ECONOMIE Vakbond mobiliseert Nederland Beslag dwarsbooi! bankroet Megapol» Veel meldingen ov< fraude met pinpass Zomerappels plukken Duitse biljetten overheersen De Vlieger koopt Antilliaanse Winair Schiphol wil straks alle koffers chippen Nieuwe verlaging hypotheekrente Amsterdam - Diverse hypo theekaanbieders verlagen het rentetarief met 0,1 tot en met 0,3 procent. De tarieven kun nen omlaag, omdat er op de ka pitaalmarkt minder vraag naar geld is. ING Bank heeft het ta riefvoor de 5-jarige rentevaste hypotheek verlaagd tot 4,4 pro cent Het gaat om een combi natie met een Nationale Hypo theek Garantie. Marktleider Ra bobank verlaagt de meeste ta rieven met ingang van vandaag met 0,2 procent. Eerder kondig den onder andere Aegon, SNS Reaal en de Postbank al aan dat de hypotheekrente omlaag gaat. Begin juli maakten veel aanbieders van hypotheken ook al bekend dat de tarieven om laag gingen. Whiskystokerij in de aanbieding londen - De Schotse whiskysto ker Glenmorangie praat met ge- interesseerde partijen over ver koop. Glenmorangie heeft een beurswaarde van 196 miljoen pond sterling (290 miljoen eu ro). Het 111 jaar oude bedrijf produceert de maltwhisky's Glenmorangie, Glen Moray en Ardbeg. Het merk Glenmoran gie verdrong onlangs Glenfid- dich als de best verkopende maltwhisky. De familie Macdo- nald is meerderheidsaandeel houder met 65 procent van het stemrecht. Het Amerikaanse Brown-Forman, dat het whisky- merk Jack Daniels heeft, bezit 9 procent. Dit bedrijf geldt als kandidaat-koper. Ook Bacardi wordt genoemd. Overheidstekort Duitsland loopt op wiesbaden - Het overheidste kort van Duitsland is in het eer ste haltjaar volgens het Duitse bureau voor de statistiek op 4 procent uitgekomen. Daarmee zal Duitsland dit jaar opnieuw de Europese begrotingsregels overtreden. De hoogte brengt vooral twijfel of het land erin zal slagen om in 2005 een be grotingstekort van minder dan 3 procent te bewerkstelligen. De Duitse regering heeft dit be loofd om EU-sancties te voor komen. De rijksoverheid, de deelstaten en gemeenten gaven in de eerste zes maanden 42,7 miljard meer uit dan ze binnen kregen. De totale omvang van de economie bedroeg 1,07 bil joen euro. Diesel en Ipg o,4 cent duurder den haag - Hoewel de olieprijs in New York daalde na 45 dollar per vat verhoogde Shell gisteren de prijs van diesel met 0,4 cent naar 93,9 cent. De prijzen van euro ongelood en super plus bleven gelijk. Shelldochter BK- GAS verhoogt vandaag de prijs van een liter autogas. De ad viesprijs van lpg komt op 47,4 cent per liter. Dat is ook een stijging met 0,4 cent per liter. Griekse schulden sterk toegenomen athene - De staatsschuld van Griekenland is in het eerste halfjaar van 2004 door de kos ten van de Olympische Spelen gestegen met 10 procent tot 195,7 miljard euro. De Griekse overheid leende vooral veel geld tussen april en juni, toen zij zich moest haasten om de accommodaties af te krijgen. Outietcentrum in Roosendaal nabij Roosendaal - Roosendaal krijgt het derde outietcentrum van Nederland. De provincie Noord-Brabant verleende de gemeente gisteren de gevraagde verklaring van geen bezwaar. De aanwezigheid van bijzonde re vleermuizen in het gebied dreigde roet in het eten te gooi en, maar onderzoek in het ka der van de flora- en faunawet leverde geen bijzonderheden op. Een week geleden verleende het ministerie van LNV de Ame rikaanse initiatiefnemer McMa- hon Development, een onthef fing. In een outletcenter wor den merkartikelen verkocht te gen verlaagde prijzen. DCA-personeel werk neer woensdag 25 AUGUSTUS 2 legt Willemstad - Een deel van het personeel van Dutch Caribbean Airlines heeft gisteren op Cura sao het werk neergelegd we gens de onzekere toekomst van de luchtvaartmaatschappij. De twee vluchteo-die voor gisteren gepland waren om de laatste la ding gestrande passagiers te vervoeren, gingen wel door. Volgens vakbondsvoorzitter Marchena is de actie spontaan ontstaan. „De werknemers wer ken dagelijks onder enorme druk", aldus Marchena. Het is volgens hem de hoogste