Maxwell beste speler eredivisie SPORT Niet Van Hooijdonk maar medium bracht Fenerbahce voetbaltitel Dekker gaat voor eindzege Eneco Tour Edwin Zoetebier in voorselectie Oranje Adriaanse geëerd als trainer Rangers ziet af van Witschge Trabelsi meldt zich ziek brugghe naar ck Step ;e - Rik Verbrugghe rijdt nd seizoen voor Quick ploegleider Patrick ere heeft met de 30-jarige che wielrenner overeen- aing bereikt over een een verbintenis. Verbrugghe nog onder contract bij rrent Lotto, volgend jaar ird door Omega Phar- iamo legt :h vast irn - Volleybalclub ners/ Dynamo heeft de I Jiri Vokal gecontracteerd lend seizoen. De 26-ja- ier-loper van 1,98 me- ingt de geblesseerde loistra, die naar ver- g ten minste een half )et revalideren. Hij heeft jader beschadigd in de l Vokal tekende in n voor een jaar. De all- ■r is afkomstig van de [irijkse eredivisieclub So- >n. Met zijn komst heeft o de selectie compleet. npique Lyon er Eiber De Franse landskampi- ipique Lyon zal het moeten stellen zon- ivaller Giovane Eiber, ontwrichtte de 32-jari- in het duel met enkel. Bovendien een kuitbeen. Een rder van Olympique maandag aan dat El- ipereerd zal worden en kters voorspellen dat zijn k i hoogstwaarschijnlijk i j is. Eiber voetbalt sinds aar bij de Franse kampi- adat hij eerder in Duits- Dor Bayern München was amen. de Wit t met turnen ar - Turnster Renee de n :ft besloten haar turn- ee te beëindigden. De 15- se Ükmaarse, die bij de Eu- 'n titelstrijd voor junioren Z( terdam nog de beste Ne- 1 xpse deelneemster was, e al enige tijd over door- Zf )e Wit is nu tot de slot komen dat ze de motiva- §ei meer kan opbrengen op rhoogste niveau actief te tot bijvoorbeeld de sche Spelen van Peking. J>seis verliest e Bronx Tennisser Peter Wes- Elburg heeft in Bronx ork) de finale van de iger verloren. De Frans- Hen Jeanpierre was met 6-3 te sterk. dinsdag 24 AUGUSTUS 2004 "en spelbreker deocon Cup (een - In het drielanden- oemooi om de Video- Pel p in Amstelveen was re- spelbreker op de tweede jddag. India kwam tegen niet aan batten toe stl t slechte weer. Australië voor 7 gebat. Door de reking eindigde het duel ta )e stand werd daardoor: ^an 1 gespeeld 2 punten, 14 alië 1 -1,3. India 2-1. idensport VWS ag - De paardensport irtaan onder het minis- ti Volksgezondheid, en Sport. Staatssecreta- ïence Ross-Van Dorp Koninklijke Neder- lippische Sportfedera- 1S) daarvan gisteren ie 1 lijk op de hoogte ge- adat ze overeenstem; ld bereikt met haar col- [Landbouw, Natuur en ïe< kwaliteit over de over- to e maatregel gaat met te lende kracht in op 1 ja- aal»4 nl osl Feyenoord op Arnhem - Feyenoord heeft de coop van toegangskaar- het duel tegen Vitesse zondag stilge- club uit Rotterdam n Je supportersvereniging ineens is met het beleid er emeente Arnhem. De imse fans krijgen steun o 'fficiële supportersclub ier sse. Ook die is ongeluk- ie verplichte buscom- Tloor de okaleveilig- ehoek worden opge- nlTSLAGEN st PRIJSVRAGEN roly Day 3484, d.d. 23.08.2004 22.23.28.33.37.44.4 5 47.48. tn 5.68.71.75 «houd van typefouten) TENNIS istanbul/gpd - Magische krachten hebben de Turkse voetbalclub Fener bahce dit jaar landskampioen ge maakt. Met deze bewering zorgde medium Ayten Gürisik onlangs voor grote opschudding in de Turkse voet balwereld. Een verstopte camera filmde in opdracht van Ayten hoe zij zich in het bijzijn van het clubbestuur klaarmaakt om het Fenerbahce stadi on met 'magisch water' te besprenke len. Nadat het 'voetbalschandaal' bekend werd, trad de stadiondirecteur af, ter wijl de bestuurder van de voetbalclub geen commentaar wil leveren. Intus sen eist medium Ayten nog steeds het beloofde geld en koophuis voor haar verdiensten. Het begon allemaal in het vorige voetbalseizoen toen Fenerbahce, de club van Pierre van Hooijdonk, zijn eerste wedstrijd tegen Istanbulspor met 3-0 verloor. Een valse start, werd gezegd en op wat media- en suppor terskritiek na, wachtten