Zilveren Theo Bos is geen eendagsvlieg rrm 'We spelen ons beste toernooi ooit' ATHENE 2004 ftfesj Discuskampioen levert plas van een ander in De Bruijn snakt naar haar kaasboe JA soli Kokosnoten ATHENS 2004 Eerste olympische medaille voor Nederlandse man op de sprint sinds 1936 Griekse judoka overlijdt aan verwondingen woensdag 25 AUGUSTUS 2 Lichte aardschok in Athene gevoeld athene - Athene is gisteren rond half vier opgeschrikt door aardbevingen. Een eerste lichte beving werd gevolgd door een zwaardere aardschok. De be ving had een kracht van 4,5 op de schaal van Richter, aldus het seismologisch instituut in Athe ne. De beving heeft geen ge wonden of schade tot gevolg gehad. Sampanis ook van postzegel af athene - Het Griekse postbe drijf Elta heeft maandag de Sampanis-postzegel uit de han del gehaald nadat de gewicht- heffer positief had gescoord bij een dopingcontrole. Elta geeft van iedere Griekse medaille winnaar een postzegel uit. Ter ere van zijn bronzen medaille in de categorie tot 62 kilogram vorige week maandag ver scheen een dag later een post zegel met daarop de afbeelding van Leonidas Sampanis. Zon dag moest de Griek zijn plak weer inleveren. Honkballers Japan gaan voor schut athene - De Japanse honkbal lers zijn gisteren voor schut ge zet door Australië. De multimil jonairs uit Japan verloren de halve finale met 0-1. Brendan Kingman sloeg in de zesde slag beurt de winnende run voor Australië over de thuisplaat. Miljoenen dollars spendeerde het Japanse honkbal in de jacht op olympisch goud. In de finale speelt Australië tegen Cuba, dat Canada versloeg met 8-5. 'Publiek kent turncodes niet' athene - De toeschouwers in de olympische turnhal hadden maandagavond gelijk toen ze de rekstokoefening van de Rus Nemov veel mooier vonden dan die van de turners die uit eindelijk boven hem eindigden. Maar volgens het Nederlandse jurylid Aukje Molema ontberen ze de kennis van de turncodes. ,,De juryleden hadden namelijk volledig gelijk, ze volgden de code." athene/afp/rtr/anp - De Griekse judoka Eleni Ioan- nou die 7 augustus na een ruzie met haar vriend van een balkon viel, is gisteren in een ziekenhuis overleden aan haar verwondingen. De 20-jarige atlete liep na haar val van de derde etage van een appartement in Athene meerdere botbreuken en hersenbeschadiging op. De vriend van Ioannou, die door de politie is verhoord en vrijgelaten, viel twee da gen later van hetzelfde bal kon. Volgens ooggetuigen was er eerder sprake van een sprong dan een val. Michalis Chrisostomidis, een 24-jari- ge kickbokser, werd ook met zware verwondingen opge nomen in een ander zieken huis. Hij is inmiddels van de afdeling intensieve zorg af. De Griekse politie zegt dat er geen sprake is van een mis drijf, maar van twee tragi sche zelfmoordpogingen. De Griekse media noemt het drama 'Romeo en Juliet' na dat bekend werd dat de twee ruzie hadden over hun rela tie. De trainer van Ioannou, George Mountakis, heeft eer der op de televisie verklaard dat zijn pupil leed aan 'psy chologische en relationele problemen'. Volgens een po litiebron had de geliefde van de jonge judökö drugspro blemen. Griekse media de den er nog een schepje bo venop: de vriend zou zieke lijk jaloers zijn en wilde niet dat zijn vriendin naar het olympische dorp zou gaan. De overleden atlete was Grieks judokampioen in de klasse boven de 78 kilogram en stond voor het toernooi als derde geplaatst. Haar ver vangster, Eleni Patsiou, was na 24 seconden al uitgescha keld. door Arjen Vos athene - Zondag werd hij 21 jaar, maar zijn verjaardag werd niet gevierd. Gisteren gaf Theo Bos zichzelf alsnog een mooi ge schenk: een zilveren medaille op de Spelen. Na 68 jaar heeft Arie van Vliet, die tijdens de Olympische Spe len in Berlijn ook alver pakte, een opvolger als medaillewin naar op het koningsnummer van het baanwielrennen. Bos genoot van dat bericht. „Mooi hoor, dat ik hier iets unieks neerzet." In de halve finale rekende Bos resoluut af met de Duitser René Wolff. In de finale won Bos de eerste heat nog wel van Ryan Bayley, maar in de twee daar opvolgende heats was de Au straliër sterker. De eerste pas op de meet, de tweede ruim. „Met een na afloop was het wel even balen", zei Bos, „maar nu