tijd dat het eilandsbestuur een besluit neemt over de toekomst van DCA. „Vandaag is de deadline. Is er dan geen besluit is geno men, dan houdt DCA op te be staar.", aldus Marchena. apeldoorn/gpd - De Harense Smid kan nog steeds niet be schikken over een deel van de voorraad die werd gekocht uit het Megapool-faillissement. De eigenaar van het Belgische Me gapool-magazijn heeft beslag laten leggen op de goederen met een waarde van enkele mil joenen euro's. Door het faillis sement van consumentenelek- tronicaketen Megapool kwa men in april 900 mensen op straat te staan. Concürrent De Harense Smid kocht uit de fail liete boedel 25 winkels en nam 225 man personeel over. Bovendien kocht De Harense Smid de complete voorraad voor ruim 35 miljoen euro. Die voorraad was verdeeld over de diverse winkels en de magazij nen in Nederland en België. Het leegmaken van alle winkels bleek een tijdrovende operatie. Alle artikelen moesten apart worden ingepakt. Die operatie is nog steeds niet voltooid. De voorraden in het Belgische magazijn stonden als een van de laatste onderdelen op het programma. De verhuurder van het magazijn heeft nu echter beslag gelegd op de voorraden. Volgens curator De Bruyn is sprake van een complexe situa tie, waaraan de rechter te pas moet komen. „Weliswaar heeft hij een terechte vordei 1 ons", zegt De Bruyn, Gi Nederlandse rechtelijke heid van schuldeisers (j door zijn actie doorbrok W een buitenlands beslag.' De curatoren zijn bezig E< laatste juridische afwil m van de overname van 2 Ki kels in Nederland door IN' rense Smid en tien ia door Euro Center. Af^N maandag werden nog werkmaatschappijen vaffj' gapool failliet verklaard. R; week werd het faillisseni F; gesproken over Megapo ft ding BV en Electro Beh yi| De administratieve re Ui van wat ooit een floren Ui drijf was. Behalve 79 eigen winkfoi Megapool 47 filialen di Ai zelfstandige ondememeR den gerund. Volgens De (E hebben zij in het faillis N samen nog een schuld geveer zes miljoen euroGi gekeerd claimen zij dat T: pool ook nog verplichtijl |n hen had," zegt de curat li zouden in het verledt li correct zijn behandeld. jaar voordat het faillis o werd uitgesproken was discussie ontstaan ovetle meer een herschikking rf 'franchise-fees'." 1 den haag/gpd - De Consumen tenbond heeft sinds maandag al 230 telefoontjes binnenge kregen van slachtoffers van pin- pasfraude. De belangenorgani satie voor consumenten stelde deze week een nieuw Meldpunt Pinpasfraude in voor zowel le den als niet-leden. Wie onlangs of de afgelopen jaren het slachtoffer is geworden van de ze vorm van diefstal, kon zich melden. De bond is niet verbaasd over de grote toeloop. De bond ver zamelde eerder al eens zo'n 300 klachten van eigen leden over fraude met pinpassen. Nu ook niet-leden het meldpunt kun nen bezoeken hoopt de Consu mentenbond tot een betere in ventarisatie te komen van het soort klachten en van de schaal waarop het probleem voor komt. Volgens woordvoerder Louw bestaat de indruk dat pinpas- fraude in omvang toeneemt. „Uit de meldingen van leden bleek dat banken vrijwel altijd direct 'nee' zeggen tegen scha declaims van slachtoffers. De banken stellen zich doorgaans op het standpunt dat de klant onzorgvuldig is geweest in het gebruik van de pas en de gehei me code. Daarmee zou de ge dupeerde klant het recht op schadevergoeding verspelen." De bond roept mensen op daarmee geen genoegen te ne men als er om onverklaarbare redenen geld van de rekening is afgeschreven. Louw: „We advi seren uiteindelijk naar d missie Geschillen Bankz stappen. Het is ons opj x dat deze commissie ste ker uitspraken doet in h j, deel van de consum< o commissie vindt dat s fers niet verweten kan dat hun pincode wordt ken. Ze vraagt banken bewijzen te leveren die op onzorgvuldig gedrag. De bond wil de birnuti men gegevens gebruikei banken tot een wat s houding te bewegen slachtoffers van pinpa 1 Volgens de woordvoen t de Consumentenbond banken ook in de toeko j recht behouden om fra geval te bekijken. „Maa ten erg veel trieste geval