tweede worden is leuk. De derde plaats is ook best aar dig. Maar de meeste wedstrij den draaien toch om die felbe geerde hoofdprijs. Zo niet voor groep zeven van basisschool De Sleutelbloem in Leiden. Hier strijden de leerlingen om het hardst om plek drie: hun zelf ontworpen stadswapen op een echte vlag. „De rest van de prij zen hoeven we niet", zegt Na than (10), terwijl hij opkijkt van zijn tekening. Het is een half uurtje voor de middagpauze. De lessen zijn af gewerkt, van juf Brigitte mogen de kinderen even met de prijs vraag aan de slag. Binnen een mum van tijd liggen potloden en stiften her en der over de bureautjes verspreid. Naar har telust kleuren de scholieren er op los. Mira (10) is al bijna klaar. Twee handen heeft ze uit papier geknipt, die tezamen de Leidse sleutels vasthouden. „Dit heb ik samen met mijn moeder ontworpen", zegt het meisje. Waarom de ene hand wit en de andere zwart is, weet ze niet meer. „Het heeft iets met de vrede te maken", zegt ze. De Sleutelbloem is niet de eni ge school waar de prijsvraag is verspreid. De wedstrijd maakt deel uit van het project Verha len van Steden' van de provin cie Zuid-Holland. Doel: stads geschiedenis onder de aan dacht te brengen. Zodoende zijn de opdrachtvellen onder ruim 15.500 leerlingen in groep zeven en acht op scholen in Delft, Gorinchem, Gouda, Vlaardingen én Leiden uitge deeld. De opdracht: ontwerp een nieuw stadswapen voor je eigen stad. Het stadswapen van Leiden kennen de leerlingen wel. De Leidse sleutels zijn een begrip. Ze ontbreken op geen enkel ontwerp, hoe wild en origineel de tekeningen van de leerlingen verder ook zijn. Op het ont- werpvel staat een klein geschie denislesje, waarin de oorsprong van dit symbool aan de kinde ren wordt uitgelegd. De sleutels blijken al sinds 1121 bij Leiden te horen. In dat jaar werd de eerste kerk van de stad, de Sint Pieterskerk, aan Sint Petrus ge wijd. Deze heilige droeg altijd twee sleutels bij zich: de sleu tels van de hemelpoort. Ook de pan met hutspot figu reert op een groot aantal teke ningen. Roy (9) heeft zelfs de afzonderlijke ingrediënten in zijn stadswapen opgenomen: peen, uien, aardappels. Alleen twijfelt hij over de Latijnse spreuk onder het originele Leidse wapen: 'Haec Libertatis Ergo' ('Dit omwille van de vrij heid'). „Ik kan hem overschrij ven, maar ik kan ook een nieu we spreuk verzinnen", zegt hij. Dan is er nog de woeste leeuw op het Leidse stadswapen. Gio vanni (10) heeft het dier vervan gen door een furieuze draak. In zijn geschubde klauw houdt hij een glimmend zwaard. „Dat heb ik nagetekend van dit Yu- Gi-Oh-kaartje", vertelt hij. Als zijn buurman Nathan (10) de verschillende prijzen opsomt, veert hij op. „Die vlag, komt die dan in heel Nederland te han gen", vraagt hij over de derde prijs. Waarop Nathan meteen reageert: „Nee joh, alleen in Leiden." leiden - Bewoners die niet altijd een gewillig oor vinden bij de gemeente Leiden kunnen bin nenkort persoonlijk met hun klachten bij de burgemeester aankloppen. Henri Lenferink houdt vanaf zaterdag 11 sep tember om de week op maan dagochtend spreekuur. Volgens hem zijn er in de stad 'nog vol doende zaken voor verbetering vatbaar.' Daarover wil hij tij dens de spreekuren met bur gers van gedachten wisselen. Stadgenoten zijn welkom om hem allerlei vragen te stellen, maar die moeten wel te maken hebben met de onderwerpen uit zijn portefeuille, zoals open bare orde en veiligheid, alge mene en juridische zaken, uni versiteitszaken en dualisme. Het eerste spreekuur in het stadhuis vindt plaats op zater dag 11 september tijdens de Open Monumentendagen. Op die dag gaat ook de website www.leiden.nl/burgemeester in de lucht. Via deze site kunnen Leidenaars zich aanmelden voor een afspraak op verschil lende data. Wie al tijdens het eerste gesprek op 11 september twesties die als een eeu- agteken boven de stad l Is de Leidse bevolking dom? Wie kiest de lied- het carillon uit? Wie is man van Leiden? De Leidse Kwesties biedt iord op vragen die el- aar zich wel eens stelt, ig 14: waarom dragen Iten altijd bruine schoe- ler grijze pakken? te vraag: mag een heer ichoenen dragen onder icietgrijs (al dan niet itreep voorzien) pak? ord is voluit: ja, dat ans in Europa. In de [de Staten is het een an- lal. In beroepen waarin ;en van een pak vereist :en, verzekeringskanto- irheid) beschouwt men dragen van bruine :n onder een antraciet- Ipak als onverzorgd. 