Ibrahimovic snoert iedereen de mond SPORT 5 Fans Feyenoord wrijven zich de ogen uit Uitdager AZ krijgt slaag in Eindhoven j desligaclubs Supporters koesteren sublieme goal omstreden Zweed t/Amro langer itor van Ajax De ABN/Amro n sponsorcontract met t zes jaar verlengd. Tot «I de naam van het be- Y de shirts van de Am- ïse club prijken. Nieuw f^ntract is dat er 'pres enten' in de overeen- opgenomen. Hoe ba presteert, hoe hoger age van ABN /Amro zal t de overeenkomst is rag van 7 miljoen euro gemoeid. Bij het lands- nschap ontvangt de ,000 euro, mocht Ajax jnpions League winnen aCbank nog eens 500.000 de rekening van de :Iub. of nal evenaart Nottingham -Arsenal, de club van :amp en Robin van één wedstrijd verwij- een legendarisch re- Premier Lea- «^ndense club won gis- 5-3 van Middlesbrou- nu 42 duels lang onge- Arsenal evenaart hier- record van Notting- rest, dat al bijna dertig stand houdt. Notting- gon zijn reeks in no- 1977, in december 1978 ■erpool daar een ein- „jenal is al sinds mei ider verlies. n lilan wint biff Cup AC Milan heeft zater- tste van Lazio Roma ïse Super Cup gewon- duel tussen de beker en de landskampioen in Milaan voor ruim leschouwers in een 3-0 Milan. De winst was danken aan Andrei die alle doelpunten rekening nam. De Oe- V lanvaller was vorig sei- scorer in Italië met 24 iten. Ook zaterdag was ;ker. Sjevtsjenko open- ore in de 38ste minuut. 5 ste en 77ste minuut daar nog twee doel lij. 'P en na snelste kaart De Engelse voetballer n Hunt heeft zaterdag en na kortste debuut tf laakt. Hunt viel in de n visiewedstrijd tussen United en Chester- minuten in en kreeg iden later een rode gens een grove overtre- ra een Jason Crowe stond Itant nog korter in het n speler van Arsenal viel >p in tijdens een wedstrijd rmingham City, maar na 33 seconden weer oijd vertrekken. Ie Haar terug Irie treffers Door een schorsing 'tl 1 Utrecht-spits Hans v laar de eerste wedstrij- het nieuwe seizoen, Ier de ontmoeting te- voor de Johan Cruijff Gisteren liet de Amers- c lij zijn terugkeer zien ngrijk hij is. Met drie ten, waarvan één uit hop, was Van de ofdverantwoordelijk f, 5-1 winst op hekken- o BC Roosendaal. maandag 23 AUGUSTUS 2004 Lmateurs verslaan tNP/AFP - De Bundesli- Hamburger SV en 1 Mönchengladbach e eerste ronde van het ekertoernooi roemloos akeld. Mönchenglad- loor na strafschoppen nateurs van Bayem a: 7-6 (1-1). HSVkwam niet voorbij amateur- Paderbom: 2-4. Wolfsburg is ondanks ;e op de amateurs n nog niet zeker van le ronde. Köln diende s dstrijd protest in, om an Hristow van Wolfs- speelgerechtigd zou itow kreeg als speler ersiautern in de beker- 2003 een rode kaart, de hem een schorsing bekerwedstrijden op. ij nadien pas een wed- iet bekertoerenooi had is de schorsing nog lis an kracht. De Duit- übond buigt zich zo [elijk over de zaak. g gaf zaterdag een 2-0 ng weg nadat de Belgi- valler Emile Mpenza rode kaart het veld was ird. Volgens de ichter had Mpenza, r een treffer, hem be- ok in de competitie niet goed met Ham club staat na twee ne- op de laatste plaats in Bsliga. EREDIVISIE door Peter van Duyl Amsterdam - De meest bespro ken voetballer