Is Marco van Basten gek geworden? SPORT 'Mad Max' spurt tot eigen verbazing naar winst Gefronste wenkbrauwen en schaterlach om voorlopige selectie bondscoach erplichte ïst werker chalken Op koers aterreus naar inchester City lis hoven - Ronald Waterreus (overeenstemming met ichester City bereikt. De man tekent vandaag op 34-jarige verjaardag een ract voor een halfjaar bij de ie club waarvoor ook Paul uitkomt. ukhari blijft orlopig Ajacied ai ijrofTERDAM - Nordin Boukhari im [voorlopig bij Ajax. De t s buiten maakte de eerste wedstrijden van het sei- een goede indruk in het k van de Amsterdammers, ja vel hij op de nominatie n b d om te worden verhuurd. Soi r een blessure van Mitea en te schorsing van Soetaers, concurrenten op zijn posi- wam hij aan spelen toe. In- lels heeft hij trainer Ronald nan overtuigd. lej cher moet c tan verlaten i\ti raj o - Bobby Fischer moet Ja- lee verlaten. Het ministerie ?sti Justitie in Tokio liet giste- ve veten dat het beroep is ver- dei )en dat de ex-wereldkam- 5| n schaken tegen zijn uitwij- nd had aangetekend. Het is de niet duidelijk of Fischer op n yiiegtuig naar de Verenigde an( in wordt gezet. Zijn advo- tekende meteen bezwaar ■t itegen de procedure. De 61- e Fischer speelde in 1992 weekamp tegen Boris sky in Joegoslavië toen de :n economisch embargo afgekondigd. woensdag 25 augustus 2004 door Harm Vonk hoorn - Max van Heeswijk hield met zijn zeventiende plek niks aan de Olym pische Spelen over. Of toch. Afgelopen maandag viel hij zomaar ineens neer. Plof, daar lag 'Mad Max'. „Ik zei nog te gen mijn vrouw; dit gaat niet goed en kort daarna viel ik plat op de grond. Een black out." Het waren de naweeën van de verzengende hitte in Athene, het weekend daarvoor. Van Heeswijk hield echter nóg iets aan de Spelen over: ster ke benen. Gesterkt door veel zoute drop won de 31-jarige Limburger gisteren in Hoom de massasprint van de eerste etappe in de Ronde van Nederland/Ene- co Tour. Door de valpartij in zijn woning in het Belgische Weelde zat de angst er even goed in bij Van Heeswijk. De renner nam direct contact op met de ploegarts van US Postal, die een te lage bloeddruk constateerde. Door rustig te trainen, veel zoute drop te eten en ondertussen het profcriterium van Pijnacker te win nen, hervond Van Heeswijk zijn goede vorm. In de etappe van Oudenbosch naar Hoorn was hij oppermachtig. Francesco Chicchi en Aurélien Clerc completeer den het podium. Max van Heeswijk voelde zich zó goed dat hij de sprint al van ver begon. Gelan ceerd door Antonio Cruz zette hij als eerste aan, waarna tot zijn eigen verba zing niemand hem meer passeerde. „Omdat het nog wel 300 meter was en de wind op kop stond, had ik verwacht dat ze nog wel over me heen zouden ko men." Het liep anders; Van Heeswijk spurtte met speels gemak naar zijn elfde zege van het seizoen en heeft met de ge le leiderstrui om zijn schouders zelfs as piraties voor het klassement. „Waarom niet? In de Rondes van Denemarken en Duinkerken eindigde ik ook bij de beste vijf, zes. Misschien is de tijdrit van 22 ki lometer iets te lang, maar in Limburg kan ik het zeker aan." De etappe werd gisteren kleur gegeven door met name Alain van Katwijk. De neoprof van BankGiroLoterij (BGL) de