LEIDE Tekorten bij busvervoer Conflict bij Leidse orthodoxen duurt voort Tussen nomadenkamp en experimenteerterrein REGIO Pharming koopt 57 octrooien bloedstolling R1 itratten van - zo'n 120.000 euro - speelt een sleutel rol in het slepende conflict. De vereni ging is verdeeld in twee kampen: voor- en tegenstanders van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) - waar de her vormde kerk dit jaar in is opgegaan. De voorstanders willen het geld van Eltheto meenemen naar de PKN. Een minder heid van tegenstanders vindt dat uit den boze omdat het geld uitsluitend ten be hoeve mag komen van de 'gereformeer- g uur voor landeling Hogeschool Leiden ontvangt eerstejaars Goedemorgen Wat een krant. woensdag 25 AUGUSTUS 2004 en leskist techniek voor lasisschool 'Ze dreigen nu zelfs leden te royeren die zaken naar buiten brengen' door Silvan Schoonhoven leiden - Leidse protestanten touwtrek ken om de 'erfenis' van de orthodox- hervormde vereniging Eltheto. Vergade ringen verlopen rumoerig, leden be schuldigen elkaar van manipulatie en anderen worden gedreigd met royement als ze de interne problemen naar buiten brengen. Vanavond staat weer een vol gende beladen vergadering op het pro gramma. rr Het kapitaaltje dat de vereniging beheert Een goede er spelen en kunst' Een 33-jarige Leider en een 34-jarige Leide- I ibben gisteren van de taakstraffen van vijftig gelegd gekregen voor geweldpleging. Ook ieder 200 euro smar- betalen aan een Leidse ^raploitant en zijn 3 oon, die ze in de nacht uni op 1 juli - na de ne- van het Nederlands elf- Portugal - in beschon- id schopten en sloe- Breestraat in Leiden, •artij ontstond nadat aas de Leiderdorper omdat hij een trap ;n tegen een scooter, ïtwijzing irriteerde de jer zo dat hij de man fiets duwde. Vervol- »tond er een handge- iarbij ook de schoon de horeca-exploitant raakte. De vriend van irdorper rende daarop izelschap in en deelde een omstander enkele uit. Beide slachtoffers irscheidene verwon- leuzingen en schaaf- op. De politie rekende ital even later in bij een izaak. er de rechter toonde berouw over de vecht- )at we iets hebben ge niet goed is, is duide- Ide de Leidenaar. „Het land gelopen", consta- Leiderdorper. Dat het die nacht zo 'licht ont was, had volgens hen taken met de hoeveel Ie alcohol - tussen de glazen bier per per en de nederlaag van ij het Europees Kampi- „Daardoor ben je lakkeiijker geïrriteerd", iderdorper. Beiden wa- eerder met justitie in geweest. de officier van justi- i taakstraf van vijftig uur ilgens de rechter te- let zoals het geëiste ;ld van 200 euro per .Geweld in het heeft een enorme im- lotiveerde zij. „Zowel imgeving als op het Vooral de horeca- was de vechtpartij de koude kleren gaan igezien hij al voor de r het slachtoffer was van openbaar ge- uw optreden was be- eigend", aldus de de prediking'. Die is volgens hen ver te zoeken in de nieuwe verenigde kerk. Een vorige ledenvergadering verliep met zoveel rumoer dat het bestuur met de politie dreigde en de bijeenkomst voor tijdig werd beëindigd - waarbij zelfs het afsluitend gebed erbij inschoot. „Ook de laatste vergadering verliep met veel ge schreeuw", zegt N. Zwaan, die hoort tot het anti-PKN kamp. „Ze dreigen nu zelfs leden te royeren die zaken naar buiten brengen. Ik ben daar zeer verontwaar digd over." Bij vorige vergaderingen stond een ver meende coupe-poging ter discussie door drie ouderlingen van de Marewijkge- meente. De Marekerk maakt inmiddels deel uit van de PKN. Volgens de tegen standers probeerden de ouderlingen El theto over te nemen zodat het geld ten goede kan komen aan de gemeente rond de Marekerk. Die zit al