SCHRIJVENDE LEZERS Voor een dubbeltje was je bij Eltax koning klant Geboorte en dood van een CBK Parkeren in Katwijk te duur? Dan neemt u toch de fiets Stichting De Binnenvest in Leiden zet wél zomaar mensen op straat Ouders van schelpenzoeker Gabri hebben niet opgelet Twee Rembrandts en nog enkele bolwerken te zien Twee keer per jaar een mooi vreugdevuur moet kunnen Op duinkonijnen wordt al lang niet meer gejaagd lil»# Een mos een mos 1 ernaar wo gehandel Bank sch tweedeli WOENSDAG 25 AUGUSTUS Van je oudere passagiers kreeg je het nog vaak te horen: Vroe ger toen kon je al met de Eltax voor een dubbeltje door de stad.' Zo'n opmerking stond ga rant voor een gezellige rit. Je klant was een Leidenaar in hart en nieren. Als je er oren naar had, dan hoorde je op zo'n ritje van de huisarts naar pakweg de Celebesstraat, heel wat wetens waardigheden over de stad. Maar ook hoe men in Leiden weet van leven. Als je een dub beltje op zak had, dan was je opeens niettegenstaande de malaise, koning klant. Bij tegenslag, dén toont de Lei enaar zijn ware aard: Zijn ge voel voor humor, zijn vinding rijkheid om altijd wat te vieren, het aangeboren vrijheidsbesef komt hem dan goed van pas. Het ontstaan van een vervoers bedrijf juist in de donkere jaren voor de oorlog is een product van die volksaard. Voor een dubbeltje was je even niks min der dan de slimste prof of de rijkste zakenman, de deftigste notabele. Dat toen opgerichte bedrijf El tax zal er in de loop der jaren altijd in slagen om - als het maar even kan - alle groepen van de Leidse bevolking te be dienen. Alleen al in mijn dienst tijd bij de zaak verzorgt Eltax een gevarieerd pakket aan per sonenvervoer waaraan maar weinig concurrentie, ook lande lijk gezien, kan tippen. Voordat het zogenaamde WVG- vervoer van overheidswege an ders wordt geregeld, brengen wij honderden stadgenoten, die echt op de taxi zijn aangewezen - eventueel met rolstoel en al - ter bestemde plaatse. Kreeg je van de sociale dienst een taxi vergoeding toegewezen, dan behield je de vrijheid om ge woon als klant bediend te wor den door het bedrijf, waar je het op te rijden bedrag dan aan toevertrouwde. We rijden kinderen, die om wat voor reden dan ook, niet naar de 'gewone' school in de buurt kunnen gaan. De treintaxi maakt voor iedereen in de hele regio het Leidse centraal station bereikbaar. Er is een pendel dienst voor mensen die bij de Hoogovens werken. En voor degene, die zich dat misschien niet realiseert, dat betekent ook dat er zeven dagen in de week midden in de nacht een paar busjes moeten rijden voor het continubedrijf. Ook voor de werkzaamheden aan de HSL in Leiderdorp leveren we een pen deldienst. Dertig jaar lang rij den we de mensen van en naar de sociale werkplaats: De Zijl- bedrijven, of die nou aan de Touwbaan in Leiderdorp of op het industrieterrein Roomburg zit. Een enkele vip kan beroep doen op een wagen met een 'vaste' chauffeur. Al die tijd kan je ook nog ge woon de Eltax bellen als je om een taxi verlegen zit. Koffers kunnen er plenty in de achter bak van een Mercedes. De jubi laris wordt met de juiste egards behandeld. Heb je na het stap pen heel verstandig een taxi naar huis genomen, dan brengt de Eltax je de andere ochtend, uitgeslapen of niet, weer netjes naar je eigen karretje. De stu denten vervoeren we soms in rokkostuum, maar de buiten landers onder hen meestal met mega-koffers van en naar hun kamers. Werd er vanuit het Academisch Ziekenhuis een onderzoek ge daan naar