'Ga 1?' is de standaardreac- 'n fashion criminal op te horen krijgt, blijkt wel dat het dra- bruine schoenen als in- wordt beschouwd. Van droegen Engelse gen- 'oxfords' (gladde zwarte paijen) als zij in de city, het :ntrum van Londen, aan waren. Bruine schoe- irden bij vrijetijdsbeste ding, vooral sport. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn de Europese kledingregels echter op de schop gegaan. Een mo derne heer bepaalt zelf wat hij draagt. Niet formele normen, maar esthetische argumenten geven daarbij de doorslag. Sindsdien zijn bruine schoenen geen probleem meer, als ze maar mooi staan. Leidse studenten (niet alleen corporale!) dragen bij officiële gelegenheden een antracietgrijs twee- of driedelig kamgaren pak met daaronder zwarte of bruine schoenen. Studentes dragen getailleerde colbertjas jes en strakke rokken tot net boven de knie in dezelfde kleur. Daaronder dragen zij grijze of huidkleurige panty's en pumps of platte pennyshoes (een plat te instapschoen). In alle univer siteitssteden dragen studenten vrijwel gelijke pakken. Hoewel bruin of zwart dus haast inwisselbaar zijn, bete kent dit niet dat er geen codes meer zijn. Belangrijk is dat het oppervlak (de textuur) van de schoen strookt met dat van het pak. Dus gladde schoenen bij gladde kamgaren stoffen, bro gues bij ruwe tweedstoffen. Studenten die brogues dragen onder hun antracietgrijze pak, weten niet hoe het hoort. De Universiteit Leiden staat be kend als een conservatieve or ganisatie, waar het dragen van eeifpak het wetenschappelijk personeel dringend wordt aan bevolen. De verwarring over wét er gedragen moet worden, is echter groot. Grijze pakken, al dan niet met krijtstreep, blauwe pakken, double breasted tweed, Italiaans, Engels, spor tieve jasjes met al dan niet bij passende broek, hef komt alle maal door elkaar heen voor. Al leen bij de informele bèta's heerst de vrijetijdscultuur. De verwarring is begrijpelijk. Het bedrijven van wetenschap is vanouds een vrijetijdsbeste ding voor heren en heeft dezelf de status als de eendenjacht. De daarbij passende dracht is een tweedpak met bruine schoenen. Onderzoekers die van wetenschap hun carrière maken, zien hun vak echter niet als 'vrijetijdsbesteding'. Zij 'le nen' daarom kledingcodes van andere pakkendragende profes sionals. Hoogleraren bijvoor beeld dragen wel pakken met een krijtstreep, die afkomstig zijn uit de bank- en verzeke ringswereld. Dat is soms jam mer. Collegevoorzitter Awé Kist draagt vaak donkerblauwe pak ken die hij kennelijk bij zijn sta tus vindt passen, terwijl een tweedpak met bruine schoenen hem veel beter staat. Wilfred Simons Zelf een kwestie Indienen? Mail naar re dactie. Id@hdc.nl onder vermelding van 'Leld't kwestie' of bel naar de redactie: 071-^56401. door Erna Straatsma leiden/alphen aan den run - Zogenoemde 'loverboys' zijn ac tief in Leiden en Alphen aan den Rijn. Het Bureau Jeugdzorg Zuid- Holland beschikt over aanwijzin gen dat in deze gemeenten jon gens minderjarige meisjes de prostitutie in lokken. Het is vooralsnog onduidelijk hoe groot de problematiek van loverboys in Zuid-Holland pre cies is. „Het is heel moeilijk om daar achter te komen", zegt de directrice van Bureau Jeugd zorg, Irene Jager. Ze baseert haar gegevens op gesprekken in provinciale 'zorgnetwerken'. „Probleemgedrag van meisjes is vaak de enige manier om er achter te komen of zoiets speelt. Alles wordt enorm afge schermd, zeker als een meisje nog onder de invloed van een loverboy verkeert. 