REGIO heeft gat van twee miljoen MJ». je» fjirt geding over HSL-viaduct 'Het wordt wel een joekel van een woning' Voorschoten [)fvoetbalcontract houdt vechtende Leidenaar uit de cel Seniorenraad vindt sociaal-cultureel centrum niet nodig Wijnkans van de maand! Extra Extra R3 K op=op Peyrarède Bergerac Rosé ideieweeK I ■dezeweek| ri^Baiiantine's ■Scotch Whisky madenaar Post'Projectorganisatie moet huiswerk opnieuw maken' Taxatie oud speelgoed in Gouden Leeuw woensdag 25 AUGUSTUS 2004 rdorp: geen igsleigers - De Leiderdorpse idt het een goed idee van aanlegsteigers Ie Rijn, de Zijl en de rerbieden. Burgemees- thouders willen daar gvoor maken en kre- Aj tavond toestemming d s jlitiek. Teske van BBL nu h af of het mogelijk is vofen die aan het water ïn' el een aanlegsteiger üai ouwen. .Achter de dei ingel komen dure hui- ;r ii kan me voorstellen :ijn iensen een bootje in 1.1 willen aanmeren." rdi at echter alleen in zijn BXp i «pad Zijlbrug gevaarlijk ?n ip - De Leiderdorpse rer ons van Groenlinks en ig 1D66 vinden dat de t e t snel iets moet doen sk ïveilige situatie op het et 1 idakbij de Zijlbrug. )e 1 üe uit Leiden komen rrjfe brug bij de LOI fiet- 10 in als ze Leiderdorp sti den in een zwart gat. ;rs veel bomen die de ver is 1 (lokkeren. Wethouder )lgi cry wil er pas iets aan en de gemeente volgend r i( ixtra rijbaan bouwt :n. t het fietspad. natieavond ^universiteit IP - De Leiderdorpse rersiteit houdt maan- 30 augustus een in- vond over het winter- na in gebouw Sjelter iemraadlaan. Docen- an 19.30 tot 21 uur om een toelichting te de 53 cursussen. In- is verkrijgbaar via ww- niversiteit.nl en via n L,® :i 00] door Nancy Ubert oegstgeest - In twee dagen tijd moet het staan: het geraamte van het riante onderkomen waarvoor het 'snoephuisje' met adres Terweeweg 73 tegen de vlakte ging. Meer dan veertig omwonenden uit het Oranjepark in Oegstgeest hebben begin dit jaar vergeefs gevochten tegen dit 'naderend onheil'. Nu verrijst in de wijk, die in de jaren twintig van de vorige eeuw werd ge bouwd, een prefab woning. Vol gens de werklui wordt het 'een plaatje'. Twee dagen lang is de karakte ristieke verkeersader afgesloten voor verkeer. Tussen de Louise de Colignylaan en de Anna van Burenlaan kan niemand de Ter weeweg op. Met je fiets over de stoep stuntelen, dat lukt nog net. Menig voorbijganger blijft staan en vergaapt zich aan het bouwspektakel. De woning wordt in rap tempo opgetrok ken uit grote elementen die in de fabriek zijn vervaardigd. „Houtskeletbouw", constateert een passant hardop. „Net een bouwdoos. Voor een prikkie krijg je een kasteel. Heel goed koop bouwen." Kraanmachinist Jelmer de Gooijer heeft tijd voor een witte boterham met pindakaas en een praatje. „Het is net een driedimensionale puzzel." Met zijn kraan verplaatst hij de aan gevoerde losse delen naar de plek waar het puzzelstuk hoort te staan, licht hij zijn werk toe. „Ik moet je eerlijk zeggen. Het wordt wel een joekel van een woning." En dat is nu precies waarover de bezwaarmakers zich negen maanden geleden zo kwaad maakten. Het kleine markante huis zou uit het straatbeeld ver dwijnen om plaats te maken voor een huis dat tweeëneen- Houtskeletbouw aan de Terweeweg in Oegstgeest. In rap tempo wordt een riante woning opgetrokken uit grote elementen die in de fabriek zijn vervaardigd. Foto: Hielco Kuipers half keer groter uitvalt. De tegenstanders hebben in december vorig jaar en in janu ari van dit jaar alles uit de kast gehaald om de plannen te tor pederen. Ze bewandelden niet alleen de ambtelijke weg, maar hielden ook protestacties en za melden