Al-Qaeda zoekt heil in Afrika BUITENLAND Aanslagen plannen is lastig in Pakistan Truckersblokkade in Costa Rica Oostenrijkers na 86 jaar ter aarde besteld Journalist smokkelt nep-bom in vliegtuig VN-gezant: 'Israël heerst met apartheidsregime' Uit de Alpenwei Spanje legaliseert meer dan half miljoen illegalen Militaire leiding gekapitteld over Abu Ghraib Strijd Oltl Najaf Spitst zich toe X 4 Aanslag op drie ministers mislukt Italiaan ontvoerd nspotter even in Polen z chau - De Poolse politie gisteren korte tijd een 39- «Jederlander vastgehou- mdat hij treinen en iwegviaducten had gefoto- jrd. Toen de autoriteiten je rvan hadden verzekerd treinenliefhebber geen o'trdaad aan het voorberei- lieten ze hem weer •n Fransman die enkele ;e n geleden werd aangehou- «rwijl hij foto's nam bij isinstallatie, had minder Hij zit nog altijd vast. h keurt oy-spotjes af io - In antwoord op Oc ïvan journalisten heeft us lent George Bush vanaf -,s nch in Texas de televisie- s veroordeeld die de oor- o( jden van John Kerry in idiet brengen. Kerry is de stander van Bush bij de c iande presidentsverkie- x Volgens Witte-Huisme- kers doelde Bush op ne- spotjes in het algemeen, Dzeer op die tegen Kerry. >nesië heft _jlblokkade op - Onder internationale leeft de Indonesische re- met onmiddellijke in- Pien eind gemaakt aan de ade van de rijstvoorraden et Wereldvoedselpro- na (WFP). Volgens de 3 vertegenwoordiger in Ja- Mohamed Saleheen kan naanden in silo's opge- voorraad van 13.000 ton Derde rijst nu worden ge- 1 lueerd onder 1.7 miljoen arme kampongbewoners arta en andere grote ste- ise 'farao' ekt in bij buur Een verwarde Fransman le muur van zijn woning roken en zich in het huis buurman genesteld. De die dacht dat hij een farao een labyrint van een pi- kreeg het in zijn eenka- ining te kwaad. Met een sloeg hij de muur in en het huis van zijn buur- imdat hij zich daar thuis Toen de buurman vond hij de 'farao' bord eten voor de tele- in Aere eist en slachtoffers De tyfoon Aere heeft ;n in Oost-Azië vermoe- |zeven mensen het leven De tropische storm met hevige wind en slag- over het noorden van ,ig«in. De autoriteiten vrezen meer voor het leven van ;rs uit Hongkong. Op de -eilanden verdronken leisjes. ronden bij Igaals protest i - In Bangladesh zijn bij luwde straatgevechten in ten minste honderd in gewondgeraakt. De de- Jranten uitten hun woede e aanslagen op een bij- nst van de grootste op- ipartij, de Awami Liga, ij zaterdag twintig men- nkwamen. tie Zuid-Afrika I lijk het graf in kNiSBURG - De Zuid-Afri- politie probeert via de pr een lijk begraven te krij- 77-jarige man, Paul uit Oranje Vrijstaat, is ;ken geleden overle- de familie weigert begraven. Volgens de fa- ift een 'profeet' voor de man uit de dood taan. Dat heeft de politie i gezegd. opa wil hulp irsmissie R - De Britse weten- s die verantwoordelijk ivoor de mislukte missie Europese Beagle 2, wil- n nieuwe poging wagen ntesonde op Mars te l Daarbij hebben zij hulp Igd aan hun Amerikaanse s van NASA De Beagle 2 Jrig jaar op eerste kerst ieten landen op Mars, f/erdween spoorloos. idoomwet voor Ho-industrie geles - De volksvertegen- „tiging in de Amerikaanse "üifomië overweegt de j-industrie wettelijk te ver- JBn condooms te gebrui- 4e Democratische be- |er Paul Koretz heeft 185 Idernemingen aange- jen om te komen tot vrij- fcondoomgebruik. Blijven ducenten in gebreke dan en wet komen, heeft Ko- dreigd. woensdag 25 augustus 2004 door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Osama bin Ladens terreurgroep Al-Oaeda probeert zich te verplaatsen van Pakistan en Afghanistan naar Soedan, Dji bouti en Somalië in de hoorn van Afrika. Dat zegt een hoge Ameri kaanse inlichtingenofficier in de Pakistaanse