'Officiële' slachtoffers van lo verboys melden zich mondjes maat bij politie en of hulpverle ning. „Wij hebben de afgelopen jaren een paar meisjes gehad die voor hulp bij ons aanklop ten", zegt Jager. De politie Hol lands Midden is tot op heden nooit ingeschakeld in zaken, waarbij minderjarige meisjes tot prostitutie werden gedwon gen. Betrokken slachtoffers ko men zelden met hun proble men naar buiten. „Het is ook een zeer complexe materie", al dus een politiewoordvoerster. De politie geeft sinds enige tijd voorlichting op scholen over de praktijken van loverboys. Bureau Jeugdzorg Zuid-Hol land heeft de gegevens verza meld op verzoek van de provin cie. Jager: „We hebben alleen een snelle inventarisatie ge maakt." Behalve in Alphen en Leiden zijn loverboys vermoe delijk ook actief in Gouda. Daar komen de geluiden over mis bruik van meisjes vooral vanuit het voortgezet onderwijs en schoolmaatschappelijk werk. In Gouda zou het gaan om meisjes van 13 en 14 jaar oud, waarbij sprake is van zeer ernstige ge- zinsproblematiek. Jeugdzorg heeft geen specifiek hulpaanbod voor slachtoffers van loverboys en kampt in het algemeen met een tekort aan crisisopvangplaatsen. Met na me geheime adressen zijn moeilijk voorhanden. Om uit de invloedssfeer van loverboys te ontsnappen worden meisjes voor hulp vaak buiten de eigen regio geplaatst. Voor de provincie Zuid-Holland rijn de gegevens van Bureau Jeugdzorg aanleiding om na te denken over uitbreiding van crisisopvang en het opzetten van specifieke hulpverlening. Daarnaast pleit ze voor meer voorlichting op scholen, uit het oogpunt van preventie. Loverboys zijn jonge jongens, die vaak in criminele netwerken opereren. Ze zoeken him slachtoffers op scholen (vooral vmbo- en speciaal onderwijs), in horecagelegenheden en asielzoekerscentra. Een meer derheid van zowel daders als slachtoffers komt uit allochtone kringen. Ook landelijk is de om vang van het loverboy-pro bleem onduidelijk. Het Neder lands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek schatte in 1998 dat het jaarlijks om 1.000 tot 1.500 slachtoffers gaat. Behalve de vlag met het zelfont worpen wapen vallen er meer prijzen te verdienen. De tweede plaats wordt beloond met een bezoek van de hele klas aan Ar- cheon in Alphen aan den Rijn. De leerling die de eerste prijs wint, mag zijn hele klas meene men naar de film 'Floris'. Tot slot is er ook nog een hoofd prijs: een bezoek van acteurs Daan Schuurmans of Michiel Huisman, hoofdrolspelers in deze ridderfilm, aan de klas. Daarnaast worden alle ontwer pen op 11 september in de Hooglandse kerk tentoonge steld. Denise (10) heeft wel oren naar een bezoekje van Daan Schuur mans aan De Sleutelbloem. „Ik wil Daan wel eens in het echt zien", zegt ze. Ze heeft er het volste vertrouwen in dat haar tekening wel een kansje maakt. Daarop houden een jongen en een meisje samen de Leidse sleutels vast. Aan de onderkant van het vel marcheert een stel lieveheersbeestjes. „Die zijn te gen het geweld", zegt Denise. „Die horen ook bij een stads wapen." zijn vragen wil afvuren, moet echter meedoen aan een prijs vraag. De drie burgers die de origineelste, leukste en moei lijkste vraag bedenken, worden door Lenferink voor rijn eerste spreekuur op het stadhuis ont vangen. De vragen voor dit ge sprek kunnen tot 1 september worden gemaild naar burge- meester@leiden.nl Bert Paauw, volgens collega Van der Luit 'de beste directeur die we ooit hebben gehad', verlaat het Leidse Sportbedrijf alweer. Foto: Ton Kastermans Leidse studenten dragen vaak bruine schoenen onder een grijs pak, tot ergernis van mensen die menen te weten hoe het hoort. Pan^uliere foto Snel en onverwacht vertrek valt Paauw zwaar vervolg van voorpagina leiden - Bert Paauw verruilt zo goed als zeker het stadhuis van Leiden voor dat van Hilversum, zijn woonplaats. Als de WD in Hilversum besluit toe te treden