'Een eredoctoraat is iets mals) VW mikt op Duitser en Britten LEIDEN REGIO 1 1 Belgische 'Dodentocht': modder en beurse voeten 'Dat zijn onze beste ambassadei Noordwijk stelt eisen a eigenaar Meeuwenoon g dinsdag 24 AUGUSTUS 2O0f door Jan Preenen regio - De VW Holland Rijnland wil zich de komende driejaar vooral concentreren op Neder land, Duitsland en G root-Brittan- nië. De activiteiten in landen als Polen, Tsjechië en Spanje, waar de organisatie zich de afgelopen jaren vaak liet zien, worden be ëindigd. Verder wil de VW de Leidse regio en de Duin- en Bol lenstreek voortaan meer promo ten via internet. Daarvan wordt meer verwacht dan van bezoe ken aan consumentenbeurzen. De koerswijziging is de afgelo pen maanden besproken met gemeenten en bedrijfsleven. Daaronder vallen hotels, cam pings, restaurants en attractie parken. „Aan de hand van be sprekingen in werkgroepen", aldus M. Smeets, commercieel directeur van de VW, „hebben we een meeijaren-promotie- plan opgesteld, waarover we de komende week met alle betrok kenen gaan praten. Het is de bedoeling dat het driejarenplan half oktober wordt vastgesteld." Bij het opstellen van het rap port heeft de VW zich voor een belangrijk deel laten leiden door een onderzoek van het ad viesbureau Lagroup in 2002. Daaruit is gebleken dat toeris ten die dat jaar in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio overnachtten ruim 140 miljoen euro hebben uitgegeven. De bezoekers kwamen vooral uit Nederland (48 procent), Duits land (20 procent) en Groot- Brittannië (12 procent). Smeets: „Dat is belangrijk om te weten als je aan pro 0 doet. Die mensen moetei ambassadeurs zijn en thu ,e tellen dat het goed is on ,i onze regio te komen. gen zeggen dat je juist 2 moet zijn in bijvoorbeeld en Japan, waar nog niet mensen vandaan komen het vereist een mega-ii ring om duidelijk te waar Leiden, Noordwijk wijk liggen. En dat geld 1 we niet. We moeten he met 150.000 euro per dat bedrag moet je zo e mogelijk inzetten. Vand: ze keuze." Dat betekent overigens de overige landen wordf waarloosd. Smeets: „Zek!|a maar we gaan er niet mi heen. We laten dat over; Nederlands Bureau voc risme. Zelf proberen w j boodschap over te brenj internet. Het geld dat sparen door niet me consumentenbeurzen te steken we in verbeterii onze website. We denkf aan een pagina in het C I We moeten er dan wij zorgen dat we op het wt de web gemakkelijk zijn den in zoekmachines." Consumentenbeurzen volgens Smeets hun lanj gehad. „Ook de Vakant in Utrecht. Het is te kosi verhouding met het aan kingen dat je er aan ove Wel gaan we nog naar delsbeurzen voor tourop in Berlijn en Londen. Da den kamers immers streeks ingekocht." DUIVEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Chantilly. De uitslag n wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. de Mooij 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10; Groenendijk/Pikaar 5,6; hof/v.d. Berg 8. P.V. Leiderdorp W. Tolboom Zn. 1, 2, 5; W.M. de Roode 3, 6, 7, 8; W. van 4; Comb. J. Koolmoes 9,10. P.V. De Rijnklievers N. de Groot Zn. 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10; Comb. v.d. Poel/v. 5. Vanuit Oudenaarde is de uitslag: P.V. Blauwkras P. de Mooij 1, 3, 7, 8, 9,10; G. v.d. Blom 2, 4; P. Landesbergc u P.V. Leiderdorp W.M. de Roode 1, 4, 5; W. van Oosten 2, 3, 8, 10; J. Knijnei H 9; Comb. J. Hartevelt 7. P.V. De Rijnklievers N. de Groot Zn. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10; Comb. v.d. Poel/v. 1 7. Omwonenden voormalig motel b' door Jan Preenen noordwijk - Motel Meeuwen oord in Noordwijk blijft voorlo pig leegstaan. Burgemeester Groen eist dat de eigenaar, Rui- zendaal Beheer in Soest, over een gebruiksvergunning be schikt voordat het gebouw op nieuw kan worden verhuurd. Hij schrijft dat naar aanleiding van bezwaren van bewoners van de Toekomststraat, die al jaren klagen over overlast van Polen. De Oost-Europeanen zijn in middels vertrokken, omdat het uitzendbureau waarvoor zij werkten (AB Euro) failliet is. Maar waarschijnlijk wordt Otto, het grootste uitzendbureau voor Polen in Nederland, de nieuwe huurder. Om voor de vergunning in aan merking te komen, moet, zo stelt Groen, onder meer worden voldaan aan bouwkundige kwa liteitseisen voor Meeuwenoord, d?t hij plotseling als 'hotel' aan duidt. Uit een inspectie door medewerkers van de afdeling bouwen en wonen van de ge meente is gebleken dat op een aantal plaatsen onderhoud no dig is en dat de 'algehele staat van het gebouw matig is'. Ook op het gebied van brandveilig heid moeten nog de nodige maatregelen worden getroffen, zoals het plaatsen van nood- trappen, keuring van brand- blusmiddelen en het plaatsen van rookmelders in de huiska mers. P. Grootendorst, woordvoerder van de bewoners van komststraat, is aangena rast door de brief van di meester: „Het gesprek vorige week met hem is helemaal niet zo posi lopen. Hij gaf aan dat meente weinig mogeli heeft om op te treden t< paalde zaken en dat bouw aan de eisen var veiligheid voldoet." Die kingen zijn ook verwi een brief die de bewo 1 hun beurt enkele dagi :i den al naar B en W ei meenteraad hebben g'c „Daarom is het des tee sender dat de burge 1 zich nu heel anders opsfa Groen stelt overigens brief ook vast dat alle g i niet zodanig zijn dat bouw al eerder had worden gesloten. „Alh>i voegt hij er mondeling „is de situatie anders ne] wenoord leegstaat. We nu met een schone lep nen, zonder angst voor claims." CORRECT De intrede en bevestig predikant A. de Snoo vii niet, zoals deze krant gi meldde, vandaag plaats remonie was zondag. Dn treedt aan bij de Gerefo 2 Kerk (vrijgemaakt) Leidse hoogleraren verdeeld over eerbetoon Beatrix door Floor Ligtvoet en Wilfred Simons leiden - Het besluit om koningin Beatrix een Leids eredoctoraat toe te kennen, wekt bij Leidse hoogleraren wisselende reacties op. De een vindt dat er niet te veel waarde aan een eredocto raat gehecht moet worden. An deren zijn van mening dat ere doctoraten voorbehouden moe ten blijven aan mensen met bij zondere wetenschappelijke ver diensten. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in dê Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ede-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 475 als een kreupele voortstrom- pelt." Ondertussen wordt Coenraad in de bezemwagen teruggere den naar Bornem. „Ja, jammer dat ik het niet gered heb. Maar ik had het er niet voor over om mezelf de vernieling in te hel pen." Bovendien had hij de eindstreep vorig jaar al ge haald. „Toen liep ik voor het eerst mee. Ik wilde het wel eens meemaken, zo'n monstertocht. Toch de kroon op een loopcar rière." Ewoldt bereikt uiteindelijk wel de eindstreep. Na negentien uur, die grotendeels 'lijdend' worden doorgebracht. „Je voe ten doen op een gegeven mo ment zo'n pijn. Je voetzool is helemaal beurs. Bovendien be gint alles te schuren en te irri- tefen", zegt hij. Gezellig kletsen is er dan niet meer bij. Ieder een is bezig met zijn eigen pijn, veelal veroorzaakt door de meest vreselijke blaren. Van de negenduizend deelnemers is dit jaar meer dan de helft afge vallen. Sowieso is het merendeel van de deelnemers geen 'gezellig heidslopers', constateren de twee vrienden. „Het zijn echte kilometervreters, waarvan