van de vorige week hevelde zijn status met ge mak tot over het weekeinde. Zlatan Ibrahimovic werd giste ren in zijn eigen Arena met ge joel en gefluit ontvangen, maar snoerde in negentig minuten te gen NAC Breda (6-2) iedereen de mond. Met ijzersterk spel en een werkelijk briljant doelpunt kroonde de flamboyante Zweed zich tot man van de wedstrijd. Het nieuwe voetbalseizoen is exact twee speelrondes oud, maar het lijkt nu al zeker dat Zlatan Ibrahimovic het doel punt van het jaar heeft ge maakt. Na iets meer dan vijf kwartier Ajax-NAC kreeg de Zweed de bal van Anthony Obodai en begon al kappend en draaiend aan een avontuur dat pas eindigde toen hij met een laatste kap ook de Bredase doelman Davy Schollen in de luren legde en de bal simpel had binnen geschoven. De su blieme goal (Ajax' vijfde, zijn tweede) werd door 46.000 toe schouwers gekoesterd als een moment om even bij stil te staan. Ze kunnen voor altijd vertellen dat ze erbij waren. De schitterende treffer was een bekroning van het uitmuntende optreden van de Zweed. Ibra himovic was balvast waar het moest, kaatste direct waar het kon. Een simpele optelsom leerde dat hij bij alle Amster damse doelpunten betrokken was. De aanvaller zelf wilde na af loop van geen revanche weten, maar de Arena beleefde giste ren toch echt de bizarre wraak van een getergde sportman. De Zweed werd deze week door ve len aan de schandpaal genageld door zijn opmerkelijke gedrag tijdens de oefeninterland Zwe den-Nederland, waarin hij het stevig aan de stok had met ver schillende ploeggenoten. Zelfs een aantal Ajacieden had geen goed woord over voor het ge drag van Ibrahimovic. In de kleedkamer van Ajax werd vrijdag, in elk geval voor de bui tenwereld, de vrede getekend, maar de gebeurtenissen van woensdag hebben in Amster dam hun sporen nagelaten. De Zweed werd gisteren door een deel van de F-side met een stevig fluitconcert ontvangen en zelfs zijn gelijkmaker (1-1) riep nog een enkele negatieve ADO Den Haag - NEC 1-2 (1-0). 37. Platvoet 1-0, 79. Denneboom 1-1, 90. Boutahar 1-2. Scheidsrechter: Luinge Toeschouwers: 6532. Gele kaart: Saavedra, Van der Gun (ADO). SC Heerenveen - Roda JC 3-4 (1-2). 7. Cristiano 0-1. 30. Huntelaar 1-1, 33„> Kone 1-2, 73. Hansson 2-2, 78. Sonko 2-3, 85. Rose 3-3, 90. Brouwers 3-4. m Scheidsrechter: Blom. Toeschouwers: 17.100. Gele kaarten: Vayrynen. Sikora,A (SC Heerenveen). Bodor. Van Dijk, Ko ne (Roda JC). PSV - AZ 5-1 (1-0). 21. Van Bommel 1- 0. 60. Ooijer 2-0, 71. De Jong 3-0, 77. Park 4-0, 86. Ramzi 4-1, 88. De Jong 5-1. Scheidsrechter: Temmink. Toe schouwers: 32.500. RKC Waalwijk - FC Twente 1-0 (0-0). 54. Martens 1-0. Scheidsrechter: Van der Hilst. Toeschouwers-. 4800. Gele kaart: Teixeira, Boularouz (RKC Waal wijk), Cziommer, Zomer, Wellenberg (FC Twente). 'ivl Willem II - Feyenoord 0-4 (0-1). 40. Ka- lou 0-1. 54. Ono 0-2, 74. Ghaly 0-3, 90. Kuijt 0-4. Scheidsrechter: Van Eg- mond. Toeschouwers: 12.900. Ajax - NAC Breda 6-2 (2-1). 11. Corne- Iisse0-1, 13. Ibrahimovic 1-1, 41. Zon-».» neveld 2-1 (eigen doelpunt). 52. Hei-- tinga 3-1, 70. Sneijder 4-1, 76. Ibra himovic 5-1. 