Spanning is terug in de dressuur 'Het goede nieuws is dat we nog niet dood zijn' Theo Bos kan schrijven met medaille Griekse politie pakt zwarthandelaren aan Sport hoeft in 2005 niet te bezuinigen diging sporters ATHENE 2004 september raker Athene dt collega kse verrast nelwandelen cht 'eregoud' r Duitsers lenmaker redt ra [eyvrouwen V'i: aan breekt s^ese muur Kansen voor Van Grunsven De Mixed Zone Mitch Booth en Herbert Dercksen enige hoop op Nederlandse zeilmedaille ATHENS 2004 dinsdag 24 augustus 2oo4 1- De Nederlandse spor emedailles winnen bij de lische Spelen worden op dag 1 september in Den rehuldigd. Dat zei staats- iris Ross-Van Dorp (gisteravond tijdens een igst op de Nederlandse ntie in Athene. De ploeg )C*NSF reist de maandag terug naar Amsterdam. i- Een Griekse militair die ympische' plek bewaakte orden van Athene, is gis tend per ongeluk dood- jten door een medebe den agent in opleiding, is de politie richtten bei- ior de grap hun wapens aar, waarop een van de ers afging. Een bron bij itie zei dat beiden Russi- (ulette speelden. - De Griekse atlete Atha- soumeleka heeft giste- ar een verrassing gezorgd et goud op te eisen bij de meter snelwandelen. Ze ig na een spannende race sische Olimpiada Ivano- ereldkampioene van Ie winst betekende het feoud voor Griekenland jtletiekwedstrijden tij- e Olympische Spelen. De kans bestaat dat de pische eventing- (military) een 'ereme- n goud' krijgt, maar wel ader betekenis. De inter- ale paardensportfedera- onderzoekt momenteel iergelijk gebaar van iteit mogelijk is. Het team werd als olympisch Den gedegradeerd door arre blunder van de jury itart van Bettina Hoy. oj - De Nederlandse hoc- voii s hebben in het olym- hij orp van Athene nu en nis zondere assistentie no- ivoi een paar keer hebben ze ie 1 ingeroepen van een -led mecaniciens van de Ne- Ulse wielrenners. NOC eeft ongeveer tweehon- em itsen ter beschikking ge- in de nationale sporters S! riekse hoofdstad. Hoe- an 'an degelijke kwaliteit 4 at er soms wel iets mis. ba |rs: ..En als er iets is dat Dr 1 niet kunnen verhelpen, eet we het de mecaniciens." de he| nei :oo De Zuid-Koreaan Ryu j; Min heeft gisteren ver het goud gepakt bij het nis. Hij versloeg de Chi- rariet Wang Hao in de iche finale met 4-2. Hij am daarmee dat alle vier s<Ulen medailles in het ta- s naar China zouden li ijdens de Olympische "an Atlanta en Sydney nog wel het geval. door Fardau Wagenaar markopoulo - Het onmogelijke is mogelijk. Dressuuramazone Anky van Grunsven was er van overtuigd dat olympisch goud ongrijpbaar was geworden. Haar achterstand op Ulla Salzgeber was te groot. Maar dit zijn de Olympische Spelen. Gisteren reed de Nederlandse een prima oefening in de Grand Prix Speci al, Salzgeber ging de mist in. En dus mag 'Anky' weer dromen. Sjef Janssen haalde de handen door zijn haren. De partner en coach van Anky van Grunsven kon het niet geloven. „We leven nog! Salzgeber is zo in vorm dat we dachten dat het over en slui ten was. Maar alles kan blijk baar tijdens de Spelen." Toch goud voor Ariky en Salinero? Hij schudde woest het hoofd. „Nee! Nee! Niets over zeggen, ik wil er niets over horen. Daar praten we nooit over, de kleur maakt niet uit. Als je praat over goud, verlies je." Van Grunsven was nog in de stal op het moment dat Salzge ber met de ervaren Rusty de arena binnenkwam. De Duitse stond vier punten voor, dat is in de dressuur een bijna onover brugbare kloof. Maar waar Sali nero twee dagen geleden schrok van fotografen en een dure fout maakte, was het giste ren de beurt aan Rusty. Hij zag een paar grote pluizige micro foons in een bloembak