sommigen hele stukken ren nend doen", zegt Ewoldt. „Veel deelnemers hebben van die opgenaaide badges met de na men van allerlei van dit soort marteltochten. De Dodentocht is namelijk niet uniek. Door heel Europa worden er dit soort 'ultralopen' georgani seerd." Voor de twee Leidenaars was het in ieder geval de laatste keer dat ze aan zo'n helletocht meedoen. „Ik vind het gaaf dat ik het gehaald heb", vat Ewoldt samen. „Maar waarvoor je het doet? Niet voor de lol in ieder geval. Het is puur het neerzet ten van een prestatie. En één keer mezelf bewijzen, vind ik wel voldoende." Rody van der Pols Hoogleraar staats- en be stuursrecht Wim Voermans: „Ons reglement staat toe dat eredoctoraten worden toege kend aan mensen die zich maatschappelijk hebben bewe zen. Daar valt Beatrix zeker on der. Het misstaat haar dus niet. Toch vind ik het iets mals, zo'n eredoctoraat. Het zou eigenlijk voorbehouden moeten blijven aan wetenschappers. Het is nu een raar systeem. Stel: het broe derschap van notarissen besluit dat Balkenende zo'n geweldige vent is, dan maken ze hem toch ook geen notaris? Het is wél een titel. Gelukkig zijn Nelson Man dela en koningin Beatrix van onbesproken wandel. Toen een Schotse universiteit Bob Dylan een eredoctoraat uitreikte, zat hij daar duidelijk te verpieteren. Eer zo iemand dan toch met een prix d'hon- neur. Ik zal overigens niet bij de uitreiking aan Beatrix zijn. Ik ben een Republikein. In sep tember komt mijn boek uit over Nederland als Republiek. Een beetje raar als ik daar dan bij ga staan." Hoogleraar systematische plantkunde Pieter Baas, te vens directeur van het Natio naal Herbarium Nederland: „Fantastisch dat Beatrix een eredoctoraat krijgt. Het is mooi dat mensen die een belangrijke maatschappelijke bijdrage leve ren, geëerd worden door onze universiteit. Koningin Beatrix vind ik een buitengewoon sym pathieke vrouw. Ze heeft des tijds ons instituut geopend. Ze speelde daarbij een heel actieve rol, niet alleen die van de lin- tenknippende koningin. Toen het Nationaal Herbarium Ne derland door enorme bezuini gingen in zijn bestaan werd be dreigd, heeft ze zich ook ingezet door haar interesse voor het in stituut te tonen aan toenmalig minister Ritzen (onderwijs) en Naast wetenschappers die een bijzondere prestatie hebben geleverd kunnen ook publieke figuren door de Leidse universiteit worden geëerd met een eredoctoraat. In 1999 werd Nelson Mandela, de toenmalige Zuid-Afrikaanse president, benoemd tot eredoctoh Volgend jaar, op 8 februari, valt koningin Beatrix de eer ten deel. Maar niet iedere Leidse hoogleraar vindt het eredoctoraat het juiste middel om niet-wetenschappers te onderscheiden. Foto: ANP/Koen Suyk het college van bestuur." Hoogleraar wiskunde Hendrik Lenstra, winnaar van de Spi- nozaprijs 1998 en eredoctor van de Université de Franche- Comté in Besan9on: „Toen ik nog aan de Universi teit van Amsterdam werkte, kreeg de hooggeschatte Joop den Uyl daar een eredoctoraat voor zijn maatschappelijke ver diensten. Nou, dan kan de Uni versiteit Leiden er wel één aan Beatrix geven. De universiteit heeft nu eenmaal een nauwe band met het koningshuis. De regel dat alleen wetenschappe lijk onderzoekers een eredocto raat mogen ontvangen, vind ik een beetje te strikt. Toekenning van een eredoctoraat is gewoon een aardigheidje. Ik vond het heel leuk om een eredoctoraat van de Université de Franche- Comté te krijgen. Niemand heeft tegen ze gezegd dat ze het moesten doen, ze deden het uit vrije wil. Ik héb nu een oranje sjerp die ik over mijn toga mag dragen." Hoogleraar Javaanse linguïs tiek en