82. Slot 5-2, 86. Maxwell- r 6-2. Scheidsrechter: Wegereef. Toe schouwers: 46.124. Gele kaart: Zonne- - veld (NAC Breda). De Graafschap - FC Den Bosch 1-1 (1- 1). 16. Schulp 0-1, 34. Van Beukering 1-1. Scheidsrechter: Van Sichem. Toe schouwers.- 10.900. Gele kaart: Kale- zic, Ax (De Graafschap). Biyadat. Snoyl, Van de Laak (FC Den Bosch). FC Utrecht - RBC Roosendaal 5-1 (1-1). 35. Van de Haar 1-0, 37. Molenaar 1-1, 54. Van de Haar 2-1 (strafschop). 62. Van de Haar 3-1. 75. Cornelisse 4-1, 90. Tanghe 5-1. Scheidsrechter: Van Dongen. Toeschouwers: 19.500. Gele kaart: Ikedia, Oliseh (RBC Roosendaal). reactie op. „Ik heb het wel gehoord, maar vind er verder niets van", zei Ibrahimovic na afloop, emotie loos als hij zijn kan. Zijn li chaamstaal na afloop van het duel vertelde anders. Terwijl zijn ploeggenoten het fana tiekste deel van de Ajax-aan hang bedankten voor haar steun, beende Ibrahimovic al naar de kleedkamer, onderweg schudde hij een cameraploeg van Studio Sport van zich af. Over Zweden-Nederland wilde hij niet meer praten, van wraak op wie dan ook wilde hij niet horen. Zelfs over het doelpunt van de dag wilde hij niet te veel ophef maken. „Ik probeerde steeds ruimte te zoeken voor een schot, maar moest een paar keer terug. Ik weet niet of ik bij dat soort dingen nadenk, wel had ik voortdurend controle over de situatie. Het is zeker een van de mooiste goals die ik ooit heb gemaakt", vond hij wel. Licht geïrriteerd leek Ibrahimo vic slechts toen hij werd gecon fronteerd met de uitspraak van zijn trainer Ronald Koeman, dat het onmogelijk is om dit soort goals in de Spaanse of Italiaan se competitie te maken. „Dat weet ik niet", zei de aanvaller. „Ik heb nog nooit in Spanje of Italië gespeeld." De opmerking van Koeman was overigens niet bedoeld om de prestatie van zijn spits onderuit te halen, want ook de oefen- meester was vol lof over de pu pil met wie hij soms zoveel te stellen heeft. „Ik was licht hui verig hoe hij met de situatie zou omgaan", sprak Koeman, „maar beter kon eigenlijk niet. Die eerste goal was voor hem een bevrijding, bij die tweede goal heb ik ook staan klappen." De technische baas had sowie so weinig reden tot klagen. Met name na de rust presenteerde Ajax zich zoals het de afgelopen jaren zelden te zien is geweest. De Amsterdammers - met een weer prima spelende Nourdin Boukhari - speelden met één vrije verdediger voortdurend voor de defensie, vielen voort durend aan en zetten NAC diep op de eigen helft vast. Slechts het verdedigende spel blijft een bron van zorg voor de Amsterdamse coaches. De ma nier waarop NAC op voor sprong kwam (actie Diba, intik- kertje Cornelisse) oogde rond uit amateuristisch. En toen Ajax eenmaal op 5-1 stond gaf het ook de tweede tegentreffer veel te simpel weg. De twee treffers van Ibrahimovic, een van John Heitinga, Wesley Sneijder (vrije trap) en Maxwell plus een eigen doelpunt van Mike Zonneveld bezorgden het Amsterdamse publiek echter een aangenaam middagje. AJAX: Stekelenburg: De Jong (72. Obo dai), Heitinga, Escudé en Maxwell; Pienaar, Galasek en Sneijder; De Mul (70. De Ridder), Ibrahimovic en Bouk hari. NAC BREDA: Schollen; Collen, Men- des da Silva, Schenning (46. Slot) en Gudelj; Koning, Stam en Zonneveld; Diba, Boussaboun en Cornelisse. Feyenoord PSV Ajax NEC Vitesse Den Bosch RKC FC Utrecht Roda JC NAC Heerenveen Groningen AZ Graafschap FC Twente ADODenHaag Willem II RBC 6 10- 1 6 10- 3' 6 9-4. 