liggen, schrok, sprong weg en raakte de omheining. Salzgeber trok een zuur gezicht. „Het was niet de bedoeling om het zo span nend te maken tussen Anky en mij." Met haar armen over elkaar keek ze even later naai" de proef van Van Grunsven. Ze trok het elegante hoedje van haar hoofd. Salzgeber baalde van de blonde amazone, zoals Van Grunsven twee dagen geleden van de Duitse had gebaald. „We kunnen het goed met elkaar vinden, maar in de ring hoop ik dat ze het niet goed doet, an dersom heeft zij dat ook", legde Van Grunsven later uit. De twee beste dressuuramazo- nes ter wereld zijn al jaren el- kaars grootste concurrenten. 'Ulla' is ambitieus, soms pinnig en praat alleen wanneer ze zin heeft. Er zijn dagen waarop ze eerst een wijntje en een sigaret moet hebben, voordat ze haar mond opendoet. In Sydney won ze goud met het Duitse team en individueel brons. Van Grunsven is het tegenoverge stelde van de Duitse. Ze is open, vriendelijk en spontaan. En professioneel, na een zege, maar ook na een nederlaag. Ze 'Ik heb al gewonnen' Ze heeft een dansend man netje in haar buik, dat elke dag iets harder tekeergaat, linke Schellekens-Bartels be leeft de Olympische Spelen in Athene als een droom. Gisteren bereikte ze de olympische finale. Ze staat dertiende in het tussenklas- sement, de beste vijftien mo gen door naar de kür van morgen. En dat voor een amazone die drie weken ge leden nog niet eens wist dat ze naar de Spelen zou gaan. Een dag voordat de Neder landse dressuurploeg naar Griekenland vertrok, kreeg ze telefoon. Of ze er rekening mee wilde houden dat ze naar de Olympische Spelen zou gaan. Het paard van Ed ward Gal - kanshebber op een medaille - was gebles seerd geraakt. De dochter van amazone Tineke Battels zat een dag later in het vlieg tuig met een noodpakketje oranjekleren. „Ik kon het niet geloven. Na het con cours in Aken had ik de hoop opgegeven om naar de Spelen te gaan. Ik had het seizoen eraan kunnen geven, maar dat heb ik niet gedaan. Ik wilde doorvechten en op andere concoursen laten zien dat ik goed genoeg was. Dat is mijn geluk geweest, ik ben in vorm," Kansen op een medaille maakt ze niet meer, hooguit loopt ze een plaatsje in. Schellekens-Bartels: „Ik heb al gewonnen. Vijf maanden geleden deed ik voor het eerst aan een Grand Prix mee. Mijn kür heb ik nog maar twee keer gereden, dat is wel heel weinig. Ik had nooit kunnen dromen of ho pen dat ik ooit in een olym pische finale zou rijden! Ach, het is best een goede kür. Voor mij kan er toch niks meer misgaan." is de olympisch kampioene van Sydney. Van Grunsven omhelsde Sali nero, haar lach straalde uit op alle mensen in het stadion. Salzgeber draaide zich abrupt om toen ze de score zag. Van Grunsven: 77.8 procent, zij: 74.840 procent. Het verschil tussen de twee is na twee on derdelen geslonken tot een half puntje. Van Grunsven kon een paar minuten nadat ze van Sali nero was gestapt nog nauwe lijks geloven dat de kansen ge- Anky van Grunsven tijdens de Grand Prix Special met Salinero. Onverwacht komt het goud weer binnen bereik van de Brabantse. Foto: ANP/Robin Utrecht keerd waren. „Ik was bloedner veus. Ik kreeg Salinero voor de wedstrijd maar niet rustig, hij was gek in zijn kop. Hij is te wild, dacht ik. Later stond hij er weer te rustig bij. Uiteindelijk ben ik zelf maar een half uurtje plat gaan liggen, dat hielp. Ik had nooit verwacht dat ik weer mee zou kunnen doen. Dit voelt echt lekker." Morgen wacht de allesbeslis- sende kür in het olympisch paardensportcentrum in Mar kopoulo. athene/gpd - De Griekse politie is de afgelopen dagen in Athene massaal in actie gekomen tegen de zwarte-kaartenhandel rond olympische locaties. Daarbij zijn enkele arrestaties verricht. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Openbare Orde waren de zondaars - op één na - van buitenlandse af komst. De zwarthandelaren zullen, in dien justitie voldoende bewijs weet te verzamelen, voor de Griekse rechter worden ge bracht, aldus de woordvoerster. De kaartenhandel beleefde de afgelopen dagen een hoogte punt rond het centraal gelegen olympisch park, waar zich ook de tumhal, de wielerbaan en de zwembaden bevinden. Maar de woordvoerster spreekt voorals nog slechts van 'een gering aantal incidenten', waarbij voor gewilde entreekaarten meer dan twee of drie keer zoveel als de vastgelegde prijs werd ge vraagd. „Volgens onze wet mogen we alleen mensen aanpakken die meer vragen dan op de kaarten staat. Als iemand stapels kaar ten verkoopt volgens de regu liere prijs, hebben wij daar niets tegen." Veel opgepakte hande laren zeiden gisteren ter verde diging dat ze de kaarten slechts voor de eigenlijke prijs wilden verkopen. De politie was gisteren vooral actief rond het olympische me trostation Irini. Daar werden undercover-agenten ingezet, die kaartverkopers in de kraag vatten en vervolgens overlever den aan geüniformeerde colle ga's. In de vroege ochtenduren werden een Engelsman en een Australiër aangehouden en ver hoord. Opvallend genoeg wordt de zwarthandel beheerst door jonge buitenlanders. In en om Irini was de afgelopen week een beleefde Amerikaanse jongeman actief die zich - met behulp van een groot bord - voorstelde als student die graag voor een zacht prijsje kaarten wilde kopen. De student was in werkelijkheid een handige han delaar die flink verdiende aan de doorverkoop van de kaarten. Hij liet zich gisteren niet meer zien bij de ingang van het olympisch park. athene/anp - De Sport, inclu- sief de topsport, blijft voor 2005 buiten de voorgenomen nieuwe bezuinigingen van de rijksover heid. Staatssecretaris Clémence Ross-Van Dorp droeg de vreug devolle boodschap gisteravond persoonlijk uit tijdens een bij eenkomst in Athene met spor ters, vrijwilligers en bestuur ders. De bewindsvrouw maakte ook bekend dat zij de komende maanden gaat werken aan een nieuwe sportnota over het sportbeleid voor de komende vier jaar met heldere lijnen voor topsport, breedtesport en be wegingsbevordering. Vorig jaar verloor de sport 15 miljoen euro tijdens een grote bezuinigingsoperatie die enkele jaren zou duren. Die besluiten blijven van kracht. Het totale sportbudget voor 2004 daalde daardoor naar 62,4 miljoen eu ro. „Vorig jaar kon de sport niet buiten schot blijven door het regeerakkoord. Iedereen moest toen bezuinigen." In Athene, waar zij vanaf het begin van de Olympische Spe len verbleef, benadrukte Ross- Van Dorp het belang van de sport. Over de topsporters zei zij: „De topsporters zijn de visi tekaartjes voor ons land en fan tastische ambassadeurs." USlSlSlt^lS15T5T5t515-l5*l5riSl5T51SnSTST515T5-L5lS"l5T5T5TSl5T5TST5V Zweedse tafeltennisfans jui chen de 38-jarige Jan-Ove Waldner toe nadat hij de strijd om brons heeft verloren: „Je bent nog steeds de koning." De Zuid-Koreaanse tafelten nisser Ryu Seung-min is na winst in de finale op de Chi nees Wang bescheiden: „Hoewel ik goud heb gewon nen, moet ik toegeven dat Wang een betere speler is dan ik." Maria Mutola weet waarom Kelly Holmes haar heeft ver slagen op de 800 meter. „Kelly en ik trainen samen. Dus ze kent mijn zwakke punten." De Amerikaanse basketbaliers krijgen er lol in. Na de 89-53- zege op Angola is Carlos Boozer vol optimisme: „We voelden ons beter dan te voren. We worden een