marreerde vanuit het vertrek en kreeg de Belg Tony Bracke en de Italiaan Fran cesco Secchiari mee. Het trio bouwde een maximale voorsprong op van 12.45 minuten, maar werd luttele kilometers voor de eindstreep teruggepakt door het peloton. „Maar de dag is geslaagd", keek Van Katwijk tevreden terug. De 25-jarige telg uit het beroemde wielergeslacht lijkt in de wieg gelegd voor mega-ontsnappin gen, want in de Tour Down Under deed hij hetzelfde. Ook toen bleef de eerste Nederlandse aanvaller van het seizoen zonder succes. „Ik heb niet echt aan winnen gedacht", door Jaap van Essen iEisT - Romano Denneboom! ïaïd Boutahar? Edwin Zoetebier? hhalid Boulahrouz! Inderdaad, de namen uit de voorlopige se- Uctie van Oranje zorgen voor ge- fionste wenkbrauwen, verba- zng, ongeloof en her en der zelfs etn schaterlach. Is de bonds- ccach van het Nederlands voet balelftal nu compleet gek ge worden? Cher twee weken speelt Oranje de eerste WK-kwaMcatiewed- strjd, thuis tegen Tsjechië. En kele dagen eerder, op vrijdag 3 september, oefent Oranje tegen Lierhtenstein. Dat duel werd speciaal ingelast om Marco van Baaen nog even te laten sleute- lenaan zijn elftal. Logisch, want het treffen met 'angstgegner' Tsjechië is meteen al de sleutel- wecstrijd op weg naar het WK van 2006. Een nederlaag in ei genhuis tegen de Tsjechen be tekent dat Oranje zich al nau- weliks meer een misstap kan veroorloven in de lange kwalifi- catiereeks. Gezün het belang van de wed- strijc op 8 september was het niet e verwachten dat Van Bas ten rog eens lekker aan het ex- perinenteren gaat. Zijn voorlo pige selectie doet echter het ergst» vermoeden. Drie weken gelecfen werd de nieuwe bonds- coacl nog geroemd omdat hij enkefe onverwachte namen presenteerde zoals Castelen, Van lersie en Hofland. Maar nu lijkt hj toch echt een beetje te zijn doorgeslagen. Bij ajn aantreden beloofde bondicoach Marco van Basten dat hj voortaan ook zijn voor lopige Oranje-selectie 'aan het volk' bekend zou maken. Na welgeeld één interland is hij van de belofte afgestapt. Vol gens een woordvoerster van de KNVB 'omdat er nog te veel vraagt'kens zijn'. Bijvoorbeeld de blesures van Cocu, Bouma en Caselen. Daarom ook telt de voorlohge selectie maar liefst dertig ïamen. Van dit dertig zijn er nu elf toch al belend. Zoals ook onder Dick Alvocaat het geval was, haasttei de clubs zich om trots 'hun' Oranjeklanten via de VRAAG HET JEROEN j enswaard/gpd - Het is jm schijnlijk de zwaarste straf ee je Sjeng Schalken kunt ge- De Limburgse tennisser, ke ld door oververmoeidheid, acht weken lang niets Een trainingsbeest is gelijnd- 27-jarige Schalken be- uwt het tennisjaar 2004 als Do ndigd, zo vertelde hij gis- Sni ihtend op een persconfe- 3rn ie in Valkenswaard. De ko- 30 de acht weken mag hij i guit een beetje wandelen of »n. Zijn hartslag mag van ioi therapeut André van Al- niet hoger komen dan Met zijn vrouw Ricky zit sfilken de komende weken in l.0(ite Carlo, in hun apparte- reri t zonder televisie. „Hoef ik shi ïinste ook niet naar de US te kijken." weken niets doen, het is grote nachtmerrie van lken. Zijn filosofie is zo v er als glas. Werk je harder een ander, dan betaalt het een keer uit. Loon naar en, de Limburger gelooft -Ai