GESPREK VAN DE DAG Nazi's fokter olympische nakomelinge Proeverij van oorlogs- en distributievoedsel Caffiato: cocaïne met een knipoog Reclamespot veroorzaakt opschudding Zeven weken tussen de scorpio's Beatrix 3'power woman Ritme maandag 23 AUGUSTUS DAGELIJKS LEVEN 'PI JONG&MAN WA/>^ JÊ- A\££ 6MT TROUWEN, IVAT (9 PAT VOOtZ. IE-MANP Of- MOET q*T ê£A/ vEftRASS/rsiG BLEVEN MENSELIJK Het Zweedse wittebrood, dat aan het eind van de Tweede Wereldoorlog boven Nederland werd uitgeworpen door de bevrijders, smaakte in de herinnering van velen heerlijk zoet. Zestig jaar later blijkt het brood ech ter nauwelijks anders te smaken dan het witbrood dat nu overal te koop is, zo bleek gistermiddag tijdens een proeverij van oorlogs- en distributie voedsel in het Nationaal Bevrijdings museum 1944-1945 in Groesbeek. „Stel je voor dat je jarenlang alleen maar het zure, zware Duitse oorlogs brood hebt gegeten. Dan smaakt al les wat daar niet op lijkt lekker en zoet. Zo komt het dat sommigen zelfs denken dat het Zweedse witte brood een soort cake was", zegt T. Nillessen, vrijwilliger van het Groes- beekse museum. Vooral oudere mensen kwamen gis termiddag naar Groesbeekpm de George Bergman Goed aangepast betekent datje steeds weer dezelfde fouten kunt maken - en blijft lachen smaak van hun kinderjaren nog eens te proeven. Ze konden een kopje sur rogaatkoffie drinken, gemaakt van cichorei, de wortel van witlof. Het drankje had vooral de kleur van kof fie. Surrogaatthee werd, zo bleek uit de originele verpakking, eveneens gemaakt van witlof, gecombineerd met braam- en bosbesbladeren, ca- caodoppen, appels en peren. In het museum mag niet worden ge rookt. Dus konden de bezoekers geen zelfgemaakte sigaret of sigaar opsteken, maar ze herinnerden zich die nog goed: „Hele tuinen stonden vol met eigen tabaksteelt. De blade ren werden gedroogd en daar rolden we sigaretten van. Het stonk enorm" Aan het eind van de oorlog waren er niet veel voedingsmiddelen meer be schikbaar. Kookboeken en folders verschenen met recepten om van niets toch nog iets te maken. Andrea Koenen, huishoudschoollerares, ad viseerde havermoutlapjes om vlees te vervangen. Zuring kon gekookt worden in plaats van spinazie en ge malen groene erwten vervingen kaas. Wie nog eens zou willen proeven hoe tulpenbollen smaakten, kon in Groesbeek het originele recept voor gestoofde bollen en tulpenbollen- koekjes krijgen. „Dat was zo ontzet tend vies dat ik heb gezworen dat ik dat nooit meer zal eten", zo liet een bezoekster haar kleinkinderen we ten. anp Een boer In Cuba is erin ge slaagd om HELE KLEINE KOEIEN te fokken. Een vol wassen mini-koe wordt niet ho ger dan 90 centimeter. De boer denkt een GAT IN DE MARKT te hebben gevonden: zijn dieren kunnen in de klein ste tuintjes staan en zo de be woners elke dag van verse melk voorzien. De boer, Raül Hernóndez, gaat verder fokken tot zijn beesten een schoft hoogte van 60 centimeter heb ben. Hernandez (74) noemt het zijn levensdoel om Cuba „iets nuttigs" na te laten. Oud-directeur JOLLE JOLLES van het Al gemeen Nederlands Persbureau (ANP) is vrijdag OVERLEDEN. Hij was directeur van 1959 tot 1980. Jolles werd 88 jaar. Dat heeft zijn familie zaterdag meege deeld. Voorafgaand aan zijn functie bij het persbureau was hij onder meer Hoofd Militaire Zaken bij het ministerie van fi nanciën en hoofd organisatie bescher ming bevolking bij het ministerie van bin nenlandse zaken. Ook is Jolles voorzitter geweest van het Genootschap Onze Taal. Hij had binnen-en buitenlandse onder scheidingen. Zo was hij commandeur in de orde van koning Leopold II van België en had hij het kruis van verdienste van de Bondsrepubliek Duitsland. De 31-jarige informatie technoloog John Huls man uit Maassluis is de BESTE MONOPOLY- SPELER van Nederland. Hij won althans