een zekere doelgroep patiënten, de Eltax zorgde dat de deelnemers op tijd voor het interview aanwezig waren. Is er soms iemand lelijk gevallen en moeten er toch boodschappen in huis gehaald worden, de chauffeur komt er wel uit en zet het ook nog wel even op het aanrecht in de keuken. Maar het tij verloopt. Er moet bezuinigd worden in Neder land. In een tijd waar iedereen zich nog minstens één eigen auto permitteert is taxi rijden een luxe geworden, waarbij de van nature al zuinige Hollander zich eens stevig achter de oren krabt. Bij het afsluiten van con tracten met taxibedrijven wrin gen de grote klanten zich in al lerlei bochten om daarop tot het uiterste te beknibbelen. Als ergste vloek wordt de Euro pese aanbesteding uitgevon den. Dat betekent bijvoorbeeld, dat een service aan de door ou derdom of gezondheid gehan dicapte medemens aan een, niet aan de plaats gebonden, bedrijf 'gegund' wordt. Met alle voor de hand liggende bezwa ren van dien. Kennis van de stad met de door wel en wee gegroeide gecompliceerde hoekjes en achterafstraatjes kan dan door zo'n nieuwe 'speler' uiteraard niet geboden worden. Laat staan dat ze weten wat de persoonlijke wensen van al hun nieuwe klanten zijn. Een in ja ren van vertrouwde dienstverle ning opgebouwde relatie is simpelweg onvervangbaar. Kreeg je vroeger bij het bestel len van een ritje te horen, 'oh, bent U weer terug van vakan tie', nu wordt er gevraagd naar het huisnummer van de Groenoordhallen of van V&D op de Breestraat. Ook De Zijlbedrijven moeten goedkoper. Eltax wordt be dankt. Treintaxi? Het college van Leiden besluit de door de Spoorwegen gevraagde bijdrage te weigeren en dat terwijl nog steeds minstens 100.000 men sen per jaar van deze die bruikmaken. Ja, ja, dat ij beetje het inwonertal vai fraaie stad. Tussen haaij den kwam qua service q nummer één voor de daj in Nederland in april hei plaatsen met treintaxi se gehalveerd werd. Als klap op de vuurpijl hi noodzaak tot bezuinig^ bij particulieren toegesla De buurman brengt je w naar Schiphol. Stappen duidelijk minder. Ook de ca weet immers flink van zen. Trouwens, wie praal nou, na het invoeren vaj ro, nog van een dubbeltje Maar ja, wat mij betreft i den zonder Eltax sowiesi café zonder bier. Miep Vi (voormalig p taxichauffeur bi Leii In het LD van 7 augustus staat een stuk onder de kop "Waarom was strandpost 3 gesloten ter wijl Gabri schelpen zocht?' Ik wist überhaupt niet dat er nog zulke strandposten waren ge opend. Heel goed, meneer Ous ters, 71 jaar! Waarom letten de ouders van Gabri niet op Gabri? De heer Custers heeft natuurlijk gelijk dat het drukte om niets is. Ga bri zocht schelpen en heeft die ook gevonden. Sinds wanneer is dat niet toegestaan! Moet ik elk kind dat schelpen zoekt staande houden omdat deze wellicht zijn ouders kwijt is? Het lijkt mij eerder dat ouders eens him verantwoordelijkhe den leren kennen. René Wijnands, Noordwijk. Naar aanleiding van de bijlage UIT en de rubriek Leidse Kwes ties in het Leidsch Dagblad van 29 juli het volgende. Gerda Schukking zegt in de UIT-rubriek Uit Thuis dat ze de Lakenhal een 'lief museum' vindt, maar 'jammer dat ze er niets van Rembrandt hebben'. Natuurlijk vind ik het prettig te lezen dat ze de Lakenhal een lief museum vindt, maar ik wil haar toch aanraden nog eens binnen te lopen, want de La kenhal heeft twee vroege schil derijen van hem, de moeite waard! In Leidse kwesties vraagt Rody van der Pols zich af waarom de Leidse singels 'slingeren'. Hij heeft