olop handel Volgauto's Luba Classic massaal geflitst in Noordwijk gevaarlijke slankpillen Boot Vellenga en Vermeulen wordt zilvervloot idenaar gepakt voor erval in Valkenburg Vroeg op $iedra kan dodelijk zijn Voorproefje van vuurwerkfestival Afscheid van 'Ook dat nog* Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 23 AUGUSTUS 2004 Maleisische zeven weken tussen 6 schorpioenen Hegemonie van Minerva is doorbroken Shantykoren laten golven ruisen in Noordwijkerhout mm Fans Feyenoord wrijven zich de ogen uit Directeur wielerronde krijgt brieven van verontruste medewerkers noordwijk - Tijdens de dameswielerron de Luba Classic, op 29 juni, zijn de volg- wagens van de deelnemende ploegen massaal geflitst in Noordwijk. Dat is ge beurd op de Beeklaan of de Gooweg. Wielerdirecteur Wim van Duivenbode heeft brieven gekregen van verontruste medewerkers, die van de politie Hollands Midden een proces-verbaal ontvingen. Volgens Van Duivenbode zijn de bon nen niet terecht. „De volgauto's hebben een ontheffing van de wegenverkeerswet en mogen in sommige gevallen door rood licht rijden of harder dan de maxi mumsnelheid." Noordwijk is de enige gemeente die de volgers van de wieler wedstrijd bekeuringen heeft gestuurd. Van Duivenbode tast in het duister waarom dit is gebeurd: „Normaal ge sproken wordt dit soort zaken kortgeslo ten. Auto's worden weliswaar geflitst, maar de bon wordt niet verstuurd." De koersdirecteur heeft inmiddels contact gezocht met de politie. „Er is me be loofd dat ze het zouden uitzoeken." Een garantie dat de bonnen worden ver scheurd, heeft Van Duivenbode niet ge kregen. „Het zal wel uitdraaien op een bezwaarschrift. Dan moeten we maar hopen dat we justitie kunnen overtuigen dat de bonnen nooit verstuurd hadden mogen worden." iag/gpd - Op internet volop gehandeld in af- die de gevaarlijke hedra bevatten. Ook wor- pillen illegaal verkocht bij ortscholen en vitami- s. Aangetoond is dat ep- lodelijk kan zijn voor de ■tet middel vergroot de een hartinfarct, beroerte peen r jen lagen middelen met ns a, zoals pillen genaamd en 'stackers', alsmede illende soorten af- lee, gewoon in de schap drogisterijen, sportza- i reformhuizen. Minister rvorst van volksgezond- L leeft vorig jaar besloten afslankmiddelen alleen doktersrecept en via de fik verkrijgbaar mogen verkoop vindt nu al plaats via internet. Op ilaatsen zoals markt - J, 2dehands.nl, en ebay middelen met ephedra i te bestellen. Ook ver sportscholen stacker-pil- t ephedra onder de toon- Daarnaast zijn er lieden d proberen te verdienen in oude voorraden ephe- oducten die zij insloegen at het verkoopverbod van werd. oduct is ondanks de ge- 1, bidsrisico's een populair en I bij mensen die overtol- o's aan lichaamsgewicht villen raken. Op discus- sid sieforums op internet waar mensen met overgewicht erva ringen uitwisselen over afvallen en op dieetpagina's op internet, staan oproepen van mensen die op zoek zijn naar de pillen. Verkopers van ephedra zijn strafbaar. De controle op de verkoop is echter gebrekkig. De Voedsel en Warenautoriteit (VWA) heeft geen bevoegdheid om producten die als genees middel staan geregistreerd op te sporen. Die ligt volgens de woordvoerster bij de Inspectie voor de Volksgezondheid (IGZ). „Wij komen echter niet in sportscholen en sportshops", zegt de woordvoerster van IGZ. Bovendien is het volgens haar nauwelijks te controleren als de verkoop via illegale kanalen verloopt. In Nederland zijn bij de Inspec tie voor de Gezondheidszorg twee meldingen bekend van mensen die hartklachten kre gen nadat ze