hoofdstad. Volgens de Amerikaan, die ano niem wil blijven, vertrekt de ter reurgroep uit Zuid-Azië vanwe ge de steeds groeiende controle van Amerikaanse- en Pakis taanse troepen in Afghanistan en Pakistan. Deze maakt voor Al-Qaeda de voorbereiding en uitvoering van terroristische ac ties moeilijker. De hoom van Afrika daarente gen is een ideale 'speeltuin' voor terroristen. De strikte moslimbevolking, een ontbre kend centraal gezag en de afwe zigheid van westerse soldaten, maken bijvoorbeeld een land als Somalië zeer geschikt voor het terreurnetwerk. Ook liggen conservatieve moslimlanden als Jemen en Saudi-Arabië let terlijk om de hoek. „De Pakistanen zijn steeds suc cesvoller in het bestrijden van Al-Qaeda", aldus de Ameri kaanse inlichtingenofficier, die een jaar lang op de Amerikaan se ambassade in Islamabad werkte en op het punt staat te vertrekken naar Djibouti. „Vori ge maand hebben Pakistaanse troepen honderden 300 strij ders van Al-Qaeda en de Tali ban gedood in gebieden bij de Pakistaans-Afghaanse grens. Al- Qaeda weet dat haar tijd hier voorbij is." De dood van de strijders wordt niet bevestigd door de Pakis taanse regering en kon niet uit onafhankelijke bron worden geverifieerd. Volgens de Ameri kaan is dat echter niet onlo gisch. „Natuurlijk gaan de Pa kistaanse autoriteiten niet ver tellen dat ze 300 leden van Al Qaeda hebben gedood. Zoiets ligt veel te gevoelig bij de eigen bevolking die behoorlijk veel sympathie voor Al-Qaeda heeft." De afgelopen maanden hebben de Pakistaanse autoriteiten gro te successen geboekt in de strijd tegen de terroristische groepering. Verschillende top- leden van Bin Ladens netwerk werden gearresteerd, waaron der een communicatie-expert en het vermoedelijke brein ach ter de aanslagen op ambassa des in Oost-Afrika. Volgens de Pakistaanse regering zijn er de afgelopen maand tenminste 60 vermoedelijke leden van Al- Qaeda opgepakt. De meesten hebben banden met de Taliban en met radicale moslimorgani saties in Kashmir. In buurland Afghanistan jagen ondertussen ruim twintigduizend Ameri kaanse troepen op Al-Qaeda en de Taliban. „De terroristen krij gen geen rust en zijn drukker met zich schuil houden dan met het opzetten van nieuwe terroristische acties", aldus de Amerikaanse inlichtingenoffi cier, die de leiding had over een groot aantal 'speciale agenten' in Pakistan. Twee weken geleden ontsnapte de nieuwe Pakistaanse premier Aziz aan de dood nadat een lid van Al-Qaeda zich opblies naast de auto van de premier. „Het is heel duidelijk dat dit soort aafl- vallen niet een teken zijn van sterkte, maar van zwakte," al dus de Amerikaan. „We zien dan ook het vertrek van veel le den van Al-Qaeda richting de hoom van Afrika. Dat gebied zal in de nabije toekomst het nieuwe slagveld worden van de oorlog tegen het terrorisme." san jose - Een man steekt een brug over in de hoofdstad van Costa Rica. Beneden zijn rijen vrachtwagens te zien. Sinds maandag staakt de wegtransportsector in het land uit protest tegen strengere technische keuringen, het uitblijven van loonsverhogingen en het eerder dit jaar gesloten vrijhandelsverdrag met de Verenigde Staten. De snelwegen naar San Jose waren vrijwel volledig geblokkeerd. Foto: EPA/Jeffrey Arguedas peio - Gistermiddag zijn drie Oostenrijke soldaten uit de Eer ste Wereldoorlog begraven. De drie zijn vorige week in een gletsjer op 3.640 meter hoogte op de San Matteo aangetroffen door de Italiaan Maurizio Vin- cenzi. Hij zag tijdens een trek tocht door de Alpen bij de gren zen met Oostenrijk en Zwitser land van afstand een stuk uni form en ging op onderzoek uit. Volgens historici zijn de drie zo goed als zeker gedood door een granaat op 3 september 1918 tijdens een slag tussen Italianen