Naam Eltax leeft voort in Taxi Service CDA: Archeologische vondsten mogelijk verloren in Roomburg Wat is dat voor oude schoorsteen? 11 REGIO Twee kilometer vrije slag 'Seksuele delictpleger moet jaren in therapie' Vier jaar cel geëist voor moordpoging Goedemorgen Wat een krant. Een 44-jarige invalide uit Leiden is afgelopen rond elf uur 's avonds Terwijl het slachtoffer ar invalidenwagen onder smanviaduct reed, greep ineens de tas die tus- benen was ingeklemd, r rende vervolgens hard P1 buit weg. aard scheldt :en uit ;s>ki -Een 19-jarige Leider- is zaterdagochtend Dm drie uur werd aange- ue n op de Lage Rijndijk. De Utomobilist bleek veel te het glaasje te hebben 11 1 n. Hij had ruim drie keer esl ;estane hoeveelheid al- e" enuttigd. Toen hij ver- s mee moest naar het lureau voor een bloed- ot ichold hij de agenten de il. Voor deze beledigin- 3n ieg hij een tweede pro- baal. Ook is zijn rijbewijs men. Lister beroofd haar tas K et to Een 75-jarige vrouw uit is vrijdagavond rond it's avonds op de Bos- ide van haar bood- intas beroofd. De tas der meer haar porte- had ze tijdens het ritje itsmand gelegd. Terwijl ngens op één fiets haar en Ie, griste een van hen de De vrouw heeft aangif- fsrovers ;ehouden De politie heeft zon en tend een 45-jarige man vaste woonplaats en arige Chileense vrouw )uden. Ze worden ervan dt even daarvoor een tas bby van Holiday Inn te gestolen. Beiden zitten vc .lie zoekt ers |^De politie is op zoek Se jongens die in de (an zaterdag op zondag jarige Leidenaar met ?eld hebben beroofd, wilde rond half vier 's rijn fiets op de Turf- an het slot halen, toen drie jongens werd be- n. De knapen schopten ;en hun slachtoffer net tot hij buiten bewust- de. Toen de man weer i, miste hij zijn geld, en armband. Boven- d hij zoveel verwondin- elopen, dat hij zich in enhuis moest laten be- n. Mensen die iets van ivelddadige beroving gezien, worden ver- ch te melden bij de po- ers Pernix :en weg De krakers van de ge- 1 s op het voormalige ,n< errein tussen de irdhallen en de Gooi- n moeten binnen drie un biezen pakken. Dat 'vi rechter gisteren beslist n ileiding van een kort 2 at de gemeente Leiden krakers had aange- Oj Op het terrein moet 5C' k Ride'-voorziening - baar met het Haagweg- - komen. De ïadden al laten weten itember van het voor- orfbalterrein te willen :n. Door de uitspraak v ichter moeten zij een 1 en eerder het veld rui- es' amaast draaien zij op :n 780 euro die het proces Bij boerengolf n sloten hindernis WV mikt Duitsers o Britten invalide "ijw gestolen LEIDEN door Rody van der Pols leiden - De Leidse CDA-fractie is bang dat bij graafwerkzaamheden in de nieuwbouwwijk Roomburg be langwekkende archeologische vond sten verloren zijn gegaan. Voor het aanleggen van stadsverwarming zijn in dit gebied sleuven gegraven, zon der dat er vooraf gedegen bodemon derzoek is gedaan, aldus CDA-raads- leden Jan-Jaap de Haan en Abraham Flippo. Inmiddels hebben zij het stadsbestuur om opheldering ge vraagd. Op de plek waar momenteel de Leid se nieuwbouwwijk Roomburg uit de grond wordt gestampt, was aan het begin van onze jaartelling een Ro meinse nederzetting. Later, geduren de de Middeleeuwen, stond hier het Sint Margarethaklooster. Voor arche ologen bleek het gebied de afgelopen jaren een goudmijn. De spectaculair ste vondst was die van een Romeins masker van glimmend brons, 'Gor don' gedoopt. Maar ook sieraden, vaatwerk, munten, gereedschap en vele andere voorwerpen werden uit de bodem gehaald. Het CDA vreest nu dat bij recente graafwerkzaamheden onvoldoende archeologisch 'vooronderzoek' is ge daan, waardoor belangrijke vondsten verloren zijn gegaan. „Via omwonen den hebben we begrepen dat er mo gelijk belangrijke voorwerpen