steeds beter team." De Roemeense zwemster Ca melia Potec heeft tweehon derd huwelijksaanzoeken ge kregen na haar winst op de 200 meter vrije slag: „Ik ben werkelijk verrast." De Britse atlete Paula Radcliffe probeert op een persconferen tie uit te leggen waarom ze heeft gefaald op de marathon: „Ik heb er nog geen verklaring voor, ik probeer nog steeds te begrijpen wat er is gebeurd. Ik hoop dat ik de komende dagen een oorzaak kan vinden, dan kom ik bij jullie terug." Vos Sinds 1936, tijdens de nazi's misbruikte Spe- erlijn, heeft Nederland eer een olympische ledaille bij het baanwiel- lv0 gepakt. Theo Bos kan onl dag de opvolger worden van Vliet, die destijds hijpn. Bos plaatste zich j (jt voor de halve finale. ivvielrenner uit Hierden hter wel op om nu al jt n de toren te blazen. Hij liswaar moeiteloos in lts van de Brit Ross Ed- zegt volgens hem niets Qt halve finale van van- in de Duitser René e tegenstand tot nu niet zo sterk, daar moet tJ,op verkijken." j^r dt alom gezien als een ne medaillekandidaat n oningsnummer van het ïen. Zijn ster is in ijl- erezen. Nog geen drie n geleden werd de 21- /I oer van Jan Bos wereld- >n sprint, de eerste Ne- ,ssjt ïr die dat flikte sinds nil evesijn i° 1971. En dat ,^5 ij nog niet zo lang actief e 5 mwielrenner. Eerder itgt e hij. net als Jan. s maakt deel uit van itvolle lichting, die bdscoach Peter Pieters naar de top wordt gestuwd. Ook Yvonne Hijgenaar, die gis teren teleurstellend elfde werd op de sprint bij de vrouwen, en Adrie Visser hebben een mooie toekomst voor de boeg. Theo Bos is duidelijk het verst. Vanmiddag treft hij in de halve finale in het Velodrome de Duitser René Wolff. Een lastige klant, vindt Bos. „Hij is qua snelheid vergelijkbaar met mij, en dat was Ross Edgar niet. Daar komt bij dat Wolff tactisch sterk is. Hij zal zelf wel van kop af willen gaan. Zo rijdt hij altijd. Ik moet dus proberen erlangs te komen." Bos versloeg Wolff één keer, maar dat was in een 'blotekon- tenwedstrijd', een wedstrijdje dat niks voorstelde. „In een rechtstreeks duel is hij een moeilijke tegenstander." Vrijdag werd Bos vroegtijdig uitgeschakeld in de olympische tijdrit. Zijn start was erbarme lijk en daarmee waren zijn kan sen verkeken. Het fiasco heeft hij snel verwerkt. „Nou ja, ver werkt... Er is helemaal geen rouwstemming geweest, hoor", aldus Bos. „Wat gebeurd is, is gebeurd. Gelukkig kwam de sprint er snel achteraan. Ik ben blij dat ik nu laat zien dat ik met de besten kan meedoen. Ik zit nu bij de laatste vier en dat is wel een opluchting." Theo Bos balt zijn vuist nadat hij Ross Edgar heeft verslagen. Foto: Reuters/Paul Hanna Vandaag worden de medailles verdeeld. Naast Wolff zijn ook Ryan Bayley (Australië) en Lau rent Gané (Frankrijk) van de partij. Hoe groot de kans op eremetaal is? Bos wil zich er niet over uitspreken. „Het zijn alle drie sterke jongens. De ver schillen onderling zijn erg klein. Het kan goed gaan, maar het kan ook fout gaan, dus ik noem geen percentages." Sinds zijn wereldtitel is de kans op onderschatting door de con currentie nihil. „Ze weten dat ik rap ben, dat is zeker." De vorm is er, dat voelt hij. „Ik ben mis schien nog wel beter dan toen ik wereldkampioen werd. Toch twijfelt Bos nog een beet je. „Een sportman heeft altijd twijfels en dat is maar goed ook", stelt de renner. „Anders ga je de zaak onderschatten. Ik kom straks mensen tegen met dezelfde snelheid als ik. Dan wordt het een heel ander ver haal. Ik ben wat terughoudend, ja. Eerst maar eens laten zien wat ik kan." door Gijs van Oosten athene - Het is alle hens aan dek in de Nederlandse olympi sche zeilploeg. Zeven