daar kennelijk een ge sprek over gehad met Rudi van Maanen, die het een en ander uit de doeken doet. Er wordt gesproken over één plek, die niet afgegraven is, het Valkenbolwerk. Dat is niet hele maal juist. Op verschillende plekken zijn de bolwerken nog duidelijk te zien, en wel waar de begraafplaatsen Groenesteeg en Zijlpoort zijn aangelegd en waar de Sterrenwacht gebouwd is. Die liggen ook nog steeds hoger dan hun omgeving. Op de andere bolwerken liggen de 'Lichtfabriek', de voormalige Gemeentereiniging en het Plantsoen. Ingrid Moerman, Leiden. 'Hazerswoudse hutten mogen weer branden', staat in het Leidsch Dagblad. Dat is nu eens een wijs besluit van de ge meente. Het is nog steeds zwaar overdreven dat zulke vreugdevuren, die slechts één keer per jaar plaatsvinden en waarbij de jeugd veel plezier heeft, vanwege de alom heer sende milieugekte niet meer mogen. Nu de georganiseerde kerstboomverbranding weer in ere herstellen, adviseer ik de ge meente Rijnwoude. Per dorp één keer een mooi vuur aan schouwen in de winter moet kunnen. Piet Rhijnsburger, Hazerswoude-Rijndijk. Strandbezoekers komen op zomerse dagen massaal op de fiets naar Katwijk. Foto: Frans Roomer Hierbij wil ik reageren op het artikel 'Badgasten klagen steen en been over betaald parkeren in Katwijk'. Verschrik kelijk en schandalig vindt Lucie Mattie het, dat ze nergens haar auto gratis kan neerzetten. Mevrouw Mattie woont, be grijp ik, in Leiden. Dat is ongeveer 7 ki lometer naar Katwijk. Wat denkt u van de fiets, mevrouw? Het is nog veel ge zonder ook voor uzelf en voor het mi lieu. Geen files, het kost niets en geen woedende mevrouw Mattie. Ook gaan er uit Leiden twee bussen elk half uur, na melijk bus 31 en 41. Deze stoppen zo aan de Boulevard en dan hoeft u zich niet meer boos te maken omdat u uw auto niet meer gratis kwijt kunt. CJ. Koppers, Leiden. In 2000 heeft het college van burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn een Centrum Beeldende Kunst (CBK) opge richt. Nu, vier jaar later, stelt het college de gemeenteraad voor, het totale subsidiebe drag van 130.000 euro in te trekken. Het CBK sterft daarmee een voortijdige dood. Protesten genoeg in de pers, als evenzovele afleveringen van een feuilleton. Het college geeft als argument dat 'het geen gemeente lijk taak is professionele kunst onder de aandacht van het publiek te brengen'. Maar waarom dan wél zestig bronzen beelden van professionele kunstenaars in de stad gezet? En waarom dan wél een theater voor professioneel toneel? Wil het college er soms vanaf, van dat CBK? Is men in de middagpauze een keer bij het CBK langsge komen en dacht men: 'Willen we dit mo derne gedoe wel?' Zég dat dan ook eerlijk! En waarom niet de uitkomst van het on derzoek (25.000 euro) naar het functione ren van het CBK afgewacht? CBK-directeur Peke Hofman heeft in de vier jaar dat hij actief is drie cultuurwet houders zien langskomen. Over continuï teit gesproken! En hoe kan de cultuurwet houder in 2003 een voorstel doen, om de ingang van het CBK ten behoeve van betere bereikbaarheid te verplaatsen voor bijna hetzelfde bedrag als waarmee hij anno 2004 het hele CBK om zeep helpt? Ik kan me niet voorstellen, dat de gemeenteraad met dit collegevoorstel akkoord gaat. Dit is inconsequentie en kapitaalvernietiging, het is al vaker in dit dramatische feuilleton op gemerkt. Stel nu dat het voorstel het inderdaad niet haalt. Dan is er een hoop onrust gezaaid, die vermeden had kunnen worden als men toelichtingen