eert majoor Israël Bosshardt 5 GESPREK VAN DE DAG 'Jonge rokers grote kans op hartaanval' Crisis aan de costa's Jaap Blokker meest 'ongeziene gast' Schnabbelen DAGELIJKS LEVEN KLE-ED JE- A/A/vJ - M3N' oupER-s- wiULen JE: z. i&/vj MENSELIJK Mensen jonger dan 40 jaar lopen vijf keer meer risico op een hart aanval als ze roken. Dat blijkt uit dinsdag door de BBC gepubliceer de resultaten van een internatio nale studie. De onderzoekers zeg gen te hebben weerlegd dat vooral oudere rokers kans op hartfalen lo pen. De studie is gebaseerd op cijfers Gerard Reve Wie in een boek iets aanstootgevends tegenkomt, kan het dichtklappen, weggooien of bij zijn boekhandelaar terugbrengen van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) over hart- en vaat ziekten en risicofactoren. Voor het onderzoek bekeek het internatio nale team 23.000 niet-dodelijke hartaanvallen bij volwassenen tus sen 1985 en 1994. Verrassend genoeg bleek viervijfde van de slachtoffers in de leeftijds groep 35-39 jaar te roken. Rokende mannen van die leeftijd bleken bij na vijf keer zoveel kans te hebben op een hartaanval dan hun niet- rokende leeftijd- en seksegenoten. Bij vrouwen was die kans zelfs nog iets groter. Het onderzoeksteam stond onder leiding van de Finse arts Markku Mahonen. Volgens hem gaan de meeste jonge rokers er ten onrech te van uit dat hen pas op late leef tijd problemen staan te wachten. De Britse hartstichting noemde de resultaten een „ernstige waarschu wing" voor jonge rokers, anp De Britse TV-KOK JAMIE OLIVER heeft TWEE KOKS aangesteld die zijn gerech ten in het Nederlandse restaurant Fifteen in Amsterdam optafel moeten toveren. Ben van Beurten wordt chef-kok en Bastiaan Doesburg verantwoordelijk voor de opleiding van leerlingen. Oliver werd wereldberoemd met zijn restaurant Fifteen en televisieprogramma Jamie's Kitchen. In het Londense restaurant leidt de top kok vijftien werkloze jongeren op. Hun vorderingen zijn te zien in een internatio naal uitgezonden televisieprogramma. Vanaf oktober is de Nederlandse editie van het programma te zien op Net 5. Van Beurten was eerder chef-kok in het Krasnapolsky en het Amsterdamse restaurant Rosarium. Doesburg werkte onder meer bij Vermeer en Vossius in Amsterdam. Het is de bedoeling dat Fifteen Am sterdam, in een pakhuis aan de Oostelijke Handelskade, eind november opent. Parlementaire journalisten werken geregeld voor mi nisteries. Ze komen brainstormen, leiden discussies en geven mediatraining aan de minister. Dat meldde het programma Reporter van de KRO verleden week. Er klinkt triomfalisme op de website en reputaties gaan aan de schandpaal. Op een lijst van 'externe deskundigenvoor brainstormsessies bij Financiën staan Frits Wester van RTL-Nieuws en ToofBrader van het Radio 1 Journaal en meer grote namen. Maar ook staat er dat ze géén vergoeding ontvingen van het ministerie. Ik vermoed dus dat deze journa listen hun inspanningen getroostten vanuit een sterk gevoel van burgerplicht. Wél betaald werd Victor De- coninck (Twee Vandaag). Maar dat is toch meer een bijklussende galeriehouder uit de provincie. Het mi nisterie van volkshuisvesting huurde hem bij de start van Paars 2 in voor 'mediatraining van de nieuwe staatssecretaris'. Die heette Johan Remkes. Dat heeft dus niet geholpen. Willem Lust van Nova en Pim van Galen van Den Haag Vandaag fungeerden als dompteur voor ambtenaren van Financiën. Dieslob- berden wél een stevige mondvol uit de spoeling en dat is eigenlijk best knap van twee knechten uit het grijze peloton. Met Pim in de slag krijg ik niet met een associaties met David Frost en van Willems niet aflatende streven in medialand staat mij slechts bij dat hij obsessief in de weer was met haarstukjes, ge verfd haar, of met allebei. Dagi'oorzitter zijn is het meest lucratieve tijdverdrijf. Paul Witteman hanteerde voor 6.750 euro de hamer bij een conferentie van de semi-publieke Sociale Ver zekeringsbank. Ook scherprechters als Frank du Mosch (dé Frank du Mosch?), Kees Driehuis