en Oostenrijkers. De laatstge noemden wonnen de strijd maar verloren elf soldaten. De drie lijken waren zo goed ge conserveerd dat hun leren rie men, gasmaskers en petten nog zeer gaaf zijn. Vincenzi scharrelt al jaren door de bergen op zoek naar oor- logsvoorwerpenresten, die hij tentoonstelt in een klein dorps- museumpje. londen/anp - Een verslaggever van de Brit se krant The Sun heeft zonder problemen een nep-bom aan boord van een vol passa giersvliegtuig weten te smokkelen. De man had onder valse voorwendselen een baan tje gekregen bij de bagageverwerking van het vliegveld in Birmingham. Dat heeft de krant gisteren gemeld. Het sollicitatiegesprek was in twintig minu ten gepiept, aldus Anthony France. Hij gaf een valse naam en fout adres op, incorrecte bankgegevens en bovendien loog hij over zijn verleden, maar dat zou niet zijn ge checkt. Met een speciaal pasje kreeg hij toegang tot grote delen van de luchthaven. Veel van zijn collega's werden bij de doua ne nauwelijks gecontroleerd. Hij consta teerde bovendien dat detectiepoorten wer den uitgezet zodat ze niet elke keer rea geerden op de metalen neuzen van het schoeisel van het personeel. Volgens eigen zeggen verstopte France stukken plastic, een uurwerk, draden en batterijen in zijn schoenen. Het lukte hem vijf minuten in zijn eentje in het laadruim van een passagierstoestel naar Mallorca te verblijven. Daar heeft hij de nep-bom ver stopt. De journalist zegt foto's van zichzelf in het toestel te hebben gemaakt. Volgens de krant hebben de vliegmaat schappij, het arbeidsbureau dat de man aannam en het ministerie van Transport een onderzoek aangekondigd. tel aviv - Israël heerst in de Pa lestijnse gebieden met „een apartheidsregime". Dat heeft de speciale VN-rapporteur voor de mensenrechten in de Pales tijnse gebieden, John Dugard, volgens de Israëlische krant Haaretz geschreven. De opmerkingen staan in een rapport aan de Algemene Ver gadering van de VN. De Zuid- Afrikaan noemt het Israëlische bewind daarin „erger dan dat in Zuid-Afrika bestond". Een bewijs daarvan zijn volgens Du- gard de wegen waar kolonisten wel, en Palestijnen niet ogen komen. In zijn rapport bekritiseert de hoogleraar rechten Israël we gens de „voortdurende schen ding van mensenrechten" in de Palestijnse gebieden. Dugard doelt daarbij op de 'veiligheids barrière', de afscheiding tussen Israël en de Westelijke Jordaan- oever, een maatregel die door het Internationaal Gerechtshof in Den Haag is veroordeeld. Volgens Haaretz weigert de Is raëlische regering elk contact met Dugard. Zij is het niet eens met het mandaat dat hij heeft gekregen en zijn „oneerlijke aanpak" van de situatie in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Dugard vergeleek Israël in mei ook al met Zuid-Afrika. Toen pleitte hij ervoor Israël net zo'n wapenembargo op te leggen als in 1977 met Zuid-Afrika gebeur de. Dit voorjaar noemde Dug ard Israëlische acties in de be zette gebieden „oorlogsmisda den". urnasch - Zwitserse bergboeren en hun kinderen, gekleed in zondagse kleren, leiden geiten en ander vee gisteren van de bergweiden naar de vallei in het oosten van Zwitser land. Het is het traditionele einde van het zomerseizoen. Foto: EPA/Regina Kühne Ier te laten verlopen zullen werkgevers die met illegalen werken niet worden vervolgd als ze dat toegeven. De twee grootste Spaanse vakbonden hebben berekend dat tussen 0,5 en 0,8 miljoen immigranten nu zwart werken. In totaal telt Spanje 2,5 miljoen illegale bui tenlanders, zes procent van de totale bevolking. Vooral land en tuinbouwgebieden in het zuiden van Spanje en in de om geving van Lerida oefenen grote aantrekkingskracht uit op Afri kaanse vluchtelingen die met bootjes via de Straat van