zaterdag het Nederlands Kampi oenschap in Almere. „Als enige Nederlander mag hij daarom de strijd om het grote geld verder voeren tijdens het We reldkampioenschap Mo nopoly dat van 6 tot en met 10 oktober wordt gehouden in Tokyo", al dus een van de organisa toren. Het WK Monopoly wordt al sinds 1973 ge organiseerd. Een perfecte kopie van de internetsite van de Britse omroep BBC heeft vrij dagavond de MOORD op de ZWEEDSE KONING Karei Gustaaf gemeld. De site is die avond via email naar een onbekend aantal hotmail-adressen verstuurd. Een woordvoerder van het Zweedse koningshuis spreekt van een misselijke grap die „alle perken te buiten gaat". Om de boodschap geloofwaardig te ma ken, vermeldde de NEP-SITE ook nieuws over de situatie in Najaf en over de Olympische Spelen. De reclamespot voor Caffiato, een koud cappuccino-drankje van Douwe Egberts, zorgt voor heel wat kritiek. Dit komt door de on dubbelzinnige knipoog naar het gebruik van cocaïne. Douwe Egberts heeft naar aanlei ding van het reclamefilmpje tien tallen boze telefoontjes gekregen. De Reclame Code Commissie (RCC) heeft twaalf serieuze brie ven ontvangen. In de reclamespot voor Caffiato lopen drie dames een bar op het strand binnen. Daar krijgen ze drie 'lijntjes' Caffiato op een zilve ren dienblad voorgeschoteld. Als ze de 'lijntjes' met een rietje heb ben 'opgesnoven' is overduidelijk het genot van hun gezichten af te lezen. „We willen daarmee graag laten zien hoe lekker Caffiato is", zegt Viola Peulen, woordvoerster van Douwe Egberts. Dat de reclame bekend is, bewijst de reactie van H. Claassen van slijterij De Wit in Hilversum. „Oh, dat is die reclame van die drie meisjes die...", de slijter maakt een snuifbeweging. Toch is hij van mening dat de kritiek over dreven is. „De eerste keer is het misschien een beetje vreemd, maar de tweede keer weet je di rect dat het de reclame van het drankje is." De zaak ligt nu bij de Reclame Co de Commissie die gaat kijken of de spot aan alle criteria voldoet. Zo mag een reclame niet node loos kwetsend, in strijd met de openbare orde of misleidend zijn. „Als de reclame in strijd is met de code, dan mag hij niet meer uit gezonden worden", zegt een woordvoerster van de RCC. En om een spotje van de buis te krij gen is één brief genoeg, want de Reclame Code Commissie heeft aan één reactie voldoende om een onderzoek te laten doen. „De hoeveelheid klachten zegt de commissie niets. De klacht wordt hoe dan ook behandeld", zegt de woordvoerster. Douwe Egberts ziet geen pro bleem in het spotje. „Tijdens onze test zagen mensen de link naar drugsgebruik wel," zegt Peulen „maar over het algemeen konden Zesduizend schorpioenen zijn de komende zeven weken het gezel schap van de 27-jarige Maleisische Nur Malena Hassan. Zij liet zich za terdag in een winkelcentrum in Kuantan opsluiten in een glazen kist met de giftige dieren, meldde de krant Mingguan Malaysia giste ren. Nur Malena wil met haar ver blijf tussen de krioelende schorpi oenen een record vestigen en zo in het Guinness Book of Records ko men. Dat record staat nu nog op naam van de Thaise Kanchana Ket- kaw, die twee jaar geleden 32 da gen met 3000 schorpioenen in een glazen kist zat. Tijdens haar record poging mag de Maleisische, die in haar land bekend staat als de schor pioenenkoningin, slechts vijftien minuten per dag haar benauwde verblijf verlaten. Enige ervaring in het leven te midden van schorpioe nen heeft zij al: in 2001 zat zij 31 da gen in een glazen kist met 2700 schorpioenen. Zij werd toen slechts zeven maal gebeten. Foto: Reuters Bij de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn stond Hitler's rassentheo rie hoog in de vaandels. De bron zen medaille op de 100 meter van de Hagenaar Tinus Osendarp werd dan ook meer bejubeld dan de gou den plak van de ongenaakbare