tevoor schijn zijn gekomen", zegt raadslid De Haan. „Maar als er geen profes sionele begeleiding is, weet je nooit waar die spullen uit de grond zijn ge haald. Of ze gaan zelfs verloren. Er staat geen hek om het terrein heen. Straks gaan mensen zelf op zoek met een metaaldetector. En weg is weg." Hoewel de stadsarcheoloog wel aan wezig is geweest bij de graafwerk zaamheden, is dat volgens De Haan niet afdoende. „Even kijken is wel iets anders dan een vooronderzoek." En dat had wel uitgevoerd moeten wor den, volgens de CDA-fractie. In het bestemmingsplan Roomburg is vast gelegd dat er vooraf schriftelijk advies moet worden gevraagd aan de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek. „Dat is waarschijnlijk niet gebeurd. Dat is kwalijk, want die voorschriften zijn er niet voor niets", aldus CDA'er Abraham Flippo. Los daarvan heeft de gemeenteraad vorig jaar een motie aangenomen waarin is vastgelegd dat bij dergelijke bouwwerkzaamheden het Verdrag van Valletta moet worden nageleefd. Dit Europese verdrag bepaalt dat er pas gebouwd mag worden zodra het 'bodemarchief is opgegraven. Jan- Jaap de Haan: „Door nu de richtlij nen voor archeologisch onderzoek niet te hanteren, wordt de uitspraak van de gemeenteraad genegeerd. Wij willen weten waarom. Het is niet voor het eerst dat het CDA zich druk maakt over de werkzaam heden in Roomburg. Vorig jaar trok de fractie ook al aan de bel omdat zij meende dat er belangrijk archeolo gisch materiaal verloren ging. Vol gens De Haan is enige bezorgdheid op zijn plaats; de archeologische waarde van het gebied mag volgens hem niet worden onderschat. „Dit is niet zomaar een polder waar je een paar huizen neerzet. Hier heeft de grens van het Romeinse Rijk gelo pen." De gemeente en de Archeologische Dienst waren gisteren niet bereikbaar voor commentaar. leiden - Wie niet vies is van een regenbuitje kan deze week de sportieve uitdaging in het openlucht zwembad De Vliet aangaan. Zwemmers die de haren liever droog houden, kunnen voor de Leidse zwemvierdaagse in het binnenbad van zwembad De Zijl terecht. Gisteravond na men duizend Leidenaars, jong en oud, hun eerste duik. In vier avonden zwemmen ze ieder 2000 meter bij elkaar. Alle deelnemers die aan het eind van de week die af stand hebben afgelegd, krijgen een medaille omgehan gen. De zwemvierdaagse loopt nog tot vrijdag en wordt iede re avond van 19.00 tot 20.15 uur gehouden. „Het is mo gelijk één avond over te slaan of vandaag nog in te stap pen", laat R. van der Vegte van de Leidse zwemvereni gingen weten. Deelname kost 4,50 euro. De opbrengst gaat naar een goed doel. „Welk doel weten we nog niet. Maar het krijgt hoe dan ook een Leids en sportief tintje." Foto: Henk Bouwman LTS wil ook personeel overnemen door Silvan Schoonhoven leiden - De naam Eltax blijft in het Leidse straatbeeld. De Leidse Taxi Service (LTS) heeft de naam en het telefoonnummer van El tax overgenomen van het faillie te bedrijf. LTS is ook in onder handeling met Eltax-personeel. De taxiservice wil drie tot vier personeelsleden overnemen, zegt directeur Moerkens. Ook wil LTS het aantal auto's uitbrei den. Van een volledige doorstart, waar directie en personeel op hoopten, is geen sprake. „Wij hopen dat deze firma in staat zal zijn dezelfde kwaliteit te le veren die wij altijd geleverd hebben", zegt voormalig Eltax- directeur Brameijer. Voor hoeveel de naam Eltax is overgenomen, wil Moerkens niet zeggen. Wel dat het 'voor een appel en een ei' is. „We zijn er trots op dat we als jongste Leidse taxibedrijf het oudste overnemen." LTS blijft beide namen hanteren. LTS is een kleine speler op de Leidse taximarkt. Het bedrijf heeft vier mensen in dienst maar heeft wel uitbreidings