en Peter van Ingen betrokken voedselsupplementen via de losse-medewerkersadministratie van de overheid. Nieuwslezer Gijs Wanders toucheerde in twee jaar dikke twee ton. Daar moet Zlatan Ibrahimovic een hele maand hard voor bikkelen. En dan Marcel van Dam. Hij moge het grillige gedrag vertonen van een bejaarde olifantenstier stuurs afscheid nemend van een prominente plaats in de kudde, maar hij flikt het toch nog maar: alle kunstjes van het declareren in het zaagsel van elke gewenste piste. Wat moeten we nu hiermee? De KRO zegt: ,,Van Ka merleden willen we de nevenfuncties weten, van lob byisten willen we weten met welke politici en ambte naren ze praten: allemaal zeer terecht. Dan is het normaal dat journalisten zelf ook transparant zijn. Iedere lezer en kijker moet weten of een journalist meerdere broodheren dient." Ze zijn van plan elk jaar met de Wet Openbaarheid van Bestuur in de hand een dergelijk lijstje af te dwingen. Je zou ver- Een DIERENTUIN van de voormali ge Colombiaanse DRUGSBARON PABLO ESCOBAR wordt een toeris tische attractie. In februari bepaal de een rechtbank dat de Colombi aanse overheid het terrein mocht confisqueren omdat het vermoede lijk met drugsgeld is betaald. Haci enda Nópoles was het symbool van het eens zo machtige drugsimperi um van Escobar, die in 1993 om kwam in een kogelregen van de Co lombiaanse politie. Op het landgoed in Puerto Triunfo, 400 kilometer ten noordwesten van Bogoté, leven tal van exotische dieren uit Afrika. Es cobar nodigde er vrienden uit. Door een technische onvolkomen heid is de tekst bij de DAGELIJKS LEVEN CARTOON van gisteren he laas gedeeltelijk weggevallen. Van daag plaatsen we de tekening nog maals, in het klein, met de volledige tekst. Een Amerikaanse rechtbank heeft maandag bepaald dat omstreden BEWIJSMATERIAAL mag worden toegelaten in het proces wegens kin dermisbruik tegen MICHAEL JACK SON. De uitspraak is een tegenval ler voor het verdedigingsteam van de popster. Rechter Roy Melville van de rechtbank in Santa Maria (Califi- fornië) laat 39 niet nader gespecifi ceerde bewijsstukken toe die zijn verkregen bij een huiszoeking vorig jaar op het Jacksons landgoed Ne- verland en op het kantoor van een privé-detective van Jackson. Melvil le zei „erg bezorgd" te zijn over de rechtmatigheid van twaalf andere bewijsstukken. Melville liet het daarom bij een voorlopige beslis sing, in september doet hij defintief uitspraak over alle bewijsstukken.De 45-jarige Jackson zal moeten te rechtstaan wegens kindermisbruik, poging tot afpersing en ontvoering. Volgens juridische experts hangt hem een veroordeling tot 29 jaar cel boven het hoofd. Volgens de aan klacht heeft hij vorig jaar een 13-ja- rige jongen alcohol laten drinken die aan kanker lijdt, en hem vervolgens seksueel misbruikt. 'öyi JE MF-TAHHttjes LAHPTMAH TWO 1/wEN 7 MA An. Die IS KWETTlflO'EK- V Filmliefhebbers die zich op 29 au gustus op de Singaporese Changi- luchthaven bevinden, kunnen daar de landelijke première van de nieu we film van STEVEN SPIELBERG zien. Het is de eerste keer dat een film op een luchthaven in première gaat. De film, getiteld THE TERMI NAL, is gebaseerd op een waar ge beurd verhaal. Tom Hanks speelt een immigrant uiteen Oost-Euro pees land dat tijdens zijn vlucht door een oorlog ophoudt te bestaan. Zijn paspoort is nutteloos en hij strandt op het JFK-vliegveld van New York. De film draait al sinds 18 juni in de Verenigde Staten. Toerist keert Spanje rug toe wachten dat het zurige calvinistische smaldeel op dat idee was gekomen maar nee, het waren de blije Roomsen. Ik moet bekennen dat mij die - natuurlijk weer heel erg Roomse - heksenjacht absoluut niet zint. Iedereen die twee maanden of langer meeloopt, weet dat journalisten net mensen zijn, geen geverf de haar beter. De schnabbel is in journalistieke kring even verbreid als in gesubsidieerd toneel of amusementsmuziek. In de jaren zeventig kwam ik al beroemde collega's tegen die in de avond op de tv (toen maar tivee netten) de