6 4- r; 6 4-2 4 2- 1 4 1-0, 3 7-4 3 6-6 3 5-8 1 4-5 1 0- 1 1 2- 6 1 2- 7 0 2-4 0 1- 3 0 0-6 0 3-10 Programma: vrijdag 27 augustus: FC Den Bosch - Willem II. Zaterdag 28 au gustus: Roda JC - De Graafschap, FC Twente - SC Heerenveen, NAC Breda - PSV, NEC - AZ. Zondag 29 augustus: RBC Roosendaal - FC Groningen, RKC Waalwijk - AD0 Den Haag, Ajax - FC Utrecht, Vitesse - Feyenoord. EERSTE DIVISIE Programma: vrijdag 27 augustus: Go Ahead Eagles - AG0W Apeldoorn. TOP Oss - MW, Cambuur Leeuwarden - FC Dordrecht, Hera cles Almelo - Fortuna Sittard, Emmen - WV Venlo, Helmond Sport - Stormvogels Telstar, Haarlem - FC Eindhoven, Excelsior - Sparta Rotterdam. Zondag 29 augustus: FC Volendam - FC Zwolle. Elftal van Gullit brengt in Tilburg opnieuw spektakel: 0-4 door Marcel van der Kraan Tilburg - Bij Chelsea noch bij Newcastle United, zijn twee vo rige werkgevers als clubcoach, schoot Ruud Gullit zo ongena dig hard uit de startblokken. Na de monsterzege op de ope ningsdag van de competitie, stuwde hij Feyenoord in Til burg naar een 4-0 overwinning op Willem II. Met tien doelpun ten in de eerste twee partijtjes zorgt Gullit voor het spektakel waarvan ze in Rotterdam-Zuid alleen maar hebben kunnen dromen. De aanhang durfde in Brabant al heel brutaal 'Ruudje, Ruudje, we worden kampioen' te zan gen. Met De Graafschap had den de Rotterdammers een week geleden een zwakke te genstander en Willem II lijkt, gelet op het povere verweer van gisteren, dit seizoen ook geen hoge ogen te zullen gooien. Het wachten is daarom op een club die Feyenoord echt op de proef gaat stellen. Maar in de tussen tijd laten de fans zich lekker verwennen. Dat laatste gebeurt door smaakmakers als Salomon Ka- lou. De jongere broer van de te genwoordig in Frankrijk voet ballende Bonaventure lijkt het hart van Ruud Gullit al te heb ben gestolen. De coach zette de deze maand pas 19 jaar gewor den aanvaller tegen Willem II zomaar in de basis. Daarmee passeerde hij de Belgische in ternational Thomas Buffel, die onder Bert van Marwijk altijd kon rekenen op een startposi tie. Kalou, die een kopie is van Bo naventure en die vorige week Buffel al in de rust mocht ver vangen, beantwoordde ander maal aan Gullits verwachtin gen. Kort voor rust zette hij Feyenoord met een prima goal op voorsprong. Daarvoor had hij ook al de kans gehad om zijn ploeg aan de leiding te hel pen, maar toen keerde Oscar Moens zijn inzet nog. Dat hij als tweede spits achter Dirk Kuijt mag opereren, vindt Kalou geweldig. Hoewel Gullit een kleine revolutie heeft ver- ï'Wi."v Feyenoorder Ono baant zich een weg tussen de Willem ll-verdedigers Victoria en Van Mosselveld. Foto: ANP/Ed Oudenaarden oorzaakt in de voorhoede, vindt de Ivoriaanse pingeldoos het zelf allemaal niet zo verrassend dat hij de voorkeur heeft gekre gen boven Buffel, Lazovic en Smolarek. „Ik ben niet verbaasd," zei Ka