schaffing Illegaal vuurwerk slaat krater in leven Katwijkers an deel ozb as in 2006 'm Hockeyvrouwen verslaan Argentinië Fractie breekt met LPF idanks belofte WD Extra Voordeel Extra bijlage amateurvoetbal Bikinibroekje Goedemorgen Wat een krant. woensdag 25 augustus 2oo4 door Rob Onderwater UG/gpd - De onroerende- flasting (ozb) wordt pas 2006 voor een deel ge- Dat is een jaar later dan loeling was. Dit heeft het t besloten. I le afschaffing van het be- sdeel valt bij gemeenten zo'n 945 miljoen euro ïkomsten weg. In het re- - koord staat dat die strop worden gecompenseerd en extra storting in het «ntefonds. Minister Zalm tanciën heeft dat geld nu fling van de ozb is bo- n bedoeld als financiële insatie voor een verwach- rke stijging van de ziekte- ïpremies. Die is een ge- an de beoogde stelsel wij - in de gezondheidszorg, ingrijpende hervorming pas in 2006 doorgevoerd, rijft wilde de gedeeltelijke af- zijt ing van de ozb het liefst je iel mogelijk binnenhalen, 3erl t dit een verkiezingsbelof- zijn partij, de WD, was. weèreniging Nederlandse Ge- <vot ten is blij met het uitstel, meenten zijn tegen de ge lijke afschaffing van de imdat zij daardoor voor hun inkomsten nog meer dan nu het geval is afhankelijk wor den van het Rijk. Ook om inhoudelijke redenen is de VNG ook niet erg gechar meerd van de (gedeeltelijke) af schaffing van de ozb. Volgens recente cijfers betalen 800.000 minima geen ozb. Deze bevolkingsgroep moet dus op een andere manier voor de stij gende ziektekostenpremies worden gecompenseerd. Daar naast, stelt de VNG, profiteren rijke mensen met een duur huis meer van de afschaffing dan mensen met een smalle beurs en een bescheiden onderko men. Het kabinet puzzelt niet alleen over de koopkracht van de mi nima in 2006, maar ook over die van het komend jaar. Vol gens cijfers van het Centraal Planbureau gaan minima (waaronder veel AOWers) er dan 2 procent op achteruit. De 'gemiddelde' Nederlander gaat er volgend jaar ongeveer 1 pro cent op achteruit. „We kijken nu hoe we de pijn eerlijker kunnen verdelen," al dus minister De Geus (sociale zaken) gisteren na afloop van een ingelaste kabinetsvergade ring. den haag/katwijk - Het leveren van een partij illegaal vuurwerk heeft diepe kra ters geslagen in de levens van twee Kat wijkers, 41 en 38 jaar oud. Als ze hadden geweten dat het vuurwerk tijdens de jaarwisseling de dood tot ge volg had van een plaatsgenoot, waren ze waarschijnlijk nooit naar België afge reisd om de knallers op te halen. De 41-jarige hoorde gisteren voor de Haagse rechtbank drie jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, tegen zich eisen, terwijl zijn compagnon vol gens officier Van Wees vijftien maanden (advertentie) Cif Allesreiniger original, sensations of oxy-gel flacon 750/1000 ml Shoarmareepjes gekruid varkensvlees 35 2004 ngen zijn geldig t/m zaterdag Sus 2004. gingen, drukfouten en dit voorbehouden. COMMENTAAR stt lei io\ ?Sj n% weer eens zover. De Lijst xa, Drtuyn is voor de zoveelste gi n zijn korte geschiedenis gifrooi gevallen aan totale dit Ting. En tot overmaat van act Is nu ook nog de verden- ngvan fraude gerezen. Vol- een oud-voorzitter is er >0 e boekhouding, die - het tei el een soap - deels zoek is, et «d. De nieuwe zelfbe- 'eflide voorzitter ontkent dat op oor de LPF-fractie tot per ken non grata ver- litt Als een schooi en rd hij maandag tie de Binnenhofse 'oo a gezet. ilcs precies aan de tel Is, bleef aan van - ile) onduidelijk, want ook Ka- ey den spraken elkaar tegen. 