plannen. Volgens de directeur merkt de klant er weinig van dat er een nieuwe eigenaar ach ter de oude naam schuilt. „Be halve de prijs. Die is aanzienlijk lager dan bij de oude Eltax", zegt Moerkens. Eltax ging vorige maand bank roet, waardoor zestig perso neelsleden op straat komen te staan. Eltax is gestruikeld over de liberalisering van de taxi- markt en het verlies van be langrijke contracten, zoals de OV-taxi (vervoer van gehandi capten en ouderen) en de Treintaxi. Eltax was het derde grote Leidse taxibedrijf dat bin nen twee jaar failliet ging. I Mijn wereld, mijn krant. I 1 De Gooien Rem lander 1 LJ den haag/leiden - De Haagse rechtbank zal over twee weken een eindoordeel vellen in de zaak tegen een 44-jarige man die de af gelopen jaren op grote schaal Leidse stu dentes telefonisch bedreigde. Tegen de Rotterdammer werd gisteren opnieuw 32 maanden cel, waarvan 6 maanden voor waardelijk, geëist. In juni had de officier van justitie dezelfde eis laten horen, maar toen schortte de rechtbank de zaak op om de reclassering een rapport over de dader te laten schrijven. Gisteren werd dat rap port in het openbaar behandeld. De reclas sering stelde voor om de man een jaren lang durende therapie voor seksuele delict plegers te laten ondergaan bij het behan delcentrum DOK in Rotterdam. De officier van justitie vroeg de rechtbank gisteren een dergelijke behandeling - aansluitend op het uitzitten van de celstraf - verplicht op te leggen aan de verdachte. De man sloeg ook toe in studentenhuizen in Eindhoven, Vlaardingen en Groningen. In Leiden liep hij tegen de lamp doordat zijn gsm-nummer kon worden achter haald. Hij belde soms zo'n twintig keer per dag, zo wees politie-onderzoek uit. Hij plukte de telefoonnummers van studenten huizen van internet. Tijdens de eerdere openbare strafzitting in juni werd door de aanklager een telefoontap afgespeeld waar op was te horen hoe de hijger iemand las tigviel. Aanvankelijk/deed de man zich voor als werknemer van een aannemersbedrijf. Zijn collega zou tijdens een klusje in het studentenhuis per ongeluk de sleutels heb ben meegenomen, zo maakte hij de slacht offers wijs. Maar gaandeweg veranderde de vriendelijke babbelstem aan de telefoon in het geblaf van een dwingeland. De man deed net alsof 'ie zich in hetzelfde gebouw vond als het slachtoffer. Als de studente niet antwoordde op zijn expliciete seksuele vragen, zou hij haar kamer inkomen en de vrouw verkrachten. Hoewel het bij telefoni sche bedreigingen bleef, was de impact op de slachtoffers er niet minder om. Een van de vrouwen was van angst bijna van haar balkon op de tweede verdieping gespron gen. Deskundigen achtten de kans groot dat de dader zal terugvallen in zijn gedrag als hij niet uitvoerig wordt behandeld. De rechtbank doet uitspraak op 6 septem ber. den haag/ leiden - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren bij de Haagse rechtbank een celstraf van vier jaar geëist tegen een 32-jarige Ar meniër die een Leidse dealer met diverse messte ken zou hebben proberen te vermoorden. Zelf vond de man dat hij uit zelfverdediging had ge handeld. Wat er nu precies op 13 september vorig jaar is gebeurd, blijft onduidelijk. Volgens het slachtof fer grepen drie Armeniërs hem die dag tijdens een ontmoeting om drugs te kopen achter het belastingkantoor beet en begonnen ze hem te schoppen en te slaan. Hij zag dat de verdachte een mes bij zich had. „Ik moest vechten voor mijn leven", vertelde hij later bij de politie. Agen ten troffen de zwaargewonde man aan op de Beestenmarkt en belden een ambulance. Hij had diepe steekwonden in buik en rug en was geraakt op zijn handen en benen. De verdachte beweer de dat het die dag heel anders was verlopen. Vol