honderden handteke ningen in. Het snoephuis werd zelfs voor een nacht gekraakt. Het hielp allemaal niet. Ook de gang naar de rechter leverde niets op. Want de bestuurs rechter oordeelde dat de ge meente terecht een vergunning voor het sloopwerk had uitge schreven en dat in zulke situa ties met sentimenten van om wonenden geen rekening ge houden kan worden. „Eerst hadden we een soort ar beiderswoninkje naast ons staan", klinkt Jettie Jas van nummer 75. „Dit is wel even anders. Ik moet eerlijk beken nen dat ik iets heb van 'oei'. Niet dat wij bezwaar hebben aangetekend. We hebben niet aan de acties meegedaan, om dat we het gevoel hadden dat het allemaal toch onontkoom baar was. Maar nu je dit zo ziet is het toch even schrikken. Be grijp me goed, ik gun mijn nieuwe buren de ruimte. Ze ko men met vier kinderen dus ik kan me zo voorstellen dat je in hun geval een groot huis nodig hebt. Bovendien hebben ze ons altijd netjes ingelicht en betrok ken bij het hele proces." Overlast is niet te vermijden, dus de hoogzwangere Jettie Jas en haar partner accepteren de rommel rond hun huis zonder mopperen. „Ben wel benieuwd hoe het straks met de inkijk is. We konden vanuit onze slaap kamer aan de achterzijde altijd zo in de tuin kijken. Nu kijken we in het huis." De kraanmachinist heeft de an dere mannen erbij gehaald. „Ik heb even gevraagd of ze een echt plaatje voor je hebben." Want die foto op het bord, waarmee Bouwbedrijf aan de Stegge reclame maakt voor het project, strookt totaal niet met wat er aan de Terweeweg komt te staan, legt hij uit. „Veel meer steen." De voorman komt met de bouwtekeningen aanzetten. „Heb je hier wat aan? Nee? Weet je wat, kom nou over twee maanden kijken dan is het he lemaal klaar. Morgen staat het hele huis, vanaf dat moment wordt het alleen maar impo santer." door Ruud Sep voorschoten - De gemeente Voorschoten zit met een groter gat in de begroting dan tot voor kort werd gedacht. Was er voor de zomer nog sprake van dat het gemeentebestuur voor volgend jaar tussen de 1 en 1,3 miljoen euro moest vinden aan bezuini gingen en lastenverhogingen, in middels is duidelijk dat het om een bedrag van 2 miljoen euro gaat. Daarmee staat Voorscho ten aan de vooravond van een ingrijpende en pijnlijke bezuini gingsoperatie. Waarop de gemeente zal gaan bezuinigen, moet de komende dagen en weken duidelijk wor den. De afgelopen tijd hebben ambtenaren een groot aantal mogelijkheden op een rijtje ge zet, die deze week door burge meester en wethouders aan een eerste beoordeling worden on derworpen. Uiterlijk op 17 sep tember moet de lijst met bezui nigingen compleet zijn. Op die dag moeten burgemeester en wethouders hun voorstel naar de gemeenteraad sturen. Over de vraag waar het ge meentebestuur het geld denkt te vinden wil burgemeester Ver ver nog niets kwijt. „We hou den alle mogelijkheden open: bezuinigen op de uitgaven, in krimpen van de organisatie en vergroten van de inkomsten." Met name die laatste twee ma nieren om geld in de knip te houden of te krijgen zullen niet bepaald eenvoudig zijn. Vorig jaar besloot Voorschoten al om in 2004 en 2005 vijftien arbeids plaatsen te schrappen bij de ge meente. En een forse verhoging van de OZB is volgens burge meester en wethouders geen optie, omdat Voorschoten op dat front al een behoorlijk dure gemeente is. De bezuiniging op de uitgaven van de gemeente zal daarom zo fors zijn dat het geld niet op ta fel kan komen door overal de kaasschaaf overheen te halen - al is het alleen maar omdat dat in de afgelopen jaren al een paar keer gebeurd is. Om 2 mil joen op tafel te krijgen, zal