een tijd in finan ciële moeilijkheden. Bij de laatste vergadering op 3 augustus moest een van de Marewijk-ouderlin- gen, Th. van Leeuwen, zich verdedigen tegen de beschuldigingen. Hij zou in conclaaf zijn geweest met het notaris kantoor TeekensKarstens om Eltheto over te nemen, beweren zijn tegenstan ders. Tijdens de laatste vergadering heb ben die aan Van Leeuwen gevraagd on der ede te verklaren dat hij niet heeft sa mengezworen. Die verklaring is niet af gelegd. Zwaan: „Van Leeuwen had een voudig de ruis kunnen wegnemen door een verklaring af te leggen." Voorzitter Sirag erkent dat bij Eltheto sprake is van 'narigheid en spanningen', maar wil met een plan komen voor een oplossing. „De verwijten nemen we niet serieus. Er is volstrekt geen sprake van een coupe. Een oplossing komt er alleen maar als we naar elkaar luisteren. Ook omdat we een christelijke vereniging zijn. Er zijn de laatste tijd wel dingen ge beurd die niet sporen met het evange lie." Notaris Kroes, die op 3 augustus notu leerde, zegt geschrokken te zijn van 'het wantrouwen en het volstrekt gebrek aan respect' dat hij aantrof, vooral bij de groep rond de PKN-tegenstanders. „Je schaamt je oren van je hoofd als je hoort wat daar gezegd is. Daar word je hele maal koud van. Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt." Inmiddels zijn de leden die zich ertegen verzetten dat het geld naar de PKN vloeit, in de minderheid. Ze overwegen om de kwestie nu aan te kaarten bij de Belastingdienst. Ze willen die ervan overtuigen dat het oorspronkelijk doel achter het Eltheto-geld is veranderd. De helft van het bezit van 120.000 euro is vorig jaar nagelaten door een PKN-te- genstander uit Staphorst, zegt Zwaan. „Hij zou zich in zijn graf omdraaien als hij wist dat zijn geld naar de PKN zou gaan. Als we het geld dus niet eerlijk kunnen delen, gaan we liever naar de Belastingdienst." leiden - Drie dagen lang is het druk, druk, druk in de gangen en lokalen van de Hogeschool Leiden. Het ge bouw aan de Zernikedreef ontvangt deze week maar liefst 900 eerstejaarsstudenten. Hanneke de Jonge (20), die een opleiding Culturele Maatschappelijke Vorming aan de Hogeschool volgt, studeert zelfs af op de organi satie van het driedaagse evenement. De nieuwe studen ten leren elkaar en hun docenten kennen tijdens onder meer een barbecue, een dansfeest in discotheek In Casa en een kroegentocht door Leiden. De Jong ziet de introductiedagen als een soort 'eigen EL CID-week' voor de Hogeschool. Ze verwacht ook dat de twee evenementen op de lange duur samen zullen gaan, al zal er voor de Hogeschoolstudenten altijd een eigen accent blijven. De Jonge wilde afgelopen jaar al met de EL CID-commissie samenwerken. „Dat lukte niet omdat de commissie al begonnen was." Foto: Mark Lamers 89 fan Schoonhoven Hulpverleners in Leiden :n proef met container- n voor daklozen. Maar niet de eerste stad met I* voor een 'wild wonen- Een overzicht van verge- ;b xperimenten in het *ik ei Leiden niet de eerste met plan voor daklozencontainers ft zelf een tijdlang ieus wild wonen-ter- 'had in het verlengde laagwegterrein. Daklo- ïden daar buiten het de bewoners in tuin- 1 zelfgebouwde krot- rvan is nu weinig meer wel nog altijd - en TV edenheid - in een con- aont is Hendrik Zuur- ie al een kwart eeuw de Groenoordhallen. eeft een 'ontheemden- rond een sporthal, iar geleden in het leven door Joop van Om- ïalve alcoholisten, slaafden en zwervers r ook veel illegalen. Ri- van de Federatie Op- koepel van daklozen- iners) noemt het als Hendrik Zuurmond, Leidens beroemdste containerbewoner. Foto: Hielco Kuipers schrikwekkend voorbeeld van hoe