de Turken op wat de volgende wedstrijd zou bren gen. Maar volgens medium en waar zegster Ayten Gürisik kwam het Fe- nerbahce-bestuur direct in actie: „Want het bestuur geloofde dat Fe nerbahce het slachtoffer was gewor den van büyü, oftewel voodoo." Directeur van het Fenerbahce stadi on Müsit Tarhan en bestuurder van de Fenerbahce club Hakan Bilal Kut- lualp brachten een bezoek aan de waarzegster in de wijk Siraselviler in Istanbul. Ayten bevestigde het ver moeden van de mannen. Er was in derdaad sprake van zwarte magie en die kon zij ongedaan maken, tegen een beloning van een fors geldbedrag en een koophuis. Het bestuur ging akkoord. Benodigde ingrediënten voor de ver meende voodoo-praktijk om Fener bahce te verlossen van kwade krach ten: druivensap, zeewater en urine van twee leden van de geel-blauwe voetbalcub. Stadiondirecteur Tarhan en bestuur der Bilal Kutlualp mengden hun uri ne en gaven het zakje met het meng sel aan Ayten. Vervolgens werd het op klaarlichte dag en in het bijzijn van de mannen, in het Fenerbahce Sükrü Saracoglu stadion in Istanbul uitgegooid. Fenerbahce werd landskampioen, Ayten werd vergeten. „Ik heb gedaan wat ze wilden. Maar niemand gaf me geld. Daarom besloot ik ze terug te pakken", vertelde Ayten in het voet balprogramma Telegol. Die kans kreeg het medium toen ze, na de zege van Fenerbahce, door het bestuur werd benaderd met de vraag of de club ook dit jaar kampioen zou wor den. Ayten: „Bilal Kutlualp vroeg of ik heilig water over het voetbalveld wil de sprenkelen." Dit keer lichtte de waarzegster Telegol in over de gehei me ontmoeting en een verstopte ca mera legde alles vast. Tijdens haar televisieverschijning onthulde medium Ayten dat het Fa- ryd Mondragon, doelman van aartsri vaal Galatasaray, was geweest die Fe nerbahce kwaad had willen doen. De Colombiaan zou een magiër hebben ingeschakeld om een 'gevaarlijke vloek' uit te spreken. Er hadden enge dingen kunnen gebeuren met Fener bahce, aldus Ayten. „In mijn spiritue le beleving zag ik het graf van een speler." De vloek was van de ergste soort, uit gevoerd met zeep. Deze 'bovenaardse informatie' was tot de magiër geko men via haar boodschapper Hüddam Kindiyas. Een djinn (geest) die Ayten oproept met spreuken tijdens spiritu ele diensten. Voodoo en andere soorten occultis me komen veel voor in de Turkse sa menleving. Naast de officiële islam bestaat er ook de volkse islam, waarin het geloof in bovennatuurlijke krach ten een belangrijke plaats inneemt. Hoewel moslims deze onorthodoxe geloofsopvattingen afdoen als bijge loof en ketterij, boezemt 'büyü' veel Turken angst in. Sinds jaar en dag zouden recepten en amuletten in omloop zijn om rivalen, ex-geliefden en vijanden te treffen met bovenna tuurlijke kwalen. Turken die denken dat ze slachtoffer zijn geworden van deze boze krach ten, gaan niet naar de huisarts. Tur kije telt ontelbare gebedsgenezers die enorme bedragen verdienen met hun praktijken. Bekende methoden om een 'büyü' ongedaan te maken zijn: amuletten schrijven, stukjes haar verbranden van de 'vijand', het papier met koran verzen oplossen in een glas melk of water, een urinebad nemen en zeven keer om een begraafplaats heenlo pen. Wie dan nog niet is genezen, wordt doorverwezen naar een exor cist, die eerst onderzoekt of de 'pa tiënt is bezeten door geesten' om die vervolgens uit te drijven. door Marcel van der Kraan noordwijk - Op het jaarlijkse profvoetbalgala werd Co Adri aanse gisteravond uitgeroepen tot trainer van het jaar. Hij kreeg die prijs, vanzelfsprekend, niet uit handen van Dick Advocaat maar van diens voorganger bij het Nederlands elftal. Louis van Gaai was net zo verguld met het feit dat de AZ-coach werd uitge roepen tot de beste trainer van Nederland als Adriaanse zelf. „Ik weet dat je bij Ajax destijds bent ontslagen toen je met het elftal tweede stond. Dat was he lemaal geen gekke positie, want daarmee voldoe