het gemeentebestuur harde keuzes moeten maken en moeten be sluiten om aan bepaalde zaken helemaal geen geld meer uit te geven. Of in de woorden van de burge meester: „We willen niet alleen bezuinigen, we willen ook een visie op Voorschoten opstel len." Die visie zal in ieder geval niet vrijblijvend zijn. Het zit er dik in dat er voor activiteiten die niet passen in de visie op Voorscho ten vanaf volgend jaar geen cent meer beschikbaar wordt gesteld. dSep ele b/voorschoten Een de Leidenaar die sinds contract heeft als prof- mag dubbel blij zijn bbfianstelling. Niet alleen contract hem de kans in het Nederlandse )teè bewijzen, maar giste- de verbintenis met peijhem ook uit de gevan- ïeg dat de officier bij el- maanden cel tegen geëist, veroordeelde Dscfce politierechter hem e opts' een taakstraf van Bij de relatief milde sta le rechter zwaar mee- un t de voetballende ver- uidelijk op de goede winkel van Blokker achtervolgd. De officier eiste twee maanden cel voor alle verdachten. Tegen de voetballer kwam daar ook nog de eis bij van tenuitvoerleg ging van de voorwaardelijke straf die hem nog boven het hoofd hing voor de handel in verdovende middelen. Dit om dat de man tijdens de vechtpar tij geschopt zou hebben, wat de officier hem extra zwaar aanre ed verte ntie) n inaar stond gisteren andere mannen en v in de leeftijd van 20 jiar terecht voor hun de massale vecht- vorig jaar op zaterdag plaats had in de tense Schoolstraat. Bij (artij vielen rake klap- rerd iemand tot in de Peyrarède Bergerac rosé viel direct positief op bij ons proefpanel. Het is een wijn met een diep roze kleur. In het glas ontdekt u een intense geur van rode bessen en cassis. De smaak is kenmerkend fruitig, kruidig, rond en mooi in evenwicht. Serveer deze wijn gekoeld op ongeveer 8-10°C. Ideaal als aperitief, maar ook een goede begeleider van onder andere salades, Oosterse gerechten en kip. Zo jong mogelijk gedronken komt deze wijn het best tot zijn recht. Een voortreffelijke rosé voor slechts 2,99 per fles, kom maar halen vanaf dinsdag 24 augustus! Ome aanbiedingen in uw mailbnx? rZk DiBCKiii.nl ^Hooghoudt Graan Jenever hele liter eldersJSrtï" kg elders^MS hele liter elders 1 heeft alle i dranken kende. Bij elkaar zou hij dan op tien maanden cel uitkomen. „Dat betekent het einde van mijn profcontract", sprak de ver dachte somber. Ondanks de nogal gewelddadi ge gebeurtenissen de zesde de cember, zagen geen van de vijf verdachten zich gisteren als da ders van openlijke geweldple ging. Want, zo probeerden ze aan de rechter duidelijk te ma ken, de tegenpartij was toch be gonnen en zijn hadden toch ook klappen en zelfs een snee in het gezicht opgelopen? De vijf verdachten troffen een rechter die alleen taakstraffen en voorwaardelijke celstraffen uitdeelde. De vijf kwamen weg met taakstraffen van tussen de 100 en 180 uur. Wel hangt de voetballer de komende twee jaar nog een voorwaardelijke celstraf van tien maanden bo ven het hoofd. De rechter be sloot de proeftijd van de oude voorwaardelijke straf met een jaar te verlengen en er boven dien twee maanden bij op te tellen. door Janneke Dijke leiderdorp - De seniorenraad in Leiderdorp betwijfelt of ou deren in het dorp zitten te wachten op een sociaal-cultu reel centrum. De gemeente wil zo'n multifunctioneel pand voor jong en oud bouwen aan de Van Diepeningenlaan. Vol gens seniorenraad-voorzitter Heijnen kan de informatie aan ouderen een stuk goedkoper via internet worden aangeboden. Ze hoeven dan bovendien geen dure kop koffie te kopen. De seniorenraad is voorstander van de bouw van het moderne dorpshuis, maar alleen als het nut heeft voor bezoekers. De le den zijn bang dat het gebouw ontzettend duur wordt, dat de gemeente het geld niet bij el kaar krijgt en dat uiteindelijk de zaalhuur en horecaprijzen om hoog gaan om het tekort te dek ken. Dan wandelt geen oudere het gebouw binnen, is de voor spelling. Heijnen spuide zijn kritiek gis teravond in een politieke verga- lcleta Kroft lan e - De Hoogmadenaar spant een kort geding de staat. Hij eist dat .