sen. Deze mensen mi maandenlange frustrai l spaard blijven door de sneller af te wikkelen." De banken willen niet i< hoeveel gevallen van fraude zij tegenkomen pay, dat voor de banl j elektronisch betalings afhandelt, denkt aan l honderden gevallen per enkele duizenden geval n jaar worden pinpassen tief geblokkeerd om dit1' voorkomen. Hoeveel pinpasfraude voor banJj levert, is evenmin duidi 1 grote banken hebben fl delingen die zich spec zighouden met de afha» van fraude. driel - Fruitteler Piet van Bentum uit Driel was gisteren bezig met de oogst van zijn appelras Delcorf. Plukken in de zomer wordt steeds zeldzamer in ons land wegens de beperkte houdbaarheid van deze appels. De meeste telers richten zich vooral op bekendere en langer houdbare appelrassen als Elstar en Jonagold. Foto: ANP/Vidiphoto brussel/anp - In Nederland zijn sinds twee maanden meer Duitse dan Nederlandse euro biljetten in omloop. De kans om een Duits briefje aan te tref fen is 39 procent, tegen 33 pro cent voor een biljet van Neder landse makelij. Dat meldde de website www.eurobilltracker- .com gisteren. Ruim 33.000 vrij willigers uit heel de wereld rap porteren op de site maandelijks de herkomst van de eurobiljet ten in hun portemonnee. De herkomst is te herkennen aan een letter op het biljet. Een P staat voor Nederland, een X voor Duitsland. Zij vormen sa men bijna driekwart van de briefjes. Op de derde plaats staat de U van Frankrijk (ruim 7 procent keer gemeld) en de Z van België (bijna 7 procent). Ui terst zeldzaam is de letter R: de ze Luxemburgse biljetten zijn vrijwel niet gemeld door 'geld- watchers' in Nederland. De Nederlandse biljetten zijn langzaam over de grenzen ver dwenen. In januari 2002 bij de invoering van de euro was 94,9 procent van de biljetten nog van Nederlandse makelij. De Nederlandsche Bank houdt niet bij waar de biljetten zich pre cies bevinden. Een woordvoer der licht toe dat ook de banken zelf meewerken aan de ver spreiding van de briefjes in an dere landen. De banken maken sinds kort niet langer alle biljet ten zelf, maar bestellen ze bij elkaar. Frankrijk is bijvoorbeeld het enige land dat van 2003 tot en met 2005 nog briefjes van 5 eu ro drukt. Duitsland maakt veel biljetten van 10 euro. Neder land is inmiddels gespeciali seerd in briefjes van 20 en 50. Luxemburg maakt alleen nog briefjes van 500 euro. amsterdam/anp - De ExelAva- tionGroup neemt de failliete Antilliaanse luchtvaartmaat schappij Winair over. De on derneming verwacht de trans actie deze week af te ronden. Winair heeft zijn thuisbasis op Sint Maarten en voert vluchten uit op onder meer Sint Eustati- us, Sint Barths en Antigua. De Antilliaanse regering is eigenaar van de maatschappij, S3 zes vliegtuigen heeft. De ExelAviationGroup, waarvan zakenman Erik de Vlieger grootaandeelhouder is, vliegt nu tussen Bonaire, Curasao, Aruba en Venezuela. Bovendien voert de maatschappij vluchten uit tussen Amsterdam en de Antillen. Ook is het bedrijf ac tief op verschillende routes in Europa en verzorgt het charter vluchten. den haag/anp - De vakbonden grijpen de aanloop naar prinsjes dag aan voor een serie demon straties, werkonderbrekingen en grootschalige pamfletuitdelin gen. De bonden hebben gisteren onder het motto 'Nederland ver dient beter' opgeroepen tot een massale actie op maandag 20 september, de dag voor prinsjes dag, op de Coolsingel in Rotter dam. De vakbonden verwachten daar 20.000 actievoerders. Zij hopen de werknemers in de bouw, onderwijs, metaal en de haven op de been te brengen. De publieke sector zal volgens Abvakabo FNV goed zijn voor de helft van de demonstranten. FNV Bondgenoten heeft daar naast de Rotterdamse havenar beiders opgeroepen het werk op 20 september en 2 oktober voor 24 uur neer te leggen. Alleen als de vakbonden een staking afkondigen kunnen vol gens bestuurder Wennekes van FNV Bondgenoten zoveel mo gelijk havenwerkers bij de de monstraties zijn die de FNV, CNV en MHP samen tegen het kabinetsbeleid organiseren. Doordat de demonstratie de Coolsingel 's middags