ben ik alleen maar heel blij met zil ver. Bayley was gewoon te sterk." Wat een jaar is het voor Theo Bos. Het zilver in Athene is een nieuwe kroon op het werk van de jonge renner uit Hierden. Eerder dit jaar werd hij plots klaps wereldkampioen in Mel bourne. Een eendagsvlieg, werd toen wel eens gesuggereerd. Bos was daarom opgelucht met zijn prestatie van gisteren. „Ook daarom is het zo mooi dat ik hier de finale reed. Het is dus geen toevalstreffer geweest." Met het bereiken van de halve finale was Bos stiekem al be hoorlijk tevreden. „Wolff was een lastige tegenstander, dat wist ik. Ik hield er sterk reke ning mee dat ik om plaats drie en vier moest gaan rijden." Maar Wolff maakte tactische fouten en die strafte Bos koel bloedig af. De finale benaderde hij alsof het een NK-wedstrijd was, zei hij. Zogenaamd niet beseffend wat er op het spel stond. „Zo rijd ik altijd. Alsof het mijn laatste kans is. Ik heb gevochten als een leeuw." Nou ja, NK Het zijn wel de Olympische Spelen. Maar Theo Bos probeert de lessen van broer Jan - de schaatser, in Athene ook actief als baanwiel- renner - in acht te nemen. „Jan zegt: van buiten moet je rustig blijven, van binnen moet je branden." Bos huurt al een tijdje een va kantiehuisje in Egmond aan den Hoef, dichtbij de wieler baan in Alkmaar. Zo kan hij veel trainen en beter worden. Vorig jaar verbleef hij twee maanden in Japan. Hij nam op uitnodiging deel aan een lucra tief keirin-circuit. Dat onder- opdei j, ■-V-G razend populair in Japan. Er wordt op gewed en er gaat veel maanden mee met de toppers. Ook volgde hij een opleiding bij (Zwitserland), waar de facilitei ten beter zijn dan in Nederland. athene/anp - De Hon gaarse discuswerper Ro bert Fazekas is betrapt op het gebruik van doping bij de Olympische Spelen. Hij moet zijn gouden me daille inleveren. Het is het zestiende dopinggeval in Athene. Fazekas, die met 70,93 een olympisch record had geworpen, probeerde na zijn zege de dopingcon trole te manipuleren. Hij leverde bij de verplichte controle de plas van een ander in. Fazekas is tij dens deze Spelen de tweede atleet die zijn gouden medaille moet in leveren. Eerder overkwam dat de Russische Irina Korsjanenko bij het ko gelstoten. De Litouwer Virgilijus Alekna, al winnaar in Syd ney, zal het goud alsnog krijgen omgehangen. Hij werd maandag tweede met een afstand van 69,89. De Hongaar Zoltan Kovago zal het zilver ont vangen voor zijn worp van 67,04. Brons gaat naar de Est Aleksander Clarinda Sinnige wordt zowat dood geknuffeld door Ageeth Boomgaardt en Minke Booij, nadat ze de laatste strafbal heeft gestopt. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Hockeysters treffen Duitsland in finale na strafbalwinst op Argentinië door Mare Molenaars athene - De linkerarm is nog maar net hersteld van een bot breuk, maar met de rechterarm van Clarinda Sinnige is niets mis. Het was precies met die hand dat de keepster van het Nederlands hockeyteam haar ploeg gisteravond naar de eind strijd van het olympisch toer nooi in Athene loodste. In een dramatische halve finale, die eindigde in 2-2, werd wereld kampioen Argentinië met straf- ballen verslagen. De ontlading was groot nadat Sinnige met een snelle reflex de inzet van Ayelen Stepnik uit de hoek ranselde. Omdat ook Rog- noni al had gemist en geen van de Nederlandse speelsters faal de, mag Oranje morgenavond op voor de olympische titel. Daarin is Duitsland de tegen stander, dat China met strafbal len versloeg. Nederland won eerder in de poule met 4-1 van de Duitsers. Terwijl Sinnige werd bedolven onder haar ploeggenoten, werd bondscoach Mare Lammers overmand door de emoties. „Het is op de dag af precies een jaar geleden dat mijn moeder is overleden. Zij heeft hier altijd in geloofd. Misschien heeft ze wel meegekeken vanavond. Lammers en 'zijn meiden' kre gen tegen Argentinië loon naar werken. De winst in de strafbal- lenserie, niet echt een Neder lands handelsmerk, is dan ook de resultante van intensieve trainingsarbeid. Onder leiding van assistent-coach Alyson An nan en mental coach Bill Gillis sen hebben de speelsters van Oranje zich de afgelopen twee jaar nadrukkelijk bekwaamd in dit specialisme. Op het WK in Perth moest Oranje in soortge