Een leskist vol techniek voor de basisscho REGIO 'Snipperdagen? Alsof ze nog niet genoeg vakantiedagen hebbel 'Zo'n snipperdag op school is complete bureaucratische onzii rtSTR/ NAVRAAG JOLANDA VERGEER (vooraan op de foto) uit Warmond staat in de startblokken om naar Rochester in Amerika af te reizen. Ze moet daar met de 'Touwtrekken moet weer Ned"la"dse - 7 7 j dames-touw- olympische sport worden Selectie de wereldtitel ver dedigen, maar ze heeft ook nog een andere missie: de Olympische Spelen binnenhalen. Over vier jaar wil de 33-jarige agente bij de lan delijke verkeerspolitie dat touwtrekken in Peking een demonstratie- sport wordt. „Geen rare gedachte hoor", vindt ze. „Want tot 1926 was touwtrekken gewoon een olympische sport." Wat is er toen misgegaan? „Touwtrekken behoorde tot de atletiek. Op een gegeven moment hebben ze het zomaar uitgegooid, ondanks de vele protesten. Dat betekende ondergang van deze sport. Nu, 78 jaar later, denk ik dat we weer op niveau zitten. Aan de wereldkampioenschappen doen nu zo'n dertien sterke landen mee. Het aantal serieuze beoefe naars groeit. Volgend jaar is het ook op de World Games in Duis burg weer een erkend onderdeel. Ook daar zijn we een paar jaar geleden als de- monstratiesport begonnen." Wat is sport aan touwtrekken? „Alles. Niet alleen je benen moeten heel sterk zijn, maar ook je armen en handen. Het mooiste is de com binatie van explo sieve kracht en duurvermogen. Daar moet je flink op trainen. De hele dag ben ik bezig om mijn handen sterk te maken. In stressballetjes knijpen helpt goed. Je moet ook zorgen dat je benen heel veel dnik aankunnen. Die druk moet in verhouding staan met de kracht in je armen. Als de tegenstanders merken dat je handen verzwakken, doordatje ze tijdens het gevecht even probeert te ontlasten, ben je echt de klos." Hoe staat Nederland ervoor? „Heel goed, zowel bij de mannen als bij de vrouwen zijn we top. De competitie wordt in ons land ook steeds feller. En niet alleen in feestweken, waar touwtrekken nog vaak een komisch nummer is." Hoe krijgt touwtrekken nu de olympische status terug? „Heel simpel: door deze sport overal te promoten, door te vertel len hoe spannend het is. Na twintig jaar schaatsen werd ik tijdens de Warmondse Kaagweken in 1997 zomaar gegrepen door het touw. En dat is gebleven. Je kan met deze sport later beginnen en lang doorgaan. Als je goed blijft trainen, is het enorme uitdaging om je lichaam bij het touwtrekken te voelen. Je staat helemaal strak, soms moet het uit je tenen komen. Ik zie er met mijn 68 kilo goed uit. Ja, dat vinden ze bij de politie ook. Met alleen maar mas sa red je het aan het touw niet." tekst: Saskia Stoelinga archieffoto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Woensdag 25 Augustus KATWIJK - Groene luchtlandingstroepen zijn geland in de duinen, ten Zuiden van Katwijk. Zij hebben een groot duingebied en het vliegveld Valkenburg vast in hun handen. Eigen troepen hebben zonder succes getracht het verloren gebied te heroveren. Zo was de situatie, toen gis termorgen om ca. 4.30 uur de commandant van de 44ste Regiments gevechtsgroep opdracht kreeg van zijn troepen vanuit Rucphen, Mill en Ede-Driesprong te concentreren rond Hilversum en van daaruit een aanval te ondernemen op de troepen van de Groenen rond Valkenburg. De oefening Vuurdoop is een proef hoe in de practijk - voor zover dit althans onder vredesomstandigheden mogelijk is - de gevechtsgroep zich zal weten te verplaatsen, zowel bij nacht als bij dag en hoe de aanval zal moeten worden uitgevoerd. MATERIAL! KLANKBORD ANNO 1979, zaterdag 25 augustus LEIDEN - De Model Racing Club Leiden organiseerde gisteren in de Ton Menkenhal een 2-uurs race met radiografisch bestuurde model auto's (schaal 1:8). De modelauto's behalen tijdens de races topsnel- heden die liggen boven de 120 kilometer per uur. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08 00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Snipperdagen voor basisschoolleerlingen is een onzinnig idee. De Leiderdorpse openbare scholen experimenteren dit schooljaar met snipperdagen. Elke leerling mag er twee opne men. Een onzinnig idee? Ja, zegt een meerderheid (6i pro cent) van de lezers van de Leidsch Dagblad-internetsite. Jan Bos, Lelden: „Hoelang zal het duren dat leerlingen be taald gaan worden? Echt een oliedom idee, vandaar deze oliedomme reactie." Bert Stam, Alphen aan den Rijn: „Oneens. Het is juist een goed idee. Door snipperdagen voor basisschoolleerlingen in te voeren, kunnen ouders met een smalle beurs makkelijker eens een keer een weekendje weg, tegen een veel lagere prijs dan schoolvakantieprij- zen." Bob van Bohemen, Emmen: „Wij werken op de school waar ik directeur ben twee jaar op deze manier. Werkt uitstekend omdat je van veel ongeoorloofd verzuim af- bent." C. van Vliet, Lisse: „Hebben ze nu nog niet genoeg vakan tie? Er komt van leren dan he lemaal geen moer terecht. En dat is nu al knudde met een rietje. Waarbij ik heel duidelijk wil stellen dat dit een eufemis me is. Ik heb veel grovere ter men in gedachten, aangezien ik veel met jongelui werk." P. de Vries, Leiden: „Ja hoor, geef ze maar de kans om en kele dagen vrij te nemen. Dat geeft het gevoel dat ze zelf ook wat te zeggen hebben en kan alleen maar motiverend wer ken." Jan Hein, Voorhout: „Slaat nergens op." Ad van Zetten, Rijnsburg: „De kwaliteit van het onder wijs en de weerslag daarvan op de leerlingen is al niet da verend. Dat moet niet ver sterkt worden door - inder daad - dit onzinnige idee." Olaf van Dijk, Noordwijk: „Wie maakt uit wanneer een leerling een snipperdag op neemt? De ouder lijkt me, en ik kan me niet voorstellen dat in goed overleg met een lera (a)r(es) geen vrije dag geregeld kan worden. Zolang dat niet de spuigaten uitloopt, moet daar niet zo moeilijk over wor den gedaan, zeker rond va kanties. En een hondsmoe kind thuishouden, komt de rest van de klas ook ten goe de." De nieuwe stelling gaa een discussie die steev vier jaar de kop opstee en moet Nederland de sche Spelen (nog) een ganiseren? De stelling Nederland moet zich kandidaat stellen voor de organisatie van de Olympische Spelen Reageren kan tot en m maandag via www.leii blad.nl, of per post: Lei3 Dagblad-De Stelling, P 54 2300 AB Leiden. Fax» ook: 071-5356415. Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde voorzitter jongerenafdeling SP Lei den: „Terwijl leerlingen van De Schakel slechts eens in de twee jaar naar De Efteling kunnen, mogen de kinderen in Leiderdorp nu blijkbaar twee keer per jaar. Zo'n snipperdag is complete bureaucratische onzin. Het gebeurt toch wel, en daar is niks mis mee. Ik zou aan de scholen wil len vragen: zorg eerst eens dat alle kinderen naar De Efteling künnen, want er zijn er genoeg die daar niet genoeg geld voor hebben." DE BRUGKLAS Vera van Gooi (11) uit Leiderdorp gaat deze week voor het eerst naar de middelbare school. Een week lang vertelt zij elke dag over haar belevenissen op het Da Vinei College, waar zij in de vwo-brugklas zit. Vandaag: re genjas. „Gistermorgen moest ik om tien uur op school zijn. Niet voor lessen, want die beginnen morgen pas. We moesten de klas in en toen kwam er een leerlingenmentor. Dat is ie mand uit de vierde klas aan wie je allemaal vragen mag stellen." „Mijn zus zit ook in de vierde en die had zich daar ook voor opgegeven, maar die heeft er nooit meer iets van gehoord. Dat was wel gek geweest, als zij mijn leerlingenmentor was ge weest. Die van ons heet Dick. Ik heb hem eigenlijk niets ge vraagd, andere kinderen wel. Bijvoorbeeld hoeveel proefwer ken je hebt in een proefwerk week." „Daarna hadden we sport. Eerst estafette en daarna tref- bal. Dat was wel leuk, ik kan al