had verstrekt over de plannen rond het CBK-gebouw en zijn medewer kers. Al was de wethouder maar ingegaan op de uitnodiging tot een openbaar debat. Hij had er onjuiste interpretaties mee uit de weg kunnen ruimen. Ten slotte: natuurlijk kan een gemeente van 70.000 inwoners best zonder CBK, zonder zwembad of bi bliotheek. Maar als er in huis nergens meer wat te eten of te snoepen valt, verdwijnen de muizen. En als er geen plekken meer zijn om te nestelen, verdwijnen de mussen. En als er geen Verbeelding' meer is, ver dwijnt al het menselijke. Dan worden alle ploegen omgesmeed tot zwaarden en alle bronzen beelden tot kanonnen. En dan loopt dit hele feuilleton uit op een moord- verhaal. Leo Peys, Alphen aan den Rijn. Directeur Willard Brandhorst van Stichting De Binnenvest stelt in het artikel over de crisisop vang in de krant van 7 augustus dat niemand zo maar en in één keer te horen krijgt, dat hij of zij er zonder pardon uitgaat. Hij zegt dat, indien een situatie ontstaat die ingrijpen noodzakelijk maakt, er naar een oplossing wordt gezocht. Ik ben bang dat Brandhorst niet geheel op de hoogte is van wat zijn ondergeschikten doen. Wat is het geval? Een huis, gelegen aan het Nie- vaartpad te Leiderdorp, biedt onder de bezielen de leiding van medewerkers van De Binnenvest woonruimte aan jongeren die behept zijn met een deukje. Het is een leuke groep jongeren die daar verblijven en ze zijn zelfs actief met kinde ren uit de buurt, bijvoorbeeld door te voetballen. Begin deze maand kreeg totaal onverwacht een van de jongeren te horen dat hij op stel en Het duinkonijn heeft meer te duchten van vossen dan van jagers. Foto: AP/John McCoy In het stuk onder de kop 'Duin behoud: Konijn moet be schermde soort worden' in het Leidsch Dagblad van woensdag 4 augustus pleit een vertegen woordiger van de Stichting Duinbehoud ervoor om de ko nijnen in de Zuid-Hollandse duinen niet meer te bejagen, omdat zij dreigen uit te sterven door de uitbraak van een voor de konijnen dodelijke virusziek te. Dit pleidooi berust op mis informatie aangezien er al jaren in de duinen niet meer op ko nijnen gejaagd wordt, met na me sinds in het begin van de negentiger jaren de duinen tot natuurgebieden zijn verklaard. Ook toen al was de Stichting Duinbehoud voorstander van deze regeling met als argument dat de vos deze regulatie wel aan zou kunnen. Dit laatste blijkt aardig te kloppen, en niet alleen voor het konijn, maar ook voor andere soorten zoals grutto en kievit, terwijl er ook van de sternkolonies en de meeuwenkolonies in de duinen niets meer te vinden is. De meeuwen hebben overigens 'onderdak' gevonden op de platte daken van diverse (flat) gebouwen. Wat wel is toegenomen, is de vossenstand. In de circa 10.000 hectare Zuid-Hollandse duinen leven ongeveer duizend vossen. Om te overleven heeft iedere vos één tot twee prooien per dag nodig. Het is dan ook op merkelijk dat het konijn zich tot nu toe nog enigszins heeft kun nen handhaven in de duinen, in tegenstelling tot andere dier soorten. Hoewel de konijnen ziektes VHS en myxomatose door konijnenvlooien op ande re konijnen worden overgedra gen, speelt de vos een rol in de verspreiding van deze ziektes: Een vos die een besmet konijn bemachtigt, zal dit uiteraard naar zijn hol slepen om zijn jongen te voeden. Onderweg koelt de prooi af, waarbij de vlooien deze relatief koude (2 graden afkoeling is al genoeg) gastheer verlaten op zoek naar 'Als balorige Minervani in slagen de leestafel u