'e i een kind kan zien dat de iet i zijn zoveelste strijd om an cht verwikkeld is geraakt ren beurtenissen tonen aan sta sprake is van een diepe ipi Idheid tussen het partij- Surfen de fractie. Daarbij gaan )at eningsverschillen treurig eliimeer over personen dan Ion aken. 1 o/W hectische beginperiode mt de fractie, onder leiding lat Herben, veel meer sa- ang dan het partijbestuur, de vele bestuurswisselin- LPF achter de tralies moet. „Hoe gaat het nu met u?", vroeg rechter Hensen gisteren belangstellend. Beroerd, klonk het eens gezind. De 41-jarige is vanwege deze kwestie ontslagen bij zijn werkgever en hij zit in een huwelijkscrisis. De 38-jarige ziet zijn eigen bedrijf binnenkort failliet gaan. De vraag lag tijdens de tweede rechtszit ting op de lippen van de rechter. Hoe heeft het zover kunnen komen? De twee waren al eerder in aanraking geweest met justitie vanwege leveringen van ille gaal vuurwerk, dus ze hadden kunnen weten dat ze met vuur speelden toen ze vorig jaar het spul uit België haalden. De 41-jarige probeerde gisteren duide lijk te maken dat hij als leverancier van het vuurwerk zijn klanten van de geva ren op de hoogte had gesteld. Ook zijn advocaat Szegerbi deed tijdens de zitting van alles om de rechter mild te stem men met verklaringen van klanten, die beweerden dat de Katwijker wel degelijk informatie over het vuurwerk had gege ven. Die verklaringen waren opgetekend bij een notaris. De rechter haalde zijn schouders erbij op. „Heeft de notaris daarbij ook vragen ge steld?" De man die het vuurwerk door verkocht aan de zwager van de Katwijker die aan het vuurwerk bezweek, bezweert dat hij geen informatie heeft ontvangen. En aan die verklaring tilt justitie zwaar. Szegerbi vroeg de rechtbank nog een ex tra onderzoek te doen naar vuurwerk- lonten. De advocaat hechtte weinig waarde aan de woorden van een getuigendeskundi- ge, een brigadier van het korps Haaglan den, die voor de rechtbank kwam uitleg gen hoe het precies werkt met het aan steken van dit soort vuurwerk. De advocaat wilde laten onderzoeken hoe snel lonten kunnen branden. Maar Szegerbi kreeg zijn zin niet. Uitspraak over veertien dagen. Vreugde bij de hockeyploeg na het halen van de finale. Van links naar rechts Silvia Karres, coach Marc Lammers, Macha van der Vaart, Chantal de Bruin en Minke Snabers. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Wielrenner Theo Bos grijpt naast goud op koningsnummer Na de profs gaan nu ook de ama teurs dit weekeinde beginnen aan de voetbalcompetitie. In een extra bijlage over het amateurvoetbal blikken de circa 60 clubs uit onze regio vandaag vooruit op de komen de voetbaljaargang. Alle verenigin gen voorspellen hoe het hun eerste elftal komend seizoen zal vergaan. De verhalen zijn opgeluisterd met een prachtige serie van fotograaf Taco van der Eb over de voorberei ding op komend seizoen. Constantijn opent rechtenfaculteit leiden - Prins Constantijn keert op 8 september terug naar de stad waar hij zijn rechtenbul heeft gehaald. Hij zal het nieu we gebouw van de faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Uni versiteit Leiden openen. Met de ingebruikname van het ge restaureerde Kamerlingh Onnes gebouw zijn alle medewerkers en studenten voortaan gehuis vest in één gebouw in het hart van Leiden. Ook de juridische bibliotheek en alle studenten voorzieningen, zoals studieza len en computerfaciliteiten, zijn hier ondergebracht. Tot deze zomer waren afdelingen van de rechtenfaculteit verspreid over een aantal gebouwen. Twee vliegtuigen crashen in Rusland moskou In Rusland zijn gis teravond bijna gelijktijdig twee passagiersvliegtuigen neerge stort. Beide toestellen waren van hetzelfde vliegveld in Mos kou opgestegen. Het eerste