Strijd om bollenli nog niet gestredei Werken aan een droom in Guatemala LEIDEN REGIO Ons Doel strijdt voor handhaving huursubsidie indruk van minder eersteja* Akzo Nobel moet noodzaak ontslag beter onderbouw*1 Vier jaar geëist voor in brand steken huis vol slapende mensen Universiteit niet onder de Kans op monumentenstatus historisch pand klei woensdag 25 augustus den haag katwijk - Uit alle macht probeerde een 45-jarige man uit Katwijk te ontkennen dat hij degene was geweest die een huis vol slapende mensen aan de Princedwarsstraat in zijn woonplaats in brand had gesto ken. Hij gaf toe dat hij het van plan was geweest en zelfs de flessen spiritus die daarbij uit eindelijk werden gebruikt, had hij inderdaad gekocht. Maar hij beweerde dat hij zelf had afge zien van het plan. Desondanks eiste het openbaar ministerie (OM) deze week bij de recht bank in Den Haag een gevange nisstraf van vier jaar tegen de Katwijker. Volgens aanklager R. Steen was de verdachte woedend geweest omdat de huurder van het pand hem had ontslagen en had hij op een vreselijke manier wraak genomen op de bewuste 8 no vember. De Katwijker logeerde samen met vijf Polen en een Neder landse man in de woning toen hij nog voor de huurder in de bouw werkte. Hij verliet het brandende pand die ochtend in alle vroegte terwijl zijn vroegere collega's nog lagen te slapen. Een paar dagen later meldde hij zich bij de politie. Hij vertelde dat zijn vroegere baas hem had gevraagd om het huis in brand te steken om de verzekering op te lichten. In eerste instantie zou hij hebben willen ingaan op het voorstel omdat hij via hem een goedkoop slaapadres- je kon regelen. De verdachte kocht de benodigde spiritus bij een supermarkt in de buurt. Uiteindelijk zou het idee hem toch niet lekker hebben gezeten en zou hij hebben gezegd dat de koppelbaas het zélf maar moest doen. Daarom zou hij per direct zijn ontslagen en moest hij de woning verlaten. Die ochtend zou hij hebben ge merkt dat het huis al in brand stond, maar hij zou zelf niet de brandstichter zijn geweest. Het kwam niet in hem op om de slapende mensen te waarschu wen. Officier van justitie Steen noemde het een wonder dat niemand om het leven was ge komen door de fel uitslaande brand. Volgens hem was de Katwijker om hele andere rede nen ontslagen. De aanklager is bovendien van mening dat de verdachte de eigenaar van het huis alvast een kleine veertig duizend euro aan schadever goeding moest betalen. De rechtbank doet uitspraak over twee weken. Studenten wijken uit naar Utrecht en Amsterdam door Erna Straatsma leiden - Woningcorporaties moeten zelf mee gaan betalen aan de huursubsidie, zegt minis ter Dekker. Martine Glaser, direc teur van Ons Doel, behoort tot een kleine groep corporaties die zich heftig verzetten. „We zullen geen kans onbenut laten om te benadrukken dat we tegen zijn." Het privatiseren van de huur subsidie vormt onderdeel van wat De Grote Beweging wordt genoemd. Die 'beweging' houdt in dat woningcorporaties min der geld, maar meer vrijheid van het rijk krijgen. In het na jaar presenteert minister Dek ker (volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening, milieu) de precie ze plannen, maar vooruitlo pend daarop heeft ze aan cor poraties al een bijdrage in de huursubsidie gevraagd. Ons Doel heeft protest aangete kend en op haar website (ww- w.onsdoel.nl, onder 'allerlei') een platform geopend voor alle (landelijke) discussies over De Grote Beweging. Het door Dek ker gevraagde 'voorschot', van 12 euro per huurder, is niet be taald. „Zoiets wezenlijks als de huursubsidie kun je niet slui penderwijs afschaffen. Wij wil len alles in samenhang kunnen bekijken en wachten op de pre sentatie van alle plannen. Ik be grijp heel goed dat de overheid zegt dat ze de huursubsidie niet meer zelf