sociëteitspand te slepa op de Breestraat neem ten, moet het bestuuri aftreden?' Deze vraag 1 gesteld in de rubriek U Kwesties in het Leidsel blad van donderdag 12 gustus. Het antwoord! vervolgens dat een deq traditie niet bestaat bij nerva. Maar wie bepaalt eigen wat wel en wat niet eet ditie is? Worden dergel mores niet bekrachtigd een collectieve erkenni van het bestaan ervan? Nadat op 13 april 2001 leestafel op straat belai is het bestuur van Mini uit eigen beweging afgi den. Daarmee erkende bestuur het bestaan va mos. De kort daarop belegdi ledenvergadering - het hoogste orgaan van de eniging en de collectie stem van alle leden - h het afgetreden bestuur vraagd zijn functie wet te pakken. Daarmee eil de ledenvergadering hi handelen van het besti naar het mos. Jager zegt terecht dat n veranderlijker is dan st tentradities en -regels, mand weet zeker of ea (nog) een mos is totdal collectief naar wordt gi deld. Misschien bestond het tafelmos niet in de tijd K.J. Kath, en wellicht b het ook nu niet meer. 1 feit is dat het bestuur e leden van Minerva in a 2001 zelf legitimiteit ve den aan deze traditie d ernaar te handelen. Richard I sprong het huis diende te verlaten. Hij moest zijn sleutel inleveren en kreeg een verbod om nog te rug te keren. Dit vond plaats op 3 augustus 2004, omstreeks 18.15 uur. De jongen mocht zelfs geen persoonlijke spullen meer uit zijn kamer halen. Discussies met de begeleiders mochten niet ba ten. Tevens was het voor een derde niet mogelijk om voor deze jongen onderdak te vinden bij bij voorbeeld Crisisopvang. Met andere woorden: de Stichting De Binnenvest maalt er niet om iemand zomaar en direct op straat te zetten. Beste meneer Brandhorst, ik begrijp dat u uw to ko niet in een kwaad daglicht wilt stellen. Maar verkoop dan ook geen onzin in de krant en geef gewoon toe wat er in uw winkel gebeurt. Ton de Water, Leiderdorp. een andere, wellicht nog onbe smette, gastheer. Voorts wordt er in het stuk terecht op gewe zen dat er nog wel konijnen aanwezig zijn op de recreatie terreinen en de golfvelden. Kennelijk zorgt de veelvuldige aanwezigheid van de mens te zamen met de rasters en de af zettingen ervoor dat deze ter reinen minder door de vos be zocht worden. Het moge duide lijk zijn dat er voor het overle ven van 'het duinkonijn' in het gehele Zuid-Hollandse duinge bied andere maatregelen geëi gend zijn. W. van Schie, Noordwijkerhout. 'Het is moeilijk arm te zi der te klagen, zoals hete moeilijk is rijk te zijn zoi rogant te worden'. Aan deze oude Chinese' heid moest ik denken na van het artikel op de eco pagina van het Leidsch I blad, waarin melding wc maakt van het feit dat de (re) klanten van ABN An langer 2,90 euro hoeven talen ter verkrijging van bundeltje (overschrijvini veloppen. De nog maar onlangs in de envelopjesmaatregel zaakte wat gemopper bij minder draagkrachtige 1 en een ware rebellie one gefortuneerde clientèle' ABN. En ja hoor, ze hebl weer voor elkaar, de rijk Voor deze categorie klar de maatregel inmiddels fel geveegd, want wat dé nu doet is een raar soorl deling scheppen onder: klantenkring. Over waar normen gesproken, zou in de wereld van het gro dan toch niet bestaan? Kom op ABN, geef onde motto 'gelijke monniker ke kappen' ook de mind ressante klantjes hun gr velopjes terug. En tot de vermogende a makers zou ik willen zeg bestaat geen grotere ran verteerd te worden dooi zucht. Zelfs al gaat het n 29 eurocent. P.( Wa

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8