Literatuur Bernard Arps: Als ik heel eerlijk ben, vind ik dat een eredoctoraat een erken ning van wetenschappelijke prestaties moet zijn. Ik heb veel waardering voor de koningin, maar dit vind ik niet goed. Van de andere kant ben ik ook niet iemand die op de barricades gaat staan om ertegen te pro testeren. Haar moeder en grootmoeder hadden ook een Leids eredoctoraat. Het is dus traditie en daar ben ik ook niet tegen." Hoogleraar natuurkunde Wim van Saarloos: „Ik heb er gemengde gevoelehs over. Ik vind een eredoctoraat voor Beatrix een beetje kantje boord. Ik hoop niet dat in de beslissing de warme banden van de universiteit met het huis van Oranje een rol hebben ge speeld. Dat lijkt me ook niet fijn voor Beatrix. Als ik haar was zou ik zeker willen weten dat ik het eredoctoraat krijg voor de bijdrage aan de vrijheid en niet omdat mijn moeder en oma er ook al een hebben gekregen. Want wat stelt het dan nog voor? Als dat niet mee heeft ge speeld, vind ik het hartstikke leuk." Hoogleraar sterrenkunde en theoretische natuurkunde Vincent Icke: „Ik heb er geen enkel probleem mee. Als de universiteit iemand eer wil bewijzen, is dat goed. Hare Majesteit offert een groot deel van haar persoonlijke le ven op. Daar staat eer tegen over. Ik vind het niet verwar rend dat hoogleraren ook een eredoctoraat voor hun weten schappelijke prestaties kunnen krijgen. Een eredoctoraat ver schilt van een gewoon docto raat, dat weet iedere weten schapper. Overigens heeft het ook bij wetenschappers vaak een maatschappelijk tintje." Leidenaars Casimir Ewoldt (staand) en Jaap Coenraad hadden het zwaar te verduren tijdens de Doden tocht. Particuliere foto Door de stromende regen, over modderige bospaadjes en in het pikkedonker. Kortom, een ontspannen wandeling is het allesbehalve. „Ik had zoiets als de Vierdaagse van Nijmegen verwacht", zegt Ewoldt. „Daar staan overal mensen langs de weg. Je wordt aangemoedigd, het is gezellig, er klinkt muziek. Hier is de amusementswaarde echt nul." Maar afhaken, daar denkt de Leidenaar geen seconde aan. Zeker aangezien hij vorig jaar eigenlijk ook al mee had willen doen. Toen durfde hij het niet aan, omdat hij voor zijn werk als marinier meteen na de Do dentocht op oefening zou gaan. „Ik wilde niet het risico lopen om geblesseerd te ra ken", zegt hij. „Nu ik wel mee deed, wilde ik ook de eind streep halen." Na een stevig ontbijt gaan de wandelaars weer op pad. Ui terst moeizaam. „Vooral het opstarten is heel lastig", vertelt Ewoldt, die een dag na terug komst nog steeds wat moei zaam loopt. „Je spieren zijn he lemaal verstijfd, waardoor je Nee, leuk was het niet. Gezellig evenmin. 'Puur afzien' is ei genlijk de enige juiste om schrijving van de Dodentocht, vinden Casimir Ewoldt en Jaap Coenraad. De twee Leidenaars liepen vorige week een hon derd kilometer lange 'ultra loop' door België. Een nacht en een dag door de modder en de stromende regen. „Dit was meteen de laatste keer." Coenraad (32) wist welke ellen de hij kon verwachten. Vorig jaar liep de rechtenstudent de helletocht in de omgeving van het Belgische plaatsje Bornem ook al. Toen haalde hij de eindstreep, dit jaar besloot hij na 54 kilometer te stoppen vanwege een blessure aan zijn enkel. Want wat de gevolgen kunnen zijn van het negeren daarvan, zag hij vorig jaar toen een vriend doorliep met pijn in zijn knie. Weken later kon hij nog steeds nauwelijks een stap verzetten. Als Coenraad het voor gezien houdt, is het half zes 's och tends, de eerste grote rustpau ze. De Leidenaars hebben al achteneenhalf uur gelopen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14