BINNENLAND 'Steun Iraakse bevolking neemt af SSÏeE uwëg Hinder treinverkeer door blikseminslagen Afsplitsing LPF-fractie uniek in geschiedenis Aantal overvallen vertoont lichte daling Nieuwe proef met extra lange vrachtwagens Inbreker steekt meisje neer Minister Kamp in spoeddebat Nederlandse militairen Irak Oude studies weer in trek Eigen webcam begluurt computergebruiker mzm huid lie beëindigt ^ling kinderen jicht - De politie in cht heeft een 40-jarige gepakt, die in de nacht tndag op dinsdag vier Ijnderen gegijzeld hield Jat aan de Largostraat, trichtenaar had zich die gijzeling met benzi- eoten en dreigde zich in [esteken. Onderhande- in de politie wisten de (uiteindelijk toe te bewe- Ji over te geven. krijder op verongelukt ;h - Een spookrijder is gavond om het leven O bij een frontale bot- een oprit van de snel- bij Den Bosch. Een :rder van de politie >de gisteravond dat het een 33-jarige voort man uit Den Bosch, arige bestuurder van de auto liep een gebroken nekletsel op. tijdje dicht ongeval woensdag 25 augustus 2004 vindt in in lichaam lachte van ki st', lai d - De dijk van Lelystad 't; ikhuizen is gisteren aan a de van de middag enige en< loten geweest na een 111 L Door het ongeluk o^een vrouw gewond. Ze ht dgens de politie slinge- n^'er de weg, raakte op de de weghelft en botste te- hij 1 kampeerwagen aan. ',p b bij ongeval !g rcentraie dt HDENBERG - Een 31-jari- 1 g iner van Etten-Leur is n« :htend aan de verwon- raji bezweken die hij eerder had opgelopen bij een in de Amercentrale in lidenberg. Het slachtof- bezig stalen platen om- takelen. Door nog on- e oorzaak schoten hier- ile platen los en kwa- ivenop de man terecht. n Kremlin' in Groningen - 10ten - De Verenigde unistische Partij in Oost gen wil een eigen Krem- seren. Het gebouw moet n in de Blauwe Stad, het uze bouwproject nabij oten. De partij, die fel it plan is, heeft hiertoe ivraag bij de Blauwe lelystad - Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft gisteren het officiële startschot gegeven voor een tweede proef met extra lange vrachtwagens. Het on derzoek is bedoeld om de voor- en nadelen van dit vrachtvervoer in kaart te brengen. Naar verwachting volgt er eind 2006 een definitief besluit over de invoe ring van deze zogenaamde ecocombi's. Vanaf 2000 is al een eerste, beperkte test met in totaal vier extra lange vrachtwagens gehouden. De uitkomst daarvan was po sitief. Het ministerie wil nu met een uitgebreide proef extra informatie krijgen over de goede en mindere kan ten van de nieuwe vrachtwagencombinaties, die maxi maal 25,25 meter lang zijn en inclusief lading hooguit 60 ton mogen wegen. De huidige limiet ligt op 18,75 meter en 50 ton. Op de testbaan van de rijksdienst voor het wegverkeer (RDW) in Lelystad presenteerde het mi nisterie gisteren alvast tien extra lange en zware vrachtautocombinaties. Het is de bedoeling dat er uit eindelijk zo'n 300 ecocombi's van ongeveer honderd bedrijven meedoen aan de proef. Binnen de Europese politiek bestaat de vrees dat de zwaardere vrachtwa gencombinaties voor verkeersonveilige situaties zullen zorgen en de wegen sneller beschadigen. Foto: ANP/Rick Nederstigt hoofddorp - Bij een steekpartij in de keuken van een woning in de Hoofddorpse wijk Overbos is gistermorgen een 14-jarig meisje zwaargewond geraakt. Vermoed wordt dat het meisje, dat alleen thuis was, een inbreker op heterdaad betrapte en door deze is neergestoken. Met verwondingen aan haar buik is ze per ambu lance naar het VU Medisch Centrum in Amsterdam gebracht. In middels zou ze buiten levensgevaar verkeren. Op basis van het sig nalement dat het meisje de politie heeft kunnen geven, is verderop in de straat in een woning een 31-jarige man aangehouden. Eind juli was Overbos ook al het toneel van een steekpartij. duurde anderhalf uur, waarna