Gibral tar het land binnen komen. barcelona/gpd - Spanje staat aan de vooravond van de groot ste legaliseringsoperatie ooit. Tussen 500.000 tot 800.000 ille galen krijgen de komenden maanden een legale status als zij kunnen aantonen dat ze mi nimaal een jaar een arbeidsre latie hebben gehad. De regering Zapatero heeft tot de legalisering besloten. Dit tot grote vreugde van de vakbon den. „Voor het eerst sinds lange tijd wordt het probleem van de illegale immigratie gezien als een economisch vraagstuk en niet alleen als een zaak van vei ligheid." Om het proces soepe- washington-berlijn/gpd Ge brek aan leiderschap bij het Amerikaanse ministerie van de fensie, bij de top van de strijd krachten en bij het militaire commando in Irak heeft bijge dragen aan de misstanden in de gevangenis Abu Ghraib bij Bag dad. Dat concludeert een onaf hankelijke commissie onder lei ding van oud-defensieminister James Schlesinger. Pentagon- baas Donald Rumsfeld zelf blijft buiten schot. Hij hoeft zijn functie niet neer te leggen, al dus de commissie gisteren in een toelichting op het rapport. De commissie werd in mei in gesteld door defensieminister Rumsfeld, nadat er eind april een publicitaire storm opstak over foto's van Iraakse gevange nen die seksueel waren verne derd en misbruikt door leden van de Amerikaanse militaire politie in de militaire gevange nis. Het misbruik was in januari ontdekt en vervolgens door het leger onderzocht, waarna zeven reservisten van een militaire politie-eenheid werden aange klaagd. De commissie van Schlesinger was ingesteld om de oorzaken te onderzoeken van de misstan- den in Abu Ghraib en andere detentiefaciliteiten in Irak, Af ghanistan en Cuba. Volgens een telling van de commissie zijn er in totaal 300 aantijgingen van mishandeling. Het onderzoek naar de helft daarvan is afge rond, en heeft geleid tot 66 za ken. De misstanden beperkten zich niet tot enkele sadistische individuen in de nachtdienst van Abu Ghraib, aldus Schlesinger. De vraag aan Schlesinger en zijn collega's was of de proble men te herleiden waren tot be slissingen die werden genomen door de top van het ministerie en het leger. De vier leden van de commissie interviewden daartoe onder meer Rumsfeld, de chef van de defensiestaf Ri chard Myers en de Amerikaan se commandant verantwoorde lijk voor het Midden-Oosten, generaal John Abizaid. De commissie heeft vastgesteld dat er geen sprake was van een beleid waarin mishandeling van gevangenen werd gepropa geerd. Wel vonden bepaalde 'agressieve' ondervragingstech nieken, die in de militaire ge vangenis in Guantanamo Bay op Cuba bij hoge uitzondering en uitsluitend met expliciete toestemming van Rumsfeld ge bruikt mochten worden, via niet-officiële kanalen hun weg naar Afghanistan en Irak. De commissie verwijt het Pen tagon en de defensiestaf dat er geen adequaat ondervragings- beleid was voor Irak, dat er geen plan was gemaakt voor een mogelijke opstand na de verovering van Irak, en dat er niet alert werd gereageerd toen daarvan sprake bleek te zijn. Het was een chaos in Abu Ghraib, waar allerlei soorten gevangenen door elkaar vastza ten, nauwelijks sprake was van toezicht en ook veel te weinig personeel was. Er werd boven dien niet gereageerd op signa len dat er iets aan de hand was. Een onderzoek naar de betrok kenheid van militair en civiel inlichtingenpersoneel dat be trokken was bij de ondervragin gen is ook afgerond en wordt naar verwachting vandaag pu bliek. Volgens het Schlesinger- rapport is dit onderzoek op 44 gevallen van mishandeling gestuit, waarbij in een aantal gevallen sprake was van inlich tingenmensen die opdracht ga ven aan leden van de militaire Hi politie. Tijdens rechtszaken hebben aangeklaagden aange