banvloek uitspra ken over de multinationals en overdag hun mansbakje lustig lieten rinkelen bij „me diatrainingen voor een wereldwijde fa- brikant van zeep, rookworst en ijs verpakt in een puntzak. Wat dan wel? Zet bij de dames en heren in hun arbeidsovereenkomst dat het kriti sche vingertje onverenigbaar is met A schnabbelen bij de vijand. Dan maar hopen dat in extreme gevallen een klok luidt en een haan kraait, hoewel die laatste vogelsoort schijnt uitgestor ven met het verscheiden van het laat ste exemplaar bij de VARA. Geen enkele ondernemer in de Spaanse toeristenindustrie wil graag het nare woord 'crisis' in de mond nemen, maar na deze zomer kan niemand er meer onderuit: het toerisme in Spanje verkeert in de diepste crisis sinds jaren. Terwijl de laatste gasten van het seizoen hun koffers pakken klinkt overal langs de costa's dezelfde klaagzang. Of het hote liers, restaurateurs, ligbedverhuurders of ijscoventers zijn; voor hen allemaal was het de slechtste zomer sinds de beginjaren negentig. De aloude, onverwoestbare formule 'sol y playa' die veertig jaar lang miljoenen zonaanbidders naar de zonnige stranden trok, üjkt zijn aantrekkingskracht te hebben verloren. De buitenlanders (tien procent minder Nederlanders) keerden Spanje massaal de rug toe. En wat net zo erg is: ze hielden de hand op de knip. De directeur van een groot hotel in Rosas aan de Costa Brava klaagt dat ze dit jaar vrijwel geen Engelsen en Nederlanders heeft gehad. In voorgaande jaren waren dat de belangrijkste klanten. De Spanjaarden zijn niet erg eensgezind over de oor zaken van de crisis. De meest radicalen, onder wie de Spaanse minister van milieu Cristina Narbona, roepen dat de formule 'zon en strand' voor Spanje tot het verleden behoort. Andere landen hebben volgens hen het estafettestokje overgenomen. Exceltur, de wereldorganisatie voor het toerisme, heeft becij ferd dat het zon-en-strand toerisme in Turkije, Marokko, Tu nesië, Egypte, Bulgarije en Kroatië dit jaar met percentages van twintig tot vijftig procent is gegroeid. Zonder enige twijfel kan Spanje niet concurreren met de lage prijzen en de nieuwe luxe accommodaties ip genoemde lan den. Sinds de invoering van de euro is Spanje extreem duur geworden. Een ander probleem is de overcapaciteit. De speculatieve bouwdrift van projectontwikkelaars heeft een ongecontroleer de groei van het aantal appartementen, tweede huizen en ho tels veroorzaakt. Oudere hotels en appartementen staan leeg en geven de kust een desolate aanblik. Een veel gehoorde klacht van buitenlanders is ook de slechte service. Door het aanhoudende succes van de afgelopen jaren zijn de Spaanse ondernemers gemakzuchtig geworden. Dat heeft de kwaliteit van de dienstverlening fors aangetast. Al die factoren hebben ertoe bijgedragen dat Spanje even helemaal uit de picture is. Touroperators als Oad hebben de costa's voor volgend jaar zelfs helemaal uit hun programma geschrapt. Toch kiezen, ondanks alles, dit jaar nog altijd zo'n 53 miljoen vakantiegangers voor het 'vertrouwde' Spanje, maar of dat vol gend jaar nog zo zal zijn wordt in Spanje ernstig betwijfeld. cpd Ruud en Estelle Gullit zijn de meest gevraagde 'societywalkers' op de galaparty's in Nederland. Jaap Blokker van de gelijknamige winkelketen wordt wel gevraagd, maar komt nooit op galafeestjes. Het is allemaal op te maken uit de Top-100 Most Invited van het so- cietymagazine Miljonair dat dins dag 31 augustus uitkomt. De Miljonair-redactie stelde de lijst voor het eerst samen, met daaraan gekoppeld ook de Big Spender Top-5, De No-Show Top- 5, de Royal Top-5, de Party Top- 10 en de Front Row Top-10 bij modeshows. De 100 Most Invited werd samengesteld op basis van onder meer het aantal uitnodigin gen dat iemand krijgt, hoe vaak iemand ook daadwerkelijk ver schijnt en wat zijn of haar maat schappelijke rol en status is. Inko men en vermogen is niet van be- lang. In de top van de vaakst uitgeno digde mensen staan ook Connie en Hans Breukhoven (3), Joop en Janine