Jes se Owens, de zwarte Amerikaanse sprinter. Maar ook in andere opzichten baarden de Berlijnse Spelen op zien. Zo konden aantrekkelijke Duitse dames met een speciale toegangspas in het olympische dorp 'persoonlijke contacten' leg gen met de atleten. In de buurt van het stadion was voor opbloei ende romances een soort 'fiefdes- woud' gereserveerd met een idyl lisch vijvertje, dat door de Schu- po, de Berlijnse politie, streng werd bewaakt. „Ik weet niet of olympische prostitutie staatspoli- tiek was, maar het leek er wel op", zei de inmiddels overleden sport arts Paul Martin van het IOC mij eens. .Alleen geselecteerde scho nen van de Bund Deutscher Ma- del (de vrouwelijke tak van de Hit- lerjeugd) of sportleraressen gen met hun olympische pai toegang tot dat berkenbos." Maar de partnerkeus werd\ nauwlettend in de gaten gek den. Blonde, blauwogige Sla navische, Amerikaanse, Ned landse en uiteraard Duitse a hadden de voorkeur. Zwarte bruine en vooral joodse olyi werden geweerd, al was het gens Martin 'niet zeker of all mes zich daar wel aan hielde Als het romantisch samenzij liep op seks, werden de 'hos ses' geacht de olympische b van hun partner op te vrage het oog op eventuele zwang schappen. Mochten ze in ve wachting raken van een olyi sche baby, dan gaf die 'Ausv namelijk recht op behandel kraamklinieken of Rode Kro hospitalen. Het naziregime I taalde alle rekeningen, ooki de nazorg. Het IOC heeft o\i gens geen statistieken bijgel den over het aantal raszuive komelingen die de Spelen v Berlijn hebben opgeleverd. Bob Kroon Koningin Beatrix is een 'power woman'. Dat vindt althans het A rikaanse zakenblad Forbes. In de top-100 van 's werelds machtj vrouwen zet het blad Beatrix op de 35ste plaats. De eerste plaat gereserveerd voor Condoleezza Rice, de nationale veiligheidsad seur van de Amerikaanse president Bush. Zij wordt gevolgd doe Chinese vice-premier Wu Yï en Sonia Gandhi, voorzitter van de diase Congrespartij. De lijst is een mengeling van zakenvrouwe geringsleiders en presidenten, vooraanstaande Amerikaanse joi listen en 'echtgenotes van' vooraanstaande wereldleiders. De A rikanen maken niet duidelijk waarom ze Beatrix zo hoog aansla Ze krijgt krediet voor het moderniseren van de monarchie, maa haar belangrijkste 'wapenfeit' lijkt volgens het blad het promoti van breed gerande hoeden. Beatrix is niet de enige koningin op lijst. Rania van Jordanië (plaats 13) en Elizabeth van Groot-Briti nië (22) hebben in de ogen van de Amerikanen meer te vertellei Achter Beatrix volgen nog Sofia (Spanje, 39), Silvia (Zweden, 68; Noor (Jordanië, 83), de weduwe van koning Hoessein, gpd Uit de rugzak vol vragen die wij die ochtend om zijn schouders hebben gehangen, haalt hij tussen de mid dagalleen wat flarden van antivoorden. ,,Hoe was het op school?" Wel goed. „Was de juf aardig?" Geloof van wel. Wanneer heb je nu gym?" Vrijdag, denkt hij. Of maandag. Kan ook woensdag zijn. „En zwemmen?" Ook vrijdag, ,,'s Ochtends of's middags?" Maandag ochtend. „Maandagochtend? Net zeg je vrijdag!" Hij zucht. Zal vanmiddag nog wel eens vragen, aan de juf. Mag hij dan nu een snoepje en wat te drinken? Aan het klassieke rijtje rust, reinheid en regelmaat moet tegenwoordig ritme als belangrijke factor van een goed draaiend gezinsleven worden toegevoegd. Zonder ritme - in dit geval: de natuurlijke ordening van een gecompliceerde weekindeling met werkende ouders, leerplichtige kinderen en allerlei buiten schoolse activiteiten - wordt het een janboel. Het rit me moet alle dagonderdelen laten verlopen met een soepelheid die mensen zonder kinderen altijd weer verbijsterd doet uitroepen 'Hoe jullie het toch alle maal voor elkaar krijgen!'