Ziekenhuizen reanimeren steeds minder Windhoos trekt spoor door Muiden Anky van Grunsven zwijgt nog over goud aar het rrijtje komt om >izar ongeval Meer afspraken met patiënten Een krat vol boeken Goedemorgen Wat een krant. is't Woonsdag! Pechvogels dinsdag 24 AUGUSTUS 2OO4 072-5196868 WWW.LCIOSCHDA6BLAD.NL Twee kilometer vrije slag op zwemvierdaagse I GESPREK Op 'spreekuur* tijdens het winkelen The Forty-Fives spelen rock-'n-roll in Leidse O-bus Maxwell beste speler van de eredivisie Onweers buien I ^15/16' 21/22' rechterrijtje komend voet leeg? Eindigt er geen en- onder de rode streep? amateurs gaat de voet- titie dit weekeinde weer n. In de extra bijlage over leurvoetbal, die morgen it, blikken de circa 60 clubs regio vooruit op de komen- laljaargang. Alle verenigin- irspellen hoe het hun eerste nend seizoen zal vergaan, nder is opgeluisterd met [Jitige serie van fotograaf 1 der Eb over de voorberei- comend seizoen. - Een 30-jarige man is in de nacht van op maandag om het le- Stomen bij een bizar ver in het Duitse nog onbekende raakte de man, die met snelheid van Bracht reed, van de begint een 150 ingrail, als aan- /iaduct over een Waar de stei- voor de lager loog de auto 20 door de lucht, om tegen duet tot stilstand te ko- den haag/gpd - Ziekenhuizen besluiten steeds vaker patiënten niet te reanimeren. In 1990 over leden nog 28.000 patiënten doordat artsen na een zware ast ma-aanval, hersenbloeding of hartaanval bewust geen laatste reddingspoging ondernamen. Dat aantal lag in 2001 'duizen den' hoger. Dat blijkt uit onderzoek van Hans van Delden, verpleeg huisarts en medewerker van het centrum voor Bio-ethiek en Ge zondheidsrecht van Üniversi- tair Medisch Centrum Utrecht. Zijn onderzoek, dat deel uit maakt van een grote Europese studie, verschijnt binnenkort in een gezaghebbend Amerikaans medisch tijdschrift. Tot die tijd mag hij de exacte resultaten nog niet prijsgeven. Van de 52.000 mensen die in 1990 in een ziekenhuis overle den, stierf 54 procent nadat art sen bewust geen laatste red dingspoging meer onderna men. In een deel van de geval len hadden de patiënten (of hun naasten) van tevoren ken baar gemaakt dat ze dat niet wilden. Maar een arts kan ook zelf besluiten niet meer te re animeren als hij dat medisch zinloos acht. Van Delden noemt de 'substan tiële' toename van het aantal beslissingen om niet te reani meren positief. Het duidt er volgens hem op dat artsen meer moeite doen om samen met de patiënten of diens naas ten vooraf afspraken te maken over reanimatie. „Een gelukte reanimatie is leuk, maar niet als blijkt dat de pa tiënt of diens naasten dat ach teraf niet hebben gewild", aldus Van Delden. Toch kan de arts in veel gevallen niet anders. Bij ziekenhuisopnames is er in veel gevallen geen tijd om uitvoerig te overleggen over reanimatie. Dan rest de arts bij een calami teit volgens Van Delden het protocol dat bijna elk zieken huis heeft. In een ziekenhuis geldt bijna standaard dat bij een calamiteit gereanimeerd wordt, tenzij vooraf iets anders is afgesproken of als reanimatie zinloos wordt geacht. De sterke toename van 'niet-re- animeer-beslissingen' duidt volgens Van Delden ook op een andere positieve ontwikkeling. „Als artsen vooraf duidelijk af spraken maken over reanima tie, is er ook minder kans dat ze gaan marchanderen met het protocol in hun ziekenhuis." Dan kan het gebeuren dat for meel gereanimeerd moet wor den, maar dat de medische staf met opzet weinig haast aan de dag legt. Deze 'slow-code' komt volgens Van Delden naar alle waarschijnlijkheid ook in Ne derland voor, al is daar nooit echt onderzoek naar gedaan. Afgelopen weekeinde ontstond grote commotie over reanima- tie-beleid in verpleeghuizen in de regio Den Haag. Daar wordt standaard niet gereanimeerd, tenzij bewoners vooraf iets an ders hebben aangegeven. Pagina Binnenland: Meeste verpleeghuispatiënten willen geen reanimatie Door de enorme kracht van de windhoos werden boomtoppen compleet afgerukt. Foto: Ton Kastermans door Henk Runhaar muiden - Een zware windhoos heeft gisteravond huis gehou den in Muiden. Om kwart over zes brak de hel los. Vijf minuten lang was het één grote heksen ketel van wind, hagel, donder en bliksem. Er werd voor ton nen schade aangericht, maar er raakte tijdens de windhoos nie mand gewond. Ongeveer tegelijkertijd met de windhoos veroorzaakte hevig onweer wateroverlast in Alme- re-Stad en Almere-Buiten, al dus een woordvoerder van de brandweer. Een school en een gymzaal kwamen blank te