eilig in. Nu is hij tot stil- ,eed gedwongen en dat kost grote moeite. Ook gister end lagen zijn loopschoe- de achterbak, want lken hoopte stiekem op al opdrachtje van Van Al- Maar die bleef streng, lelopen zondag", vertelt lken, „heb ik voor het eerst ie jaar gereden in mijn old- r, een Morgan. Een heerlij- ag. Maar verder verveel ik tierlijk. Dit druist in tegen je aanwezig bij de para noics om je vriendin Evelyn ■ve Leeuwen aan te moedigen ■t et rolstoelbasketballen? ijn ;ert van Loon, Leiderdorp is een belangrijk doel. Zij vei mÜ komen kijken, dus wil ;rk k zien hoe zij met het Ne- rin rnds rolstoelbasketbalteam pe Bovendien spreek ik dan Jan Mulder, mijn maatje tandem in Sydney. Voor- ni k naar Athene ging heb ik ior ook al een paar keer ge- Ide en- Hij traint net als ik op iak tan van Alkmaar en ik ben idi m thuis geweest. Hetcon- s dus nog goed. Evelyn en fii fan van elkaar dat sport te tgrijk voor ons is. Van 18 v t met 28 september ben ik :1e Foto: Hielco luipers dus weer in jthene. Na afloop van dat evenment heb ik va kantie en fiet ik met de broer van Evelyn vinuit Athene naar Inzeil." Leidenaar Jenen Straathof (31) kwam afgelopen zondag in ac tie op het oncbrdeel vier kilo meter ploegacitervolging. De Nederlandse ploeg werd in de kwartfinale uitgeschakeld door Duitsland en endigde als vijf de. Eerder wasStraathof als schaatser actie tijdens de Win terspelen van Lllehammer (ne gende op de 1510 meter) en de Paralympics vat Sydney (goud op de tandem net Jan Mulder). Wilt u een vraag aai Jeroen stellen, stuur dan een een Irief naar de Sportredactie van let Leidsch Dag blad, Postbus 54, ZOO AB Leiden. E- mallen is uiteraardbok mogelijk: sportredactie.ld@hd:.nl RKC'er Khalid Boulahrouz (links), die hier AZ-speler José Fortes Rodriques aftroeft, is door bondscoach Marco van Basten opgenomen in de voorlopige selectie van Oranje. Foto: GPD/Ad van Hasselt clubsites op internet bekend te maken. Alleen van Ajax werd niets vernomen en dat is opval lend. Onder Advocaat waren het juist de Amsterdammers die als eersten de namen naar bui ten brachten. Nu 'Ajacied' Van Basten bondscoach is, houdt Ajax zich gedeisd. Het elftal nu bekende namen van de voorlopige selectie zorgt in ieder geval alom voor verba zing. Ook bij enkele van de ge nomineerde spelers zelf. In de oefeninterland tegen Zweden maakten al vier debutanten (Van den Bergh, Castelen, John en Kromkamp) hun opwach ting. Nog eens twee nieuwe spelers (Van Persie en Stekelen burg) zaten bij de selectie. Bo vendien maakte Pascal Bos- schaart ook nog deel uit van de voorlopige selectie. Bij die zeven nieuwelingen kunnen nu dus in ieder geval Denneboom, Boutahar, Bou lahrouz en Zoetebier worden genoteerd. Blijkbaar staan zij allemaal op de 'hitlijst' van 54 waarover Van Basten twee we ken geleden sprak. Die lijst wordt door hem en zijn assis tent Van 't Schip voorlopig ge bruikt om een selectie uit te destilleren. Wie een dergelijke lange lijst hanteert komt uiteindelijk in derdaad uit bij spelers in de ca tegorie Boulahrouz en Denne boom. Al helemaal omdat Van Basten per se specialisten op specifieke posities wil hebben. Nu Van der Meijde nog steeds niet speelt bij Inter en Castelen geblesseerd dreigt af te