vliegtuig, een Toepolev-134 met 34 passagiers en acht beman ningsleden, stortte neer in de Russische regio Toela, circa 180 kilometer ten zuiden van Mos kou. Reddingswerkers meldden dat geen van de inzittenden de crash heeft overleefd. Ooggetui gen zeiden dat ze een harde ex plosie ha'dden gehoord voordat het toestel crashte. Kort na de eerste crash verdween een Toe- polev-154 met 44 passagiers en acht bemanningsleden van de radar en verongelukte in het zuiden van Rusland. (advertentie) athene - Het werd geen goud, maar olympisch alver voor baanwielrenner Theo Bos. Hij moest het verlies gisteren tegen de Australiër Ryan Bayley even verwerken, maar de regerend wereldkampioen besefte uitein delijk dat hij een grootse pres tatie had geleverd op het ko ningsnummer van het baanfiet- sen. „Ik heb bewezen dat mijn wereldtitel geen gelukstreffer is geweest. Doordat Bos in Athene zich te vreden moest stellen met zilver, blijft Haarlemmer Jacques van Egmond de laatste Nederlander die goud op de sprint greep. Dat was in 1932 in Los Angeles. Wijlen Jacques van Egmond greep destijds ook nog zilver in Los Angeles. De Nederlandse hockeyvrou wen spelen morgenavond in de finale van het olympisch toer nooi tegen Duitsland. Oranje versloeg wereldkampioen Ar gentinië gisteravond in de halve eindstrijd via strafballen met 4- 2. Duitsland won van favoriet China na strafballen: 4-3. De Nederlandse springruiters hebben gisteravond bij de lan- denwedstrijd net naast een me daille gegrepen. Het kwartet van bondscoach Bert Romp maakte in twee manches één springfout te veel om brons te winnen. Voor Nederland kwa men in de ring Wim Schroder (Montreal), Gerco Schroder (Monaco), Leopold van Asten (Fleche Rouge) en Gert-Jan Bruggink (Joël). Duitsland won. De équipe was één ronde voor het einde al zeker van olym pisch goud. Simon Vroemen eindigde in de finale van de 3000 meter steeple-chase als zesde. Chiel Warners werd vijfde op de tien kamp. Middenafstandloper Gert-Jan Liefers eindigde in de olympi sche finale van de 1500 meter als achtste. Meer nieuws over de Olympi sche Spelen op de sportpagi na's 't is Woonsdag! Kom op Woonsdag avond in alle rust eten en winkelen Het bedrag dat je tussen 17-21.30 uur besteedt in ons restaurant, krijg je terug als korting op je IKEA aankopen We zijn tot 22 uur open! 'Alleen vandaag geldig Anlo fel) KEI gen is de partij in diepe chaos en grote schulden geraakt De LPF heeft vanaf de start een grote aantrekkingskracht gehad op rijke avonturiers met een niet altijd even vlekkeloze reputatie. Zakenmensen zonder enige er varing met het politieke bedrijf op zoek naar een aardig tijdver drijf. Bij hen ontbrak ten ene made de notie dat het politieke primaat bij de gekozen leden van de LPF-fractie ligt en niet bij de partijbonzen met hun gevulde portemon nee. De LPF-fractie heeft een moedige en unieke be slissing genomen om met de partijorganisatie te breken. Er is al een Vereni ging LPF opgericht, die een nieuw begin kan inluiden. Wil de LPF in politieke zin nog een piepklein vuistje maken, dan zal de fractie zo snel mogelijk een nieuwe partijorganisatie op po ten moeten zetten. Mocht het niet lukken om de non-valeurs buiten de deur te zetten, kun nen de erfgenamen van Pim Fortuyn er maar beter zelf een punt achter zetten. Voordat de kiezers dat doen. Hugo Schneider Wie in de stadions atletes aan het werk ziet en let op hun op topsport gerichte outfit, reali seert zich waarschijnlijk niet dat hieraan een lange weg vol obstakels is voorafgegaan. Het begon er al mee dat baron De Coubertin, de stichter van de Olympische Spelen, vrouwen er helemaal niet