ephedra hadden gebruikt om af te slanken. Art sen schatten dat veel meer mensen complicaties hebben gekregen. In Amerika, waar het product ook verboden is, heeft de Food en Drugs Administration (FDA) een langere lijst met slachtof fers. Meer dan 100 overlijdens- gevallen worden in verband ge bracht met het gebruik van ep hedra. Pagina Binnenland: Slecht hart en kapotte schildklier door pil •valkenburg - Een 23- nan uit Leiden is aange- n als verdachte van de aan het Lambrechts- Valkenburg, afgelopen middag. Drie daders q daar met een smoes een huis en bedreigden [ens de bewoners, een ;e vrouw en haar 42-ja- ïtgenoot, met een vuur- overvallers er met geld )r gingen zette de bewo- achtervolging in op de auto. Na een aanrijding COMMENTAAR GEMEENTEFINANCIEN mond wordt beleden dat foeid dichterbij de burger omen, maar uitgerekend meentebes turen worden Dinister Zalm (financiën) est aan de ketting gelegd, etiwste idee van de be man: een boete voor ge- »met een te groot tekort huishoudboekje. Wat als een straf voor ge- es die er een potje van Is weinig anders dan be- L cl neemt Zalm pas later een besluit Maar de mi- lijkt in ge it al klaar met eging. De be- ll|stekorten meentes, wa- ippen en pro- ij d tellen mee tekorten van de lagere overhe den niet ontstaan door spilzieke wethouders. De tekorten van de gemeentes (0,8 worden gro tendeels veroorzaakt door grondaankopen. Dat zijn nuttige investeringen die zich later via bouwprogramma's terugverdie nen. Voor het overige staan de gemeentes onder zulk streng toezicht van met name de pro vincies, dat ze zich weinig finan ciële kapriolen kunnen veroor loven. De lagere overheden hebben wel in toenemende mate last van de regelzucht en bezuini gingsdrift van het ka binet Dat snoeit in de rijksuitkering aan ge meentes, heeft de Zalmsnip afgeschaft, en legt de belangrijk ste inkomstenbron - de ozb - sterk aan banden. Gemeentes zien zich daarom gedwongen te snijden in subsidies aan biblio theken en welzijnswerk, in de ambtelijke dienstverlening en het onderhoud van plantsoenen en scholen. Of gemeentes hun huishoud boekje op orde hebben, is echter uiteindelijk niet aan Zalm ter beoordeling. Dat moeten de in woners zelf doen. Peter de Vries met die auto moest hij op de Valkenburgse Katwijkerweg de rit staken. De auto van de da ders werd even later door de politie in Leiden op de Cruqui- uslaan aangetroffen. Na onderzoek kon nog diezelf de dag een verdachte worden aangehouden. Zaterdag zijn verschillende getuigen ver hoord en heeft de politie buurt onderzoek gedaan. Pagina R3: 'Ontstoppers van het riool' ko men voor twee ton noordwijk - Het duurde slechts een kwartier, het vuur werk gisteravond laat voor de Noordwijkse kust. Maar er ging veel voorbereiding aan vooraf. Een platform van 60 bij 14 meter werd gebouwd, honderden kilo's pijlen en bommen werden aangevoerd. Gelukkig waaide het deze keer niet te hard en kon het publiek op het strand, de duinen en de Koningin Wilhelminaboulevard genieten van een flitsend schouwspel van kleurige sterrenregens en gouden fonteinen met knallen en muziek. Alleen Wil- helmina - met een standbeeld aanwezig op 'haar* boule vard - had geen oog voor het spektakel. Na afloop klonk het 'We want more', en dat kan. Want het is de bedoe ling dat deze show volgend jaar een vervolg krijgt in de vorm van een festival dat negen dagen gaat duren. Foto: Eric Taal athene - Van verbazing sloegen ze de handen voor de ogen. De leden van de Vrouwen Acht konden het gisteren in Athene niet direct bevatten. De roei- sters, die pas drie maanden