haken, is Denneboom blijkbaar de vol gende rechtsbuiten op de lijst. Dat lijkt logisch beleid, maar is het natuurlijk niet. Spelers zul len uiteindelijk toch een be paald basisniveau moeten heb ben om zich international te kunnen noemen. Anders zou Van Basten net zo goed een lijst van pakweg 1 miljoen (het le dental van de KNVB) kunnen hanteren. Met alle respect, Boutahar, Denneboom en Boulahrouz zijn aardige, maar vooralsnog ook zeer modale voetballers die eerst maar eens op hun eigen niveau (NEC, RKC) moeten la ten zien dat ze iets waard zijn. In Oranje hebben ze tot die tijd niets te zoeken. De uitverkiezing van Zoetebier is ook erg vreemd. De 34-jarige werd afgelopen seizoen aan de kant geschoven door Feyen- oord, vond als tweede man on derdak bij PSV en heeft daar nu welgeteld één duel meegedaan. Ineens wordt hij uitverkoren UITSLAGEN AMSTEL CUP Teylingen - Kagia 4-2. Doelpunten Teylingen: Said Ait el Houssi (2x), Mo Ait el Houssi, Har- musch Kagia. Oude Velthuis en Van den Burg. Foreholte - WSB (za) 6-1. Doelpunten. Forehol- te. Wiering (2x), Scholten, Van Dijk, Van Gent WSB; Bilars Foreholte 2-6 Kagia 2-0 Teylingen 2-6 WSB-za 2-0 Van Nispen (za). - Alkmania 1-6. Doelpunt Van Nispen: Rusman. Alkmania: 2x e.d., Rijswijk (2x), Meerstadt (2x). Abbenes - Kickers '69 0-4. Doelpunten Kickers '69: Van der Spieck (2x), Ekelschot en Van den Hoorn. Alkmania 2-3 Van Nispen-za 2-0 Kickers'69 2-3 Abbenes 2-0 Leidsche Boys - SJC (za) 0-1. Doelpunt SJC. Hermans Bijzonderheid: gestaakt na 52 minu ten vanwege onweer. FC Rijnland - GWS 4-1. Doelpunten Rijnland- Brandt (3x) Van Wanrooy. GWS: Van Leeuwen Leidsche Boys 1-3 FC Rijnland 2-3 SJZ-za 1-3 GWS 2-0 GOL Sport - Foreholte (za) 4-3. Doelpunten GOL Sport. Hakan (2x). Yilmaz (2x). Foreholte: Swaak (2x) en Muilwijk FC Lisse (zo) - Leidsche Boys (za) 4-2 (1-0). Doelpunten Lisse: Doris van oer Voort (2). Arjan Vergunst en Rob Vermeulen. Doelpunten Leid sche Boys: Pat (2). Foreholte-za 2-3 GOL Sport 2-3 Leidsche Boys-za 2-3 FC Lisse-zo 2-3 UVS - Lugdunum (zo) 4-2 Doelpunten UVS: Boelee, Langerak, Van Vliet en Schaafstra. Lug dunum: Disselveld en Walters. RCL - Doe os 0-4 (0-3). Doelpunten Docos: Bar ry Dubbeldeman, Tom Henzing, Dennis Gallert en Renzo Smits Noordwijk 2 - Warmunda 2-0. Doelpunten Noordwijk: Leonard en Ruitenburg. TENNIS RCL 2-3 Docos Noordwijk 2 2-3 Warmunda 2-3 2-0 UVS-za Lugdunum-zo 2-6 Van Nispen 1-0 2-3 Roodenburg-za 1-0 Roodenburg (zo) - Leiden 4-1. Doelpunten Roo- denburg: Bounit (3x), van Kampen. Leiden: Vis- ASC - FC Boshuizen (za) 10-0. Doelpunten ASC: de Wolf (3x), Ausems, Bouter, Van Win- gen, Buikema, Tilman, Stolwijk, Dutrioux. Bij zonderheid: Boshuizen speelde met negen man Quick Boys 2 - Voorschoten '97 (zo) 5-1 (2-0). Doelpunten Quick Boys 2: Daniël Kulk (2). Arie Zwaan. André Varkevisser en Marcel van der Horst LSW'70 - UDO 2-6 (1-4). doelpunten LSW- Daan Botje, Alwin Douwes; UDO Sander Slier- ings. Peter Witteman(2x). Daan Kramp (2x). Bart Bordonis Quick Boys 2 2-6 LSW 70 2-1 Voorschoten-zo 2-1 UDO 2-3 WSB - FC Rijnvogels 2-2 (0-1). Doelpunten WSB; Martin Aanhane en Peter van Harskamp. Doelpunten FC Rijnvogels. Edwin Barnhoorn en Nicky Keizer Rode kaart: Wouter Tavemer. SJC - Oegstgeest 