kan betalen, maar laat er dan eerst een brede maat schappelijke discussie worden gevoerd over de mogelijkheden om dat probleem op te lossen." Glaser ziet niets in een privati sering van de huursubsidie. Dat zet volgens haar de deur open voor allerlei ongewenste ont wikkelingen. Ook vreest ze een enorme 'administratieve romp slomp'. „Het verstrekken van huursubsidie is een open-eind- regeling. Corporaties zullen die verplichting nooit op zich wil len nemen, dus ze zullen zich gaan indekken. Logisch natuur lijk. Er is nu al een corporatie die - weliswaar nog als experi ment - in één buurt alleen nog maar huurders met werk toe laat. Niet echt wenselijk, lijkt me, want corporaties hebben een sociale taak. Het is eigenlijk ook een rare ontwikkeling. Cor poraties proberen hun inkom- door Wilfred Simons leiden - Ten opzichte van vorig jaar staan de Universiteit van Amsterdam (UvA) en de Uni versiteit Utrecht het meest in de 'kiezersgunst' van de eerste jaars. Uit recente vooraanmel- dingscijfers blijkt dat Utrecht bijna 6600 studenten ontvangt en de UvA bijna 4700. Leiden kan volgens de cijfers van de Informatie Beheer Groep (IBG) rekenen op ruim 3400. De cij fers zijn niet definitief. Tot half oktober loopt de aanmelding door. Het tellen wordt gestaakt in december, als alle collegegel den binnen zijn. De Universiteit Leiden doet het minder goed dan vorig jaar, toen maar liefst 4100 studenten naar de stad kwamen. De afna me ten opzichte van vorig jaar is 9 procent, waarmee Leiden het slechtst scoort van alle Ne derlandse universiteiten. Ter vergelijking: Amsterdam wint 15 procent en Utrecht 14 pro cent. Eerder werd al bekend dat er een verschuiving optreedt. De eerstejaars psychologie en rechten die niet naar Leiden gaan, wijken uit naar Utrecht en Amsterdam. Behalve Leiden scoren ook de Universiteit van Amsterdam (afname van 7 pro cent) en de Universiteit Twente (2 procent) lager. Woordvoerder W. van Ameron- gen van de Universiteit Leiden is niet onder de indruk. Ver schillen in aantallen eerstejaars van jaar op jaar zeggen hem weinig. Het gaat om de trend. „In 1997 hadden we in Leiden slechts 2600 eerstejaars en sindsdien zijn we elk jaar ge groeid tot 4100 vorig jaar. Dat het nu wat minder gaat dan vo rig jaar is niet erg. Vergeleken over een lange reeks jaren doen we het nog altijd erg goed." De Universiteit Leiden nadert haar grenzen bij de grote, po pulaire studies. Het aantal psy chologiestudenten was vorig jaar met bijna 700 teveel, al thans volgens de onderwijzen de staf. De universiteit wil daar niet meer groeien. Anders ligt het bij de natuurwetenschap pen en bij de talenopleidingen, waar ruimte is voor veel extra studenten. Geopperd is dat de studenten Leiden dit jaar links laten liggen door berichten over aanscher ping van de eisen. Feit is dat Leiden voorstander is van 'se lectie aan de poort', ping van het bindend vies, experimenten tingsexamens en vo ei om 'betere studenten' iel ven, zouden de populai ioi Leiden hebben verklei in Amerongen gelooft er n k „Deze maatregelen zijn ie; lemaal niet ingegaan.w latingsexamens wordt ia' 2005 twee jaar geëxp teerd. Het staat nog 1 vast dat we ze ooit gaan ken, want we weten nj geschikt zijn als selecti ij ment. Bovendien hooi zeggen dat deze ma; juist een positief, een effect hebben." Niettemin is de univer foi nieuwd of de daling nl aantal eerstejaars het ei e i de opgaande trend sir nv aankondigt of dat het i vl< malig fenomeen is. Dei ii< teit streeft naar een ra Te deel van rond de 10 en Het college van bestu jd de aanmeldingscijfers re reden op de voet.Als i ilc schrijvingen van volg* w blijkt dat er een dalen di is ingezet, dan is er ie a aldus Van Amerongen. ll Martine Glaser: „Zoiets wezenlijks als de huursubsidie kun je niet sluipenderwijs afschaffen." Foto: Taco van der Eb sten en uitgaven steeds beter te plannen. En dan ga je nu in eens een stukje mistigheid in troduceren. We weten namelijk niet precies welke huurders huursubsidie aanvragen. Som migen vragen rechtstreeks bij Vrom aan." Een door de overheid geregu leerde huursubsidie fungeert volgens Glaser ook goed als een rem op andere bezuinigingen. „De overheid was altijd ge dwongen om naar het hele pak ket maatregelen te kijken. Als ze aan de ene kant bezuinigde, had dat meteen tot gevolg dat de kosten van de huursubsidie toenamen." Dekker heeft de woningcorpra- ties meer vrijheid beloofd, on der meer in het zelf bepalen van huurverhogingen. Met for se prijsstijgingen in een deel van het woningbezit zouden verhuurders de zelf betaalde huursubsidie voor goedkope complexen weer kunnen terug verdienen. „Wij zouden meer ruimte krijgen om te onderne men. Maar ik vind eigenlijk dat we wel genoeg vrijheden heb ben. En terugverdienen? Dat willen we helemaal niet. Wel vindt Dekker dat die extra ver hogingen pas mogen als het aanbod aan duurdere wonin gen is uitgebreid. Maar zo sim pel is dat niet. Zeker niet in de regio Leiden, waar weinig bouwplekken zijn. Het betaal baar houden van de huursubsi die realiseren we liever door een gematigd huurbeleid te voeren. Dat hebben we de afge lopen jaren ook gedaan: de hu ren zijn gemiddeld niet meer dan circa 2,5 procent per jaar gestegen. Dus eigenlijk hebben wij ons steentje al bijgedragen." Het argument dat de groot schalige 'scheefgroei' in huur woningen aangepakt moet wor den, vindt Glaser niet opgaan. „Wij hebben geen enkele aan wijzing dat onze huurders zo veel geld overhouden dat ze drie keer per jaar op vakantie kunnen gaan. En als sommigen al iets te veel zouden verdienen, vinden wij dat niet zo erg. Een mix van verschillende inko mens is goed voor een buurt." Glaser vindt dat rijke woning- corporaties hun minder vermo gende collega's de hand moe ten reiken. Dat is volgens haar een goed alternatief voor forse huurstijgingen. „De rijkdom in de branche is enorm". Het Centraal Fonds Volkshuisves ting schat dat er in totaal ruim tien miljard aan overmaat aan vermogen is in de totale sector. „Natuurlijk hebben wij als klei ne corporatie geld nodig, maar voorlopig heb ik dat liever van andere corporaties dan van de huurders." Ons Doel heeft zelf inmiddels twee overeenkom sten gesloten met de grote Am sterdams/Almerese woningcor poratie Ymere. Laatstgenoemde organisatie fungeert in die over eenkomsten als geldschieter. „Het zou goed zijn als woning corporaties die zelf geen bouw- opgave hebben, worden ge dwongen hun geld elders in de volkshuisvesting te steken. Nu zie je dat de totale sector heel veel geld heeft en dat de salaris sen van sommige corporatiedi recteuren de pan uitrijzen." Stilletjes hoopt Glaser dat de discussie over De Grote Bewe ging zal leiden tot een handha ving van het huidige huursubsi diesysteem. „Ik zit niet in Den Haag, maar ik zou eerder op Defensie bezuinigen dan op de huursubsidie. Maar goed, dat is waarschijnlijk een heel erg ja ren-zestiggeluid." door Sjaak Smakman lisse - De kans is klein dat het bollenlaboratorium aan de Ven- nestraat in Lisse uiteindelijk mag blijven staan. Het gebouw wordt waarschijnlijk het slachtoffer van het sinds deze zomer gel dende beleid dat panden nog slechts bij hoge uitzondering tot rijksmonument worden ver klaard. Het positieve advies van de Raad voor Cultuur aan staats secretaris Van der Laan zal daar om waarschijnlijk te weinig ge wicht in de schaal leggen, ver wacht woordvoerster D. Klever van de bewindsvrouwe. De Raad voor Cultuur is het of ficiële adviesorgaan aan de re gering. Eind januari besloot Van der Laan de raad om een advies te vragen over een aan wijzing tot rijksmonument, zo als de vereniging