geleden de 'acht' vormden, pakten tijdens de Olym pische Spelen de bronzen medaille, ach ter winnaar Roemenië en de Verenigde Staten. Tussen de olympische titel van zwem ster Inge de Bruijn (50 meter vrij) en de bronzen afsluiting van de prachtige wie- Iercarrière van Leontien van Moorsel (3 kilometer achtervolging) was het de Ne derlandse roeiploeg die een flinke duit in het Nederlandse medaillezakje deed. De equipe, die vorig jaar tijdens het WK nog naar diepe dalen afzonk, pakte drie plakken. Nadat Marit van Eupen en Kirsten van der Kolk brons hadden gewonnen in de lichte dubbeltwee, gleden ook de achten naar een topklassering. De vrouwen be kroonden een inhaalrace met een derde plek. Terwijl de mannelijke Holland Acht, met Leidenaar Gijs Vermeulen en Alphenaar Matthijs Vellenga aan boord, zich dankzij een tweede stek zelfs mocht omdopen tot de zilvervloot. Na de zilveren race van de mannen kon Joop Alberda zijn ogen niet droog hou den. De technisch directeur van NOC *NSF huilde van geluk. Alberda dacht aan de situatie die in de Nederlandse roeiwereld was ontstaan na het mislukte WK 2003. De roei-equipe presteerde in Milaan ver onder de maat, waarna enke le projecten werden opgedoekt. „Het roeien leek aan ruzies ten onder te gaan", zei Alberda. „Het is me altijd een doorn in het oog geweest dat Nederland geen Acht had. Daarom is er behoorlijk in dat project geïnvesteerd. Met zilver voor de 'Athene Acht' als resultaat. Prachtig." Meer nieuws over de Olympische Spe len op de sportpagina's Prof. Diepenhorst (88) overleden zeist - Oud-minister van onder wijs, prof. mr. Isaac Arend Die penhorst, is zaterdag op 88-jari- ge leeftijd overleden. De CDA- coryfee (vroeger ARP) bekleed de vele openbare functies. Naast minister was hij ook se nator en rector magnificus van de Vrije Universiteit in Amster dam. Diepenhorst stond be kend om zijn ellenlange volzin nen die uiteindelijk toch sloten als een bus. Pagina Binnenland Zoekactie naar vermiste Duitser katwijk - Acht boten en twee van infrarood voorziene heli kopters hebben tot gisteravond laat bij Katwijk tevergeefs ge zocht naar een 62-jarige Duit ser, die sinds gistermiddag wordt vermist. Zijn familie vond zijn kleding op het strand. Met terreinwagens werd ook in de duinen naar de man ge speurd. Volgens de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) zal vandaag verder wordt gezocht. Raadsel rond geboeide man vooRSCHOTEN-leiden - Bezoe kers van recreatiegebied De Vlietlanden hebben vrijdag avond op een parkeerterrein een verwarde man gevonden, die daar met geboeide handen ronddwaalde. De man verklaar de in Leiden te zijn overvallen en een witte auto te zijn inge- sleurd. Op de parkeerplaats in de Vlietlanden zou hij vervol gens weer uit de auto zijn ge gooid. Het is de politie voorals nog een raadsel wat er precies met de man is gebeurd. Zater dag heeft de politie in De Vliet landen folders uitgedeeld met daarin een getuigenoproep. Op de vlucht voor bosbranden olbia - Op het Italiaanse eiland Sardinië zijn zaterdag toeristen voor bosbranden op de vlucht geslagen. Een vakantiedorp in het noordoosten moest worden ontruimd. Enkele vakantiegan gers zochten hun toevlucht op het strand, terwijl anderen met een rubberboot de zee op gin gen. De brandweer bracht de vlammen met blusvliegtuigen en helikopters onder controle. De Schreeuw van Munch gestolen Oslo - Twee gewapende en ge maskerde overvallers hebben gisterochtend een van de vier versies van het bekendste schil derij van de Noorse schilder Edvard Munch, De Schreeuw, geroofd