plaats heeft, verwacht FNV Bondge noten dat het werk in de regio Rotterdam, waaronder het openbaar vervoer, deels stil komt te liggen. De vakbeweging willen met marsen via de Wil lemsbrug en de Erasmusbrug naar het centrum optrekken. Op zaterdag 2 oktober moet een demonstratie in Amster dam het voorlopige hoogtepunt worden van het vakbondsverzet tegen kabinetsingrepen in on der meer het prepensioen, WAO en WW. Om het publiek warm te maken voor de acties zullen de vak bonden vanmorgen 200.000 pamfletten uitdelen aan trein reizigers in Zuid-Holland, Zee land, Midden- en West-Bra bant. Hierin vragen zij aan dacht voor de kabinetsplannen en de visie van de bonden hier op. De pamfletactie zal de ko mende weken herhaald worden met wisselende thema's. Buiten de NS-stations trekt de vak bondskaravaan ook langs be drijven, zorginstellingen, scho len, vestigingen van het uitke ringsinstituut UWV en Centra voor Werk en Inkomen (CWI). Zo houdt Bondgenoten van daag ook een informatieactie bij havenoverslagbedrijf ECT op de Maasvlakte. De Rotterdamse hoogleraar economie Van Paridon denkt dat de stakingslust in Neder land minder groot zal zijn in vergelijking met de grootschali ge acties in Duitsland. Daar gaan wekelijks 100.000 mensen de straat op om te betogen te gen de korting op de werkloos heidsuitkeringen. Het kabinet- Balkenende bezuinigt vooral op regelingen waarmee werkne mers eerder kunnen stoppen met werken. „Maar het prepen sioen is voor veel mensen nog ver weg", aldus Van Paridon. Omdat de maatregelen hen niet meteen treffen, zal de stakings bereidheid minder zijn. Ook de werknemers in de soci ale werkplaatsen in Overijssel en Gelderland zullen het werk neerleggen. Op 9 september protesteren zij hiermee tegen het vastlopen van het overleg met de werkgevers over een nieuwe CAO voor deze werk plaatsen. Als het kabinet zijn beleid niet bijstelt, kiezen de bonden na 2 oktober het offensief in de on derhandeling over nieuwe CAO's. Zij zullen daarin repara tie van de bezuinigingen eisen. Voor een woordvoerder van VNO-NCW bevatten de geplan de acties 'weinig nieuws'. Hij hoopt dat een betere over gangsregeling bij de afschaffing van het prepensioen tot een oplossing van het conflict tus sen de bonden en het kabinet kan leiden. schiphol/anp - Schiphol wil alle koffers uitrusten met een computerchip. De luchthaven en de KLM hebben de technologie deze zomer uitge breid getest en zijn tevreden over de resultaten. De radiochip werkt beter dan de streepjescode die nu wordt gebruikt om bagage op de plaats van bestemming te krijgen. Van mei tot augustus rustten Schiphol en de KLM op vluchten tussen Amsterdam en Narita in Japan de koffers uit met de nieuwe technologie. Die bleek erg betrouw baar Antennes lezen de radiosignalen van zo'n chip, waardoor op elk moment bekend is waar de ba gage zich bevindt. Zo kunnen grondafhandelaars de koffer snel vinden. Vooral Schiphol kan daar van profiteren. Relatief veel reizigers gebruiken de luchthaven om van het ene vliegtuig op het andere over te stappen. Ook kan het aantal kwijt geraakte koffers door het systeem flink dalen. Dat scheelt luchtvaartmaatschappijen miljoenen eu ro's per jaar. Het is nog onduidelijk op welke termijn Schiphol alle koffers met een chip wil volgen. „Er moet eerst één standaard komen voor de technologie", zei de woordvoerster. Schiphol gebruikte bij de proef hoge radiofrequenties. Delta Air Lines en McCarren Airport pasten bij hun proef ultrahoge frequenties toe. Dat gaf betere resultaten. De in ternationale luchtvaartorganisatie IATA werkt in middels aan eenduidige regelgeving. delft/gpd - Voorlopig heet het 'Pepto Pro Sports'. Tot DSM een partner vindt die het wil produ ceren en op de markt brengen. Nederlandse voetballers op de EK in Portugal dronken het al. Zo ook de Nederlandse atleten die nu aan de Olympische Spelen meedoen. PeptoPro Sports helpt sporters die een zware inspan ning hebben verricht, sneller te herstellen, aldus Onno de Vree- de, afdelingschef in het Food In novation Center voor