voerd dat de mishandeling van gevangenen gebeurde met me deweten en op verzoek van on dervragers. De Amerikaanse gevangenbe waarder Ivan Frederick heeft bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan mishandeling van Iraakse gevangenen in de Abu Ghraib gevangenis in Bagdad. Dit maakte Fredericks advocaat gisteren bekend, op de tweede dag van hoorzittingen op de Amerikaanse legerbasis in het Duitse Mannheim. De zittingen zijn deel van het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak van vier Amerikaanse militairen, die zijn beschuldigd van zware misdragingen in Abu Ghraib. „Frederick is tot de conclusie gekomen dat hij met zijn optre den de wet heeft geschonden en hij neemt de verantwoorde lijkheid voor zijn gedrag op zich", aldus de raadsman van Frederick. Sergeant Frederick is van de tot dusver aangeklaagde militairen de hoogste in rang. Hij zou met de aanklager over eenstemming hebben bereikt over de straf, die hem zal wor den opgelegd. najaf/anp-rtr - De strijd om de Iraakse verzetshaard Najaf spitst zich toe. Amerikaanse troepen zijn gisteren met tanks opgerukt tot op enkele honder den meters van de Imam Alimoskee, het heiligdom waar rebellen zich hebben ver schanst. Eenheden van de Iraakse Natio nale Garde omsingelden het re ligieuze complex. Volgens ooggetuigen was het de eerste keer dat de Amerikanen de moskee zo dicht naderden. Ook zouden voor de eerste keer Iraakse militairen de Amerika nen hebben begeleid. De Amerikanen benadrukten dat een eventuele bestorming uitsluitend door Iraakse solda ten wordt uitgevoerd. Washing ton wil zijn handen niet bran den aan de moskee, omdat dat tot woedende reacties bij de Iraakse bevolking zou kunnen leiden. Het Iraakse ministerie van de fensie gaf de radicale sji'itische gelovigen in de moskee enkele uren om zich over te geven. An ders zullen zij worden 'wegge vaagd', dreigde bewindsman Hazim al-Shalaan. De Amerikaanse strijdkrachten breidden in de nacht van maandag op dinsdag hun aan vallen op de sji'itische moslim milities uit. In het centrum rond de zwaar bevochten Imam Alimoskee werd urenlang ge schoten, ook vanuit de lucht. De aanhangers van al-Sadr be gonnen drie weken geleden hun jongste strijd om het gezag in de heilige stad Najaf. Onder handelingen met gematigde sji 'itische prominenten over de overdracht en ontruiming van de heiligdommen in de stad le verden nog niets op. Volgens de Britse omroep BBC houden zich zeker duizend ongewapen de aanhangers van al-Sadr in de moskee schuil. Twee Iraakse ministers hebben gisteren in Bagdad een aanslag zonder verwondingen over leefd. De groepering rond de topterrorist al-Zarqawi eiste op het internet de verantwoorde lijkheid voor een van de pogin gen tot moord op. Bij de twee bomaanslagen stierven vijf lijf- wachten. De bewindslieden waren afzonderlijk en onder begeleiding op weg naar kan toor. Bij de ministers gaat het om Mishkat Moumin van Milieu en Sami al-Mudhaffar van Onder wijs. Moumin toonde zich na afloop zeer verbittVd. „Het Iraakse volk dienen is geen mis daad die om een aanslag vraagt", zei ze. De beweging van al-Zarqawi meldde verantwoordelijk voor de aanslag op Moumin te zijn. Zij bestempelde de bewinds vrouw in een verklaring als „een van de pijlers van de on gelovigen". De daders zeiden dat zij de volgende keer wel in hun poging zullen slagen. Een islamitische groep heeft zich dinsdag verantwoordelijk verklaard voor de ontvoering van een Italiaan in Irak. De groep eist dat Rome binnen 48 uur aankondigt dat het zijn mi litairen uit Irak terughaalt. De Italiaanse regering liet direct weten er niet over te peinzen haar ongeveer 3000 militairen in Irak terug te trekken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5