het treinverkeer geleidelijk werd hervat. Bij Zoetermeer ontstond een overwegstoring als gevolg van blikseminslag. Ook werd op het traject Den Haag-Gouda een „knikje" in het spoor geconstateerd. Door het defect reden tussen Den Haag Centraal en Gouda uren lang geen intercity's. De stevige regen- en onweers buien die gisteren over het land trokken, hebben in het wegver keer tot een drukkere avond- spits geleid. Op het hoogtepunt ervan, rond half zes, stonden er 39 files met een totale lengte van 166 kilometer, aldus het verkeerscentrum TIC. Vooral in de Randstad en met name rond Amsterdam ston den veel files. Daar hebben zich ook enkele ongevallen voorge daan, waarbij voor zover be kend vooral blikschade is ont staan. utrecht/anp - Het treinverkeer in het midden van het land is gistermiddag ontregeld door blikseminslagen. De problemen deden zich eerst in Utrecht voor. Door blikseminslag waren daar volgens ProRail verkeers informatie gedurende ongeveer tien minuten de seinen en wis sels niet te bedienen. Daardoor konden geen treinen rijden van en naar het station Utrecht Centraal. Iets voor 15.00 uur werd het treinverkeer hervat. Een kwartier daarvoor sloeg de bliksem in bij Amersfoort, waardoor van en naar het sta tion geen treinen meer konden rijden. Het treinverkeer tussen Amersfoort en Den Dolder, Harderwijk, Apeldoorn, Bame- veld en Baarn lag stil. Reizigers liepen een vertraging op van meer dan een uur. De Neder landse Spoorwegen zetten bus sen in om hen verder te vervoe ren. De storing in Amersfoort den haag/gpd De Iraakse be volking ziet steeds minder in de aanwezigheid van de Nederland se militairen in de provincie Al Muthanna. „Het wordt moeilij ker om de steun van de bevol king vast te houden," waar schuwde defensieminister Kamp gisteren in een spoeddebat over de situatie in Irak. De Tweede Kamer had felle kri tiek op de slechte inlichtingen positie van de Nederlandse mi litairen, die tien dagen geleden leidde tot een dodelijke aanval. Daarbij kwamen twee Neder landse voertuigen in een hin derlaag terecht. Het incident mondde uit in een vier uur du rende beschieting waarbij wachtmeester Severs om het le ven kwam en vijf militairen ge wond raakten. AJle fracties von den het onverteerbaar dat Ne derland niet getipt was over de grootscheepse aanslag. „Waar om hebben wij zolang op de Irakezen vertrouwd," wilde PvdA'er Koenders weten. Kamp bestreed dat Defensie naïef is geweest. Hij heeft in middels wel maatregelen geno men om zelf meer inlichtingen te verzamelen. Zo gaat er 60 man extra infanterie naar Irak. Hij benadrukte echter dat aan slagen nooit uit te sluiten zijn. „Irak is een aaneenrijging van aanslagen en incidenten op dit moment. Ik kan niet garande ren dat onze inlichtingenpositie zodanig zal zijn dat we aansla gen kunnen voorkomen." De Iraakse bevolking ziet de buitenlandse troepen het liefst verdwijnen, aldus de minister. „Zij zijn blij dat Saddam Hoes sein weg is, maar willen ook dat de buitenlanders zo snel moge lijk weg gaan." In de provincie Al Muthanna, waar de 1300 Ne derlanders gelegerd zijn, staat de bevolking nog steeds "in meerderheid welwillend" te genover de militairen. Onder druk van de strijd in Najaf wordt het wel steeds moeilijker die steun te houden. Door kleine hulpprojecten en een open houding naar de be volking wil Kamp zich daar zo endeel - In de haven van endeel is maandagmid- stoffelijk overschot roffen. Dat heeft de poli- iren bekendgemaakt. Of een man of vrouw gaat, politie niet vertellen. Zij oekt de identiteit van het Iffer en de doodsoorzaak, een misdrijf niet uit. m die in de haven aan 'nik was, vond het stoffelijk lot. :partij gepakt zen - De politie heeft in Te me uze n een 17- Dngen uit Den Helder ikt in verband met een irtij in die plaats waarbij •fen weekeinde een 20-ja- n om het leven kwam. eft de politie een 21-jari- uit Den Helder gearres- Hij wordt ervan verdacht de jongen verborgen ehouden. ontwricht nverkeer uiden - De jacht op een Ije in een auto heeft gis- et treinverkeer bij IJssel- 1 tijdelijk ontwricht. Een ;e bestuurder was blijk- in de ban van zijn spin- ït, dat hij niet in de ga- 1 dat een trein naderde. 