1-1. Doelpunt SJC: Verver Oegstgeest: Janszen. FC Rijnvogels 2-6 SJC 2-1 WSB 2-6 Oegstgeest 2-1 Blauw Zwart (zo) - GHC 3-2 (2-1). Doelpunten Blauw Zwart: Salin Larry, Jasper Beyersbergen en Paul van Leeuwen. Doelpunten GHC: Ron Annokkee en Matthijs Noppe. FC Boshuizen - Valken '68 2-0 (2-0). Doelpun ten FC Boshuizen: Sergen Forbuis en Aras Mousavi. FC Boshuizen 2-6 Blauw Zwart 2-3 Graaf Willem II Vac - Blauw Zwart (za) 3-3 (1-0) Doelpunten Blauw Zwart. Joffrey Hoogenboom, Raymond Brouwer en Ab van der Wouden. Vredenburch - Marine 8-0 Vredenburch 2-3 Graaf Wil VAC 2-3 Lugdunum - ROAC '79 2-2 (0-1). Doelpunten Lugdunum: Rachid Oulgout en Henk de Cler. Bijzonderheid: De wedstrijd heeft stilgelegen wegens onweer. Koudekerk - Alphen 2-0 (2-0). Doelpunten Kou dekerk: Jeroen Koot en Matin John. Lugdunum-za 2-4 AljJhen 2-0 Aarlanderveen - Nieuwkoop 2-2. Sportief - SJZ afgelast. SJZ 1-3 Sportief 1-0 Hazerswoudse Boys - Bernardus 0-3 (0-2) Doel punten Bernardus Sijmen de Boer. Rudie van de Berg, Jordy de Brabander SVOW - Stompwijk'92 0-2 (0-1) Doelpunten Stompwijk: Timovan Marwijk, Dennis Sonius Bernardus 2-6 SVOW 2-0 Stompwijk '92 2-6 Haz. Boys 2-0 Alphense Boys (za.) - Altior 1-4 (1-3) Doelpunt Alphense Boys: Michel Nolten Doelpunten Al tior: Tim de Boer. Kees Hoogervorst, Joost Ide- ma, Frans Bocxe Alphia - DOSR 6-3 (5-0) Doelpunten Alphia: Stephan Verboom (2x). Mark van Munsteren (2x) Dennis van der Kaay, Oscar Zaagmans. Doel punten DOSR Alex L'amie, Edwin van Heek. Pascal Hoogeveen (e d) Long Island. Mannen, 312.000 euro. Eerste ronde: Chela (Arg/5) - Beek (Slw) 6-4 6- 2. Verdasco (Spa/8) - Martin (Spa) 6-4 3-6 6- 1, Melzer (Oos/10) - Martin (VSt) 1-6 6-3 6-3, Enqvist (Zwe) - Benneteau (Fra) 6-3 7-6, Llo- dra (Fra) - Sargsian (Arm) 6-4 6-1. Gambill (VSt) - Gasquet (Fra) 7-6 7-6, Ferreira (ZAf) - Sanchez (Spa) 6-2 6-3. New Haven. Vrouwen, 481.000 euro. Eerste ronde: Petrova (Rus/5) - Black (Zim) 6- 1 6-4, Kostanic (Kro) - Maleeva (Bul/6) 3-6 6- 4 6-4, Dechy (Fra/8) - Serna (Spa) 6-1 6-4, Marrero (Spa) - Bammer (Oos) 6-4 1-66-1. VOETBAL Altior 2-4 DOSR 2-3 Alphia 2-4 Alph. Boys-za 2-0 Zevenhoven - MM0 (afgelast) TAW - Meerburg 0-4 (0-3) Doelpunten Meer burg: Gert Jan Bosman, Michel Turk, Sander van Haastert, Martijn Roest (e.d) Zevenhoven 1-3 Meerburg 2-3 RKAW Alph Boys 2-0 ASG,, Roodenburg 2-0 n-za 2-0 WouÊTojgge - Nicolaas Boys 1-0 (0-0). Doelpunt Oefenvoetbal UVS - Voorschoten'97 2-3 (1-1) Doelpunten UVS- Raymond van Es, Zev Davidson. Doelpun ten Voorschoten: Robin van Errelen, Eelke van Dijken, Mariovan Heijningen. PRIJSVRAGEN l> tslag Lucky Day 3485, d.d. 24.08.2004 5 7.9.11.13.14.16.19.25.30.32.38.43.44. 47.55.59.61.67 73 (Ondpr voorbehoud van typefouten) Champions League, derde voorronde, tweede wedstrijd. Maccabi Haifa (Isr) - Rosenborg (Noo) 2-3 n.v. (2-0). 31. Badir 1-0, 37. Boccoli 2-0, 90. Brattbakk 2-1, 90. Braaten 2-2. 116. Berg 2- 3 Rode kaart. 25. Ghrayib (Maccabi Haifa). Eerste wedstrijd: 1-2, Rosenborg naar hoofd toernooi. Anderlecht (Bel) - Benfica (Por) 3-0 (1-0). 33. Aruna 1-0, 59. Aruna 2-0, 73. Jestrovic 3-0. Rode kaart: 71. Argel (Benfica). Eerste wed strijd: 0-1, Anderlecht naar hoofdtoernooi. AS Monaco (Fra) - NK Gorica (Slv) 6-0 (3-0). 