van den Ende (4) en oud bankier Jaap Rost Onnes (5). In de koninklijke Top-5 staat prins Bernhard op een, alleen al omdat hij in zijn leven al op zo veel par ty's is geweest. De Amerikaanse ambassadeur Clifford Sobel en zijn vrouw Barbara voeren de di plomatieke Top-5 aan. Zij blijken erg te houden van een borrel en een babbel. In de wereld van de glitter en gla mour heb je ook de groep Beken de Nederlanders die pas komen als het licht uit is of zich helemaal niet laten zien. Jaap Blokker is daarin dé nummer een, maar ook Herman Brenninkmeijer (2) geldt als een veel 'ongeziene gast', John de Mol (3), prinses Mat (4) en Hans Wiegel (5). Zien en gezien worden; het 2 vooral de modeshows waari gel goud is. De meest gezieni op de eerste rij is Janine van Ende. De zitplaats is bij mod shows erg belangrijk voor he ,ij plaatje en om je klantenkrini c tonen. „Als iemand twee seu <j nen niets koopt, dan gaat hij woon een paar rijtjes naar at ren", zei couturier Frans Mo - naar tegen Miljonair. De zitp is bij modeshows erg belang voor het plaatje en om je klai kring te tonen. „Als iemand t n seizoenen niets koopt, dan g ,r hij gewoon een paar rijtjes m j achteren", zei couturier Fran b Molenaar tegen Miljonair. anp |j lii Majoor Bosshardt ont vangt maandag uit han den van de ambassadeur van Israël de Yad-Vashem onderscheiding. Archieffoto: ANP Vanwege het helpen onderduiken van zeventig joodse kin- |0 deren tijdens de Tweede Wereldoorlog, krijgt 'majoor' Bos- u shardt (91) aanstaande maandag de Yad-Vashem-onder- gi scheiding overhandigd. De hoogste onderscheiding van de [Sl staat Israël ontvangt het boegbeeld van het Leger des Heils n uit handen van de Israëlische ambassadeur. m Luitenant-kolonel Alida Margaretha Bosshardt was in 10 1940, bij het uitbreken van de oorlog, werkzaam in het it Amsterdamse kindertehuis De Zonnehoek op het Ra- penburg. Het tehuis telde veel joodse bewoners, onder g( wie de zusjes Hendrina, Dimphina en Helena Terhorst Ook de zwangere moeder stond onder Bosshardts hoe de. Kort na de geboorte van de baby, die de naam Roos kreeg, werd het kinderhuis door de Duitsers ge- vorderd. Het 'leger' vluchtte met ongeveer zeventig kinderen naar Amsterdam-Noord. De kinderen ver- n trokken naar diverse onderduikadressen in het Gooi. ei Er was onvoldoende geld om voor de kinderen eten 1 te kopen, aldus de Israëlische ambassade. „Dus ging 0 de majoor, ondanks het verbod, toch collecteren, ri Daarbij is ze door een NSB-vrouw verraden en op e gepakt." Doordat haar ondervrager na twee we- p ken de deur van de verhoorkamer en de bui- 01 tendeur eens niet afsloot, kon de majoor op ff een onopvallende manier de straat op. e Het is Bosshardt steeds gelukt de vier zus- n jes bij elkaar en bij haar te houden. Tijdens k de hongerwinter - aan het eind van de oor- ie log - trok ze er regelmatig op uit om op het platteland voedsel voor de kinderen bijeen te scharrelen. De vier zusjes schreven de beoordelings commissie van de Yad-Vashem-onderscheiding dat ze hun leven aan haar te danken hebben. Ondanks de erbarmelijke omstandigheden in de oorlog zeggen ze er toch alle vier u „een gevoel van warmte en bescherming" aan over te heb- 1 j ben gehouden. „De majoor is voor ons als een moeder, en >r ze noemt ons tot op de dag van vandaag 'mijn kinderen k Maandag komt ook een geheel herziene editie (vierde druk) ir van de levensbeschrijving Majoor Bosshardt - een leven vooi e; anderen op de markt. De eerste druk verscheen in 1998 bij n haar 85e verjaardag. In het boek wijdt de auteur Eline el Verburg een hoofdstuk aan de oorlog. In de herziene 1 editie worden Bosshardts belevenissen uit de afgelo- li pen vijf jaar voor het voetlicht gebracht. Ze df schrijft onder meer over (de begrafenissen |el van) Herman Brood, Pim Fortuyn, prinses Juliana en prins Claus. In de geactuali- seerde editie vertelt ze hoe ze omgaat met de ouderdom en zich voorbe- reidt op haar eigen einde, gpd n

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2