1 reed tegen het hekwerk spoorwegovergang en net zijn auto vast te zit- ist de spoorbaan. Bij het n van de trein uit Kam- ramen de spoorwegbo- het dak van zijn auto De machinist kon de >g op tijd tot stilstand den haag/gpd - Uniek, maar niet onmogelijk, zo kenschetst Gerrit Voerman, directeur van het Documentatiecentrum Ne derlandse Politieke Partijen, de stap van de LPF-fractie om een nieuwe partij op te richten. „Het is in het verleden regelma tig voorgekomen dat fractiele den zich afsplitsten van een partij. Ook de LPF heeft dat een aantal keer meegemaakt. Maar een hele fractie die collectief uit de partij stapt is een unicum", aldus Voerman. Wettelijk is er geen enkel pro bleem. „De fractie wijst gewoon de nieuwe partij aan. Een partij heeft maar eens in de vier jaar zeggenschap over de fractie en dat is bij het aanwijzen van de kandidaten voor de verkiezin gen. Daarna is de fractie hele maal vrij in haar doen en la ten." Voerman raadt de fractie aan om haast te maken met de op richting van de nieuwe partij. „Om in aanmerking te komen voor subsidie moet de partij voor 1 januari 2005 worden op gericht. De partij komt voor subsidie in aanmerking als ze minimaal duizend leden heeft en is ingeschreven bij de Kies- LPF-kamerlid Nawijn bij het beeld van Pim Fortuyn: „Breuk met partij was onvermijdelijk". Foto: ANP raad." De nieuwe LPF zou dan de subsidie krijgen die nu nog naar de oude LPF gaat. En mocht het allemaal niet lukken met de oprichting van een nieuwe partij, dan is er nog- geen man overboord. „Je hoeft geen partij te hebben om mee te doen aan de verkiezingen. Vroeger werd ook met per soonslijsten meegedaan aan de verkiezingen", aldus Voerman. lang mogelijk van verzekeren. „Dat is onze belangrijkste vei- 4ligheidsmaatregel." Hij gaf toe dat hij de aanval op de colonne van Severs in eerste instantie onderschat had. „De ernst en omvang werden pas later dui delijk." Daarna zijn extra veilig heidsmaatregelen genomen en is besloten pantservoertuigen en terreinwagens te sturen. De bevelhebber van de landmacht en de marechaussee zijn inmid dels naar Irak geweest en heb ben daar vastgesteld dat de Ne derlandse commandant ter plaatse „zeer verstandig" ge handeld heeft. rijswuk/anp - Eerstejaars stu denten kiezen weer meer voor talenstudies en exacte opleidin gen. Dit blijkt uit de vooraan meldingen bij de Informatie Beheer Groep (IBG) voor het studiejaar dat in september be gint. Voor Duits hebben zich tot nog toe 51 nieuwkomers aange meld, tegen 32 vorig jaar. Ook bij Nederlands is sprake van een forse stijging: van 247 naar 306, terwijl Frans omhoog gaat van 62 naar 85. Ook een aantal exacte opleidingen heeft te ma ken met een opleving. Koploper is biologie, dat 448 eerstejaars studenten verwelkomt. Dat is ruim honderd meer dan vorig jaar. Ook technische natuur kunde (van 192 naar 241) is po pulair. Werktuigbouwkunde noteert 563 eerstejaars (2003: 504), scheikunde 200 (153). Opvallend is de verdeling van de eerstejaars over de universi teiten. Leiden daalt flink (van 3747 naar 3420), Amsterdam schiet omhoog (4092-4685) en Utrecht doet het nog beter (5710-6572). De cijfers zijn nog niet defini tief. De aanmeldingen lopen nog een aantal weken door. almelo/anp - Het sinds gisteren 3-jarige meisje Isra is op de dag van de moord op haar moeder Marissa van der Burg uit Goor al ontvoerd naar Libië. Dat blijkt uit onderzoek van het openbaar ministerie (OM) in Almelo, dat de gegevens