een vrijplaats kan ontspo ren. Alles wat geen plek kan vinden, gaat daar heen. Het is niet gesubsidieerd en niet gere guleerd. Het is kwalitatief onder de maat. Kinderen gaan niet meer naar school. Het voldoet niet aan eisen die gesteld wor den aan brandveiligheid en hy giëne. Als daar brand uitbreekt, is het resultaat erger dan Volen- dam." Kamerleden die er op bezoek gingen, spraken van een 'ontluisterende ervaring', die deed denken aan een vluchte lingenkamp, alleen 'was het daar schoner'. Ze hekelden 'de stank in de container, een mengsel van urine, zweet, bier en sigarettenrook'. Kampen heeft al tien jaar een terrein aan de rand van de ge meente waar 'asociale gezin nen' en alleenstaanden in sta caravans wonen. Extreme over lastveroorzakers worden min of meer gedwongen gehuisvest in golfplaten containers. De Kam per wethouder Wieten van Wel zijn typeert de vier wooncontai- ners als 'laatstekanswoningen'. In Zuidlaren (Groningen) wo nen sinds begin jaren negentig psychiatrische patiënten in twee geïmproviseerde prefab chalets op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis GGZ. Daar zijn nog drie containers bijgekomen. Directielid G. Koorman is enthousiast. „Er valt een enorme druk van men sen af, ze hoeven niet meer te zwerven. De bewoners zijn daardoor toegankelijker voor medicatie, ze hebben er de ruimte voor zichzelf en voelen zich met respect behandeld. Je krijgt minder vermenging tus sen patiënten, verslaafden en criminelen." In het nabijgele gen Groningen heeft het GGZ daarom gepleit voor wild wo nen, maar die poging is mis lukt. Een geschikte plek was on vindbaar. „En mogelijk zijn er ook weerstanden geweest in de buurt", zegt Koorman. Leiden wil bezuinigingen voorkomen door Robbert Minkhorst leiden - Leiden kampt met veel grotere tekorten op het busver voer dan tot dusver bekend was. Daardoor dreigen nieuwe ingre pen in de dienstregeling, al kon digt de gemeente aan dat ze die tot op het laatst wil voorkomen. Het tekort over 2004 kan oplo pen tot meer dan één miljoen euro. In het regionale busvervoer is de afgelopen jaren al flink ge sneden, vooral door bezuini gingen van het rijk en teruglo pende reizigersaantallen. Lei den heeft de verantwoordelijk heid voor een deel van dat bus vervoer. Onlangs werd bekend dat nog op de valreep een be zuiniging op lijn 30 (van Leiden naar Oegstgeest) wordt overwo gen. De problemen zijn ernstiger dan wat het inkrimpen van de dienstregeling van lijn 30 dit najaar zou hebben opgeleverd. Uit een brief van wethouder Ruud Hessing (D66/verkeer) aan de gemeenteraad blijkt dat in de lopende begroting een gat gaapt van zo'n 2,5 miljoen euro. Door besparingen en meeval lers kan dat slechts voor een deel worden gedicht. De brief van Hessing dateert al van mei, maar komt nu pas bo ven water. Woordvoerder Fons Delemarre van de gemeente verklaart dat nog hard wordt gewerkt aan de oplossingen die de wethouder voorstelt. Hes sing wil tot het uiterste gaan om te voorkomen dat het mes in de dienstregeling gaat. D66-raads- lid Peter Bootsma vroeg ophel dering over de dreigende bezui niging op lijn 30, en kreeg giste ren het antwoord. „Schrappen in de dienstregeling is tot eind 2004 niet aan de orde", ver woordt Delemarre. „Niet in die van lijn 30, niet in die van ande re lijnen." Vanaf 2005 is de pro vincie verantwoordelijk voor al het busvervoer in de regio. Om nieuwe bezuinigingen in de dienstregeling te voorkomen, is Leiden afhankelijk van steun van het rijk en van een (forse) subsidie van de provincie. Daarbij gaat het in totaal om een bedrag van ruim een mil joen euro. Hessing rekent ver der nog op een