tot het college, is de directeur van het Leidse Sportbedrijf een van de twee wethouderskandi daten van de liberalen. „En dan zeg ik zeker 'ja' tegen die func tie." Als wethouder gaat hij per soneel en organisatie doen. Paauw moet de grootste reorga nisatie die het gemeentelijk ap paraat in Hilversum ooit heeft beleefd, in goede banen zien te leiden. Paauw ontkent dat rijn over stap ingegeven wordt door on vrede over zijn huidige functie. „Ik rit nog maar kort in Leiden en heb het daar heel erg naar mijn zin. Een eventueel vertrek valt mij daarom ook zwaar. Maar zoiets als een wethou- derspost komt doorgaans vrij onverwacht op je pad. Ik ben altijd geïnteresseerd geweest in politiek en heb tal van bestuur lijke baantjes gehad." Kortom, de kans om wethouder te wor den, kan en wil Paauw niet la ten schieten. Maar, zo verzekert hij, „als de WD geen deel gaat uitmaken van het college, blijf ik gewoon directeur Sportbe drijf. En met veel plezier." Aad van der Luit, zelf al twintig jaar in dienst van het Sportbe drijf, verneemt het nieuws van het waarschijnlijke vertrek van rijn directeur op een terras in Spanje. „Ik zou het verschrikke lijk jammer vinden als Paauw weggaat. Hij rit nog maar zo kort in Leiden. Ik durf te stellen dat hij de beste directeur is die we ooit hebben gehad. En daar bij is hij een goed mens. Nee, rijn vertrek zou een gemis rijn voor het Sportbedrijf en de hele stad." In Leiden is Paauw een beken de verschijning, zeker in de sportwereld. In Hilversum is hij eigenlijk de enige 'onbekende' in het nieuw te vormen college. Hij heeft daar slechts twee jaar als fractieassistent voor de WD gewerkt, nadat hij net geen raadszetel in de wacht had we ten te slepen bij de verkiezin gen. Paauws overstap naar het colle ge van Hilversum past, hoe gek dat misschien ook klinkt, uitste kend in rijn even grillige als af wisselende loopbaan. „Ik heb eigenlijk twee beroepen gehad, docent lichamelijke opvoeding en vooral journalist." Wat dat laatste betreft: hij begon als leerling-sportverslaggever bij het Leidsch Dagblad, waar hij vervolgens twintig jaar journa listieke arbeid verrichtte. Daar na zat hij drie jaar bij het ANP. Zijn tweede loopbaan lag in het verlengde van rijn grootste pas sie: sport, in het bijzonder atle tiek. Paauw schopte het in 1992 tot technisch directeur bij de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie; een baan waarin hij veel ervaring heeft opgedaan als bestuurder. „Ik ben altijd dol op sport geweest. Ooit heb ik ons land mogen vertegen woordigen op de vierhonderd meter horden." Na de periode- KNAU werd hij directeur van het Sportbedrijf van de ge meente Amstelveen. Die functie bekleedde hij negen jaar. Toen werd hij directeur van het Leidse Sportbedrijf. Hij was daarmee weer terug op rijn ou de nest. Tussen 1988 en 1992 zat Paauw voor de Partij van de Arbeid in de Leidse gemeente raad. In 1995 stapte hij over naar de WD. „Ik werd me er van bewust dat ik me meer libe raal voelde dan sociaal-demo craat." Zeven jaar lang was hij een 'slapend lid' van de Hilver sumse WD. „Een paar jaar te rug ben ik me wat actiever met de WD in mijn woonplaats gaan bemoeien." En die in spanningen werpen nu waar schijnlijk hun vruchten af. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik ▼ast kwartaalaboi 2 weken gratis! Bovendien spaar ik ais vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam:DM DV i Postcode/Plaats: Tfelefoon (i.v m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres Bank-/giro rekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso. Stuur deze bon op in een ongefr&nkeerde envelop, naar Leidsch-Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook OSOO-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblsd nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) met In het colofon v Mijn wereld, mijn krant. - Leidsch Dagblad -

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13