-projectbureau een lieu-effectrapport laat in verband met de die vlak bij zijn huis ejpgelegd. Dat rapport is aldus de omwonen- it het Tracébesluit rschreden. is groot dat ik win", elfverzekerd. „Dat be- vertraging van twee et werk. Dan ligt de aar twee jaar stil." it sinds anderhalf jaar l(ospolder, een wijkje N446, dat speciaal is voor mensen die wijken voor de HSL. is hij de enige die er ^streken. Tijdens een ivond in maart erachter dat er dicht lis een hoge uitgerekte (omt. pronkelijke plan van g organisatie was de een fly-over van 350 uin over de HSL en de len. Om, aldus Post, ïiljoen euro te bespa- de projectorganisatie een zo kort mogelijk én van 75 meter, aan Jacobswoude: verkeerslawaai binnen de normen 0eav< hoogmade - Volgens wethou der Vink van Jacobswoude valt het nieuwe stuk N446 dat vlak bij het huis van familie Post wordt aangelegd, binnen de maximaal aanvaardbare ge luidsnormen. „Maar dan moet er wel geluidsarm asfalt wor den aangelegd en er een maxi mumsnelheid gelden van 60 kilometer per uur." Vink is op de hoogte van de akoestische rapporten die in opdracht van Post en van het te leggen. Aan beide kanten, op grondgebied van Hoogmade en Leiderdorp, komt het viaduct uit op een ovonde, een uitge rekte rotonde. Slapeloze nachten heeft de Hoogmadenaar al gehad sinds hij achter het gewijzigde plan kwam. „Het betekent dat de weg in plaats van 195 meter, op slechts 130 meter afstand van mijn huis komt." Post: „Ik ben naar de gemeente Leiderdorp gestapt met de vraag hoe ze het in hun hersenen hebben ge- HSL-projectbureau zijn opge steld. „Ze zijn met elkaar in te genspraak. Voor ons was het aanleiding om er een externe deskundige op los te laten. Ons milieubureau West-Hol land concludeerde dat er nau welijks een toename van het aantal decibellen is te ver wachten." De wethouder is niet onder de indruk van de schadeclaim die Post bij de gemeente wil neer leggen in verband met de haald om toestemming te ge ven voor het werk. Toen bleek dat ze niet wisten dat ik zo dichtbij het viaduct woon en ze mij dus op de hoogte hadden moeten stellen. Het HSL-bu- reau had bij de bouwaanvraag mijn huis weggegumd." Het gevolg is nu wel, aldus de Hoogmadenaar, dat het werk al zover gevorderd is dat het be zwaar dat hij dit voorjaar in diende tegen de ovonde bij zijn huis, is afgewezen. „Ik had het eerder kunnen weten, zeiden waardevermindering van zijn huis. „Toen we de grond aan hem verkochten, wisten we ook niet dat de N446 dichter bij zijn huis de A4 en de HSL zou passeren. Dankzij onze in spanningen worden de 'ovon de' en het viaduct op 3,5 meter boven het maaiveld aangelegd. De HSL-organisatie wilde naar de vijf meter. De HSL-projectorganisatie wil niet op de zaak reageren om dat die onder de rechter is. ze. Want het stond in de Staats courant. Die lees ik niet. En de plaatselijke huis-aan-huisbla- den waarin het gepubliceerd stond, krijg ik niet." Ook met de gemeente Ja cobswoude heeft hij een nauw contact. Die heeft inmiddels ook toestemming verleend om dat de maximale geluidsbelas ting niet zou worden overschre den. Post is het daar niet mee eens. Hij trok enkele maanden