Oud Lisse had gevraagd toen duidelijk werd dat de gemeente groen licht wilde geven voor sloop om ruimte te maken voor nieuw bouw van de bollenveiling CNB. Volgens de Raad heeft het labo ratorium een cultuurhistorische betekenis als een 'typologisch bijzonder gebouw met een ar chitectonische vormgeving die zeldzaam is voor de regio en die een duidelijke verwijzing vormt naar de Landbouw Hogeschool en de ontwikkelingen in de re gio'. Het bollenlab verdient dus de status van Rijksmonument. Hoewel de staatssecretaris meestal de adviezen van de Raad voor Cultuur opvolgt, zal ze dat in dit geval waarschijnlijk niet doen. Kort na het uitko men van het advies is een nieu we beleidslijn aangenomen waarbij slechts in uitzonderlijke gevallen panden tot rijksmonu ment worden aangewezen. Die maatregel geldt voorlopig voor anderhalf jaar en is ingegeven door het gebrek aan geld bij de rijksoverheid. Volgens Klever valt ook het bollenlab onder de nieuwe beleidslijn. Binnenkort neemt de staatsse cretaris een besluit. In de prak tijk laat ze die beslissing vrijwel geheel over aan de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Ondertussen is de bezwaarter mijn tegen de door de gemeen te afgegeven sloopvergunning gisteren afgelopen. Het Cuy- persgenootschap, dat zich be zighoudt met het beschermen van het negentiende en twintig- ste-eeuwse Nederlandse erf goed, heeft bezwaar kend tegen het verlene vergunning. Heel erg lang is dat overigens Monumentenzorg bes pand niet op de lijst te r waarvan bijna iederee - staat weinig de sloo[ ning meer in de weg. CNB, dat verhuist van aan de Grachtweg, ma derhalve maand geleW kend te stoppen met d< reidingen voor de nieiK Het bedrijf wil vóór 1 ber duidelijkheid hebbfc bollenlab inderdaad kan worden. Het halen van 1 septe erg lastig worden, zegt I belaar van het Cuypei h schap. Tegen een neg c sluit van Monumentzo melijk ook weer beroe lijk. Voorzitter W. Bosc sc Vereniging Oud Lisse o it dat zeker. Als een berj cedure wordt g wordt de sloopvergun tomatisch opgeschort, staat voor de beroepsp een termijn van tien n :i maar dat loopt de la; volgens Dubbelaar werkdruk uit tot zo'n jaar. Judith Bank (24) en de 33-jarige Marcel van der Geest gaan bin nenkort hun droom achterna. Het stel, dat vorige week is ge trouwd, vertrekt 11 september naar Guatemala om een aantal projecten te starten voor kans arme moeders met kinderen. „Het is altijd een droom ge weest", aldus Bank. „Ik zou mezelf voor mijn kop slaan als ik 70 ben en in mijn bejaarden woning zit en dan tot de con clusie kom dat ik zoiets nooit gedaan heb." Bank komt uit Hoogmade en Van der Geest uit Voorschoten. Maar binnenkort verlaten ze hun flat in Leiden voor een on zekere toekomst in Midden- Amerika. „We willen de zaak daar omdraaien", zegt Bank. „Geen projecten opzetten voor bijvoorbeeld straatkinderen, maar proberen om er voor te zorgen dat kinderen niet op straat terechtkomen met alle problemen van dien zoals lijm snuiven en criminaliteit." Daartoe heeft het tweetal de stichting Car as Alegres opge richt, Spaans voor vrolijke ge zichten. De stichting onder steunt vrouwen en kinderen die op de armoedegrens leven en probeert hen een positieve kijk op de toekomst te geven. Dat gebeurt via kleinschalige De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 projecten die ambulant wor den aangeboden zonder de deelnemers afhankelijk te ma ken. Sponsors en donateurs maken dat financieel mogelijk. Bank, nu werkzaam in de kin deropvang en Van der Geest die in de commerciële sector een baan heeft, werden 'ver liefd' op Midden- en Zuid- Amerika toen ze eind 2000 in Quito, de hoofdstad van Ecua dor, als vrijwilligers werkten in een kinderopvang in een krot tenwijk. „Via een vriendin kwam ik in contact met een stichting die al enige