uit het Munchmuseum in de Noorse hoofdstad Oslo. De overvallers hebben ook het doek Madonna van Munch meegenomen. De waarde van de twee schilderijen samen wordt op zo'n 75 miljoen euro geschat. Pagina Kunst&Cultuur Het olympisch roeitoemooi zit erop. Het enige wat me niet zo aanstond was dat je er zo vrese lijk vroeg voor uit de veren moet. Er zijn maar weinig tak ken van sport waar ze al om half negen met de finales be ginnen. Voor de toeschouwers komt er nog bij dat de roeibaan bij vrij wel elke Spelen ver buiten het olympisch epicentrum ligt. Zelfs in Sydney, dat in 2000 te recht prat ging op zijn 'com pacte spelen', moest je voor het roeien de stad uit. In Athene bedroeg de reistijd met metro en bus twee uur. Dat betekende opstaan om zes uur. Daar ben ik niet zo'n voorstander van, maar daar wordt uiteraard niet naar gevraagd. Dat onmogelijk vroege aan- vangstijdstip bij het roeien hangt samen met het weer. Het schijnt dat er 's ochtends de minste wind staat en er dus geen boeiverschil is. Dat laatste is bij roeien, dat tot de oudste olympische sporten behoort, altijd gevreesd. Maar je vraagt je als leek wel eens af of er ner gens ter wereld roeibanen te vinden zijn waar het juist 's middags niet waait. In Athene waren we op beide fi- naledagen van het roeien bij wijze van spreken al voor de ochtendkoffie klaar. Dat zou toch beter gespreid kunnen worden. Ook voor de roeiers, want je zult maar geen uitge sproken ochtendmens zijn. Mijn ochtendhu meur verdween gisteren op slag bij 1 het zien van de Ne- derlandse prestaties. Vier boten in de fina les en drie prijzen. Dat beurde weer op. Dat was nodig ook, want mijn laatste ervaring met Oranje was de vreselijke wedstrijd van de honkballers tegen Australië (2- 22). Op de tribune leken de Neder landers intussen een soort fa milie te vormen, met schaatsge- juich op zijn tijd. Geen vlaggen, daar zijn wij het volk niet voor. Maar de rustige Oranje kluit viel bijna achterover van verbazing over de tweede plaats van de mannen Acht. Plotseling ver loor ieder zijn beheersing. Daarna ontstond die merk waardige Hollandse gewoonte om met zijn allen het roeiwater in te willen. Geen ander land voelt daar aandrang toe. Het was kwart voor elf in de ochtend en alle roeifinales waren voorbij. Geen tijd ervoor natuur lijk, maar ik ben toch maar stevig aan de drank ge gaan. Ruud Paauw Hilversum - Het consumenten- televisieprogramma 'Ook dat nog' neemt na vijftien seizoenen afscheid van de Nederlandse buis. Het KRO-programma kan niet meer opboksen tegen her inneringen uit de hoogtijdagen in het begin van de jaren negen tig, met onder meer Sylvia Mille- cam. Gistermiddag werd het af- scheidsprogramma opgenomen dat maandag 30 augustus wordt uitgezonden. Voor eindredac teur M. Jonker was het stopzet ten toch wel een teleurstelling. „Met de nieuwe formule had ik zelf nog wel goede hoop dat er weer toekomst was." Met humor namen de oud panelleden en presentatoren in de Hilversumse studio afscheid. Van de overleden ster van het programma Sylvia Millecam en haar vele typetjes tot de vaak in de lach schietende anchorman Frits Spits en de grappen van Er ik van Muiswinkel en Bavo Gala ma. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 ik ontvang graag 4 weken lang iedere Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog 0,41 per dag! ochtei Adres: Postcode Plaats Ttelefoon: Geboortedatum: e-mailadres: Stuur deze bon op In een on gefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad.nl. (Doze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1