giste ren bekendmaakte. De vader, Hasèn A. uit Gronin gen, en een 30-jarige vrouw uit Den Haag vertrokken samen met Isra op 9 augustus even na 14.00 uur vanaf de Belgische luchthaven Zaventem naar Li bië. Daar is het drietal om streeks 17.30 uur lokale tijd aangekomen. De 30-jarige vrouw vloog een dag later terug naar Nederland. Zij werd op 11 augustus aange houden en zit in voorlopige hechtenis. Ook een 28-jarige Li bische man zit vast op verden king van betrokkenheid bij de ontvoering. Isra's moeder werd 9 augustus vermoord aangetroffen in haar woning in Goor. De kapster kwam door verstikking om het leven. De politie beschouwt haar ex-man als hoofdverdach te. Het OM vermoedde al eer der dat Isra en haar vader nog steeds in Libië zitten. De Stichting Kinderontvoering heeft een team op de zaak ge zet. Via de officiële weg lijkt de kans klein dat Isra terugkeert naar haar familie in Nederland. Volgens islamitische wetten hoort het gezag van een kind/ toe aan de vader of diens fami lie. Zij beschouwen het meene men van Isra als een recht, niet, als ontvoering. Het is ook twij felachtig of Hasèn A. wordt uit geleverd op verdenking van de moord of doodslag op de moe der van Isra. Nederland heeft geen uitleveringsverdrag met Libië. Als de verdachte toch wordt uitgeleverd, komt Isra niet vanzelfsprekend mee. gorinchem/anp - Computer krakers gluren sinds enkele da gen in de huiskamers van niets vermoedende computergebrui kers. Systemen die besmet ra ken met het nieuwe virus Rbot- GR staan open voor misbruik, aldus een waarschuwing van computerbeveiliger Sophos gis teren. Uniek is dat de mail worm doelbewust is ontworpen om de controle over de web cam te krijgen. Sophos heeft het virus op onge veer honderd computers aan getroffen. Kwaadwillenden kunnen een geïnfecteerd sys teem, en in het bijzonder de webcam, inschakelen en bestu ren. Op de werkplek opent de worm alle mogelijkheden voor bedrijfsspionage. Thuis is het vergelijkbaar met de buurman die door de gordijnen of het sleutelgat de huiskamer in gluurt. De Nederlandse distri buteur van de producten van Sophos zegt dat Rbot-GR in de afgelopen dagen is ontdekt en geanalyseerd. Bescherming is inmiddels beschikbaar. Een woordvoerder van het Ne derlandse bedrijf constateert een nieuwe trend. „Virusschrij vers verspreiden niet langer al leen lastige, vervelende codes. Rbot-GR is het bewijs dat ze steeds vaker uit zijn op privacy gevoelige informatie." De tech niek is niet nieuw en zelfs erg simpel, aldus de expert van Crypsys. Ondanks de beschik bare bescherming bestaat het risico dat virusschrijvers varian ten op Rbot-GR ontwikkelen. Sophos adviseert de spanning van de webcam af te halen, als die niet in gebruik is. ie maanden utokraken - Een 22-jarige man uit is opgepakt voor onge- jentig autokraken in Al- de afgelopen drie in. De man werd op he- betrapt toen hij zijn de verkopen. Een aantal in geleden steeg het ïuto-inbraken in het el Almere Buiten De politie stelde een iderzoek in, waardoor !-jarige Almeerder op or kwam. Na de aan- g daalde het aantal au- n in de wijk fors. Vrijspraak in zaak kluisjesroof Breda breda/anr - De rechtbank heeft gisteren drie Amster dammers wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken die ver dacht waren van een specta culaire kluisjesroofbij de Fortis Bank in Breda mei vo rig jaar. Een van hen werd wegens heling tot tien maan den cel veroordeeld. De offi cier van justitie had zelfs be wondering voor de manier waarop de roof was uitge voerd en sprak van „ouder wets vakwerk". In mei vorig jaar lieten twee of drie man nen zich insluiten in de For tis Bank aan het Klooster plein in Breda. In een tijdsbe stek van 65 uur braken ze 600 van de 950 kluisjes open. Op maandagochtend werd een medewerkster van de bank overmeesterd, waarna de overvallers