lijke omstandigheden de titel nog laten aan Argentinië en dat zat Lammers behoorlijk dwars. „Ik weet wel dat je de omstan digheden van een halve finale op de Olympische Spelen niet kunt nabootsen, maar je kunt wel heel dicht in de buurt ko men. Het helpt wel als je hon derdduizend keer hetzelfde hebt gedaan, als je weet wat je te wachten staat. Ik was abso luut niet nerveus", zei Mijntje Donners. Met Janneke Schop- man, Ageeth Boomgaardt, Lieve van Kessel en Minke Booij, toe vallig of niet allemaal speelsters van landskampioen Den Bosch, was ze een paar weken geleden al aangewezen als schutter. „We kenden de volgorde, we kenden de hoek waarin we zou den pushen. Ze zaten er alle maal strak in. Dit mochten we niet verliezen." Bijna nog had Mare Lammers zich te vroeg rijk gerekend. Aan de vooravond van het cruciale duel was hij nog overtuigd van de winst. „We zijn fitter, we zijn sneller op de eerste meters, we hebben een betere corner en een betere defensie", luidde zijn sterkte-zwakte-analyse. Lammers kwam aanvankelijk bedrogen uit. Oranje bakte er in de eerste helft bar weinig van en was geen schim van de ploeg die in de groepswedstrij den zo excelleerde. Nederland speelde verkrampt en had de handen vol aan het tempera mentvolle spel van 'Las Leon- as', die de Nederlandse leeuw al na zeventien minuten in zijn oranje hemd zetten. Garcia werd door een woud van spe lers aangespeeld, dreigde de controle over de bal te verlie zen, maar verraste keepster Sin nige met een fraaie achter waartse backhandslag. Lammers greep de pauze aan om zijn ploeg stevig wakker te schudden. „We speelden veel te schijterig. Daarom heb ik er voor gekozen om met vier spit sen te gaan spelen. Dat pakte gelukkig goed uit." Rechtsachter Maartje Scheepstra schoof twee linies op en zorgde daarmee voor de nodige vertwijfeling in de Ar gentijnse defensie. Niet toeval lig was zij het dan ook die de gelijkmaker inluidde. Haar har de voorzet werd door Sylvia Karres binnengetikt. Drie minu ten later was het opnieuw raak. Mijntje Donners schoof een strafcorner onder de Argentijn se keepster Antoniska tegen de plank: 2-1. Hoewel in overtal - Arronda moest met een gele kaart naar de kant na een overtreding op de alom aanwezige Scheepstra - durfde Oranje niet echt door te drukken. Lammers: „Er stond nog twintig minuten op de klok. Theo Bos kijkt in de finale naar zijn Australische tegenstander Ryan Bayley. Foto: GPD/Peter Schols deel van het baanwielrennen is geld in om. Bos deed twee de UCI-sprintschool in Aigle Door die buitenlandse stags werd hij harder, belangrijk vcor een topsporter en hij zoog ale ervaringen die hij als een spons. Vergeleken met de grote s kanonnen is Bos maai schriel mannetje. Veel spi» rijn fietsende spierlm. Theo Bos niet, hij is eerdi zig dan gespierd. Toch hei tensieve krachttraining he ven kilo zwaarder gemaal'? hij minder gespierd oogt. hem niks. Spiermassa's 2 de baanwielrennerij vooi doeld om te imponeren Of je er ook beter dooi sprinten? Bos betwijfelt he j In Athene geniet Bos, die daag weer in actie komt keirin-toemooi, van de S En van de aandacht. „De media, dat vind ik Die maken dit ook specia; had dit gedacht? Vier jaar den keek ik gewoon op tc! naar de Spelen. Dan hooi steeds dat nummer vai Beautiful day. Daarvan kic meteen een olympisch ge Als je zelf meedoet, beleef echter anders. „Ik weet er hier ook zo'n lied is. het in ieder geval niet mee ,J Na het zilver in Athene wederom opgaan voor go het WK in 2005, in Los Ai „Dat ben ik verplicht ai sport en aan de mensen d zo geholpen hebben." Tammert (66,66). Fazekas is de twaalfde deelnemer aan de Zomer spelen die zijn gouden medaille moet inleveren wegens gebruik van do ping. athene/anp - Haar favoriete kaasboertje in Barendrecht can als een van de eersten op een bezoek rekenen. Inge de Bnijn snakt weer naar de simpeledin- gen in het leven. „Met een vriendin op de bank met een pizza erbij of met mijn niebtje en neefje naar het zwembad. Alle aandacht hier is leuk, naar daar kijk ik pas echt naar üt." Van rust was er gisteren neg geen sprake. De Bruijn stoid op een feestje van sponsoi Speedo in het middelpuntvan de belangstelling ter ere vai haar 31e verjaardag. In eei spe ciale