. Het oppakken van dat ritme kost tijd. Maar bovenal is van belang dat je weet in welke maat je het ritme moet oppakken. En daar is informatie voor nodig. Als je de gezinsplanning vergelijkt met een militaire ope ratie, is mijn zoon (8) een waardeloze inlichtingenof ficier. Wanneer moeten zijn gymspullen in zijn tas zit ten? Wanneer zijn handdoek voor het zwemmen? Wanneer... Allemaal vragen, nog geen antivoorden. Twee weken ben ik nu terug van vakantie en m'n rit- „Oh, dat is die reclame van die drie meisjes die..." Foto: DE ze het waarderen". Het gaat vol gens Viola Peulen niet om de co ke, maar om het uitdragen van ge not. „Natuurlijk is het een knip oog naar drugsgebruik, maar in elke spot wordt wel een knipoog gemaakt", zegt Peulen. Met de speelse reclamespot van het nieuwe cappuccinodrankje wil Douwe Egberts op effectieve wijze de jonge doelgroep berei ken. „Caffiato moet verrassen en verleiden", zegt Peulen. „De doel groep is jong. Zij drinken niet al leen zwarte koffie meer. Zei andere dingen proberen." E deze manier van leven hoon gens haar een spraakmaken clame. Jaap Veenstra megevoel is nog steeds zoek. Dat is wel vaker zo. Alles begint pas weer een beetje op zijn plek te vallen als die grote spandoeken met 'De scholen zijn weer begonnen' in het straatbeeld verschijnen. Daar krijg ik altijd weer een beetje vakantiegevoel van. Behalve dit jaar dan. Het ritme van de schooldag-dat voor mij begint een halfuur nadat een vrachtwagen om 07.00 uur 's morgens bij ons voor de deur een container met lege flessen heeft geleegd - komt aarzelend op gang omdat mijn dochter voor het eerst in acht jaar blijft liggen. Zij gaat voor het eerst naar de middelbare school en heeft nog een week vakantie. Van levensbelang voor ons ritme is haar lesrooster. Van de eerste tivee weken heeft ze alleen een pretsche- ma, waarin ze haar klasgenootjes moet leren kennen en het schoollied moet instuderen. (Wij begonnen ge lijk met een schriftelijke overhoring, meen ik me her inneren.) Maar inmiddels is wel de muziekschool, de basketbaltraining en het orkest van de Harmonie be gonnen. Een week voor de schooldeuren opengaan hebben wij al heftige conflicten over de vraag hoe bij voorbeeld op maandag een schooldag tot half vier (en 6,75 kilometer fietsen naar huis, blijkt uit proefritten) is te combineren met muziekschool (nu van kwart voor vier tot kwart over vier) en de basketbaltraining, die opeens om vier uur blijkt te beginnen. Slechts mondjesmaat wordt in deze dagen mijn hon ger naar informatie gevoed. En als ik me ergens op heb ingesteld, blijkt alles opeens weer anders. De bas ketbaltrainingen van mijn dochter gaan plotseling naar donderdag en vrijdag, in de muziekles zit opeens een speling tot vijf uur. De gymles van mijn zoon is op vrijdagmiddag, als hij om half vier met een bezwete rode kop meteen door moet naar zijn basketbaltrai ning, die om kwart voor vier begint. Nog voordat deze informatie bekend was, heeft hij al aangege ven dat de combinatie van gym en basketbal voor hem wel eens dodelijk kan zijn. Aan het eind van de maandagmiddag komt hij thuis met het eerste stencil van school (er zullen er nog vele volgen) waarin de zwemles wordt vastgesteld op maandag morgen tussen tien en elf. Omdat de ge meentelijke overheid de subsidiekraan voor het busvervoer heeft dichtgedraaid, kun je je onderaan het A4'tje opgeven als rij-ouder. Dankzij mijn avonddienst op die dag en ondanks protesten ('Dat betekent om kwart voor tien wegbrengen en om kwart over elf ophalen, dat kost me de hele ochtend!') gaat het formulier retour met mijn naam op het stippellijntje. Het is maar om de tivee weken, is me bezwo ren, en de eerste keer kan ik al niet, want dan moet ik mee om het boekenpakket van m'n dochter op te halen. Dit wordteen verloren jaar. Ik geloof niet dat ik nog in m'n ritme kom. Reageren?: column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2