DSM Bake ry Ingredients. De huidige sportdranken bevat ten als belangrijkste bestandde len suikers. Uit onderzoek blijkt dat bepaalde eiwitbestanddelen ook een positief effect kunnen hebben op dit herstel. Pepto combineert de suikers met ei witten uit koemelk. De bittere smaak verhinderde tot voor kort gebruik ervan in sport dranken. DSM heeft het van zijn bitterheid ontdaan, waar mee een nieuwe sportdrank kon worden gemaakt. De Vreede vindt dit een voor beeld van producten die DSM met behulp van de nieuwste biotechnologische technieken wil ontwikkelen om zijn positie als leverancier van ingrediënten voor levensmiddelen te verster ken. „Kosten zijn geen topprio riteit. Het doel van ons onder zoek is producten op de markt te brengen die nieuw zijn en een hoge toegevoegde waarde vertegenwoordigen, met name op het gebied van gezondheid. Sinds enkele maanden is het den ontwikkeld, bestaan 1 cro-organismen (gisten, 1 riën) of uit producten di behulp van micro-organ t kunt maken. Ze gaan bij beeld naar de zuivelindi voor de productie van yt of stremsel en zuursel di de kaasbereiding nodig Ook allerhande hartige s stoffen, broodverbeterm en ingrediënten voor dn levert DSM aan de voedi middelenindustrie. De ingrediënten worden Delft uitvoerig getest op fecten. Daartoe beschikt over een bakkerij, een al voor de bereiding van so en sauzen, een kaasmak 1 een proeflokaal, waar pa! producten keuren op on! meer mondgevoel, sma. pigheid en kauwbaarhei De Vreede: „De kaasma nieuw voor ons. Voor we Food Innovation Center bruik namen, hadden w aan derden uitbesteed. 1 hem in eigen huis hebbf ben we ook voor kaasinf ten de lijnen tussen onti ling en toepassing kunn kleinen. Korte lijnen tussen onde! kers en de markt, daar g DSM ook om. „Om succ producten te ontwikkelt kennis van de markt ess Daar hebben we ons Foi novation Center evenee ingericht. Het is niet alle bolwerk van onderzoekt maar het is ook goed uit voor de ontvangst van k Onderzoekers kunnen z streeks met onze afnemi formatie uitwisselen. 1 sein voor de grote campagne tegen het kabinetsbeleid onder de naam 'Nederland ver dient beter*. De eerste acties beginnen vandaag. Foto: ANP/Ed Oudenaarden 1 onderzoek van DSMBakery In gredients en DSM Food Speci alties geconcentreerd in een gloednieuw gebouw in Delft: het Food Innovation Center. Daar was een investering van 12 miljoen euro mee gemoeid. Zo'n 100 mensen werken er aan de verbetering van bestaande en de ontwikkeling van nieuwe ingrediënten voor de voedings middelenindustrie. Van het to tale budget is 40 procent be stemd voor onderzoek dat tot echte innovaties moet leiden, aldus De Vreede. Het Food Innovation Center is een uitvloeisel van DSM's stra tegie om zijn positie als leve rancier van ingrediënten te ver sterken, aldus De Vreede. „Het gebouw is zo ingericht dat de onderzoekers van de twee on derzoeksafdelingen elkaar als vanzelfsprekend tegenkomen. Bij de koffie-automaat, in de kantine of bibliotheek. In de oude situatie was dat lastiger. Daar was ook veel minder een cultuur om elkaar op te zoeken. Veel aspecten waarop verschil lende ingrediënten worden ge selecteerd, zijn gelijk ook al worden ze in totaal andere pro ducten toegepast, aldus De Vreede. „Smaak, mondgevoel en kauwbaarheid bijvoorbeeld. We willen graag zien dat een onderzoeker van bakkerij-in grediënten tegen een collega die zich met de ontwikkeling van kaasingrediënten bezig houdt, zegt 'we hebben een en zym gevonden dat in brood dat en dat effect heeft. Zou het iets voor jullie kunnen betekenen?' De ingrediënten die in de twee laboratorium-afdelingen wor- Vakcentrale-voorzitters Lodewijk de Waal(FNV), Ad Verhoeven(MHP) en Doekle Terp- stra(CNV) (van links naar rechts) gaven bij een gokkast met daarop de beeltenissen van premier Balkenende en de ministers Zalm en De Geus gisteren in Den Haag het start- In de proefbakkerij wordt het effect van de nieuw ontwikkelde ingrediënten op de eigenschappen van het brood onderzocht. Foto: DSM

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10