Mini-Coo- per arriveerde ze bij beachclub Alimos en stond als een echte koningin door het open dak toen ze werd toegezongen. Op het strand knalden de champagnefles sen open. „Het is jammer dat mijn twee lingzus er niet bij is. Eigenlijk had ik ook hele maal niet meer bij mijn verjaar dag stilge staan", bekende De Bruijn. „Ik ben hier ce afge lopen dagen echt geleefl. Bo vendien komt de vermoeidheid na alle spanning van deafgelo- pen week er in alle hevigheid uit. Het heeft zoveel entrgie ge kost. Ik ben blij als ik 'savonds in bed lig." De Bruijn heeft de muen in haar kamer in het olyrrpisch dorp kunnen behangei met al le mailtjes, kaarten eniaxen die ze heeft gekregen na baar gou den, zilveren en twee bron 1 plakken. De mooiste vond f die van koningin Beatrix. Ook in het olympisch dorj i wordt ze constant gefelicil Zondag kreeg ze in het 01] pisch Stadion nauwelijks te kijken naar de 100 meten de mannen. „Ik moest stei met iedereen op de foto te sterren als Greene op de b liepen. Toen realiseerde ik 1 dat ik wereldwijd bekend Tijd om over de toekomst 1 denken heeft De Bruijn no 1 niet gehad. Hoewel haar A1 kaanse coach Paul Bergen 1 met he 1 willen met zw men. M gisterei lonkte 1 ook voi I zichtig een an< 1 loopb; Inge de Bruijn: zou ooi iets me visie wi I doen, e reisprogramma of iets in c mode. Op 10 september 1( in ieder geval een modesh Monaco. Eerst ga ik in Nei land vooral gruwelijk geni en gewone dingen doen w maanden niet aan ben toe mèn. Ik heb net een nieuv gekocht. Ik ga zo snel mog een kilo kaas kopen bij m voriete kaasboertje in Barf drecht. Dat heb ik echt ge Wat moet je dan doen? Met vier spitsen verder gaan? Dat vreet energie en brengt nogal wat ri sico's met zich mee. Deson danks had het niet op strafbal- len hoeven uitdraaien. De ge lijkmaker van Argentinië was niet terecht. Het was al geen strafcorner, maar het doelpunt had nooit mogen worden toe gekend." Die gelijkmaker viel drie minu ten voor tijd. De strafcorner, ingeluid door een wervelende solo van Ay- mar, was discutabel, maar werd vervolgens snoeihard ingesla gen door Aicega. „Maar wel veel te hoog", mop perde Ageeth Boomgaardt. Oranje protesteerde heftig, maar scheidsrechter Farrell gaf geen krimp. Zoals ze ook niet reageerde toen Nederland diep in de tweede verlenging, op zoek naar de golden goal, een strafcorner claimde. „Het was zo onredelijk wat er allemaal gebeurde dat het niet meer dan terecht is dat we de strafballenserie wonnen. We spelen hier ons beste toernooi ooit; we horen in de finale." TT ij staat er elke tag, met zijn £1 karretje vol kolosnoten. El ke dag op dezelfde üaats, pal voor het metrostatbn van Monastiraki, de togangspoort naar de oude bimmstad van Athene, lokt de oule Nikolaos de toeristen naarijn winkeltje op wielen. Hij heet het hele maal zelfgemaak. Ambachte lijk handwerk. Ntu ja, het kar retje is eigenlijk net veel maar dan een grote kis, op wielen. Links liggen helekokosnoten, keurig gestapeldln de vorm van een piramide, rehts liggen ge sneden partjes, Kaar voor con sumptie. Fijne vaterstraaltjes, die vanuit de blik van de kar omhoogschieter, houden het vruch tvlees schton en fris. Nikolaos spreek een paar woor den Engels, nie meer, maar zijn venueerde hanlen spreken alle talen van de wreld. Natuurlijk mag ik even inzijn karretje kij ken. Routinew achteloos bijna, opent hij het kepje dat toegang geeft tot de zie van zijn bestaan. Een oude accuen een water tank, een kluwen van strot draadjes en doorzichtige s tjes. Een eenvoudig pompj brengt de fonteintjes tot lei Hij heeft het zelfbedacht, hij, niet zonder trots. Zelf ziet Nikolaos er wat si zelig uit, met zijn ongescht gezicht, zijn afgewassen sl veel te grote slobberbroek, vraag hoe oud hij is, valt e stilte. De diepe groeven in gebruinde gelaat spannen men. Nikolaos moet denkt diep denken. 'Hunderdfiftythree', zegth dan, terwijl hij vanuit het een schalkse glimlach op z vermoeide gezicht tovert, h liegt. Nikolaos is waarschi\ ouder, veel ouder. Dan vin het mooi geweest. Er moet\ op de plank. Behendig slu\ het deksel van zijn karretjt „You, nut", vraagt hij. Vrit lijk schud ik met mijn hoo ben niet gek. Mare Molenaars

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20