staan. Een weg werd afgesloten om een door de bliksem getrof fen boom weg te halen. De windhoos ontstond in Weesp, waar hij rakelings tus sen de flats door joeg en alleen de sportvelden echt trof. Voet balleiders konden hun pupillen net op tijd naar binnen delege ren. Eén begeleider raakte licht gewond door rondvliegend glas, toen ruiten van de kantine aan diggelen werden geblazen. Inwoners van Weesp zagen een serieuze 'trechter' richting Mui den trekken. Daar werden velen compleet verrast. Een ander vertelt over brokken ijs van wel vijf centimeter. „Geen mooie ronde hagelstenen, nee, echt brokken. Nog nooit gezien." De schade is vooral groot in de woonwijk rond het gemeente huis van Muiden. Naar schat ting vijftig woningen werden getroffen. Bij sommige huizen is de inhoud van de zolder van af de straat te zien, omdat com plete dakdelen zijn verdwenen. Verder ontbreken ontelbare dakpannen, zijn tuinhuisjes en schuurtjes soms blokken verder teruggevonden, sneuvelden rui ten door rondvliegende voor werpen en waaiden veel bomen om. Net buiten de bebouwde kom is de kracht van de wind hoos zo groot geweest, dat boomkronen compleet van de stam zijn gerukt. Als gebroken luciferhoutjes wijzen de stam men naar de hemel. Een boerderij net buiten het dorp is zwaar getroffen. De stal ging tegen de vlakte, de daarin gestalde caravans en auto's zijn compleet vernield. De boer ziet zich geconfronteerd met een schadepost van tonnen. Burgemeester Smith van Mui den noemt het een wonder dat er bij de windhoos geen slacht offers zijn gevallen. De middelbare scholen zijn weer begonnen. Brugklasser Vera van Gooi (11) doet deze week dagelijks verslag van haar belevenissen op het Da Vinei College aan de Leidse Kagerstraat. Gisteren kreeg ze haar rooster, haar boeken heeft ze al. „Een krat vol. Ik denk dat ik een loc- kertje neem." Pagina R4 Onderzoek naar financiën LPF den haag - De crisis binnen de LPF is compleet. Het openbaar ministerie in Rotterdam is een onderzoek begonnen naar mo gelijke onregelmatigheden in de financiële administratie van de LPF. Daarna wordt besloten of er strafrechtelijke vervolging wordt ingesteld. Intussen wil de Kamerfractie niet meer spreken met het hoofdbestuur en lijkt er sprake van een scheuring. Vori ge week trad een deel van het hoofdbestuur af, nadat de rechtbank geen faillissement wilde verlenen aan de partij. Oud-voorzitter Fabius stapte dit weekeinde vervolgens naar justitie en overhandigde docu menten uit de financiële admi nistratie. Pagina Binnenland Libische vrouw baart zevenling amman - Een Libische vrouw heeft een zevenling gebaard. Het gaat om vijf jongens en twee meisjes. Ze beviel in een Jordaans ziekenhuis. Het is de eerste zevenling in Jordanië. Moeder en kinderen verkeren in goede gezondheid. De zuige lingen worden beademd. De baby's wegen tussen de 750 gram en 1,1 kilo. De moeder beviel na een zwangerschap van 27 weken. Ze had in Egypte een vruchtbaarheidsbehande ling ondergaan. In juni baarde een Palestijnse zeven kinderen, maar alle baby's stierven bin nen enkele dagen. Spaar met De Gooi- en Eemlander voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 COMMENTAAR REANIMEREN am verpleeghuis moet wden gewijzigd in sterf- eze wat morbide opmer- de afgelopen dagen nogal nadat bekend at een aantal verpleeg- in de Haagse regio bij re- ie een 'nee-tenzij beleid' Wanneer hun situatie verslechtert, worden pa- alleen in leven gehouden iaar zelf - en inspraak met en arts - uit- .v/Öljk om heb- rzocht. Voor 1 gartsen is het j en van het Teel belangrijker dan he- reddingspogingen die ileveren, aldus de over- ide organisatie Meavita urg. veel verpleeg- en zieken- nu al niet wordt gereani- bij een ziektebeeld dat verloopt, Is alge end. Reanimatie doet len meer kwaad dan zijn vriend en vijand eens. Doorgaans ligt er gerichte procedure aan ten grondslag. Een procedure die bij wijze van spreken per dag kan worden aangepast De brief die nu door de Meavita Woonzorg is verspreid, wekt de indruk dat die persoonlijke, voortdurende afweging niet aan de orde is. De storm van kritiek over de benadering van Meavita is daarom begrijpelijk. Hoe wijs niet-reanimeren soms ook kan zijn, in een samenleving waar we ons laten voorstaan op een goede medi sche zorg en verant woord omgaan met vraagstukken rond leven en dood zijn kille, afstandelijke richtlijnen misplaatst Gelukkig kennen de meeste zorginstellingen nog steeds pro tocollen die voorbijgaan aan een beleid met sporen van een on