jaren ac tief is in Guatemala", legt Bank uit. „Het land is ruim drie keer zo groot als Nederland en heeft zo'n 14 miljoen inwoners. Het is één van de armste landen van Latijns Amerika, mede door het feit dat er jarenlang een burgeroorlog heeft ge woed. Veel mannen zijn ge sneuveld, vrouwen worden mishandeld omdat er een enorme machocultuur is en veel mannen zijn alcoholist." „Het doel van de projecten is vooral het verspreiden van in zicht en kennis bij de genoem de doelgroepen", vervolgt Bank. „We willen vooral geen afhankelijkheid bij de bevol king creëren. Tenslotte zijn zij uiteindelijk zelf verantwoorde lijk voor het wel en wee in ei gen land. Zo willen we bij een school een kinderopvang be ginnen. De kinderen een maal tijd geven en bezighouden, zo dat zij na school geen straat- Judith Bank en Marcel van der Geest gaan binnenkort naar Guatemala om een aantal projecten te star ten voor kansarme moeders met kinderen. Foto: Henk Bouwman kinderen worden. En via de kinderen willen we in contact komen met hun moeders. Dat zal niet meevallen, want de vrouwen zijn daar introvert. Toch willen we proberen hen antwoord te geven op de vra gen 'hoe ga ik met alcoholisme en huiselijk geweld om, hoe kook ik een voedzame maaltijd en hoe voed fit mijn kinderen op voor een goede toekomst'. Zelfwerkzaamheid staat cen traal en het is de bedoeling dat de lokale bevolking de projec ten op termijn zelf gaat run nen." Bank is nuchter over de afloop. „We blijven daar zo lang als nodig is, maar na een maand of zes gaan we evalueren. Als het mislukt, gaan we terug, maar dan kunnen we in ieder geval zeggen dat we het wel hebben geprobeerd." Meer informatie is te vinden op de website www.carasalegres- •org Eric-Jan Berendsen sassenheim - De directie van Akzo Nobel in Sassenheim moet de noodzaak van het ver trek van ongeveer 160 van de huidige 1100 werknemers beter onderbouwen, vinden zowel de ondernemingsraad als de bon den. Volgende week komt de directie met die gegevens, waarna de bonden en de lei ding van het bedrijf opnieuw 'de koppen bij elkaar steken', aldus FNV-bestuurder J. de Vries na afloop van een overleg over de reorganisatie. De Arnhemse chemiegigant wil flink snijden in de Sassenheim- se vestiging, die is gespeciali seerd in autolakken en wordt gerekend tot een van de winst makers van het concern. Vooral dat laatste gegeven is voor de bonden een reden om voorals nog vast te houden aan het uit gangspunt dat er geen gedwon gen ontslagen mogen vallen. De directie wil niet verder gaan dan de toezegging daar naar te streven. Volgens voorzitter L. van Driel van de ondernemingsraad heeft zijn OR vooral nog veel vragen over nut en noodzaak van de reorganisatie. Afgesproken is dat de directie snel met een na dere onderbouwing komt. De OR zal zich er daarna samen met de bonden over buigen. De OR en de bonden hebben de af spraak gemaakt dat de OR zich vooral zal concentrere noodzaak van de reoi en dat de bonden zi<1 bezighouden met hei plan. Volgens De Vrif1 laatste ook nog een omdat het kabinet maatregelen op stap j staan waarbij gunstig kregelingen voor oude nemers worden aa „Voordat we afsprakei1 over een sociaal plan, i eerst afwachten wat e'! gaat gebeuren", aldus Volgende week dondei ten bonden en directie Volgens De Vries is er[ probleem bijgekomen ploegendienst, waarin 200 mensen werken, uur pauze wordt mi1- gewoon doorbetaald, directie wil dat de wei een half uur langer g< ken om dat te comf Gebeurt dat, dan bete volgens bonden en 0E feite vijftien mensen o worden. De bonden hebben gens De Vries inmidde I bijeenkomsten over g' met de betrokken wei die daarbij te kennen gegeven desnoods act len voeren om dit plan1 houden. De directie was niet ti1 commentaar bereikba.1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14