ervandoor gingen met 940.000 euro, sieraden en waardepapieren. (advertentie) Woonhuizen, supermarkten, taxi's en banken vaker doelwit den haag/gpd - De detailhandel is in de eerste zes maanden van dit jaar minder vaak doelwit geweest van overvallers. Slijte rijen, benzinestations, drogisterijen en ju weliers werden in de eerste helft van dit jaar 150 keer overvallen, tegenover 194 keer in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal overvallen op supermarkten is echter toe genomen. Ook banken, taxi's en woningen werden vaker overvallen. Dat blijkt uit cijfers van het Landelijk Over vallen Registratie Systeem van de politie. Het totaal aantal overvallen in Nederland bedroeg in de eerste zes maanden van dit jaar 1169. Dat zijn er 29 minder dan halver wege 2003. „Erg spectaculair is het niet, maar de daling zet wel door", zegt woord voerder C. den Bakker van het Nederlands Politie Instituut, dat de cijfers gisteren be kendmaakte. De Raad Nederlandse Detailhandel is te vreden over de cijfers. De Raad denkt dat het actieplan Veilig Ondernemen, een sa menwerking tussen politie en bedrijfsleven, vruchten begint af te werpen. Klanten beta- len vaker met de pinpas, waardoor er min der contant geld in de kassaladen ligt. Ook maken meer winkeliers gebruik van bevei ligde geldtransporten. Minder rooskleurig zijn de cijfers voor su permarkten. Dit jaar waren er 71 overval len, tegenover 55 overvallen in de eerste helft van 2003. Overigens ligt het aantal dit jaar nog altijd 34 lager dan in 2002, toen su permarkten in het eerste halfjaar 105 maal werden overvallen. Opvallend is dat overvallen op woningen zijn toegenomen: in 227 gevallen waren particulieren het slachtoffer: 48 keer betrof het een overval op een zogeheten 'bedrijf aan huis'. Of criminelen hun accenten mo menteel verleggen van de (goed beveiligde) detailhandel naar gewone woonhuizen, durft Den Bakker niet te zeggen. „Het aan tal roofovervallen op woningen stijgt, dat is een feit. Maar het is nog te vroeg om van een trend te spreken." Dat ook banken vaker worden overvallen (59 keer tegen 42 vorig jaar) is eveneens op vallend, omdat ze zich steeds beter beveili gen. Een verklaring heeft de politie niet, maar ze vermoedt dat momenteel een ben de actief is die het speciaal heeft gemunt op banken. Ook het aantal roofovervallen op taxi's is toegenomen: van 53 naar 67. Het NPI constateert al sinds de invoering van de nieuwe taxiwet in 2000 een schom meling in de overvalcijfers. De wet, die er voor moest zorgen dat nieuwe onderne mers makkelijker tot de taxibranche toe konden treden, bemoeilijkt het terugdrin gen van overvallen op taxi's. „We zien re gelmatig chauffeurs die denken dat ze er zijn met alleen een auto en een mobiele te lefoon. Ze denken amper aan hun veilig heid", aldus Den Bakker. Van de 1169 overvallen in het eerste half jaar van 2004 mislukten er 252. Bij de over vallen vielen vijf doden en 168 gewonden. De politie slaagde erin zeshonderd overval lers aan te houden en wist 343 zaken op te lossen, een percentage van bijna 29 pro cent. De politie verwacht meer zaken op te lossen, omdat een aantal overvallen nog in onderzoek is. TIJDVOOR - THUIS! PT af" P "li T Actie tot 24 sept. 2004 ALN0 heeft een breed assortiment betaalbare keukens. Stap nu binnen bij de ALN0 Dealer en profiteer tijdelijk var\ nóg meer echt prijsvoordeel. Uw ALNO Select Dealers: Vraag bij de ALN0 Dealer naar de actievoorwaarden AALSMEER Keukencentrum Aalsmeer Oosteinderweg 205 tel.: 0297-368307 HAZERSWOUDEDORP Keukencentrum Waddinxveen Frankrijklaan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN Möbel Kaiser Marktplein 2 tel.: 0255-546380 SASSENHEIM Sassenheims Vloerenhuis Keuken 3000 Koetsiersweg 7 tel.: 0252-230481 VOORSCHOTEN Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3