18. Chevanton 1-0, 31. Bernardi 2-0, 42. Fa- kiri 3-0, 47. Kallon 4-0, 67 Farnerud 5-0, 84 Adebayor 6-0 (strafschop). Rode kaart: 32. Su- ler (NK Gorica). Eerste wedstrijd: 3-0, AS Mo naco naar hoofdtoernooi. Intemazionale (Ita) - FC Basel (Zwi) 4-1 (2-0). 1. Adriano 1-0, 13. Stankovic 2-0, 49 Ster- jovski 2-1, 53. Adriano 3-1, 60. Recoba 4-1 Eerste wedstrijd: 1-0, Intemazionale naar hoofdtoernooi. Dep>ortivo La Coruna (Spa) - FC Shelboume (Ier) 3-0 (0-0). 57 Victor 1-0, 63. Victor 2-0, 87 Pandiani 3-0. Eerste wedstrijd: 0-0, De- portivo la Corufia naar hoofdtoernooi. Liverpool (Eng) - Grazer AK (Oos) 0-1 (0-0). 55. Tokic 0-1. Eerste wedstrijd: 2-0, Liverpool naar hoofdtoernooi. Engeland. Premier League. Birmingham - Manchester City 1-0, Crystal Palace-Chelsea0-2. WIELRENNEN EnecoTour. Oudenbosch - Hoom. Eerste ronde: 1. Van Heeswijk (Ned) 205 km in 4.34,50, 2. Chicchi (Ita), 3. Clerc (Zwi). Algemeen klassement: 1 Van Heeswijk, 2. ChiccFiï0,04, 3. Bracke (Bel) 0,04 DUIVENTIL bekende Van Katwijk, die vandaag van Bolsward naar Nijverdal wel de blauwe trui als leider van het sprintklassement draagt. „We moeten met onze ploeg in beeld rijden met het oog op de sponso ring voor volgend seizoen. Als we zo aanvallend blijven rijden, is dat alleen maar positief." Toch ziet BGL-ploegleider Piet Hoekstra de toekomst allerminst zonnig in. Bank GiroLoterij stopt en een vervanger is er (nog) niet. De formatie heeft zich bij de wereldwielerunie UCI wel aangemeld om de Trade Team I-status te behou den, maar of de financiën daarvoor voorhanden zijn? Hoekstra: „Het ziet er niet goed uit. Ik schat de kans dat we volgend jaar doorgaan minder dan vijf tig procent. Alles wat we de laatste an derhalve maand kunnen doen is ons la ten zien. Misschien dat we eventuele sponsors een duwtje in onze richting kunnen geven." Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: sportredac- tie.ld@hdc.nl PaulPikaar (assistent-trainer van UVS) wordt de opvolger van Pieter van Zoest bij voet balclub Altior. Ruud Soeren- donk vervangt bij Nieuw Ven nep Wessel Colijn. De Amstelbekerwedstrijd tus sen Valken '68 en GHC is ver plaatst van aanstaande zater dag naar morgenavond, aan vang 18.45 uur. Twee achterstallige uitslagen van SJZ van de afgelopen week: dinsdag 17 augustus, Amstel Cup, SJZ - Aarlanderveen 4-2 (rust 1-1). Doelpunten: Nanne Balyon (2), Rogier van Es, Guus van der Hoeven. Doelman Den nis Berg viel in de 80ste minuut uit met een ernstige knieblessu re. Omdat al drie keer was ge wisseld verdedigde veldspeler Freek Verzaal het doel. Afgelo pen zondag, oefenwedstrijd SJZ-Warmunda 3-1 (rust 2-1). Doelpunten: Freek Verzaal (2), Eddy van den Bergen. Voor Warmunda scoorde Tom Schuiling uit een strafschop. De BeNeLiga rugby is in twee poules verdeeld. De topvier uit beide landen spelen tegen el kaar en er volgen kruisfinales en play-offs. De rest vormt een B-poule. De indeling van de rugbycom- petitie. Ereklasse: Castricum, AAC, Amstelveen, Ascrum, DI- OK (Leiden), 't Gooi, HRC, Hil versum, RRC, Utrechtse Stu denten. Eerste klasse: Alkmaar, The Bassets (Sassenheim), Be- karo, Roosendaal, Delft, Delftse Studenten, The Dukes, Eem- land, HRC 2, The Hookers, Ois- terwijk Oysters, PSV en Te