persoonlijke, technocratische maatschappij. Laten we vooral vasthouden aan die oorspronke lijke, individuele afweging. i zorgvuldige, persoons- Adriaan Brandenburg (advertentie) 'Verkri|gboar in wil, blauw, rood of groen Theo Bos rijdt morgen in de halve finale. Foto: Reuters athene/anp - Het woord 'goud' wordt deze dagen in het kamp- Anky van Grunsven niet in de mond genomen. „Dat is de go den verzoeken zei haar trai ner en partner Sjef Janssen gis teren. Hij zei dat omdat Anky weer meedoet om goud. Na het eerste onderdeel, de Grand Prix, stond de titelverde digster van Sydney een straat lengte achter op de favoriete, Ulla Salzgeber. Bij de Grand Prix Spécial gisteren maakte de Duitse met Rusty echter de fou ten die Van Grunsven met Sali- nero twee dagen eerder waren overkomen. Rusty won zater dag de Grand Prix, Salinero gis teren de Grand Prix Spécial. Het verschil is in het klassement nog slechts een half punt, in Duits voordeel. Morgen valt de beslissing. Twee belangrijke halve finales met Nederlandse inbreng staan vandaag al op het olympische programma. Theo Bos komt in actie op het koningsnummer van het baanwielrennen, de sprint. Daarnaast werken de hockeyvrouwen hun halve fina le af tegen Argentinië. Op het olympische velodrome stuit Bos op de Duitser Wolff. De Nederlander weet dat de verschillen in de internationale top zeer klein zijn. De regerend wereldkampioen zal tot het ui terste moeten gaan om een deelnamebewijs voor de finale af te dwingen. Die race wordt later op de dag verreden. De Nederlandse hockeyvrou wen moeten hun favorietensta- tus waar maken. Het team van bondscoach Lammers moet het opnemen tegen Argentinië. De laatste ontmoeting tussen beide landen eindigde in een 5-0- overwinning voor Oranje. Meer over de Olympische Spe len op de sportpagina's series van dat nummer van de middag naar de ochtend waren verplaatst. De blamage achtervolgde Esajas nog jaren, omdat in de pers ten onrechte berichten hadden ge staan dat hij zich had verslapen. In een wat verder verleden is er het tragische geval van de Zuid-Afrikaanse lichtgewicht bokser Ha milton Brown. Hij verloor zijn eerste ge vecht van een Chileen. Om zijn teleurstel ling weg te werken ging hij zich te buiten aan een enorme schranspartij. Inmiddels had zijn trainer ontdekt dat een van de juryleden bij het gevecht de namen van de boksers had verwisseld. Brown was geen verliezer, maar winnaar en mocht dus doorgaan. Het kwaad was echter al ge schied. Brown had zich zo volgepropt dat hij de volgende dag bij de weging de limiet voor zijn gewichtsklasse overschreed. Ruud Paauw (advertentie) Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch Dagblad i ben van 10-22 uur. Aanbiedingen zi|n alleen morgen geldig, zolong nod strekt Max 3 pp Informatielijn 0900 235 45 32 (0 10/min IKEA www.woorjsdog nl De Koreaanse turner Yang loopt ongetwij feld nog dagen knarsetandend in het olym pisch dorp rond. Door een menselijke fout moest hij zich in de meerkamp tevreden stellen met brons, terwijl hij goud verdien de. Bij de uitgangswaarde (wat een woord trouwens) van een oefening had de jury hem ten onrechte een tiende punt te wei nig gegeven en dat maakte nu juist het verschil. Op een juryfout als deze kon je wachten. Met hun ingewikkelde reglementering zijn de tummandarijnen bezig van hun sport een doolhof te maken. De kwestie van de Koreaan ver toont gelijkenis met een geval bij het kunstzwemmen in 1992 in Barcelona. De Canadese we reldkampioene Sylvie Frëchette was hier het slachtoffer. Voor één van haar oefeningen kreeg Mijn wereld, mijn krant. De Gooi en Eemlander zij van een Braziliaans jurylid de zeer lage score van 8,7. Dat berustte op een vergis sing. De jurydame had 9,7 willen geven, maar de verkeerde knop ingedrukt. Zij had de fout willen herstellen via de hoofd- scheidsrechter, maar dat was een Japanner die haar niet begreep omdat hij de Engelse taal onvoldoende beheerste. Zo bleef het 8,7. In het eindklassement kwam de Cana dese een tiende punt tekort voor het goud. In de historie van de Spelen zijn er pechvogels in allerlei soor ten geweest. In 1960 ver scheen de in Nederland wonende maar voor Suri name uitkomende atleet Wim Esajas niet aan de start van de 800 meter, omdat de hem toege voegde Surinaamse of ficial niet wist dat de BT Ja, Ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog go 0,41 per dag! Postcode Plaats Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook. 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1