meevaller uit een boetepot voor Connexxion van 400.000 euro, maar niet he lemaal duidelijk is nog of dat terecht is. De vervoersmaat schappij betwist de hoogte van de boete. Leiden heeft 580.000 euro sub sidie aangevraagd bij de pro vincie Zuid-Holland. Die aan vraag is nog in behandeling, zegt een woordvoerder op het provinciehuis. Op z'n vroegst krijgt Leiden in september uit sluitsel. Zuid-Holland heeft dit jaar een regeling in het leven geroepen die verdere afkalving van het buslijnennet moet te gengaan. Hessing hoopt dat hij van het rijk nog eens 580.000 euro mag gebruiken om het tekort terug te brengen. Dat geld is er al wel, maar is eigenlijk voor iets an ders bedoeld. Toestemming van het rijk is daarom vereist. Vallen beide opties af, dan rest de gemeente niets anders dan opnieuw te korten op de lijn diensten. Dat zal waarschijnlijk ten koste gaan van de bussen in de avonduren. door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Pharming heeft 57 octrooien gekocht van de Ame rikaanse concurrent PPL Thera peutics. De kennis die het be drijf overdraagt, is vooral be langrijk voor de ontwikkeling van fibrinogeen, een nieuw wondbehandelingsmiddel van Pharming. Woordvoerder Rein Stijker verwacht dat het bedrijf over 'zes k twaalf maanden een product op dit gebied kan pre senteren. Pharming is, na een bijna-fail- lissement in 2001, financieel weer solide. Komend jaar komt een medicijn op de markt tegen de erfelijke zwellingsziekte an- gio-oedeem. Het medicijn, dat nu nog 'Cl-inhibitor' heet, ver keert in de laatste fase van kli nisch onderzoek. Pharming verwacht veel van de winstge vendheid van dit product. Voorzichtig durft topman Strij ker daarom weer aan een vol gend project te denken. Tijdens operaties komt bloed vrij, dat chirurgen liefst zo snel mogelijk willen stelpen. Ten eerste om dat bloedverlies de patiënt ver zwakt, maar ook omdat bloed het zicht van chirurgen op hun werk belemmert. Zij spuiten fi brinogeen op de wond, waarna het bloed heel snel stolt. Phar ming heeft een efficiënte me thode gevonden om fibrinog een te produceren uit de melk van genetisch gemanipuleerde koeien. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad In Amsterdam heeft lange tijd een project voor 'stadsnoma- den' bestaan, ook wel het 'wil- dekamp' genoemd. In Vaalmui- den floreerde het terrein onder de ronkende naam SLOAP: space left over after planning. Ook het roemruchte kunste naarsoord Ruigoord werd daar bij ingelijfd. „Eerst ging het heel aardig", vertelt een woordvoer der van HVO/Querido (de Am sterdamse daklozenhulp). „Maar vervolgens ontstond er een tweedeling. Aan de ene kant had je onze klanten, die behoefte aan zorg hadden. Daarnaast trok dit wasteland anderen aan: moderne vrijbui ters, romantici, kunstenaars. Mensen die geen behoefte aan zorg hadden. Gevolg van de tweedeling was dat de zorgbe- hoevenden op het tweede plan kwamen als er iets te verdelen was. Op hun beurt stoorden de vrijbuiters zich weer aan onze bemoeienis." Het project is in 2001 beëindigd, vanwege de problemen, maar ook omdat de plannen voor bebouwing van het terrein rond waren. „Het had wel zijn charme", zegt de woordvoerder.Als Leiden dit ook wil, moet ze goed afbake nen wie er wel en niet komt wonen. Beheersmatig is het heikel." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik ais vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam: M Postcode Plaats i bezorgoonlro Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekeningnummer* Hand tekenin g Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch éA Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13