je binnen Ajax aan de doelstelling", zei Van Gaal tot verbazing van velen. „Ajax moet meedoen om de landstitel en dat was op dat moment het geval. Je bent een aantal maanden zonder club geweest, maar iemand zag het weer in jou zitten." Dat was Martin van Geel, de technisch directeur van de Alk- maarse club. Aan hem zei Adri aanse gisteravond de meeste dank te zijn verschuldigd voor zijn terugkeer als proftrainer in het betaald voetbal. „Ik ben ook Dirk Scheringa dankbaar, maar vooral Martin van Geel heeft er voor gezorgd dat ik weer een kans kreeg", zei de gelukkige Adriaanse. De Braziliaan Maxwell van Ajax werd door zijn collega's geko zen tot voetballer van het jaar. Hij won de uitverkiezing van ploeggenoot Tomas Galasek en de inmiddels bij Chelsea voet ballende Atjen Robben. Max well, gekocht van het Brazili aanse Cruzeiro, is in Nederland aan zijn vierde seizoen bezig en is uitgegroeid tot de beste links back van de Nederlandse vel den. Hij is pas 23 jaar en staat na dit seizoen nog slechts een jaar onder contract bij de landskampioen. De verwach ting is dat hij binnen niet al te lange tijd bij een absolute top club in Spanje of Engeland zal zitten. Maxwell was niet de enige Aja- cied die in de prijzen viel. Ver dediger John Heitinga, terugge keerd aan de top na een zware kruisband-blessure, werd door zijn collega-profs gekozen tot het talent van het jaar. Daar voor kreeg hij grote compli menten van Danny Blind, die in de opleiding een aantal seizoe nen met Heitinga heeft gewerkt en die hem heeft zien uitgroei en tot international. Blind: „Ik vind het een van de meest in drukwekkende comebacks. Na zo'n zware blessure staat hij er weer. Hij is binnen Ajax een vaste waarde geworden en ik denk dat hij een nog grotere carrière tegemoet gaat." Gabor Babos kreeg de tiQfee die hoort bij de beste doelman van het betaald voetbal. De Hon gaar reageerde zeer emotioneel en zag het als de bekroning van zijn NAC-periode. Bij Feyen oord hoopt hij nu internatio naal verder door te breken. Ba- bos is onder Ruud Gullit goed gestart. De Rotterdammers scoorden tien doelpunten op de eerste twee speeldagen en Maxwell neemt de prijs voor beste voetballer van de Nederlandse competitie in ontvangst. Foto: ANP Babos werd pas een keer gepas seerd. Klaas-Jan Huntelaar speelt in middels in de eredivisie, maar voor zijn optreden in de eerste divisie kreeg hij de zilveren schoen. Heerenveen werd uitgeroepen tot de club van het jaar en Peter Hofstede ontving van de WCS de oeuvreprijs voor zijn veer tienjarige loopbaan als profes sioneel voetballer, die hij afge lopen zomer bij ADO Den Haag afsloot. Ook Boogerd start vandaag in Ronde van Nederland Challenger, 42.500 euro: rierre (Fra) - Wessels (Ned) 7-6 3- door Harm Vonk meerle - De benen deden gis termiddag nog een beetje pijn na de inspanningen in het Kampioenschap van Zürich, maar desondanks staat Erik Dekker vandaag in Ouden bosch vol ambities aan de start van de Ronde van Nederland/Eneco Tour. „Ik start om te winnen", zegt de Drent strijdvaardig. Dekker, die afgelopen zaterdag 34 werd, is samen met de Belg Mare Wauters kopman van Ra bobank. „En dat is niet zo vreemd; van de vijf keren dat ik een klassement reed, werd ik twee keer eerste en drie keer tweede." De benen voelen al het hele sei zoen goed aan en toch bleef de zegeteller steken op twee: in april won Dekker de Ronde van Drenthe en net voor de Tour de France werd hij Nederlands kampioen. „Dat aantal zou te genvallen als alleen zeges tellen in wereldbekerwedstrijden, we reldkampioenschappen en Olympische Spelen. Maar zo re deneren is de omgekeerde we reld. Winnen is niet zo gemak kelijk. In grote lijnen ben ik te vreden over mijn seizoen." Augustus, de periode waarop Dekker zich heeft gericht, kan alsnog zijn maand worden. Dekker is één van de topfavo rieten die vijf dagen lang door Nederland en Duitsland koerst. De etappes van vandaag (Ou denbosch-Hoorn), morgen (Bolsward-Nijverdal) en de ochtendetappe van donderdag (Kleve-Goch) lijken prooien te worden voor de sprinters. In de tijdrit van donderdagmiddag - ook in het Duitse Goch - zal het klassement grotendeels worden gemaakt. „Want het is altijd be ter om met een seconde voor sprong de heuvels in te gaan", redeneert Dekker. De slotdagen vinden plaats in de Duitse Eiffel en de Limburg se heuvels. Na de rit Düssel- dorf-Geleen wordt op zaterdag (grotendeels op het parcours van de Amstel Gold Race) be slist wie de opvolger wordt van Vjatseslav Ekimov. Naast Dekker verschijnt ook Michael Boogerd aan de start van de Eneco Tour. De wielren ner die tijdens de wegwedstrijd van de Olympische Spelen in Athene ernstig ten val kwam, voelt zich fit genoeg om de ron de te fietsen, zo liet een woord voerder van de Rabobank-ploeg weten. Boogerd vervangt Steven de Jong die door een val last heeft van zijn rug. amsterdam/gpd - De over gang van Richard Witschge naar Glasgow Rangers is af geketst. De oud-Ajacied trainde vorige week mee bij de nummer twee van Schot land, maar de club zag uit eindelijk af van de diensten van Witschge. De Nederlander maakte geen slechte indruk tijdens zijn trainingsstage, maar aan het einde van de rit be sloot de technische staf van Glasgow Rangers, waartoe onder anderen Jan Wouters behoort, dat ze liever een speler met meer loopver mogen wilde. „De menin gen waren wat verdeeld", zegt Karei Jansen, een van de zaakwaarnemers van Witschge. „Maar het gaat niet door." Richard Witschge was in zijn eerste dagen wel en thousiast over Glasgow Ran gers, maar volgens Jansen werd ook hij door twijfel be vangen toen hij zaterdag toeschouwer was bij het duel van de Rangers met Hi bernian. „Daar is Richard wel een beetje van ge schrokken, het is en blijft Schots voetbal", zegt Jan sen. Witschge (34) keert vandaag terug in Nederland. Volgens Jansen is hij vastbesloten zijn voetballoopbaan een vervolg te geven. „We gaan nu op het gemak verder kij ken." door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Edwin Zoetebier is opgenomen in de voorlopige selectie van het Nederlands elf tal voor de wedstrijden tegen Liechtenstein en Tsjechië. PSV maakte de namen van de vijf geselecteerde Eindhovenaren bekend op de clubwebsite. Ook André Ooijer keert mogelijk te rug in Oranje. Bondscoach Marco van Basten zal eind deze week de definitieve selectie be kendmaken. Behalve Zoetebier en Ooijer, die deze zomer de overstap maakte van Feyenoord naar PSV, zijn ook Mark van Bommel, Wilfred Bouma en Phillip Cocu opge nomen in de voorlopige selec tie. Feyenoord is vooralsnog vertegenwoordigd door Romeo Castelen, Dirk Kuyt en Pascal Bosschaart. Het trio was voor het duel met Zweden ook opge nomen in de voorselectie, maar alleen Castelen ging uiteindelijk mee naar Solna. Morgen treedt Zoetebier aan met PSV in de voorrondewed strijd van de Champions Lea gue tegen Rode Ster. De keeper krijgt van coach Guus Hiddink de voorkeur boven Gomes. Hiddink wilde Rode Ster afgelo pen weekend graag nog een keer aan het werk zien in een uitwedstrijd. De ploeg zou te gen Vojvodina Novi Sad heb ben gespeeld. Maar de aanwe zigheid van enkele spelers bij de Olympische Spelen, zowel van Rode Ster als Vojvodina, noopte de Servische voetbal bond de wedstrijd te schrap pen. Hiddink heeft morgen waar schijnlijk dezelfde selectie tot zijn beschikking als afgelopen weekeinde, toen AZ met 5-1 werd verslagen. Wilfred Bouma trainde gisteren licht, maar is na een virusinfectie nog lang niet bij krachten om een hele wedstrijd te spelen. Een laatste bloedtest moet vandaag uit sluitsel brengen. In het gunstig ste geval voegt Bouma zich als reserve bij de selectie. Phillip Cocu ontbreekt zeker. Hij kampt met een lichte long ontsteking. Johann Vogel haak te gisteren tijdens de training af, maar kan normaal gespro ken spelen. Hiddink toonde zich tevreden over