lou na afloop. „Gullit heeft ge zegd dat iedereen gelijk is in de groep en dat de besten spelen. Dat betekent dat er dit jaar ge lijke kansen zijn voor iedereen. Ik train hard en goed, dan weet je dat het beloond kan worden door de coach met een plek in het elftal." Een half jaartje Excelsior, dat hem vorig seizoen halverwege inlijfde, lijkt hem goed te heb ben gedaan. In februari stapte hij over van Jong Feyenoord naar de eerstedivisieclub. Salo mon zegt dat hij die tussenstap met zijn broer Bonaventure destijds uitvoerig heeft bespro ken. „Bona zei dat ik het moest doen. Het was beter voor mijn ontwikkeling. Bij Excelsior kon ik elke week spelen. De vruchten plukt hij nu. Hij voelt zich sterker en heeft, voorzover dat nodig is, nóg meer flair. „Het vertrek van mijn broer heeft me een jaar geleden even dwars gezeten. Maar nu ik in Feyenoord 1 speel, voel ik me hartstikke ge lukkig in Rotterdam." Voorlopig doet hij dat als spits, maar net zo makkelijk kunnen ze hem op de vleugel een klusje geven. „Gullit vindt het voorlopig het beste gaan als spits. Ik eigenlijk ook wel." Het was geen toeval dat Feyen oord in Tilburg de leiding nam op het moment dat Shinji Ono in het veld was gebracht. De Ja panner moest op de bank be ginnen omdat hij net terug was van de Olympische Spelen. Maar hij liet al gauw zien dat hij extra klasse toevoegt en de con currentie in het aanvallende ge deelte van de ploeg nog groter gaat maken. Ono kwam in het veld voor de aan zijn hamstring geblesseerd geraakte Romeo Castelen. De nieuwkomer is vermoedelijk enkele weken uitgeschakeld. Gullit gebruikte de wissel met een om van tactisch plan te ver anderen. Robert Maaskant gaf later toe dat het lang duurde voordat zijn spelers hadden uit gevogeld hoe ze Feyenoord moesten gaan bestrijden. Ono stond aan de basis van Kalou's treffer. Vervolgens knalde hij van twintig meter zelf nummer twee binnen en gaf hij ook nog eens de assist bij de 0-3 van Hossam Ghaly. Wie dacht dat Dirk Kuijt tegen Willem II even op de achter grond dreigde te raken, kwam bedrogen uit. De topscorer van Feyenoord verzilverde in de 90ste minuut zijn derde grote kans en bracht de Rotterdamse aanhang bijna in extase. WILLEM II: Moens; Wau, Van Nieuw- stadt, Van Mosselveld (52. Hadouir), Van der Haar, Reuser, Victoria, Ma- thijssen en Bobson (88. Agustien); Re dan. Caluwé (67. Kolsi). FEYENOORD: Babos; Song (82. Zui- verloon), Saldi, Paauwe, Mtiliga; Cas telen (35. Ono), Ghaly, Bosschaart, Goor; Kalou (67. Lazovic), Kuijt. door Ruud Ramler eindhoven - AZ werd geacht dit seizoen tikken uit te gaan delen in de eredivisie. Maar voorals nog moet de beoogde uitdager van de traditionele topdrie slechts incasseren. De moeiza me seizoensopening tegen Heerenveen werd zaterdag avond gevolgd door een kanslo ze missie in Eindhoven tegen PSV (5-1). Onder meer door een verras sende 1-0 zege in Eindhoven groeide AZ uit tot de revelatie van vorig seizoen. En was voor bestemd de nieuwe competitie spannend en onvoorspelbaar te maken. Een nieuw bezoek aan Brabant leerde dat die zelf ver worven faam een druk mee brengt waar de ploeg nog niet mee om