gens hem dreigde het slachtoffer juist met een mes. Hij zou het steekwapen tijdens een worste ling hebben afgepakt. Zijn raadsman, L. de Milliano, toonde ter onder steuning van deze lezing de trui die zijn cliënt die dag had gedragen: er zaten allemaal gaatjes van de worsteling om het mes. Vervolgens zou de dealer zijn hand in zijn zak hebben gestoken en hebben gedreigd de drie Armeniërs dood te schieten. Om die reden zou hij de man met het mes hebben gestoken. Hij zou nooit van tevoren een plan hebben gesmeed om de man van het le ven te beroven en ook op het moment zelf nooit de intentie hebben gehad om hem te doden. Aanklaagster A. Kramer liet zich echter niet over tuigen door de verdachte. De oude schoorsteen staat op omwaaien. Foto: Marten Ris Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! LEIDSE KWESTIES Er zijn kwesties die als een eeuwig vraagteken bo ven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie kiest de liedjes van het carillon uit? Wie is de rijkste man van Leiden? De rubriek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Leidenaar zich wel eens stelt. Aflevering 13: wat is dat voor oude schoorsteen die daar boven het groen uitsteekt? „Niet meer", zegt Voorschotenaar Warmerdam met nauwelijks verscholen opluchting. De vraag was of hij nog steeds de eigenaar is van de bouw vallige schoorsteen aan de overkant van de Vlist- straat. Niet dus. Eind vorig jaar heeft de gemeen te de schoorsteen overgenomen. Voor niks. „Ik ben al blij dat ik er vanaf ben. Het is bepaald geen sieraad." Inderdaad heeft de tijd zichtbaar zijn tanden in het torentje gezet. Als een manende vinger steekt het boven het groen uit. De wind fluit door de gaten. Scheuren en barsten lopen door de grijze steen. Roestige banden houden de zaak nog zo goed en zo kwaad als kan bij elkaar. Twaalf jaar geleden stond de toren al te wanke len. Ook toen dreigde voor de schoorsteen al de slopersbal, omdat de gemeente hier een weg wil de aanleggen. Nu verrijzen aan de horizon de contouren van Roomburg en de bakstenen pijp houdt nog manmoedig stand. Sloop is er nog niet van gekomen. Alle bewoners van de Rivierenbuurt kennen het ding. „Het hoort echt bij de wijk", zeggen mede werkers van het buurthuis Matilo, op een steen worp afstand van de pijp. „Misschien zeggen de mensen die er direct tegenover wonen wel: wég met die klerezooi. Maar wij vinden het toch een stuk historie." Buurtbewoner en CDA-raadslid Abraham Flippo bekommert zich niet om de oude uitlaat. „Of die schoorsteen waarde heeft als industrieel erfgoed? Kom nou. Dat ding stamt uit de jaren twintig. Als we moeten kiezen tussen een mooi parkje daar of een ouwe schoorsteen, dan heb ik mijn keus al gemaakt." De schoorsteen is het laatste overblijfsel van een stookhuis voor de kassen die er toen stonden. In vroeger dagen stonden er meer van dat soort kas sen en ook meer van die schoorstenen. Het exemplaar tegenover Vliststraat is de enige die resteert. De fundamenten van de kassen rusten ook nog onder het onkruid. De toekomst van de pijp is ongewis, blijkt bij na vraag bij de gemeente. Die onderzoekt de moge lijkheden om de buis nog op te lappen. „Mis schien waait-ie vanzelf om", zegt Warmerdam. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar redactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071- 5356426. Bank-/girorekenin gnummer Uitsluitend bij automatische incasso. Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 deccmbor 2004). In hot colofon v Mijn wereld, mijn krant. Leidsch iÖj Dagblad /ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar Ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam: 70k ow o\

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13