gele den 4500 euro uit voor de op- Vrachtwagens rijden vlak bij het huis van Loek Post af en aan voor de aanleg van een nieuw viaduct van de N446. „Ik wil niet blijven wonen naast zo'n Prins Clausplein." Foto: Henk Bouwman stelling van een akoestisch rap port. Het bureau Peutz conclu deerde in juni dat de geluidsbe lasting 2 decibel hoger uitvalt dan de 50 die maximaal voor het wijkje van Post gelden. De Hoogmadenaar veegt de vloer aan met het rapport van het HSL-bureau. Daarin staat dat het verkeerslawaai wel binnen de normen valt. „Het HSL-bu reau heeft niet eens een specia listisch bureau ingeschakeld. Kijk, het staat gewoon op pa pier van rijkswaterstaat." De Hoogmadenaar heeft zich in de zaak vastgebeten. Hij laat een kaartje zien waarop te zien is dat de ovonde de grenzen waarbinnen het HSL-bureau moet blijven, het zogeheten Tracébesluit, overschrijdt. „Dat betekent dat er een nieuw mi lieu-effectrapport moet komen. En daar zit hem de pijn voor het HSL-bureau, want dat bete kent twee jaar vertraging en het werk moet al over een jaar af zijn." Loek en Renate Post zijn van plan de schade als gevolg van waardevermindering van hun huis bij de gemeente Ja cobswoude neer te leggen. „Ik dacht, na negen jaar onteige ningsprocedures aan mijh kop te hebben gehad, in een HSL- reservaat te zijn terechtgeko men. Maar nu word ik weer op gejaagd." Het echtpaar wil ver huizen. „Ik heb geen zin om naast zo'n Prins Clausplein te blijven wonen." Post verwacht dat het kort geding binnen en kele weken dient. dering over het sociaal-cultu reel centrum. Het blijft voorloT pig nog onzeker of het centrum er komt en welke instellingen het gaan gebruiken. Burge meester en wethouders willen met een finaal besluit wachten tot er meer duidelijkheid is over de financiële positie van de ge meente. Op dit moment doet een ac countant onderzoek naar het weerstandsvermogen, zodat duidelijk is of Leiderdorp grote financiële risico's loopt en ge noeg reserves op de spaarreke ningen heeft staan. De nieuwe wethouders Van der Does en Laman stelden dit onderzoek als voorwaarde toen zij dit voorjaar aantraden als opvol gers van wethouder Roest. De politieke partijen vinden het uitstel een goed idee, zo bleek gisteren. Ze willen niet alleen meer duidelijkheid over de fi nanciën, maar willen ook weten of de muziekschool en de na- tuur-educatie in het sociaal- cultureel centrum komen. Dat wordt dit najaar duidelijk. Van de WD mag het gebouw fors kleiner. De partij pleit er voor om de bibliotheek en the ater Muzenhof te laten waar ze zitten, evenals het sociaal-cul tureel werk. Ook het CDA vraagt zich af of de bibliotheek per se moet verhuizen. De an dere partijen vinden dat de bi bliotheek juist mensen naar het dorpshuis trekt die er anders niet zouden komen. Wethouder MacGillavry ziet al voor zich hoe de diverse instellingen kun nen samenwerken. „Stel je voor dat tafeltje-dek-je in de toe komst ook boeken aflevert bij ouderen." Volgens de laatste berekenin gen moet Leiderdorp jaarlijks vier ton toeleggen op het ge bouw als het er eenmaal staat. De voltallige raad vindt dat te veel geld. Volgens wethouder Molkenboer kan het wellicht met twee ton. Dit najaar moet blijken of dat klopt en of de raad dat acceptabel vind® voorschoten - Medewerkers van Speelgoedmuseum Toy Gallery uit Brummen houden maandag 30 augustus van 13.00 tot 17.00 uur een taxatiedag voor oud en antiek speelgoed. Met vooroorlogse blikken trei nen, stoommachines, meccano bouwdozen is men welkom in Hotel de Gouden Leeuw aan de Veurseweg in Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15