kan gaan. Spelers die zo kort geleden nog het combi natiespel moeiteloos en soepel beheersten, weten zich geen raad meer met de bal. Het zijn daarom zorgelijke tij den voor Co Adriaanse. De trai ner die met de rug tegen de muur vaak beslissende tacti sche vondsten bedenkt, wordt geacht het beste uit zichzelf te halen. Nu al, in een competitie die pas twee wedstrijden oud is. Want zijn elftal mist niet alleen de vorm, van enige balans is ook al geen sprake. Het ligt voor de hand om met de terugkeer van Barry van Galen, die in Eindhoven opnieuw negentig minuten op de bank bleef, weer creativiteit en avontuur in het elftal te brengen. Maar die be slissing zal Adriaanse voorlopig niet nemen. Want de trainer slaat de capaciteiten van zijn troetelkind Adil Ramzi hoger aan, zeker waar het om de regie over een stuurloos elftal gaat. Waardoor de speler die vorig seizoen zo'n groot aandeel had in het succes voorlopig werke loos moet toekijken. Maar toen, zegt Adriaanse nu, speelde AZ een risicovol spelle tje. In zijn eigen bewoordingen noemt de trainer dat 'hari kiri- voetbal'. Het inschuiven vanuit de achterste lijn was vaak een succesvol middel om wedstrij den te laten kantelen. Op weg naar de status van structurele subtopper, de ambitie toch in Alkmaar, schuilt er te veel ge vaar in die speelstijl. In de eigen competitie maar zeker ook in de UEFA Cup waarvoor komen de vrijdag een tegenstander wordt geloot. Des te opmerkelijker was het daarom dat Adriaanse de 'ver bouwing' van AZ zaterdag tus sentijds staakte. En zijn forma tie toch weer terug liet vallen op het te gedurfde maar vorig sei zoen zo geroemde aanvallende concept. Met Barry Opdam veelal voor zijn verdediging spelend met de bedoeling door te schuiven. Vijf minuten voor rust werd Opdam gewisseld omdat hij volgens zijn trainer 'te veel kwam te zwemmen'. Met Robin Nelisse kwam het aantal offensief ingestelde spe lers bij AZ op vijf. Adriaanse hoopte PSV pijn te doen, maar had de vorm van de tegenstan der onderschat. Met strategi sche stoorzenders tussen de li nies trok de thuisclub de con trole van het eenzijdige duel moeiteloos naar zich toe. AZ kreeg over de volle negentig mi nuten welgeteld één kans. Het rollertje van Adil Ramzi ging naast het doel van Edwin Zoe- tebier, die de geblesseajle Go- mes verving. De enige goal was ook nog eens een mazzeltje omdat de half mislukte poging van Ramzi door het been van André Ooijer van richting werd veranderd. Het was bovendien een treffer voor de statistieken, waarmee de stand op 4-1 kwam. Want daarvoor hadden de absolute uitblinker Mark van Bommel. Ooijer, John de Jong en Park optimaal geprofiteerd van de soms onthutsende onzekerheid in de defensie van AZ. Die met name bij spelhervattingen de weg helemaal kwijt leek. Tot er gernis van doelman Henk Tim mer, die niets te verwijten viel, en zijn op de bank hoofdschud dend toekijkende trainer.De Jong profiteerde na de treffer van Ramzi nog eens en bracht de eindstand op 5-1. Ibrahimovic is het middelpunt van festiviteiten na het fraaie vijfde doelpunt. Foto: Hans van Weel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17