de progressie van zijn ploeg in de laatste weken. „We hebben vanaf de tweede helft tegen RBC Roosendaal geen kans meer weggegeven en tac tisch goed gespeeld. Daar is duidelijk op gehamerd en ge traind. Je organisatie is de basis om goed te presteren." Morgenavond wil Hiddink 'controle en dominantie' zien bij zijn ploeg. Hij verwacht een defensiever Rode Ster dan in Belgrado en rekent erop dat de Serviërs met een libero (Dudic) spelen en een 5-3-2-concept hanteren. „We zullen dus nog alerter moeten zijn op die paar momenten in een wedstrijd die beslissend kunnen zijn. Daarbij gaat het altijd om standaardsi tuaties en de omschakeling bij balverlies." Hiddink appelleert daarom aan het 'professioneel bewustzijn' bij zijn spelers. Uit tegen Rode Ster ging het drie keer mis. „De afspraken waren duidelijk, de uitvoering deugde niet." amsterdam/gpd - Hatem Tra belsi is gisteren niet bij Ajax verschenen voor een gepland gesprek met de directie van de Amsterdamse club. De vleugel- verdediger heeft zich ziek ge meld. Daarmee is de impasse com pleet. Ajax heeft de Tunesiër via diens zaakwaarnemer gesom meerd te verschijnen op de training van het tweede. Daar vóór zou hij een gesprek heb ben met de directeuren Jeroen Slop en Louis van Gaal. Ajax wil opheldering van de speler en diens managers over de ontstane situatie. De Am sterdamse club was enige tijd geleden al tot overeenstem ming gekomen met Arsenal over een transfer. Alleen de speler moest er nog uit zien te komen met de Londense club. Dat gebeurde niet. Trainer Arsène Wenger zei tij dens het Amsterdam-toernooi dat de onderhandelingen wa ren afgebroken en ging er niet meer van uit dat de transfer nog rond zou komen. Inmiddels heeft Wenger in de Britse media laten weten dat Arsenal nog wel degelijk interesse heeft. De transfer moet dan wel snel be klonken worden, omdat de transferperiode op 31 augustus verstrijkt. VRAAG HET JEROEN Waarom zitten er nog steeds geen versnellingen op baan- fietsen. Met twee of drie ver snellingen fiets je toch makke lijker dan met een vast verzet. Jan Willem Mulder, Leiden „Versnellingen zijn niet toege staan. Met een lichtere versnel ling zou je wel makkelijker van start kunnen gaan en de zwaar dere kun je goed gebruiken als het echt hard gaat, maar we moeten het nu eenmaal met een versnelling doen. In het team proberen we zoveel mogelijk hetzelfde verzet te rijden, zodat je hetzelfde beentempo kunt ontivikkelen. Welk verzet we ge bruiken? Dat houden we het liefst voor onszelf. De buitenlan ders lezen het Leidsch Dagblad niet, maar toch wordt er altijd geheimzinnig over gedaan. Ten opzichte van de concurrentie kun je met je verzet veel doen. Over het algemeen kun je wel zeggen dat de Russen wat zwaarder rijden en de Austra liërs juist kiezen voor een hogere been frequentie. Wij rijden in de wedstrijden ook wat zwaarder. In de training hadden we in Athene een tempo van 135 om wentelingen per minuut, in de race was dat 125 omwentelin gen. Het verzet mag niet te zwaar zijn, anders val je aan het einde stil, maar ook niet te licht, want dan ga je weer niet hard genoeg. Foto: Hielco Kuipers. Leidenaar Jeroen Straathof (31) kwam afgelopen zondag in ac tie op het onderdeel vier kilo meter ploegachtervolging. De Nederlandse ploeg werd in de kwartfinale uitgeschakeld door Duitsland. Eerder was Straathof als schaatser actief tijdens de Winterspelen van Lillehammer (negende op de 1500 meter) en de Paralympics van Sydney (goud op de tandem met Jan Mulder). Wilt u een vraag aan Jeroen stellen, stuur dan een een brief naar de Sportredactie van het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lelden. E- mailen is uiteraard ook mogelijk: sportredactie.ld@hdc.nl Michael Boogerd en Erik Dekker, in Athene nog lekker van een ijsje genietend, starten vandaag in de Ronde van Nederland. Foto: ANP/Olaf Kraak

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17