Wer- ve. Een (herhaalde) oproep aan de regionale voetbalclubs om spelerslijsten van uw selectie op te sturen. Graag voor 1 septem ber. De derde etappe van de Hol land Ladies Tour start op woensdag 1 september in Zoe- terwoude-Rijndijk. Bij de Rijne- ke Boulevard wordt het interna tionale wielerpeloton om 17.15 uur losgelaten. Via Leiderdorp, Hoogmade, Roelofarendsveen en Oude Wetering wordt de Ringvaart aangedaan. Hillegom is de poort van de Bollenstreek en via Lisse, Noordwijkerhout, Noordwijk, Katwijk en Wasse naar rijdt het peloton naar Scheveningen (Boulevard). Daar ligt de meet waar de ren- sters naar verwachting om half acht finishen. Raymond Buis (van RKAW naar Voorschoten '97) en Arjan van Langen (van AZ naar FC Lisse) hebben hun overschrij ving ingetrokken. DOSR (Roelofarendsveen) houdt zaterdag 28 augustus een open dag voor de jongste jeugd. Het evenement is bestemd voor jongetjes tussen de vijf en acht jaar die misschien lid willen worden van de voetbalclub. Aanvang: 10.15 uur. Elise van Hage is afgelopen weekeinde in Limburg natio naal kampioen op de weg ge worden in de categorie meisjes onder vijftien jaar. De Noord- wijkerhoutse wielrenster ver overde eerder in Alkmaar op de baan met groot vertoon van macht de Nederlandse titel bij de meisjes nieuwelingen. Marco Esser, politiek woord voerder van PvdA-leider Wou ter Bos, presenteert het Lugdu- num-voetbalgala. Op donder dag 2 september, aanvang 20.30 uur, huldigt de Leidse voetbal club haar voetballer van het jaar, het talent van het jaar en de topscorer van het jaar. Vele andere prijzen, waaronder de Vïnny Jones Trophy voor de smerigste speler van het jaar, zullen deze avond ook de revue passeren. Bij datzelfde Lugdunum wordt vandaag de zogeheten Nike Trail gehouden. Jeugdspe lers mogen verschillende mo dellen voetbalschoenen van de Amerikaanse sportfirma uitpro beren. Korfbalvereniging TOP uit Sassenheim houdt morgen en zaterdag het Prominenten-toer nooi in de vorm van een vier kamp met Die Haghe, KVS (Scheveningen) en De Meervo- gels (Zoetermeer). De Sassen- heimse korfballers openen om 20.30 uur tegen Die Haghe. Het toernooi wordt zaterdag ge combineerd met een groot jeugdtoernooi. Ook bij Velocitas in Leider dorp wordt zaterdag een toer nooi voor senioren en jeugd- ploegen gehouden met deelna me van diverse regionale ver enigingen. Beide evenementen gelden als laatste voorbereiding voor de veldcompetitie, die vol gende week 4 en 5 september van start gaat. voor Oranje. En dat terwijl Van Basten enkele weken geleden de selectie van Stekelenburg nog omschreef als 'een keus voor de toekomst'. Tot dusverre was Frank Rijk aard de bondscoach met het vreemdste selectiebeleid. On der zijn tweejarig bewind mochten in totaal elf spelers hun debuut maken. Van de meesten van hen (Talan, Bous- satta, Reuser, Van Hintum!) werd sindsdien weinig meer vernomen. Rijkaard experimenteerde ech ter in een tijdspanne dat Oranje louter oefenduels speelde. Zijn generatiegenoot Marco van Basten maakt een speeltuin van Oranje nu er om het 'echie' ge speeld wordt. Komende vrijdag zal hij mogen uitleggen waarom hij zichzelf zo gek nog niet vindt. \T roeger bestond er een rijmpje V dat ongeveer zo ging. „Als de