van de acht boten liggen voor pampus, alleen de catamaranspecialis ten Mitch Booth en Herbert Dercksen maken in de Tornado nog kans op een medaille. „Het goede nieuws is dat we nog niet dood zijn." Zittend op z'n oranje fietsje kijkt Herbert Dercksen aan de kade in het olympisch zeilcen- trum bedenkelijk voor zich uit. De Olympische Spelen kunnen niet wachten op eerlijke wind, beseft hij. De 31-jarige Rotter dammer doet in de brandende zon zijn beklag over de winds- hifts (draaiende wind) op de Griekse zeeën. „De commercie drukt een stempel op de olym pische zeilwedstrijden", zegt Dercksen. „Ze durven de wed strijd niet af te schieten, want die moet live op tv. De tv is hei- lig" Een zeiler houdt van eerlijke wind, een wind die niet draait en vervolgens het hele veld door elkaar gooit. Want wat heeft het met zeilen te maken als de nummer laatst ineens op kop ligt door een speling van de natuur? „Het is ons gisteren (zondag, red.) gebeurd", vertelt Dercksen. „Voeren we op hon derd meter van de bovenboei als tweede, even later gingen we er als twaalfde omheen. Is dat eerlijk zeilen?" De Tornadoklasse zeilt elf ra ces, waarvan de laatste op za terdag. Dercksen, die zegt na mens alle zeilers te spreken, zou de twee rustdagen, van daag en vrijdag, willen benut ten. „Er is ruimte om wedstrij den af te schieten. Of we wach ten of we varen een dag later. Dat maakt mij niets uit. Maar zoals het nu gaat, is niet leuk. We moeten het doen met de wind die we hebben. Je moet leven met datgene watje krijgt." Wat in het voordeel van Derck sen spreekt, is dat hij zijn kritiek spuit op een dag dat de Neder landse Tornado twee goede scores haalde. De boot eindigde achtereenvolgens als vierde en derde en verldeinde het gat na zes van de elf races op de kop lopers Lovell en Ogeltree uit de Verenigde Staten tot zes pun ten. Op plaats vijf in het tussen- klassement staan Booth en Dercksen, Europees kampioen, op één punt van het brons. Dercksen: „We hebben goed gezeild. Er zijn kansen. Er zijn nog vijf wedstrijden te gaan en alles is nog mogelijk. Ik voor spel dat er nog rare dingen gaan gebeuren. Dat hoort bij een olympisch toernooi. De weersomstandigheden bepalen dat iedereen meedoet. Het klas sement zegt nog helemaal niets. Het goede nieuws is dat we nog niet dood zijn." Met nog drie Nederlandse bo ten in de strijd en vier boten die al hun wedstrijden hebben ge varen, ligt de druk om een zeil medaille te winnen geheel bij Booth en Dercksen. Mark Ne- eleman voert op zijn vijfde Spe len met Peter van Niekerk in de Star een achterhoedegevecht, hetzelfde geldt voor windsurfer Joeri van Dijk in de Mistralklas se. Met tien van de elf races ge varen, staat Van Dijk op een uitzichtloze twintigste plaats. Joop Alberda kwam gisteroch tend speciaal naar het olympi sche zeilcentrum Agios Kosmas in Athene. De sportdirecteur van NOC'NSF beseft ook dat in de jacht op 25 medailles, het aantal van Sydney in 2000, elke medaille er één is. Hij spoorde Booth en Dercksen aan. „Het is zo dat de andere Nederlandse zeilers het laten afweten", zegt Dercksen met een grijns. „Na tuurlijk rust er een druk op on ze schouders, we zijn de laatste hoop op een zeilmedaille. Dat besef ik, maar zo voel ik dat niet." Het Tornadoduo heeft zwaar geïnvesteerd om met het beste materiaal op de Olympische Spelen van start te gaan. Ze hebben een doel en dat is een gouden medaille. Een tiende en elfde plaats in het openings weekeinde zorgden voor een depressie. Die is gisteren weer overgewaaid. Een draaiende wind heeft ook zo zijn voorde len.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19