leen niet mikken en vangen, dus ik heb de hele tijd achterin het veld gestaan. Daar ben ik wel goed in, hoor. Ik word echt niet vaak geraakt. Op de sport dag heb ik ook met veel kinde ren uit mijn klas gekletst. Ik ken nu wel een beetje de namen van iedereen. Nou ja, een paar nog niet." „We hebben ook op school ge luncht. We kregen twee brood jes en een appel. En drinken natuurlijk. In een ander lokaal werden daarna klassenfoto's gemaakt. Je kon op de compu ter zien hoe die foto was gewor den. Ik sta er helemaal niet leuk op. En toen, en toen, en toen- even denken... moesten we naar huis na een tijdje. O nee, we moesten nog door de school om foto's te maken van dingen die je opvielen. Alleen wist mijn groepje niet hoe het fototoestel werkte. Dus dat hebben we aan iemand gevraagd. We hebben foto's gemaakt van het glas-in- lood in de aula. Dat vind ik het mooiste van de school. Verder is de school wel erg oud, alleen de mediatheek is nieuw. Die is ook wel mooi." „Toen ik terugfietste, regende het heel hard. Sommige kinde ren hadden geen jas bij zich, dat was nog het ergste. Ik heb meteen mijn regenjas en -broek kunnen testen. Het leu ke is dat ik een regenjas heb die bij mijn fiets past: lila. Ik heb geen nieuwe fiets gekregen voor de middelbare school. Ik had hem al een jaar. Maar ik noem 'm nog wel nieuw, want hij is nog hartstikke goed." „En dan heb ik morgen mijn eerste lessen. Vandaag zijn er nog twee leraren in de klas ge weest die iets over zichzelf heb ben verteld en over wat je mee moet nemen. Dat waren Van Bemmel van wiskunde en De Groot van geschiedenis. Voor wiskunde moet ik mijn geodrie- hoek meenemen. Volgens mij gaan we iets doen dat met je gezichtsveld te maken heeft, of- zo." „Vanavond ga ik uitzoeken wel ke boeken ik moet meenemen, want morgen heb ik meteen het eerste uur les. Frans. Dat lijkt me niet leuk. Het lijkt me een lastige taal en ik heb er niet zo veel mee. Ik heb meer met En- gels." tekst: Nienke Ledegang foto: Hielco Kuipers Venneps bedrijfje timmert aan de weg met technokisten HDC970 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 2OO4 2 Hoe zit een fiets in elkaar? Welke on derdelen zijn er en hoe werken die precies? Hoe maak je een stroom kring? En hoe draait een zweefmolen eigenlijk? Techniek leer je het beste door het in de praktijk toe te passen en daar al jong mee te beginnen. „Het liefst op de basisschool", vindt Ri chard Neilson van Technokist uit Nieuw-Vennep. Zijn bedrijf maakt les kisten met technische materialen waarmee kinderen van groep 5 tot en met groep 8 aan de slag kunnen. Neilson kwam zes jaar geleden van uit Groot-Brittannië naar Nederland. Hij ontdekte hier 'een gat in het on derwijssysteem': geen techniek op de baisisschool. De van oorsprong sales- en marketinggerichte Brit be gon educatieve leskisten op tech nisch gebied te ontwikkelen. Inmid dels levert hij kisten, over 35 ver schillende onderwerpen, aan 1500 basisscholen in het hele land. Kinderen uit groep 5 kunnen bij voorbeeld met echte zandstenen, aan de hand van een bouwtekening, zelf een huis bouwen. Compleet met een dak erop. Zijn ze een jaar verder, dan leren ze met de steentjes en met specie een muurtje te bouwen. Met de stroomkringkist leren de kinderen stroomkabeltjes, batterijen, schake laars en koppelstukken te verbinden tot een stroomkring, met - als ze het goed gedaan hebben - een bran dend lampje. Met de kist 'monteren' leren de oud ste basisschoolleerlingen een lam- Ondernemer Richard Neilson en medewerkster Su Drew bezig met het samenstellen van een leskist. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer pfitting, snoerschakelaar, stekker en stekkerdoos te monteren. Er zijn kis ten met mallen voor het zelf maken van tandwielen, die ze kunnen toe passen in een zweefmolen. De fietskist bevat Onder meer een voor- en achteras, een binnen- en buiten band, een slot om te leren monte ren, een dynamo met de uitleg hoe die in elkaar zit, een trappe een zadel. Met andere laste de kinderen bijvoorbeeld b bouwen, de werking van wi assen, of het maken van kart structies. De kisten hebben 1 ken met andere vakken: stroi 1 natuurkunde, bouwen met r en de fiets met taal. Voor de samenstelling van struint Neilson beurzen af schillende Europese landen 1 Verenigde Staten. Samen mi onderwijsdeskundige werkt de gevonden materialen, zijl uit tot een lesprogramma. scholen testen de lessen uit bepalen of de informatie du en voor welke groepen het p ma geschikt is. Elke kist is v( van werktekeningen, stap-v< beschrijvingen en soms foto Kinderen kunnen er zelfstal aan de slag. Neilson: „Een 1< hoeft dus zelf niet technisch om de kinderen ermee te ken." Voor het speelse elem elke leskist een spelletje ove derwerp en een woordzoekt toepasselijke woorden. Een biedt twee kinderen voldoei teriaal voor twee tot drie lei eenvoudigste kist kost 82 ei duurste komt op 795 euro. kort maakt Technokist ook voor vmbo-scholen. Technokist is gevestigd aan 1 de Vriesstraat la in Nieuw-\ telefoon 0252-684445. Meer tie is te vinden op de website .technokist.nl. Ronnie van der Knaap Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Met de stelling ben ik meer eens dan oneens. Zelf denk ik dat voor de school een slimme manier is om personeels- en roosterproble- men op te vangen. Maar veel be langrijker is hier de morele achter grond. Heel ons land is het er sinds Pim Fortuyn over eens dat er een mentaliteitsverandering dient te ko men als het gaat om verantwoorde lijkheidsbesef, respect en gezag: kortom het veelbesproken thema waarden en normen. Daarbij hoort ook dat plichten dienen te worden nagekomen, dat werk voor het meisje gaat en er goed onder scheid dient te zijn tussen ei gen tijd, vrije tijd en studietijd en tijd van de baas. Dus: geen snipperda gen op school." Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'er: „Het is een bevestiging van de status quo. Er wordt wat afgesnipperd in ons land. Soms noemt men het anders: dagje op de hei, retraite, teambuilding, Ook onder het begrip 'cursus en congres' wordt er intellectueel snip perend naar de navel gestaard en ontstaan de meest fantastische idee- en, waarmee we al dagdromend de rest van het jaar voortploeteren. Dus waarom zouden schoolkinderen niet twee dagen per jaar fijn mee met hun ouders op retraite en congres gaan? Voor de gezinsbuilding is zo iets heel nuttig. Al thans, voor die twee dagen per jaar. Ik verwacht dan ook de meeste oppositie tegen dit getal." Reinier Verbeek (39) uit Leiden, ar chitect: „In principe ben ik het eens met de stelling. Maar ik zie nu wel degelijk aanleiding om te komen tot een systeem met snipperdagen, want als je tegenwoordig ziet dat (school)vakanties hier in de buurt soms in drie verschillende regio's zijn onderverdeeld en dan ook nog verschillen voor basisonderwijs, be roepsonderwijs en de bouw, dan kan ik me voorstellen dat als je niet meer fatsoenlijk op vakantie kan als bouwvakker met drie kinderen op verschillende scholen. Het lijkt mij dus voortschrij dend inzicht van uit de hand gelopen vakantiesprei ding, maar ik denk dat het be perken van va kantiesprei ding ook een goede oplos sing is." Marije van den Berg (30) ui den, bedrijfsjournaliste ra PvdA: „Ik vind het goed dat ouders hiermee tegemoet k( Heel praktisch bekeken van schoolbesturen. Dat ze deze zetten doordat ouders hun 1 zo nu en dan thuishouden, 1 evident. Maar beter dan trut die twee dagen, is gewoon h bleem wegnemen. En dat d( scholen. Natuurlijk, kindere op school. Maar twee dagen tie zal geen enkel kind scha< die daagjes haal je hiermee 1 schemerge het ged< Onder spect< nenl nu be aan de die stels niet 0 kon bel ke

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16