Chinezen zo door blijven kezen, hoeveel Chinezen zullen er dan later wezen?" Het is me altijd bijgebleven, vooral omdat wij, westerlingen, niets of nauwe lijks iets van hun cultuur en hun bestaan afweten. In Athene wordt één ding duide lijk, de Chinezen doen mee aan de Spelen en zijn gradueel en duidelijk bezig met een geweldi ge inhaalrace. China kwam in 1984 pas weer de Olympische wereld binnen wandelen, na een absentie van vijftig jaar. Verschil van politiek inzichten een duidelijke manier van 'anders sportief leven, had China weggehouden van het vier jaarlijkse sportfeest. Een mens deed collectief aan sport om gezond te blijven, niet om zich te etaleren aan anderen, maar dat idee is voorgoed weggestopt. Afgelopen zondag won de gewicht- hefster Tang Gonghong de honderdste gouden me daille voor China sinds 1984 en in het min of meer befaamde medailleklas sement stor men de Chi nezen in Athene naar voren. Samen met de USA en Rus land vormt het grote Azi atische land de topdrie. Niet dat zulks verassend is want in At lanta 1996 was China vierde en in Sydney 2000 eindigde het land ook al op de derde plaats. Na de eerste week Athene had den de Chinezen wel meer gou den medailles dan bijvoorbeeld sportgrootmacht de USA Die leidende positie zullen ze nu afmoeten staan, want traditio neel is China een sportland voor de eerste week van de Spelen. Hun fysieke eigenschappen (ge middeld gesproken) laat de Chi nezen nauwelijks toe in het atle- tiektoernooi te excelleren. Toch is China bezig met een ge weldige inhaalrace. Over vier jaar zal een ongekend krachtig en goed getraind sportleger klaarstaan om in Peking de we reld te laten zien hoe je een compleet volk kunt ombouwen van arbeiders die aan gynmas- tiek moeten doen tot wereld klasse-atleten. Die tendens is nu al zichtbaar. Het is een publiek geheim dat de faciliteiten voor de Spelen van 2008 al machtig op stoom zijn geraakt en waar de sportwereld het hart vasthield dat de verfin Athene niet droog was bij het begin van de Spelen, weten insi ders nu al dat er stadions, trai ningscomplexen en andere sporthallen geheel klaar zijn in Peking. Dat klinkt gek, maar is het niet als je weet hoe de Chinese lei ders pogen op vele fronten opge nomen te worden in de vaart der volkeren. Het onmetelijk grote land met 1,3 miljard in woners, zal over vier jaar de grenzen openzetten en de wereld tonen dat het mee telt in vrijwel al le compe tities. Er mag in het land nog grote armoede heersen; China zal oi>er vier jaar een rijkdom aan sport mensen tonen. Thomas Dekker zal moe- Ci vrezen r hij in de wieler koers naast volkomen onbekende Chi nese jongens komt te rijden die goed kunnen fietsen. En de an dere sportieve grootmachten hebben ook in Athene weer een wake-up call gekregen. China komt eraan. Met reuze schreden. Fysieke achterstand voor het be oefenen van sport (gemiddeld klein, niet musculair) zal geen issue meer zijn. Waar deelname voor China altijd een politieke achtergrond had zal het zo blij ven, maar sportieve impulsen zullen nu juist de politieke ge dachte ondersteunen en niet omgekeerd. Chinezen zullen willen bewijzen op alle Olympi sche fronten mee te kunnen doen. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19