bij wilde hebben. Hun taak op het sportveld zag hij beperkt tot het kronen van de mannelijke overwinnaar. Toch kregen vrouwen in 1900 in een paar takken van sport een voetje tussen de deur. Fo to's tonen hen bezig, van top tot teen in jurk gehuld. In 1912 mochten ze ook uitkomen op enkele zwemnummers. De zware wollen badpakken reik ten van de hals tot aan de knie. Nadat De Coubertin in 1925 van het tonee verdween, kregen vrouwen ook toegang tot de atletiek. Am sterdam had in 1928 de primeur. De broekjes van de Ne derlandse atletes werden gebreid door de vrouwen van de trainers en kriebelden volgens hoogspring ster Lien Gisolf ontzettend. Jarenlang is er in de sportkle- ding van vrouwen weinig ver anderd. Katoenen bloesje en broekje voor de atletes, een re latief zwaar badpak voor de zwemsters. Sportkleding en prestaties leken los van elkaar te staan. De revolutie kwam in de jaren zeventig door enkele samenval lende ontwikkelingen: de be ginnende professionalisering van de sport, de grotere invloed van de wetenschap en de toe passing van kunststoffen. Zo ontstonden de bekende aërody namische pakken. De emanci patie deed de rest. In Athene zie ik hoe weinig de topatletes nog aan het lijf hebben: een topje en een bikinibroekje zijn voldoende. Hoe ver kan het nog gaan, vraag je je af, op een sportfestijn waaraan in de Oudheid naakte (mannelijke) atleten deelnamen. Ruud Paauw den haag/gpd - De acht kamer leden van de LPF hebben zich afgesplitst van de partij. De fractie is het voortdurende ge ruzie zat en heeft een commis sie aangesteld die zo snel mo gelijk een eigen partij moet op richten. Een naam is nog niet bedacht. Partijvoorzitter Beider kondigde gisteren aan met de oude LPF door te gaan en aan de kamer verkiezingen mee te doen. In de Tweede Kamer blijft de fractie gewoon onder de naam LPF be staan. „Daar heeft kamervoor zitter Weisglas al toestemming voor gegeven", aldus Kamerlid Nawijn. Beider wil dat de LPF-fractie haar naam wijzigt, bijvoorbeeld in fractie-Herben. Desnoods neemt het bestuur juridische stappen omdat af te dwingen. De breuk met de partij was on vermijdelijk, stelde Nawijn. De laatste maanden heeft de fractie zich intensief bemoeid met de bestuurlijke perikelen in de partij, zonder dat het tot resul taat leidde. Nawijn verwacht dat het grootste deel van de on geveer 3000 leden van de LPF zal meegaan naar een nieuwe partij. Acht provinciebesturen lieten in een verklaring weten achter de beslissing van de Tweede Kamerfractie te staan. Voor fractievoorzitter Herben is verder gaan als fractie-Herben een 'verschrikkelijk scenario'. Hij geeft de broer van wijlen Pim Fortuyn, Marten Fortuyn, en bestuurslid Ruud Both de schuld van het geruzie. Fortuyn zei gisteren in een reactie dat hij niets meer met politieke partijen te maken wil hebben. Advocaat Hammerstein, die met vastgoedmagnaat Ed Maas actief was in de LPF, denkt dat de beslissing van de fractie de doodsteek is voor de partij. Hij denkt dat het plan niet slaagt. „Van de LPF een partij maken is een onmogelijke zaak, en dat heeft de fractie nu ook inge zien", aldus Hammerstein. Pagina Binnenland Afsplitsing LPF-fractie uniek in geschiedenis Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9.75 tfja ik ontvang graag 4 weken lang iedere oc^fend i Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen j 0,41 per dag! J Naam:DM DY 1 Adres: Postcode Plaats Telefoon: Geboortedatum e-mailadres: Stuur deze bon op in een ongef ran keerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. - Leidsch Dagblad L bezorgcontrole)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1